Son güncelleme 20 Temmuz 2018 Cuma günü yapıldı. 

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2018 - 2019 (Tamamı) Ankara Takvimi. 

TEMMUZ 2018
13. (Cu) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un Ayrılışları. Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Lord'un tüm tapınaklarının temizlenmesi.
14.
(Ctesi)
 Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı.
15. (Pz) Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun ayrılışı.
17. (Salı) 
Hera-panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).
20. (Cu) Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin ayrılışı. 
22.
(Pz) 
Sri Jagannathdev'in Punar Yatra'sı (Return car festivali). Tridandi Swami Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın ayrılışı. Sriyukta Krishnamayi Devi'nin ayrılışı. 
23. (Ptesi) Ekadashi. Oruç (Ankara).
24.
(Salı) Dvadashi. 
Paran sabah 5:4110:30 arası (Ankara).
27.
(Cu) 
Sri Guru-Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun ayrılışı. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi. 
29.
(Pz) Krishna Dvitiya.  Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın ayrılışı.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucuönde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.

Yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri için lütfen 
dünya takvimine bakın.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

20 Temmuz 2018 

Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Otuz yılı aşkın bir süre önce ayrılan Ajit Krishna Brahmachari Prabhu'ya övgüler. Ajit Krishna Prabhu ile ilgili sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2006 yılında Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Kutsal Lütufları şöyle diyor, "O seve seve her şeyi yapardı. Bu tarz bir brahmachari Misyonumuz için bir hazineydi." Ve: "Onun gibi - büyük bir Vaishnava gördüğüm için şanslıyım. Bu çok ender elde edilir." Dinlerken, lütfen 'too much' ifadesinin Bengal'de genellikle 'very much' anlamına geldiğini aklınızda bulundurun.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (26 dakika, 3.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (6.4 MB).

17 Temmuz 2018 

Hera Panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün gerçekleşir).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Laksmi Vijay sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 30 Haziran 2006 tarihinde Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Srila Govinda Maharaj, konuşmasına Laksmi Devi'nin Lord Jagannath karşısındaki 'zaferini' anlatarak başlıyor.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (18+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)

veya
    daha üstün kalite (4.4 MB).

14 Temmuz 2018 

Sri Jagannathdev'in 
Ratha Yatra'sı (ve ertesi gün: Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun ayrılışı).

thumbPuri'deki Jagannath Tapınağıi (880 KB pdf file), Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur tarafından yazılan makale ilk kez Eylül 1871'de yayınlandı, ve 'Counterpoint' dergisinin Bahar 1994 sayısında yeniden basıldı.


thumbSri Jagannathdev, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. 'Counterpoint' dergisinin Bahar 1994 sayısından jayasri.org'a kaydedilen alıntı Sripad Devashis Prabhu tarafından yayınlandı.

14 Temmuz 2018 

Sri Jagannathdev'in
Ratha Yatra'sı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Jagannath Rathayatra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu festivalde darshanını elde etmeleri için Lord Jagannath tarafından Batılılara verilmiş olan cömert fırsata dikkat çekiyor, ve Onun önüne geldiğimizde bizim için doğru olan ruh halini anlatıyor.
İlk olarak Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc Internet Radio dizisinin bir bölümü olarak kaydedildi. Srila Gurudev 8 Temmuz 2005'de konuşuyor:
 12 dakika, 3 MB mp3 audio


thumbSevgi ile Bağlı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Ratha Yatra sırasındaki gizli mesaj alışverişini özetliyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.
  
Audio: "Krishna otokrattır - demokrat, komünist ya da bizim hizmetkarımız değil." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Jagannath Rathayatra'ya özel gönderme yaparak, Madhusudan Prabhu'nun İnternet Radyo websitesi krsna.cc için 28 Haziran 2006 da Kolkata'dan konuşuyor. (20+ dakika, 2.4 MB mp3 audio.) 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, Sri Jagannathdev'in Rathayatra'sı ve Sri Swarup Damodar Goswami'nin ayrılışını irdelediği ders. Konuşma 19 Haziran 2004 de yapıldı. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (mp3 audio dosyalar):
  Bölüm 1 | Bölüm 2 (Toplam 17 dk, 3.1 MB >mp3 audio)
 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın adanmışlara mesajı Hawaii'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti. "Dış ülkelerden gelen adanmışlar Jagannath Puri'ye gitmek istediklerinde, onlara mutlulukla onayımı veriyorum, ancak aşkın hisleri konusunda bilinçli olmalılar."
Bir sloka okuyarak şöyle diyor: "Kim Jagannath'ı arabasında görürse, bir daha asla bu maddesel duygulara ya da dünyaya dönmeyecektir, hepsi aşkın boyuta gidiyorlar."
Srila Govinda Maharaj tarafından, 1 Temmuz 2008'de yapılan ve çok büyük cesaret veren bir konuşma.
5+ dakika, 1.2 MB mp3 audio

  
Puri Yolunda (50K pdf dosya) hacıların Puri'ye giderken içinde bulunmaları gereken ruh halini anlatan bölüm, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Divine Guidance (İlahi Rehberlik) adlı kitabından alındı. (Türkçesi) 
  
Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı - Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) kitabından alıntı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj hacılara Purusottam Dham'ı nasıl görmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuyor. "Onlar (Mahaprabhu'nun ve Onun yakın dostlarının Oyunları ile ilgili) bu yerleri görecekler ve kalplerinde Sriman Mahaprabhu tarafından gösterilen ayrılıkta beraberlik ruh halini deneyimlemeye çalışacaklar, ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun dostlarına dualar sunacaklar. Eğer bu yerlerden herhangi birine giremezlerse onları dışarıdan görecekler." 
  
Srila Govinda Maharaj Puri Math'ımızda. Kutsal Lütufları'nın bu yılki Ratha Yatra programı hazırlıkları için 30 Haziran 2003'de buraya gelişinden hemen sonrası ile ilgili resim sayfası. 
  
Ratha Yatra Festivali, Puri. Ratha Yatra Festivali günü resimleri 13 Temmuz 2003: Lord Jagannath arabasında, Orissa Kralı Lord Jagannath'a puja yapıyor ve Sri Chaitanya Saraswat Math grubumuz bir milyonun üzerindeki kalabalığın ortasında. 
  
Audio: "Swarup Damodar, Mahaprabhu'nun ikinci bedeni." Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Kolkata'dan Ratha Yatra günü, Swarup Damodar'ın ayrılışı ve yakın ilişkisi üzerine konuşuyor, 25 Haziran 2006.
(47+ dakika, 5.5 MB mp3 audio.)

Math'ımızın Sri Jagannath Rathayatra Haccı üzerine kapsamlı yazı yıllık hac sırasında ziyaret edilen pek çok yerin anlatımını ve resimlerini içeriyor. Malta'dan Malini Devi Dasi tarafından 2005 yılında hazırlanan bu on bölümlük canlı, açıklayıcı günce Kutsal Yazıtlardan beş sayfa alıntıyı da kapsıyor. 

Lord Jagannath'ın Zuhuru - özet. Bu yılın hac ziyaretine katılan Avustralya'dan Tusta Krishna Prabhu tarafından araştırılıp derlenen ve Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj Dev-Goswami Maharaj tarafından düzeltilen bir yazı.

13 July 2018 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un ayrılışları. Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'daki Gundicha Tapınağında temizlik
, ve Lord'un bütün Tapınaklarının temizlenmesi. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Bhakti Vinod Thakur'a ve Srila Gadadhar Pandit'e övgü. Bu bir saatlik konuşmasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhakti Vinod Thakur'un adanmışlık ruh hallerini açıklıyor.
Srila Govinda Maharaj daha sonra örnekler vererek, aşkın boyutla olan karşılıklı iletişim sayesinde slokaları nasıl yazdığını, Srila Guru Maharaj'ın Samadhi Mandir'ini nasıl inşa ettiğini, vb. tevazuyla anlatıyor. 
1 Temmuz 1992:
 63 dakika, 14+ MB m4a (aac) audio

Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhaktivinod Thakur'un Ayrılış Günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, beşinci dünya turunda bugün yapılan kapsamlı konuşma.
"Srila Bhaktivinod Thakur, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun müstesna hizmetini, yani: Gaura Gadadhar ibadetini göstermiştir. Gadadhar Pandit ile Mahaprabhu'nun bağı çok samimi ve sevgi doluydu..."
Venezuela, 8 Temmuz 1994, İspanyolca çevirisi ile.
Bölüm 1, 38+ dakika, 9 MB mp3 audio
Bölüm 2, 50+ dakika, 11.6 MB mp3 audio


Srimad Bhaktivinod-viraha Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılışı üzerine yazılmış olan ve on dörtlükten oluşan dua. Resimli websayfası Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.

Sri Radha'nın Adanmışlık Okyanusu. Kapsamlı bir şekilde derlenmiş websayfası Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un 1914 yılında ayrıldığı bugünün anısına ona övgü olarak hazırlandı. İçerik ve sayfa düzeni Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.

Sri Gadadhara Pandit ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Heart and Halo ("Kalp ve Hale") adlı kitabından harikulade bir alıntı. 
  
Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un Ayrılışları. Srila Gurudev'lerimizin yazılarından derlenen iki web-sayfası, ayrıca başka okuma parçalarına linkler. 
  
"Srimad Bhaktivinoda-viraha Dasakam"-- "Srila Bhaktivinoda Thakura'nın Ayrılışı Üzerine Dua" Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Orjinal Sanskrit şiiri okuyan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Prabhupada şu yorumda bulundu, "Artık eminim ki, Sampradaya'mızın standardını devam ettirecek nitelikte bir adama sahibiz." 
  
Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. O Hindistan'ın manevi geleneğini ve edebiyatını korumak için yorulmak bilmeden çalıştı... 
  
Sri Gundicha Marjan Lila Rahasya. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Gundicha Tapınağının temizlenmesinin ardındaki sırrı anlatıyor. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Sri Chaitanya-charitamrita yorumunun İngilizce çevirisi: Madhya-lila, 12.135 Math'ın Sri GaudiyaDarshan websitesine kaydedildi.
  
Sri Chaitanya Charitamrita'dan Gundicha Tapınağı'nın temizlenmesi Oyunları ile ilgili alıntılar, Madhya Lila 12.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Gundica tapınağını adanmış kulları ve refakatçileri ile birlikte yıkadı ve temizledi. Böylece tapınağı Kendi kalbi kadar harikulade ve pırıl pırıl yaptı ve böylece Lord Sri Krsna'nın oturması için uygun hale getirdi.
Devamını okuyun..
 
  
Srila Govinda Maharaj'ın Gundicha'daki resimleri. Srila Gurudev Ratha Yatra Festivali akşamı Gundicha Tapınağı dışında Efendilerini ziyaret ederken. 01 Temmuz 2003, Jagannath Puri, Orissa.


3 Temmuz 2018 

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Vakresvara Pandit ile ilgili alıntı Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Daha sonra Mahaprabhu'nun has kulu, Vakresvara Pandit, Devananda'nın evine geldi. Geldi ve Devananda ile özel bir konuşma yaptı, Devananda'nın inancı tamamen değişti..." Böylece, Mahaprabhu beş yıl sannyasadan sonra tekrar bu bölgeyi, burayı Nabadwip Dham'daki Kuliya'yı ziyaret etmeye gelince, Devananda, "Ben ne büyük ihanetlerde bulunmuşum!" diye ağlayarak Onun ayaklarına kapandı. 

Vakresvara Pandit Sri Chaitanya-charitamrita'da. Vakresvara Pandit', özellikle de onun Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarındaki vecd dolu dansını anlatan ayetlerden seçmeler.

2 Mayıs 2018

Audio: "Aşkın dünyada, pek çok grup var, ancak bizler Radha-Krishna ve Mahaprabhu'nun müstesna izdeşçileriyiz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1990'da güneş takvimine göre bugün (2 Mayıs 1990), Nabadwip'de yaptığı konuşma:
 35+ dakika, 25 MB mp3 audio

1 Mayıs 2018 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın ayrılışı.

thumbAudio: "Bir gün gökyüzünüzün bulutlardan arındığını göreceksiniz." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1997'de güneş takvimine göre ayın ilk günü (1 Mayıs 1997) Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yaptığı net ve enerjik konuşma:
 21+ dakika, 15 MB mp3 audio

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi) 

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)30 Nisan 2018 

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buddha Purnima: Lord Buddha'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un ayrılışı. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı. 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.

thumb
Audio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin: 
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.

Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."

29 Nisan 2018 

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in göründüğü gün. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa).

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi hakkında konuşma, 1997, Soquel, Kaliforniya. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'da yaptığı kapsamlı konuşmada, öncelikle Sri Nrsimhadev'i, Prahlad Maharaj'ı ve onların Oyunlarını anlatıyor ve yüceltiyor.
Konuşma, 20 Mayıs 1997:
 96+ dakika, 55 MB mp3 audio

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1997, Soquel, Kaliforniya. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'a ve Srila Guru Maharaj'ın nilüfer ayaklarına gelişinin 50. yıldönümünde, Kutsal Lütufları önce Srila Bhaktivinod Thakur'un şarkısı 'Goptritve Varana'yı okuyor, ardından Mahamantra ile son bulan coşkulu bir kirtana öncülük yapıyor. 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 20 Mayıs 1997:
 15+ dakika, 14+ MB mp3 audio

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor:  
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:
 76+ dakika, 18+ MB mp3 audio


Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada, 
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi." 
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).

  
thumbAudio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'" 
6 Mayıs 1982:
37 dakika, 8.6 MB mp3 audio

  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor.  
     Bant birinci yüz (4 dakika 1 MB mp3 audio). 
     Bant ikinci yüz (13+ dakika 3.2 MB mp3 audio).
 
  
Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi: 
     16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video
 
  
'Şefkatle Bağlı' -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor. 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007. 
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)
 
  
Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007. 
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)
 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor. 
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).
 
  
Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın 1999 yılının bugününde yaptığı konuşmayı dinleyin, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun. 
     Bölüm bir (15 dakika 1.8 MB mp3 audio). 
     Bölüm iki (13+ dakika 1.6 MB mp3 audio). 
  
Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı. 
  
Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi  Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.

 
     Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio) 
     Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).

24 Nisan 2018 

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srinivas Acharya hakkında yapılan konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)


thumb
Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.


Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.

8 Nisan 2018 

thumbDünyanın farklı yerlerine göre Vaishnava Takvimleri, Ekadashi oruçları ile birlikte Sri Chaitanya Saraswat Math'ın kabul ettiği kurallar doğrultusunda farklı yerlere göre hesaplandı. Ayrıca, burada sıralanan her takvim html, pdf ve webcal formatlarında mevcut. 
Takvimler Sripad Bhakti Kamal Tyagi Maharaj tarafından Srila Gurudev, Srila Guru Maharaj ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından uygulanan yöntem doğrultusunda derlenmiştir.

5 Nisan 2018 

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

thumbSripad Bhakti Bhushan Puri Maharaj bu sabah 4:15'de aramızdan ayrıldı. Kutsal Lütufları uzun zamandır Puri, Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda ikamet eden bir sannyasi liderdi. Kendisi örneğiyle yol gösterdi ve herkes tarafından büyük saygı ve sevgi gördü.

1 Ocak 2018 

Yeni Yıl Günü.

thumbYeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam adlı esere tam odaklanarak başlıyoruz. Audio beraberinde transkripsiyon. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de yapılan konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi. 
Alıntı:
"Bizler bugün yeni yıl için plan ve programmımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet demek tam teslimiyetin ne olduğunu idrak edeceğiz demektir. Guru Maharaj'ın kitapları her zaman bize yardım eder. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyetin ruh halini özellikle Prapanna-jivanamrtam'da özel bir şekilde açıkladı. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam'ı dikkatle okumalıyız. Orada önümüzdeki yıl için talimat bulacağız. Lord Krishna'yı Guru Maharaj'ımın lütfuyla hoşnut edebilmeliyiz. Benim hiçbir şey üzerinde gücüm yok, ama inanıyorum ki tüm güç onunla. Sizler hepiniz nektarın oğullarısınız, ve eğer onun ilahi kitabı ile 
[Prapanna-jivanamrtam]bağlantı kurarsanız olağanüstü yarar sağlarsınız." 

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam indirebilirsiniz: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitapta iki farklı okuma, mp3 audio formatında mevcut
.]

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya verdikleri cömert, derin ve sevgi dolu rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dileriz.


25 Aralık 2017 

Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Christmas konuşması 2008 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendisi İsa'nın karakterinin kendisini çok fazla cezbettiğini açıklıyor "çünkü alçakgönüllülüğü, hoşgörüyü ve diğer kişileri onurlandırmayı kimse yapamaz, ama o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev bunun Tanrı'mızı, Lord Krishna'mızı cezbetmek için en iyi yaklaşım olduğunu söyledi. Biz Krishna diyoruz, onlar ise Tanrı diyorlar." 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

31 Ekim 2017 

Ekadashi (Londra). Oruç. Om Vishnupad Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

thumbSrila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'a saygı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srimad Bhakti Desika Acharya Maharaj tarafından Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın anısına yazılmış olan ayetler. Kelime kelime çeviri ve dörtlüklerin çevirileri, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.
21 Eylül 2017 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edilmiştir. 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydediliyor.
3 Eylül 2017 

Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.

thumb

Srila Gurudev 24 Eylül 2007'de Rusya, Lahta'da yaptığı İngilizce konuşmadan alıntıda Sri Vamanadev ve Bali Maharaj'ın öyküsünü anlatıyor. Konuşma Srila Avadhut Maharaj tarafından aynı anda Rusça'ya çevrildi. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi. 


thumbSrila Gurudev tarafından 24 Eylül 2007'de yapılan aynı konuşmadan alıntı Sri Jiva Goswami ile ilgili. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi.

29 Ağustos 2017 

Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Radhastami, St Petersburg, Rusya, 19 Eylül 2007, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. Transkript ve Rusça çevirisi, Tradish Prabhu tarafından hazırlandı ve harekrishna.ru websitesine kaydedildi.
2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi 
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: