Yeni

Son güncelleme 26 Nisan 2017 Çarşamba günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)
NİSAN 2017
26. (Çarş) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.
27.
(Perş) 
Tridandi Swami Srimad Bhakti Aloka Paramahamsa Maharaj'ın görünmesi.

28.
(Cu) Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.
   
29.
(Ctesi) Sri Sri Jagannathdev'in 21 gün süren Chandanyatra'sının başlaması. Aksaya Tritiya: bazı işlere başlamak için iyi bir gün.

MAYIS 2017
1.
(Ptesi) Sripad Shankar Acharya'nın görünmesi. Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Gabhastinemi Maharaj'ın ayrılması.
2.
(Salı) Jahnu Saptami. Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).
4. (Perş)
Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.
6. (Ctesi)
Ekadashi. Oruç (Londra).
7. (Pz) Paran sabah 5:29-10:27 arası
(Londra).

9.
(Salı) 
Sri Nrsimha Chaturdashi: Sri Nrsimhadev'in göründüğü gün. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa). NB
Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

26 Nisan 2017 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Pandit Sri Gadadhar Goswami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Gadadhar Pandit'in olağanüstü fedakarlığını anlattığı kapsamlı makale. İlk olarak Ağustos 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrildi, ve İngilizce olarak buraya Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

 Pandit Sri Gadadhar, Tanrı'nın en yakın dostu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın en yakın dostunun kalbini anlatıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Gadadhar Pandit'in Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Hawai'den Madhusudhana Prabhu ile Dum Dum Park Tapınağından telefonla yaptığı konuşma, Kolkata, 2006. 
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio)
 

 Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.'"


Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın bu özel konuşması, Math'ın dergisi Sri Gaudiya Darshan'ın Jagannathdev Rathayatra sayısında 1995'de yayınlandı. (144 K pdf file.)
"Daha sonraki oyunlarında, Mahaprabhu hemen her gün okyanusa gider ve Sri Gadadhar Pandit'le buluşurdu,
bazen de Sri Gadadhar Pandit Gambhira'ya gider ve Mahaprabhu'ya Srimad Bhagavatam okurdu... Mahaprabhu Srimad-Bhagavatam'ın her harfini Krsna'nın tezahürü olarak görürdü, ve bunu Gadadhar Pandit’in nilüfer ağzından duyduğu zaman çok büyük huzur duyumsar ve tam anlamıyla doyduğunu hissederdi. Sri Gadadhar Pandit Mahapabhu'ya bu şekilde hizmet etti."


'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

thumbAudio: Srila Gadadhar Pandit. Akşam dersi Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından bu yıl Srila Gadadhar Pandit'in göründüğü gün verildi. "Vahiyle inen gerçek, eğitim aldığınız başka bir konuyu öğrendiğiniz gibi elde edilmeyecektir... Srila Guru Maharaj burada der ki, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun güzelliğini bir an olsun gören on milyon küpid kendinden geçecektir."
3 Mayıs 2011, Dum Dum Park, Kolkata:
63 dakika, 11 MB mp3 audio


thumbAudio: Gaur Gadadhar, yüce saygıdeğer Deity. Sripad Tyagi Maharaj, Gadadhar Pandit'in göründüğü gün vesilesiyle Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 2006 yılında yaptığı konuşmanın çevriyazımını okuyor. "Srila Bhaktivinod Thakur bize söylemiş olduğu için son derece şanslıyız: 'Gaur Gadadhar bu dünyadaki üstün saygıdeğer Deity'dir.' O, (Srila Bhaktivinod Thakur) Nabadwip'de, Svananda Sukhada Kunja'da yaşadı ve orada yaşarken Gaur Gadadhar puja'yı gözler önüne serdi. Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılış günü, Sri Gadadhar Pandit'in ayrılış günü ile aynı gündür."
3 Mayıs 2011, Nabadwip:
46 , 10+ MB mp3 audio

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağrıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:

'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego katmanlarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'

'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi) (kendi yerel sayfamızda da mevcuttur):

'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve  'Heart and Halo'  (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
' "Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

22 Nisan 2017 

Ekadashi. Oruç. Sriyukta Saurindranath Bhakti Varidhi Prabhu'nun ayrılışı..

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 Sripad Saurindranath Bhakti Varidhi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru ve Sri Gauranga'nın yüce bir hizmetkarını hatırlıyor. 
"Srila Prabhupad'ın (Srila Bhakti Siddanta Saraswati Prabhupad'ın) yakın dostları bu ölümlü dünyadan birer birer çekilip gidiyorlar ve dünyayı mücevherlerinden yoksun bırakıyorlar. Bu büyük ruhun yokluğunda, Gaudiya sampradaya ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın hizmetkarları telafi edilmez tesellisi olmayan bir kayıp hissediyorlar." Devamını okuyun...

21 Nisan 2017 

Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Vrindavan Das Thakur, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur ile ilgili harikulade konuşması.
"Onun kalbi Nityananda'ya ve Sri Gauranga'ya karşı çok büyük adanmışlıkla doluydu. Biz
Gaura-Nityananda'ya karşı o tür saf ve yoğun adanmışlık elde etmek için onun ayaklarında ona dua ediyoruz." Bu kaydın son bölümünde Srila Guru Maharaj, Sri Sri Nitai Gauranga için Srila Vrindavan Das Thakur tarafından yazılan pranam mantramları okuyor ve açıklıyor.
18 Nisan 1982: 

 36+ dakika, 8.9 MB mp3 audio


Gökyüzünde Uçmak. Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılış günü 2012 onuruna, kitabı Sri Chaitanya-bhagava'tan kısa bir alıntının çevirisi, kendisi burada kalbini ve dünyaya verdiği armağanın özünü açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Sri Chaitanya-bhagavat'a Giriş (İngilizce çeviri). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur'a olan büyük saygısının ifadesi. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Bengali dilinde yayınladığı Sri Chaitanya-bhagavat için Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan giriş yazısından alınan bölümün çevirisi. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

16 Nisan 2017 

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 Tam Doyumlu, Tam Teslim. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj sevgili dostu Sripad Krishna Das Babaji Maharaj'ı hatırlıyor.
"O her zaman, son gününe kadar, saf, etik, sosyal, eğitimli karakterini korudu. Çok iyi bir adamdı ve çok katıydı. Uygulamasında kararlı, çok samimi, ve çok neşeliydi.  Her koşulda hoşnut olmaya çalışırdı." Devamını okuyun...

8 Nisan 2017 

Dvadashi. Paran (Londra'da) sabah 6:29 ile 10:51 arası.
Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Ayrılış Festivali 2012 akşam konuşması İngilizce olarak Srila B.B. Avadhut Maharaj tarafından Govardhan'da, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın murtisinin Govardhan'daki pushpa-samadhisine yerleştirildiği günde, ve Kutsal  Lütufları'nın ayrılışının ikinci yıldönümünde yapıldı.
"Guru Vaishnava olmadan bu (ilahi) gerçeklikle hiçbir bağlantımız olmaz... ama gören gözleriniz varsa Guru her zaman size gelir. Biz Guru'yu sadece murti formunda değil her öğrencinin kalbinde görürüz." 
Govardhan, 4 Nisan 2012:
     17+ dakika, 4 MB mp3 audio


thumbVideo slayt gösterisi sunumu: Sri Guru Arati, Manevi Öğretmenimiz Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın anısına Nrsingha Chaitanya Prabhu ve Manasa Krishna Prabhu tarafından hazırlandı.
İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (16+ dakika, 57 MB mp4 video) 

thumbAudio: Nabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Ayrılış Festivali akşam programı. Kutsal Lütufları'nın bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunlarını ve yüceliklerini anarken.
6 Nisan, 2010. Akşam Konuşmaları:
    Bölüm 1: Srila B.N. Acharyya Maharaj, Sripad Mangal Maharaj ve Sripad Avadhut Maharaj
     32 + dakika, 5+ MB mp3 audio
    Bölüm 2: Srila B.N. Acharyya Maharaj, Sripad Giri Maharaj, Mahananda Prabhu Bhakti Ranjan, Krishna Kanta Devi Dasi, Aprakrita Prabhu, Sripad Goswami Maharaj, Puri'den Laxmidhar Prabhu.
    42 + dakika, 7+ MB mp3 audio

thumbSripad B.B. Avadhut Maharaj'ın ayrılış mektubu Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın gidişi üzerine derin düşüncelerini ve bununla ilgili son olayları irdeliyor. İngilizce çeviri Rusya'dan Kundalata Devi Dasi.

thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sabah gerçekleşen Büyük Ayrılış Festivali. Bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunlarını ve yüceliklerinin anıldığı sabah konuşmaları. 6 Nisan 2010 sabahı, nat mandir:
    Bölüm 1: 35 + dakika, 6+ MB mp3 audio
(Srila B.N. Acharya Maharaj ve Sripad Goswami Maharaj, Bengali'ye çeviren Sripad Tirtha Maharaj.)
    Bölüm 2: 44+ dakika, 8+ MB mp3 audio
(Sripad Janardan Maharaj ve Sripad Ashram Maharaj, Bengali'ye çeviren Sripad Tirtha Maharaj.)
    Bölüm 3: 28 + dakika, 5+ MB mp3 audio
(Sripad Avadhut Maharaj, Srila B.N. Acharya Maharaj ve konuklar.)
    Bölüm 4: 27+ dakika, 5 MB mp3 audio
(Srila B.N. Acharya Maharaj.)
    Tamamı (bölümler 1 - 4 bir arada): 137 dakika, 24+ MB mp3 audio.


thumbNabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Büyük Ayrılış Festivali. Kutsal Lütufları'nın  bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunları ve yücelikleri onurlandırılıyor. Altyazılı resimler.

thumb'Acharya Bhavan.' Srila Govinda Maharaj'ın verandası burada Math'da, ABD'den Divya Shakti Devi Dasi tarafından saygıyla korunuyor. Resimler Ayrılış Festivali gününde çekildi, 6 Nisan 2010.

thumbKolkata. Ayrılış Festivali Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da da düzenlendi. Srila Gurudev'in ailesi ve arkadaşları geleneksel doğrultuda festivale ev sahipliği yaptılar ve Srila Gurudev'in özel hizmetkarları dahil kıdemli Vaisnava'ları sıcak bir şekilde davet ettiler. (Resimler.)


thumbAudio: "Lord'un hizmeti sırasında ve Gurudev'in hizmeti sırasında pek çok saygısızlık ortaya çıkacaktır, ama eğer Lord'a, Srila Gurudev'e teslim olursanız, Krishna Kendisi şöyle dedi: 'Ben bütün saygısızlıkları yok ederim ve onu Bana hizmet etmesi için kullanırım.' Bizim umudumuz odur."
1 Nisan 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
    44 + dakika, 7.6 MB mp3 audio


thumbAudio: "Srila Gurudev'i her zaman sözleriyle, hizmetiyle  hatırlayın, onun direktiflerini yerine getirin, böylece o mutlu olacaktır. Srila Gurudev burada ve her şeyi o yapıyor."
31 Mart 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
    35 + dakika, 6+ MB mp3 audio


thumbAudio: "Srila Gurudev her zaman bizimle. Srila Gurudev'e kanımın son damlasına kadar Tapınağınızı, Deity'lerinizi ve adanmış kullarınızı koruyacağıma dair söz verdim." ~Srila Acharya Maharaj.
30 Mart 2010. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini öven akşam konuşmaları, Srila B.N. Acharya Maharaj, Sripad Goswami Maharaj, Sripad Avadhut Maharaj ve Jagadananda Prabhu tarafından yapıldı:
    Bölüm 1: Sripad Goswami Maharaj ve Jagadananda Prabhu 27 dakika, 4.7 MB mp3 audio
    Bölüm 2: Sripad Avadhut Maharaj: 31 dakika, 5.3 MB mp3 audio
    Bölüm 3: Srila Acharya Maharaj: 19 dakika, 3.3 MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 - 3 bir arada): 77 dakika, 13.3 MB mp3 audio


thumbAudio: Akşam konuşmaları 28 Mart'ta Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a övgü olarak Srila B.N. Acharya Maharaj, Sripad Parvat Maharaj, Sripad Tirtha Maharaj, Sripad Goswami Maharaj, Mahananda Prabhu ve Ratan Krishna Prabhu tarafından yapıldı.
28 Mart 2010 akşamı:
    Bölüm 1: Sripad Tirtha Maharaj ve Sripad Goswami Maharaj: 47 dakika, 8.2 MB mp3 audio
    Bölüm 2: Sripad Parvat Maharaj, Ratan Prabhu ve Srila Acharya Maharaj: 49 dakika, 8.5 MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 ve 2 bir arada): 96 dakika, 16.6 MB mp3 audio


thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar, Kutsal Lütuflarının ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra  sabah programı sırasında gerçekleşti.
28 Mart 2010 sabahı:
Bölüm 1: 49 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 2: 51 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 3: 14 dakika, 2+ MB mp3 audio
Tamamı (Bölümler 1 - 3 bir arada): 114 dakika, 19 MB mp3 audio 

thumbVideo ve Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar Kutsal Lütufları'nın ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra, sabah programı sırasında gerçekleşti.
İlaveten bunu izleyen günlerde kıdemli adanmışlar tarafından burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da dersler verildi.
Dosyalar Sadhu Priya Prabhu tarafından kendi lightningbeats.com websitesine kaydedildi.

5 Nisan 2017 
Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Öğlen Sri Ramachandra'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Rama Navami, 1998. Srila Gurudev kısaca Lord Ramachandra'nın yaşamı hakkında konuşuyor ve Lord'un Oyunlarında Hanumanji'nin önemine dikkatimizi çekiyor. "Hanumanji Ramachandra'nın en iyi hizmetkarıydı. Hanumanji olmadan Ramachandra'ya ibadet edemeyiz, Ramachandra'nın Oyunlarındaki öykünün esas kısmı budur. Hanumanji hoşnut edilmeden, herhangi birşey yaparsak verimli olmayacaktır. Hanumanji'nin merhametini almak gerekir. Biz hem ruhani yaşamımızı hem de maddesel yaşamımızı koruması için Hanumanji'ye dua ediyoruz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Lord Ramachandra'nın Göründüğü Gün, 2 Nisan 1998'de Govardhan'da yapılan konuşma:

    6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Üç Dünyanın Gurusu ~ Sri Ramachandra'nın Uğurlu Zuhuru yazan Jagamohini Devi Dasi. İlk olarak Sri Rama-navami 2012'de Kaliforniya Ashram'ımızın sevaashram.net websitesine web sayfası olarak kaydedildi, şimdi ise sadeleştirilmiş ePub formatında ve sadeleştirilmiş html dosya olarak taşınabilir cihazlardan kolay okunması için burada. 

thumbAudio. Sri Rama Navami sabah konuşması Lord Ramachandra'nın göründüğü gün 2012'de, Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapıldı. "Ramachandra'nın Oyunları dharma'yı izlemenin güzelliğini görsünler diye dünyadaki ruhlar için bu aydınlatıcı muhteşem örnekle geliyor."
1 Nisan 2012 Nabadwip'de:
73 dakika, 16+ MB mp3 audio

1 Nisan 2017 

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
28 dakika, 6.5 MB mp3 audio

  
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öykü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

    5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

  
Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
    İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

25 Mart 2017 

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakurun ayrılışı. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılıyor. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un bununla ilgili bir yorumu Sri Chaitanya-charitamrta'dan. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 

17 Mart 2017 

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yerde, Sripat Hapaniya'da festival: Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Sri Chaitanya Saraswat Ashram'ki Muhteşem Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sripat Hapaniya'daki Tapınağımızın kısa tarihçesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32+ dakika, 3.7 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (7.4 MB).

Hapaniya'da Bir Gün Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Ekim 1989da yapılan konuşma. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati'de yayınlandı, Vol. I.(50K PDF dosya.)

12 March 2017 

Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay doğana kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'ta Muhteşem Festival.
Sri Sri Radha-Govinda'nın Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 531 Gaurabda yılının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Gaura Purnima, 1998. "Aslında Mahaprabhu'nun Kendi Oyunlarında göstermiş olduğu şey, benzersiz madhurya rasa liladır... Radharani'nin kalp ve halesi bir Yuga-avatar ile tezahür etmeyecektir... Yuga-avatar Krishna'nın eylemi, Harinama sankirtan vaaz etmektir. Bizim Srila Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki söylemimiz, onun, Yuga-avatar gibi, Krishna kavramının tamamını bütün dünyaya verdiğidir. Bu da Yuga-avatar'ın işidir. Oysa kalp ve halesiyle Radharani'nin ruh halini karşımızda sadece Krishna Radharani ile temsil edebilir - bizim için değil, Kendisi ilgi duyduğu için."  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Gaura Purnima günü yapılan konuşma, 13 Mart 1998:
21+ dakika, 5 MB mp3 audio Sri Gaura Purnima'yı kutlarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adanmışların kalplerindeki neşeyi anlatıyor. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) Türkçesi

Audio: Sri Gaura Purnima 2004, büyük ilham veren konuşma adanmışlara hitaben Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapıldı. 
6 Mart 2004:

 18+ dakika, 4+ MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Gaura Purnima 1990. Srila Govinda Maharaj Sri Gaura Purnima'da konuşuyor, Nabadwip Dham. İlk audio dosya olasılıkla Srila Gurudev'ın verandasında program günü yapıldı. Jamuna Priya Devi Dasi tarafından hazırlandı ve webde kaydedildi.
12 Mart 1990, Nabadwip:
 3 audio dosya archive.orga kaydedildi

  
Audio: Sri Gaura Purnima. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Nabadwip'in nasıl düşmüş kesimin yararı için olduğunu anlatan Srila Sridhar Maharaj'ın öğretilerini irdeliyor. Sri Gauranga Sundar'ın Göründüğü Gün yapılan bir konuşma, 25 Mart 2005:
 45 dakika, 10.3 MB mp3 audio


Video. Sri Gaura-Purnima 2009 haber sunumu Vaidehi Devi Dasi tarafından hazırlandı. Videoda Nabadwip Tapınağımızda kutlanan Sri Gauranga Sundar'ın zuhuru ile ilgili yıllık festival tanıtılıyor. İçerikte, bu yılın programı ile ilgili film ve kısa bir süre önce Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağı'mızdaki verandasında yaptığı sohbetten bir bölüm var. 
6+ dakika, 8+ MB 'wmv' video

  
Video. Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Kutlaması 2009. Sri Chaitanya Saraswat Math'daki festivallerin açılışı Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından İngilizce olarak yapılan konuşma ile gerçekleşti ve kirttanlar, arati, Tapınak parikraması ve  akşam programı ile sürdü.
17+ dakika, 25 MB 'wmv' video
 
  
Audio: Srila Gurudev ayın doğduğu saatte, Sri Chaitanya-charitamrita  Adi-lila:13, 89-124  slokalarını  zikrederek kirttana öncülük ediyor, Sri Gaura-Purnima 2004. 
34 dk 8.1 MB mp3 audio
 
  
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından söylenen kirttan geçen ay, Sri Gaura-Purnima Parikrama Adhivas Günü gerçekleşti: Srila Bhaktivinod Thakur'un eserleri, Goptrtve Varana (Ki jani ki bole, tomara dhamete...) ve Dainyatmika (Emona durmmati, samsara bhitare...).
10 dakika, 3 MB mp3 audio.
Sözler ve çevirileri Math'ın Kirttan Guide kitabındadır, Sri Chaitanya Saraswat Kitaplığından sağlanabilir ve buradan ücretsiz indirilebilir.
 
  
Audio: İki audio dosya: Srila Govinda Maharaj Nabadwip'de, akşamki Gaura-Purnima programı için yakarış şeklinde dualar ve kirttanlar zikrediyor, ayrıca Srila Gurudev'ın adanmışlara hitaben yaptığı Gaura-Purnima konuşması. (2002) 
 
"Sri Gaurasundar'ın görünmesi" Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan bir konuşma. İlk olarak Hindistan'da 1986'da "Guardian of Devotion"da yayınlandı. Avustralya'da, 2002'de, "Sri Gaura Purnima"da tekrar basıldı. 
 
Sri Gaura-Purnima'da okunan dizeler Sri Chaitanya-charitamrita, konukların ve adamışların katılımlarına yardımcı olmak üzere baskıya hazır. 
 
Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan ve Sri Gaurasundar'ın Görünmesini öven Kirttan: 'Sri-Sri Gaurasundarer Avirbhava Vasare'. 
  
Sri Gaurasundar'ın Görünmesi yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj. Özgün Bengali'den İngilizce'ye çeviren Sripad Bhakti Madhav Puri Maharaj. İlk olarak The Guardian of Devotion adlı derginin 1986 Kalküta baskısında yayınlandı. (60K PDF dosya.) (Türkçesi) 
  
Sri Sri Gaurasundar'ın Zuhuru Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-Charitamrita'sından. Özgün Bengali'den çeviren Sripad Swarupananda Prabhu. İlk olarak Counterpoint'de yayınlandı (Vol. 1 No. 6). (55K PDF dosya.) 

9 Mart 2017 

Sripad Madhavendra Puri'nin ayrılışı. Sri Nabadwip Dham Parikrama'nın ikinci günü, Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın Sri Gauranga Dety'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Sri Koladwip, ve diğer yerler.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un iki kitabı dörtlüklerin çevirisiyle birlikte: ücretsiz olarak pdf indirilebilir. Şu anda Nabadwip'te gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikrama'ların izlenmesinde çok yardımcı.

 İlahi Aşka Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Puri tarafından açıklanan ayrılıkta adanmışlık. Sri  Chaitanya-charitamrita'nın dördüncü bölümünden alıntılar Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumları ile birlikte. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri ile ilgili harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının ankura'sı (filizi) olarak kabul edilir, o kalbine Vrindavan'ın ilahi aşk kıvılcımını alan bir sannyasidir. Kendisi o doğrultuda belirtiler sergiledi, ve Gaudiya Vaishnava okulu genelde onun izinden gitti." 
8 Mart 1982:
 37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio

thumbSri Madhavendra Puri'nin yetkin konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'te yayınlandı. Burada metin websayfası olarak tekrar düzenlendi, aynı zamanda orjinal baskının taranmış baskısı ile (500K pdf dosya).
  
thumbAudio: Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgü. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, Internet radyo konuşmasını yapan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından da şu anki çağda tüm adanmışların sahip olduğu şansı vurguluyor.
İlk kez Sripad Madhusudan Prabhu tarafından krsna.cc websitesine kaydedildi. 
19 March 2000:
 24 dakika, 5+ MB mp3 audio
  
Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandirde topluluğa hitaben yapılan konuşma, Nabadwip, Mart 2008. 
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video

 Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj tarafından aynı anda Telegu'ya çevrildi. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:
43 dakika, 6 MB mp3 audio

7 Mart 2017 

Sri Nabadwip Dham Parikrama'nın Adhivas günü. Her yıl yedi gün süren festivalin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özellikle de Kali-yuga için tavsiye edilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimiz şeyi yeniden ortaya koymak... Bizler çabamızın tamamını kirtan amacı için ortaya koyacağız. Kirtan demek vaaz vermek demektir, ve bu özellikle de yeni başlayanlar için, başarı elde etmede en üstün yöntem olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince çaba gösterin. Her bir siniri vaaz için, daha üst kaynaktan özümsediğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 7 Mart 1982:
16+ dakika, 4 MB mp3 audio

 Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü gününde konuşuyor, yıl 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) Türkçesi
  
 Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal, Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlıysa, eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile anlatılabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur." Devamını okuyun... (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinbe kaydedildi.) Türkçesi

3 Mart 2017

thumbSri Gaura Purnima 2017'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimi şimdi hazır. (Türkçesi) 

1 Mart 2017 

Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Radha Ramanasundar Jiu'nun yerleştirme yıldönümü festivali, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Kaikhali, Kolkata.

Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram Kaliforniya ve dünyanın dört bir yanındaki adanmışlar tarafından övgüyle anıldı.
Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızdaki Pazar programı videosunda Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın öncülüğünde bazı konuşmacıların yaptığı konuşmalar.
YouTube videoları üç bölüm: programın başında bhajanlar | Srila Janardan Maharaj'ın konuşması | toplanmış adanmışlardan övgüler. 
 Buna ek olarak, Tayland'da, Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Pazartesi LiveStream televizyon yayınında (81 dakika) Sripad Yudhamanyu Prabhu'nun övgüyle anılmasına öncülük etti, indirmek ve çevrim içi dinlemek için audio ayrıca mevcut (70MB).

26 Şubat 2017 

Amavasya. Sri Sadashiva Gangadhar'ın, Sri Govinda Kunda, Nabadwip'deki yerleşim yıldönümü festivali.

Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram dün, Sri Sivaratri'de bu dünyadan ayrıldı. Kendisi Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad tarafından inisiye edildi ve 1980'lerin başında Srila Guru Maharaj'ın ve Srila Gurudev'in himayesine girdi. Teslimiyet içindeki adanmışlık ruh hali ve etkinlikleri vasıtasıyla bu üç büyük Achaya'nın özel lütfunu aldı. Sripad Yudhamanyu Prabhu dünyanın dört bir yanındaki tüm Vaishnavalar tarafından, ve özellikle de eşi Jivana Devi Dasi, ve Krishna bilinci ile tanıştırdığı ve beslediği çok sayıdaki Çinli adanmış tarafından çok fazla özlenecektir.
Ayrıca, Kaliforniya'da, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ın websitesi, sevaashram.com.'da yer alan duyurumuza lütfen bakın.
_______________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: