Yeni

Son güncelleme 23 Temmuz 2017 Pazar günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)
TEMMUZ 2017
27. (Perş) Srila Vamsi Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.
29.
(Ctesi) Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj'ın görünmesi.

30.
(Pz) Sripad Ananga Mohan Das Adhikari'nin ayrılışı.


AĞUSTOS 2017
1. (Salı) Tridandi Swami Bhakti Prasun Bodhayan Maharaj'ın ayrılışı.
3.
(Perş)
Ekadashi (Londra). Oruç. Sri Sri Radha Govinda'nın Julan Yatra'sının başlaması ve Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren Sri Hari Smaran'ın başlaması.
4.
(Cu) Dvadashi. Paran sabah 5:29 - 10:34 arası (Londra). Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit Goswami'nin ayrılışları.

7.
(Ptesi) 
Purnima. Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar Oruç. Sri Sri Radha Govinda'nın Jhulan Yatra'sının sona ermesi.

12.
(Ctesi) 
Tridandi Swami Bhakti Vilas Tapasvi Maharaj'ın ayrılışı.
15.
(Salı) 
 
Sri Sri Krishna Janmashtami. Geceyarısına kadar tam oruç, sonra tahıl yok.
16.
(Çarş
) Sri Nandotsav. Sri Janmashtami paran sabah 5:16 ile 9:33 arası. Visva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmesi.

18.
(Cu)
Ekadashi için oruç (Londra).
 
19.
(Ctesi) Paran sabah 5:53 ile 10:40 arası (Londra).

26.
(Ctesi) Sri Advaita Prabhu'nun eşi Sri Sita Devi'nin görünmesi.

28.
(Ptesi) Sri Lalita Saptami. Sri Lalita Devi'nin görünmesi.
29. (Salı) Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin  görünmesi. Öğleye kadar oruç.  

NB Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

23 Temmuz 2017 

Amavasya. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Pranati Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini öven On Dua, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve  Srila Guru Maharaj'ın Ayrılış Festivalleri anısına ABD den Jagamohini Devi Dasi tarafından resimli web sayfası olarak hazırlandı.
  
'Arşiv Fotoğrafları: Resimlerle ve Sözcüklerle Meditasyonlar' Kutsal Lütufları  Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın engin sözlerini ve siyah beyaz resimlerini içeren beş sayfa. 
  
Audio. Srila Guru Maharaj'ın ayrılış festivali 1999. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 Ayrılış Festivali günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirilen konuşma ve kirtan.
"Srila Guru Maharaj'ın
ruhani kardeşleri, Krishna Das Babaji Maharaj, Madhusudan Maharaj, Paramahamsa Maharaj, vb., ders verirlerken Guru Maharaj'ı sadece Guru olarak değil Vrindavan Dham'ın temsilcisi olarak görürlerdi, ve onun Radharani ile aynı forma sahip tezahür olarak burada doğduğunu düşünürlerdi. Hepsi de ruhani kardeştiler ve bunu duymak bizi şaşırttı."    
Srila Gurudev Saint Petersburg'da konuşuyor, 11 Ağustos, 1999:

 33 dakika, 7.8 MB mp3 audio


Sesli: Srila Guru Maharaj'ın pranam mantrası ve yücelikleri Sermons of the Guardian of Devotion Volume 2'nin Ek'inde anlatılıyor:
 14 dakika, 3+ MB mp3 audio


Audio. Srila B.R. Sridhar Maharaj'ın ayrılış festivali, 1994, ABD. Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ı yüceltiyor ve sevgili Srila Guru Maharaj'ının ayrılış gününü yeniden yaşıyor. 
Bunlar
Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki ayrılış festivalinde aynı gün gerçekleşen iki farklı kayıttır, 6 Ağustos 1994: 
Bölüm 1, 26+ dakika, 6 MB mp3 audio. Srila Govinda Maharaj Srila Saraswati Thakur'un her düzeyden öğrencilerini
Srila Guru Maharaj'ın nasıl beslediğini ve aralarında nasıl uyum yarattığını anlatıyor.
Bölüm 2, 42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio. Kayıt Srila Guru Maharaj'ın ayrılışının tasvirini içeriyor. Nabadwip Dham'ı sarsan depremden sonra, Srila Gurudev, Srila Guru Maharaj'ın bu dünyayı terk etmek üzere olduğunu anladı. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Bhaktivinod Thakur ayrılış günleri olarak bu karanlık ay gününü, amavasyayı seçtiler. Srila Sridhar Maharaj'ın Gadadhar Pandit'e ve Bhaktivinod Thakur'a özel sevgisi vardı, ve onlara katılmak için o bu amavasya gününü seçti.

  
Audio: Ayrılış Festivali Konuşması, Dum Dum Park Tapınağımızdaki nat-mandir'de Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj onuruna yapıldı. 25 Temmuz 2006:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32 dakika, 3.7 MB mp3 audio)
  veya:
daha üstün kalite (7.4 MB).
 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj Srila Guru Maharaj'ın 2006 Ayrılış Festivali'nde 'Sri Guru Arati-stuti' ve 'Sri Rupa Manjari Pada' ile 'Viraha-giti' adlı şarkıları söylüyor.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio)
 
  
Kolyedeki Mücevher. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1992 yılında, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Dördüncü Ayrılış Günü Yıldönümünde konuşuyor. Bu yazı ilk defa Avustralya'da, 'Sri Govinda Dham Dergisi, Sri Vyasa-puja Baskısı, 1994' de yayınlandı. Buna ek olarak Srila Guru Maharaj anısına ait linkler. 
  
'Sri Chaitanya Saraswat Math'da Güneş Asla Batmaz Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2003 yılında, bu Kutsal Gün'de, İtalya, Milano, Villa Govinda Ashram'da yapılan konuşmanın transkripti. 

Audio. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü konuşması 2012 Sri B.P. Janardan Maharaj tarafından Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda gerçekleşti. "Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un çizgisinde olan çok sayıda yüce Vaishnava Srila Sridhar Maharaj'ın beraberliğini elde etmek için Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldi. Akın akın bir çok Vaishnava."
56 dakika, 32 MB mp3 audio, Kaliforniya'daki sevaashram.com websitesine kaydedildi.


Srila Guru Maharaj'a övgü, Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın 1994'de Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan övgüyle söz ettiği yazısı. 
 
Kutsal Lütuflarını anarken. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü onuruna, Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlanan bir övgü: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ı anarken. 
  
Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan yapılan alıntılarda Srila B.R. Sridhar Maharaj için Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından yapılan övgüler yer alıyor. Kutsal lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Sridhar Maharaj'ın Ruhani kardeşleri arasındaki konumunu, aktif vaazını ve Math'ın Sri Gaudiya Darshan dergisinin başlayışını anlatıyor.
Srila Govinda Maharaj Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un en önde gelen vaizlerinden birinin, Sripad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın sözlerini aktarıyor: "Bizler bütün dünyada vaaz veriyoruz, ancak Srila Sridhar Maharaj'ın bizim vaaz faaliyetlerimizden memnun olup olmadığını anlamak için zaman zaman durup ona bakarız."
 

Yeni yayın: Sri Samadhi Mandir Stotra Mala Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 2012'deki Ayrılış Yıldönümü onuruna gerçekleşti. Bu kitapta Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'daki Samadhi Mandir'inde, Ayrılıkta Beraberlik Tağınağı'nda bulunan ayetlerin tamamı mevcut. Kitap ayetleri belli bir sıra ile sunuyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın ve samadhiyi ortaya çıkarıp Srila Guru Maharaj'ın çok sevdiği bütün bu ayetleri seçen Srila Govinda Maharaj'ın kapsamlı yorumlarını içeriyor. Sadhu Priya Prabhu tarafından derlenen ve hazırlanan kitap kendi lightningbeats.com websitesine Issuu formatında kaydedildi, pdf dosya da tarayıcı içinde görülebilir.
Ayrıca kitap buradan da indirilebilir: 184 sayfa, 17.9 MB pdf kitap.

17 Temmuz 2017 

Srila Lokanath Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. "Lokanath Goswami Prabhu katı bir vairagi idi, o kadar ki kendisini toplumdan soyutladı... Kimseyle görüşmezdi. Katı bir bhajan programı izlemek istedi."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapılan konuşmadan alıntı, 6 Kasım 1982.
    6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio


Srila Lokanath Goswami ile ilgili alıntılar Srila Sridhar Maharaj'ın Golden Staircase (Altın Merdiven) ve Srila Govinda Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı eserlerinden.

14 Temmuz 2017 

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.
  
Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio


Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.9 Temmuz 2017 

Sri Guru Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun ayrılışı. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında)
Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Vedavyas. Sohbet tarzındaki konuşma Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
"Günümüzde dünyadaki bütün alimler Vedavyas'ın çok fazla değişik düşünceyi yaydığını kabul ediyorlar. O konuda onunla yarışacak hiç kimse yoktur... Mahabharat'ta, Srimad Bhagavatam'da, çok sayıdaki Puranalar'da, Vedalar'da, Vedanta'da Vedavyas tarafından çok çeşitli düşünceler tanıtıldı; mümkün olan bütün düşüncelerin mümkün olan tüm tanıtımları ve değerlendirmeleri sadece onun tarafından temsil edilmiştir. Dolayısıyla o her türlü anlayışın ustasıdır. Ve o son günlerinde Bhagavatam'da yazılı olanları vermiştir: yani aşk her şeydir, Bhagavat Prem, Krishna Prem... 'Her jiva ruhun en derin özlemi bunun içindir, güzellik ve aşk, şefkat ve uyum içindir, kudret için, bilgi için ya da başka birşey için değil.'" 
11+ dakika, 2.5 MB mp3 audio


Audio: Sri Guru-Purnima günü konuşması. Diğer konularla birlikte, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile büyük bir pandit arasında geçen dikkat çekici bir tartışmayı anlatıyor. O pandit Srila Guru Maharaj'dan öylesine etkilenmişti ki, bu dünyadan ayrılırken onun yanında olmak istedi. Ve:
"Bugün Sanatan Goswami Prabhu'nun tirobhavı (ayrılışı) ve Vyasadev'in avirbhavı (görünmesi) bu purnimada (dolunayda) gerçekleşti. Ve Nityananda Prabhu bugün Srivas Pandit'in evinde Vyasa-Puja yaptı, ve ... Srivas Pandit bunu Mahaprabhu'nun emriyle organize etti." Srila Gurudev Sri Guru-Purnima'da konuşuyor, 30 Temmuz 2007:
 9 dakika, 4 MB mp3 audio


Audio: Chaturmasya başlıyor. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2005 yılında chaturmasyanın kuralları ve uygulamacı olarak bizim konumumuz hakkında konuşuyor. Kendileri vedik bilginin Krishna ve Vedavyas aracılığı ile ortaya çıktığını doğruluyor; ve diğer büyük alimler de buna işaret etmişlerdir. O, Narad Muni'nin Vedavyas'a nasıl meditasyon yoluyla kalbinde hissetmesi ve tam anlamıyla tatmin olmak için   Lord Krishna'nın oyunlarını yazması talimatını verdiğini anlatıyor; ve Mahaprabhu göründüğü zaman kutsal yazıtların en son tavsiyesinin, yani Lord'un Kutsal Adlarının zikredilmesinin bütün dinler için ortak uygulama olduğunu Jiva Goswami'nin bizlere nasıl gösterdiğini anlatıyor. 
21 Temmuz 2005.
19+ dakika, 4.6 MB mp3 audio.


Srila Vyasadev. Seçilmiş alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sermons of The Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden ve Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitaptan.

Srila Sanatan Goswami. Alıntılar Sermons of The Guardian of Devotion Volumes 1 and 2 (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt 1 ve 2) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. 

Audio: Vedavyas çok fazla deneyime sahipti. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 24 Temmuz 2006 tarihinde gerçekleşen sohbet.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (13 dakika, 1.6 MB mp3 audio)
  ya da:
    daha üstün kalite (3.1 MB)
 
  
Audio: Chaturmasya'nın, dört ay süren yağmur mevsiminin başlaması. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 11 Temmuz 2006 tarihinde sabah erken saatte Kolkata Dum Dum Park Tapınağında yaptığı sohbet. Geri plandaki ses bitişikteki damdan gelen yağmur sesi.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (16+ dakika, 1.9 MB mp3 audio)
  ya da:
daha üstün kalite (3.9 MB).
 
  
Sanatan Goswami ve sütlaç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Dignity of the Divine Servitor adlı kitabından alınmıştır.

1 Temmuz 2017 

Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Otuz yılı aşkın bir süre önce ayrılan Ajit Krishna Brahmachari Prabhu'ya övgüler. Ajit Krishna Prabhu ile ilgili sabah konuşması  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2006 yılında Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Kutsal Lütufları şöyle diyor, "O seve seve her şeyi yapardı. Bu tarzda bir brahmachari Misyonumuz için bir hazineydi." Ve: "Onun gibi - büyük bir Vaishnava gördüğüm için şanslıyım. Bu çok ender elde edilir." Dinlerken, lütfen 'too much' ifadesinin Bengal'de genellikle 'very much' anlamına geldiğini aklınızda bulundurun.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (26 dakika, 3.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (6.4 MB).

28 Haziran 2017 

Hera Panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Laksmi Vijay sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 30 Haziran 2006 tarihinde Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Srila Govinda Maharaj, konuşmasına Laksmi Devi'nin Lord Jagannath karşısındaki 'zaferini' anlatarak başlıyor.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (18+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)

veya
    daha üstün kalite (4.4 MB).

25 Haziran 2017 

Sri Jagannathdev'in 
Ratha Yatra'sı ve Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Jagannath Rathayatra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu festivalde darshanını elde etmeleri için Lord Jagannath tarafından Batılılara verilmiş olan cömert fırsata dikkat çekiyor, ve Onun önüne geldiğimizde bizim için doğru olan ruh halini anlatıyor.
İlk olarak Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc Internet Radio dizisinin bir bölümü olarak kaydedildi. Srila Gurudev 8 Temmuz 2005'de konuşuyor:
 12 dakika, 3 MB mp3 audio


thumbSevgi ile Bağlı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Ratha Yatra sırasındaki gizli mesaj alışverişini özetliyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.
  
Audio: "Krishna otokrattır - demokrat, komünist ya da bizim hizmetkarımız değil." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Jagannath Rathayatra'ya özel gönderme yaparak, Madhusudan Prabhu'nun İnternet Radyo websitesi krsna.cc için 28 Haziran 2006 da Kolkata'dan konuşuyor. (20+ dakika, 2.4 MB mp3 audio.) 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, Sri Jagannathdev'in Rathayatra'sı ve Sri Swarup Damodar Goswami'nin ayrılışını irdelediği ders. Konuşma 19 Haziran 2004 de yapıldı. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (mp3 audio dosyalar):
  Bölüm 1 | Bölüm 2 (Toplam 17 dk, 3.1 MB >mp3 audio)
 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın adanmışlara mesajı Hawaii'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti. "Dış ülkelerden gelen adanmışlar Jagannath Puri'ye gitmek istediklerinde, onlara mutlulukla onayımı veriyorum, ancak aşkın hisleri konusunda bilinçli olmalılar."
Bir sloka okuyarak şöyle diyor: "Kim Jagannath'ı arabasında görürse, bir daha asla bu maddesel duygulara ya da dünyaya dönmeyecektir, hepsi aşkın boyuta gidiyorlar."
Srila Govinda Maharaj tarafından, 1 Temmuz 2008'de yapılan ve çok büyük cesaret veren bir konuşma.
5+ dakika, 1.2 MB mp3 audio

  
Puri Yolunda (50K pdf dosya) hacıların Puri'ye giderken içinde bulunmaları gereken ruh halini anlatan bölüm, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Divine Guidance (İlahi Rehberlik) adlı kitabından alındı. (Türkçesi) 
 
  
Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı - Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) kitabından alıntı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj hacılara Purusottam Dham'ı nasıl görmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuyor. "Onlar (Mahaprabhu'nun ve Onun yakın dostlarının Oyunları ile ilgili) bu yerleri görecekler ve kalplerinde Sriman Mahaprabhu tarafından gösterilen ayrılıkta beraberlik ruh halini deneyimlemeye çalışacaklar, ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun dostlarına dualar sunacaklar. Eğer bu yerlerden herhangi birine giremezlerse onları dışarıdan görecekler." 
  
Srila Govinda Maharaj Puri Math'ımızda. Kutsal Lütufları'nın bu yılki Ratha Yatra programı hazırlıkları için 30 Haziran 2003'de buraya gelişinden hemen sonrası ile ilgili resim sayfası. 
  
Ratha Yatra Festivali, Puri. Ratha Yatra Festivali günü resimleri 13 Temmuz 2003: Lord Jagannath arabasında, Orissa Kralı Lord Jagannath'a puja yapıyor ve Sri Chaitanya Saraswat Math grubumuz bir milyonun üzerindeki kalabalığın ortasında. 
  
Audio: "Swarup Damodar, Mahaprabhu'nun ikinci bedeni." Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Kolkata'dan Ratha Yatra günü, Swarup Damodar'ın ayrılışı ve yakın ilişkisi üzerine konuşuyor, 25 Haziran 2006.
(47+ dakika, 5.5 MB mp3 audio.)

Math'ımızın Sri Jagannath Rathayatra Haccı üzerine kapsamlı yazı yıllık hac sırasında ziyaret edilen pek çok yerin anlatımını ve resimlerini içeriyor. Malta'dan Malini Devi Dasi tarafından 2005 yılında hazırlanan bu on bölümlük canlı, açıklayıcı günce Kutsal Yazıtlardan beş sayfa alıntıyı da kapsıyor. 

Lord Jagannath'ın Zuhuru - özet. Bu yılın hac ziyaretine katılan Avustralya'dan Tusta Krishna Prabhu tarafından araştırılıp derlenen ve Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj Dev-Goswami Maharaj tarafından düzeltilen bir yazı.

24 Haziran 2017 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un ayrılışları. Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'daki
Gundicha Tapınağında temizlik, ve Lord'un tüm Tapınaklarının temizlenmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Bhakti Vinod Thakur'a ve Srila Gadadhar Pandit'e övgü. Bu bir saatlik konuşmasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhakti Vinod Thakur'un adanmışlık ruh hallerini açıklıyor.
Srila Govinda Maharaj daha sonra örnekler vererek, aşkın boyutla olan karşılıklı iletişim sayesinde slokaları nasıl yazdığını, Srila Guru Maharaj'ın Samadhi Mandir'ini nasıl inşa ettiğini, vb. tevazuyla anlatıyor. 
1 Temmuz 1992:
 63 dakika, 14+ MB m4a (aac) audio

Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhaktivinod Thakur'un Ayrılış Günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, beşinci dünya turunda bugün yapılan kapsamlı konuşma.
"Srila Bhaktivinod Thakur, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun müstesna hizmetini, yani: Gaura Gadadhar ibadetini göstermiştir. Gadadhar Pandit ile Mahaprabhu'nun bağı çok samimi ve sevgi doluydu..."
Venezuela, 8 Temmuz 1994, İspanyolca çevirisi ile.
Bölüm 1, 38+ dakika, 9 MB mp3 audio
Bölüm 2, 50+ dakika, 11.6 MB mp3 audio


Srimad Bhaktivinod-viraha Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılışı üzerine yazılmış olan ve on dörtlükten oluşan dua. Resimli websayfası Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.

Sri Radha'nın Adanmışlık Okyanusu. Kapsamlı bir şekilde derlenmiş websayfası Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un 1914 yılında ayrıldığı bugünün anısına ona övgü olarak hazırlandı. İçerik ve sayfa düzeni Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.Sri Gadadhara Pandit ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Heart and Halo ("Kalp ve Hale") adlı kitabından harikulade bir alıntı.
  
Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un Ayrılışları. Srila Gurudev'lerimizin yazılarından derlenen iki web-sayfası, ayrıca başka okuma parçalarına linkler. 
  
"Srimad Bhaktivinoda-viraha Dasakam" -- "Srila Bhaktivinoda Thakura'nın Ayrılışı Üzerine Dua" Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Orjinal Sanskrit şiiri okuyan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Prabhupada şu yorumda bulundu, "Artık eminim ki, Sampradaya'mızın standardını devam ettirecek nitelikte bir adama sahibiz." 
  
Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. O Hindistan'ın manevi geleneğini ve edebiyatını korumak için yorulmak bilmeden çalıştı... 
  
Sri Gundicha Marjan Lila Rahasya. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Gundicha Tapınağının temizlenmesinin ardındaki sırrı anlatıyor. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Sri Chaitanya-charitamrita yorumunun İngilizce çevirisi: Madhya-lila, 12.135 Math'ın Sri GaudiyaDarshan websitesine kaydedildi.


Sri Chaitanya Charitamrita'dan Gundicha Tapınağı'nın temizlenmesi Oyunları ile ilgili alıntılar, Madhya Lila 12.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Gundica tapınağını adanmış kulları ve refakatçileri ile birlikte yıkadı ve temizledi. Böylece tapınağı Kendi kalbi kadar harikulade ve pırıl pırıl yaptı ve böylece Lord Sri Krsna'nın oturması için uygun hale getirdi.
Devamını okuyun..
 
  
Srila Govinda Maharaj'ın Gundicha'daki resimleri. Srila Gurudev Ratha Yatra Festivali akşamı Gundicha Tapınağı dışında Efendilerini ziyaret ederken. 01 Temmuz 2003, Jagannath Puri, Orissa.


14 Haziran 2017 

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Vakresvara Pandit ile ilgili alıntı Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Daha sonra Mahaprabhu'nun has kulu, Vakresvara Pandit, Devananda'nın evine geldi. Geldi ve Devananda ile özel bir konuşma yaptı, Devananda'nın inancı tamamen değişti..." Böylece, Mahaprabhu beş yıl sannyasadan sonra tekrar bu bölgeyi, burayı Nabadwip Dham'daki Kuliya'yı ziyaret etmeye gelince, Devananda, "Ben ne büyük ihanetlerde bulunmuşum!" diye ağlayarak Onun ayaklarına kapandı.

Vakresvara Pandit Sri Chaitanya-charitamrita'da. Vakresvara Pandit'den söz edilen ayetlerden seçmeler, özellikle de onun Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarındaki vecd dolu dansı.

9 Haziran 2017 

Purnima. Sri Jagannathdev'in
Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan sohbet tarzında konuşma, Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra günü anısına ve Srila Mukunda Datta and Srila Sridhar Pandit ayrılışları anısına gerçekleşti. Dum Dum Park Tapınağımızda Srila Gurudev'in verandasında toplanan adanmışlara öncülük eden Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın da katıldığı kapsamlı konuşma sırasında Sripad B.L. Akinchan Maharaj, Sripad B.P. Siddhanti Maharaj, Sripad B.S. Niskinchan Maharaj, Sripad B.S. Jitendriya Maharaj ve Sripad B.M. Mangal Maharaj da hazır bulundular. Sohbet 11 Haziran 2006'da gerçekleşti.
İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (35+ dakika, 4.1 MB mp3 audio).
 
  
Srila Sridhar Pandit. Heart and Halo (Kalp ve Hale) adlı kitabın Aşkın Gerçek Değerlendirmesi adlı bölümünden, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu'nun Oyunlarından bir anekdotla Srila Sridhar Pandit'in yüceliklerini örnekliyor.

Srila Mukunda Datta. Srila Mukunda Datta'nın yüceliklerini anlatan derleme yazı ile birlikte okunacak daha fazla link.

7 Haziran 2017 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio).
 
  
Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."

4 Haziran 2017 

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).
 
  
Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım. 
 
thumbAudio. Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.
 
Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için  resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı. 
 
thumbAudio. Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi. 

2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: