Son güncelleme 23 Eylül 2023 Cumartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2023 - 2024
Ankara için hazırlandı


[Dünyadaki yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri] 

EYLÜL 2023
22 (Cu) Sri Lalita Saptami. Sri Lalita Devi'nin görünmesi.
23 (Ctesi) Sri Radhashtami. Öğle vakti Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.
25
(Ptesi)
Ekadashi. Oruç.
26 (Salı) Paran 06:39 ile 10:39 arası. Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.
27
(Çarş) 
Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmesi.
28 (Perş)
Srila Haridas Thakur'un görünmez oluşu.
29
(Cu)
Vishvarup MahotsavNabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren festivalin sona ermesi.

EKİM 2023
1
(Pz) Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Tirtha Maharaj'ın görünmez oluşu.

10
(Salı) Ekadashi. Oruç.

11
(Çarş) Paran 06:54 ile 10:41 arası.
15
(Pz)
Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Acharya ve Sevaite'si Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünmesi onuruna festival.

18
(Çarş) Tridandi Swami Sripad Bhakti Dayita Damodar Maharaj'ın görünmez oluşu.

24
(Salı) Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

25
(Çarş) Ekadashi. Oruç.

26
(Perş) Paran 07:10 ile 10:44 arası. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin görünmez oluşları.  

28
(Ctesi) Purnima. Sri Krishna'nın Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın görünmez oluşu. Sri Chaitanya Saraswat Math'da izlendiği üzere purnima gününden başlatıldığında, Urja-vrata, Damodar-vrata, Kartik-vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması.

31
(Salı) Tridandi-swami Srimad Bhakti Srirupa Puri Maharaj'ın görünmez oluşu.


KASIM 2023

(Perş)
Srila Narottam Das Thakur'un görünmez oluşu.
3
 (Cu)
Srila Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmez oluşu.
(Pz) Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.  
6 (Ptesi) Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu Başkan Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Astottara-shata sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın129. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.
8
(Çarş) Ekadashi. Bugün oruç yok (çünkü ertesi gün Mahadvadashi.)

9
(Perş) Ekadashi. Oruç.

10
(Cu) Dvadashi. Paran 07:27 ile 09:12 arası. Sri Gauranga Mahaprabhu'nun Sripat Panihati'ye uğurlu gelişi onuruna festival.

NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemiş ise) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj


 
Yeni güncellenen URL:  http://krishnasearch.com


_________________________

23 Eylül 2023

Sri Radhashtami. Srimati Radharani'nin öğle vakti görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Sri Radhastami, Vrindavan, 1999. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın Yüce Şahsiyeti Lord Krishna'nın ilahi enerjisi olan Radharani'nin, Lord ile oyun oynamak için bir form alarak göründüğü zaman Radhastami'nin gerçekleştiğini açıklıyor. Srila Swarup Damodar Goswami şöyle dedi, "Güzel Mutlak'ın ilahi oyunu için, O Kendisini Enerji ve Enerji Sahibi olarak bölmek ister, işte o Radha Krishna'dır." Bunun ne zaman tezahür ettiğini söyleyemeyiz çünkü bu ebedidir, zaman ve mekan teorisi ile hesaplanamaz, achintyadır, akıl almazdır. Radharani Lord Krishna'nın ilahi enerjisidir ve O herkese Lord Krishna'nın hizmetinde tüm mutluluğu, sevgiyi ve tüm şefkati veriyor. 
Srila Gurudev'in
Vrindavan'dan Hawai'deki Madhusudan Prabhu'ya Sri Radhastami'de yaptığı telefon konuşmasının iyileştirilmiş kalitedeki audio kaydı, 18 Eylül 1999:
 7+ dakika, 1.8 MB mp3 audio

Lord'umuzun Sevgili Enerjisi. "Bugün Sri Radhastami, Srimati Radharani'nin Göründüğü Gün. Kutsal Metinlerde, özellikle de Sri Chaitanya Charitamrita'da Srimati Radharani için çok büyük övgüler mevcuttur ... Nerede madhura-rasanın yüce tezahürünü görsek, orada Srimati Radharani'nin tezahürünü görürüz."
Bölüm 12 Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj: 
150 KB pdf döküman. 

Radharani'nin Yasak Aşkı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Vrindavan'daki madhura-rasa'nın yüceliğini anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Sri Radhastami. Güzel, özel sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (1 Eylül 2006)
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (46+ dakika, 5.4 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (10.7 MB mp3 audio)


thumb
Audio: Sri Radhastami Konuşması 2004 yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
"Bilmek istediğiniz her şeyi Gurudev'iniz aracılığı ile anlayabilirsiniz. Ve Gurudev'in pozisyonu her zaman yücedir. Kutsal Metinlerde denir ki, (sloka) 'Eğer Krishna kızarsa, Gurudev o kişiyi kurtarabilir, Radharani o kişiyi kurtarabilir. Ama eğer Radharani kızarsa, Krishna o kişiyi kurtaramaz.' (Sloka). Dolayısıyla bizim himaye edilmemiz, çevremiz - her şey - eğer Radharani'nin merhametiyle bize gelirse çok minnettar, çok şanslı ve çok iyi uygulayıcılar oluruz. Biz Radha Krishna'ya hizmet uygulaması içindeyiz, ve buna Krishnanushilana denir: Radharani ve Sri Krishna'yı hoşnut etme yöntemi uygulaması." 
21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
35+ dakika, 8 MB mp3 audio

thumb
Audio: Sri Radhastami konuşmaları 2004 Spd Goswami Maharaj ve Spd Janardan Maharaj Srila Govinda Maharaj'ın ricası üzerine konuşuyorlar. 
Ardından Srila Govinda Maharaj kısa bir konuşma yapıyor sonra şarkı olarak Sri Radhika-stava ve Sri Radhastaka'yı söylüyor. 21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
40+ dakika, 10 MB mp3 audio


22 Eylül 2023

Sri Lalita Saptami. Sri Lalita Devi'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Lalita-saptami, Moskova, 1996: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma.
"Sri Radha Govinda aşık çift olarak oyunlarını oynarken, o sırada, nilüfer ayaklarına bir damla ter gelse, Lalita Devi yüzbinlerce kez form alır ve onu hemen silmek ister... Lalita Devi o tür bir hizmet hevesine ve hizmet kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, o bütün sakhilerin ve manjarilerin Komutanıdır. Onlar
Radha Govinda'nın hizmetinde kendi koruyucuları olarak Lalita Devi'ye saygı gösteriyorlar." 
Moskova, Rusya. 19 Eylül 1996.

25+ dakika, 6 MB mp3 audio


Audio. 
Sri Lalita Saptami, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Rupa Goswami'nin Sri Sri Lalitastakam slokalarını Lalita Devi'ye övgü olarak tekrarlıyor, ve bu slokalarda onun yüce hizmetkar pozisyonunu bilmemizi sağlıyor. Kişi sadece Lalita Devi'nin merhameti sayesinde Sri Sri Radha Krishna'ya hizmet elde edebilir. Radha Krishna'nın en önde gelen sekiz sakhisi Lalita Devi'nin rehberliği altındadır. Onun pozisyonu öyledir ki bazen Srimati Radharani'yi ve Sri Krishna'yı azarlar, ama bu tamamen Onları hoşnut etmek ve neşelendirmek içindir, onun başka bir niyeti yoktur.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Lalita Saptami'de Kaliforniya Soquel Ashram'ımızda yapılan konuşma, 19 Eylül 2004.

 26 dakika, 6 MB mp3 audio


Lalita Devi'nin İhtişamı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Rupa'nın ve Sri Radha'nın gözbebeğinin pozisyonunu açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Sri Sri Prapanna-jivanamritam 70 yıl önce bugün tamamlandı (Lalita-saptami 2013). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami kitabın son sözünde şunları yazıyor:
"Bu çalışma, Kutsal nehir Ganga kıyılarında,
Sri Dham Nabadwip'de yer alan Sri Chaitanya Saraswat Math adlı çekici yeni Tapınakta, ve adanmışların birlikteliğinde, İlahi Sahip'in ve Yüce Lord Sri Chaitanyadev'in nilüfer ayaklarının himayesinde Sri Lalita Devi'nin Kutsal Zuhur Günü - Bhadra'nın aydınlık ayının yedinci günü 457 Gaurabda yılında (7 Eylül 1943) tamamlandı." 
Ve Srila Govinda Maharaj'ın anlattığına göre bu kitap "tam teslimiyet halindeki ruhlar için ebedi yaşam iksiri olarak ilahi eserlerin baş tacıdır, en üstün nektarın durmaksızın tadılmasını bahşedendir, ve İlahi Eş Olma yaşamını uyandıran ve muhafaza eden kaynaktır."
(Sri Sri Prapanna-jivanamritam 14.7 MB pdf döküman olarak mevcut.)


Audio: 
Sri Lalita-saptami, 2006. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapılan konuşma. Kutsal Lütufları konuşmasında Lalita Devi'nin yüceliklerini övüyor ve Srila Guru Maharaj ile birlikte, Lalita Devi'nin Vrindavan'daki yerine yaptıkları ziyareti anlatıyor.
 İndirin, ya daçevrimiçi dinleyin (44+ dakika, 5.1 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (10.2 MB mp3 audio).


Srimati Lalita Devi'ye övgüler. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın eseri, 'Sermons of the Guardian of Devotion, Volume 1' (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt I) den alıntı. Geçen yıl bugün yayınlanan üç web sayfasına linkler: 'Bizler Lalitadevi'nin hizmet ruhunu izlemeliyiz' Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 'Divine Guidance' (İlahi Rehberlik) adlı kitabından.


thumbAudio: 
Sri Lalita Saptami. Sripad B.S.Goswami Maharaj tarafından Sri Lalita Devi'nin Göründüğü Gün Nabadwip'de sabahın erken saatlerınde yapılan konuşma.
14 Eylül 2010:
12+ dakika, 2.9 MB mp3 audio


Lalita-saptami konuşması, 2011, Bhakti Lalita Devi Dasi tarafından ABD, San Jose Seva Ashram'ımızda yapıldı.
"Bugün Srila Gurudev'in en sevdiği gündür... Biz ondan Lalita Saptami'nin onun kişisel görüşüne göre Radhastami'den nasıl çok daha üstün olduğunu duyduk. Daha belirleyici. Biz Lalita Devi'nin çizgisindeyiz ve
Srila Gurudev ve acharyalarımız vasıtasıyla Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a ve onun misyonuna bağı olan herhangi bir kişi otomatik olarak Lalita Devi'nin hizmet grubuna gidecektir."
29 dakika, 19.9 MB mp3 audio (ilk olarak Kaliforniya sevaashram.com websitesine kaydedildi).


20 Eylül 2023

Sri Advaita Prabhu'nun eşi, Sri Sita Devi'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srimati Sita Thakurani, Sri Advaita Prabhu'nun Eşi. The Advent of Sri Gaurasundar'dan özet bölüm Lord'un görünmesinden hemen sonra onun Lord'a gidişini anlatıyor. İlk kez Counterpoint'de (Vol. 1 No. 6) yayınlandı, editör Sripad Devashis Prabhu. (Türkçesi)

Darshan matutino: El día de la Aparición de Sita Thakurani con Su Divina Gracia Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj el día viernes 17 de septiembre de 2004. Traducción al español: Jai Balai Prabhu.


8 Eylül 2023

Sri Nandotsav. Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Nandotsav ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın Görünmesi, 2000. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet tarzındaki konuşması.
"Bugün Nandotsav, Lord Krishna'nın doğumu nedeniyle Nanda Maharaj'ın evinde düzenlenen festival. Yasoda  Anne kendisine gelince ve çok tatlı bir çocuğu, kendi çocuğunu yatağında oynarken görünce Lord Krishna'nın bebek Krishna olarak sahip olduğu güzelliği görmek onu büyük şaşkınlığa uğrattı. Sonra yeni doğan bebeği görmeleri için herkesi çağırdı... Lord'u görmek için sadece çoban kız ve erkek çocuklar değil Shiva, Brahma, Indra ve pek çok yarı tanrı da çoban olarak insan formunda geldiler ve Nanda Maharaj'ın avlusunda onlar da dans ettiler."
24 Ağustos 2000, Saint Petersburg, Rusya.
36+ dakika, 8+ MB mp3 audio

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj ve Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın 1973 yılında gerçekleşen tarihi kaydında Nabadwip'deki görüşmeleri, ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın adanmışlara Gaudiya Math ve Vaishnavalar ile nasıl bağlantı kurduğunu anlatışı yer alıyor. Kendisi Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile olan uzun ilişkisinin geri planındaki olayları anlatıyor ve büyük bir sevgiyle Srila Guru Maharaj'ı yüceltiyor: "daha en baştan onun saf bir Vaishnava ve adanmış kul olduğunu biliyordum..." 
Mart 1973: 
 23+ dakika, 5.5 MB mp3 audio


Audio: Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad - Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayasının yüce Gurusu. 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
onunla olan yakın ilişkilerini ve Mayapur'daki Chandradoya Mandir'in açılışında aniden kendisinden konuşması istenince yaptığı konuşmayı anımsıyor. "O dönemde Srila Saraswati Thakur'un pek çok iyi ve büyük hizmetkarı hazır bulunuyordu, ama Krishna tanınmış biri olmayan Abhay Charan De'yi (Srila Swami Maharaj) seçti. Ve şimdi o Srila Saraswati Thakur'un Adanmış Komutanı olarak ünlenmiş bulunuyor. ... Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır."
Konuşma. 20 Temmuz 1990:
 29 dakika, 6+ MB mp3 audio


thumbAudio: 
Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad, her zaman Vrindavan'da. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prabhupad'dan aldığı bir mektuptan söz ediyor, mektupta Srila Swami Maharaj Prabhupad Srila Sridhar Maharaj'dan talimat istiyor, Batıda kalıp vaazına devam mı etmeli yoksa Vrindavan'a gidip bedenini orada mı terk etmeli.
Srila Govinda Maharaj'ın bir konuşmasından alıntı, 12 Mart 1992:
 8+ dakika, 2 MB mp3 audio


Eski resimler Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaptığı bir ziyaret. Resimler Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın anısına bugün gerçekleşen Ayrılış Günü Festivalinde gönderildi (17 Kasım 2012).

Tarihi fotoğraf Srila Guru Maharaj, Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj'ın verandasında, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math. Bu fotoğraf onların Nabadwip'deki görüşmelerini kaydeden yakın zamanda hazırlanmış audio banda cevaben alındı.

Transkripsiyon: Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri Bütün Dünyada övülüyor. Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 21 Ağustos 2003 de, Rusya, St. Petersburg'da yaptığı konuşma. Türkçesini buradan indirin.

Excerpt from 'Our Fortunate Association' by Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj about Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad. Illustrated article retyped and laid out by Parama Bhakti Dasi: 2.1MB PDF

Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Sridhar Maharaj arasındaki ilişki Guardian of Devotion dergisinden alındı, San Jose, ABD.

Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad dünyaya Krishna bilincini sel gibi yaydı. O makalelerinden birinden alınmış olan Evrensel Guru Kavramı adlı alıntıda tarikatlerin yanılgısını, yani Manevi Öğretmenin belli bir kişiyle, formla veya kurumla sınırlı olduğu yanılgısını yerle bir eder ve evrensel guru kavramını yerleştirir. Bu konuşma ilk olarak 1936 yılında, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Zuhur Gününde The Harmonist'te yayınlandı. Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabına Önsöz olarak 1983'de tekrar basıldı.


7 Eylül 2023

Sri Sri Krishna Janmashtami. Gece yarısına kadar tam oruç, sonra tahıl yok.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Krishna'nın Doğaüstü Doğumu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Vasudev'in Mathura'daki vizyonunu anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Türkçesi.

Audio: Sri Krishna Janmastami, 2008. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Krishna'nın janma-lilasını, doğum Oyunlarını anlatıyor, ve pek çok araştırmacının, sadhanaları ile, Krishna hakkında çok realist bir ideale sahip olduklarını, ve bunun üç karaktere ayrılmış Krishna formu olduğunu doğruluyor. Birincisi Yüce, Brajeswar tanaya, Nanda Maharaj ile Yasoda Annenin oğlu; ikincisi Vasudev ile Devaki'nin oğlu, Mathura Krishna; ve üçüncüsü özel krallar grubunun kahramanı olan ve Kurukshetra savaşının düzenlemelerinin yaratıcısı olan Krishna, Dwaraka Krishna. Krishna'nın bu üç karakteri pozitiftir ve ilericidir  ve her zaman ebedidir, aşkındır. Ama Nanda Maharaj ile Yasoda Devi'nin oğlu olan Krishna Vrindavan'dan ayrılmıyor.
Sri Krishna Janmastami'deki konuşma, St. Petersburg Math ile Kolkata'dan canlı olarak İnternet aracılığı ile 24 Ağustos'ta 2008'de gerçekleşti:
 30 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: 
Janmastami 2007 akşam dersi, St. Petersburg'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Dünya Turu sırasında gerçekleştirildi. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (40+ dakika, 4.6 MB mp3 audio) 
ya da: 
 daha üstün kalite (7.3 MB).


Audio: Sri Krishna Janmastami sabah, 2006. Bu sabahın konuşması, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Günün ilerleyen saatlerinde Kutsal Lütufları, bu konuşmada sözü edilen daveti gerçekten kabul etti ve Kolkata havalimanına yakın olan Kaikhali Tapınağı'mızın Festivaline öncülük etmeye gitti. 
"Ekadasi'de iki kere anukalpa (az miktarda, tahıl içermeyen yiyecek) yiyoruz. Ama Janmastami'de bunu yemiyoruz. Janmastami'de tam oruç tutuyoruz."
Ve:"Vedavyasa Lord Krishna'nın karakterini çok akıllıca ifade etti.... Böylece Lord Krishna'nın pozisyonunun ne olduğunu ve Krishna'nın Rasa-lila'sının pozisyonunun ne olduğunu anlayabiliriz. Önce Onu bir güneş gibi, uzaktan, güneş topu gibi göreceğiz. Güneş büyük bir ateş topudur, ama uzaktan bakılabilir, yakından değil. Krishna'nın karakteri bunun gibidir." (İlk yükleme 16 Ağustos 2006, Sri Krishna Janmastami.)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27 dakika, 3.1 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (6.2 MB mp3 audio).


Video. Sri Janmastami günü, canlı İnternet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Hindistan, Kolkata'dan, Rusya, Saint Petersburg'da toplanan adanmışlara hitaben Lord Krishna'nın Görünmesini onurlandırmak üzere yapıldı.
Sri Krishna Janmastami, Srila Govinda Maharaj'nın canlı konuşması Vaidehi Devi Dasi tarafından kaydedildi ve sunuldu:
42+ dakika, 49 MB 'mov' video


Video. Sri Janmastami günü 2008, Srila Gurudev'in öncülük ettiği kirtan, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Kolkata 'dan Rusya, Saint Petersburg'da toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yaptıktan sonra gerçekleşti. Kaydeden ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi: 
24 dakika, 26+ MB 'mov' video

(İndirmek için, linke sağ tıklayın, sonra 'Hedefi Farklı Kaydet...' ya da benzeri.)

Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj  26 Ağustos 2005'te Sri Krishna Janmastami'nin bir önceki akşamı, Madhusudan Prabhu'nun Internet Radyo websitesi krsna.cc. için Nabadwip'den konuşuyor (14+ dakika, 2.5 MB mp3 audio).

Resimli yedi sayfa yazı Sri Krishna Janmastami ile ilgili ve 2006'da Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlandı: 440 K PDF dosya.


31 Ağustos 2023

Purnima. Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar oruç. Sri Sri Radha-Govinda'nın 
Jhulan Yatra'sının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Baladeva'nın görünmesi. Bu sabah dersi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
 İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 1.6 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (3.1 MB).


Audio: Sri Balaram Pranam Mantra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Baladev'in pranam mantrasını, Onun adlarını, yüceliklerini, enerjilerini anlatıyor.
   
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin  (5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio)


Sri Balaram'ın Pranam Mantram'ı Sri Garga-Samhita'da yer alan mantram Srila Govinda Maharaj tarafından burada aktarılıyor.


Audio: "Sri Balaram ve Sri Nityananda Prabhu birbirlerinden farksızdırlar aynı Krishna ve Mahaprabhu gibi. Mahaprabhu'nun Oyunları Nityananda Prabhu olmadan mükemmel değildir... Baladev Krishna'dan önce gelir, O Lord Krishna'nın hizmeti için her şeyi düzenliyor." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 12 Ağustos 2003'de yapılan sohbet tarzında ders.
   
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (20 dakika, 4.6 MB mp3 audio)


Sri Baladev ile ilgili alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitaplarından derlendi. 

Audio: Lord Baladev'in göründüğü gün, Tayland, 2009 yılında Sripad Vaishnav Maharaj (o dönemde Srutasrava Prabhu) yaptığı konuşmada Sri Baladev'i, Nityananda Prabhu'yu, ve Sri Guru'yu yüceltiyor. Konuşma 5 Ağustos 2009'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Bangkok'u son ziyaretinde yapıldı. 
"Dolayısıyla o Baladev, bütün o shakti, bütün o enerji, Nityananda Prabhu formunda merhametli lütuf halini aldı. Ve sonra Nityananda Prabhu bize Gurudev'imiz olarak geldi. Guru'nun pozisyonu Nityananda Prabhu'nun dağıttığı merhametin bedenlenmiş halidir, ve bu yolla o, hiçbir şeyi dikkate almaksızın, hepimize ulaşıyor."
53+ dakika, 12 MB mp3 audio


28 Ağustos 2023

Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit Goswami'nin görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Srila Gauri Das Pandit. Srila Sridhar Maharaj, Srila Gauri Das Pandit'in, Krishna liladaki Subal Sakha olarak, Kalna'daki evinde Kendilerini takdim eden Sriman Mahaprabhu'yu ve Nityananda Prabhu'yu nasıl tanıyabildiğini anlatıyor. Onlar orada bir süre yaşadılar, ama oradan gitmek istedikleri zaman, Gauri Das Pandit ayrılık olasılığına katlanamadı. Bu nedenle, Lordlar onunla kalmaya söz verdiler. Onların figürleri esas alınarak ahşaptan iki murti yapıldı. Onlar Murtileri yerleştirdiler ve neredeyse gidiyorlardı. Yine de Gauri Das Pandit bunu kabul edemedi, bu yüzden Mahaprabhu ve Nityananda Prabhu murtilerin yerine geçtiler ve murtiler yola çıktılar. Ancak, Gauri Das Pandit buna da katlanamadı. Sonunda, ibadet etsin diye murtiler onunla kaldılar. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet  tarzındaki konuşmasından bir alıntı, Nabadwip, 3 Ocak 1982:
14+ dakika, 3.4 MB mp3 audio


Srila Rupa Goswami Kimdir? Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından alıntı. "Sakhilere bile açık olmayan saf hizmetin en kutsal türü, manjarilere açıktır. Bu Radharani'nin kampında bulunur. O halde rupanugaların, Sri Rupa'yı izleyenlerin pozisyonu en karlı pozisyondur. Bu Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından ifade edilmiştir. Onun tarafından gösterilmiştir ve Krishna'nın gözünde, şansımızın en üst sınırı olarak kabul edilmiştir. Bu beklentilerin ötesindedir, önceden tasarlanması mümkün değildir ve umudun ötesindedir, fakat umudumuz orada Sri Rupa Manjari'nin, Rupa Goswami'nin o latif kampında yatar."

Srila Rupa Goswami - Mahaprabhu Çizgisinin Akışı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitabından alıntı. 120 K pdf dosya.
"Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun öğreti çizgisinde Rupa Goswami Prabhu en üstün konumdadır. Aslında, hiç kimse, 'Chaitanya Sampradaya' demez. Aksine, doğru ad 'Rupanuga Sampradaya'dır. Mahaprabhu Rupa Goswami'yi sampradayasının Gurusu olarak konumlandırmak istedi."


Sri Rupa'nın Ayakları. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Narottam Thakur'un Sri Rupa'ya yazdığı duaları açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde.

Audio. Srila Rupa Goswami'nin görünmez oluşu üzerine konuşma, 1994. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Rupa Goswami'nin müstesna konumu ve Mahaprabhu'nun ona olan özel sevgisi hakkında konuşuyor. Srila Gurudev şöyle diyor,  Srila Rupa Goswami'nin Jagannath Kshetra'da Mahaprabhu'nun duygularını anlatan sloka'sını okuyan Mahaprabhu Srila Swarup Damodar'a sorar: "Ah Swarup, Rupa nasıl oluyor da Benim zihnimi okuyabiliyor?" Swarup Damodar cevap verir: "Ah bunu anlamak çok kolay, yani, o, Senin tüm kutsamalarını Prayag'da aldı. Sen ona her şeyi verdin." (09:55/14:47)
Konuşma, 18 Ağustos 1994.

 31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Audio: Bugün... Rupa Goswami Prabhu'nun ayrılış günü ve Gauri Das Pandit'in ayrılış günü, bana göre çok güzel bir gün.... Bu sabahın sohbet konuşması, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)
ya da:
 daha üstün kalite (6.3 MB).

Vrindavan. Samadhi Mandir fotoğrafları Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit'in 2012 yılındaki ayrılış günü festivallerinde çekildi. Resimli web-sayfası.


27 Ağustos 2023

Ekadashi.
Sri Sri Radha-Govinda'nın Jhulan Yatra'sının başlaması ve Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren Sri Hari Smaran festivalinin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam. (25 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.) Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Fools Rush In Where Angels Fear To Tread (Meleklerin Basmaya Korktukları Yere Aptallar Hücum Eder) adlı makalesinden alıntı. (Türkçesi)

Meleklerin Basmaya Korktukları Yere Aptallar Hücum Eder, yazan Srila B.R. Sridhar Maharaj. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan dergisinde, Srila Sridhar Maharaj'ın Görünmez Oluşunun 8inci Yıldönümü Baskısı, 1996'da yayınlanan ve yukarıda Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam şeklinde bir alıntı yapılmış olan yazının tamamı İngilizce olarak burada. (15 sayfa, 98 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.)


20 Ağustos 2023

Srila Vamshi Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Srila Vamsi Das Babaji Maharaj. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bugünle ilgili olarak 1985 yılında yaptığı konuşma.
"Vamsi Das Babaji, Guru Maharaj'ımızdan sadhu olarak onay alan yegane 'sadhu' idi. O bir babajinin katı yaşam tarzını, dünyaya kayıtsız kalarak sürdürüyordu."
20 Ağustos 1985:
16 dakika, 3 MB mp3 audio


18 Haziran 2023

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşları.

Dikkatlerinize; adanmışların Guru Maharaj ve Srila Gurudev'in yayınlarında arama yapmalarını sağlayan 'Krishna Search' için kısa bir süre önce güncellenen URL şimdi burada http://krishnasearch.com.

1 Ocak 2023

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve bütün dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle.  

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: