Son güncelleme 24 Temmuz 2021 Cumartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2021 - 2022
(Ankara için hazırlandı)
TEMMUZ 2021
17
(Ctesi) 
Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu. 

19
(Ptesi) 
Tridandi Swami Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın görünmez oluşu. Sriyukta Krishnamayi Devi'nin görünmez oluşu.

20
(Salı) 
Ekadashi (Ankara). Oruç. Sri Jagannathdev'in Punar Yatra'sı (Return car festivali). 

21
(Çarş) 
Paran 05:37 ile 10:29 arası.

24
(Ctesi) Purnima.
Sri Guru-Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

26
(Ptesi) Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmez oluşu.
28 (Çarş) 
Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

AĞUSTOS 2021
1
(Pz) Srila Lokanath Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

(Çarş) 
Ekadashi (Ankara). Oruç.  

5
 (Perş) Dvadashi. Paran 05:50
ile 10:32 arası.

(Pz) Amavasya. Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.
12
(Perş) Srila Vamsi Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.
14 (Ctesi) Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj'ın görünmesi.
15 (Pz) Sripad Ananga Mohan Das Adhikari'nin görünmez oluşu.
17
(Salı) Tridandi Swami Bhakti Prasun Bodhayan Maharaj'ın görünmez oluşu.

18
(Çarş) Ekadashi (Ankara). Oruç. Sri Sri Radha Govinda'nın Julan Yatra'sının başlaması ve Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren Sri Hari Smaran'ın başlaması.  

19
(Perş) Paran 06:04 ile 10:36 arasıSrila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit Goswami'nin görünmez oluşları. Ramai Brahmachari Archan Niketan'ın görünmez oluşu.

22
(Pz)
Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar Oruç. Sri Sri Radha Govinda'nın Jhulan Yatra'sının sona ermesi.

25
(Çarş) Srila Bhakti Ranjan Madhusudan Maharaj'ın görünmesi.

27
(Cu) 
Tridandi Swami Bhakti Vilas Tapasvi Maharaj'ın görünmez oluşu.
30 (Ptesi) Sri Sri Krishna Janmashtami. Geceyarısına kadar tam oruç, sonra tahıl yok.
31 (Salı) Sri Nandotsav. Sri Janmasthami paran 05:21 ile 10:10 arası. Visva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmesi. 

NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj
_________________________________

24 Temmuz 2021

Purnima. Sri Guru Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.
(Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında Chaturmasya'nın Başlaması). Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja'sı, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın halef Acharya'larından biri olarak tayin edilmiştir, Rusya ve Doğu Bloku için özel sorumluluğa sahiptir. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Vedavyas. Sohbet tarzındaki konuşma Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
"Günümüzde dünyadaki bütün alimler Vedavyas'ın çok fazla değişik düşünceyi yaydığını kabul ediyorlar. O konuda onunla yarışacak hiç kimse yoktur... Mahabharat'ta, Srimad Bhagavatam'da, çok sayıdaki Puranalar'da, Vedalar'da, Vedanta'da Vedavyas tarafından çok çeşitli düşünceler tanıtıldı; mümkün olan bütün düşüncelerin mümkün olan tüm tanıtımları ve değerlendirmeleri sadece onun tarafından temsil edilmiştir. Dolayısıyla o her türlü anlayışın ustasıdır. Ve o son günlerinde Bhagavatam'da yazılı olanları vermiştir: yani aşk her şeydir, Bhagavat Prem, Krishna Prem... 'Her jiva ruhun en derin özlemi bunun içindir, güzellik ve aşk, şefkat ve uyum içindir, kudret için, bilgi için ya da başka birşey için değil.'" 
11+ dakika, 2.5 MB mp3 audio


Audio: 
Sri Guru-Purnima günü konuşması. Diğer konularla birlikte, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile büyük bir pandit arasında geçen dikkat çekici bir tartışmayı anlatıyor. O pandit Srila Guru Maharaj'dan öylesine etkilenmişti ki, bu dünyadan ayrılırken onun yanında olmak istedi. Ve:
"Bugün Sanatan Goswami Prabhu'nun tirobhavı (ayrılışı) ve Vyasadev'in avirbhavı (görünmesi) bu purnimada (dolunayda) gerçekleşti. Ve Nityananda Prabhu bugün Srivas Pandit'in evinde Vyasa-Puja yaptı, ve ... Srivas Pandit bunu Mahaprabhu'nun emriyle organize etti." Srila Gurudev Sri Guru-Purnima'da konuşuyor, 30 Temmuz 2007:
 9 dakika, 4 MB mp3 audio


Audio:
 Chaturmasya başlıyor. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2005 yılında chaturmasyanın kuralları ve uygulamacı olarak bizim konumumuz hakkında konuşuyor. Kendileri vedik bilginin Krishna ve Vedavyas aracılığı ile ortaya çıktığını doğruluyor; ve diğer büyük alimler de buna işaret etmişlerdir. O, Narad Muni'nin Vedavyas'a nasıl meditasyon yoluyla kalbinde hissetmesi ve tam anlamıyla tatmin olmak için Lord Krishna'nın oyunlarını yazması talimatını verdiğini anlatıyor; ve Mahaprabhu göründüğü zaman kutsal yazıtların en son tavsiyesinin, yani Lord'un Kutsal Adlarının zikredilmesinin bütün dinler için ortak uygulama olduğunu Jiva Goswami'nin bizlere nasıl gösterdiğini anlatıyor. 
21 Temmuz 2005.
19+ dakika, 4.6 MB mp3 audio.


Srila Vyasadev. Seçilmiş alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sermons of The Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden ve Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitaptan.Srila Sanatan Goswami. Alıntılar Sermons of The Guardian of Devotion Volumes 1 and 2 (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt 1 ve 2) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.Audio: Vedavyas çok fazla deneyime sahipti. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 24 Temmuz 2006 tarihinde gerçekleşen sohbet.
   
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (13 dakika, 1.6 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (3.1 MB)


Chaturmasya ile ilgili kısa alıntı Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupada'nın kendi Sri Chaitanya-charitamrita baskısından. (Madhya-lila 4.169).

Audio: 
Chaturmasya'nın, dört ay süren yağmur mevsiminin başlaması. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 11 Temmuz 2006 tarihinde sabah erken saatte Kolkata Dum Dum Park Tapınağında yapılan sohbet. Geri plandaki ses bitişikteki damdan gelen yağmur sesi.
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (16+ minutes, 1.9 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (3.9 MB).


Sanatan Goswami ve sütlaç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Dignity of the Divine Servitor adlı kitabından alınmıştır.

17 Temmuz 2021

Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Otuz yılı aşkın bir süre önce ayrılan Ajit Krishna Brahmachari Prabhu'ya övgüler. Ajit Krishna Prabhu ile ilgili sabah konuşması  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2006 yılında Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Kutsal Lütufları şöyle diyor, "O seve seve her şeyi yapardı. Bu tarzda bir brahmachari Misyonumuz için bir hazineydi." Ve: "Onun gibi - büyük bir Vaishnava gördüğüm için şanslıyım. Bu çok ender elde edilir." Dinlerken, lütfen 'too much' ifadesinin Bengal'de genellikle 'very much' anlamına geldiğini aklınızda bulundurun.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (26 dakika, 3.2 MB mp3 audio)
 veya: 
     daha üstün kalite (6.4 MB)


15 Temmuz 2021

Hera Panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Laksmi Vijay sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 30 Haziran 2006 tarihinde Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Srila Govinda Maharaj, konuşmasına Laksmi Devi'nin Lord Jagannath karşısındaki 'zaferini' anlatarak başlıyor.
     İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (18+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
veya
     
daha üstün kalite (4.4 MB).

12 Temmuz 2021

Sri Jagannathdev'in
Ratha Yatra'sı. Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbPuri'deki Jagannath Tapınağı (880 KB pdf dosya), Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur tarafından yazılan makale ilk olarak Eylül 1871'de yayınlandı, ve 'Counterpoint' dergisinin Bahar 1994 sayısında tekrar basıldı.

thumb
Sri Jagannathdev, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Sripad Devashis Prabhu tarafından yayınlanan 'Counterpoint'in Bahar 1994 baskısından alınan bu yazı jayasri.org'a kaydedildi.

Audio: Sri Jagannath Rathayatra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu festivalde darshanını elde etmeleri için Lord Jagannath tarafından Batılılara verilmiş olan cömert fırsata dikkat çekiyor, ve Onun önüne geldiğimizde bizim için doğru olan ruh halini anlatıyor.
İlk olarak Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc Internet Radio dizisinin bir bölümü olarak kaydedildi. Srila Gurudev 8 Temmuz 2005'de konuşuyor:
 12 dakika, 3 MB mp3 audio


thumb
Sevgi ile Bağlı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Ratha Yatra sırasındaki gizli mesaj alışverişini özetliyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: "Krishna otokrattır - demokrat, komünist ya da bizim hizmetkarımız değil." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Jagannath Rathayatra'ya özel gönderme yaparak, Madhusudan Prabhu'nun İnternet Radyo websitesi krsna.cc için 28 Haziran 2006 da Kolkata'dan konuşuyor.
(20+ dakika, 2.4 MB mp3 audio.)


Audio: Srila Govinda Maharaj'ın Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, Sri Jagannathdev'in Rathayatra'sı ve Sri Swarup Damodar Goswami'nin ayrılışını irdelediği ders. Konuşma 19 Haziran 2004 de yapıldı. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (mp3 audio dosyalar):
 Bölüm 1 | Bölüm 2  (Toplam 17 dk, 3.1 MB >mp3 audio)


Audio: Srila Govinda Maharaj'ın adanmışlara mesajı Hawaii'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti. "Dış ülkelerden gelen adanmışlar Jagannath Puri'ye gitmek istediklerinde, onlara mutlulukla onayımı veriyorum, ancak aşkın hisleri konusunda bilinçli olmalılar."
Bir sloka okuyarak şöyle diyor: "Kim Jagannath'ı arabasında görürse, bir daha asla bu maddesel duygulara ya da dünyaya dönmeyecektir, hepsi aşkın boyuta gidiyorlar."
Srila Govinda Maharaj tarafından, 1 Temmuz 2008'de yapılan ve çok büyük cesaret veren bir konuşma.
5+ dakika, 1.2 MB mp3 audio


Puri Yolunda (50K pdf dosya) hacıların Puri'ye giderken içinde bulunmaları gereken ruh halini anlatan bölüm, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Divine Guidance (İlahi Rehberlik) adlı kitabından alındı. (Türkçesi)


Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı - Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) kitabından alıntı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj hacılara Purusottam Dham'ı nasıl görmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuyor. "Onlar (Mahaprabhu'nun ve Onun yakın dostlarının Oyunları ile ilgili) bu yerleri görecekler ve kalplerinde Sriman Mahaprabhu tarafından gösterilen ayrılıkta beraberlik ruh halini deneyimlemeye çalışacaklar, ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun dostlarına dualar sunacaklar. Eğer bu yerlerden herhangi birine giremezlerse onları dışarıdan görecekler."

Srila Govinda Maharaj Puri Math'ımızda. Kutsal Lütufları'nın bu yılki Ratha Yatra programı hazırlıkları için 30 Haziran 2003'de buraya gelişinden hemen sonrası ile ilgili resim sayfası.Ratha Yatra Festivali, Puri. Ratha Yatra Festivali günü resimleri 13 Temmuz 2003: Lord Jagannath arabasında, Orissa Kralı Lord Jagannath'a puja yapıyor ve Sri Chaitanya Saraswat Math grubumuz bir milyonun üzerindeki kalabalığın ortasında.

Audio: "Swarup Damodar, Mahaprabhu'nun ikinci bedeni." Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Kolkata'dan Ratha Yatra günü, Swarup Damodar'ın ayrılışı ve yakın ilişkisi üzerine konuşuyor, 25 Haziran 2006.
(47+ dakika, 5.5 MB mp3 audio.)

Math'ımızın Sri Jagannath Rathayatra Haccı üzerine kapsamlı yazı yıllık hac sırasında ziyaret edilen pek çok yerin anlatımını ve resimlerini içeriyor. Malta'dan Malini Devi Dasi tarafından 2005 yılında hazırlanan bu on bölümlük canlı, açıklayıcı günce Kutsal Yazıtlardan beş sayfa alıntıyı da kapsıyor.Lord Jagannath'ın Zuhuru - özet. Bu yılın hac ziyaretine katılan Avustralya'dan Tusta Krishna Prabhu tarafından araştırılıp derlenen ve Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj Dev-Goswami Maharaj tarafından düzeltilen bir yazı.

11 Temmuz 2021

Gundicha Marjan:
Sri Puri Dham'daki Gundicha Tapınağında temizlik, ve Tanrı'nın tüm Tapınaklarının temizlenmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Gundicha Marjan Lila Rahasya. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Gundicha Tapınağının temizlenmesinin ardındaki sırrı anlatıyor. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Sri Chaitanya-charitamrita yorumunun İngilizce çevirisi: Madhya-lila, 12.135 Math'ın Sri GaudiyaDarshan websitesine kaydedildi.

Sri Chaitanya Charitamrita'dan Gundicha Tapınağı'nın temizlenmesi Oyunları ile ilgili alıntılar, Madhya Lila 12.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Gundica tapınağını adanmış kulları ve refakatçileri ile birlikte yıkadı ve temizledi. Böylece tapınağı Kendi kalbi kadar harikulade ve pırıl pırıl yaptı ve böylece Lord Sri Krsna'nın oturması için uygun hale getirdi. Devamını okuyun..


Srila Govinda Maharaj'ın Gundicha'daki resimleri. Srila Gurudev Ratha Yatra Festivali akşamı Gundicha Tapınağı dışında Efendilerini ziyaret ederken. 01 Temmuz 2003, Jagannath Puri, Orissa.

9 Temmuz 2021

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Bhakti Vinod Thakur'a ve Srila Gadadhar Pandit'e övgü. Bu bir saatlik konuşmasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhakti Vinod Thakur'un adanmışlık ruh hallerini açıklıyor.
Srila Govinda Maharaj daha sonra örnekler vererek, aşkın boyutla olan karşılıklı iletişim sayesinde slokaları nasıl yazdığını, Srila Guru Maharaj'ın Samadhi Mandir'ini nasıl inşa ettiğini, vb. tevazuyla anlatıyor. 
1 Temmuz 1992:
 63 dakika, 14+ MB mp3 audio

Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhaktivinod Thakur'un Ayrılış Günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, beşinci dünya turunda bugün yapılan kapsamlı konuşma.
"Srila Bhaktivinod Thakur, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun müstesna hizmetini, yani: Gaura Gadadhar ibadetini göstermiştir. Gadadhar Pandit ile Mahaprabhu'nun bağı çok samimi ve sevgi doluydu..."
Venezuela, 8 Temmuz 1994, İspanyolca çevirisi ile.
Bölüm 1, 38+ dakika, 9 MB mp3 audio
Bölüm 2, 50+ dakika, 11.6 MB mp3 audio


Srimad Bhaktivinod-viraha Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılışı üzerine yazılmış olan ve on dörtlükten oluşan dua. Resimli websayfası Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.

Sri Radha'nın Adanmışlık Okyanusu. Kapsamlı bir şekilde derlenmiş websayfası Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un 1914 yılında ayrıldığı bugünün anısına ona övgü olarak hazırlandı. İçerik ve sayfa düzeni Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.Sri Gadadhara Pandit ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın "Heart and Halo" ("Kalp ve Hale") adlı kitabından harikulade bir alıntı.

Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un Ayrılışları. Srila Gurudev'lerimizin yazılarından derlenen iki web-sayfası, ayrıca başka okuma parçalarına linkler.

"Srimad Bhaktivinoda-viraha Dasakam" -- "Srila Bhaktivinoda Thakura'nın Ayrılışı Üzerine Dua" Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Orjinal Sanskrit şiiri okuyan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Prabhupada şu yorumda bulundu, "Artık eminim ki, Sampradaya'mızın standardını devam ettirecek nitelikte bir adama sahibiz."


Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. O Hindistan'ın manevi geleneğini ve edebiyatını korumak için yorulmak bilmeden çalıştı...

5 Temmuz 2021

Sriyukta Rama Devi'nin görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sriyukta Ramaa Rani Bhattacharyya bu dünyadan ayrılıyor. 10 Temmuz 1999 Cumartesi günü güneş doğduktan hemen sonra, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kız kardeşi, Sriyukta Ramaa Rani Bhattacharyya, kısa süre hastanede kalıp bu dünyadan ayrıldı. (Türkçesi)

29 Haziran 2021

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Vakresvara Pandit ile ilgili alıntı Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Daha sonra Mahaprabhu'nun has kulu, Vakresvara Pandit, Devananda'nın evine geldi. Geldi ve Devananda ile özel bir konuşma yaptı, Devananda'nın inancı tamamen değişti..." Böylece, Mahaprabhu beş yıl sannyasadan sonra tekrar bu bölgeyi, burayı Nabadwip Dham'daki Kuliya'yı ziyaret etmeye gelince, Devananda, "Ben ne büyük ihanetlerde bulunmuşum!" diye ağlayarak Onun ayaklarına kapandı.

Vakresvara Pandit Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarında, Vakresvara Pandit'i, özellikle de vecd dolu dansını anlatan seçme dizeler.

25 Haziran 2021

Srila Shyamananda Prabhu'nun ve Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oldukları gün.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Syamananda Prabhu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimati Radharani'nin ayak bilekliğini bulan ve o bilekliğin alnına değmesiyle özel bir tilak işaretine sahip olan Syamananda Prabhu'nun öyküsünü anlatıyor. Srila Sridhar Maharaj Syamananda Prabhu'nun "Mutlak'ın özel takdiri ile" sakhya-rasa'dan madhura-rasa'ya geçişini açıklıyor.
30 Temmuz 1983:
13 dakika, 3 MB mp3 audio

Shyamananda Prabhu. Affectionate Guidance Bölüm 17'den alıntı, yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Narottam Thakur'un yakın dostları ve yaşıtları Shyamananda ve Srinivas idi. Srila Jiva Goswami'den ve diğer Vaishnava'lardan gelen ilhamla, bu üç büyük adanmış Mahaprabhu'nun vaazına devam etmek üzere Bengal'e geri gönderildi."


Shyamananda Prabhu'dan Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya-charitamrita yorumlarında birkaç kez söz edilmiştir. Burada Shyamananda Goswami tarafından Mahaprabhu'nun sankirtan hareketine yapılmış olan katkıyla ilgili olarak onun yorumlarından bazıları var.

Audio: "Hayatımda pek çok mucize gördüm...." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2000 yılında bugün ayrılan ABD den Sripad Rsabdev Prabhu'nun anısına övgü dolu bir konuşma yapıyor.
12 Haziran 2006:
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.4 MB mp3 audio).Audio: Sripad Rsabhdev Das Adhikari - kendisinin 2000 yılında, bu dünyadan ayrılmadan birkaç hafta önce yaptığı Vimeo video konuşmasının ses kaydından alıntı.
"Derine dalın, yüzeysel anlayışla tatmin olmayın. Din bir hapisanedir. Ve biz kültürel etkileşim olarak Hinduizm'den ve Vedik din olarak telakki ettiğimiz şeyden çok fazla şey derledik, ama bizim için gerekli olan öze gitmektir, ve bu da her türlü görsel, zihinsel, ve nesnel anlayışın ötesindedir. Bizler bilincin öznel evrimi içine girmeli ve Krishna'nın kayıp hizmetkarını aradığı o gerçekliğe, Güzel Gerçekliğe derinlemesine dalmalıyız."
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)

Video Sripad Rsabhdev Prabhu'nun yukarıdaki konuşması: 23 dakika, 58 MB QuickTime film.

Soquel Seva Ashram. Sripad Rsabdev Prabhu'nun Ayrılış Festivali onun Vaisnava nitelikleri ve 2000 yılındaki iyilikler bahşeden ayrılışı anısına düzenlendi.

24 Haziran 2021

Purnima. Sri Jagannathdev'in
Snan Yatra'sı. Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan sohbet tarzında konuşma Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra günü anısına ve Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları anısına gerçekleşti. Dum Dum Park Tapınağımızda Srila Gurudev'in verandasında toplanan adanmışlara öncülük eden Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın da katıldığı kapsamlı konuşma sırasında Sripad B.L. Akinchan Maharaj, Sripad B.P. Siddhanti Maharaj, Sripad B.S. Niskinchan Maharaj, Sripad B.S. Jitendriya Maharaj ve Sripad B.M. Mangal Maharaj da hazır bulundular. Sohbet 11 Haziran 2006'da gerçekleşti.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (35+ dakika, 4.1 MB mp3 audio).

Srila Sridhar Pandit. Heart and Halo (Kalp ve Hale) adlı kitabın Aşkın Gerçek Değerlendirmesi adlı bölümünden, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu'nun Oyunlarından bir anekdotla Srila Sridhar Pandit'in yüceliklerini örnekliyor.

Srila Mukunda Datta. Srila Mukunda Datta'nın yüceliklerini anlatan derleme yazı ile birlikte okunacak daha fazla link.

23 Haziran 2021

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio).


Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayla ilgili yazıyı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."

20 Haziran 2021

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım.

thumbAudio. Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.

Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için  resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı.

thumbAudio.  Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi. 

11 Haziran 2021

Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kolkata: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu'nun kuruluş günü festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Audio: Deity'lerin Adları. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (12 Eylül 2006)
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (15+ dakika, 1.8 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (3.6 MB mp3 audio)


Resimler ve alıntı Sripad B.S. Goswami Maharaj'ın sabah dersinde Deity'lerın Adlarını yücelten konuşmasından.

9 Haziran 2021

thumbSri Chaitanya Saraswat Math'ın Acharya Kurulu Srila Vrindavan Das Thakur'un kutsal Görünme Gününde toplandı.

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın bir aydan az bir süre önce ayrılışının ardından kurul üyeleri toplantıda Kutsal Öğretmenleri Srila Acharya Maharaj'dan birdenbire ayrı kalan adanmışlar için sürmekte olan yardım ve himaye konularını görüştüler.

Acharya Heyeti Hindistan'daki (ve diğer yerlerdeki) çeşitli Tapınak'ların ve Ashram'ların Seva faaliyetlerini sürdürmek için sorumlu bir şekilde düzenlemeler yapmakta olan adanmışlara desteğini ifade etmek istiyor.

Acharya Heyeti üyeleri Srila Acharya Maharaj'ın görünmez oluşundan bu yana birbirleriyle iletişim içinde bulunuyorlar ve bu toplantı sayesinde bir araya gelme ve Hindistan'daki Misyonla ilgili konuları etraflı bir şekilde görüşme fırsatı elde ettiler. 

-(Kurul üyelerinin her biri tarafından onaylanan özet)


7 Haziran 2021

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Mayıs 2000'de Hawai'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı telefon konuşması.
"Vrindavan Das Thakur Chaitanya lila için Vedavyas'ın enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gün. Biz Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluruz, bu kitabın bu kadar hoş olmasına inanamayız... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan söz etti; o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti'dir -- hiçbir nedene bağlı değildir. Aynı yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi, ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarından çok etkilenmişti."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio) 

Bengali: Srila Vrindavan Das Thakur'u ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'yi yücelten sloka Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bengali Sri Chaitanya-bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın önsözünde yayınlandı. Srila Gurudev dörtlüğü okuyor ve yukarıdaki audio'da anlamlarını açıklıyor (30 Mayıs 2000). Buradan Bengali dilinde okuyun: Chaitanya Bhagavat'ımızın Önsözü.Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantra'sı (İngilizce çevirisi) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberindeki konuşmada Srila Govinda Maharaj mantra'nın anlamını açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünme Günü onuruna Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin çocuk adanmışlar için hazırladığı resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur aşağı yukarı yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. Büyük bir olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği en son öğrenci idi...." Türkçesi

26 Mayıs 2021

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buda Purnima: Lord Buda'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

thumbAudio: "Benim herkesten ricam şudur: anlamları anlamaya özen gösterin." Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın adanmışlık şarkılarının okunması konusundaki sabah darshan'ı. Buna ek olarak, önceki gün sannyasilerle yaptığı günlük görüşme.

Nabadwip'de 23 ve 22 Mart 2007'de kaydedildi, AbsoluteSweetness.org'a yeni aktarıldı
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Darshan, 18 dakika, 25 MB mp3 audio)
.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Görüşme, 12 dakika, 18 MB mp3 audio).


20 Mayıs 2021

thumb Geleneksel olarak 10 gün sonra düzenlenen görünmez olma festivali Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın onuruna ve anısına bugün dünyanın dört bir yanında uygulanıyor.
Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın büyük onay verdiği Acharya Heyeti ve önde gelen şahsiyetler, adanmışların kalplerinin rahatlaması ve beslenmesi için tam desteklerini sunuyorlar.


13 Mayıs 2021

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.

thumbAudio: "Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Vizyona sahip olan, her yerden alabilir." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 15 Mart 2007'de Nabadwip'ten yapılan konuşma AbsoluteSweetness.org'a kaydedildi.

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48 dakika, 62 MB mp3 audio).11 Mayıs 2021

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj dün sabah saat 4'de Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarının şefkatli gölgesinde dinamik hizmetine devam etmek üzere buradan ayrıldı. Onun birdenbire görünmez oluşu bütün dünyayı kedere ve şoka sürükledi. 
Srila Acharya Maharaj kovid enfeksiyonuna bağlı olarak Kolkata'da tedavi olurken kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. Daha sonra bedeni Ekachakra Ashram'ımıza getirildi, orada toplanmış olan adanmışlar kısa zamanda formaliteleri ve ibadeti düzenlediler, akşam 10:30'da bedeni sankirtan ve kederli kalpler eşliğinde samadhiye indirildi.
Akşam gerçekleşen olayların resimleri, scsmathinternational websitesine kaydedildi.

Tirobhav Mahotsava. Ayrılışlarının üçüncü gününde yüce Vaishnava'lara saygı sunma geleneğini uygulayarak, 13 Mayıs Perşembe günü, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın anısına ve onuruna adanmışları internet ortamında ve mümkünse yerel ortamlarında bir araya gelmeye davet ediyoruz. 

10 Mayıs 2021

thumb

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj bu sabah, 10 Mayıs 2021 sabah saat 4'de Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarının şefkatli gölgesinde dinamik hizmetine devam etmek üzere buradan ayrıldı. Onun birdenbire görünmez oluşu bütün dünyayı kedere ve şoka sürükledi. 

Srila Acharya Maharaj kovid enfeksiyonuna bağlı olarak Kolkata'da tedavi olurken kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. Daha sonra bedeni Ekachakra Ashram'ımıza getirildi, orada toplanmış olan adanmışlar kısa zamanda formaliteleri ve ibadeti düzenlediler, akşam 10:30'da bedeni sankirtan ve kederli kalpler eşliğinde samadhiye indirildi.
İlave güncellemeler için lütfen scsmathinternational websitesine bakınız.


6 Mayıs 2021

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj'ın yeni hazırlanmış beş kaydı ve birkaç resim, Srila Gurudev'in AbsoluteSweetness.org'da yer alan konuşmalarının ve resimlerinin tatlı akışına son birkaç gün içinde eklendi.
Hepsi kaydolabileceğiniz podcast link ile birlikte, ve çoğuna ek olarak notlar ve sloka listesi bulunuyor.17 Nisan 2021

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

thumb Dünya Ekadashi tarihleri (ve oruç bozma saatleri) belli lokasyonlar için hesaplandı. Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj'ın talimatı doğrultusunda, dünyadaki lokasyonlar için sadece bu tarihler ayrı olarak hesaplanıyor, diğer tarihler için Nabadwip takvimi izleniyor.
14 Mart 2021

Vaishnava Sarvabhauma Srila Jagannath Das Babaji Maharaj, Srila Rasikananda Dev Goswami, ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita 
Madhav Maharaj'ın görünmez oluşları.

thumbYeni Vaishnava Takvimi Sri Gaura Purnima 2022 Nabadwip için şimdi burada. Dünya Ekadashi tarihleri ve paran zamanları şu anda hesaplanıyor ve yakın zamanda hazır olacak.


21 Ocak 2021

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj'a ait yirmi ses kaydına ve bazı resimlere, Srila Gurudev'in konuşmalarını ve resimlerini içeren tatlı akışa geçen ay yeniden başlayan AbsoluteSweetness.org'dan ulaşabilirsiniz.
Site şu anda yeni yayınlanan konuşmalar için otomatik bildiri gönderen podcast seçeneğine de sahip.
____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: