Yeni

Son güncelleme 23 Mayıs 2017 Salı günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)
MAYIS 2017 
16. (Salı) Srila Ramananda Ray'ın ayrılışı.
22. (Ptesi) Ekadashi. Oruç. (Londra)
23. (Salı) Paran sabah 5:04-10:18 arası (Londra). Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.
26. (Cu) Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kalküta: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu kuruluş yıldönümü festivali.29.
29. (Ptesi) Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) ayrılışı.

HAZİRAN 2017

4. (Pz) Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhusan Prabhu'nun ayrılışı.
5. (Ptesi) Ekadashi. Oruç. (Londra)
6. (Salı) Paran sabah 4:50 ile 7:52 arası (Londra).
7.
(Çarş) Srila Raghunath Das Goswami için Sripat Panihati'de Büyük Festival.
9.
(Cu)
Purnima. Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları.

10.
(Ctesi) Srila Shyamananda Prabhu ve Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin ayrılışları.

11.
(Pz) Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun ayrılışı.
14. (Çarş) Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.
20.
(Salı) Ekadashi. Oruç
(Londra'da). Sriyukta Rama Devi'nin ayrılışı.

21.
(Çarş) 
Dvadashi. Paran sabah 4:46 ile 10:16 arası (Londra)

24.
(Ctesi)
Amavasya. Srila Gadadhar Pandit'in ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un Ayrılışları. Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Lord'un tüm tapınaklarının temizlenmesi.
25.
(Pz) 
Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı.
26.
(Ptesi) 
Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun ayrılışı.
28.
(Çarş) Hera-panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).
 

NB Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

23 Mayıs 2017 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın telefonla Hawai'den Madhusudhan Prabhu aracılığı ile Mayıs 2000'de yaptığı konuşma. 
"Vrindavan Das Thakur,Vedavyas'ın Chaitanya lila için olan enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gündür. Sri Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluyoruz, bu kitabın nasıl bu kadar tatlı olduğuna inanamıyoruz... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan şöyle söz etti: o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti -- hiçbir mantığa bağlı olmayan. O yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarıyla tamamen sarhoş olmuştu."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio) 

Bengali: Bengali: Sloka Srila Vrindavan Das Thakur'a ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'ye övgü olarak Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bu sloka Bengali dilindeki Sri Chaitanya Bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın giriş bölümlerinde yayınlanmıştır. Srila Gurudev yukarıdaki audioda (30 Mayıs 2000) bu dörtlüğü okuyor ve anlamını açıklıyor. Buradan Chaitanya Bhagavat'ımızın giriş yazısını Bengali dilinde okuyun.

Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantrası (İngilizce çeviri) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberinde Srila Govinda Maharaj'ın mantranın anlamını açıkladığı bir konuşma. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.


Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün olan bugün onun anısına Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından çocuk adanmışlar için hazırlanan resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. O büyük olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği son öğrenciydi...."
(Türkçesi)

16 Mayıs 2017 

Srila Ramananda Ray'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Metin ve Audio. Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' metin olarak 'pdf' dosya şeklinde (
Türkçesi 'Güzel Gerçek') ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:
Bölüm bir (21 dakika 2.4 MB mp3 audio).
Bölüm iki (21 dakika 2.4 MB mp3 audio).
 
  
Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri Srila Govinda Maharaj tarafından yazılmış olan ve yakın zamanda yayınlanan Revealed Truth (Vahiy Yoluyla Bildirilen Gerçek) adlı kitabın The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes (Radha-Krishna'nın Oyunlarının Bir Sonraki Baskısı) adlı bölümünde irdeleniyor. 1.8 MB pdf dosya.
  
Audio. Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri bu sabahın darshan sohbetinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından anlatıldı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar bu boyuttan ayrıldı. Oysa Ramananda Ray son derece güçlü, ciddi ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi yönetti, her şey çok sakindi. Bu Mahaprabhu'nun ona verdiği talimat mıydı değil miydi bilmiyoruz, ama aslında görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve tahammül edilmez olurdu."
Sabah darshan sohbeti, 25 Mayıs 2008:
41 dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB.
 

  
Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın Ayrılış Günü. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar diğeri ise Ramananda Ray."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshan sohbeti, 7 Mayıs 2007.
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.)

11 Mayıs 2017 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi) 

thumb
Başarısını Takdir Edin ve Sevinin. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ye övgü olarak yazdığı makale. Mart 1956 tarihli Sri Gaudiya Darshan'dan İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)

10 Mayıs 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buddha Purnima: Lord Buda'nın görünmesi. Srila Parameshvari Das Thakur'un ayrılışı. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.


thumbAudio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.


Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."

9 Mayıs 2017 

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev!in görünmesi. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:
 76+ dakika, 18+ MB mp3 audio


Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).

  
thumbAudio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:
37 dakika, 8.6 MB mp3 audio

  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor. 
    Bant birinci yüz (4 dakika 1 MB mp3 audio).
    Bant ikinci yüz (13+ dakika 3.2 MB mp3 audio).
 
  
Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi:
     16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video
 
  
'Şefkatle Bağlı' -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor. 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007.
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)
 
  
Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007.
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)
 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor.
    İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).
 
  
Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın 1999 yılının bugününde yaptığı konuşmayı dinleyin, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.
    Bölüm bir (15 dakika 1.8 MB mp3 audio).
     Bölüm iki (13+ dakika 1.6 MB mp3 audio). 
  
Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı. 
  
Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi  Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.    Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio)
    Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).
 
 

4 Mayıs 2017 

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharajîn görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srinivas Acharya hakkında yapılan konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)


thumb Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.

Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.

2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Ganj'ın İhtişamı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda Sri Ganga Puja, 2006'da yapılan sohbet tarzındaki konuşma:
İndirin, ya da çev
rimiçi dinleyin, (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

thumbSrila Gurudev Ganj'da Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarında yıkanırken, beraberinde bazı adanmışlar da var. Resimler ve kısmi yazı Srila Govinda Maharaj'ın 4 Nisan 2007 sabahı Kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşmasından.

1 Mayıs 2017 

Sripad Shankar Acharya'nın görünmesi. Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Gabhastinemi Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Nedensiz ve Karşı Konulmaz. Sripad Janardan Maharaj tarafından, Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki Pazar programına tesadüf eden Sankaracharya'nın görünme günü verilen ders.
8 Mayıs 2011, Soquel, ABD:

28 Nisan 2017 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Mahara'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine gönderildi, bu mantra ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
RealMedia audio beraberinde kapsamlı özet notlarla
(özete ve 13+ dakikalık, 3 MB mp3 audio dosyaya html link). 

26 Nisan 2017 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Pandit Sri Gadadhar Goswami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Gadadhar Pandit'in olağanüstü fedakarlığını anlattığı kapsamlı makale. İlk olarak Ağustos 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrildi, ve İngilizce olarak buraya Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

 Pandit Sri Gadadhar, Tanrı'nın en yakın dostu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın en yakın dostunun kalbini anlatıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Gadadhar Pandit'in Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Hawai'den Madhusudhana Prabhu ile Dum Dum Park Tapınağından telefonla yaptığı konuşma, Kolkata, 2006. 
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio)
 

 Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.'"


Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın bu özel konuşması, Math'ın dergisi Sri Gaudiya Darshan'ın Jagannathdev Rathayatra sayısında 1995'de yayınlandı. (144 K pdf file.)
"Daha sonraki oyunlarında, Mahaprabhu hemen her gün okyanusa gider ve Sri Gadadhar Pandit'le buluşurdu,
bazen de Sri Gadadhar Pandit Gambhira'ya gider ve Mahaprabhu'ya Srimad Bhagavatam okurdu... Mahaprabhu Srimad-Bhagavatam'ın her harfini Krsna'nın tezahürü olarak görürdü, ve bunu Gadadhar Pandit’in nilüfer ağzından duyduğu zaman çok büyük huzur duyumsar ve tam anlamıyla doyduğunu hissederdi. Sri Gadadhar Pandit Mahapabhu'ya bu şekilde hizmet etti."


'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

thumbAudio: Srila Gadadhar Pandit. Akşam dersi Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından bu yıl Srila Gadadhar Pandit'in göründüğü gün verildi. "Vahiyle inen gerçek, eğitim aldığınız başka bir konuyu öğrendiğiniz gibi elde edilmeyecektir... Srila Guru Maharaj burada der ki, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun güzelliğini bir an olsun gören on milyon küpid kendinden geçecektir."
3 Mayıs 2011, Dum Dum Park, Kolkata:
63 dakika, 11 MB mp3 audio


thumbAudio: Gaur Gadadhar, yüce saygıdeğer Deity. Sripad Tyagi Maharaj, Gadadhar Pandit'in göründüğü gün vesilesiyle Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 2006 yılında yaptığı konuşmanın çevriyazımını okuyor. "Srila Bhaktivinod Thakur bize söylemiş olduğu için son derece şanslıyız: 'Gaur Gadadhar bu dünyadaki üstün saygıdeğer Deity'dir.' O, (Srila Bhaktivinod Thakur) Nabadwip'de, Svananda Sukhada Kunja'da yaşadı ve orada yaşarken Gaur Gadadhar puja'yı gözler önüne serdi. Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılış günü, Sri Gadadhar Pandit'in ayrılış günü ile aynı gündür."
3 Mayıs 2011, Nabadwip:
46 , 10+ MB mp3 audio

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağrıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:

'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego katmanlarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'

'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi) (kendi yerel sayfamızda da mevcuttur):

'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve  'Heart and Halo'  (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
' "Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

22 Nisan 2017 

Ekadashi. Oruç. Sriyukta Saurindranath Bhakti Varidhi Prabhu'nun ayrılışı..

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 Sripad Saurindranath Bhakti Varidhi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru ve Sri Gauranga'nın yüce bir hizmetkarını hatırlıyor. 
"Srila Prabhupad'ın (Srila Bhakti Siddanta Saraswati Prabhupad'ın) yakın dostları bu ölümlü dünyadan birer birer çekilip gidiyorlar ve dünyayı mücevherlerinden yoksun bırakıyorlar. Bu büyük ruhun yokluğunda, Gaudiya sampradaya ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın hizmetkarları telafi edilmez tesellisi olmayan bir kayıp hissediyorlar." Devamını okuyun...

21 Nisan 2017 

Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Vrindavan Das Thakur, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur ile ilgili harikulade konuşması.
"Onun kalbi Nityananda'ya ve Sri Gauranga'ya karşı çok büyük adanmışlıkla doluydu. Biz
Gaura-Nityananda'ya karşı o tür saf ve yoğun adanmışlık elde etmek için onun ayaklarında ona dua ediyoruz." Bu kaydın son bölümünde Srila Guru Maharaj, Sri Sri Nitai Gauranga için Srila Vrindavan Das Thakur tarafından yazılan pranam mantramları okuyor ve açıklıyor.
18 Nisan 1982: 

 36+ dakika, 8.9 MB mp3 audio


Gökyüzünde Uçmak. Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılış günü 2012 onuruna, kitabı Sri Chaitanya-bhagava'tan kısa bir alıntının çevirisi, kendisi burada kalbini ve dünyaya verdiği armağanın özünü açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Sri Chaitanya-bhagavat'a Giriş (İngilizce çeviri). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur'a olan büyük saygısının ifadesi. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Bengali dilinde yayınladığı Sri Chaitanya-bhagavat için Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan giriş yazısından alınan bölümün çevirisi. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

16 Nisan 2017 

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 Tam Doyumlu, Tam Teslim. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj sevgili dostu Sripad Krishna Das Babaji Maharaj'ı hatırlıyor.
"O her zaman, son gününe kadar, saf, etik, sosyal, eğitimli karakterini korudu. Çok iyi bir adamdı ve çok katıydı. Uygulamasında kararlı, çok samimi, ve çok neşeliydi.  Her koşulda hoşnut olmaya çalışırdı." Devamını okuyun...

8 Nisan 2017 

Dvadashi. Paran (Londra'da) sabah 6:29 ile 10:51 arası.
Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Ayrılış Festivali 2012 akşam konuşması İngilizce olarak Srila B.B. Avadhut Maharaj tarafından Govardhan'da, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın murtisinin Govardhan'daki pushpa-samadhisine yerleştirildiği günde, ve Kutsal  Lütufları'nın ayrılışının ikinci yıldönümünde yapıldı.
"Guru Vaishnava olmadan bu (ilahi) gerçeklikle hiçbir bağlantımız olmaz... ama gören gözleriniz varsa Guru her zaman size gelir. Biz Guru'yu sadece murti formunda değil her öğrencinin kalbinde görürüz." 
Govardhan, 4 Nisan 2012:
     17+ dakika, 4 MB mp3 audio


thumbVideo slayt gösterisi sunumu: Sri Guru Arati, Manevi Öğretmenimiz Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın anısına Nrsingha Chaitanya Prabhu ve Manasa Krishna Prabhu tarafından hazırlandı.
İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (16+ dakika, 57 MB mp4 video) 

thumbAudio: Nabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Ayrılış Festivali akşam programı. Kutsal Lütufları'nın bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunlarını ve yüceliklerini anarken.
6 Nisan, 2010. Akşam Konuşmaları:
    Bölüm 1: Srila B.N. Acharyya Maharaj, Sripad Mangal Maharaj ve Sripad Avadhut Maharaj
     32 + dakika, 5+ MB mp3 audio
    Bölüm 2: Srila B.N. Acharyya Maharaj, Sripad Giri Maharaj, Mahananda Prabhu Bhakti Ranjan, Krishna Kanta Devi Dasi, Aprakrita Prabhu, Sripad Goswami Maharaj, Puri'den Laxmidhar Prabhu.
    42 + dakika, 7+ MB mp3 audio

thumbSripad B.B. Avadhut Maharaj'ın ayrılış mektubu Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın gidişi üzerine derin düşüncelerini ve bununla ilgili son olayları irdeliyor. İngilizce çeviri Rusya'dan Kundalata Devi Dasi.

thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sabah gerçekleşen Büyük Ayrılış Festivali. Bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunlarını ve yüceliklerinin anıldığı sabah konuşmaları. 6 Nisan 2010 sabahı, nat mandir:
    Bölüm 1: 35 + dakika, 6+ MB mp3 audio
(Srila B.N. Acharya Maharaj ve Sripad Goswami Maharaj, Bengali'ye çeviren Sripad Tirtha Maharaj.)
    Bölüm 2: 44+ dakika, 8+ MB mp3 audio
(Sripad Janardan Maharaj ve Sripad Ashram Maharaj, Bengali'ye çeviren Sripad Tirtha Maharaj.)
    Bölüm 3: 28 + dakika, 5+ MB mp3 audio
(Sripad Avadhut Maharaj, Srila B.N. Acharya Maharaj ve konuklar.)
    Bölüm 4: 27+ dakika, 5 MB mp3 audio
(Srila B.N. Acharya Maharaj.)
    Tamamı (bölümler 1 - 4 bir arada): 137 dakika, 24+ MB mp3 audio.


thumbNabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Büyük Ayrılış Festivali. Kutsal Lütufları'nın  bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunları ve yücelikleri onurlandırılıyor. Altyazılı resimler.

thumb'Acharya Bhavan.' Srila Govinda Maharaj'ın verandası burada Math'da, ABD'den Divya Shakti Devi Dasi tarafından saygıyla korunuyor. Resimler Ayrılış Festivali gününde çekildi, 6 Nisan 2010.

thumbKolkata. Ayrılış Festivali Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da da düzenlendi. Srila Gurudev'in ailesi ve arkadaşları geleneksel doğrultuda festivale ev sahipliği yaptılar ve Srila Gurudev'in özel hizmetkarları dahil kıdemli Vaisnava'ları sıcak bir şekilde davet ettiler. (Resimler.)


thumbAudio: "Lord'un hizmeti sırasında ve Gurudev'in hizmeti sırasında pek çok saygısızlık ortaya çıkacaktır, ama eğer Lord'a, Srila Gurudev'e teslim olursanız, Krishna Kendisi şöyle dedi: 'Ben bütün saygısızlıkları yok ederim ve onu Bana hizmet etmesi için kullanırım.' Bizim umudumuz odur."
1 Nisan 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
    44 + dakika, 7.6 MB mp3 audio


thumbAudio: "Srila Gurudev'i her zaman sözleriyle, hizmetiyle  hatırlayın, onun direktiflerini yerine getirin, böylece o mutlu olacaktır. Srila Gurudev burada ve her şeyi o yapıyor."
31 Mart 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
    35 + dakika, 6+ MB mp3 audio


thumbAudio: "Srila Gurudev her zaman bizimle. Srila Gurudev'e kanımın son damlasına kadar Tapınağınızı, Deity'lerinizi ve adanmış kullarınızı koruyacağıma dair söz verdim." ~Srila Acharya Maharaj.
30 Mart 2010. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini öven akşam konuşmaları, Srila B.N. Acharya Maharaj, Sripad Goswami Maharaj, Sripad Avadhut Maharaj ve Jagadananda Prabhu tarafından yapıldı:
    Bölüm 1: Sripad Goswami Maharaj ve Jagadananda Prabhu 27 dakika, 4.7 MB mp3 audio
    Bölüm 2: Sripad Avadhut Maharaj: 31 dakika, 5.3 MB mp3 audio
    Bölüm 3: Srila Acharya Maharaj: 19 dakika, 3.3 MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 - 3 bir arada): 77 dakika, 13.3 MB mp3 audio


thumbAudio: Akşam konuşmaları 28 Mart'ta Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a övgü olarak Srila B.N. Acharya Maharaj, Sripad Parvat Maharaj, Sripad Tirtha Maharaj, Sripad Goswami Maharaj, Mahananda Prabhu ve Ratan Krishna Prabhu tarafından yapıldı.
28 Mart 2010 akşamı:
    Bölüm 1: Sripad Tirtha Maharaj ve Sripad Goswami Maharaj: 47 dakika, 8.2 MB mp3 audio
    Bölüm 2: Sripad Parvat Maharaj, Ratan Prabhu ve Srila Acharya Maharaj: 49 dakika, 8.5 MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 ve 2 bir arada): 96 dakika, 16.6 MB mp3 audio


thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar, Kutsal Lütuflarının ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra  sabah programı sırasında gerçekleşti.
28 Mart 2010 sabahı:
Bölüm 1: 49 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 2: 51 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 3: 14 dakika, 2+ MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 - 3 bir arada): 114 dakika, 19 MB mp3 audio 

thumbVideo ve Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar Kutsal Lütufları'nın ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra, sabah programı sırasında gerçekleşti.
İlaveten bunu izleyen günlerde kıdemli adanmışlar tarafından burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da dersler verildi.
Dosyalar Sadhu Priya Prabhu tarafından kendi lightningbeats.com websitesine kaydedildi.

5 Nisan 2017 
Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Öğlen Sri Ramachandra'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Rama Navami, 1998. Srila Gurudev kısaca Lord Ramachandra'nın yaşamı hakkında konuşuyor ve Lord'un Oyunlarında Hanumanji'nin önemine dikkatimizi çekiyor. "Hanumanji Ramachandra'nın en iyi hizmetkarıydı. Hanumanji olmadan Ramachandra'ya ibadet edemeyiz, Ramachandra'nın Oyunlarındaki öykünün esas kısmı budur. Hanumanji hoşnut edilmeden, herhangi birşey yaparsak verimli olmayacaktır. Hanumanji'nin merhametini almak gerekir. Biz hem ruhani yaşamımızı hem de maddesel yaşamımızı koruması için Hanumanji'ye dua ediyoruz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Lord Ramachandra'nın Göründüğü Gün, 2 Nisan 1998'de Govardhan'da yapılan konuşma:

    6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Üç Dünyanın Gurusu ~ Sri Ramachandra'nın Uğurlu Zuhuru yazan Jagamohini Devi Dasi. İlk olarak Sri Rama-navami 2012'de Kaliforniya Ashram'ımızın sevaashram.net websitesine web sayfası olarak kaydedildi, şimdi ise sadeleştirilmiş ePub formatında ve sadeleştirilmiş html dosya olarak taşınabilir cihazlardan kolay okunması için burada. 

thumbAudio. Sri Rama Navami sabah konuşması Lord Ramachandra'nın göründüğü gün 2012'de, Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapıldı. "Ramachandra'nın Oyunları dharma'yı izlemenin güzelliğini görsünler diye dünyadaki ruhlar için bu aydınlatıcı muhteşem örnekle geliyor."
1 Nisan 2012 Nabadwip'de:
73 dakika, 16+ MB mp3 audio

1 Nisan 2017 

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
28 dakika, 6.5 MB mp3 audio

  
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öykü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

    5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

  
Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
    İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).
____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: