Yeni

Son güncelleme 21 Eylül 2017 Perşembe günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)
EYLÜL 2017
21. (Perş) Sri Chaitanya Saraswat Math Acharya ve Sevaite Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.
23.
(Ctesi) Sriyukta Radharani Devi Chaudurani'nin ayrılışı.

24.
(Pz) Tridandi Swami Sripad Bhakti Dayita Damodar Maharaj'ın ayrılışı.

30.
(Ctesi) Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

EKİM 2017
1. (Pz) Ekadashi. Oruç (Londra).
2.
(Ptesi) Dvadashi. Paran sabah 7:05 ile 10:54 arası (Londra). Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin ayrılışları.
5.
(Perş) Purnima. Sri Krishna'nın Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın ayrılışı. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle purnima günü başlatılırsa, Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması.

8.
(Pz) Tridandi Swami Srimad Bhakti Srirup Puri Maharaj'ın ayrılışı
10.
(Salı) 
Srila Narottam Das Thakur'un ayrılışı.
11.
(Çarş) Srila Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın ayrlışı.

13.
(Cu) Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.
14.
(Ctesi) Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu Başkan Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharyya-varyya Astottara-sata Sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 123. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.
15.
(Pz) Ekadashi. Oruç (Londra).
16.
(Ptesi) Dvadashi. Paran sabah 7:29 ve 10:59 arası (Londra). Sri Gauranga Mahaprabhu'nun Sripat Panihati'ye uğurlu gelişi onuruna festival.
18.
(Çarş) Vishnu Mandir'lerine kandil (ya da mum) sunulması ve konulması.
19.
(Perş) Amavasya. Dipavali. Vishnu Mandir'lerine kandil (ya da mum) sunulması ve konulması.
20.
(Cu) Sri Govardhan Puja. Sri Govardhan'daki Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da ve Sri Gupta Govardhan'daki Tapınakta Büyük Annakut Mahotsav ('Pilav Dağı Festivali'). Go Puja (inek-ibadeti) ve Go Krida (inekleri hoşnut etme).
21.
(Ctesi) Srila Vasudev Ghosh Thakur'un ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sarvasva Giri Maharaj'ın ayrılışı. Bhratri Dvitiya krityam (kız ve erkek kardeşlerin birbirlerini onurlandırdıkları festival).
23.
(Ptesi) Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın ayrılış festivali.
24.
(Salı) Tridandi Swami Sripad Bhakti Aloka Paramahamsa Maharaj'ın ayrılışı.
28.
(Ctesi) Sri Gadadhar Das Goswami, Srila Dhananjay Pandit ve Srila Srinivas Acharya Prabhu'nun ayrılışı. Sri Gopashtami, Sri Goshthastami, Go Puja ve Go Gras-dan. 
31.
(Perş) Ekadashi. Oruç (Londra). Om Vishnupada Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhava Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.


KASIM 2017

1. (Çarş) Paran sabah 6:58 ile 9.18 arası (Londra).

NB Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

21 Eylül 2017 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edilmiştir. 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydediliyor.


6 Eylül 2017 

Purnima. Vishvarup Mahotsav. Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren festivalin sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Visvarup ve Sri Haridas Thakur'un tasviri ve yücelikleri. Visvarup Mahotsav günü, 2007'de, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirilen sohbet tarzında konuşma.
Kolkata, 7 Eylül 2006:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
  ya da:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).

5 Eylül 2017 

Srila Haridas Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılışı. 7 Eylül 2006 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda sohbet tarzında yaptığı kapsamlı konuşma. Her zamanki gibi, Vaishnavalar'ı yücelten ve benzersiz, kalpten gelen konuşma. (2006)
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).

  
thumbAudio: Srila Haridas Thakur, Krishna bilincinin ilk vaizi. Sohbet şeklindeki konuşma Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg Tapınağımızda 9 Ekim 2006 tarihinde gerçekleşti. Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın 13 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan konuşmasında değindiği sohbet budur. İngilizce ders Rusça çeviri ile.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.3 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (6.6 MB mp3 audio).
  
Srila Haridas Thakur'un İlahi Yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile darshan 2005 yılında, Kutsal Lütufları ile Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda kalan Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından kayda geçirildi. 
  
Audio. Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Haridas Thakur için şunları söylüyor: "Mahaprabhu onu vaaz veren sevgili komutanı olarak kullandı, ve o yaşamı boyunca pek çok mucize gösterdi ... Mahaprabhu Haridas Thakur'un festivalini Kendisi yaptı ve sonra dedi ki: 'Kim bugün Haridas Thakur'un anısına mahaprasad alıp bu festivale katılırsa Goloka Vrindavan'da hizmet elde eder. Bu benim herkese duamdır.'" 
Srila Govinda Maharaj tarafından Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 27 Eylül 2004'de, Kaliforniya, Soquel Ashram'ımızda yapılan konuşma:

 32+ dakika, 7+ MB mp3 audio

  
Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması Kaliforniya'da Kutsal Lütufları'nın 21. Dünya Turunda gerçekleşti. Amiya Kanti Devi Dasi tarafından hazırlanan kısmi çevriyazım Kaliforniya Seva Ashram'ın california.scsmath.org websitesinde.
  
Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2003. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması 2003 yılında  Govardhan Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da gerçekleşti. Bu audio beraberindeki kapsamlı İngilizce ve İspanyolca özet notlarla özellikle Srila Gurudev'in tonlamasını anlamada zorluk çekenlere yardımcı olmak için hazırlandı. (Türkçesi) 
 
Srila Haridas Thakur, Dünyanın En Büyük Azizlerinden Biri, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur tarafından yazılmış olan biyografik makale. İlk olarak Hollanda, Sri Chaitanya Sridhar Sangha tarafından yayınlandı, şimdi ise Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü anısına  indirilebilecek şekilde hazırlandı: 5 sayfa, 80 KB pdf file. 
  
Alıntılar Srila Haridas Thakur'un ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunları ile ilgili. Sri Chaitanya Charitamrita'dan seçilmiş olan ayetler ve çeviriler Malini Devi Dasi tarafından derlendi ve kendi websayfasında geçen yılın Jagannath Puri Haccı ile ilgili haberlere eklendi. 

4 Eylül 2017 

Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio. Srila Bhakti Vinod Thakur'un Göründüğü Gün, 1981. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bizlere Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un nasıl Gaura Kishor Das Babaji'yı Srila Bhakti Vinod Thakur'un emriyle resmen Gurudev'i olarak gördüğünü, ama Bhakti Vinod Thakur'u içsel olarak gerçek gurusu bildiğini anlatıyor. Ruhani anlamda o Bhakti Vinod Thakur ile doluydu. Onun kurduğu çok sayıdaki Math'da Deity'lerin adları Vinod Vilas, Vinod Ram, Vinod Ananda, vb. idi. O biliyordu ki Radha Govinda'ya ve Mahaprabhu'ya yaklaşma girişimi Srila Bhakti Vinod Thakur'un müdahalesi olmadan imkansızdı. O Radharani'yi ve Gadadhar'ı Srila Bhakti Vinod Thakur'da - Guru Tattva'nın en üstün idealinde, Gaura lila'da, Gadadhar'da; ve Krishna lilada, Radharani'de gördü. Ayrıca bir keresinde şöyle dedi, eğer biraz daha yukarıya yükselip bakarsak, Radharani'yi Gurudev'de buluruz. Gurunun lütfunun kaynağı hizmetin özgün kaynağından geliyor, dolayısıyla o Srila Bhakti Vinod Thakur'u o ışık altında görürdü.
12 Eylül 1981: 
 20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio

 
Audio: Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un görünmesi. 6 Eylül 2006 sabahı  sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata'daki Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. "Srila Guru Maharaj... şöyle diyor...: 'O (Srila Bhaktivinod Thakur) sadece Vrindavan Dham'a hizmet vermekle kalmaz, Radharani'ye de hizmet verebilir.'"
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (34 dakika, 4 MB mp3 audio)
ya da:
daha yüksek kalite (7.8 MB mp3 audio).
 
 
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın 26 Eylül 2004'de Kaliforniya, Soquel'deki Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızdan telefonla dün yaptığı konuşma, Hawaii'den Madhusudan Prabhu tarafından İnternet yayınları şeklinde düzenleniyor.

'Srila Bhaktivinoda Thakur'un Göründüğü Gün.' İndirin veya çevrimiçi dinleyin (23 dk, 2.7 MB mp3 audio).

 

 
Audio (Bengali). Srila Bhaktivinod Thakur'a övgü: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan bir sloka'yı ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan bir paragrafı okuyan Sripad B.P. Tirtha Maharaj. Bengali Sri Gaudiya Darshan dergilerinden, yayın yılı 1955.
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (2+ dk, 400 K mp3 audio)
 
 
Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. Hindistan'ın manevi geleneğini ve eserlerini korumak için yorulmak bilmeden uğraş verdi....
 
The Bhagavata - Its Philosophy, Its Ethics and Its Theology (Bhagavata - Felsefesi, Etiği ve Teolojisi) son derece güzel bir formatta Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından yayına hazırlandı ve 1985 de yayınlandı. 35 sayfa tam renkli: 23.8 megabayt pdf dosya. 
 
Sri Dasa-Mula: The Ten Fundamental Divine Principles (On Temel İlahi İlke) çeviren ve 1990 da yayınlayan Sripad Swarupananda Prabhu. 15 sayfa, 0.5 megabayt pdf dosya. 
 
'The Ten Fundamental Divine Principles' (On Temel İlahi İlke) yazan Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur. 'Sri Dasa-mula'nın İngilizce çevirisi 'Sri Chaitanya Saraswati, Volume I' adlı kitaptan alındı. 
 
Sesli slaytlar: Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un 165. Görünüm Günü Festivali Ganj Nehrinin karşı kıyısında, Godrumadwip'deki kendi Bhajan Kutir'inde düzenlendi. Tapınağımızdan büyük bir grup bu günü onurlandırmak üzere Vaishnava'lardan oluşan bir topluluk beraberinde görkemli bir parikramaya katılıyor.
19 Eylül 2002, Nabadwip:
(6+ dakika. 1.6 MB .mov QuickTime dosya.)

3 Eylül 2017 

Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio. Sri Vamanadev ve Srila Jiva Goswami Prabhu'nun Göründüğü Gün 2002. Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj açıklıyor:
"Srila Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) Jiva Goswami'nin saf Krishna kavramını Sriman Mahaprabhu tarafından verilen şekliyle koruduğundan söz eder. O Sri Rupa'nın ve Sri Sanatan'ın rehberliğinde her şeyi koruyordu. Bazen Srila Guru Maharaj'ın başkalarıyla tartışırken Jiva Goswami'ye benzediğini hissediyorum. Rupa Goswami Prabhu o kadar tartışmıyor, uzak duruyor. Ama Guru Maharaj her zaman Jiva Goswami'nin havasında. Srila Saraswati Thakur'un karakteri de öyle - her zaman savaşmaya hazır. Srila Jiva Goswami'nin üstünlüklerinin sonu gelmez."
Srila Govinda Maharaj ayrıca bugünün Vamanadev'in göründüğü gün olduğunu ve bunun bu dünya için büyük bir şans olduğunu açıklıyor. Her şeyi Lord'a sunmak gerekir, ve bu örnek bize Vamanadev'in Oyunları vasıtasıyla Bali Maharaj tarafından verildi.
19 Eylül 2002:
 42 dakika, 9+ MB mp3 audio

Audio. Audio. Sri Vamanadev'in ve Jiva Goswami'nin Göründüğü Gün, 2003. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Vamanadev'in ve Bali Maharaj'ın öyküsünü, ve Bali Maharaj'ın nasıl yüce bir Vishnu-bhakta olduğunu anlatıyor. Bhagavan merhametinden ötürü bu maddesel dünyada Vamanadev olarak doğum almıştır, ve adanmışların hoşnut etmek için Lord'un pek çok enkarnasyonu zaman zaman döngüsel bir şekilde bu türlü ortaya çıkar.
Jiva Goswami Prabhu ile ilgili olarak, Srila Gurudev onun ince zekasını, sastralara ait bilgisini ve hizmet yaklaşımını yüceltiyor; ve her zaman Sri Rupa'nın ve Sri Sanatan'nın eserlerini koruduğu için, kendisini sampradayamızın koruyucusu olarak konumlandırıyor.
Govardhan, 6 Eylül 2003.

33+ dakika, 7.7 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Vamanadev'in ve Jiva Goswami'nin Göründüğü Gün, Srila Govinda Maharaj tarafından yapılan konuşma ABD, Soquel'de, 2004'de düzenlenen festivallerinde gerçekleşti. "Bugün Jiva Goswami Prabhu'nun göründüğü gün. Bütün ışık, bütün güç, bütün güzellik ve Krishna Bilincinin güzel anlayışının tamamı bize Jiva Goswami Prabhu aracılığıyla gelir. O bizim servetimizdir, yaşamımızın serveti, ruhani dünyanın servetidir. Jiva Goswami Prabhu'nun vermiş olduğu şeyi hiç kimse vermemiştir."
25 Eylül 2004:
33 dakika, 7+ MB mp3 audio


Çevriyazım: Srila Jiva Goswami'nin Göründüğü Gün ile ilgili konuşma Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Soquel Seva Ashram, 25 Eylül 2004'de yapıldı.29 Ağustos 2017 

Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Sri Radhastami, Vrindavan, 1999. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın Yüce Şahsiyeti Lord Krishna'nın ilahi enerjisi olan Radharani'nin, Lord ile oyun oynamak için bir form alarak göründüğü zaman Radhastami'nin gerçekleştiğini açıklıyor. Srila Swarup Damodar Goswami şöyle dedi, "Güzel Mutlak'ın ilahi oyunu için, O Kendisini Enerji ve Enerji Sahibi olarak bölmek ister, işte o Radha Krishna'dır." Bunun ne zaman tezahür ettiğini söyleyemeyiz çünkü bu ebedidir, zaman ve mekan teorisi ile hesaplanamaz, achintyadır, akıl almazdır. Radharani Lord Krishna'nın ilahi enerjisidir ve O herkese Lord Krishna'nın hizmetinde tüm mutluluğu, sevgiyi ve tüm şefkati veriyor. 
Srila Gurudev'in
Vrindavan'dan Hawai'deki Madhusudan Prabhu'ya Sri Radhastami'de yaptığı telefon konuşmasının iyileştirilmiş kalitedeki audio kaydı, 18 Eylül 1999:
 7+ dakika, 1.8 MB mp3 audio

Lord'umuzun Sevgili Enerjisi. "Bugün Sri Radhastami, Srimati Radharani'nin Göründüğü Gün. Kutsal Metinlerde, özellikle de Sri Chaitanya Charitamrita'da Srimati Radharani için çok büyük övgüler mevcuttur ... Nerede madhura-rasanın yüce tezahürünü görsek, orada Srimati Radharani'nin tezahürünü görürüz."
Bölüm 12 Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj: 150 KB pdf döküman.
 

Radharani'nin Yasak Aşkı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Vrindavan'daki madhura-rasa'nın yüceliğini anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 
  
Audio: Sri Radhastami. Güzel, özel sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (1 Eylül 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (46+ dakika, 5.4 MB mp3 audio)
ya da:
daha üstün kalite (10.7 MB mp3 audio)
 
  
Video: Sri Radhastami 2006 darshan'ı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda gerçekleştirildi. QuickTime video Jamuna Priya Devi Dasi tarafından kendi websitesi, verandaviews.com'a kaydedildi. 
  
thumbAudio: Sri Radhastami Konuşması 2004 yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
"Bilmek istediğiniz her şeyi Gurudev'iniz aracılığı ile anlayabilirsiniz. Ve Gurudev'in pozisyonu her zaman yücedir. Kutsal Metinlerde denir ki, (sloka) 'Eğer Krishna kızarsa, Gurudev o kişiyi kurtarabilir, Radharani o kişiyi kurtarabilir. Ama eğer Radharani kızarsa, Krishna o kişiyi kurtaramaz.' (Sloka). Dolayısıyla bizim himaye edilmemiz, çevremiz - her şey - eğer Radharani'nin merhametiyle bize gelirse çok minnettar, çok şanslı ve çok iyi uygulayıcılar oluruz. Biz Radha Krishna'ya hizmet uygulaması içindeyiz, ve buna Krishnanushilana denir: Radharani ve Sri Krishna'yı hoşnut etme yöntemi uygulaması." 
21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
35+ dakika, 8 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Radhastami konuşmaları 2004 Spd Goswami Maharaj ve Spd Janardan Maharaj Srila Govinda Maharaj'ın ricası üzerine konuşuyorlar. 
Ardından Srila Govinda Maharaj kısa bir konuşma yapıyor sonra şarkı olarak Sri Radhika-stava ve Sri Radhastaka'yı söylüyor. 21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
40+ dakika, 9+ MB mp3 audio


Video. Sri Radhastami konuşması 2013, Villa Govinda konuşmacı Villa Govinda'nın 10. Yıldönümü kutlamalarına katılmak için Italya'ya yeni gelen Srila B.S. Goswami Maharaj.
Oradaki diğer video kayıtlarına ve belli etkinliklerin canlı görüntülerine Italya'daki Math'ın ustream kanalından ulaşmak mümkün.

28 Ağustos 2017 

Sri Lalita Saptami. Sri Lalita Devi'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Lalita-saptami, Moskova, 1996: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma.
"Sri Radha Govinda aşık çift olarak oyunlarını oynarken, o sırada, nilüfer ayaklarına bir damla ter gelse, Lalita Devi 
yüz binlerce kez form alır ve onu hemen silmek ister... Lalita Devi o tür bir hizmet hevesine ve hizmet kapasitesine sahiptir. Bu nedenle, o bütün sakhilerin ve manjarilerin Komutanıdır. Onlar Radha Govinda'nın hizmetinde kendi koruyucuları olarak Lalita Devi'ye saygı gösteriyorlar." 
Moskova, Rusya. 19 Eylül 1996.

25+ dakika, 6 MB mp3 audio


Audio. Sri Lalita Saptami, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Rupa Goswami'nin Sri Sri Lalitastakam slokalarını Lalita Devi'ye övgü olarak tekrarlıyor, ve bu slokalarda onun yüce hizmetkar pozisyonunu bilmemizi sağlıyor. Kişi sadece Lalita Devi'nin merhameti sayesinde Sri Sri Radha Krishna'ya hizmet elde edebilir. Radha Krishna'nın en önde gelen sekiz sakhisi Lalita Devi'nin rehberliği altındadır. Onun pozisyonu öyledir ki bazen Srimati Radharani'yi ve Sri Krishna'yı azarlar, ama bu tamamen Onları hoşnut etmek ve neşelendirmek içindir, onun başka bir niyeti yoktur.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Lalita Saptami'de Kaliforniya Soquel Ashram'ımızda yapılan konuşma, 19 Eylül 2004.

 26 dakika, 6 MB mp3 audio


Lalita Devi'nin İhtişamı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Rupa'nın ve Sri Radha'nın gözbebeğinin pozisyonunu açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 

Sri Sri Prapanna-jivanamritam 70 yıl önce bugün tamamlandı (Lalita-saptami 2013). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami kitabın son sözünde şunları yazıyor:
"Bu çalışma, Kutsal nehir Ganga kıyılarında,
Sri Dham Nabadwip'de yer alan Sri Chaitanya Saraswat Math adlı çekici yeni Tapınakta, ve adanmışların birlikteliğinde, İlahi Sahip'in ve Yüce Lord Sri Chaitanyadev'in nilüfer ayaklarının himayesinde Sri Lalita Devi'nin Kutsal Zuhur Günü - Bhadra'nın aydınlık ayının yedinci günü 457 Gaurabda yılında (7 Eylül 1943) tamamlandı." 
Ve Srila Govinda Maharaj anlattığına göre bu kitap "tam teslimiyet halindeki ruhlar için ebedi yaşam iksiri olarak ilahi eserlerin baş tacıdır, en üstün nektarın durmaksızın tadılmasını bahşedendir, ve İlahi Eş Olma yaşamını uyandıran ve muhafaza eden kaynaktır."
(Sri Sri Prapanna-jivanamritam 14.7 MB pdf döküman olarak mevcut.)

  
Audio: Sri Lalita-saptami, 2006. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapılan konuşma. Kutsal Lütufları konuşmasında Lalita Devi'nin yüceliklerini övüyor ve Srila Guru Maharaj ile birlikte, Lalita Devi'nin Vrindavan'daki yerine yaptıkları ziyareti anlatıyor.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (44+ dakika, 5.1 MB mp3 audio)
ya da:
daha üstün kalite (10.2 MB mp3 audio).
 
  
Srimati Lalita Devi'ye övgüler. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın eseri, 'Sermons of the Guardian of Devotion, Volume 1' (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt I) den alıntı. Geçen yıl bugün yayınlanan üç web sayfasına linkler: 'Bizler Lalitadevi'nin hizmet ruhunu izlemeliyiz' Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 'İlahi Rehberlik' (Divine Guidance) adlı kitabından. 
  

thumbAudio: Sri Lalita Saptami. Sripad B.S.Goswami Maharaj tarafından Sri Lalita Devi'nin Göründüğü Gün Nabadwip'de sabahın erken saatlerınde yapılan konuşma.
14 Eylül 2010:
12+ dakika, 2.9 MB mp3 audio


Lalita-saptami konuşması, 2011, Bhakti Lalita Devi Dasi tarafından ABD, San Jose Seva Ashram'ımızda yapıldı.
"Bugün Srila Gurudev'in en sevdiği gündür... Biz ondan Lalita Saptami'nin onun kişisel görüşüne göre Radhastami'den nasıl çok daha üstün olduğunu duyduk. Daha belirleyici. Biz Lalita Devi'nin çizgisindeyiz ve
Srila Gurudev ve acharyalarımız vasıtasıyla Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a ve onun misyonuna bağı olan herhangi bir kişi otomatik olarak Lalita Devi'nin hizmet grubuna gidecektir."
29 dakika, 19.9 MB mp3 audio Kaliforniya sevaashram.com websitesine kaydedildi.


16 August 2017 

Sri Nandotsav. Sri Janmashtami paran (Londra) 5:16 and 9:33 arası. Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Nandotsav ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın Görünmesi, 2000. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet tarzındaki konuşması.
"Bugün Nandotsav, Lord Krishna'nın doğumu nedeniyle Nanda Maharaj'ın evinde düzenlenen festival. Yasoda  Anne kendisine gelince ve çok tatlı bir çocuğu, kendi çocuğunu yatağında oynarken görünce Lord Krishna'nın bebek Krishna olarak sahip olduğu güzelliği görmek onu büyük şaşkınlığa uğrattı. Sonra yeni doğan bebeği görmeleri için herkesi çağırdı... Lord'u görmek için sadece çoban kız ve erkek çocuklar değil Shiva, Brahma, Indra ve pek çok yarı tanrı da çoban olarak insan formunda geldiler ve Nanda Maharaj'ın avlusunda onlar da dans ettiler."
24 Ağustos 2000, Saint Petersburg, Rusya.
36+ dakika, 8+ MB mp3 audio


thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj ve Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın 1973 yılında gerçekleşen tarihi kaydında Nabadwip'deki görüşmeleri, ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın adanmışlara Gaudiya Math ve Vaishnavalar ile nasıl bağlantı kurduğunu anlatışı yer alıyor. Kendisi Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile olan uzun ilişkisinin geri planındaki olayları anlatıyor ve büyük bir sevgiyle Srila Guru Maharaj'ı yüceltiyor: "daha en baştan onun saf bir Vaishnava ve adanmış kul olduğunu biliyordum..." 
Mart 1973: 
 23+ dakika, 5.5 MB mp3 audio


Audio: Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad - Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayasının yüce Gurusu. 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
onunla olan yakın ilişkilerini ve Mayapur'daki Chandradoya Mandir'in açılışında aniden kendisinden konuşması istenince yaptığı konuşmayı anımsıyor. "O dönemde Srila Saraswati Thakur'un pek çok iyi ve büyük hizmetkarı hazır bulunuyordu, ama Krishna tanınmış biri olmayan Abhay Charan De'yi (Srila Swami Maharaj) seçti. Ve şimdi o Srila Saraswati Thakur'un Adanmış Komutanı olarak ünlenmiş bulunuyor. ... Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır."
Konuşma. 20 Temmuz 1990:
 29 dakika, 6+ MB mp3 audio


thumbAudio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad, her zaman Vrindavan'da. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Swami Maharaj Prabhupad'dan aldığı bir mektuptan söz ediyor, mektupta Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Sridhar Maharaj'dan talimat istiyor, Batıda kalıp vaazına devam mı etmeli yoksa Vrindavan'a gidip bedenini orada mı terk etmeli.
Srila Govinda Maharaj'ın bir konuşmasından alıntı, 12 Mart 1992:
 8+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumbEski resimler Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaptığı bir ziyaret. Resimler Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın anısına bugün gerçekleşen Ayrılış Günü Festivalinde gönderildi (17 Kasım 2012).

thumbTarihi fotoğraf Srila Guru Maharaj, Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj'ın verandasında, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math. Bu fotoğraf onların Nabadwip'deki görüşmelerini kaydeden yakın zamanda hazırlanmış audio banda yanıt olarak alındı. 
  
Transkripsiyon: Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri Dünyalar tarafından övülüyor. Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 21 Ağustos 2003 de, Rusya, St. Petersburg'da yaptığı konuşma. Buraya indirin.
  
'Our Fortunate Association' (Şanslı Birlikteliğimiz) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki konuşmasından alıntı. Resimli yazı Parama Bhakti Dasi tarafından yeniden tape edildi ve düzenlendi: 2.1MB PDF
  
Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Sridhar Maharaj arasındaki ilişki Guardian of Devotion dergisinden alındı, San Jose, ABD.
  
Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad dünyaya Krishna bilincini sel gibi yaydı. O makalelerinden birinden alınmış olan Evrensel Guru Kavramı adlı alıntıda tarikatlerin yanılgısını, yani Manevi Öğretmenin belli bir kişiyle, formla veya kurumla sınırlı olduğu yanılgısını yerle bir eder ve evrensel guru kavramını yerleştirir. Bu konuşma ilk olarak 1936 yılında, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Zuhur Gününde The Harmonist'te yayınlandı. Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabına Önsöz olarak 1983'de tekrar basıldı.

15 Ağustos 2017 

Sri Sri Krishna Janmashtami. Gece yarısına kadar tam oruç, somra tahıl yok.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Krishna'nın Doğaüstü Doğumu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Vasudev'in Mathura'daki vizyonunu anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Krishna Janmastami, 2008. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Krishna'nın janma-lilasını, doğum Oyunlarını anlatıyor, ve pek çok araştırmacının, sadhanaları ile, Krishna hakkında çok realist bir ideale sahip olduklarını, ve bunun üç karaktere ayrılmış Krishna formu olduğunu doğruluyor. Birincisi Yüce, Brajeswar tanaya, Nanda Maharaj ile Yasoda Annenin oğlu; ikincisi Vasudev ile Devaki'nin oğlu, Mathura Krishna; ve üçüncüsü özel krallar grubunun kahramanı olan ve Kurukshetra savaşının düzenlemelerinin yaratıcısı olan Krishna, Dwaraka Krishna. Krishna'nın bu üç karakteri pozitiftir ve ilericidir  ve her zaman ebedidir, aşkındır. Ama Nanda Maharaj ile Yasoda Devi'nin oğlu olan Krishna Vrindavan'dan ayrılmıyor.
Sri Krishna Janmastami'deki konuşma, St. Petersburg Math ile Kolkata'dan canlı olarak İnternet aracılığı ile 24 Ağustos'ta 2008'de gerçekleşti:
 30 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: Janmastami 2007 akşam dersi, St. Petersburg'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Dünya Turu sırasında gerçekleştirildi. 
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (40+ dakika, 4.6 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (7.3 MB).
 
  
Audio: Sri Krishna Janmastami, 2006. Bu sabahın konuşması, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Günün ilerleyen saatlerinde Kutsal Lütufları, bu konuşmada sözü edilen daveti gerçekten kabul etti ve Kolkata havalimanına yakın olan Kaikhali Tapınağı'mızın Festivaline öncülük etmeye gitti. 
"Ekadasi'de iki kere anukalpa (az miktarda, tahıl içermeyen yiyecek) yiyoruz. Ama Janmastami'de bunu yemiyoruz. Janmastami'de tam oruç tutuyoruz."
Ve:
"Vedavyasa Lord Krishna'nın karakterini çok akıllıca ifade etti.... O zaman Lord Krishna'nın pozisyonunun ne olduğunu ve Krishna'nın Rasa-lila'sının pozisyonunun ne olduğunu anlayabiliriz. Önce Onu bir güneş gibi, uzaktan, güneş topu gibi göreceğiz. Güneş büyük bir ateş topudur, ama uzaktan bakılabilir, yakından değil. Krishna'nın karakteri bunun gibidir." (İlk yükleme 16 Ağustos 2006, Sri Krishna Janmastami.)
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (27 dakika, 3.1 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (6.2 MB mp3 audio).
 

thumbVideo. Sri Janmastami günü, canlı İnternet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Hindistan, Kolkata'dan, Rusya, Saint Petersburg'da toplanan adanmışlara hitaben Lord Krishna'nın Görünmesini onurlandırmak üzere yapıldı.
Sri Krishna Janmastami, Srila Govinda Maharaj'nın canlı konuşması Vaidehi Devi Dasi tarafından kaydedildi ve sunuldu:
42+ dakika, 49 MB 'mov' video


thumbVideo. Sri Janmastami günü 2008, Srila Gurudev'in öncülük ettiği kirtan, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Kolkata 'dan Rusya, Saint Petersburg'da toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yaptıktan sonra gerçekleşti. kaydeden ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi: 
24 dakika, 26+ MB 'mov' video 
(İndirmek için, linke sağ tıklayın, sonra 'Hedefi Farklı Kaydet...' ya da benzeri.)
 
  
thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj 26 Ağustos 2005'de Sri Krishna Janmastami'nin bir önceki akşamı, Madhusudan Prabhu'nun Internet Radyo websitesi krsna.cc. için Nabadwip'den konuşuyor (14+ dakika, 2.5 MB mp3 audio).

7 Ağustos 2017 

Purnima. Sri Baladev'in görünmesi. Öğleye kadar oruç. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Jhulan Yatra'sının sonu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumb
Audio: Sri Baladeva'nın görünmesi. Bu sabahın sohbet şeklindeki dersi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, 9 Ağustos 2006'da yapıldı.
İndirin, çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 1.6 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (3.1 MB).
 

thumbAudio: Sri Balaram Pranam Mantra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Baladev'in pranam mantrasını, Onun adlarını, yüceliklerini, enerjilerini anlatıyor.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio)
thumbSri Balaram'ın Pranam Mantram'ı Sri Garga-Samhita'da yer alan mantram Srila Govinda Maharaj tarafından burada aktarılıyor.


thumbAudio: "Sri Balaram ve Sri Nityananda Prabhu birbirlerinden farksızdırlar aynı Krishna ve Mahaprabhu gibi. Mahaprabhu'nun Oyunları Nityananda Prabhu olmadan mükemmel değildir... Baladev Krishna'dan önce gelir, O Lord Krishna'nın hizmeti için her şeyi düzenliyor." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 12 Ağustos 2003'de yapılan sohbet tarzında ders.
   
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (20 dakika, 4.6 MB mp3 audio)


Sri Baladev ile ilgili alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitaplarından derlendi. 

Audio. Lord Baladev'in göründüğü gün, Tayland, 2009 yılında Sripad Vaishnav Maharaj (o dönemde Srutasrava Prabhu) yaptığı konuşmada Sri Baladev'i, Nityananda Prabhu'yu, ve Sri Guru'yu yüceltiyor. Konuşma 5 Ağustos 2009'da Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Bangkok'u son ziyaretinde yapıldı. 
"Dolayısıyla o Baladev, bütün o shakti, bütün o enerji, Nityananda Prabhu formunda merhametli dağıtıma dönüştü. Ve sonra Nityananda Prabhu bize Gurudev'imiz olarak geldi. Guru'nun pozisyonu Nityananda Prabhu'nun dağıttığı merhametin bedenlenmiş halidir, ve bu yolla o, hiçbir şeyi dikkate almaksızın, hepimize ulaşıyor."
53+ dakika, 12 MB mp3 audio

4 Ağustos 2017 

Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit Goswami'nin ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Srila Gauri Das Pandit. Srila Sridhar Maharaj, Krishna'nın lilasındaki Subal Sakha olarak Srila Gauri Das Pandit'in, Sriman Mahaprabhu'yu ve Nityananda Prabhu'yu onun Kalna'daki evinde Kendilerini takdim ettikleri zaman nasıl tanıyabildiğini anlatıyor. Onlar orada bir süre yaşadılar, ama oradan gitmek istedikleri zaman, Gauri Das Pandit ayrılık olasılığına katlanamadı. Bu nedenle, Lordlar onunla kalmaya söz verdiler. Onların figürleri esas alınarak ahşaptan iki murti yapıldı. Onlar Murtileri yerleştirdiler ve neredeyse gidiyorlardı. Yine de Gauri Das Pandit bunu kabul edemedi, bu yüzden Mahaprabhu ve Nityananda Prabhu murtilerin yerine geçtiler ve murtiler yola çıktılar. Ancak, Gauri Das Pandit buna da katlanamadı. Sonunda, ibadet etmesi için murtiler onunla kaldılar. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet tarzındaki konuşmasından bir alıntı, Nabadwip, 3 Ocak 1982:
14+ dakika, 3.4 MB mp3 audio


Srila Rupa Goswami Kimdir? Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından alıntı. "Sakhilere bile açık olmayan saf hizmetin en kutsal türü, manjarilere açıktır. Bu Radharani'nin kampında bulunur. O halde rupanugaların, Sri Rupa'yı izleyenlerin pozisyonu en karlı pozisyondur. Bu Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından ifade edilmiştir. Onun tarafından gösterilmiştir ve Krishna'nın gözünde, şansımızın en üst sınırı olarak kabul edilmiştir. Bu beklentilerin ötesindedir, önceden tasarlanması mümkün değildir ve umudun ötesindedir, fakat umudumuz orada Sri Rupa Manjari'nin, Rupa Goswami'nin o latif kampında yatar."

thumbSrila Rupa Goswami - Mahaprabhu Çizgisinin Akışı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitabından alıntı. 120 K pdf dosya.
"Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun öğreti çizgisinde Rupa Goswami Prabhu en üstün konumdadır. Aslında, hiç kimse, 'Chaitanya Sampradaya' demez. Aksine, doğru ad 'Rupanuga Sampradaya'dır. Mahaprabhu Rupa Goswami'yi sampradayasının Gurusu olarak tesis etmek istedi."


thumbSri Rupa'nın Ayakları. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Narottam Thakur'un Sri Rupa'ya dualarını açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio. Srila Rupa Goswami'nin ayrılışı ile ilgili konuşma, 1994. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Rupa Goswami'nin müstesna konumu ve Mahaprabhu'nun ona olan özel sevgisi hakkında konuşuyor. Srila Gurudev diyor ki, Mahaprabhu Jagannath Kshetra'daki duygularını anlatan Srila Rupa Goswami'nin yazdığı slokayı okuduktan sonra Srila Swarup Damodar'a sorar: "Ah Swarup, Rupa Benin zihnimi nasıl okuyabilir?" Swarup Damodar şöyle cevap verir: "Ah bunu anlamak çok kolay, yani, o Prayag'da Senin tüm kutsamalarını aldı. Sen ona her şeyi verdin." (09:55/14:47)
Sohbet tarzında konuşma, 18 Ağustos 1994.
 31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Audio: Rupa Goswami Prabhu'nun ayrılış günü ve Gauri Das Pandit'in ayrılış günü, bana göre çok güzel bir gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, 6 Ağustos 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin, veya çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)
ya da:
daha üstün kalite (6.3 MB).
 

thumbVrindavan. Samadhi Mandir fotoğrafları Srila Rupa Goswami ve Srila Gauri Das Pandit'in 2012 yılındaki ayrılış günü festivallerinde çekildi. Resimli web-sayfası.3 Ağustos 2017 

Ekadashi. Oruç. Sri Sri Radha-Govinda'nın 
Jhulan Yatra'sının başlangıcı ve Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren Sri Hari Smaran festivalinin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam. (25 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.) Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Fools Rush In Where Angels Fear To Tread (Meleklerin Basmaya Korktukları Yere Aptallar Hücum Eder) adlı makalesinden alıntı. (Türkçesi)

Fools Rush In Where Angels Fear to Tread (Meleklerin Basmaya Korktukları Yere Aptallar Hücum Eder) yazan Srila B.R. Sridhar Maharaj. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan dergisinde, Srila Sridhar Maharaj'ın 8. Ayrılış Yıldönümü Baskısında yayınlandı, 1996. Yukarıdaki alıntı, Ben hiçbir şekilde Jhulana-lila gösterisi yapmam, tamamı  burada kayıtlı olan makaleden alındı. (15 sayfa, 98 K pdf/Acrobat Reader dökümanı.) 

27 Temmuz 2017 

Srila Vamshi Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio. Srila Vamsi Das Babaji Maharaj.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bugünle ilgili olarak 1985 yılında yaptığı konuşma.
"Vamsi Das Babaji, Guru Maharaj'ımızdan sadhu olarak onay alan yegane 'sadhu' idi. O bir babajinin katı yaşam tarzını, dünyaya kayısız kalarak sürdürüyordu."
20 Ağustos 1985:
16 dakika, 3 MB mp3 audio

23 Temmuz 2017 

Amavasya. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Pranati Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini öven On Dua, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve  Srila Guru Maharaj'ın Ayrılış Festivalleri anısına ABD den Jagamohini Devi Dasi tarafından resimli web sayfası olarak hazırlandı.
  
'Arşiv Fotoğrafları: Resimlerle ve Sözcüklerle Meditasyonlar' Kutsal Lütufları  Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın engin sözlerini ve siyah beyaz resimlerini içeren beş sayfa. 
  
Audio. Srila Guru Maharaj'ın ayrılış festivali 1999. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 Ayrılış Festivali günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirilen konuşma ve kirtan.
"Srila Guru Maharaj'ın
ruhani kardeşleri, Krishna Das Babaji Maharaj, Madhusudan Maharaj, Paramahamsa Maharaj, vb., ders verirlerken Guru Maharaj'ı sadece Guru olarak değil Vrindavan Dham'ın temsilcisi olarak görürlerdi, ve onun Radharani ile aynı forma sahip tezahür olarak burada doğduğunu düşünürlerdi. Hepsi de ruhani kardeştiler ve bunu duymak bizi şaşırttı."    
Srila Gurudev Saint Petersburg'da konuşuyor, 11 Ağustos, 1999:

 33 dakika, 7.8 MB mp3 audio


Sesli: Srila Guru Maharaj'ın pranam mantrası ve yücelikleri Sermons of the Guardian of Devotion Volume 2'nin Ek'inde anlatılıyor:
 14 dakika, 3+ MB mp3 audio


Audio. Srila B.R. Sridhar Maharaj'ın ayrılış festivali, 1994, ABD. Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ı yüceltiyor ve sevgili Srila Guru Maharaj'ının ayrılış gününü yeniden yaşıyor. 
Bunlar
Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki ayrılış festivalinde aynı gün gerçekleşen iki farklı kayıttır, 6 Ağustos 1994: 
Bölüm 1, 26+ dakika, 6 MB mp3 audio. Srila Govinda Maharaj Srila Saraswati Thakur'un her düzeyden öğrencilerini
Srila Guru Maharaj'ın nasıl beslediğini ve aralarında nasıl uyum yarattığını anlatıyor.
Bölüm 2, 42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio. Kayıt Srila Guru Maharaj'ın ayrılışının tasvirini içeriyor. Nabadwip Dham'ı sarsan depremden sonra, Srila Gurudev, Srila Guru Maharaj'ın bu dünyayı terk etmek üzere olduğunu anladı. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Bhaktivinod Thakur ayrılış günleri olarak bu karanlık ay gününü, amavasyayı seçtiler. Srila Sridhar Maharaj'ın Gadadhar Pandit'e ve Bhaktivinod Thakur'a özel sevgisi vardı, ve onlara katılmak için o bu amavasya gününü seçti.

  
Audio: Ayrılış Festivali Konuşması, Dum Dum Park Tapınağımızdaki nat-mandir'de Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj onuruna yapıldı. 25 Temmuz 2006:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32 dakika, 3.7 MB mp3 audio)
  veya:
daha üstün kalite (7.4 MB).
 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj Srila Guru Maharaj'ın 2006 Ayrılış Festivali'nde 'Sri Guru Arati-stuti' ve 'Sri Rupa Manjari Pada' ile 'Viraha-giti' adlı şarkıları söylüyor.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio)
 
  
Kolyedeki Mücevher. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1992 yılında, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Dördüncü Ayrılış Günü Yıldönümünde konuşuyor. Bu yazı ilk defa Avustralya'da, 'Sri Govinda Dham Dergisi, Sri Vyasa-puja Baskısı, 1994' de yayınlandı. Buna ek olarak Srila Guru Maharaj anısına ait linkler. 
  
'Sri Chaitanya Saraswat Math'da Güneş Asla Batmaz Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2003 yılında, bu Kutsal Gün'de, İtalya, Milano, Villa Govinda Ashram'da yapılan konuşmanın transkripti. 

Audio. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü konuşması 2012 Sri B.P. Janardan Maharaj tarafından Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda gerçekleşti. "Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un çizgisinde olan çok sayıda yüce Vaishnava Srila Sridhar Maharaj'ın beraberliğini elde etmek için Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldi. Akın akın bir çok Vaishnava."
56 dakika, 32 MB mp3 audio, Kaliforniya'daki sevaashram.com websitesine kaydedildi.


Srila Guru Maharaj'a övgü, Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın 1994'de Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan övgüyle söz ettiği yazısı. 
 
Kutsal Lütuflarını anarken. Srila Sridhar Maharaj'ın Ayrılış Günü onuruna, Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlanan bir övgü: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ı anarken. 
  
Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan yapılan alıntılarda Srila B.R. Sridhar Maharaj için Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından yapılan övgüler yer alıyor. Kutsal lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Sridhar Maharaj'ın Ruhani kardeşleri arasındaki konumunu, aktif vaazını ve Math'ın Sri Gaudiya Darshan dergisinin başlayışını anlatıyor.
Srila Govinda Maharaj Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un en önde gelen vaizlerinden birinin, Sripad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın sözlerini aktarıyor: "Bizler bütün dünyada vaaz veriyoruz, ancak Srila Sridhar Maharaj'ın bizim vaaz faaliyetlerimizden memnun olup olmadığını anlamak için zaman zaman durup ona bakarız."
 

Yeni yayın: Sri Samadhi Mandir Stotra Mala Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 2012'deki Ayrılış Yıldönümü onuruna gerçekleşti. Bu kitapta Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'daki Samadhi Mandir'inde, Ayrılıkta Beraberlik Tağınağı'nda bulunan ayetlerin tamamı mevcut. Kitap ayetleri belli bir sıra ile sunuyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın ve samadhiyi ortaya çıkarıp Srila Guru Maharaj'ın çok sevdiği bütün bu ayetleri seçen Srila Govinda Maharaj'ın kapsamlı yorumlarını içeriyor. Sadhu Priya Prabhu tarafından derlenen ve hazırlanan kitap kendi lightningbeats.com websitesine Issuu formatında kaydedildi, pdf dosya da tarayıcı içinde görülebilir.
Ayrıca kitap buradan da indirilebilir: 184 sayfa, 17.9 MB pdf kitap.

17 Temmuz 2017 

Srila Lokanath Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. "Lokanath Goswami Prabhu katı bir vairagi idi, o kadar ki kendisini toplumdan soyutladı... Kimseyle görüşmezdi. Katı bir bhajan programı izlemek istedi."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapılan konuşmadan alıntı, 6 Kasım 1982.
    6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio


Srila Lokanath Goswami ile ilgili alıntılar Srila Sridhar Maharaj'ın Golden Staircase (Altın Merdiven) ve Srila Govinda Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı eserlerinden.

14 Temmuz 2017 

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.
  
Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio


Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.9 Temmuz 2017 

Sri Guru Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun ayrılışı. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında)
Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Vedavyas. Sohbet tarzındaki konuşma Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
"Günümüzde dünyadaki bütün alimler Vedavyas'ın çok fazla değişik düşünceyi yaydığını kabul ediyorlar. O konuda onunla yarışacak hiç kimse yoktur... Mahabharat'ta, Srimad Bhagavatam'da, çok sayıdaki Puranalar'da, Vedalar'da, Vedanta'da Vedavyas tarafından çok çeşitli düşünceler tanıtıldı; mümkün olan bütün düşüncelerin mümkün olan tüm tanıtımları ve değerlendirmeleri sadece onun tarafından temsil edilmiştir. Dolayısıyla o her türlü anlayışın ustasıdır. Ve o son günlerinde Bhagavatam'da yazılı olanları vermiştir: yani aşk her şeydir, Bhagavat Prem, Krishna Prem... 'Her jiva ruhun en derin özlemi bunun içindir, güzellik ve aşk, şefkat ve uyum içindir, kudret için, bilgi için ya da başka birşey için değil.'" 
11+ dakika, 2.5 MB mp3 audio


Audio: Sri Guru-Purnima günü konuşması. Diğer konularla birlikte, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile büyük bir pandit arasında geçen dikkat çekici bir tartışmayı anlatıyor. O pandit Srila Guru Maharaj'dan öylesine etkilenmişti ki, bu dünyadan ayrılırken onun yanında olmak istedi. Ve:
"Bugün Sanatan Goswami Prabhu'nun tirobhavı (ayrılışı) ve Vyasadev'in avirbhavı (görünmesi) bu purnimada (dolunayda) gerçekleşti. Ve Nityananda Prabhu bugün Srivas Pandit'in evinde Vyasa-Puja yaptı, ve ... Srivas Pandit bunu Mahaprabhu'nun emriyle organize etti." Srila Gurudev Sri Guru-Purnima'da konuşuyor, 30 Temmuz 2007:
 9 dakika, 4 MB mp3 audio


Audio: Chaturmasya başlıyor. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2005 yılında chaturmasyanın kuralları ve uygulamacı olarak bizim konumumuz hakkında konuşuyor. Kendileri vedik bilginin Krishna ve Vedavyas aracılığı ile ortaya çıktığını doğruluyor; ve diğer büyük alimler de buna işaret etmişlerdir. O, Narad Muni'nin Vedavyas'a nasıl meditasyon yoluyla kalbinde hissetmesi ve tam anlamıyla tatmin olmak için   Lord Krishna'nın oyunlarını yazması talimatını verdiğini anlatıyor; ve Mahaprabhu göründüğü zaman kutsal yazıtların en son tavsiyesinin, yani Lord'un Kutsal Adlarının zikredilmesinin bütün dinler için ortak uygulama olduğunu Jiva Goswami'nin bizlere nasıl gösterdiğini anlatıyor. 
21 Temmuz 2005.
19+ dakika, 4.6 MB mp3 audio.


Srila Vyasadev. Seçilmiş alıntılar Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sermons of The Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden ve Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitaptan.

Srila Sanatan Goswami. Alıntılar Sermons of The Guardian of Devotion Volumes 1 and 2 (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt 1 ve 2) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. 

Audio: Vedavyas çok fazla deneyime sahipti. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 24 Temmuz 2006 tarihinde gerçekleşen sohbet.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (13 dakika, 1.6 MB mp3 audio)
  ya da:
    daha üstün kalite (3.1 MB)
 
  
Audio: Chaturmasya'nın, dört ay süren yağmur mevsiminin başlaması. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 11 Temmuz 2006 tarihinde sabah erken saatte Kolkata Dum Dum Park Tapınağında yaptığı sohbet. Geri plandaki ses bitişikteki damdan gelen yağmur sesi.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (16+ dakika, 1.9 MB mp3 audio)
  ya da:
daha üstün kalite (3.9 MB).
 
  
Sanatan Goswami ve sütlaç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Dignity of the Divine Servitor adlı kitabından alınmıştır.

1 Temmuz 2017 

Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Otuz yılı aşkın bir süre önce ayrılan Ajit Krishna Brahmachari Prabhu'ya övgüler. Ajit Krishna Prabhu ile ilgili sabah konuşması  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 2006 yılında Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Kutsal Lütufları şöyle diyor, "O seve seve her şeyi yapardı. Bu tarzda bir brahmachari Misyonumuz için bir hazineydi." Ve: "Onun gibi - büyük bir Vaishnava gördüğüm için şanslıyım. Bu çok ender elde edilir." Dinlerken, lütfen 'too much' ifadesinin Bengal'de genellikle 'very much' anlamına geldiğini aklınızda bulundurun.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (26 dakika, 3.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (6.4 MB).

28 Haziran 2017 

Hera Panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Laksmi Vijay sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 30 Haziran 2006 tarihinde Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. Srila Govinda Maharaj, konuşmasına Laksmi Devi'nin Lord Jagannath karşısındaki 'zaferini' anlatarak başlıyor.
    İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (18+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)

veya
    daha üstün kalite (4.4 MB).

25 Haziran 2017 

Sri Jagannathdev'in 
Ratha Yatra'sı ve Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Jagannath Rathayatra. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu festivalde darshanını elde etmeleri için Lord Jagannath tarafından Batılılara verilmiş olan cömert fırsata dikkat çekiyor, ve Onun önüne geldiğimizde bizim için doğru olan ruh halini anlatıyor.
İlk olarak Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc Internet Radio dizisinin bir bölümü olarak kaydedildi. Srila Gurudev 8 Temmuz 2005'de konuşuyor:
 12 dakika, 3 MB mp3 audio


thumbSevgi ile Bağlı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Ratha Yatra sırasındaki gizli mesaj alışverişini özetliyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.
  
Audio: "Krishna otokrattır - demokrat, komünist ya da bizim hizmetkarımız değil." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Jagannath Rathayatra'ya özel gönderme yaparak, Madhusudan Prabhu'nun İnternet Radyo websitesi krsna.cc için 28 Haziran 2006 da Kolkata'dan konuşuyor. (20+ dakika, 2.4 MB mp3 audio.) 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, Sri Jagannathdev'in Rathayatra'sı ve Sri Swarup Damodar Goswami'nin ayrılışını irdelediği ders. Konuşma 19 Haziran 2004 de yapıldı. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (mp3 audio dosyalar):
  Bölüm 1 | Bölüm 2 (Toplam 17 dk, 3.1 MB >mp3 audio)
 
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın adanmışlara mesajı Hawaii'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı konuşma sırasında gerçekleşti. "Dış ülkelerden gelen adanmışlar Jagannath Puri'ye gitmek istediklerinde, onlara mutlulukla onayımı veriyorum, ancak aşkın hisleri konusunda bilinçli olmalılar."
Bir sloka okuyarak şöyle diyor: "Kim Jagannath'ı arabasında görürse, bir daha asla bu maddesel duygulara ya da dünyaya dönmeyecektir, hepsi aşkın boyuta gidiyorlar."
Srila Govinda Maharaj tarafından, 1 Temmuz 2008'de yapılan ve çok büyük cesaret veren bir konuşma.
5+ dakika, 1.2 MB mp3 audio

  
Puri Yolunda (50K pdf dosya) hacıların Puri'ye giderken içinde bulunmaları gereken ruh halini anlatan bölüm, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Divine Guidance (İlahi Rehberlik) adlı kitabından alındı. (Türkçesi) 
 
  
Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı - Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) kitabından alıntı. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj hacılara Purusottam Dham'ı nasıl görmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuyor. "Onlar (Mahaprabhu'nun ve Onun yakın dostlarının Oyunları ile ilgili) bu yerleri görecekler ve kalplerinde Sriman Mahaprabhu tarafından gösterilen ayrılıkta beraberlik ruh halini deneyimlemeye çalışacaklar, ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun dostlarına dualar sunacaklar. Eğer bu yerlerden herhangi birine giremezlerse onları dışarıdan görecekler." 
  
Srila Govinda Maharaj Puri Math'ımızda. Kutsal Lütufları'nın bu yılki Ratha Yatra programı hazırlıkları için 30 Haziran 2003'de buraya gelişinden hemen sonrası ile ilgili resim sayfası. 
  
Ratha Yatra Festivali, Puri. Ratha Yatra Festivali günü resimleri 13 Temmuz 2003: Lord Jagannath arabasında, Orissa Kralı Lord Jagannath'a puja yapıyor ve Sri Chaitanya Saraswat Math grubumuz bir milyonun üzerindeki kalabalığın ortasında. 
  
Audio: "Swarup Damodar, Mahaprabhu'nun ikinci bedeni." Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Kolkata'dan Ratha Yatra günü, Swarup Damodar'ın ayrılışı ve yakın ilişkisi üzerine konuşuyor, 25 Haziran 2006.
(47+ dakika, 5.5 MB mp3 audio.)

Math'ımızın Sri Jagannath Rathayatra Haccı üzerine kapsamlı yazı yıllık hac sırasında ziyaret edilen pek çok yerin anlatımını ve resimlerini içeriyor. Malta'dan Malini Devi Dasi tarafından 2005 yılında hazırlanan bu on bölümlük canlı, açıklayıcı günce Kutsal Yazıtlardan beş sayfa alıntıyı da kapsıyor. 

Lord Jagannath'ın Zuhuru - özet. Bu yılın hac ziyaretine katılan Avustralya'dan Tusta Krishna Prabhu tarafından araştırılıp derlenen ve Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj Dev-Goswami Maharaj tarafından düzeltilen bir yazı.

24 Haziran 2017 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un ayrılışları. Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'daki
Gundicha Tapınağında temizlik, ve Lord'un tüm Tapınaklarının temizlenmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Bhakti Vinod Thakur'a ve Srila Gadadhar Pandit'e övgü. Bu bir saatlik konuşmasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhakti Vinod Thakur'un adanmışlık ruh hallerini açıklıyor.
Srila Govinda Maharaj daha sonra örnekler vererek, aşkın boyutla olan karşılıklı iletişim sayesinde slokaları nasıl yazdığını, Srila Guru Maharaj'ın Samadhi Mandir'ini nasıl inşa ettiğini, vb. tevazuyla anlatıyor. 
1 Temmuz 1992:
 63 dakika, 14+ MB m4a (aac) audio

Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Bhaktivinod Thakur'un Ayrılış Günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, beşinci dünya turunda bugün yapılan kapsamlı konuşma.
"Srila Bhaktivinod Thakur, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun müstesna hizmetini, yani: Gaura Gadadhar ibadetini göstermiştir. Gadadhar Pandit ile Mahaprabhu'nun bağı çok samimi ve sevgi doluydu..."
Venezuela, 8 Temmuz 1994, İspanyolca çevirisi ile.
Bölüm 1, 38+ dakika, 9 MB mp3 audio
Bölüm 2, 50+ dakika, 11.6 MB mp3 audio


Srimad Bhaktivinod-viraha Dasakam. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılışı üzerine yazılmış olan ve on dörtlükten oluşan dua. Resimli websayfası Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.

Sri Radha'nın Adanmışlık Okyanusu. Kapsamlı bir şekilde derlenmiş websayfası Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un 1914 yılında ayrıldığı bugünün anısına ona övgü olarak hazırlandı. İçerik ve sayfa düzeni Jagamohini Devi Dasi tarafından hazırlandı.Sri Gadadhara Pandit ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Heart and Halo ("Kalp ve Hale") adlı kitabından harikulade bir alıntı.
  
Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un Ayrılışları. Srila Gurudev'lerimizin yazılarından derlenen iki web-sayfası, ayrıca başka okuma parçalarına linkler. 
  
"Srimad Bhaktivinoda-viraha Dasakam" -- "Srila Bhaktivinoda Thakura'nın Ayrılışı Üzerine Dua" Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Orjinal Sanskrit şiiri okuyan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Prabhupada şu yorumda bulundu, "Artık eminim ki, Sampradaya'mızın standardını devam ettirecek nitelikte bir adama sahibiz." 
  
Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. O Hindistan'ın manevi geleneğini ve edebiyatını korumak için yorulmak bilmeden çalıştı... 
  
Sri Gundicha Marjan Lila Rahasya. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Gundicha Tapınağının temizlenmesinin ardındaki sırrı anlatıyor. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Sri Chaitanya-charitamrita yorumunun İngilizce çevirisi: Madhya-lila, 12.135 Math'ın Sri GaudiyaDarshan websitesine kaydedildi.


Sri Chaitanya Charitamrita'dan Gundicha Tapınağı'nın temizlenmesi Oyunları ile ilgili alıntılar, Madhya Lila 12.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Gundica tapınağını adanmış kulları ve refakatçileri ile birlikte yıkadı ve temizledi. Böylece tapınağı Kendi kalbi kadar harikulade ve pırıl pırıl yaptı ve böylece Lord Sri Krsna'nın oturması için uygun hale getirdi.
Devamını okuyun..
 
  
Srila Govinda Maharaj'ın Gundicha'daki resimleri. Srila Gurudev Ratha Yatra Festivali akşamı Gundicha Tapınağı dışında Efendilerini ziyaret ederken. 01 Temmuz 2003, Jagannath Puri, Orissa.


14 Haziran 2017 

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Vakresvara Pandit ile ilgili alıntı Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Daha sonra Mahaprabhu'nun has kulu, Vakresvara Pandit, Devananda'nın evine geldi. Geldi ve Devananda ile özel bir konuşma yaptı, Devananda'nın inancı tamamen değişti..." Böylece, Mahaprabhu beş yıl sannyasadan sonra tekrar bu bölgeyi, burayı Nabadwip Dham'daki Kuliya'yı ziyaret etmeye gelince, Devananda, "Ben ne büyük ihanetlerde bulunmuşum!" diye ağlayarak Onun ayaklarına kapandı.

Vakresvara Pandit Sri Chaitanya-charitamrita'da. Vakresvara Pandit'den söz edilen ayetlerden seçmeler, özellikle de onun Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarındaki vecd dolu dansı.

9 Haziran 2017 

Purnima. Sri Jagannathdev'in
Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan sohbet tarzında konuşma, Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra günü anısına ve Srila Mukunda Datta and Srila Sridhar Pandit ayrılışları anısına gerçekleşti. Dum Dum Park Tapınağımızda Srila Gurudev'in verandasında toplanan adanmışlara öncülük eden Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın da katıldığı kapsamlı konuşma sırasında Sripad B.L. Akinchan Maharaj, Sripad B.P. Siddhanti Maharaj, Sripad B.S. Niskinchan Maharaj, Sripad B.S. Jitendriya Maharaj ve Sripad B.M. Mangal Maharaj da hazır bulundular. Sohbet 11 Haziran 2006'da gerçekleşti.
İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (35+ dakika, 4.1 MB mp3 audio).
 
  
Srila Sridhar Pandit. Heart and Halo (Kalp ve Hale) adlı kitabın Aşkın Gerçek Değerlendirmesi adlı bölümünden, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu'nun Oyunlarından bir anekdotla Srila Sridhar Pandit'in yüceliklerini örnekliyor.

Srila Mukunda Datta. Srila Mukunda Datta'nın yüceliklerini anlatan derleme yazı ile birlikte okunacak daha fazla link.

7 Haziran 2017 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio).
 
  
Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."

4 Haziran 2017 

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).
 
  
Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım. 
 
thumbAudio. Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.
 
Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için  resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı. 
 
thumbAudio. Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi. 

2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: