Son güncelleme 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2020 - 2021
(Ankara için hazırlandı)

AĞUSTOS 2020 
3. (Ptesi) Purnima. Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar Oruç. Sri Sri Radha Govinda'nın Jhulan Yatra'sının sona ermesi.
6. (Perş) 
Srila Bhakti Ranjan Madhusudan Maharaj'ın görünmesi.
8. (Ctesi) Tridandi Swami Bhakti Vilas Tapasvi Maharaj'ın 
görünmez oluşu
12. (Çarş) 
Sri Sri Krishna Janmashtami. Geceyarısına kadar tam oruç, sonra tahıl yok.
13. (Perş
) Sri Nandotsav. Paran 05:15 ile 09:33 arası. Visva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmesi.
15. (Ctesi)
Ekadashi (Ankara). Oruç.
16. (Pz) Paran 06:01 ile 08:46 arası.
23. (Pz) Sri Advaita Prabhu'nun eşi Sri Sita Devi'nin görünmesi.
25. (Salı) Sri Lalita Saptami. Sri Lalita Devi'nin görünmesi.

26.
(Çarş) 
Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin  görünmesi. Öğleye kadar oruç.

29.
(Ctesi) Ekadashi (Ankara). Oruç.
30. (Pz) Sri Vamanadev'in görünmesi. Paran Sri Vamanadeva'nın ibadetinden sonra 06:14 ile 06:34 arası Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.
31.
(Ptesi)
Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmesi.

EYLÜL 2020 1. (Salı) Srila Haridas Thakur'un görünmez oluşu.
2. (Çarş) Vishvarup Mahotsav. Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren festivalin sona ermesi.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
_________________________________

12 Ağustos 2020

Sri Sri Krishna Janmashtami. Gece yarısına kadar tam oruç. Sonra tahıl yok.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Krishna'nın Doğaüstü Doğumu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Vasudev'in Mathura'daki vizyonunu anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 

Audio: Sri Krishna Janmastami, 2008. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Krishna'nın janma-lilasını, doğum Oyunlarını anlatıyor, ve pek çok araştırmacının, sadhanaları ile, Krishna hakkında çok realist bir ideale sahip olduklarını, ve bunun üç karaktere ayrılmış Krishna formu olduğunu doğruluyor. Birincisi Yüce, Brajeswar tanaya, Nanda Maharaj ile Yasoda Annenin oğlu; ikincisi Vasudev ile Devaki'nin oğlu, Mathura Krishna; ve üçüncüsü özel krallar grubunun kahramanı olan ve Kurukshetra savaşının düzenlemelerinin yaratıcısı olan Krishna, Dwaraka Krishna. Krishna'nın bu üç karakteri pozitiftir ve ilericidir  ve her zaman ebedidir, aşkındır. Ama Nanda Maharaj ile Yasoda Devi'nin oğlu olan Krishna Vrindavan'dan ayrılmıyor.
Sri Krishna Janmastami'deki konuşma, St. Petersburg Math ile Kolkata'dan canlı olarak İnternet aracılığı ile 24 Ağustos'ta 2008'de gerçekleşti:
 30 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: 
Janmastami 2007 akşam dersi, St. Petersburg'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Dünya Turu sırasında gerçekleştirildi. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (40+ dakika, 4.6 MB mp3 audio) 
ya da: 
 daha üstün kalite (7.3 MB).


Sri Krishna Janmastami, 2006. Bu sabahın konuşması, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Günün ilerleyen saatlerinde Kutsal Lütufları, bu konuşmada sözü edilen daveti gerçekten kabul etti ve Kolkata havalimanına yakın olan Kaikhali Tapınağı'mızın Festivaline öncülük etmeye gitti. 
"Ekadasi'de iki kere anukalpa (az miktarda, tahıl içermeyen yiyecek) yiyoruz. Ama Janmastami'de bunu yemiyoruz. Janmastami'de tam oruç tutuyoruz."
Ve:
"Vedavyasa Lord Krishna'nın karakterini çok akıllıca ifade etti.... O zaman Lord Krishna'nın pozisyonunun ne olduğunu ve Krishna'nın Rasa-lila'sının pozisyonunun ne olduğunu anlayabiliriz. Önce Onu bir güneş gibi, uzaktan, güneş topu gibi göreceğiz. Güneş büyük bir ateş topudur, ama uzaktan bakılabilir, yakından değil. Krishna'nın karakteri bunun gibidir." (İlk yükleme 16 Ağustos 2006, Sri Krishna Janmastami.)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27 dakika, 3.1 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (6.2 MB mp3 audio).


thumb
Video. Sri Janmastami günü, canlı İnternet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Hindistan, Kolkata'dan, Rusya, Saint Petersburg'da toplanan adanmışlara hitaben Lord Krishna'nın Görünmesini onurlandırmak üzere yapıldı.
Sri Krishna Janmastami, Srila Govinda Maharaj'nın canlı konuşması Vaidehi Devi Dasi tarafından kaydedildi ve sunuldu:
42+ dakika, 49 MB 'mov' video


thumb
Video. Sri Janmastami günü 2008, Srila Gurudev'in öncülük ettiği kirtan, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Kolkata 'dan Rusya, Saint Petersburg'da toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yaptıktan sonra gerçekleşti. kaydeden ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi: 
24 dakika, 26+ MB 'mov' video 
(İndirmek için, linke sağ tıklayın, sonra 'Hedefi Farklı Kaydet...' ya da benzeri.)


thumb
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj  26 Ağustos 2005'te Sri Krishna Janmastami'nin bir önceki akşamı, Madhusudan Prabhu'nun Internet Radyo websitesi krsna.cc. için Nabadwip'den konuşuyor (14+ dakika, 2.5 MB mp3 audio).


thumb
Resimli yedi sayfa yazı Sri Krishna Janmastami ile ilgili ve 2006'da Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlandı: 440 K PDF dosya.

3 Ağustos 2020

Purnima. Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar oruç. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Jhulan Yatra'sının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Baladeva'nın görünmesi. Bu sabah dersi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
 İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 1.6 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (3.1 MB).thumb
Audio: Sri Balaram Pranam Mantra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Baladev'in pranam mantrasını, Onun adlarını, yüceliklerini, enerjilerini anlatıyor.
   
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin  (5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio)


thumb
Sri Balaram'ın Pranam Mantram'ı Sri Garga-Samhita'da yer alan mantram Srila Govinda Maharaj tarafından burada aktarılıyor.


thumb
Audio: "Sri Balaram ve Sri Nityananda Prabhu birbirlerinden farksızdırlar aynı Krishna ve Mahaprabhu gibi. Mahaprabhu'nun Oyunları Nityananda Prabhu olmadan mükemmel değildir... Baladev Krishna'dan önce gelir, O Lord Krishna'nın hizmeti için her şeyi düzenliyor." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 12 Ağustos 2003'de yapılan sohbet tarzında ders.
   
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (20 dakika, 4.6 MB mp3 audio)


Sri Baladev ile ilgili alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitaplarından derlendi.

Audio. Lord Baladev'in göründüğü gün, Tayland, 2009 yılında Sripad Vaishnav Maharaj (o dönemde Srutasrava Prabhu) yaptığı konuşmada Sri Baladev'i, Nityananda Prabhu'yu, ve Sri Guru'yu yüceltiyor. Konuşma 5 Ağustos 2009'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Bangkok'u son ziyaretinde yapıldı. 
"Dolayısıyla o Baladev, bütün o shakti, bütün o enerji, Nityananda Prabhu formunda merhametli lütuf halini aldı. Ve sonra Nityananda Prabhu bize Gurudev'imiz olarak geldi. Guru'nun pozisyonu Nityananda Prabhu'nun dağıttığı merhametin bedenlenmiş halidir, ve bu yolla o, hiçbir şeyi dikkate almaksızın, hepimize ulaşıyor."

53+ dakika, 12 MB mp3 audio

31 Temmuz 2020

Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit Goswami'nin görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Srila Gauri Das Pandit. Srila Sridhar Maharaj, Srila Gauri Das Pandit'in, Krishna liladaki Subal Sakha olarak, Kalna'daki evinde Kendilerini takdim eden Sriman Mahaprabhu'yu ve Nityananda Prabhu'yu nasıl tanıyabildiğini anlatıyor. Onlar orada bir süre yaşadılar, ama oradan gitmek istedikleri zaman, Gauri Das Pandit ayrılık olasılığına katlanamadı. Bu nedenle, Lordlar onunla kalmaya söz verdiler. Onların figürleri esas alınarak ahşaptan iki murti yapıldı. Onlar Murtileri yerleştirdiler ve neredeyse gidiyorlardı. Yine de Gauri Das Pandit bunu kabul edemedi, bu yüzden Mahaprabhu ve Nityananda Prabhu murtilerin yerine geçtiler ve murtiler yola çıktılar. Ancak, Gauri Das Pandit buna da katlanamadı. Sonunda, ibadet etsin diye murtiler onunla kaldılar. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet tarzındaki konuşmasından bir alıntı, Nabadwip, 3 Ocak 1982:
14+ dakika, 3.4 MB mp3 audio

Srila Rupa Goswami Kimdir? Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından alıntı. "Sakhilere bile açık olmayan saf hizmetin en kutsal türü, manjarilere açıktır. Bu Radharani'nin kampında bulunur. O halde rupanugaların, Sri Rupa'yı izleyenlerin pozisyonu en karlı pozisyondur. Bu Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından ifade edilmiştir. Onun tarafından gösterilmiştir ve Krishna'nın gözünde, şansımızın en üst sınırı olarak kabul edilmiştir. Bu beklentilerin ötesindedir, önceden tasarlanması mümkün değildir ve umudun ötesindedir, fakat umudumuz orada Sri Rupa Manjari'nin, Rupa Goswami'nin o latif kampında yatar."

thumb
Srila Rupa Goswami - Mahaprabhu Çizgisinin Akışı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitabından alıntı. 120 K pdf dosya.
"Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun öğreti çizgisinde Rupa Goswami Prabhu en üstün konumdadır. Aslında, hiç kimse, 'Chaitanya Sampradaya' demez. Aksine, doğru ad 'Rupanuga Sampradaya'dır. Mahaprabhu Rupa Goswami'yi sampradayasının Gurusu olarak konumlandırmak istedi."


thumbSri Rupa'nın Ayakları. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Narottam Thakur'un Sri Rupa'ya olan dualarını açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio. Srila Rupa Goswami'nin görünmez oluşu üzerine konuşma, 1994. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Rupa Goswami'nin müstesna konumu ve Mahaprabhu'nun ona olan özel sevgisi üzerine konuşuyor. Srila Gurudev şöyle diyor, Mahaprabhu,
Jagannath Kshetra'da Srila Rupa Goswami'nin yazdığı ve Kendi duygularını yansıtan slokayı okuduktan sonra Srila Swarup Damodar'a sorar: "Ah Swarup, Rupa zihnimi nasıl anlayabildi?" Swarup Damodar cevap verir: "Ah bunu bilmek çok kolay, şöyle ki, o Prayag'da Senin lütfuna sahip oldu. Sen ona her şeyi verdin." (09:55/14:47)
Sohbet tarzında konuşma, 18 Ağustos 1994.
 31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Audio: Bugün... Rupa Goswami Prabhu'nun ayrılış günü ve Gauri Das Pandit'in ayrılış günü, bana göre çok güzel bir gün.... Bu sabahın sohbet konuşması, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)
ya da:
 daha üstün kalite (6.3 MB).

thumb
Vrindavan. Samadhi Mandir fotoğrafları Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit'in 2012 yılındaki ayrılış günü festivallerinde çekildi. Resimli web-sayfası.

30 Temmuz 2020

Sri Sri Radha-Govinda'nın
Jhulan Yatra'sının başlangıcı ve Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip'de bir ay süren Sri Hari Smaran festivalinin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

I do not make any show of Jhulana-lila. An excerpt by Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj from the article Fools Rush In Where Angels Fear To Tread:
Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam. (25 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.) Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Fools Rush In Where Angels Fear To Tread adlı makalesinden alıntı. (Türkçesi)
   
Meleklerin Basmaya Korktukları Yere Aptallar Hücum Eder, yazan Srila B.R. Sridhar Maharaj. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan dergisinde, Srila Sridhar Maharaj'ın Görünmez Oluşunun 8inci Yıldönümü Baskısı, 1996'da yayınlanan ve yukarıda Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam şeklinde bir alıntı yapılmış olan yazının tamamı İngilizce olarak burada. (15 sayfa, 98 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.)

26 Temmuz 2020

Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj'ın göründüğü gün.

thumbSrila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın halef Acharyalarından biri olarak Brezilya için özel sorumlulukla tayin edildi.


24 Temmuz 2020

Srila Vamshi Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio. Srila Vamsi Das Babaji Maharaj. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bugünle ilgili olarak 1985 yılında yaptığı konuşma.
"Vamsi Das Babaji, Guru Maharaj'ımızdan sadhu olarak onay alan yegane 'sadhu' idi. O bir babajinin katı yaşam tarzını, dünyaya kayıtsız kalarak sürdürüyordu."
20 Ağustos 1985:
16 dakika, 3 MB mp3 audio

20 Temmuz 2020

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Pranati Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini öven On Dua, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve  Srila Guru Maharaj'ın Ayrılış Festivalleri anısına ABD den Jagamohini Devi Dasi tarafından resimli web sayfası olarak hazırlandı.

'Arşiv Fotoğrafları: Resimlerle ve Sözcüklerle Meditasyonlar' Kutsal Lütufları  Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kapsamlı sözlerini ve siyah beyaz resimlerini içeren beş sayfa.


Audio. Srila Guru Maharaj'ın ayrılış festivali 1999. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 Ayrılış Festivali günü Srila Bhakti Sundar Govında Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirilen konuşma ve kirtan.
"Srila Guru Maharaj'ın
ruhani kardeşleri, Krishna Das Babaji Maharaj, Madhusudan Maharaj, Paramahamsa Maharaj, vb., ders verirlerken Guru Maharaj'ı sadece Guru olarak değil Vrindavan Dham'ın temsilcisi olarak görürlerdi, ve onun Radharani ile aynı forma sahip tezahür olarak burada doğduğunu düşünürlerdi. Hepsi de ruhani kardeştiler ve bunu duymak bizi şaşırttı."    
Srila Gurudev Saint Petersburg'da konuşuyor, 11 Ağustos, 1999:

 
33 dakika, 7.8 MB mp3 audio


Sesli: Srila Guru Maharaj'ın pranam mantrası ve yücelikleri Sermons of the Guardian of Devotion Volume 2'nin Ek'inde  anlatılıyor:
 
14 dakika, 3+ MB mp3 audio

Audio. Srila B.R. Sridhar Maharaj'ın ayrılış festivali, 1994, ABD. Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ı yüceltiyor ve sevgili Srila Guru Maharaj'ının ayrılış gününü yeniden yaşıyor. 
Bunlar
Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki ayrılış festivalinde aynı gün gerçekleşen iki farklı kayıttır, 6 Ağustos 1994: 
Bölüm 1, 26+ dakika, 6 MB mp3 audio. Srila Govinda Maharaj Srila Saraswati Thakur'un her düzeyden öğrencilerini Srila Guru Maharaj'ın nasıl beslediğini ve aralarında nasıl uyum yarattığını anlatıyor.
Bölüm 2, 42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio. Kayıt Srila Guru Maharaj'ın ayrılışının tasvirini içeriyor. Nabadwip Dham'ı sarsan depremden sonra, Srila Gurudev, Srila Guru Maharaj'ın bu dünyayı terk etmek üzere olduğunu anladı. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Bhaktivinod Thakur ayrılış günleri olarak bu karanlık ay gününü, amavasyayı seçtiler. Srila Sridhar Maharaj'ın Gadadhar Pandit'e ve Bhaktivinod Thakur'a özel sevgisi vardı, ve onlara katılmak için o bu amavasya gününü seçti.


Audio: Ayrılış Festivali Konuşması, Dum Dum Park Tapınağımızdaki nat-mandir'de Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj onuruna yapıldı. 25 Temmuz 2006:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32 dakika, 3.7 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (7.4 MB).


Audio: Srila Govinda Maharaj Srila Guru Maharaj'ın 2006 Ayrılış Festivali'nde 'Sri Guru Arati-stuti' ve 'Sri Rupa Manjari Pada' ile 'Viraha-giti' adlı şarkıları söylüyor.
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio)

Kolyedeki Mücevher. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1992 yılında, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Dördüncü Ayrılış Günü Yıldönümünde konuşuyor. Bu yazı ilk defa Avustralya'da, 'Sri Govinda Dham Dergisi, Sri Vyasa-puja Baskısı, 1994' de yayınlandı. Buna ek olarak Srila Guru Maharaj anısına ait linkler.

'Sri Chaitanya Saraswat Math'da Güneş Asla Batmaz Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2003 yılında, bu Kutsal Gün'de, İtalya, Milano, Villa Govinda Ashram'da yapılan konuşmanın çevriyazımı.

Audio. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü konuşması 2012 Sri B.P. Janardan Maharaj tarafından Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda gerçekleşti. "Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un çizgisinde olan çok sayıda yüce Vaishnava Srila Sridhar Maharaj'ın beraberliğini elde etmek için Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldi. Akın akın bir çok Vaishnava."
56 dakika, 32 MB mp3 audio, Kaliforniya'daki sevaashram.com websitesine kaydedildi.

Srila Guru Maharaj'a övgü, Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın 1994'de Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan övgüyle söz ettiği yazısı.

Kutsal Lütuflarını anarken. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü onuruna, Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlanan bir övgü: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ı anarken.


Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan yapılan alıntılarda Srila B.R. Sridhar Maharaj için Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından yapılan övgüler yer alıyor. Kutsal lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Sridhar Maharaj'ın Ruhani kardeşleri arasındaki konumunu, aktif vaazını ve Math'ın Sri Gaudiya Darshan dergisinin başlayışını anlatıyor.
Srila Govinda Maharaj Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un en önde gelen vaizlerinden birinin, Sripad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın sözlerini aktarıyor: "Bizler bütün dünyada vaaz veriyoruz, ancak Srila Sridhar Maharaj'ın bizim vaaz faaliyetlerimizden memnun olup olmadığını anlamak için zaman zaman durup ona bakarız."


Yeni yayın: Sri Samadhi Mandir Stotra Mala Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 2012'deki Ayrılış Yıldönümü onuruna gerçekleşti. Bu kitapta Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'daki Samadhi Mandir'inde, Ayrılıkta Beraberlik Tağınağı'nda bulunan ayetlerin tamamı mevcut. Kitap ayetleri belli bir sıra ile sunuyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın ve samadhiyi ortaya çıkarırken Srila Guru Maharaj'ın çok sevdiği bütün bu ayetleri seçen Srila Govinda Maharaj'ın kapsamlı yorumlarını içeriyor. Sadhu Priya Prabhu tarafından derlenen ve hazırlanan kitap kendi lightningbeats.com websitesine Issuu formatında kaydedildi, pdf dosya da tarayıcı içinde görülebilir.
 184 sayfa, 17.9 MB pdf kitap.

13 Temmuz 2020

Srila Lokanath Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. "Lokanath Goswami Prabhu katı bir vairagi idi, o kadar ki kendisini toplumdan soyutladı... Kimseyle görüşmezdi. Katı bir bhajan programı izlemek istedi."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapılan konuşmadan alıntı, 6 Kasım 1982.
    
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Srila Lokanath Goswami ile ilgili alıntılar Srila Sridhar Maharaj'ın Golden Staircase (Altın Merdiven) ve Srila Govinda Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı eserlerinden.

10 Temmuz 2020

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.

Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.

7 Temmuz 2020

Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj. Srila Saraswati Thakur tarafından Batı'da vaaz vermeye gönderilen, Srila Sridhar Maharaj'ın ilk ruhani kardeşinin anısına. Yayınlarımızdan iki alıntı: biri Srila Sridhar Maharaj'a, diğeri Srila Govinda Maharaj'a ait.

5 Temmuz 2020

Purnima. Sri Guru Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.
(Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio. Vedavyas. Sohbet tarzındaki konuşma Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
"Günümüzde dünyadaki bütün alimler Vedavyas'ın çok fazla değişik düşünceyi yaydığını kabul ediyorlar. O konuda onunla yarışacak hiç kimse yoktur... Mahabharat'ta, Srimad Bhagavatam'da, çok sayıdaki Puranalar'da, Vedalar'da, Vedanta'da Vedavyas tarafından çok çeşitli düşünceler tanıtıldı; mümkün olan bütün düşüncelerin mümkün olan tüm tanıtımları ve değerlendirmeleri sadece onun tarafından temsil edilmiştir. Dolayısıyla o her türlü anlayışın ustasıdır. Ve o son günlerinde Bhagavatam'da yazılı olanları vermiştir: yani aşk her şeydir, Bhagavat Prem, Krishna Prem... 'Her jiva ruhun en derin özlemi bunun içindir, güzellik ve aşk, şefkat ve uyum içindir, kudret için, bilgi için ya da başka birşey için değil.'" 
11+ dakika, 2.5 MB mp3 audio


Audio: Sri Guru-Purnima günü konuşması. Diğer konularla birlikte, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile büyük bir pandit arasında geçen dikkat çekici bir tartışmayı anlatıyor. O pandit Srila Guru Maharaj'dan öylesine etkilenmişti ki, bu dünyadan ayrılırken onun yanında olmak istedi. Ve:
"Bugün Sanatan Goswami Prabhu'nun tirobhavı (ayrılışı) ve Vyasadev'in avirbhavı (görünmesi) bu purnimada (dolunayda) gerçekleşti. Ve Nityananda Prabhu bugün Srivas Pandit'in evinde Vyasa-Puja yaptı, ve ... Srivas Pandit bunu Mahaprabhu'nun emriyle organize etti." Srila Gurudev Sri Guru-Purnima'da konuşuyor, 30 Temmuz 2007:
 9 dakika, 4 MB mp3 audio


Audio: Chaturmasya başlıyor. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2005 yılında chaturmasyanın kuralları ve uygulamacı olarak bizim konumumuz hakkında konuşuyor. Kendileri vedik bilginin Krishna ve Vedavyas aracılığı ile ortaya çıktığını doğruluyor; ve diğer büyük alimler de buna işaret etmişlerdir. O, Narad Muni'nin Vedavyas'a nasıl meditasyon yoluyla kalbinde hissetmesi ve tam anlamıyla tatmin olmak için   Lord Krishna'nın oyunlarını yazması talimatını verdiğini anlatıyor; ve Mahaprabhu göründüğü zaman kutsal yazıtların en son tavsiyesinin, yani Lord'un Kutsal Adlarının zikredilmesinin bütün dinler için ortak uygulama olduğunu Jiva Goswami'nin bizlere nasıl gösterdiğini anlatıyor. 
21 Temmuz 2005.
19+ dakika, 4.6 MB mp3 audio.


Srila Vyasadev. Seçilmiş alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sermons of The Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden ve Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitaptan.

Srila Sanatan Goswami. Alıntılar Sermons of The Guardian of Devotion Volumes 1 and 2 (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt 1 ve 2) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.

Audio: Vedavyas çok fazla deneyime sahipti. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 24 Temmuz 2006 tarihinde gerçekleşen sohbet.
   
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (13 dakika, 1.6 MB mp3 audio) 
veya: 
 daha üstün kalite (3.1 MB)


Chaturmasya ile ilgili kısa alıntı Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupada'nın kendi Sri Chaitanya-charitamrita baskısından. (Madhya-lila 4.169).

Audio: Chaturmasya'nın, dört ay süren yağmur mevsiminin başlaması. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 11 Temmuz 2006 tarihinde sabah erken saatte Kolkata Dum Dum Park Tapınağında yaptığı sohbet. Geri plandaki ses bitişikteki damdan gelen yağmur sesi.
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (16+ minutes, 1.9 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (3.9 MB).


Sanatan Goswami ve sütlaç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Dignity of the Divine Servitor adlı kitabından alınmıştır.

28 Haziran 2020

Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Otuz yılı aşkın bir süre önce ayrılan Ajit Krishna Brahmachari Prabhu'ya övgüler. Ajit Krishna Prabhu ile ilgili sabah konuşması  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2006 yılında Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Kutsal Lütufları şöyle diyor, "O seve seve her şeyi yapardı. Bu tarzda bir brahmachari Misyonumuz için bir hazineydi." Ve: "Onun gibi - büyük bir Vaishnava gördüğüm için şanslıyım. Bu çok ender elde edilir." Dinlerken, lütfen 'too much' ifadesinin Bengal'de genellikle 'very much' anlamına geldiğini aklınızda bulundurun.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (26 dakika, 3.2 MB mp3 audio)
 veya: 
     daha üstün kalite (6.4 MB).

22 Haziran 2020

Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da
Gundicha Tapınağının temizlenmesi, ve Tanrı'nın tüm Tapınaklarının temizliği.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Gundicha Marjan Lila Rahasya. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Gundicha Tapınağının temizlenmesinin ardındaki sırrı anlatıyor. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Sri Chaitanya-charitamrita yorumunun İngilizce çevirisi: Madhya-lila, 12.135 Math'ın Sri GaudiyaDarshan websitesine kaydedildi.

Sri Chaitanya Charitamrita'dan Gundicha Tapınağı'nın temizlenmesi Oyunları ile ilgili alıntılar, Madhya Lila 12.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Gundica tapınağını adanmış kulları ve refakatçileri ile birlikte yıkadı ve temizledi. Bu şekilde tapınağı Kendi kalbi kadar ferah ve pırıl pırıl yaptı ve böylece Lord Sri Krsna'nın oturması için uygun hale getirdi. Devamını okuyun..

Srila Govinda Maharaj'ın Gundicha'daki resimleri. Srila Gurudev Ratha Yatra Festivali akşamı Gundicha Tapınağı dışında Efendilerini ziyaret ederken. 01 Temmuz 2003, Jagannath Puri, Orissa.

17 Haziran 2020

thumb'Farklılıkta Birlik.' Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Krishna bilincindeki farklı gruplar ve misyonlar arasında ahenkli ilişkiler olmasının gerekliliği üzerinde konuşuyor. Adanmışlara güvenli rehberlik sağlamak için Srila Gurudev'in ve Srila Guru Maharaj'ın sıkça açıklanan öğreti hazinesinden biri daha. Video ve tam transcripti jayasri.org'a kaydedildi.

10 Haziran 2020

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

thumbDünya Ekadashi Takvimi güncellemesi detaylar ve link, otomatik bilgisayar hesaplamalarında bazı hatalar bulununca düzenlendi.

26 Mayıs 2020

Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) görünmez oluşu.

Srila Bhakti Gaurava Giri Mahaharaj ile ilgili olarak, Rusya'dan Paramananda Prabhu şunları anımsıyor: "Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj inisiasyon sırasında bana adımı verirken Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (önceki adı Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) bazı niteliklerini anlattı." Devamını okuyun...

14 Mart 2020

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival:
Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Büyük Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

thumbBütün hastalıkların, dertlerin ve korkuların çaresi. Srila Jagadananda Pandit'in 'Sri Sri Prema-vivarta'sından 'Glories of the Holy Name' [Kutsal Adın Yücelikleri] Bölüm 12.
Alıntı:
Sri Chaitanya Mahaprabhu cevap verdi, "Krishna'nın Adının yücelikleri sınırsızdır. Krishna Kendisi bile onları bilmez. Bu durumda, ben ne anlayabilirim? Ben sadece düşmüş bir ruhum.
"Sana kutsal yazıtlardan duyduklarımı söyleyebilirim. İnançla dinle, ve maddesel varoluşu aş.
"Ad her zaman bütün günahları yok eder, bütün hastalıkları iyileştirir, bütün dertleri yatıştırır, Kali tarafından hazırlanan engelleri ortadan kaldırır, cehennemde yaşayanları kurtarır, aktif karmayı bitirir, ve tüm saygısızlıkları ortadan kaldırır."
"...Gerçeği konuşuyorum: 'İnançla 'Achyutananda' ve 'Govinda' Adlarını zikret. Sri Madhusudan'a yalvar ve seslen. Adın zikredilmesi bütün hastalıkları iyileştirir.'"
"...üzgün, bunalıma düşmüş, cesareti kırılmış, korku dolu, veya korkunç bir hastalığa tutulmuş olanlar hiçbir yerden yardım görmedikleri ve 'Narayan' ya da 'Hari' zikrettikleri zaman, kesinlikle mutlu ve kederden özgür olurlar."
Ve dahası... Can-veren 235 dizenin oluşturduğu bölümün lütfen tamamını okuyun (1.1 MB pdf döküman).

10 Mart 2020
Sri Jagannath Mishra'nın Anandotsav'ıSri Chaitanya Saraswat Math'da bir hafta süren yıllık toplantının ve yıllık festivalin sona ermesi. 535 Gaurabda yılının başlaması.

thumbDünyadaki lokasyonlar için özel olarak hesaplanan Vaishnava Takvimlerine yerel Ekadashi tarihleri ve paran saatleri ile şimdi Mart 2021 sonuna kadar buradan ulaşabilirsiniz.

14 Şubat 2020

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.

thumbSri Gaura Purnima 2021'e kadar olan yeni Vaishnava Takvimi şimdi burada.

29 Ocak 2020

Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. Mahaprabhu'nun misyonuna 1970'de katılan Kutsal Lütufları, Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhu, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından kutsandı. Kendileri koruyucu Acharyalarımız içinde en kıdemlisidir, dünyanın dört bir yanında vaaz verir ve Kaliforniya, Soquel Seva Ashram'ın lideridir. Lütfen biyografisi ve aldığı övgüleri için Soquel Seva Ashram'ın websitesi, sevaashram.net'e bakınız.

1 Ocak 2020

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya verdikleri cömert, derin, ve sevgi dolu rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dileriz. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Yeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı odak noktası yaparak başlamak. Audio ve İngilizce çevriyazımı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de gerçekleştirilen konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.

Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet içinde olmak demek tam teslimiyetin ne demek olduğunu anlayacağız demektir. Guru Maharaj'ın kitapları bizlere her zaman yardımcı olur. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyet ruhunu özel bir şekilde, özellikle de Prapanna-jivanamrtam'da ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam dikkatle okumalıyız. Önümüzdeki yıl için oradan direktif alacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla
Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Ben hiçbir şey üzerinde hiçbir güce sahip değilim, ama tüm gücün Guru Maharaj'la olduğuna inanıyorum. Sizler hepiniz nektarın çocuklarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı [Prapanna-jivanamrtam] ile bağlantı kurarsanız, kesinlikle olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam buradan indirilebilir: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitap iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki bizim Lord'a hizmet dışında başka alternatifimiz yok."
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio.

1 Eylül 2019

Sesli Kitap. In Search of the Original Source (Özgün Kaynağı Ararken) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan kitap sesli kitap olarak (mp3 audio dosya) sesli kitaplar listemize eklendi. (Türkçe kısa alıntı)


24 Ağustos 2019 

Sri Nandotsav.
Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın göründüğü gün.

newAudio ve transkript: "Eğer Srila Swami Maharaj bu dünyaya gelmemiş olsaydı, bizler nerede olurduk?" Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın göründüğü gün Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami tarafından yapılan konuşma, Nandotsav günü, Ağustos 1988.
Transkript ve audio Jayasri.org'a kaydedildi.


15 Haziran 2019 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

thumb Soquel, Kaliforniya, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda yaşamakta olan Sripad Bhakti Chandan Parvat Maharaj, 14 Haziran Cuma günü sabah erken bu dünyadan ayrıldı. O, Srila Gurudev'in nilüfer ayaklarına geldiği 1988 yılından bu yana çeşitli kapasiteler içeren aralıksız samimi hizmet sundu. Kendileri bütün adanmışların çok sevdiği ve değer verdiği bir şahsiyetti.  
Onun onuruna Kaliforniya'da gerçekleştirilecek olan programlarla ilgili bilgi için lütfen
 Seva Ashram'ın websitesine, ve SCSMathInternational websitesinde onun anısına çok düzgün bir şekilde derlenmiş olan resimlerin oluşturduğu Sripad Parvat Maharaj'a ithaf edilen web sayfası'na bakınız.
29 Nisan 2019 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbnewAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmez Olduğu Gün yapılan konuşma, 2007.  Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez olduğu gün onuruna düzenlenen festivalin sabahında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan ululama, 12 Nisan 2007, Nabadwip. Audio ve dörtlüklerin listesi Srila Gurudev tarafından yapılan bu konuşmadan. 
Ayrıca Srila Gurudev tarafından ertesi gün gerçekleştirilen ve bu güne de gönderme yapılan (dörtlüklerin yer aldığı) harikulade bir konuşma daha.
Srila Gurudev'in konuşmalarındaki ve resimlerindeki güzelliğin akışına yer veren son kayıtlara buradan ulaşılabilir AbsoluteSweetness.org.

16 Nisan 2019 

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

thumbDünyadaki 'Ekadashi' oruç tarihleri Gaura Purnmia 2020'ye kadar şimdi burada. Diğer Vaishnava festival tarihleri dünyanın her yerinde aynı tarihte uygulanır, ancak sadece Sri Hari-vasara ('Ekadashi') için olan oruç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın talimatı doğrultusunda yerel astrolojik koşullara göre hesaplanır. (Ankara için lütfen yukarıya bakınız)10 Nisan 2019 

Sripad Ram
anuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmesi.

 thumb                                          
newVideo: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı yüceltiyor.

Srila Guru Maharaj 1985'deki kendi Vyasa Puja'sında, halefi olarak seçtiği Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerinden söz etti. Srila Guru Maharaj'ın sesi Srila Govinda Maharaj'ın 1987'de Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip Dham'da gerçekleşen Sri Vyasa Puja görüntüsüne yerleştirilmiştir.

Yakın zamanda hazırlanan video. Doğrudan indirin ya da izleyin:

19 dakika, 64 MB mp4 video
      Şimdi YouTube'dan ulaşmak da mümkün.


21 Mart 2019 

Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay yükselene kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 533 Gaurabda yılının sona ermesi.

thumbnewAudio: Sri Gauranga'nın dansındaki ruh hali. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Sri Gauranga'nın kendisini yayan vecd coşkusu üzerine: "O Kendi Adını zikrederek dans ediyor... devinen ananda, devinen vecd. Premadhama-deva-stotram adlı kitabımda Onun nihai gerçeklik olduğunu, Mutlak olduğunu yazdım. Neden? Onda iki şey sunuluyor. Bir: O Kendi içinde hissettiği vecd coşkusuyla, dans ediyor. Ve: onu başkalarına yayarak, zikir yapıyor."
Nabadwip Dham, 21 Şubat 1982:
15+ dakika, 10+ MB mp3 audio


5 Mart 2019 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram bu kayıtlı mülakatta Srila Gurudev'i Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı hatırlıyor, jayasri.org'a kaydedildi. (35 dakika.)


24 Şubat 2019 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 146'ıncı kutsal görünüm festivali. Nabadwip,
Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'ın kutsal görünüm festivali vesilesiyle, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 1982'de uluslararası topluluğa hitaben yapılan coşku veren konuşma:
"En cesur temsilcilerden ya da katılımcı sağlayanlardan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, pek çok düşmüş ruhu en üst seviyeye kaydetmek üzere buraya geldi. Ve orta seviyedeki farklı temsilcilerin tamamıyla savaşmak zorunda kaldı. Genel olarak en büyük düşmanının mayavad olduğunu düşündü." 


Adanmışlara hitaben yapılan konuşma, 13 Şubat 1982:
     23 dakika, 16 MB mp3 audio

thumbAudio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Görünme Günü Festivali, 2007. Srila Gurudev Acharyya Vandana ve Sri Dayita Das Pranati Panchakam 
adlı şarkıları okuyor. Kutsal Lütuflarının İngilizce övgü konuşması, Nabadwip halka açık program.
Sannyasilerle akşam oturumu. 
Resimler ve audio absolutesweetness.org'a kaydedildi. 19 Şubat 2019 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

thumbSri Sri Narottama-Prabhor-Astakam. Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından Srila Narottam Prabhu'ya övgü olarak yazılan sekiz dörtlük, premadharma.org'a bugün kaydedildi.9 Şubat 2019

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. 
Audio: "Srila Gurudev'i hatırlarken." Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ile yapılan bu müstesna mülakatta, Kendileri Srila Gurudev, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile yirmi yılı aşkın birlikteliğinin zengin deneyimini paylaşıyor, jayasri.org websitesine kaydedildi.


27 Ocak 2019

thumbSri Gaura Purnima 2020'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimine şimdi buradan ulaşılabilir.


26 Ocak 2019 

Srila Jayadev Goswami'nin 
görünmez oluşu.

thumbSri Mangala-Gitam. Sri Jayadev Goswami'nin büyük umut vaad eden bir şarkısı, Sri Prabodhananda Saraswati'nin yorumuna dayanan Kirtan açıklamasıyla premadharma.org websitesine kaydedildi.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı."Srimad Bhagavatam bunu herkes için söyledi: eğer bizler her gün, her an Lord Krishna'ya hizmet etmeye çalışırsak ve Lord Krishna'yı hatırlarsak bu yıl muhteşem olacak." Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.


thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: