Yeni

Son güncelleme 25 Mart 2017 Cumartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)
MART 2017 
17. (Cu) Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Göründüğü Yer olan Sripat Hapaniya'da festival: Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Muhteşem Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Saran Shanta Maharaj'ın Görünmesi. Pancham Dol.
21.
(Salı) Srila Srivas Pandit'in görünmesi.

22.
(Çarş) Tridandi Swami Srimad Bhakti Bhiksu Goswami Maharaj'ın ayrılışı.

24.
(Cu) Ekadashi. Oruç.

25.
(Ctesi) Dvadashi. Paran sabah 6:01 ile 10:05 arası
(Birleşik Krallık yerel saati). Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakur'un ayrılışı. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın ayrılışı.

NİSAN 2017
1.
(Ctesi) Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.
3. (Ptesi) Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Tirtha Maharaj'ın görünmesi.
5. (Çarş) Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Öğlen Sri Ramachandra'nın görünmesi.
7. (Cu) Ekadasi. Oruç.
8. (Ctesi) Dvadashi. Paran sabah 6:29 ile 10:51 arası. Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata Sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.
11. (Salı) Purnima (dolunay). Sri Krishna'nın Vasanta Rasa'sı. Sri Balaram'ın Rasa Yatra'sı. Srila Vamsi Vadananda Thakur ve Srila Shyamananda Prabhu'nun görünmeleri.


NB
Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

25 Mart 2017 

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakurun ayrılışı. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılıyor. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un bununla ilgili bir yorumu Sri Chaitanya-charitamrta'dan. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 

17 Mart 2017 

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yerde, Sripat Hapaniya'da festival: Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Sri Chaitanya Saraswat Ashram'ki Muhteşem Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sripat Hapaniya'daki Tapınağımızın kısa tarihçesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32+ dakika, 3.7 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (7.4 MB).

Hapaniya'da Bir Gün Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Ekim 1989da yapılan konuşma. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati'de yayınlandı, Vol. I.(50K PDF dosya.)

12 March 2017 

Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay doğana kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'ta Muhteşem Festival.
Sri Sri Radha-Govinda'nın Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 531 Gaurabda yılının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Gaura Purnima, 1998. "Aslında Mahaprabhu'nun Kendi Oyunlarında göstermiş olduğu şey, benzersiz madhurya rasa liladır... Radharani'nin kalp ve halesi bir Yuga-avatar ile tezahür etmeyecektir... Yuga-avatar Krishna'nın eylemi, Harinama sankirtan vaaz etmektir. Bizim Srila Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki söylemimiz, onun, Yuga-avatar gibi, Krishna kavramının tamamını bütün dünyaya verdiğidir. Bu da Yuga-avatar'ın işidir. Oysa kalp ve halesiyle Radharani'nin ruh halini karşımızda sadece Krishna Radharani ile temsil edebilir - bizim için değil, Kendisi ilgi duyduğu için."  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Gaura Purnima günü yapılan konuşma, 13 Mart 1998:
21+ dakika, 5 MB mp3 audio Sri Gaura Purnima'yı kutlarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adanmışların kalplerindeki neşeyi anlatıyor. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) Türkçesi

Audio: Sri Gaura Purnima 2004, büyük ilham veren konuşma adanmışlara hitaben Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapıldı. 
6 Mart 2004:

 18+ dakika, 4+ MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Gaura Purnima 1990. Srila Govinda Maharaj Sri Gaura Purnima'da konuşuyor, Nabadwip Dham. İlk audio dosya olasılıkla Srila Gurudev'ın verandasında program günü yapıldı. Jamuna Priya Devi Dasi tarafından hazırlandı ve webde kaydedildi.
12 Mart 1990, Nabadwip:
 3 audio dosya archive.orga kaydedildi

  
Audio: Sri Gaura Purnima. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Nabadwip'in nasıl düşmüş kesimin yararı için olduğunu anlatan Srila Sridhar Maharaj'ın öğretilerini irdeliyor. Sri Gauranga Sundar'ın Göründüğü Gün yapılan bir konuşma, 25 Mart 2005:
 45 dakika, 10.3 MB mp3 audio


Video. Sri Gaura-Purnima 2009 haber sunumu Vaidehi Devi Dasi tarafından hazırlandı. Videoda Nabadwip Tapınağımızda kutlanan Sri Gauranga Sundar'ın zuhuru ile ilgili yıllık festival tanıtılıyor. İçerikte, bu yılın programı ile ilgili film ve kısa bir süre önce Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağı'mızdaki verandasında yaptığı sohbetten bir bölüm var. 
6+ dakika, 8+ MB 'wmv' video

  
Video. Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Kutlaması 2009. Sri Chaitanya Saraswat Math'daki festivallerin açılışı Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından İngilizce olarak yapılan konuşma ile gerçekleşti ve kirttanlar, arati, Tapınak parikraması ve  akşam programı ile sürdü.
17+ dakika, 25 MB 'wmv' video
 
  
Audio: Srila Gurudev ayın doğduğu saatte, Sri Chaitanya-charitamrita  Adi-lila:13, 89-124  slokalarını  zikrederek kirttana öncülük ediyor, Sri Gaura-Purnima 2004. 
34 dk 8.1 MB mp3 audio
 
  
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından söylenen kirttan geçen ay, Sri Gaura-Purnima Parikrama Adhivas Günü gerçekleşti: Srila Bhaktivinod Thakur'un eserleri, Goptrtve Varana (Ki jani ki bole, tomara dhamete...) ve Dainyatmika (Emona durmmati, samsara bhitare...).
10 dakika, 3 MB mp3 audio.
Sözler ve çevirileri Math'ın Kirttan Guide kitabındadır, Sri Chaitanya Saraswat Kitaplığından sağlanabilir ve buradan ücretsiz indirilebilir.
 
  
Audio: İki audio dosya: Srila Govinda Maharaj Nabadwip'de, akşamki Gaura-Purnima programı için yakarış şeklinde dualar ve kirttanlar zikrediyor, ayrıca Srila Gurudev'ın adanmışlara hitaben yaptığı Gaura-Purnima konuşması. (2002) 
 
"Sri Gaurasundar'ın görünmesi" Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan bir konuşma. İlk olarak Hindistan'da 1986'da "Guardian of Devotion"da yayınlandı. Avustralya'da, 2002'de, "Sri Gaura Purnima"da tekrar basıldı. 
 
Sri Gaura-Purnima'da okunan dizeler Sri Chaitanya-charitamrita, konukların ve adamışların katılımlarına yardımcı olmak üzere baskıya hazır. 
 
Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan ve Sri Gaurasundar'ın Görünmesini öven Kirttan: 'Sri-Sri Gaurasundarer Avirbhava Vasare'. 
  
Sri Gaurasundar'ın Görünmesi yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj. Özgün Bengali'den İngilizce'ye çeviren Sripad Bhakti Madhav Puri Maharaj. İlk olarak The Guardian of Devotion adlı derginin 1986 Kalküta baskısında yayınlandı. (60K PDF dosya.) (Türkçesi) 
  
Sri Sri Gaurasundar'ın Zuhuru Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-Charitamrita'sından. Özgün Bengali'den çeviren Sripad Swarupananda Prabhu. İlk olarak Counterpoint'de yayınlandı (Vol. 1 No. 6). (55K PDF dosya.) 

9 Mart 2017 

Sripad Madhavendra Puri'nin ayrılışı. Sri Nabadwip Dham Parikrama'nın ikinci günü, Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın Sri Gauranga Dety'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Sri Koladwip, ve diğer yerler.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un iki kitabı dörtlüklerin çevirisiyle birlikte: ücretsiz olarak pdf indirilebilir. Şu anda Nabadwip'te gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikrama'ların izlenmesinde çok yardımcı.

 İlahi Aşka Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Puri tarafından açıklanan ayrılıkta adanmışlık. Sri  Chaitanya-charitamrita'nın dördüncü bölümünden alıntılar Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumları ile birlikte. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri ile ilgili harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının ankura'sı (filizi) olarak kabul edilir, o kalbine Vrindavan'ın ilahi aşk kıvılcımını alan bir sannyasidir. Kendisi o doğrultuda belirtiler sergiledi, ve Gaudiya Vaishnava okulu genelde onun izinden gitti." 
8 Mart 1982:
 37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio

thumbSri Madhavendra Puri'nin yetkin konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'te yayınlandı. Burada metin websayfası olarak tekrar düzenlendi, aynı zamanda orjinal baskının taranmış baskısı ile (500K pdf dosya).
  
thumbAudio: Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgü. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, Internet radyo konuşmasını yapan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından da şu anki çağda tüm adanmışların sahip olduğu şansı vurguluyor.
İlk kez Sripad Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc websitesine kaydedildi. 
19 March 2000:
 24 dakika, 5+ MB mp3 audio
  
Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandirde topluluğa hitaben yapılan konuşma, Nabadwip, Mart 2008. 
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video

 Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj tarafından aynı anda Telegu'ya çevrildi. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:
43 dakika, 6 MB mp3 audio

7 Mart 2017 

Sri Nabadwip Dham Parikrama'nın Adhivas günü. Her yıl yedi gün süren festivalin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özellikle de Kali-yuga için tavsiye edilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimiz şeyi yeniden ortaya koymak... Bizler çabamızın tamamını kirtan amacı için ortaya koyacağız. Kirtan demek vaaz vermek demektir, ve bu özellikle de yeni başlayanlar için, başarı elde etmede en üstün yöntem olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince çaba gösterin. Her bir siniri vaaz için, daha üst kaynaktan özümsediğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 7 Mart 1982:
16+ dakika, 4 MB mp3 audio

 Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü gününde konuşuyor, yıl 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) Türkçesi
  
 Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal, Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlıysa, eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile anlatılabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur." Devamını okuyun... (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinbe kaydedildi.) Türkçesi

3 Mart 2017

thumbSri Gaura Purnima 2017'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimi şimdi hazır. (Türkçesi) 

1 Mart 2017 

Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Radha Ramanasundar Jiu'nun yerleştirme yıldönümü festivali, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Kaikhali, Kolkata.

Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram Kaliforniya ve dünyanın dört bir yanındaki adanmışlar tarafından övgüyle anıldı.
Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızdaki Pazar programı videosunda Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın öncülüğünde bazı konuşmacıların yaptığı konuşmalar.
YouTube videoları üç bölüm: programın başında bhajanlar | Srila Janardan Maharaj'ın konuşması | toplanmış adanmışlardan övgüler. 
 Buna ek olarak, Tayland'da, Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Pazartesi LiveStream televizyon yayınında (81 dakika) Sripad Yudhamanyu Prabhu'nun övgüyle anılmasına öncülük etti, indirmek ve çevrim içi dinlemek için audio ayrıca mevcut (70MB).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Kaikhali: Sri Sri Gandharvika Radha Ramanasundar Jiu'nun yerleştirilmesi Kalküta, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da gerçekleşti. Yerleştirme resimleri, 9 Mart 2000. Srila Guru Maharaj Srila B.R. Sridhar Maharaj'ın zamanında Srila Gurudev Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından  yakındaki ashram binasına yerleştirilmiş olan Efendileri, Sri Gauranga'ya katıldılar.
  
Kaikhali: İkinci Yerleştirme Yıldönümü Festivali Kalküta Havaalanı yakınındaki Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Ramanasundarjiu için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da düzenlendi. Dünkü festivalin resimleri. (18 Mart 2002)

26 Şubat 2017 

Amavasya. Sri Sadashiva Gangadhar'ın, Sri Govinda Kunda, Nabadwip'deki yerleşim yıldönümü festivali.

Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram dün, Sri Sivaratri'de bu dünyadan ayrıldı. Kendisi Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad tarafından inisiye edildi ve 1980'lerin başında Srila Guru Maharaj'ın ve Srila Gurudev'in himayesine girdi. Teslimiyet içindeki adanmışlık ruh hali ve etkinlikleri vasıtasıyla bu üç büyük Achaya'nın özel lütfunu aldı. Sripad Yudhamanyu Prabhu dünyanın dört bir yanındaki tüm Vaishnavalar tarafından, ve özellikle de eşi Jivana Devi Dasi, ve Krishna bilinci ile tanıştırdığı ve beslediği çok sayıdaki Çinli adanmış tarafından çok fazla özlenecektir.
Ayrıca, Kaliforniya'da, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ın websitesi, sevaashram.com.'da yer alan duyurumuza lütfen bakın.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Govinda Kunda'nın tezahürü, Lord Siva'nın gelişi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 3 Mart 2003'te, Sri Gangadhara Sada-Siva'nın buraya Sri Govinda Kunda kıyısına yerleştirilmesinin ertesi günü halka hitaben yaptığı konuşmanın ilk kısmı. Bölüm bir. (20 dakika. Anında, veya indirdikten sonra dinleyin.) 
  
Audio: Lord Siva dün burada göründü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sevashram'da 3 Mart 2003'de halka hitaben yaptığı konuşmanın ikinci kısmı. (22 dakika. Anında, veya indirdikten sonra  dinleyin.)
   
Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.

Sri Buroraj Shiva'ya hac ziyareti: Srila Govinda Maharaj'ın Jamalpur'daki Lord Shiva'dan Sri Govinda Kunda yanına Shiva Tapınağını açma izni almak için gittiği hac, 2003.

Lord Shiva'nın yerleştirilmesi, Sri Govinda Kunda yanındaki Tapınak. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın karşı tarafında gerçekleşen programla ilgili resim sayfası, Nabadwip, 2 Mart 2003. 

25 Şubat 2017 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Lord Shiva. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Lord Shiva'nın farklı yönlerini ve Rudra ve Sadashiva olarak konumunu net bir şekilde açıklıyor. "Yanılgı - doğru anlayış değil yanılgı - ile  bağlantıda olan bilinç ebedi olarak bağlantıdadır, Shiva bu türlü bir bilince sahiptir. Sadashiva ise Shiva'nın Vaikuntha hizmetine eğilim duyan biraz daha üst bilincidir."
21 Aralık 1981:

17+ dakika, 4 MB mp3 audio

  
Audio: Sri Sri Shivaratri, 2009. "Lord Shiva'nın bir başka formu Gangadhar'dır. Kalbime gelen ilham doğrultusunda Lord Shiva'nın bize tezahür eden Deity'sine o adı verdim: Gangadhar. Ganga Mayi, düşmüş ruhları kurtarmak için aşağıya iner ve Lord Shiva onun gücünü kendi saçlarına alır ... Bizim adlarımız (Deity'lerimizin adları) her zaman her yerde mükemmeldir. Srila Guru Maharaj o ilhamı bana verdi ve ben de o adı veriyorum." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Shivaratri akşamı yaptığı konuşma, 6 Mart 2008.
7 dakika, 1.7 MB mp3 audio
  
Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.

17 Şubat 2017 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi) 

thumb
Başarısını Takdir Edin ve Sevinin. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ye övgü olarak yazdığı makale. Mart 1956 tarihli Sri Gaudiya Darshan'dan İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)

16 Şubat 2017 

Panchami. Sri Chaitanya Math'ın ve tüm dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 144. kutsal görünüm festivali. Nabadwip, Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj yaptığı konuşmada Srila Saraswati Thakur'un Vaishnava'larla ilgili olarak toplumda var olan izlenimi - alt tabaka olarak görülmelerini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. O görkemli tapınaklar yaptı ve "teknolojinin meyveleri" de dahil her şeyi Krishna bilincini bütün dünyaya yaymak için kullandı. Şimdi herkes Vaishnava dharma'nın ne kadar yüce olduğunu: yücenin de yücesi olduğunu görüyor.
Srila Govinda Maharaj'ın Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un avirbhav'ında yaptığı konuşma, 1990: 
 53 dakika, 15 MB mp3 audio
 
Audio: Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un kutsal görünümü, 2005. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Saraswat Thakur'un kutsal görünümü için yazılmış olan ünlü şarkı Sri Dayita Das Pranati Panchakam'ı söylüyor. Srila Gurudev daha sonra kapsamlı bir şekilde Srila Saraswati Thakur'u yüceltmeye devam ediyor.
"Sizler hepiniz, Srila Saraswati Thakur'un kutsal hizmetkarlarının grubundasınız, hepiniz, dünyanın dört bir yanında. Saraswati Thakur'dan sonra bu dünyada sadece bizim misyonumuz değil pek çok misyon ortaya çıktı ve hepsi Srila Saraswati Thakur'un hizmetkarlarının kutsal grubudur. Ve en nihayet bütün dünya Hare Krishna Maha Mantra'nın o vecdine sahip oldu ... Bu kali yuga çağındaki en üstün mantram; işte o, kutsal dostları aracılığı ile Srila Saraswati Thakur'dan geliyor. Bu bakımdan bugün herşey çok muhteşem." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Bhagavan Srila B.S. Saraswati Thakur Prabhupad'ın göründüğü gün yapılan sohbet konuşması, 28 Şubat 2005. Özellikle net bir kayıt:
 49+ dakika, 11+ MB mp3 audio
Şarkıyı buradan okuyarak takip edebilirsiniz Sri Dayita Das Pranati Panchakam (pdf dosya). (Türkçesi)


Benim Guru-Puja'm, yazan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur, İngilizce dergi The Harmonist'te 58. Sri Vyasa Puja Yıldönümü kutlamalarına yanıt olarak yayınlandı, 26 Şubat 1932. Taranmış sayfalardan oluşan 1.1 MB pdf döküman olarak burada.
Ayrıca şimdi metin websayfası olarak da mevcut.
 

Benim Tavsiyem. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından öğretilen ilkeler Bengali dergi Sri Gaudiya Darshan'da 1956'da yayınlandı. İngilizce çevirisi ile birlikte Bengali olarak buraya Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Özlü, net ve çok önemli.(Türkçesi) 

Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması ve kirttan 26 Şubat 2008'de Govardhan Tapınağımızda, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ve Krishna bilincinin yüceliklerini övdü. Kutsal Lütufları iki saat Tapınakta kaldı ve sonra dünyanın her yerinden gelen adanmışların katılımıyla gerçekleşen programdan duyduğu büyük hoşnutluğu ifade etti. 46+ dakika, 5.5 MB mp3 audio veya daha üstün kalite:11 MB mp3. 
  
Audio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Festivalinin devamı, 26 Şubat 2008, Govardhan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ı adanmışlara hitap etmesi için davet etti. Kutsal Lütufları bu konuşma için takdirlerini ifade etti, ardından 'Sri Rupa Manjari Pada'yı söyleyerek bitirmeden önce bir süre daha konuştu.  

37 dakika, 4.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 8.7 MB.
 

thumbSrila Gurudev'in son Govardhan ziyaretine ait slayt gösterisi ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un aynı ziyaret sırasında gerçekleşen Görünüm Festivali ile ilgili fotoğraflar.
Slayt gösterisi (14+ dakika, 10.8 MB mov)
Resimli websayfası

  
Arşiv Video: Bugün 1988'de Sri Chaitanya Saraswat Math'da Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Muhteşem Görünüm Yıldönümü arşiv filmi, web için Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlandı: 20+ MB 'mp4' video dosyası, 17+ dakika. (QuickTime, iTunes, vb.nin oldukça yeni versiyonu ile indirin ve izleyin)
 
  
Nabadwip. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'da bugün düzenlenen Görünüm Festivali için Resimli slayt gösterisi. (2008) Kırk iki resimden oluşan 2.6 MB 'mov' dosya, 5 dakika, slayt gösterisi Srila Govinda Maharaj'ın görmesi için ve herkesle paylaşmak üzere. (QuickTime, VLC, iTunes, vb. ile indirin ve izleyin) 
  
Audio:  Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Göründüğü Gün. Sabah darshanı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'daki verandasında, 7 Şubat 2007de gerçekleşti. "Bugün bizim için çok hayırlı bir gün çünkü yaşamımız ve ölümümüz, her şey, Gurudev'in merhametine bağlıdır." (31 dakika, 3.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 7.3 MB.)
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Günü ile ilgili olarak Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (2004)
Bölüm bir: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio.
Bölüm iki: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio.
(Kolkata'dan alınan bu audio dosyalar gerideki gürültü ve bozulmalar nedeniyle iyi kaliteli olmasa da umuyoruz ki dinleyiciler böylesine özel bir günde Kutsal Lütuflarının bu kutsal konuşmasını paylaşmış olmayı yine de takdirle karşılayacaklardır.)
 
  
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un iki makalesi Kutsal Lütufları'nın Görünüm Günü onuruna, 'Sri Guru Vandana' websitesine bugün eklendi: Sri Bhakti Siddhanta Vani ve Mrs. Nora Morell ile Konuşma.
Bu makalelerin ikisi de Sri Gaudiya Darshan'ın daha önceki baskılarında yayınlandı.
 
  
Video: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2004, Görünüm Günü kutlamalarına ait festival haberleri. Habere ABD den Vaidehi Devi Dasi ev sahipliği yapıyor. (10+ dakika 3.6MB RealPlayer video indirin sonra RealPlayer ile oynatın.) 
  
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2003'deki Görünüm Günü Festivali, ve Sri Govinda Kunda'nın ortasında yer alan yeni Tapınakta Lord'un Oyunları'nın açılış günü töreni. Resimli web-sayfası. 

11 Şubat 2017 

Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srila Narottam Das Thakur'un göründüğü gün 2009. Srila Govinda Maharaj ayrılışından bir yıl önce bugün güzel bir konuşma yapıyor.
"'Sri Rupa Manjari Pada' çok ünlüdür, ayrıca 'Sri Guru Charana-padma' ve 'Nitai-pada-kamala' ve 'Gaurangera Duti Pada', vb. Narottam Thakur'un pek çok şarkısı var. Çok ünlüler, sade ve mükemmeller ve biz her gün Narottam Das Thakur'un şarkılarını söyleriz. Ve şimdi ben bir şarkı söyleyeceğim..." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 9 Şubat 2009:
    20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio

thumbSri Narottama Prabhor Ashtakam. Srila Narottam Das-Thakur'un görünme günü onuruna Srila Vishvanath Chakravarti Thakur tarafından onunla ilgili olarak yazılan coşku dolu bir şiir. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Türkçesi.

Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan. Türkçesi:

9 February 2017 

Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun,
Ekachakra Dham, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
En Büyük Çember. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun merhametini anlatıyor. "Sri Nityananda Prabhu zemini, temeli sağlamlaştırmak için oradadır. Bu bize daha fazla ilerleme yapmamızda yardım edecektir." Devamını okuyun... (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi) (Türkçesi)

thumb

Audio: Sri Nityananda Prabhu'nun Görünmesi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Lord Nityananda Prabhu'ya övgü olarak, eseri Sriman Nityananda Dvadasakam açıklıyor. Bir adanmış teker teker dörtlükleri okuyor ve Srila Sridhar Maharaj yazılarına ışık tutuyor.
Bu kayıt 9. dörtlüğün 3'üncü satırından başlıyor.
Nabadwip, 6 Şubat 1982:
     34+ dakika, 8 MB mp3 audio

Dörtlükleri buradan okuyarak da izleyebilirsiniz Sriman Nityananda Dvadasakam (pdf dosya). (Türkçesi)

Sri Varahadev'in ve Nityananda Prabhu'nun görünmesi, 1990. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Sri Lakshmi Varahadev'in mucizevi bir şekilde Math'ımıza nasıl geldiğini,  Nityananda Prabhu'nun nasıl olağanüstü merhametli olduğunu, ve Onun etkisi ve lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın nasıl öğrenci aldığını anlatıyor. 
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün yapılan kapsamlı konuşma, 11 Şubat 1990. Orjinal ses kaydındaki eksik kısımlara ve değişken ses kalitesine rağmen, bu değerli konuşmanın büyük bir kısmı mevcut:
34+ dakika, 7+ MB mp3 audio

 Sri Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün. Srila Govinda Maharaj tarafından Sri Nityananda Prabhu için 31 Ocak 2007 sabah darshanında gerçekleştirilen kapsamlı, güzel övgü.  (66 dakika, 7.8 MB mp3 audio ayrıca daha yüksek kalite: 16 MB.)

thumbAudio: Sri Nityananda Prabhu'un Görünmesi, 1996. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sanskrit şiiri Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona okuyor. Ardından, Lord Nityananda'nın yüceliklerini zikretmeye devam ediyor. "Nityananda Prabhu şartlanmış ruhlara merhamet bahşediyor ve şartlanmış ruhları çok alt düzeyden alıp daha yüksek düzeye getiriyor. Ve Nityananda Prabhu'nun lütfuyla her şey çok mutlu bir şekilde gerçekleşiyor."
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün, 2 Şubat 1996:
 28+ dakika, 6.6 MB mp3 audio


thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Nitai Pada Kamala'yı çok tatlı ve benzersiz bir şekilde kartallar ya da mrdanga olmadan, sadece orada bulunan birkaç adanmışın yanında söylüyor. Ayrıca Srila Gurudev, Srila Sridhar Maharaj tarafından yazılan Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona zikrediyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 14 Mayıs 1990, Jamuna Priya Devi Dasi tarafından web için hazırlandı ve archive.org'a kaydedildi:
12+ dakika, 7 MB mp3 audio
Yavaş ve sınırlı İnterneti olanlar için daha düşük dosya boyutunda burada: 
 2.9 MB mp3 audio.


thumbEkachakra. Ekachakra, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'mızda 16 Şubat 2011'de gerçekleşen Sri Sri Guru Gaura Nityananda'nın Büyük Kuruluş Festivali. Üç günlük festival boyunca toplam 41.000 kişiyi cezbeden bu muhteşem etkinliği kapsayan resimli websayfası.


thumbVideo: Ekachakra Festival videosu Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Ekachakra'da, Sriman Nityananda Prabhu'nun ilahi görünüm yerindeki tapınağın görkemli açılışı. Bu film Satya Sundar Prabhu tarafından yapıldı ve hem Rusça hem de İngilizce alt yazı var, film Vimeo kullanıcıları tarafından indirilebilir (670 MB 'mp4' video).
Daha sınırlı İnternet bağlantısı olanlar için, bu video (sadece İngilizce olarak) benzer ebatta ancak çok daha küçük dosya boyutunda da mevcut:
'Ekachakra': 12+ dakika, 33 MB 'wmv' video


thumbAudio. Sri Nityananda Prabhu'nun Festivali ve Ashram Açılış konuşması. Kolkata'daki verandasından 7 Şubat 2009 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun Görünme Gününü ve oradaki yeni ashramımızın açılışını kutlamak üzere İnternet aracılığı ile Ekachakra'daki topluluğa konuştu.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (23 dakika, 5.5 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).
 

thumbThe Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu (Sri Nityananda Prabhu'nun Nektarsı Yücelikleri). Srila Govinda Maharaj'ın nilüfer ellerine yeni bir kitap sunuluyor. Kitap, Lord Nityananda Prabhu'nun yüceliklerine odaklanıyor ve Sripad B.P. Tirtha Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math için Bengali dilinde derlenen 'Sri Sri Nityananda Mahimamrtam' adlı kitaptan genişletilerek hazırlandı. Srila Gurudev bugün Ekachakra'daki topluluğa hitaben yaptığı İnternet konuşmasında buna atıfta bulundu.   
Bu İngilizce baskı, Kamal Krishna Prabhu tarafından Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşmalarından derlendi. Bunun yanısıra kitapta Kutsal Metinlerden ayetler, kirttanlar ve Lord Nityananda Prabhu'yu öven Sanskrit yazılar bulunuyor. 96 sayfa, 4 monokrom resim. Adanmışların özel olarak okumaları için kitabın tamamı buradan indirilebilir (4.6 MB 'pdf' dosya).
 

thumbNityananda Prabhu'nun Sınırsız, Koşulsuz Merhameti, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın, 15 Şubat, 2003'de Nabadwip, Hindistan'da Lord Nityananda Prabhu'nun Görünme Günü Festivalinde yaptığı konuşmadan. İki websayfası yazı.

thumbAudio: Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün Devashis Prabhu tarafından Londra Tapınağında verilen ders. "Srila Govinda Maharaj şöyle dedi, '...Bizler Mahaprabhu'nun anlayışını, Nityananda Prabhu'nun anlayışını vaaz edenleriz, ve  sizler de insanlara Lord Chaitanya'nın kim olduğu, Nityananda Prabhu'nun kim olduğu konusunda eğitim vermek zorundasınız, çünkü o olmadan Krishna'ya ibadetinizin faydası ne? Aslında Mahaprabhu'nun nilüfer ayakları olmadan bu sadece hayal ürünüdür - o tür ibadet hayali ibadettir.'"
16 Şubat 2011, Londra:
61 dakika, 11 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Nityananda ve Ekachakra. Sripad B.P. Tirtha Maharaj neşeli sabah dersinde Nityananda Prabhu'nun yapısını ve Onunla ve Sripat Ekachakra Dham ile olan bağlantımızın arka planını anlatıyor.
2 Şubat 2011, Nabadwip:
77+ dakika, 13 MB 'mp3' audio


thumbSri Nityananda Prabhu. Adanmışların çocukları için Parama Bhakti Dasi tarafından hazırlanan sayfa. 213 K Acrobat PDF dosya.

thumbSri Ekachakra Dham: Yeni Ashram'ın Muhteşem Açılış Festivali, Sri Hadai Pandit Padmavati-devi Smrti Kunja adlı ashramın açılışı, Sri Nityananda Prabhu'nun uğurlu görünüm gününde düzenlendi. Bu yüce festival sırasında 50.000den fazla kişiye prasad dağıtıldı. (Dört web-sayfası resim ve alt yazı Malini Devi Dasi tarafından hazırlandı.)

8 Şubat 2017 

Lord Varaha'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Varahadev'in ve Nityananda Prabhu'nun görünmesi, 1990. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Sri Lakshmi Varahadev'in mucizevi bir şekilde Math'ımıza nasıl geldiğini,  Nityananda Prabhu'nun nasıl olağanüstü merhametli olduğunu, ve Onun etkisi ve lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın nasıl öğrenci aldığını anlatıyor. 
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün yapılan kapsamlı konuşma, 11 Şubat 1990. Orjinal ses kaydındaki eksik kısımlara ve değişken ses kalitesine rağmen, bu değerli konuşmanın büyük bir kısmı mevcut:
34+ dakika, 7+ MB mp3 audio

thumbAudio. Sri Varaha Dvadasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Şubat 2006'da Nabadwip'de yapılan konuşma. Srila Gurudev Krishna-lila'nın Vaikuntha'daki farklı tezahürlerini ve Varahadev'in görünme nedenini açıklıyor.
14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio
 

thumbLord Varaha'nın Nabadwip Math'ımıza gelişi. Buradaki, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki Lord Varaha ile ilgili olarak Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın kitabı Golden Reflections'dan yapılan alıntı.

thumbSri Varaha Dev'in Kutsal Zuhuru. Lord Varaha dünya gezegenini almak için Rasatala okyanusuna atladı. Okyanus Lord Varaha'ya dua etti: "Ey Yüce Lord, lütfen beni koru." Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan sayfa. (201 K Acrobat PDF dosya.)

6 Şubat 2017 

Srila Ramanuja Acharya'nın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavadına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
28 dakika, 6.5 MB mp3 audio

  
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öykü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

  
Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

5 Şubat 2017 

Srila Madhva Acharya'nın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrila Madhva Acharya.   "Madhva Acharya hizmet edenle hizmet edilen arasındaki farkı ortaya koydu. Bu çok doğal ve gerçek bir farktır. Tanrı ve hizmetkar. Gerçek fark. Jiva hizmetkardır, ve o hizmeti alan Tanrı vardır. Jiva hiçbir zaman Tanrı ile bir olamaz - bu küfürdür... Madhva Acharya bu konumu çok güçlü bir şekilde vurguladı."
22 Şubat 1983:
15+ dakika, 3+ MB mp3 audio

thumbSri Madhva Acharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhva Acharya ile ilgili bir dizi ayette Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul ettiğinden söz ediliyor. Yorumlar Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a aittir.

3 Şubat 2017 

Mahavishnu Avatar, Sri Advaita Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sevgi Dolu Rehberlik (Affectionate Guidance), Bölüm 15, yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu günle ilgili yazı:

Bölüm On beş: Bir Merhamet Okyanusu
(Web sayfasını hazırlayan Damayanti Devi Dasi)
 
 
thumbAudio. Advaita Acharya'nın Gelişi. Srila B.R. Sridhar Maharaj açıklıyor: "Buraya önce Advaita Acharya iner, sonra çevresine bakar ve insanların gerçeğe, Narayan'a duyarsız olduklarını görür. Onlar çok sayıda yarı tanrıya tapınmaktan ve geçici zevk arayışlarını sürdürmekten çok hoşlanırlar, onlar onunla çılgına dönüp kendi ruhlarına veya kurtuluşa ya da kurtuluştan sonraki yaşama: Krishna bilincinin sağladığı doğru uyuma sahip olmaya aldırış etmezler:O bu manzaradan çok huzursuz oldu ve Lord'un buraya gelmesi ve Yüce Adı, Nam sankirtanı vaaz etmesi için bütün kalbiyle dua etti; bu sayede yuvaya doğru bir kampanya başlatmak üzere genel bir toplu af ve barışçıl bir çaba gerçekleştirilebilirdi. Tanrı'ya, yuvaya dönüş - bu Nam sankirtandır. Ve Mahaprabhu diğerleriyle birlikte zaman içerisinde buraya aşağıya gelirler ve Nam sankirtanlarına başlarlar."
38+ dakika, 8.8 MB mp3 audio

  
Audio: Srila Advaita Acharya'nın göründüğü gün, 2003. "Advaita Acharya Prabhu bize karşı merhametli olmasaydı, Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmazdık, ve Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmasaydık, o zaman Krishna ve Krishna-lila'yı doğru bir şekilde anlayamazdık."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bir Radyo Programı için Kolkata'da yapılan konuşma. 8 Şubat, 2003.
 34+ dakika, 7.9 MB mp3 audio

1 Şubat 2017 

Sri Krishna Vasanta Panchami. Sri Vishnu Priya Devi'nin görünmesi. Srila Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunath Das Goswami, ve Srila Raghu Nandan Thakur'un görünmesi. Srila Visvanath Chakravarti Thakur, Tridandi Swami Srimad Bhakti Viveka Bharati Maharaj, ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Svarup Parvat Maharaj'ın ayrılışı. Sri Saraswati Puja.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Raghunath Das Goswami'nin yüceliklerini överken. "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sende o kapasite var, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer ben kendimi Sana hizmet etmek için kullanırsam, ve o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya  ulaşabilirse, o benim şansımın en üstün kazanımı olur.' 
"Ve bugün hala tüm Gaudiya Sampradaya'daki en üstün kazanımımızın odak noktası odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır." 
Bu konuşma, Srila Govinda Maharaj'ın Bengali dilindeki konuşmasında Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığından ancak Rupa Goswami'ye karşı büyük bağlılığa, yoğun sevgi ve saygıya sahip olduğundan söz etmesiyle başlıyor. 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:
 27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
Srila Parvat Maharaj Kendi Mekanında. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ayrılışının hemen ardından saygın ruhani kardeşinin yüceliklerini anlatıyor. Sri Gaudiya Darsan 1957'de yer alan bir Bengali makaleden çevrildi. "Olağanüstü saygınlığa sahip Jagad-guru Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın kalpten gelen arzularını gerçekleştirmeye adanmış gezgin Acharya'lardan biri olan Srila Bhakti Svarup Parvat Maharaj..." (Devamını okuyun.) Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.
  
thumbAudio: Sri Krishna Vasanta Panchami, 1984. Sri Saraswati Puja günü ve Vishnu Priya Devi, Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunandana Thakur ve Srila Raghunath Das Goswami'nin göründükleri bu özel günde ve Srila Viswanath Chakravarti Thakur, Srimad B.V. Bharati Maharaj ve Srimad B.S. Parvat Maharaj'ın ayrılış gününde yapılan konuşma.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj yukarıda adı geçen tüm şahsiyetler hakkında kapsamlı bir şekilde konuşuyor, 7 Şubat 1984:


  
Bugünle ilgili olarak Sermons of the Guardian of Devotion, Vol. II (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt II) adlı eserden alıntı - yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj: 

Kısım Yedi: Kutsal Bir Gün
(Web sayfası Damayanti Devi tarafından hazırlandı)
 
  
thumbAudio: Çok hayırlı bir gün. Srila Sridhar Maharaj Sri Krishna Vasanta Panchami ile bağlantılı olan şahsiyetleri övüyor. "Vishnupriya Devi'nin yaşamı, düşmüşlerin en yukarıya, Krishna'nın, İlahi Aşkın bulunduğu en üstün aşk ülkesine gitmelerine yardımcı olmaktır; orada jiva Krishna'ya çok çok yakın olabilir. Merhamet adaletin üzerindedir. Aşk da adaletin üzerindedir."
Srila Sridhar Maharaj'ın konuşması, 30 Ocak 1982:
(67+ dakika, 15.5 MB mp3 audio)


thumbVideo: Vasanta Panchami, 2009. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Vasanta Panchami günü yapılan kapsamlı konuşma, Kolkata, 2 Şubat 2009:
Bölüm 1: 27+ dakika, 36+ MB mov video
Bölüm 2: 28+ dakika, 37+ MB mov video 

thumbAudio: Vasanta Panchami, 2003. Srila B.S. Govinda Maharaj bugünün Krishna'nın vasanta Rasa Dansı günü olduğunu ve birkaç yüce Vaishnava'nın görünme ve ayrılma günlerinin de bugün gerçekleştiğini söylüyor. Bugün Saraswati'nin puja günü ve Vishnu Priya Devi'nin iyilik dolu görünme günüdür. Srila Gurudev Mahaprabhu'nun shaktisi Vishnu Priya Devi'den söz ederken Mahaprabhu'nun ayrılışından sonra onun Mahaprabhu'nun evinden ayrılmadığını ve pirinç tanelerini teker teker sayarken Krishna'nın Kutsal Adını zikrettiğini, ve Mahaprabhu'ya sunmak için zikredilen ölçüdeki pirinçle bhoga hazırladığını anlatıyor. Gurudev onun hizmetinin çok sessiz ancak önemli ve eşsiz olduğunu söylüyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Vasanta Panchami günü yaptığı konuşmasından bölüm, 5 Şubat 2003:  
    43+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: Sri Vasanta Panchami, 2011. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj, Srila Visvanath Chakravarti Thakur'un bir dörtlüğüne gönderme yapan Srila Guru Maharaj'ın bundan yola çıkarak Nimai Pandit'in sannyas arifesinde nasıl Vishnu Priya'nın sevgi ve şefkat tahtı olan kalbinden vazgeçmek zorunda kaldığını anlattığından söz ediyor... Lord kullarının ve özellikle de saktisinin malıdır. (Nimai Pandit sannyas almak için ayrılınca) Diğer kişiler kurtuluşun da ötesine geçebilsinler, o şeyi alabilsinler diye Vishnu Priya sahip olduğu şeyden vazgeçmeye isteklidir. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj tarafından 8 Şubat 2011'de yapılan konuşma:
    53+ dakika, 9MB mp3 audio

15 Ocak 2017 

Sriman Mahaprabhu'nun sannyas-lila'sını anma. Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmesi. Srila Ramachandra Kaviraj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.
  
Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı... Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.

13 Ocak 2017 

Sriman Mahaprabhusannyas almak üzere Katwa'ya gitmek için Nabadwip'i terk ediyor.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sriman Mahaprabhu Sannyas almak için ayrılıyor, konuşma 1982'den. "Yılın bu günü Mahaprabhu'nun ailesiyle kaldığı son gündü. Bu öğleden sonra arkadaşlarından pek çoğu ile buluşacak ve onlara Krishna Nama söylemeleri için coşkuyla yalvaracaktır: 'Ne yaparsanız yapın, her uğraşta, yanınıza her zaman Krishna'yı almaya çalışın. Yerken, uyurken, çalışırken, fiziksel olarak neyle meşgulseniz, Krishna bilinci ile yapın.' Sonra, gece sona erdiğinde O, bir daha dönmemek üzere Nabadwip'i terk etti." 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 13 Ocak 1982:
 16+ dakika, 3+ MB mp3 audio


thumbKrishna'nın çağrısı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu’nun sannyas alma konusundaki motivasyonunu açıklıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi:
"Bu kış mevsimindeki soğuk havaya hiç aldırış etmeden gitti. Bedeninde ve zihninde büyük yangın vardı. Bir yandan viraha ile, Krishna'dan ayrı olmanın acısıyla yanıyordu, diğer yandan ise, dünyaya Krishna hakkında vaaz verme görevi ile."
Türkçesi
 

thumbSri Nimai Sannyas. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Haziran 1967'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan bir Bengali şiirde Nabadwip sakinlerinin kederli kalplerini ifade ediyor. İngilizce çevriyazımı ve çevirisi yapılarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. TürkçesiAltın Volkan'dan alınan ve Katwa'ya gitmek için evinden ayrılışıyla başlayan aşağıdaki pasaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sını anlatıyor. Pdf olarak ya da scsmath.com'un çok eski dönemlerinden, 1995 websayfasından Türkçe olarak okuyun.

Buna ek olarak, 'İlahi Aşkın Altın Volkanı'ndan 'Bir Ayrılık Trajedisi' adlı bölümün tamamı [Ingilizce olarak] elli yedi resimli web sayfası şeklinde burada. 

Ayrıca, Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj’ın sorulara cevap başlıklı Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Sannyasa Lila'sı ile ilgili gerçek tarihleri irdeleyen yazısını okuyun. 

thumbAudio: Mahaprabhu Chaitanyadev'in sannyas günü. "Bugün şartlanmış ruhlar için son derece şanslı bir gün çünkü Radharani'nin kalp ve halesiyle görünen Sri Gauranga Mahaprabhu, bugün sannyas almıştır." Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 16 Ocak 2008:
31+ dakika, 7.2 MB mp3 audio


thumbAudio: Nimai Pandit, Chaitanyadev oluyor. Mahaprabhu, sannyas aldıktan sonra, üç gün boyunca Krishna-prem ile kendinden geçmiş halde Rarhadesh'te idi ve 'Krishna nerede?' diye Onu arıyordu. Vrindavan'a gitmek istedi, Krishna Vrindavan'dadır. Ruh hali böyleydi.
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 14 Ocak 2006.
45+ dakika, 7.9 MB mp3 audio

1 Ocak 2017 

Srila Jiva Goswami Prabhu ve Srila Jagadish Pandit'in ayrılışları. Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, ve sevgi dolu rehberliği saygıyla anarken dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi anlamda zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

    Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Jiva Goswami'nin yazılarından alıntılar ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitaplarında: Sri Sri Prapanna-jivanamritam, Loving Search for the Lost Servant ve Sermons of the Guardian of Devotion serisinden seçilmiş olan ona ait göndermeler.
thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki bizim Lord'a hizmet dışında başka alternatifimiz yok."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio

25 Aralık 2016 

Sripad Bhakti Bhudev Shrauti Maharaj'ın ayrılışı. Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Christmas konuşması 2008 yılında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendileri Hazreti İsa'nın karakterinden çok fazla etkilendiğini açıkladı, "çünkü kimsenin yapamadığı alçakgönüllü olma, hoşgörülü olma ve diğer kişileri yüceltmeyi o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev Tanrı'mızı, Lord Krishna'yı cezbetmek için en iyi davranış biçimi budur dedi. Bizler 'Krishna' diyoruz, onlar ise 'Tanrı'." 
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

24 Aralık 2016 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Devananda Pandit ile ilgili alıntı Sermons of the Guardian of the Devotion Volume III (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Mahaprabhu birgün birdenbire şöyle dedi, 'Ah, şu Devananda Pandit, bir sürü öğrenciye Bhagavatam öğretiyor, ama kendisi gerçek anlamını bilmiyor. Bhagavatam adına zehir saçıyor, gidip kitaplarını parçalayacağım.!' Mahaprabhu bu ruh halinin verdiği ilhamla bir gün aniden o yere koştu, ama Srivas Pandit, ve muhtemelen başkaları, 'Hayır, hayır, bu sana yakışmaz,' diyerek Onu durdurdular."

17 Aralık 2016 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın ayrılış festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sevincimi Kime Anlatayım? Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Sri Chaitanya-charitamrta yorumunu tamamlamanın sevincini ve kederini ifade ediyor. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu şiirin özellikle Srila Saraswati Thakur'un ayrılış günü okunmasını rica etti. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Prabhupad Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 1983. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj'ının bu dünyadaki son dakikalarını anlatıyor.
"Hasta yatağında ona görevimizi yapıyorduk, ben de onların arasındaydım, görevim gece 2'den sabah 4'e kadardı. Ayrılmadan 24 saat önce beni çağırttı ve bir şarkı söylememi istedi: Sri Rupa Manjari pada sei mora sampada, herhangi bir Gaudiya Vaishnava adanmışın en üstün farkındalığı olarak kabul edilen bu ünlü şarkıyı. Ardından 24 saat sonra, bir Ocakta sabah erken dünyayı terk etti." 
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 4 Ocak 1983:
11+ Dakika, 2.7 MB mp3 audio 

thumbAudio: Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un yaşamı doğumundan başlayarak son derece üstündü. 
"Lord Krishna'nın hizmetinden yana olan ne varsa onu yap, o zaman tüm yanılgı, esaret, huzursuzluk, maddesel zihniyet, her şey yok olur." Srila Govinda Maharaj, 23 Aralık 2006. 
(26 dakika, 3.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 6.3 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un mayaya açtığı totaliter savaş Kolkata'daki vaazı ile başladı. Srila Govinda Maharaj, 20 Aralık 2006.
(22+ dakika, 2.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 5.6 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü: "Bizler hepimiz spiritüel ve maddesel olarak Srila Saraswati Thakur'la bağlantıdayız, ve o kadar şanslıyız ki hala Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla devam ediyor ve onun anlayışını bütün dünyaya taşıyoruz." Srila Govinda Maharaj, 8 Aralık 2006.
(45 dakika, 5.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 11 MB.)

thumbSrila Gurudev tarafından yazılan sloka, 30 Aralık 2004. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın tirobhava şöleni yaklaşırken, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj onun onuruna bir anda bu slokayı yazdı:


bhagavan-bhaktisiddhanta-sarasvati-jagadguroh

atyudara-padambhoja-dhuli-syam janma janmani

"Ben her doğumda Jagat Guru Bhagavan Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un olağanüstü merhametli nilüfer ayaklarının tozu olmak istiyorum."

Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılmıştır,

30 Aralık, 2004. Soquel, Kaliforniya.Audio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış festivali 2013. Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından verilen sabah dersi. 
"Srila Sridhar Maharaj, Saraswati Thakur'un ayrılışından sonra, kısa bir şiir de yazdı: nikhila bhuvana maya ... teması şöyleydi: 'Bhakti Siddhanta vani', Prabhupad'ın öğretileri kalplerimizde çınlasın. Bir keresinde Prabhupad'ın bugün vani olduğunu, yani kendi ifadesi, kendi sözü gibi form aldığını ifade etti ... Gurunun öğretisi vasıtasıyla gurunun birlikteliğini, guru ile bağlantıyı buluruz. Dolayısıyla, Sri Chaitanya Saraswat Math ve onun vaazının tamamı temelde bu duanın ifadesidir: Bhakti Siddhanta'nın sözü kalplerimizde çınlasın."
Nabadwip, 1 Ocak 2013.
 49 dakika, 11 MB mp3 audio

16 Aralık 2016 

Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın doğduğu yerde ve gençlik Oyunlarının geçtiği yerde: Bamunpara and Nadan Ghat'ta festivaller.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı ziyaret ediyor, 2009, Bamunpara köyü onun kutsal görünüm yeri, Nadanghat ise 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldiği yerdir. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja kutlamaları sürerken şahsen bu etkinliklere katılarak adanmışları çok sevindirmişti. Resimler, etkinliklerin özeti ve adanmışların Bamunpara'nın önemi ile ilgili mülakatlarını içeren beş web-sayfası.

thumbVideo slaytlar. Sripat Bamunpara 2009, Sri Chaitanya Sridhar Govinda Seva Ashram'ımızdan seçilmiş resimler ve geri planda Bhudev Prabhu'nun ses bandı.
6 dakika, 8+ MB 'wmv' video slayt-gösterisi
(İndirin, ya da yeterli hız varsa açın. VLC, Windows Media Player, v.s. ile izleyin)

Sripat Bamunpara Festivali 2004 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja'sı onuruna düzenlendi. Alt yazılı otuz altı resim etkinliği paylaşıyor, bu etkinlik Math tarafından düzenlenen en çok katılıma sahip tek etkinlik olarak rekor kırdı. On beş binin üzerinde Prasad tabağı dağıtıldı. 


Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu Tapınağı Muhteşem Açılış Festivali, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın öncülüğünde Kendilerinin 75. Görünüm Günü (74. yıldönümü) Sri Vyasa-Puja Kutlamaları kapsamında gerçekleşti, 2003. Beş sayfa resim, 11 Aralık. 

15 Aralık 2016 

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite-Başkan-Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya Sri Srimad Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 88. muhteşem görünme günü kutlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak birkaç öykü anlatıyor, Srila Govinda Maharaj'ın Mayapur, Chandradoya Mandir'deki etkileyici konuşması; kalbini coşkuyla doldurduğunu söyleyerek Srila Gurudev'e bir araba dolusu pirinç veren Rarhadesh'li cimrinin öyküsü; çok hasta iken Srila Sridhar Maharaj'a verdiği ilaç için Srila Guru Maharaj'ın, "bana yeni hayat verdi" sözleri; bunlardan bazıları. Srila Sridhar Maharaj şunu vurguluyor "Onun geçmiş yaşamdan sahip olduğu birşey var... siddhiye, spiritüel yeteneğe sahip". 
Srila Govinda Maharaj'ın sannyas töreninin ertesi günü Srila Sridhar Maharaj'ın Vyasa Puja'sı vesilesiyle yapılan konuşma. Nabadwip, 7 Kasım 1985:
16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio
thumbAudio: Sri Vyasa Puja, 1989.  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sripad Janardan Maharaj ve Sripad Ashram Maharaj tarafından yüceltiliyor, ardından Srila Govinda Maharaj adanmışlara Ingilizce ve Bengali dilinde konuşuyor. "Şimdi Guru Maharaj karşımızda insan bedeni formunda bulunmuyor, ama biliyorum ki onun ilahi talimatı her zaman bize rehberlik yapıyor... Biz adanmışlık yaşamımızı Guru, Vaishnava, Bhagavan hizmeti ile sürdürmeye çalışacağız. Bu benim doğum günüm ve bütün Vaishnava'ların  bana  karşı çok merhametli ve  kutsayıcı olmalarından çok mutluyum. Bütün Vaishnava'lara, Gurudeva'lara ve iyi dileklerini sunanlara tevazulu saygılarımı gönderiyorum. Onlar bana gönül koymazlar, biliyorum. Duam şudur, ölünceye kadar Deity'lere, adanmışlara, Math'a hizmet edebilirsem, çok mutlu olacağım."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, Sripad B.P. Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Ashram Maharaj tarafından takdim edildi. Nabadwip. 14 Aralık 1989:       

33+ dakika, 7+ MB mp3 audio


Audio: Sri Vyasa Puja konuşmaları Sripad B.B. Avadhut Maharaj ve Sripad
Mahananda Prabhu tarafından, Sripad B.P. Tirtha Maharaj'ın Bengali çevirisi eşliğinde Srila Bhakti Sundar Govinda
Dev-Goswami Maharaj'ın 84. Görünme Festivalinde yapıldı. Ayrıca Sripad B.N. Acharya Maharaj, Sripad B.P. Tirtha Maharaj ve Sripad  B.K. Tyagi Maharaj daha çok Bengali dilinde kapsamlı bir şekilde Srila Gurudev'in yüceliklerini övdüler. Nabadwip, 30 Aralık 2012:
31+ dakika, 7+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'sından iki gün önce konuşuyor, 1999. "Çok sayıda adanmışın doğum günü festivalime geleceğini tahmin ediyorum ve bana pek çok armağanlar getirecekler, ama ben onlara ne vereceğim? ... eğer beni takip ederlerse sanırım onlara bir miktar şifa verebilirim. ...Adanmışlık yolundaki engelleri ortadan kaldırmak için gerekli olan şey nedir? Engel asat-sangadır, kötü arkadaşlıktır. Ne kadar zarar verebileceğini idrak edemeyiz."
22 Aralık 1999:
11+ dakika, 2 MB mp3 audio

thumbAudio: Sri Vyasa-Puja 2009. Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın burada, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde gerçekleşen Sri Vyasa-Puja Festivalindeki İngilizce konuşmalar. İçerikte Srila Govinda Maharaj'ın İngilizce kısa konuşmasından sonra Sripad Goswami Maharaj, Sripad Acharya Maharaj, Sripad Avadhut Maharaj, Sripad Ashram Maharaj, Sripad Giri Maharaj, Sripad Parvat Maharaj ve Mahananda Das'ın konuşmaları var. Nabadwip, 4 Aralık 2009:
69 dakika, 12 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Vyasa-Puja için hazırlanırken. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 82. muhteşem Görünme Festivali'nden iki gün önce Srila B.N. Acharya Maharaj tarafından verilen sabah dersi.
Nabadwip, 21 Aralık 2010:
30 dakika, 5+ MB mp3 audio

thumbVideo slaytları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Nabadwip'de 4 Aralık 2009'da kutlanan Sri Vyasa Puja festivali slaytları, ses bandı 'Sri Guru Arati' üzerine kaydedildi. Srila Gurudev bu tarihi günde nat mandirde kutsal mevcudiyeti ile adanmışlara lütuf bahşetti. 
8 dakika, 14 MB 'wmv' video slide-show 
(İndirin ya da yeterli hız varsa anında izleyin. VLC, Windows Media Player, vb. ile izleyin. Mac kullanıcıları ücretsiz Flip4Mac yükledikten sonra QuickTime Player ile de izleyebilirler)

thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı, kutsal görünüm yeri olan köyü ve Nadanghat'ı ziyaret ediyor; kendileri 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a Nadanghat'tan gelmişti. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'yı izleyen bu şenliklere şahsen katılarak adanmışları çok fazla sevindirdi. Beş web-sayfasında, resimler, olayların özeti ve Bamunpara'nın önemi üzerine adanmışlarla yapılan mülakatlar var.

thumbPujyapada Satprasangananda Prabhu tarafından yapılan konuşma (daha sonra Sri Nayanananda Das Babaji Maharaj olacaktır) Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak Nabadwip'de 1986'da gerçekleşti. Türkçesi
"Bizim Govinda Maharaj'ımız şimdi onun [Srila Sridhar Maharaj'ın] vaazının ardındaki başlıca ilhamdır ... O kirtanda ve mrdanga çalma konusunda bir uzmandı; onun kirtanı her zaman vecd doluydu. Onun buraya Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelmesiyle birlikte, Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundar Deity'lerinin Aşkın Hizmeti giderek daha güzel ve muhteşem bir şekilde tezahür etti. Bu bize çok fazla sevinç verdi. Bu nedenle, Srila Sridhar Maharaj, Math'ının hizmetinin, vaaz işlerinin ve adanmışlarının sorumluluğunu Govinda Maharaj'a verdi ..."

Vaishnava Thakur. Dignity of the Divine Servitor'dan alıntı. Srila Govinda Maharaj'ın Görünme Gününde, Kaliforniya, San Mateo'da, 1990 yılında Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'a övgü olarak Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşmadan. (2.2 MB pdf dosya.)

5 Aralık 2016 

Sri Chaitanya Saraswat Math,
Sri Puri Dham'da Sri Sri Nitai-Chaitanya Jiu'nun görünmeleri onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati çevirisi ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan açıklama. Kutsal Lütufları Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızın Puri'deki Deity'leri için yazdığı bu arati kirttanının hikayesini ve anlamını veriyor.

dekho ore bhai,  tri-bhuvane nai 
    emona doyala data 
pasu pakhi jhure,  pasana vidare,
    suni jara guna-gatha
 
       ~Sri Lochan Das Thakur 

"Sevgili kardeşim, sadece buna kafa yormaya çalış. Üç dünyada Lord Caitanya ya da Lord Nityananda gibisi yoktur. Onların merhametli nitelikleri öylesine yücedir ki Onları duyduklarında hayvanlar ve kuşlar bile ağlar ve taşlar erir." 
_______________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: