Son güncelleme 26 Mart 2023 Pazar günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2022 - 2023
Ankara için hazırlandı

[Dünyadaki yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri-2023] 

MART 2023 
26 (Pz) Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.
28 (Salı) Gaura Saptami.
Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Tirtha Maharaj'ın görünmesi.
30 (Perş) 
Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Sri Ramachandra'nın öğle vakti görünmesi.

NİSAN
1 (Ctesi) Ekadashi (Ankara). Oruç.
2
(Pz)
Paran 08:18 ile 10:45 arası. Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata Sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.
6 (Perş) Purnima. Sri Krishna'nın Vasanta Rasa'sı. Sri Balaram'ın Rasa Yatra'sı. Srila Vamsi Vadananda Thakur ve Srila Shyamananda Prabhu'nun görünmeleri.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj
_________________________

21 Mart 2023

thumbYakında burada, yeni Vaishnava Takvimi hazırlığı son aşamasında. Yeni nesil takvim sunucuları, hesaplamaların doğru ve Srila Guru Maharaj ile Srila Gurudev'in çizgisinde olmasını sağlamak için büyük dikkatle ellerinden geleni yapıyorlar.
Bu arada, şu anki takvim 6 Nisana kadar.

        Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan

thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
 5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

Audio: 
"Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzeltilmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj. Srila Saraswati Thakur tarafından Batı'da vaaz vermeye gönderilen, Srila Sridhar Maharaj'ın ilk ruhani kardeşinin anısına. Yayınlarımızdan iki alıntı: biri Srila Sridhar Maharaj'a, diğeri Srila Govinda Maharaj'a ait.


19 Mart 2023

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakur'un görünmez oluşu. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılır. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumu Sri Chaitanya-charitamrta'dan. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

12 Mart 2023

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival:
Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun muhteşem zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sripat Hapaniya'daki Tapınağımızın kısa tarihçesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32+ dakika, 3.7 MB mp3 audio)
veya:
 daha üstün kalite (7.4 MB).
 


Hapaniya'da bir Gün, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Ekim 1989da yapılan konuşma. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati'de yayınlandı, Vol. I.(50K PDF dosya.) (Türkçesi)

7 Mart 2023

Sri Gauravirbhava Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay doğana kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival.
Sri Sri Radha-Govinda'nın Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati özel sunusu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 537 Gaurabda yılının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Gaura Purnima, 1998. "Aslında Mahaprabhu'nun Kendi Oyunlarında göstermiş olduğu şey, müstesna madhurya rasa liladır... Radharani'nin kalp ve halesi bir Yuga-avatar ile tezahür etmeyecektir... Krishna'nın Yuga-avatar olarak eylemi, Harinama sankirtan vaaz etmektir. Bizim Srila Swami Maharaj Prabhupad hakkında söylediğimiz şudur ki, o Yuga-avatar gibi, Krishna kavramının tamamını bütün dünyaya verdi. Bu da Yuga-avatar'ın işidir. Ama Radharani'nin kalp ve hale içindeki ruh halini, Krishna karşımızda sadece Radharani ile birlikte temsil edebilir - bizim için değil, Kendisi ilgi duyduğu için."  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Gaura Purnima günü yapılan konuşma, 13 Mart 1998:
21+ dakika, 5 MB mp3 audio


Sri Gaura Purnima'yı kutlarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adanmışların kalplerindeki sevinci anlatıyor. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) (Türkçesi)

Audio: Sri Gaura Purnima 2004, büyük ilham veren konuşma adanmışlara hitaben Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapıldı. 
6 Mart 2004:
 18+ dakika, 4+ MB mp3 audio


Audio: Sri Gaura Purnima. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Nabadwip'in nasıl düşenlerin yararına olduğunu anlatan Srila Sridhar Maharaj'ın öğretilerini irdeliyor. Sri Gauranga Sundar'ın Göründüğü Gün yapılan bir konuşma, 25 Mart 2005:
 45 dakika, 10.3 MB mp3 audio


Video. Sri Gaura-Purnima 2009 haber sunumu Vaidehi Devi Dasi tarafından hazırlandı. Videoda Nabadwip Tapınağımızda kutlanan Sri Gauranga Sundar'ın zuhuru ile ilgili yıllık festival tanıtılıyor. İçerikte, bu yılın programı ile ilgili film ve kısa bir süre önce Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağı'mızdaki verandasında yaptığı sohbetten bir bölüm var. 
6+ dakika, 8+ MB 'wmv' video


Video. Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Kutlaması 2009. Sri Chaitanya Saraswat Math'daki festivallerin açılışı Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından İngilizce olarak yapılan konuşma ile gerçekleşti ve kirttanlar, arati, Tapınak parikraması ve  akşam programı ile sürdü.

17+ dakika, 25 MB 'wmv' videoAudio: Srila Gurudev ayın doğduğu saatte, Sri Chaitanya-charitamrita Adi-lila:13, 89-124 slokalarını  zikrederek kirttana öncülük ediyor, Sri Gaura-Purnima 2004. 34 dk 8.1 MB mp3 audio (Türkçesi)

Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından söylenen kirttan Sri Gaura-Purnima Parikrama Adhivas Günü 2004'de gerçekleşti: Srila Bhaktivinod Thakur'un eserleri, Goptrtve Varana (Ki jani ki bole, tomara dhamete...) ve Dainyatmika (Emona durmmati, samsara bhitare...).
10 dakika, 3 MB mp3 audio.

Sözler ve çevirileri Math'ın Kirttan Guide kitabındadır, ve buradan ücretsiz indirilebilir.

Audio: İki audio dosya: Srila Govinda Maharaj Nabadwip'de, akşamki Gaura-Purnima programı için yakarış şeklinde dualar ve kirttanlar zikrediyor, ayrıca Srila Gurudev'ın adanmışlara hitaben yaptığı Gaura-Purnima konuşması. (2002)

"Sri Gaurasundar'ın görünmesi" Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan bir konuşma. İlk olarak Hindistan'da 1986'da "Guardian of Devotion"da yayınlandı. Avustralya'da, 2002'de, "Sri Gaura Purnima"da tekrar basıldı. 

Sri Gaura-Purnima'da okunan dizeler Sri Chaitanya-charitamrita'dan alındı, konukların ve adamışların katılımlarına yardımcı olmak üzere baskıya hazır.


Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan ve Sri Gaurasundar'ın Görünmesini öven Kirttan: 'Sri-Sri Gaurasundarer Avirbhava Vasare'.

Sri Gaurasundar'ın Görünmesi yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj. Özgün Bengali'den İngilizce'ye çeviren Sripad Bhakti Madhav Puri Maharaj. İlk olarak The Guardian of Devotion adlı derginin 1986 Kalküta baskısında yayınlandı. (60K PDF dosya.) (Türkçesi)

Sri Sri Gaurasundar'ın Zuhuru Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-Charitamrita'sından. Özgün Bengali'den çeviren Sripad Swarupananda Prabhu. İlk olarak Counterpoint'de yayınlandı (Vol. 1 No. 6). (55K PDF dosya.)

4 Mart 2023

Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın Sri Gauranga
Deity'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Sri Koladwip, ve diğer yerlerin parikrama'sı. Sripad Madhavendra Puri'nin görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri hakkında yapılan harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının 'ankura'sı (filizi), Vrindavan'daki ilahi aşk kıvılcımını kalbinde taşıyan sannyasi olarak kabul edilir. Onun gösterdiği belirtiler o yöndeydi, Gaudiya Vaishnava okulu onun izinden gider."
8 Mart 1982:
 
37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio

thumb
Sri Madhavendra Puri'nin tartışmasız konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'de yayınlandı. Burada metin websayfası olarak ve orjinal baskıdan taramalar (500K pdf dosya) şeklinde yeniden hazırlandı.

thumb
Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgüler. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, İnternet radyo konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından içinde bulunduğumuz bu çağda tüm adanmışların servetine ışık tutuyor.
İlk olarak Sripad Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine kaydedildi.
19 Mart 2000:
 
24 dakika, 5+ MB mp3 audio

Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Mart 2008'de, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandirde yapılan halka açık konuşma.
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video

 İlahi Aşka Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Pur tarafından ifşa edilen ayrılıkta adanmışlık. Sri Chaitanya-charitamrita'nın dördüncü bölümünden alıntılar ile Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumları. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Informal discourses by Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj'ın Telegu diline çevirisi eşliğinde gerçekleşti. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:
43 dakika, 6 MB mp3 audio


2 Mart 2023

Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Festivali. Yedi gün süren festivalin başlaması.

Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un dörtlüklerin çevirisini de kapsayan iki kitabı: ücretsiz pdf olarak indirin. Şu anda Nabadwip'de gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikrama'ları izlemek için çok yararlı.

thumb
Audio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özel olarak Kali-yuga için önerilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimizi tekrar oluşturmak... Kirtan amacı için elimizden gelen en büyük çabayı ortaya koymak durumundayız. Kirtan vaaz vermek demektir, ve özellikle de yeni başlayanlar için başarının en üstün yöntemi olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince savınızı dile getirin. Her bir siniri vaaz için, daha üstün kaynaktan edindiğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Sohbet tarzındaki konuşma Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, 7 Mart 1982:

    16+ dakika, 4 MB mp3 audio

Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü günü konuşuyor, 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) (Türkçesi)

Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlı olunca eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile tanımlanabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur."
Devamını okuyun... 
(Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.)
(Türkçesi)


23 Şubat 2023

Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Radha Ramanasundar Jiu yerleştirme yıldönümü festivali, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Kaikhali, Kalküta.

Kaikhali: Sri Sri Gandharvika Radha Ramanasundar Jiu'nun yerleştirilmesi Kalküta, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da gerçekleşti. Yerleştirme resimleri, 9 Mart 2000. Efendileri, Srila Guru Maharaj Srila B.R. Sridhar Maharaj zamanında Srila Gurudev Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından komşu ashram binasına yerleştirilen Sri Gauranga'ya katıldılar.

Kaikhali: İkinci Yerleşim Yıldönümü Festivali Kalküta Havaalanı yakınındaki Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Ramanasundarjiu için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da düzenlendi. Dünkü festivalin resimleri. (18 Mart 2002)


20 Şubat 2023

Amavasya. 
Nabadwip, Sri Govinda Kunda'da Sri Sadasiva Gangadhar'ın kuruluş yıldönümü festivali.

Audio: Sri Govinda Kunda tezahür ediyor, Lord Siva geliyor. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 3 Mart 2003'de yapılan halka açık konuşmanın birinci kısmı, Sri Gangadhar Sadasiva'nın buraya Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinin ertesi günü. Kısım bir. (20 dakika. Anında audio, ya da indirin ve dinleyin.)

Audio: Lord Siva dün burada göründü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sevashram'da 3 Mart 2003'de yapılan halka açık konuşmanın ikinci kısmı. (22 dakika. Anında audio, ya da indirin ve dinleyin.)

Lord Siva'nın pranam mantrası, Lord Siva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.

Sri Buroraj Siva'ya hac ziyareti: Srila Govinda Maharaj'ın Sri Govinda Kunda yanındaki Siva Tapınağı'nın açılışı için Jhamalpur'daki Lord Siva'dan izin istediği hac ziyareti, 2003.

Lord Siva'nın Sri Govinda Kunda yanındaki yeni Tapınağına yerleştirilmesi Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın karşısında gerçekleşen programdan resim sayfası, 2 March 2003.


19 Şubat 2023

Sri Sri Sivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Lord Siva. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Lord Siva'nın farklı yönlerini ve Rudra ve Sadasiva olarak konumunu net bir şekilde açıklıyor. "Yanılgı - doğru anlayış değil yanılgı - ile bağlantıda olan bilinç ebedi olarak bağlantıdadır, Siva bu türlü bir bilince sahiptir. Sadasiva ise Siva'nın Vaikuntha hizmetine eğilim duyan biraz daha üst bilincidir."
21 Aralık 1981:

 
17+ dakika, 4 MB mp3 audio


 Audio: 
Sri Sri Sivaratri, 2009. "Lord Siva'nın bir başka formu Gangadhar'dır. Kalbime gelen ilham doğrultusunda Lord Siva'nın bize tezahür eden Deity'sine o adı verdim: Gangadhar. Ganga Mayi, düşmüş ruhları kurtarmak için aşağıya iner ve Lord Siva onun gücünü kendi saçlarına alır ... Bizim adlarımız (Deity'lerimizin adları) her zaman her yerde mükemmeldir. Srila Guru Maharaj o ilhamı bana verdi ve ben de o adı veriyorum." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sivaratri akşamı yaptığı konuşma, 6 Mart 2008.

7 dakika, 1.7 MB mp3 audio

Vaishnava Siva. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Lord Siva'nın Vaishnava'ların en üstünü olma konumunu açıklıyor. Math'ın 'GaudiyaDarshan.com' websitesine kaydedildi.

Lord Siva'nın pranam mantrası, Lord Siva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.


1 Ocak 2023

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve bütün dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle.  

...önceki güncellemeler

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: