Son güncelleme 5 Haziran 2023 Pazartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2023 - 2024
Ankara için hazırlandı


[Dünyadaki yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri] 
HAZİRAN 2023 
4
(Pz) Purnima. 
Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları. 

5
(Ptesi) Srila Shyamananda Prabhu ve
Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.

6
(Salı)
Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun görünmez oluşu.
8
 (Perş) 
Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.
14 (Çarş) Ekadashi (Ankara). Oruç. Sriyukta Rama Devi'nin görünmez oluşu.
15
(Perş) 
Paran 05:19 ile 06:43 arası.
18 (Pz) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşları.
19
(Ptesi) Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Tanrı'nın tüm Tapınaklarının temizliği.
20 (Salı) 
Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı. Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.
24
(Ctesi)
Hera-panchami. Sri Sri Laksmi Vijay, Sri Puri Dham.
26
(Ptesi) 
Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu. 

28
(Çarş)
Tridandi Swami Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın görünmez oluşu. Sriyukta Krishnamayi Devi'nin görünmez oluşu. Sri Jagannathdev'in Punar Yatra'sı (Arabaların dönüş yolculuğu festivali).  

29
(Perş)
Shayan Ekadashi (Ankara). Oruç.

30 (Cu) 
Paran 05:23 ile 10:22 arası.

TEMMUZ 2023
3 (Ptesi) Purnima. Sri Guru-Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesiSrila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. (Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj
_________________________

5 Haziran 2023

Srila Shyamananda Prabhu ve Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Syamananda Prabhu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimati Radharani'nin ayak bilekliğini bulan ve o bilekliğin alnına değmesiyle özel bir tilak işaretine sahip olan Syamananda Prabhu'nun öyküsünü anlatıyor. Srila Sridhar Maharaj Syamananda Prabhu'nun "Mutlak'ın özel takdiri ile" sakhya-rasa'dan madhura-rasa'ya geçişini açıklıyor.
30 Temmuz 1983:
13 dakika, 3 MB mp3 audio

Shyamananda Prabhu. Affectionate Guidance Bölüm 17'den alıntı, yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Narottam Thakur'un yakın dostları ve yaşıtları Shyamananda ve Srinivas idi. Srila Jiva Goswami'den ve diğer Vaishnava'lardan gelen ilhamla, bu üç büyük adanmış Mahaprabhu'nun vaazına devam etmek üzere Bengal'e geri gönderildi."  (Türkçesi)


Shyamananda Prabhu'dan Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya-charitamrita yorumlarında birkaç kez söz edilmiştir. Burada Shyamananda Goswami tarafından Mahaprabhu'nun sankirtan hareketine yapılmış olan katkıyla ilgili olarak onun yorumlarından bazıları var.

Audio: 
"Hayatımda pek çok mucize gördüm...." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2000 yılında bugün ayrılan ABD den Sripad Rsabdev Prabhu'nun anısına övgü dolu bir konuşma yapıyor.
12 Haziran 2006:
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.4 MB mp3 audio).

Sripad Rsabdev Prabhu'nun görünmez oluşu. Kendilerinin 2000 yılındaki kutlu görünmez oluşu ile ilgili duyuru, övgüler ve Nabadwip Festivali resimleri.

Audio: 
Sripad Rsabhdev Das Adhikari - kendisinin 2000 yılında, bu dünyadan ayrılmadan birkaç hafta önce yaptığı Vimeo video konuşmasının ses kaydından alıntı.
"Derine dalın, yüzeysel anlayışla tatmin olmayın. Din bir hapisanedir. Ve biz kültürel etkileşim olarak Hinduizm'den ve Vedik din olarak telakki ettiğimiz şeyden çok fazla şey derledik, ama bizim için gerekli olan öze gitmektir, ve bu da her türlü görsel, zihinsel, ve nesnel anlayışın ötesindedir. Bizler bilincin öznel evrimi içine girmeli ve Krishna'nın kayıp hizmetkarını aradığı o gerçekliğe, Güzel Gerçekliğe derinlemesine dalmalıyız."
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)

Video Sripad Rsabhdev Prabhu'nun yukarıdaki konuşması: 23 dakika, 58 MB QuickTime movie.

Soquel Seva Ashram. Sripad Rsabdev Prabhu'nun Ayrılış Festivali onun Vaisnava nitelikleri ve 2000 yılındaki kutlu görünmez oluşu anısına düzenlendi.


4 Haziran 2023

Purnima. Sri Jagannathdev'in
Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan sohbet tarzında konuşma Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra günü anısına ve Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları anısına gerçekleşti. Dum Dum Park Tapınağımızda Srila Gurudev'in verandasında toplanan adanmışlara öncülük eden Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın da katıldığı kapsamlı konuşma sırasında Sripad B.L. Akinchan Maharaj, Sripad B.P. Siddhanti Maharaj, Sripad B.S. Niskinchan Maharaj, Sripad B.S. Jitendriya Maharaj ve Sripad B.M. Mangal Maharaj da hazır bulundular. Sohbet 11 Haziran 2006'da gerçekleşti.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (35+ dakika, 4.1 MB mp3 audio).

Srila Sridhar Pandit. Heart and Halo (Kalp ve Hale) adlı kitabın Aşkın Gerçek Değerlendirmesi adlı bölümünden, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu'nun Oyunlarından bir anekdotla Srila Sridhar Pandit'in yüceliklerini örnekliyor.

Srila Mukunda Datta. Srila Mukunda Datta'nın yüceliklerini anlatan derleme yazı ile birlikte okunacak daha fazla link.


2 Haziran 2023

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio:  "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio).


Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayla ilgili yazıyı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."


30 Mayıs 2023

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım.

thumbAudio. 
Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.

Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı.

thumbAudio. 
Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi.


23 Mayıs 2023

Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) görünmez oluşu.

        Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Rusya'dan Sripad Paramananda Prabhu hatırlıyor:

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bana inisiasyon sırasında adımı verirken Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (daha önce Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) bazı özelliklerini anlattı.

Sripad Giri Maharaj yaklaşık on iki yaşında iken şaşmaz bir kararlılıkla sığınmak ve hizmet etmek için saf bir sadhu arıyordu. İyi şansı onu Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un nilüfer ayaklarına getirdi, onun samimi ruh hâlini görünce, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur ona büyük ihtimam ve şefkat bahşetti.

O, Srila Saraswati Thakur'un belki de ikinci öğrencisiydi, ve ona Paramananda Das adını verdi. Gençliğini ve kapasitesini gören Srila Saraswati Thakur onun resmi eğitim alması için düzenleme yaptı. Eğitimini tamamladıktan bir süre sonra, Srila Saraswati Thakur ona 'Vidyaratna' ünvanını verdi.

Henüz oldukça gençken, Paramananda Prabhu Kutsal Lütufları tarafından düzenlenen Vrindavan Parikrama'ya katıldı. Radha Kunda'da iken, Paramananda Prabhu Bharatpur Diwan'ı ve eşinin Radha Kunda'nın dandavat parikrama'sını yapmakta olduklarını gördü, ve onların adanmışlık ruh hâllerini görmekten etkilendi.

Bundan Srila Saraswati Thakur'a söz edince, Srila Saraswati Thakur ona şöyle açıkladı, evet, kuşkusuz adanmışlığa sahipler, ancak onların anlayışı ile bizim anlayışımız farklıdır. Srila Guru Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj Loving Search for the Lost Servant (Kayıp Hizmetkârı Sevgiyle Arayış) adlı kitabında bunu şöyle anlatır:

O zaman Prabhupad şöyle dedi, "Onların Radha Kunda'ya ve Radharani'ye bakış açıları bizimkinden farklıdır. Onlar Krsna'yı tanırlar ve saygı gösterirler. Ve Radharani Krsna'nın gözdesi olduğu için, Radha Kunda'ya da belli bir saygıları vardır. Oysa bizim bakışımız bunun tam tersidir. Bizim ilgimiz Radharani'ye yöneliktir. Ve sadece O Krsna'yı istiyor diye Krsna ile bağlantımız vardır."

Ve dolayısıyla, Gaudiya–Vaisnava'lar sadece Radharani'yi tanırlar. Sadece Onunla, Onun görevleri ile, Onun ihtiyaçları ile ilgilenirler. Her bakımdan Ona hizmet etmeye hazırdırlar ve Onsuz hiçbir hizmeti düşünemezler.

Bir buzağı gibi, Paramananda Prabhu, Srila Saraswati Thakur'dan bu aydınlatıcı cevabı çekip alan bir katalizördü.

Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj onu Srila Bhakti Saraswati Thakur'un ebedi dostu olarak tanımladı, Srila Saraswati Thakur daha sonra ona sannyas ve Bhakti Gaurava Giri Maharaj adını verdi.

O, Srila Saraswati Thakur'un daimi refakatçisi idi ve ona türlü hizmetler sundu, Srila Saraswati Thakur da ona her zaman büyük şefkatle davrandı. 

Srila Guru Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Sri Prapanna Jivanamritam adlı kitabını Srila Giri Maharaj büyük takdirle karşıladı, o adanmışları her gün bu kitaptan okumaları için yüreklendiren büyük bir taraftardı.


20 Mayıs 2023

Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kolkata: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu'nun yerleşim günü festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Audio: Deity'lerin Adları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağında yapılan sabah konuşması. (12 Eylül 2006)
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (15+ dakika, 1.8 MB mp3 audio)
or:
daha üstün kalite (3.6 MB mp3 audio)


Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın
bu yıldönümü festivalindeki sabah dersinde Deity'lerin Adları ile ilgili ululama, resimler ve dersten alıntı, 2008.


16 Mayıs 2023

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Mayıs 2000'de Hawai'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı telefon konuşması.
"Vrindavan Das Thakur Chaitanya lila için Vedavyas'ın enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gün. Biz Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluruz, bu kitabın bu kadar hoş olmasına inanamayız... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan söz etti; o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti'dir -- hiçbir nedene bağlı değildir. Aynı yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi, ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarından çok etkilenmişti."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.

İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio)


Bengali: 
Srila Vrindavan Das Thakur'u ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'yi yücelten sloka Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bengali Sri Chaitanya-bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın önsözünde yayınlandı. Srila Gurudev dörtlüğü okuyor ve yukarıdaki audio'da anlamlarını açıklıyor (30 Mayıs 2000). Buradan Chaitanya Bhagavat'ımızın Önsözü'nü Bengali dilinde okuyun.

Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantra'sı (İngilizce çevirisi) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberindeki konuşmada Srila Govinda Maharaj mantra'nın anlamını açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünme Günü onuruna Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin çocuk adanmışlar için hazırladığı resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur aşağı yukarı yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. Büyük bir olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği en son öğrenci idi...."
(Türkçesi).


10 Mayıs 2023

Srila Ramananda Ray'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Metin ve Audio: Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' 'pdf' metin dosyası olarak (Türkçesi 'Güzel Gerçek'), ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:
Bölüm bir (21 dk 2.4 MB mp3 audio). 
Bölüm iki (21 dk 2.4 MB mp3 audio).


Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri Srila Govinda Maharaj'ın Revealed Truth adlı kitabındaki The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes adlı bölümde tatlı ve yetkin bir dille irdeleniyor. 1.8 MB pdf dosya.


Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri bu sabahın darshan sohbetinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından anlatıldı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar da görünmez oldu. Ama Ramananda Ray çok güçlü, ve azimli ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi o toparladı, her şey çok sakindi. Bu Mahaprabhu'nun ona verdiği talimat mıydı bilmiyoruz, ama net olarak görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve tahammül edilmez olurdu."
Sabah darshanı konuşması, 25 Mayıs 2008:

 
41dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB.


Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın Görünmez olduğu gün. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar diğeri ise Ramananda Ray'dır."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshanı konuşması, 7 Mayıs 2007. 
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.)


6 Mayıs 2023

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)

thumb
Gerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)


5 Mayıs 2023

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buda Purnima: Buda'nın görünmesi. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.


thumb
Audio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.


Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."


4 Mayıs 2023

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in göründüğü gün. Güneş batana kadar tam oruç sonra tahıl yok (anukalpa).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:
76+ dakika, 18+ MB mp3 audio


Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).


thumb
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:
37 dakika, 8.6 MB mp3 audio


Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor.

    Bant birinci yüz (4 dk 1 MB mp3 audio). 
 Bant ikinci yüz (13+ dk 3.2 MB mp3 audio).


Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi:
     16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video


Şefkatle Bağlı' - Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor. Türkçesi.

Audio: 
Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007.
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)


Audio: 
Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007.
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)


Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın konuşması 1999 yılının bugünü yapıldı, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.
 

 Bölüm bir (15 dk 3.6 MB mp3 audio). 
 Bölüm iki (13+ dk 3.1 MB mp3 audio).


Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Nrsimha-chaturdasi günü 1999'da, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yapılan konuşma'dan iki sayfa resimli alıntı. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi  Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.  Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio) 
         Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).


1 Ocak 2023

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve bütün dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle.  

...önceki güncellemeler

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: