Son güncelleme 11 Kasım 2018 Pazar günü yapıldı. 

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ-2018 - 2019 (Tamamı) Ankara Takvimi.
KASIM 2018
11. (Pz) Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmez oluşu için festival.
12.
(Ptesi) Tridandi Swami Sripad Bhakti Aloka Paramahamsa Maharaj'ın görünmez oluşu.
16.
(Cu) 
Sri Gadadhar Das Goswami, Srila Dhananjay Pandit ve Srila Srinivas Acharya Prabhu'nun görünmez oluşu. Sri Gopashtami, Sri Goshthastami, Go Puja ve Go Gras-dan. 
19.
(Ptesi) Sri Utthan Ekadashi'de oruç (Ankara). Om Vishnupada Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhava Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

20.
(Salı) Dvadashi. Paran sabah 7:4310.07 arası (Ankara).

22.
(Perş) Srila Bhugarbha Goswami ve Srila Kashishvar Pandit'in görünmez oluşları
23.
(Cu) Purnima. Sri Krishna'nın Rasa Yatra'sı. Sri Vrindavan, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Sri Sri Guru Gauranga Gandharvva Rasa Bihari Jiu'nun kuruluş yıldönümü. Srila Sundarananda Thakur'un ayrılışı. Srila Nimbarka Acharya'nın görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere) Purnima gününden başlandığında Chaturmasya ve Niyama-seva Vrata'ların sona ermesi.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucuönde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.

Yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri için lütfen 
dünya takvimine bakın.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

11 Kasım 2018 

Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmez oluşu için festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj ve Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın 1973 yılında gerçekleşen tarihi kaydında Nabadwip'deki görüşmeleri, ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın adanmışlara Gaudiya Math ve Vaishnavalar ile nasıl bağlantı kurduğunu anlatışı yer alıyor. Kendisi Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile olan uzun ilişkisinin geri planındaki olayları anlatıyor ve büyük bir sevgiyle Srila Guru Maharaj'ı yüceltiyor: "daha en baştan onun saf bir Vaishnava ve adanmış kul olduğunu biliyordum..." 
Mart 1973: 
 23+ dakika, 5.5 MB mp3 audio


Audio: Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad - Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayasının yüce Gurusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj onunla olan yakın ilişkilerini ve Mayapur'daki Chandradoya Mandir'in açılışında aniden kendisinden konuşması istenince yaptığı konuşmayı anımsıyor. "O dönemde Srila Saraswati Thakur'un pek çok iyi ve büyük hizmetkarı hazır bulunuyordu, ama Krishna tanınmış biri olmayan Abhay Charan De'yi (Srila Swami Maharaj) seçti. Ve şimdi o Srila Saraswati Thakur'un Adanmış Komutanı olarak ünlenmiş bulunuyor. ... Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır."
Konuşma. 20 Temmuz 1990:
 29 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad'ın ayrılış günü, 1998. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Vrindavan Tağınağımızda bugün yapılan konuşma. "Srila Swami Maharaj'ın yaptığı şey için, Guru Maharaj her zaman şunu söyledi: bu insan işi değil. Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır. Swami Maharaj'ın yapmış olduğu işi bir insanın yapması mümkün değil. Bu benim deneyimimdir, inanılmaz ölçüde mutlu bir deneyimdir, Krishna Bilincinin her yere yayıldığını gördüm, şimdi herkes Radha Krishna Adını, Nitai Chaitanya Adını, Pancha Tattva'yı biliyor. Hatta Kremlin'in önünde bile Hare Krishna söylüyorlar! Bütün dünya şimdi Hare Krishna'yı biliyor! Ancak bu insan işi değil. Bunu Nityananda Prabhu'nun beden almış hali yapabilir. Biz Guru Maharaj'ın dediği gibi şöyle düşünüyoruz, o (Srila Swami Maharaj Prabhupad) 'shaktyavesa avatar'dır, yani bunu; Gaura Mahaprabhu'yu yaymayı, Radha Krishna'ya adanmışlığı yaymayı sadece Nityananda Prabhu yapabilir; bunun insan tarafından yapılması imkansızdır."
Vrindavan, 24 Ekim 1998:

Bölüm 1: 42 dakika, 10 MB mp3 audio
Bölüm 2: 11+ dakika, 2+ MB mp3 audiothumbAudio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad, her zaman Vrindavan'da. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prabhupad'dan aldığı bir mektuptan söz ediyor, mektupta Srila Swami Maharaj Prabhupad Srila Sridhar Maharaj'dan talimat istiyor, Batıda kalıp vaazına devam mı etmeli yoksa Vrindavan'a gidip bedenini orada mı terk etmeli.
Srila Govinda Maharaj'ın bir konuşmasından alıntı, 12 Mart 1992:
 8+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumbEski resimler Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaptığı bir ziyaret. Resimler Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın anısına bugün gerçekleşen Ayrılış Günü Festivalinde gönderildi (17 Kasım 2012).

thumbTarihi fotoğraf Srila Guru Maharaj, Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj'ın verandasında, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math. Bu fotoğraf onların Nabadwip'deki görüşmelerini kaydeden yakın zamanda hazırlanmış audio banda karşılık olarak alındı. 
  
Transkripsiyon: Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri Dünyalar tarafından övülüyor. Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 21 Ağustos 2003 de, Rusya, St. Petersburg'da yaptığı konuşma. Buraya indirin.
  
'Our Fortunate Association' (Şanslı Birlikteliğimiz) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki konuşmasından alıntı. Resimli yazı Parama Bhakti Dasi tarafından yeniden tape edildi ve düzenlendi: 2.1MB PDF
  
Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Sridhar Maharaj arasındaki ilişki Guardian of Devotion dergisinden alındı, San Jose, ABD.
  
Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad dünyaya Krishna bilincini sel gibi yaydı. O makalelerinden birinden alınmış olan Evrensel Guru Kavramı adlı alıntıda tarikatlerin yanılgısını, yani Manevi Öğretmenin belli bir kişiyle, formla veya kurumla sınırlı olduğu yanılgısını yerle bir eder ve evrensel guru kavramını yerleştirir. Bu konuşma ilk olarak 1936 yılında, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Zuhur Gününde The Harmonist'te yayınlandı. Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabına Önsöz olarak 1983'de tekrar basıldı.

9 Kasım 2018 

Srila Vasudev Ghosh Thakur'un görünmez oluşu. Disappearance of Tridandi Swami Srimad Bhakti Sarvasva Giri Maharaj'ın
görünmez oluşu. Bhratri Dvitiya krityam (kız ve erkek kardeşlerinin birbirlerini onurlandırdıkları festival).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Vasudev Ghosh ile ilgili alıntı (Bugün onun ayrılış günü) Sermons of the Guardian of Devotion, Volume I (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt 1) adlı kitaptan, yazan Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:

"Sri Gauranga Mahaprabhu'nun Oyunlarında, Srimati Radharani'nin baş Gopilerinden biri, Vrindavan'ın
asta-sakhilerinden biri, buraya Vasudev Ghosh olarak geldi. O, Mahaprabhu'nun buraya inmesine takdirlerini ifade etmek için şöyle der, 'Eğer Gauranga Mahaprabhu aşağıya gelmeseydi yaşamımı nasıl sürdürebilirdim? Eğer Gauranga Mahaprabhu'dan haberdar olmasaydım, nasıl yaşayabilirdim? Bu yaşama çok yakın, yaşam gücüne çok yakın birşey. Bu yaşam gücünün yaşam gücü. Eğer ben böylesine kudretli bir yaşam gücünden haberdar olmasaydım, bitmiş olurdum.' Sriman Mahaprabhu'ya olan yakınlığımız Onu böyle değerlendirebilir. Vasudev Ghosh şöyle dedi, 'Eğer bu türlü bir nektar bana uzatılmamış olsaydı asla yaşayamazdım. Yaşamımı sürdürmek tam anlamıyla imkansız olurdu.'"

8 Kasım 2018 

Sri Govardhan Puja. 
Sri Govardhan'daki Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da ve Sri Gupta Govardhan'daki Tapınakta Büyük Annakut Mahotsav ('Pİlav Dağı Festivali'). Go Puja (inek-ibadeti) ve Go Krida (inekleri hoşnut etme).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Govardhan Puja konuşması, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu lilayı irdeliyor ve Lord Krishna'nın Govardhan Tepesini kaldırışını anlatan slokaların cümle cümle çevirisini yapıyor. Srila Guru Maharaj Lord'un bu Oyununa yeni bir ışık tutuyor ve Onun Mahaprabhu ve Raghunath Das Goswami tarafından gerçekleştirilen ibadetine gönderme yaparak, Govardhan-shila'nın yüceliklerini övüyor. 
16 Kasım 1982:

 33+ dakika, 7+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Sri Govardhan Puja üzerine (2005). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Govardhan Puja'dan bir gün önce yapılan sabah konuşması. Kutsal Lütufları Srila Guru Maharaj'ın, Gaudiya Misyonundan ayrıldıktan sonra, Vrindavan'a gittiğini ve oradan Nabadwip'e üç küçük Govardhan Sila getirdiğini anlatıyor. Srila Guru Maharaj bize Sri Chaitanya Saraswat Math'da Govardhan'ın ibadetini gösterdi, ve şu anda Mahaprabhu ve Sri Sri Gandharva Govindasundar'ın Deity'leri Math'a gelmiş bulunuyor.
Dum Dum Park, Kolkata, 2 Kasım 2005:
 14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio

  
Video: Srila Govinda Maharaj'ın Sri Govardhan Puja Konuşması.
Kutsal Lütufları'nın  Kaliforniya, Soquel'de, Sri Govardhan Puja kutlaması ile ilgili olarak yaptığı konuşma. Kendileri Sri Govardhan'ın üstün konumundan bir parça söz ederek Krishna bilinci servetinin tanımını paylaşıyor. (2008) 
  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Govardhan Puja konuşması ve 'Jaya Radha-Madhava....' şarkısını içeren audio (3 Kasım 2005) Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, mp3 audio formatta kaydedildi ayrıca o gün çekilen elli iki resim, Jamuna Priya Dasi'nin 'VerandaViews' web-loguna gönderildi. 
 
Sabah darshanı üzerine düşünceler: Sri Govardhan Puja. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile 2005 yılının bu sabah darshanı, o sıralar Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, Kutsal Lütufları'nın yanında kalan Kumkum Dasi tarafından bildirildi. (Türkçesi)
  
Çocuklar için resimli yazı: Sri Krishna Sri Govardhan Tepesini Kaldırıyor. 330 K PDF dökümanı bu festival için hazırlayan Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi.
  
Güzel Gopal. Sri Govardhan Tepesinin Kaldırılış Öyküsü resimlerle ve sözlerle anlatılıyor. Yirmi üç web-sayfası dizi öncelikli olarak çocuklar için hazırlandı. (İlk yayınlanışı 2002.) (Türkçesi) 
 
Sri Sri Giriraj-Govarddhan Arati Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan arati, Govarddhan, Dasbisa, Sri Chaitanya Saraswat Math, Srila Sridhar Swami Sevashram'a başkanlık eden Sri Sri Anu Giriraj'a övgüleri dile getiriyor. Bengali dilinde yazıldı İngilizce transliterasyon ve çevirisi. (Yayın tarihi 13 Mart 2002)  (Türkçesi)

2 Kasım 2018 

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu-Başkan-Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 124. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio:  Bir araya gelmiş olan topluluğa hitaben 1985'de yapılan Sri Vyasa Puja konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj takdirlerini ifade ediyor ve Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından gelen adanmışlara kalpten gelen bir ricada bulunuyor.
Sri Vyasa Puja, 7 Kasım 1985 (alıntı): 
 8 dakika, 1.9 MB mp3 audio


thumbSri Guru Puja Makalesi, 1956. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun lütfuna sahip olan ve olamayan ruhun servetini anlatıyor. kasım 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrilerek, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü günün onuruna, İngilizce olarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde yayınlandı. (Türkçesi)

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj kendi Sri Vyasa Puja gününde, 1985. Srila Sridhar Maharaj'ın 7 Kasım 1985'de, kendi Vyasa Puja Gününde yaptığı çok tatlı bir ses kaydı, Sripad Sagar Maharaj Dignity of Divine Servitor'da yayınlanan makalesinde bu konuşmaya gönderme yapıyor:
"Srila Guru Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdikten sonra, ertesi gün Guru Maharaj'ın kendi Görünme Günü idi ve o gün o çok mutluydu. O sabah erken saatte onu görmeye gittim ve dedim ki, 'Srila Guru Maharaj, siz dün Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdiniz; ama sanırım o pek çok yaşamlar önce sannyas almıştı.'
"Şöyle cevapladı, 'Ah, bunun sadece insanlara onun kim olduğunu göstermek için yapıldığını, ama aslında onun bundan çok daha fazlası olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?' Srila Guru Maharaj tebessüm ediyor ve gülüyordu, ve o sabah, kendi Görünme Gününde, koltuğuna oturdu ve belki iki ya da üç saat Srila Govinda Maharaj hakkında konuştu. Bu Guru'nun Görünme Günü idi ama Guru öğrencinin kirttanını yapıyordu!"
Bu kayıt sadece 26 dakika. Eğer herhangi bir kişide bu konuşmanın geri kalan kısmı varsa, lütfen bize haber verin böylece Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onu da paylaşabilelim.
26 dakika, 6 MB mp3 audio


1961 Vyasa Puja Sunusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünme gününde ettiği dua. İlk olarak Kasım 1961'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlandı, ve şimdi ekteki çevriyazımı ve İngilizce çevirisi ile birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)
  
Audio: Hapaniya Festivali, Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sının ertesi günü, 1989. Srila Govinda Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini ve onun kutsal görünme yeri, Sripat Hapaniya'yı anlatıyor.
"Srila Guru Maharaj aşkın formdur, maddesel değil, dolayısıyla onun görünme günü geldiği zaman ona Lord Krishna'ya ya da Mahaprabhu'ya ibadet edildiği tarzda ibadet edebiliriz. Eğer Nabadwip festivalinden sonra, ertesi gün burada Nandotsav gibi bir festival yaparsak bunun çok iyi olacağını düşünüyorum... Burada her şey aşkındır, eğer bunu görebilirsek, bundan mutlaka yarar sağlarız."
Hapaniya, 24 Ekim 1989:

29+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
Rusya, Lahta Tapınağımızdaki Sri Vyasa-Puja Konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja ana festival programı sırasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg'da verilen ders. İngilizce ders Rusça çeviriyle birlikte. Srila Gurudev sonra Srila Guru Maharaj'a övgü olarak kendisi tarafından yazılan 'Sri Guru Arati-stuti'nin söylenmesine öncülük yapıyor. (2006)                   İndirin veya çevrimiçi dinleyin (47+ dakika, 6.1 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).
 
  
Sri Vyasa-Puja Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından geçtiğimiz ay Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 111. Yıldönümü Festivalinde Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde verildi. (2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1 MB mp3 audio).
 
  
Hapaniya'da Bir Gün, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Ekim 1989 deki Zuhur festivalinde, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati, Vol I de yayınlanmıştır (50 K PDF döküman.) (Türkçesi) 
  
Servetimiz ve Yaşamımız: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Kutsal Zuhur Günü. Kapsamlı, özlü yazı Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Guru Maharaj'ın Görünüm Festivali 2006 için yazıldı. 
  
Srila Guru Maharaj'ın yeni gelen resimleri, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yeni gelen resimleri, dünyanın dört bir yanındaki adanmışlarla paylaşmak üzere Kshamabuddhi Prabhu tarafından içtenlikle verildi.
  
En Şanslı Pozisyonunuz, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu konuşma ilk olarak The Divine Message'de 1984 de yayınlandı.

(44 K PDF döküman.) (Türkçesi)  
Sri Guru-Prasastih. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal zuhurunun övüldüğü yazı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. İngilizce çeviri ve transliterasyon ilk kez Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta yayınlandı (100 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj Hatırlıyor. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kayda geçirilmiş konuşmasından, ilk olarak Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta basıldı. "Ben 10 Ekim 1895 de, geceyarısı doğdum. Ramachandra ile aynı yıldız altında...." (140 K PDF döküman.) 
  
 Srila Guru Maharaj'ın Bhajan Kutir'i Kutsal Lütufları'nın 112. Sri Vyasa-Puja Festivali vesilesiyle bugün için süslendi. (Resimler.)

Beş sayfa siyah beyaz arşiv fotoğrafı ve alıntılar, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan 'Resimler ve Sözler Üzerinde Meditasyonlar.1 Kasım 2018 

Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın göründüğü gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Radha Kunda'nın tezahürü ve Srila Govinda Maharaj'ın Sannyas Günü, 1995. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Mahaprabhu'dan sonra, Sri Rupa ve Sri Sanatan Goswami'lerin Sri Radha Kunda'yı nasıl gözler önüne serdiklerini ve Vrindavan'da Vaishnava standardını nasıl yerleştirdiklerini anlatıyor. Ayrıca Srila Sridhar Maharaj'ı etraflı bir şekilde övüyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın sadece bir tek görüşmede Vaishnava yaptığı çok günahkar bir adamın, Jagai ve Madhai'den çok daha günahkar bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Nabadwip, 17 Ekim 1995:
20+ dakika, 5 MB mp3 audio
  
1985'de bugün sannyas alırken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a sannyas bahşettiği 1985 yılına ait arşiv resimlerini görmek için bir fırsat daha. 
  
"Bugünle ilgili olarak hepiniz için yaptığım sade sunuş konuşmam." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah erken saatlerde Saint Petersburg'daki Tapınağımızda verilen ders. Kutsal Lütufları,  Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kendisine nasıl sannyas verdiğini kalpten gelen tasvirle anlatarak Sri Chaitanya Saraswat Math'a ilk geldiği günden bugüne kadar geçen konulardan söz ediyor. İngilizce ders beraberinde Rusça çeviri:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (33+ dakika, 3.9 MB mp3 audio)
veya:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (7.7 MB mp3 audio).

30 Ekim 2018 

Srila Bhakti Vichar Jajavar Mahara'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio


Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi.
İngilizce çevirisiyle birlikte Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine gönderildi, bu mantra ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
RealMedia audio beraberinde kapsamlı özet notlarla
(özete ve 13+ dakikalık, 3 MB mp3 audio dosyaya html link).

29 Ekim 2018 

Srila Narottam Das Thakur'un görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor. Bu konuşma ilk kez Karttik 2013'ün ilk gününde 'Karttik ayı. Narottam Das Thakur' olarak yayınlandı.
42+ dakika, 10 MB mp3 audio

Audio: "Narottam Das Thakur düşmüş ruhlar için çok sayıda şarkı yazdı. Ve kendisini düşmüş bir ruh olarak göstererek, Krishna-lila, Gaura-lila ve de Vaishnava-lila üzerine yazdı. Pek çok eser verdi. Büyük bir şair, iyi bir yazar ve büyük bir pandit idi, ve Krishna-prem ile en üstün şekilde aydınlanmıştı." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Narottam Das Thakur'un görünmez olduğu, 27 Ekim 1991'de, Nabadwip'de yaptığı konuşma:
 26 dakika, 6 MB mp3 audio

Video: Vrindavan, Srila Narottam Das Thakur tarafından ibadet edilmiş olan Mahaprabhu Deity'si önünde, Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Srila Narottam Das Thakur'un 2013'de görünmez olduğu gün oraya yapılan ziyaret sırasında onun yüceliklerini anlatıyor. 
Bu kısa video Sri Radha Gokulananda Tapınağındaki altarın önüne gelmeden önce adanmışların Srila Narottam Das Thakur'un pushpa samadhisine saygılarını sunmaları ile başlıyor.
Vrindavan, 24 Ekim 2013, video Rus ekip tarafından hazırlandı:
5 dakika, 11 MB m4v QuickTime video

Srila Narottam Das Thakur'un yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Narottam Das Thakur'un Görünmez Olma Festivalinde Saint Petersburg Tapınağnda Ekim 2006'da yapılan konuşma. Srila Gurudev Sripad B.P. Janardan Maharaj'dan orada toplanmış olan adanmışlara konuşma yapmasını rica ettikten sonra (aşağıda mevcut) kendisi devam ediyor. İngilizce konuşma Rusça çevirisi ile. (İlk olarak 22 Ekim 2006'da yüklendi)  
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (24 dakika, 2.7 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (5.4 MB mp3 audio) 
  
Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın Srila Narottam Das Thakur ile ilgili dersi Srila Govinda Maharaj'ın konuşmasından az önce gerçekleşti. İngilizce konuşma beraberinde Rusça çeviri. (İlk olarak 22 Ekim 2006'da yüklendi)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (19 dakika, 2.2 MB mp3 audio) 
  
Srila Narottam Das Thakur'un Sri Rupa Manjari Pada'sı Srila Govinda Maharaj tarafından okundu. (İlk yükleme tarihi 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)
 
  


Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitabından bir bölüm. (100 K Acrobat) Türkçesi

24 Ekim 2018 

Purnima. Sri Krishna'nın
Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın görünmez oluşu. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere Purnima gününden başlatıldığında Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Karttik ayı. Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982'de Karttik ayını özellikle de Srimati Radharani ile bağlantılı olarak anlatıyor. Kutsal Lütufları ayrıca yaklaşmakta olan ayrılış festivali vesilesiyle etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor.
42+ dakika, 10MB mp3 audio
  
Kutsal Karttik Ayı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bu ayla ilgili anlatımı. Alıntı: Sri Chaitanya Saraswati Cilt I İngilizcesi ve İspanyolcası (El Sagrado Mes de Karttik). Türkçesi 
  
Audio: Saradiya Rasa Purnima ve Karttik'in başlaması. Dünkü sabah sohbeti Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda yapıldı.
7 Ekim 2006
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (19+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (4.2 MB mp3 audio).
 
  
Audio: Karttik Ayı başlıyor. Srila Bhakti Sundar Dev-Goswami Maharaj tarafından Kutsal Karttik Ayı hakkında 1989'da verilen ders. "Bu ay adanmışlar daha üstün Vaisnavism'i bilinçli bir şekilde uygulama şansını elde ediyorlar."
14 Ekim 1989, Nabadwip'de.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22+ dakika, 5+ MB mp3 audio)
  
Audio: Bu hayırlı Karttik ayı, Damodar. Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Saint Petersburg Tapınağımızda verdiği dersin net kaydı. İngilizce konuşma Kundalata Devi Dasi tarafından çevrildi:
9 Ekim 2006:
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (25 dakika, 4.3 MB mp3 audio).
 
  
Karttik boyunca Sri Chaitanya Saraswat Math'da ilave Kirttanlar söylenir: sabahları altı ve akşamları sekiz parçadan oluşan bir dizi şarkı. Bu şarkıların listesine Günlük Program'da pdf formatında (45 K) ulaşılabilir, gönderme yapılan Kirttan Rehberi kitabı, pdf formatındadır (650 K).
 
Audio: Karttik Akşam Kirttanları. Siksastakam ile ilgili olarak Srila Bhaktivinod Thakur tarafından yazılan kirtanlar, burada Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da okunan şekliyle kaydedildi ve  şarkıların melodilerini merak edenler için webde yayınlandı.

Çevrimiçi dinleyin (mp3 playlist) 
ya da: 
İndirin (mp3 audio dosyaları): 
Siksastakam Kirttanları 1, 2 ve 3 (9 dakika,1.6 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 4, 5 ve 6 (12 dakika, 2.1 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 7 ve 8 (13+ dakika, 2.4 MB mp3 audio). 
En sonunda okunan Mahamantra  (8+ dakika, 1.5 MB mp3 audio). 

21 Ekim 2018 

Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami, ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin görünmez oluşları.

thumbSrila Gurudev'in gün gün kaydedilen ses kayıtları ve fotoğrafları, Jamuna Priya Devi Dasi tarafından Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın kişisel hizmetinde geçen yılları boyunca kendi kapsamlı arşivinden derlendi. AbsoluteSweetness.org öncelikle Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşmalarını paylaşmak için yeni oluşturuldu. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Üç Goswami'nin ayrılışı. Srila Sridhar Maharaj Vrindavan'ın Altı Goswami'sinden Sri Raghunath Bhatta ve Raghunath Das'ın örnek yaşamlarını; ve bizlere Sri Chaitanya-charitamrita'yı verdiği için büyük minnet duyduğumuz Sri Krishna Das Kaviraj Goswami'yi anlatıyor. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin görünmez olma festivalleri anısına Srila Bhakti Raksak Sidhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 25 Ekim 1985'de yapılan konuşma.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 13+ MB mp3 audio)
  
Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:

27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in ayrılışları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin görünmez olma festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9.4 MB mp3 audio)
  
thumbVideo: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami. Srila Sridhar Maharaj, Srila Krishna Das Kaviraj'ın Sri Chaitanya Charitamrita'yı yazdıktan sonra bu kitabı şimdi ve gelecekte okuyacak olan herkesin ayaklarının tozunu almak için ettiği duadan söz ediyor. Öte yandan, Srila Vrindavan Das Thakur herkese Sri Nityananda Prabhu ve Sriman Mahaprabhu'yu kabul etmeleri için yakarır, ama Onları kabul etmeyenlerin kafalarına tekme atacağını vurgular. Srila Sridhar Maharaj bunun gibi birbirinden farklı Vaisnava'ların ruh halleri ile ilgili olarak güzel bir açıklama getiriyor.
15+ dakika, 30 MB m4v QuickTime video.
 
Audio: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin her yönüyle yüceltilmesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda, Srila Krishna Das Kaviraj'ın dün gerçekleşen ayrılış festivali anısına yapıldı. 5 Ekim 2006.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
 
  
Vrindavan. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami Anıt Binasının Muhteşem Açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonumuzun karşısında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adına orada bulunan Sripad B.B. Avadhut Maharaj'ın öncülüğünde gerçekleşti. Haber Sripad Siddhanti Maharaj, resimler Vrindavanesvari Devi Dasi. (2005)

19 Ekim 2018 

Sri Ramachandra'nın
Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı ve Sri Madhvacharya'nın Görünmesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından bugün yapılan sohbet tarzında konuşma Lord Ramachandra'nın ve Sri Madhvacharya'nın yüceliklerini anlatıyor. Nabadwip, 27 Ekim, 1982.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 11 MB mp3 audio)

thumbSri Madhvacharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhvacharya ile ilgili olarak seçilen ayetlerde Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul edişi anlatılıyor. Yorum Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad.10 Ekim 2018 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumb Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı olarak tayin edilmiştir.
 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'da.____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: