Yeni

Son güncelleme 24 Mayıs 2018 Perşembe günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2018 - 2019 (Tamamı) Ankara Takvimi.

MAYIS 2018
12. (Ctesi) Paran sabah 5:4210:24 arası (Ankara). Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi. 
25. (Cu) Ekadashi (Ankara). Oruç. 
26.
(Ctesi) Dvadashi. Paran 5:3010:20 arası.
HAZİRAN 2018 
10. (Pz) Ekadashi (Ankara). Oruç. 
11. (Ptesi) Paran sabah 5:2210:19 arası (Ankara)
.
14. (Perş) Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kalküta: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu kuruluş yıldönümü festivali.
17. (Pz) Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) ayrılışı
23.
(Ctesi)
 Nirjala Ekadashi'de oruç (Ankara). Dashahara. Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhusan Prabhu'nun ayrılışı.
24.
(Pz) Dvadashi. Paran 9:2210:21 arası (Ankara).
 
26. (Salı) Srila Raghunath Das Goswami için Sripat Panihati'de Büyük Festival.  

28.
(Perş) Purnima. 
Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları. 
29. (Cu) Srila Shyamananda Prabhu ve
Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin ayrılışları.

30.
(Ctesi) 
Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun ayrılışı.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.

Yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri için lütfen
dünya takvimine bakın.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

16 Mayıs 2018 

Purushottam ayı 16 Mayıs - 23 Haziran 2018.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Fazla Ay Purusottam yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, ilk olarak Math'ın Sri Gaudiya Darshan dergisinde Başyazı olarak Bengali dilinde yayınlandı. Bu yıla özgü olarak Vedik takvimde on iki yerine on üç ay bulunmaktadır. Bu fazla ay 'Purusottam' diye bilinir.

12 Mayıs 2018 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın telefonla Hawai'den Madhusudhan Prabhu aracılığı ile Mayıs 2000'de yaptığı konuşma. 
"Vrindavan Das Thakur,Vedavyas'ın Chaitanya lila için olan enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gündür. Sri Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluyoruz, bu kitabın nasıl bu kadar tatlı olduğuna inanamıyoruz... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan şöyle söz etti: o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti -- hiçbir mantığa bağlı olmayan. O yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarıyla tamamen sarhoş olmuştu."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio) 

Bengali: Sloka Srila Vrindavan Das Thakur'a ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'ye övgü olarak Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bu sloka Bengali dilindeki Sri Chaitanya Bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın giriş bölümlerinde yayınlanmıştır. Srila Gurudev yukarıdaki audioda (30 Mayıs 2000) bu dörtlüğü okuyor ve anlamını açıklıyor. Buradan Chaitanya Bhagavat'ımızın giriş yazısını Bengali dilinde okuyun.

Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantrası (İngilizce çeviri) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberinde Srila Govinda Maharaj'ın mantranın anlamını açıkladığı bir konuşma. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.


Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün olan bugün onun anısına Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından çocuk adanmışlar için hazırlanan resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. O büyük olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği son öğrenciydi...."
(Türkçesi)

5 Mayıs 2018 

Srila Ramananda Ray'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Metin ve Audio. Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' metin olarak 'pdf' dosya şeklinde (
Türkçesi 'Güzel Gerçek') ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:
Bölüm bir (21 dakika 2.4 MB mp3 audio).
Bölüm iki (21 dakika 2.4 MB mp3 audio).
 
  
Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri Srila Govinda Maharaj'ın Revealed Truth (Vahiy Yoluyla Bildirilen Gerçek) adlı kitabındaki The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes (Radha-Krishna'nın Oyunlarının Bir Sonraki Baskısı) adlı bölümde tatlı ve yetkin bir dille irdeleniyor. 1.8 MB pdf dosya.
  
Audio. Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri bu sabahın darshan sohbetinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından anlatıldı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar bu boyuttan ayrıldı. Oysa Ramananda Ray son derece güçlü, ciddi ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi yönetti, her şey çok sakindi. Bu Mahaprabhu'nun ona verdiği talimat mıydı değil miydi bilmiyoruz, ama aslında görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve tahammül edilmez olurdu."
Sabah darshan sohbeti, 25 Mayıs 2008:
41 dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB.
 
  
Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın Ayrılış Günü. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar diğeri ise Ramananda Ray."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshan sohbeti, 7 Mayıs 2007.
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.)

2 Mayıs 2018

Audio: "Aşkın dünyada, pek çok grup var, ancak bizler Radha-Krishna ve Mahaprabhu'nun müstesna izdeşçileriyiz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1990'da güneş takvimine göre bugün (2 Mayıs 1990), Nabadwip'de yaptığı konuşma:
 35+ dakika, 25 MB mp3 audio

1 Mayıs 2018 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın ayrılışı.

thumbAudio: "Bir gün gökyüzünüzün bulutlardan arındığını göreceksiniz." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1997'de güneş takvimine göre ayın ilk günü (1 Mayıs 1997) Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yaptığı net ve enerjik konuşma:
 21+ dakika, 15 MB mp3 audio

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi) 

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)30 Nisan 2018 

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buddha Purnima: Lord Buddha'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un ayrılışı. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.

thumb
Audio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.

Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."

29 Nisan 2018 

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in göründüğü gün. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa).

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi hakkında konuşma, 1997, Soquel, Kaliforniya. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'da yaptığı kapsamlı konuşmada, öncelikle Sri Nrsimhadev'i, Prahlad Maharaj'ı ve onların Oyunlarını anlatıyor ve yüceltiyor.
Konuşma, 20 Mayıs 1997:
 96+ dakika, 55 MB mp3 audio

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1997, Soquel, Kaliforniya. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'a ve Srila Guru Maharaj'ın nilüfer ayaklarına gelişinin 50. yıldönümünde, Kutsal Lütufları önce Srila Bhaktivinod Thakur'un şarkısı 'Goptritve Varana'yı okuyor, ardından Mahamantra ile son bulan coşkulu bir kirtana öncülük yapıyor. 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 20 Mayıs 1997:
 15+ dakika, 14+ MB mp3 audio

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:
 76+ dakika, 18+ MB mp3 audio


Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).

  
thumbAudio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:
37 dakika, 8.6 MB mp3 audio

  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor. 
    Bant birinci yüz (4 dakika 1 MB mp3 audio).
    Bant ikinci yüz (13+ dakika 3.2 MB mp3 audio).
 
  
Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi:
     16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video
 
  
'Şefkatle Bağlı' -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor.
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007.
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)
 
  
Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007.
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)
 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor.
    İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).
 
  
Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın 1999 yılının bugününde yaptığı konuşmayı dinleyin, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.
     Bölüm bir (15 dakika 1.8 MB mp3 audio).
     Bölüm iki (13+ dakika 1.6 MB mp3 audio).
 
  
Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı. 
  
Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi  Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.


    Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio)
    Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).

24 Nisan 2018 

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srinivas Acharya hakkında yapılan konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)


thumb
Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.


Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.

8 Nisan 2018 

thumbDünyanın farklı yerlerine göre Vaishnava Takvimleri, Ekadashi oruçları ile birlikte Sri Chaitanya Saraswat Math'ın kabul ettiği kurallar doğrultusunda farklı yerlere göre hesaplandı. Ayrıca, burada sıralanan her takvim html, pdf ve webcal formatlarında mevcut. 
Takvimler Sripad Bhakti Kamal Tyagi Maharaj tarafından Srila Gurudev, Srila Guru Maharaj ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından uygulanan yöntem doğrultusunda derlenmiştir.

5 Nisan 2018 

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

thumbSripad Bhakti Bhushan Puri Maharaj bu sabah 4:15'de aramızdan ayrıldı. Kutsal Lütufları uzun zamandır Puri, Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda ikamet eden bir sannyasi liderdi. Kendisi örneğiyle yol gösterdi ve herkes tarafından büyük saygı ve sevgi gördü.

1 Ocak 2018 

Yeni Yıl Günü.

thumbYeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam adlı esere tam odaklanarak başlıyoruz. Audio beraberinde transkripsiyon. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de yapılan konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi. 
Alıntı:
"Bizler bugün yeni yıl için plan ve programmımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet demek tam teslimiyetin ne olduğunu idrak edeceğiz demektir. Guru Maharaj'ın kitapları her zaman bize yardım eder. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyetin ruh halini özellikle Prapanna-jivanamrtam'da özel bir şekilde açıkladı. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam'ı dikkatle okumalıyız. Orada önümüzdeki yıl için talimat bulacağız. Lord Krishna'yı Guru Maharaj'ımın lütfuyla hoşnut edebilmeliyiz. Benim hiçbir şey üzerinde gücüm yok, ama inanıyorum ki tüm güç onunla. Sizler hepiniz nektarın oğullarısınız, ve eğer onun ilahi kitabı ile 
[Prapanna-jivanamrtam] bağlantı kurarsanız olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam indirebilirsiniz: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitapta iki farklı okuma, mp3 audio formatında mevcut
.]

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya verdikleri cömert, derin ve sevgi dolu rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dileriz.

25 Aralık 2017 

Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Christmas konuşması 2008 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendisi İsa'nın karakterinin kendisini çok fazla cezbettiğini açıklıyor "çünkü alçakgönüllülüğü, hoşgörüyü ve diğer kişileri onurlandırmayı kimse yapamaz, ama o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev bunun Tanrı'mızı, Lord Krishna'mızı cezbetmek için en iyi yaklaşım olduğunu söyledi. Biz Krishna diyoruz, onlar ise Tanrı diyorlar."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

31 Ekim 2017 

Ekadashi (Londra). Oruç. Om Vishnupad Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

thumbSrila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'a saygı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srimad Bhakti Desika Acharya Maharaj tarafından Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın anısına yazılmış olan ayetler. Kelime kelime çeviri ve dörtlüklerin çevirileri, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.
14 Ekim 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math's Kurucu-Başkan-Acharyası, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 123. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Bir araya gelmiş olan topluluğa hitaben 1985'de yapılan Sri Vyasa Puja konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj takdirlerini ifade ediyor ve Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından gelen adanmışlara kalpten gelen bir ricada bulunuyor.
Sri Vyasa Puja, 7 Kasım 1985 (alıntı): 
 8 dakika, 1.9 MB mp3 audio


thumbSri Guru Puja Makalesi, 1956. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun lütfuna sahip olan ve olamayan ruhun servetini anlatıyor. kasım 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrilerek, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü günün onuruna, İngilizce olarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde yayınlandı. (Türkçesi)

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj kendi Sri Vyasa Puja gününde, 1985. Srila Sridhar Maharaj'ın 7 Kasım 1985'de, kendi Vyasa Puja Gününde yaptığı çok tatlı bir ses kaydı, Sripad Sagar Maharaj Dignity of Divine Servitor'da yayınlanan makalesinde bu konuşmaya gönderme yapıyor:
"Srila Guru Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdikten sonra, ertesi gün Guru Maharaj'ın kendi Görünme Günü idi ve o gün o çok mutluydu. O sabah erken saatte onu görmeye gittim ve dedim ki, 'Srila Guru Maharaj, siz dün Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdiniz; ama sanırım o pek çok yaşamlar önce sannyas almıştı.'
"Şöyle cevapladı, 'Ah, bunun sadece insanlara onun kim olduğunu göstermek için yapıldığını, ama aslında onun bundan çok daha fazlası olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?' Srila Guru Maharaj tebessüm ediyor ve gülüyordu, ve o sabah, kendi Görünme Gününde, koltuğuna oturdu ve belki iki ya da üç saat Srila Govinda Maharaj hakkında konuştu. Bu Guru'nun Görünme Günü idi ama Guru öğrencinin kirttanını yapıyordu!"
Bu kayıt sadece 26 dakika. Eğer bir kişide bu konuşmanın geri kalan kısmı varsa, lütfen bize haber verin böylece Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onu da paylaşabilelim.
26 dakika, 6 MB mp3 audio


1961 Vyasa Puja Sunusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünme gününde ettiği dua. İlk olarak Kasım 1961'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlandı, ve şimdi ekteki çevriyazımı ve İngilizce çevirisi ile birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)
  
Audio: Hapaniya Festivali, Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sının ertesi günü, 1989. Srila Govinda Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini ve onun kutsal görünme yeri, Sripat Hapaniya'yı anlatıyor.
"Srila Guru Maharaj aşkın formdur, maddesel değil, dolayısıyla onun görünme günü geldiği zaman ona Lord Krishna'ya ya da Mahaprabhu'ya ibadet edildiği tarzda ibadet edebiliriz. Eğer Nabadwip festivalinden sonra, ertesi gün burada Nandotsav gibi bir festival yaparsak bunun çok iyi olacağını düşünüyorum... Burada her şey aşkındır, eğer bunu görebilirsek, bundan mutlaka yarar sağlarız."
Hapaniya, 24 Ekim 1989:

29+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
Rusya, Lahta Tapınağımızdaki Sri Vyasa-Puja Konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja ana festival programı sırasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg'da verilen ders. İngilizce ders Rusça çeviriyle birlikte. Srila Gurudev sonra Srila Guru Maharaj'a övgü olarak kendisi tarafından yazılan 'Sri Guru Arati-stuti'nin söylenmesine öncülük yapıyor. (2006) İndirin veya çevrimiçi dinleyin (47+ dakika, 6.1 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).
 
  
Sri Vyasa-Puja Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından geçtiğimiz ay Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 111. Yıldönümü Festivalinde Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde verildi. (2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1 MB mp3 audio).
 
  
Hapaniya'da Bir Gün, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Ekim 1989 deki Zuhur festivalinde, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati, Vol I de yayınlanmıştır (50 K PDF döküman.) (Türkçesi) 
  
Servetimiz ve Yaşamımız: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Kutsal Zuhur Günü. Kapsamlı, özlü yazı Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Guru Maharaj'ın Görünüm Festivali 2006 için yazıldı. 
  
Srila Guru Maharaj'ın yeni gelen resimleri, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yeni gelen resimleri, dünyanın dört bir yanındaki adanmışlarla paylaşmak üzere Kshamabuddhi Prabhu tarafından içtenlikle verildi. 
  
En Şanslı Pozisyonunuz, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu konuşma ilk olarak The Divine Message'de 1984 de yayınlandı. Srila Guru Maharaj'ın yakında yayınlanacak olan konuşmalarından oluşan antolojiye dahil edilecektir. 

(44 K PDF döküman.) (Türkçesi)

 
  
Sri Guru-Prasastih. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal zuhurunun övüldüğü yazı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. İngilizce çeviri ve transliterasyon ilk kez Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta yayınlandı (100 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj Hatırlıyor. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kayda geçirilmiş konuşmasından, ilk olarak Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta basıldı. "Ben 10 Ekim 1895 de, geceyarısı doğdum. Ramachandra ile aynı yıldız altında...." (140 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj'ın Bhajan Kutir'i Kutsal Lütufları'nın 112. Sri Vyasa-Puja Festivali vesilesiyle bugün için süslendi. (Resimler.) 
  
Beş sayfa siyah beyaz arşiv fotoğrafı ve alıntılar, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan 'Resimler ve Sözler Üzerinde Meditasyonlar.13 Ekim 2017 

Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Radha Kunda'nın  tezahürü ve Srila Govinda Maharaj'ın Sannyas Günü, 1995. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Mahaprabhu'dan sonra, Sri Rupa ve Sri Sanatan Goswami'lerin Sri Radha Kunda'yı nasıl gözler önüne serdiklerini ve Vrindavan'da Vaishnava standardını nasıl yerleştirdiklerini anlatıyor. Ayrıca Srila Sridhar Maharaj'ı etraflı bir şekilde övüyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın sadece bir tek görüşmede Vaishnava yaptığı çok günahkar bir adamın, Jagai ve Madhai'den çok daha günahkar bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Nabadwip, 17 Ekim 1995:
20+ dakika, 5 MB mp3 audio
  
1985'de bugün sannyas alırken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a sannyas bahşettiği 1985 yılına ait arşiv resimlerini görmek için bir fırsat daha. 
  
"Bugünle ilgili olarak hepiniz için yaptığım sade sunuş konuşmam." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah erken saatlerde Saint Petersburg'daki Tapınağımızda verilen ders. Kutsal Lütufları,  Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kendisine nasıl sannyas verdiğini kalpten gelen tasvirle anlatarak Sri Chaitanya Saraswat Math'a ilk geldiği günden bugüne kadar geçen konulardan söz ediyor. İngilizce ders beraberinde Rusça çeviri:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (33+ dakika, 3.9 MB mp3 audio)
veya:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (7.7 MB mp3 audio).

5 Ekim 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın
Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın ayrılışı. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle purnima gününden başlatılırsa Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Karttik ayı. Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982'de Karttik ayını özellikle de Srimati Radharani ile bağlantılı olarak anlatıyor. Kutsal Lütufları ayrıca yaklaşmakta olan ayrılış festivali vesilesiyle etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor.
42+ dakika, 10MB mp3 audio
  
Kutsal Karttik Ayı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bu ayla ilgili anlatımı. Alıntı: Sri Chaitanya Saraswati Cilt I İngilizcesi ve İspanyolcası (El Sagrado Mes de Karttik). Türkçesi 
  
Audio: Saradiya Rasa Purnima ve Karttik'in başlaması. Dünkü sabah sohbeti Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda yapıldı.
7 Ekim 2006
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (19+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (4.2 MB mp3 audio).
 
  
Audio: Karttik Ayı başlıyor. Srila Bhakti Sundar Dev-Goswami Maharaj tarafından Kutsal Karttik Ayı hakkında 1989'da verilen ders. "Bu ay adanmışlar daha üstün Vaisnavism'i bilinçli bir şekilde uygulama şansını elde ediyorlar."
14 Ekim 1989, Nabadwip'de.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22+ dakika, 5+ MB mp3 audio)
  
Audio: Bu hayırlı Karttik ayı, Damodar. Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Saint Petersburg Tapınağımızda verdiği dersin net kaydı. İngilizce konuşma Kundalata Devi Dasi tarafından çevrildi:
9 Ekim 2006:
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (25 dakika, 4.3 MB mp3 audio).
 
  
Karttik boyunca Sri Chaitanya Saraswat Math'da ilave Kirttanlar söylenir: sabahları altı ve akşamları sekiz parçadan oluşan bir dizi şarkı. Bu şarkıların listesine Günlük Program'da pdf formatında (45 K) ulaşılabilir, gönderme yapılan Kirttan Rehberi kitabı, pdf formatındadır (650 K).
 
Audio: Karttik Akşam Kirttanları. Siksastakam ile ilgili olarak Srila Bhaktivinod Thakur tarafından yazılan kirtanlar, burada Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da okunan şekliyle kaydedildi ve şarkıların melodilerini merak edenler için webde yayınlandı.

Çevrimiçi dinleyin (mp3 playlist) 
ya da: 
İndirin (mp3 audio dosyaları): 
Siksastakam Kirttanları 1, 2 ve 3 (9 dakika,1.6 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 4, 5 ve 6 (12 dakika, 2.1 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 7 ve 8 (13+ dakika, 2.4 MB mp3 audio). 
En sonunda okunan Mahamantra  (8+ dakika, 1.5 MB mp3 audio).

2 Ekim 2017 

Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami, ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Üç Goswami'nin ayrılışı. Srila Sridhar Maharaj Vrindavan'ın Altı Goswami'sinden Sri Raghunath Bhatta ve Raghunath Das'ın örnek yaşamlarını; ve bizlere Sri Chaitanya-charitamrita'yı verdiği için büyük minnet duyduğumuz Sri Krishna Das Kaviraj Goswami'yi anlatıyor. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivalleri anısına Srila Bhakti Raksak Sidhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 25 Ekim 1985'de yapılan konuşma.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 13+ MB mp3 audio) 
  
Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:

27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in ayrılışları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9.4 MB mp3 audio)
  
thumbVideo: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami. Srila Sridhar Maharaj, Srila Krishna Das Kaviraj'ın Sri Chaitanya Charitamrita'yı yazdıktan sonra bu kitabı şimdi ve gelecekte okuyacak olan herkesin ayaklarının tozunu almak için ettiği duadan söz ediyor. Öte yandan, Srila Vrindavan Das Thakur herkese Sri Nityananda Prabhu ve Sriman Mahaprabhu'yu kabul etmeleri için yakarır, ama Onları kabul etmeyenlerin kafalarına tekme atacağını vurgular. Srila Sridhar Maharaj bunun gibi birbirinden farklı Vaisnava'ların ruh halleri ile ilgili olarak güzel bir açıklama getiriyor.
15+ dakika, 30 MB m4v QuickTime video. 
 
Audio: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin her yönüyle yüceltilmesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda, Srila Krishna Das Kaviraj'ın dün gerçekleşen ayrılış festivali anısına yapıldı. 5 Ekim 2006.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
 
  
Vrindavan. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami Anıt Binasının Muhteşem Açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonumuzun karşısında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adına orada bulunan Sripad B.B. Avadhut Maharaj'ın öncülüğünde gerçekleşti. Haber Sripad Siddhanti Maharaj, resimler Vrindavanesvari Devi Dasi. (2005)

21 Eylül 2017 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edilmiştir. 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydediliyor.
3 Eylül 2017 

Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.

thumb

Srila Gurudev 24 Eylül 2007'de Rusya, Lahta'da yaptığı İngilizce konuşmadan alıntıda Sri Vamanadev ve Bali Maharaj'ın öyküsünü anlatıyor. Konuşma Srila Avadhut Maharaj tarafından aynı anda Rusça'ya çevrildi. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi. 


thumbSrila Gurudev tarafından 24 Eylül 2007'de yapılan aynı konuşmadan alıntı Sri Jiva Goswami ile ilgili. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi.

29 Ağustos 2017 

Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Radhastami, St Petersburg, Rusya, 19 Eylül 2007, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. Transkript ve Rusça çevirisi, Tradish Prabhu tarafından hazırlandı ve harekrishna.ru websitesine kaydedildi.
2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: