Son güncelleme 18 Mart 2019 Pazartesi günü yapıldı. 

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ-2018 - 2019 (Tamamı) Ankara Takvimi.

MART 2019
16.
(Ctesi) Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Festivali. Yedi gün süren yıllık festivalin başlaması.
17. (Pz) Ekadashi. Oruç (Ankara). Sri Nabadwip Dham Parikrama başlıyor. Sri Ishodyan, Sri Yoga Pith (Sriman Mahaprabhu'nun Göründüğü Yer), Srivas Angan, Sri Nrisimha Mandir, Sri Advaita Bhavan, Murari Gupta Bhavan, Sri Chaitanya Math, dört Vaishnava sampradaya'nın Acharyası ile çevrili olan Sri Sri Gandharvika-Giridhari ve Sriman Mahaprabhu Tapınağı, Srila Prabhupad'ın Samadhi Mandiri, Srila Gaura Kishora Das Babaji Maharaj'ın Samadhi'si, Sri Kazi Samadhi'si, Sharadanga Sri Jagannath Mandir, Sridhar Angan, Sri Simantadwip, Sri Rudradwip, ve Sri Antardwip parikrama'sı.
18. (Ptesi) Dvadashi. Paran 7:04–11:00 arası (Ankara). Srila Madhavendra Puri'nin görünmez oluşu. Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın kendisine ait Sri Gauranga Deity'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Koladwip, ve diğer yerlerin parikrama'sı.
19. (Salı) Sri Godrumadwip ve Sri Madhyadwip, Sri Surabhi Kunj, Suvarna Bihar Math, Sri Nrisimha Palli, Sri Harihara Ksetra, ve diğer yerlerin parikrama'sı.
20. (Çarş) Sri Gauranga'nın zuhuru Adhivas töreni. Sri Koladwip, Sri Ritudwip, Sri Jahnudwip, Sri Modadrumadwip, Eski Sri Gaura-Gadadhar Mandir, Vidya Nagar Sarvabhauma Gaudiya Math, Sri Vrindavan Das Thakur'un göründüğü yer ve Sri Saranga Murari ile Vasudev Datta Thakur tarafından hizmet edilen Deity'nin parikraması.
21. (Perş) Paurnamasi. Sri Gaura-Purnima. Sri Gauranga'nın İlahi zuhuru. Ay doğana kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da Büyük Festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirttan. 533 Gaurabda yılının sona ermesi.
22. (Cu) Sri Gaura Purnima paran 5:45-9:46 arası. Sri Jagannath Mishra'nın Anandotsav'ı. 
Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir hafta süren yıllık toplantının ve yıllık festivalin son birleşimi. 534 Gaurabda yılının başlaması.
25. (Ptesi) Panchami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Göründüğü Yer olan Sripat Hapaniya'da festival: Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Büyük Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Saran Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.
28. (Perş)
Srila Srivas Pandit'in görünmesi.
29. (Cu)
Tridandi Swami Srimad Bhakti Vigraha Bhiksu Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucuönde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.

Yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri için lütfen 
dünya takvimine bakın.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

18 Mart 2019 

Sri Nabadwip Dham Parikrama, ikinci gün. Sripad Madhavendra Puri'nin görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 İlahi Aşk'a Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Puri tarafından ifşa edilen ayrılıkta adanmışlık. Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumlarıyla Sri Chaitanya-charitamrita dördüncü bölümden yapılan alıntılar. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

thumb
Audio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri hakkında yapılan harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının 'ankura'sı (filizi), Vrindavan'daki ilahi aşk kıvılcımını kalbinde taşıyan sannyasi olarak kabul edilir. Onun gösterdiği belirtiler o yöndeydi, Gaudiya Vaishnava okulu onun izinden gider."
8 Mart 1982:

 37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio

thumb
Sri Madhavendra Puri'nin tartışmasız konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'de yayınlandı. Burada metin websayfası olarak ve orjinal baskıdan taramalar (500K pdf dosya) şeklinde yeniden hazırlandı.
  
thumb
Audio: Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgüler. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, İnternet radyo konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından içinde bulunduğumuz bu çağda tüm adanmışların servetine ışık tutuyor.
İlk olarak Sripad Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine kaydedildi.
19 Mart 2000:

 24 dakika, 5+ MB mp3 audio
  
Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Mart 2008'de, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandirde yapılan halka açık konuşma. 
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video

Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Informal discourses by Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj'ın Telegu diline çevirisi eşliğinde gerçekleşti. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:

43 dakika, 6 MB mp3 audio

17 Mart 2019 

Sri Nabadwip Dham Parikrama başlıyor.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un dörtlüklerin çevirisini de kapsayan iki kitabı: ücretsiz pdf olarak indirin. Şu anda Nabadwip'de gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikrama'ları izlemek için çok yararlı.  

thumbAudio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özel olarak Kali-yuga için önerilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimizi tekrar oluşturmak... Kirtan amacı için elimizden gelen en büyük çabayı ortaya koymak durumundayız. Kirtan vaaz vermek demektir, ve özellikle de yeni başlayanlar için başarının en üstün yöntemi olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince savınızı dile getirin. Her bir siniri vaaz için, daha üstün kaynaktan edindiğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Sohbet tarzındaki konuşma Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, 7 Mart 1982:

16+ dakika, 4 MB mp3 audio

Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü günü konuşuyor, 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.)
  
Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlı olunca eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile tanımlanabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur." Devamını okuyun...
(Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.)

8 Mart 2019 

Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Kusum Ashram Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın halef Acharya'larından biri olarak, özellikle Meksika için sorumluluk verilerek atandı.

5 Mart 2019 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram bu kayıtlı mülakatta Srila Gurudev'i Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı hatırlıyor, jayasri.org'a kaydedildi. (35 dakika.)Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Lord Shiva. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Lord Shiva'nın farklı yönlerini ve Rudra ve Sadashiva olarak konumunu net bir şekilde açıklıyor. "Yanılgı - doğru anlayış değil yanılgı - ile  bağlantıda olan bilinç ebedi olarak bağlantıdadır, Shiva bu türlü bir bilince sahiptir. Sadashiva ise Shiva'nın Vaikuntha hizmetine eğilim duyan biraz daha üst bilincidir."
21 Aralık 1981:

 17+ dakika, 4 MB mp3 audio
  
Audio: Sri Sri Shivaratri, 2009. "Lord Shiva'nın bir başka formu Gangadhar'dır. Kalbime gelen ilham doğrultusunda Lord Shiva'nın bize tezahür eden Deity'sine o adı verdim: Gangadhar. Ganga Mayi, düşmüş ruhları kurtarmak için aşağıya iner ve Lord Shiva onun gücünü kendi saçlarına alır ... Bizim adlarımız (Deity'lerimizin adları) her zaman her yerde mükemmeldir. Srila Guru Maharaj o ilhamı bana verdi ve ben de o adı veriyorum." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Shivaratri akşamı yaptığı konuşma, 6 Mart 2008.
7 dakika, 1.7 MB mp3 audio7 dakika, 1.7 MB mp3 audio
  
Vaishnava Shiva. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Lord Siva'nın Vaishnava'ların en üstünü olma konumunu açıklıyor. Math'ın 'GaudiyaDarshan.com' websitesine kaydedildi.
  
Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.
  
Lütfen buraya da bakınız, Siva: Sri Sadashiva Gangadhar'ın yerleştirilmesi, Nabadwip.

25 Şubat 2019 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi) 

thumb
Başarısını Takdir Edin ve Sevinin. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ye övgü olarak yazdığı makale. Mart 1956 tarihli Sri Gaudiya Darshan'dan İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)


24 Şubat 2019 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 146'ıncı kutsal görünüm festivali. Nabadwip,
Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'ın kutsal görünüm festivali vesilesiyle, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 1982'de uluslararası topluluğa hitaben yapılan coşku veren konuşma:
"En cesur temsilcilerden ya da katılımcı sağlayanlardan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, pek çok düşmüş ruhu en üst seviyeye kaydetmek üzere buraya geldi. Ve orta seviyedeki farklı temsilcilerin tamamıyla savaşmak zorunda kaldı. Genel olarak en büyük düşmanının mayavad olduğunu düşündü." 
Adanmışlara hitaben yapılan konuşma, 13 Şubat 1982.

 23 dakika, 16 MB mp3 audio

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj yaptığı konuşmada Srila Saraswati Thakur'un Vaishnava'larla ilgili olarak toplumda var olan izlenimi - alt tabaka olarak görülmelerini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. O görkemli tapınaklar yaptı ve "teknolojinin meyveleri" de dahil her şeyi Krishna bilincini bütün dünyaya yaymak için kullandı. Şimdi herkes Vaishnava dharma'nın ne kadar yüce olduğunu: yücenin de yücesi olduğunu görüyor.
Srila Govinda Maharaj'ın Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un avirbhav'ında yaptığı konuşma, 1990:
 
 53 dakika, 15 MB mp3 audio
 
Audio: Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un kutsal görünümü, 2005. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Saraswat Thakur'un kutsal görünümü için yazılmış olan ünlü şarkı Sri Dayita Das Pranati Panchakam'ı söylüyor. Srila Gurudev daha sonra kapsamlı bir şekilde Srila Saraswati Thakur'u yüceltmeye devam ediyor.
"Sizler hepiniz, Srila Saraswati Thakur'un kutsal hizmetkarlarının grubundasınız, hepiniz, dünyanın dört bir yanında. Saraswati Thakur'dan sonra bu dünyada sadece bizim misyonumuz değil pek çok misyon ortaya çıktı ve hepsi Srila Saraswati Thakur'un hizmetkarlarının kutsal grubudur. Ve en nihayet bütün dünya Hare Krishna Maha Mantra'nın o vecdine sahip oldu ... Bu kali yuga çağındaki en üstün mantram; işte o, kutsal dostları aracılığı ile Srila Saraswati Thakur'dan geliyor. Bu bakımdan bugün herşey çok muhteşem." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Bhagavan Srila B.S. Saraswati Thakur Prabhupad'ın göründüğü gün yapılan sohbet konuşması, 28 Şubat 2005. Özellikle net bir kayıt:

 49+ dakika, 11+ MB mp3 audio
Şarkıyı buradan okuyarak takip edebilirsiniz Sri Dayita Das Pranati Panchakam (pdf dosya). (Türkçesi)

Benim Guru-Puja'm, yazan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur, İngilizce dergi The Harmonist'te 58. Sri Vyasa Puja Yıldönümü kutlamalarına cevap olarak yayınlandı, 26 Şubat 1932. Taranmış sayfalardan oluşan 1.1 MB pdf döküman olarak burada.
Ayrıca şimdi metin websayfası olarak da mevcut.
 

Benim Tavsiyem. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından öğretilen ilkeler Bengali dergi Sri Gaudiya Darshan'da 1956'da yayınlandı. İngilizce çevirisi ile birlikte Bengali olarak buraya Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Özlü, net ve çok önemli.(Türkçesi) 

Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması ve kirttan 26 Şubat 2008'de Govardhan Tapınağımızda, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ve Krishna bilincinin yüceliklerini övdü. Kutsal Lütufları iki saat Tapınakta kaldı ve sonra dünyanın her yerinden gelen adanmışların katılımıyla gerçekleşen programdan duyduğu büyük hoşnutluğu ifade etti. 
46+ dakika, 5.5 MB mp3 audio ya da daha üstün kalite: 11 MB mp3. 
  
Audio: Audio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Festivalinin devamı, 26 Şubat 2008, Govardhan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ı adanmışlara hitap etmesi için davet etti. Kutsal Lütufları bu konuşma için takdirlerini ifade etti, ardından 'Sri Rupa Manjari Pada'yı söyleyerek bitirmeden önce bir süre daha konuştu. 
 37 dakika, 4.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 8.7 MB. 

thumbSrila Gurudev'in son Govardhan ziyaretine ait slayt gösterisi ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un aynı ziyaret sırasında gerçekleşen Görünüm Festivali ile ilgili fotoğraflar.
Slayt gösterisi (14+ dakika, 10.8 MB mov)
Resimli websayfası
  
Arşiv Video: Bugün 1988'de Sri Chaitanya Saraswat Math'da Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Muhteşem Görünüm Yıldönümü arşiv filmi, web için Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlandı:
 20+ MB 'mp4' video dosya, 17+ dakika. (QuickTime, iTunes, vb.nin oldukça yeni versiyonu ile indirin ve izleyin)
  
Nabadwip. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'da bugün düzenlenen Görünüm Festivali için Resimli slayt gösterisi. (2008) Kırk iki resimden oluşan 2.6 MB 'mov' dosya, 5 dakika, slayt gösterisi Srila Govinda Maharaj'ın görmesi için ve herkesle paylaşmak üzere. (QuickTime, VLC, iTunes, vb. ile indirin ve izleyin) 
  
Audio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Göründüğü Gün. Sabah darshanı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'daki verandasında, 7 Şubat 2007de gerçekleşti. "Bugün bizim için çok hayırlı bir gün çünkü yaşamımız ve ölümümüz, her şey, Gurudev'in merhametine bağlıdır." 
31 dakika, 3.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 7.3 MB.
  
Audio: Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Günü ile ilgili olarak Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (2004) 
Bölüm bir: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio. 
Bölüm iki: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio. 
(Kolkata'dan alınan bu audio dosyalar gerideki gürültü ve bozulmalar nedeniyle iyi kaliteli olmasa da umuyoruz ki dinleyenler böylesine özel bir günde Kutsal Lütuflarının bu kutsal konuşmasını paylaşmış olmayı yine de takdirle karşılayacaklardır.)
  
Video: Video: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2004, Görünüm Günü kutlamalarına ait festival haberleri. Habere ABD den Vaidehi Devi Dasi ev sahipliği yapıyor. (10+ dakika 3.6MB RealPlayer video indirin sonra RealPlayer ile oynatın.) 
  
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2003'deki Görünüm Günü Festivali, ve Sri Govinda Kunda'nın ortasında yer alan yeni Tapınakta Lord'un Oyunları'nın açılış günü töreniResimli web-sayfası.19 Şubat 2019 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

thumbSri Sri Narottama-Prabhor-Astakam. Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından Srila Narottam Prabhu'ya övgü olarak yazılan sekiz dörtlük, premadharma.org'a bugün kaydedildi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Narottam Das Thakur'un göründüğü gün 2009. Srila Govinda Maharaj ayrılışından bir yıl önce bugün güzel bir konuşma yapıyor.
"'Sri Rupa Manjari Pada' çok ünlüdür, ayrıca 'Sri Guru Charana-padma' ve 'Nitai-pada-kamala' ve 'Gaurangera Duti Pada', vb. Narottam Thakur'un pek çok şarkısı var. Çok ünlüler, sade ve mükemmeller ve biz her gün Narottam Das Thakur'un şarkılarını söyleriz. Ve şimdi ben bir şarkı söyleyeceğim..." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 9 Şubat 2009:
    20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio

thumbSri Narottama Prabhor Ashtakam. Srila Narottam Das-Thakur'un görünme günü onuruna Srila Vishvanath Chakravarti Thakur tarafından onunla ilgili olarak yazılan coşku dolu bir şiir. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.
  
Srila Narottam Das Thakur'un Sri Rupa Manjari Pada'sı Srila Govinda Maharaj tarafından okundu. (İlk yükleme tarihi 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)
 
  
Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan (100 K Acrobat PDF dosya.) Türkçesi17 Şubat 2019 

Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun
Ekachakra Dham, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

En Büyük Çember. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun merhametini anlatıyor. "Sri Nityananda Prabhu zemini, temeli sağlamlaştırmak için oradadır. Bu bize daha fazla ilerleme yapmamızda yardım edecektir." Devamını okuyun... (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi) (Türkçe)

thumbAudio: Sri Nityananda Prabhu'nun Görünmesi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Lord Nityananda Prabhu'ya övgü olarak, eseri Sriman Nityananda Dvadasakam açıklıyor. Bir adanmış teker teker dörtlükleri okuyor ve Srila Sridhar Maharaj yazılarına ışık tutuyor.
Bu kayıt 9. dörtlüğün 3'üncü satırından başlıyor.
Nabadwip, 6 Şubat 1982:

 34+ dakika, 8 MB mp3 audio
Dörtlükleri buradan okuyarak da izleyebilirsiniz Sriman Nityananda Dvadasakam (pdf dosya). (Türkçesi)

Sri Varahadev'in ve Nityananda Prabhu'nun görünmesi, 1990. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Sri Lakshmi Varahadev'in mucizevi bir şekilde Math'ımıza nasıl geldiğini,  Nityananda Prabhu'nun nasıl olağanüstü merhametli olduğunu, ve Onun etkisi ve lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın nasıl öğrenci aldığını anlatıyor. 
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün yapılan kapsamlı konuşma, 11 Şubat 1990. Orjinal ses kaydındaki eksik kısımlara ve değişken ses kalitesine rağmen, bu değerli konuşmanın büyük bir kısmı mevcut:
34+ dakika, 7+ MB mp3 audio

 Sri Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün. Srila Govinda Maharaj tarafından Sri Nityananda Prabhu için 31 Ocak 2007 sabah darshanında gerçekleştirilen kapsamlı, güzel övgü. (66 dakika, 7.8 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 16 MB.)

thumbAudio: Sri Nityananda Prabhu'un Görünmesi, 1996. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sanskrit şiiri Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona okuyor. Ardından, Lord Nityananda'nın yüceliklerini zikretmeye devam ediyor. "Nityananda Prabhu şartlanmış ruhlara merhamet bahşediyor ve şartlanmış ruhları çok alt düzeyden alıp daha yüksek düzeye getiriyor. Ve Nityananda Prabhu'nun lütfuyla her şey çok mutlu bir şekilde gerçekleşiyor."
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün, 2 Şubat 1996:

 28+ dakika, 6.6 MB mp3 audio

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Nitai Pada Kamala'yı çok tatlı ve benzersiz bir şekilde kartallar ya da mrdanga olmadan, sadece orada bulunan birkaç adanmışın yanında söylüyor. Ayrıca Srila Gurudev, Srila Sridhar Maharaj tarafından yazılan Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona zikrediyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 14 Mayıs 1990, Jamuna Priya Devi Dasi tarafından web için hazırlandı ve archive.org'a kaydedildi:

12+ dakika, 7 MB mp3 audio
Yavaş ve sınırlı İnterneti olanlar için daha düşük dosya boyutunda burada: 
 2.9 MB mp3 audio.

thumbEkachakra. Muhteşem Yerleşim Festivali Sri Sri Guru Gaura Nityananda'nın Ekachakra'da, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'mızdaki büyük festivali. Üç günlük festival boyunca 41.000 insanı cezbeden bu muhteşem vesileyle resimlerden oluşan kapsamlı websitesi.

thumbVideo: Ekachakra Festival videosu Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Ekachakra'da, Sriman Nityananda Prabhu'nun ilahi görünüm yerindeki tapınağın görkemli açılışı. Bu film Satya Sundar Prabhu tarafından yapıldı ve hem Rusça hem de İngilizce alt yazı var, film Vimeo kullanıcıları tarafından indirilebilir (670 MB 'mp4' video).
Daha sınırlı İnternet bağlantısı olanlar için, bu video (sadece İngilizce olarak) benzer ebatta ancak çok daha küçük dosya boyutunda da mevcut:

'Ekachakra': 12+ dakika, 33 MB 'wmv' video

thumbAudio. Sri Nityananda Prabhu'nun Festivali ve Ashram Açılış konuşması. Kolkata'daki verandasından 7 Şubat 2009 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun Görünme Gününü ve oradaki yeni ashramımızın açılışını kutlamak üzere İnternet aracılığı ile Ekachakra'daki topluluğa konuştu.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (23 dakika, 5.5 MB mp3 audio)
veya:  daha üstün kalite (11 MB mp3 audio). 

thumbThe Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu (Sri Nityananda Prabhu'nun Nektarsı Yücelikleri). Srila Govinda Maharaj'ın nilüfer ellerine yeni bir kitap sunuluyor. Kitap, Lord Nityananda Prabhu'nun yüceliklerine odaklanıyor ve Sripad B.P. Tirtha Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math için Bengali dilinde derlenen 'Sri Sri Nityananda Mahimamrtam' adlı kitaptan genişletilerek hazırlandı. Srila Gurudev bugün Ekachakra'daki topluluğa hitaben yaptığı İnternet konuşmasında buna atıfta bulundu.   
Bu İngilizce baskı, Kamal Krishna Prabhu tarafından Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşmalarından derlendi. Bunun yanısıra kitapta Kutsal Metinlerden ayetler, kirttanlar ve Lord Nityananda Prabhu'yu öven Sanskrit yazılar bulunuyor. 96 sayfa, 4 monokrom resim. Adanmışların özel olarak okumaları için kitabın tamamı buradan indirilebilir (4.6 MB 'pdf' dosya).
 

thumbNityananda Prabhu'nun Sınırsız, Koşulsuz Merhameti, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın, 15 Şubat, 2003'de Nabadwip, Hindistan'da Lord Nityananda Prabhu'nun Görünme Günü Festivalinde yaptığı konuşmadan. İki websayfası yazı.

thumbAudio: Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün Devashis Prabhu tarafından Londra Tapınağında verilen ders. "Srila Govinda Maharaj şöyle dedi, '...Bizler Mahaprabhu'nun anlayışını, Nityananda Prabhu'nun anlayışını vaaz edenleriz, ve  sizler de insanlara Lord Chaitanya'nın kim olduğu, Nityananda Prabhu'nun kim olduğu konusunda eğitim vermek zorundasınız, çünkü o olmadan Krishna'ya ibadetinizin faydası ne? Aslında Mahaprabhu'nun nilüfer ayakları olmadan bu sadece hayal ürünüdür - o tür ibadet hayali ibadettir.'"
16 Şubat 2011, Londra:

61 dakika, 11 MB mp3 audio

thumbAudio: Sri Nityananda ve Ekachakra. Sripad B.P. Tirtha Maharaj neşeli sabah dersinde Nityananda Prabhu'nun yapısını ve Onunla ve Sripat Ekachakra Dham ile olan bağlantımızın arka planını anlatıyor.
2 Şubat 2011, Nabadwip:

77+ dakika, 13 MB 'mp3' audio

thumbSri Nityananda Prabhu. Adanmışların çocukları için Parama Bhakti Dasi tarafından hazırlanan sayfa. 213 K Acrobat PDF dosya.

thumbSri Ekachakra Dham: Yeni Ashram'ın Muhteşem Açılış Festivali, Sri Hadai Pandit Padmavati-devi Smrti Kunja adlı ashramın açılışı, Sri Nityananda Prabhu'nun uğurlu görünüm gününde düzenlendi. Bu yüce festival sırasında 50.000den fazla kişiye prasad dağıtıldı. (Dört web-sayfası resim ve alt yazı Malini Devi Dasi tarafından hazırlandı.)


9 Şubat 2019

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. 
Audio: "Srila Gurudev'i hatırlarken." Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ile yapılan bu müstesna mülakatta, Kendileri Srila Gurudev, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile yirmi yılı aşkın birlikteliğinin zengin deneyimini paylaşıyor, jayasri.org websitesine kaydedildi.27 Ocak 2019

thumbSri Gaura Purnima 2020'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimine şimdi buradan ulaşılabilir.

26 Ocak 2019 

Srila Jayadev Goswami'nin 
görünmez oluşu.

thumbSri Mangala-Gitam. Sri Jayadev Goswami'nin büyük umut vaad eden bir şarkısı, Sri Prabodhananda Saraswati'nin yorumuna dayanan Kirtan açıklamasıyla premadharma.org websitesine kaydedildi.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı."Srimad Bhagavatam bunu herkes için söyledi: eğer bizler her gün, her an Lord Krishna'ya hizmet etmeye çalışırsak ve Lord Krishna'yı hatırlarsak bu yıl muhteşem olacak." Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: