Son güncelleme 18 Haziran 2019 Salı günü yapıldı. 

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2019 - 2020
(Ankara için hazırlandı).

HAZİRAN 2019 
15.
(Ctesi) Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki Büyük Festivali.  
17.
(Ptesi) Purnima. 
Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları. 
18. (Salı) Srila Shyamananda Prabhu ve Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.
19.
(Çarş) 
Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun görünmez oluşu.
22. (Ctesi) Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.
28. (Cu)  Ekadashi. Oruç.  Sriyukta Rama Devi'nin görünmez oluşu.
29.
(Ctesi) Dvadashi
. Paran sabah 7:33 ile 10:22 arası.

TEMMUZ 2019
2.
(Salı) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmez oluşu. Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşu.
3. (Çarş) Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Lord'un tüm tapınaklarının temizliği.
4: (Perş)
Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı.  Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucuönde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
________________________________


18 Haziran 2019 


Srila Shyamananda Prabhu ve Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Syamananda Prabhu. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimati Radharani'nin ayak bilekliğini bulan ve o bilekliğin alnına değmesiyle özel bir tilak işaretine sahip olan Syamananda Prabhu'nun öyküsünü anlatıyor. Srila Sridhar Maharaj Syamananda Prabhu'nun "Mutlak'ın özel takdiri ile" sakhya-rasa'dan madhura-rasa'ya geçişini açıklıyor. 30 Temmuz 1983:


Shyamananda Prabhu. Affectionate Guidance Bölüm 17'den alıntı, yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Narottam Thakur'un yakın dostları ve yaşıtları Shyamananda ve Srinivas idi. Srila Jiva Goswami'den ve diğer Vaishnava'lardan gelen ilhamla, bu üç büyük adanmış Mahaprabhu'nun vaazına devam etmek üzere Bengal'e geri gönderildi."
 

Shyamananda Prabhu'dan Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya-charitamrita yorumlarında birkaç kez söz edilmiştir. Burada Shyamananda Goswami tarafından Mahaprabhu'nun sankirtan hareketine yapılmış olan katkıyla ilgili olarak onun yorumlarından bazıları var.
  
"Hayatımda pek çok mucize gördüm...." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 2000 yılında bugün ayrılan ABD den Sripad Rsabdev Prabhu'nun anısına övgü dolu bir konuşma yapıyor.
12 Haziran 2006:
 

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.4 MB mp3 audio). 
 
Audio: Sripad Rsabhdev Das Adhikari - kendisinin 2000 yılında, bu dünyadan ayrılmadan birkaç hafta önce yaptığı Vimeo video konuşmasının ses kaydından alıntı.
"Derine dalın, yüzeysel anlayışla tatmin olmayın. Din bir hapisanedir. Ve biz kültürel etkileşim olarak Hinduizm'den ve Vedik din olarak telakki ettiğimiz şeyden çok fazla şey derledik, ama bizim için gerekli olan öze gitmektir, ve bu da her türlü görsel, zihinsel, ve nesnel anlayışın ötesindedir. Bizler bilincin öznel evrimi içine girmeli ve Krishna'nın kayıp hizmetkarını aradığı o gerçekliğe, Güzel Gerçekliğe derinlemesine dalmalıyız."

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (13+ dakika, 3.2 MB mp3 audio)

17 Haziran 2019 

Purnima.
Sri Jagannathdev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan sohbet tarzında konuşma Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra günü anısına ve Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in ayrılışları anısına gerçekleşti. Dum Dum Park Tapınağımızda Srila Gurudev'in verandasında toplanan adanmışlara öncülük eden Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın da katıldığı kapsamlı konuşma sırasında Sripad B.L. Akinchan Maharaj, Sripad B.P. Siddhanti Maharaj, Sripad B.S. Niskinchan Maharaj, Sripad B.S. Jitendriya Maharaj ve Sripad B.M. Mangal Maharaj da hazır bulundular. Sohbet 11 Haziran 2006'da gerçekleşti.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (35+ dakika, 4.1 MB mp3 audio). 
  
Srila Sridhar Pandit. Heart and Halo (Kalp ve Hale) adlı kitabın Aşkın Gerçek Değerlendirmesi adlı bölümünden, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu'nun Oyunlarından bir anekdotla Srila Sridhar Pandit'in yüceliklerini örnekliyor.

Srila Mukunda Datta. Srila Mukunda Datta'nın yüceliklerini anlatan derleme yazı ile birlikte okunacak daha fazla link.

15 Haziran 2019 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

thumb Soquel, Kaliforniya, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda yaşamakta olan Sripad Bhakti Chandan Parvat Maharaj, 14 Haziran Cuma günü sabah erken bu dünyadan ayrıldı. O, Srila Gurudev'in nilüfer ayaklarına geldiği 1988 yılından bu yana çeşitli kapasiteler içeren aralıksız samimi hizmet sundu. Kendileri bütün adanmışların çok sevdiği ve değer verdiği bir şahsiyetti.  
Onun onuruna Kaliforniya'da gerçekleştirilecek olan programlarla ilgili bilgi için lütfen
 Seva Ashram'ın websitesine, ve SCSMathInternational websitesinde onun anısına çok düzgün bir şekilde derlenmiş olan resimlerin oluşturduğu Sripad Parvat Maharaj'a ithaf edilen web sayfası'na bakınız.Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio). 
  
Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayla ilgili yazıyı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."

12 Haziran 2019 

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio). 
  
Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım. 
 
thumbAudio. Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.
 
Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için  resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı. 
 
thumbAudio. Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi.

4 Haziran 2019 

Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kolkata: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu'nun kuruluş günü festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Audio: Deity'lerin Adları. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (12 Eylül 2006)

İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (15+ dakika, 1.8 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (3.6 MB mp3 audio) 
  
Resimler ve alıntı Sripad B.S. Goswami Maharaj'ın sabah dersinde Deity'lerın Adlarını yücelten konuşmasından.

31 Mayıs 2019 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın telefonla Hawai'den Madhusudhan Prabhu aracılığı ile Mayıs 2000'de yaptığı konuşma. 
"Vrindavan Das Thakur,Vedavyas'ın Chaitanya lila için olan enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gündür. Sri Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluyoruz, bu kitabın nasıl bu kadar tatlı olduğuna inanamıyoruz... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan şöyle söz etti: o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti -- hiçbir mantığa bağlı olmayan. O yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarıyla tamamen sarhoş olmuştu."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.
 İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio) 

Bengali: Sloka Srila Vrindavan Das Thakur'a ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'ye övgü olarak Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bu sloka Bengali dilindeki Sri Chaitanya Bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın giriş bölümlerinde yayınlanmıştır. Srila Gurudev yukarıdaki audioda (30 Mayıs 2000) bu dörtlüğü okuyor ve anlamını açıklıyor. Buradan Chaitanya Bhagavat'ımızın giriş yazısını Bengali dilinde okuyun.

Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantrası (İngilizce çeviri) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberinde Srila Govinda Maharaj'ın mantranın anlamını açıkladığı bir konuşma. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün olan bugün onun anısına Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından çocuk adanmışlar için hazırlanan resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. O büyük olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği son öğrenciydi...."
(Türkçesi)

23 May 2019 

Srila Ramananda Ray'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Metin ve Audio. Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' metin olarak 'pdf' dosya şeklinde (
Türkçesi 'Güzel Gerçek') ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:
Bölüm bir (21 dk 2.4 MB mp3 audio). 
Bölüm iki (21 dk 2.4 MB mp3 audio). 
  
Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri Srila Govinda Maharaj'ın Revealed Truth (Vahiy Yoluyla Bildirilen Gerçek) adlı kitabındaki The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes (Radha-Krishna'nın Oyunlarının Bir Sonraki Baskısı) adlı bölümde tatlı ve yetkin bir dille irdeleniyor. 1.8 MB pdf dosya.
  
Audio. Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri bu sabahın darshan sohbetinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından anlatıldı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar bu boyuttan ayrıldı. Oysa Ramananda Ray son derece güçlü, ciddi ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi yönetti, her şey çok sakindi. Bu Mahaprabhu'nun ona verdiği talimat mıydı değil miydi bilmiyoruz, ama aslında görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve tahammül edilmez olurdu."
Sabah darshan sohbeti, 25 Mayıs 2008:
 
 41 dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB. 
  
Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın Ayrılış Günü. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar diğeri ise Ramananda Ray."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshan sohbeti, 7 Mayıs 2007. 
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.) 

19 Mayıs 2019 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)

thumb
Gerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)

18 Mayıs 2019 

Purnima. Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in göründüğü gün. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa). Sri Krishna'ın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buddha Purnima: Lord Buddha'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:

 76+ dakika, 18+ MB mp3 audio

Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).

  
thumb
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:

37 dakika, 8.6 MB mp3 audio
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor. 
Bant birinci yüz (4 dk 1 MB mp3 audio). 
 Bant ikinci yüz (13+ dk 3.2 MB mp3 audio). 
  
Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi: 
 16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video 
  
'Şefkatle Bağlı' -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor.  
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007. 
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.) 
  
Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007. 
(3+ dakika, 600 K mp3 audio) 
  
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio). 
  
Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın 1999 yılının bugününde yaptığı konuşmayı dinleyin, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.
 
 Bölüm bir (15 dk 3.6 MB mp3 audio). 
 Bölüm iki (13+ dk 3.1 MB mp3 audio). 
  
Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı. 
  
Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi  Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi. 
 
 
Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio) 
 Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:

18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.

thumbAudio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.

Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."

13 Mayıs 2019 

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srinivas Acharya hakkında yaptığı konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)
Srinivas-Acharya-part1 (18 minutes, 4.2 MB mp3 audio)

thumb
Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.

Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.

11 Mayıs 2019 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Ganj'ın ihtişamı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda Sri Ganga Puja, 2006'da yapılan sohbet tarzındaki konuşma:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

thumb
Srila Gurudev Ganj'da Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarında yıkanırken, beraberinde bazı adanmışlar da var. Resimler ve kısmi yazı Srila Govinda Maharaj'ın 4 Nisan 2007 sabahı Kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşmasından.


9 Mayıs 2019 

Sripad Shankar Acharya'nın görünmesi. Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Gabhastinemi Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Nedensiz ve Karşı Konulmaz. Sripad Janardan Maharaj tarafından, Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki Pazar programına tesadüf eden Sankaracharya'nın görünme günü verilen ders.
8 Mayıs 2011, Soquel, ABD:

 50+ dakika, 8+ MB mp3 audio

7 Mayıs 2019 

Sri Sri Jagannathdev'in 21 gün süren Chandan Yatra'sının başlaması. Aksaya Tritiya: bazı işlere başlamak için iyi bir gün.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Video. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Chandan Yatra lilasını başlatmak üzere Sri Govinda Kunda'nın merkezine 4 Mayıs 2003'de yaptığı yolculuk.
18 dakika, 36 MB QuickTime video. (İndirin ve VLC, QuickTime, iTunes, vb. ile
ücretsiz izleyin.)

Ayrıca, Lord'un üç gün sonra gerçekleşen dönüş yolculuğu:
11 dakika, 21 MB QuickTime video.

6 Mayıs 2019 

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumb
Audio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedilen bu mantra, ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
RealMedia audio beraberinde kapsamlı özet notlarla
(özete ve 13+ dakikalık, 3 MB mp3 audio dosyaya html link). 

4 Mayıs 2019 

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Pandit Sri Gadadhar Goswami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Gadadhar Pandit'in olağanüstü fedakarlığını anlattığı kapsamlı makale. İlk olarak Ağustos 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrildi, ve İngilizce olarak buraya Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Pandit Sri Gadadhar, Tanrı'nın en yakın dostu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın en yakın dostunun kalbini anlatıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Gadadhar Pandit'in Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Hawai'den Madhusudhana Prabhu ile Dum Dum Park Tapınağından telefonla yaptığı konuşma, Kolkata, 2006. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio) 

Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.'
"

Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın bu özel konuşması, Math'ın dergisi Sri Gaudiya Darshan'ın Jagannathdev Rathayatra sayısında 1995'de yayınlandı. (144 K pdf file.)
"Daha sonraki oyunlarında, Mahaprabhu hemen her gün okyanusa gider ve Sri Gadadhar Pandit'le buluşurdu,
bazen de Sri Gadadhar Pandit Gambhira'ya gider ve Mahaprabhu'ya Srimad Bhagavatam okurdu... Mahaprabhu Srimad-Bhagavatam'ın her harfini Krsna'nın tezahürü olarak görürdü, ve bunu Gadadhar Pandit’in nilüfer ağzından duyduğu zaman çok büyük huzur duyumsar ve tam anlamıyla doyduğunu hissederdi. Sri Gadadhar Pandit Mahapabhu'ya bu şekilde hizmet etti."


'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor. 

thumb
Audio: Srila Gadadhar Pandit. Akşam dersi Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından bu yıl Srila Gadadhar Pandit'in göründüğü gün verildi. "Vahiyle inen gerçek, eğitim aldığınız başka bir konuyu öğrendiğiniz gibi elde edilmeyecektir... Srila Guru Maharaj burada der ki, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun güzelliğini bir an olsun gören on milyon küpid kendinden geçecektir."
3 Mayıs 2011, Dum Dum Park, Kolkata:

63 dakika, 11 MB mp3 audio

thumb
Audio: Gaur Gadadhar, yüce saygıdeğer Deity. Sripad Tyagi Maharaj, Gadadhar Pandit'in göründüğü gün vesilesiyle Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 2006 yılında yaptığı konuşmanın çevriyazımını okuyor. "Srila Bhaktivinod Thakur bize söylemiş olduğu için son derece şanslıyız: 'Gaur Gadadhar bu dünyadaki üstün saygıdeğer Deity'dir.' O, (Srila Bhaktivinod Thakur) Nabadwip'de, Svananda Sukhada Kunja'da yaşadı ve orada yaşarken Gaur Gadadhar puja'yı gözler önüne serdi. Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılış günü, Sri Gadadhar Pandit'in ayrılış günü ile aynı gündür."
3 Mayıs 2011, Nabadwip:

46 dakika, 10+ MB mp3 audio 

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağrıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:
'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego katmanlarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'

'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi) (kendi yerel sayfamızda da mevcuttur):
'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve  'Heart and Halo'  (Kalp ve  Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'
 

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
' "Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

29 Nisan 2019 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbnewAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmez Olduğu Gün yapılan konuşma, 2007.  Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez olduğu gün onuruna düzenlenen festivalin sabahında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan ululama, 12 Nisan 2007, Nabadwip. Audio ve dörtlüklerin listesi Srila Gurudev tarafından yapılan bu konuşmadan. 
Ayrıca Srila Gurudev tarafından ertesi gün gerçekleştirilen ve bu güne de gönderme yapılan (dörtlüklerin yer aldığı) harikulade bir konuşma daha.
Srila Gurudev'in konuşmalarındaki ve resimlerindeki güzelliğin akışına yer veren son kayıtlara buradan ulaşılabilir AbsoluteSweetness.org.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan Srila Vrindavan Das Thakur ile ilgili harikulade konuşma görünmez olduğu gün gerçekleşti.
"Onun kalbi Nityananda'ya ve Sri Gauranga'ya karşı çok büyük adanmışlıkla doluydu. Biz
Gaura-Nityananda'ya karşı o tür saf ve yoğun adanmışlık elde etmek için onun ayaklarında ona dua ediyoruz." Srila Guru Maharaj bu kaydın son bölümünde Sri Sri Nitai Gauranga için Srila Vrindavan Das Thakur tarafından yazılan pranam mantramları okuyor ve açıklıyor.
18 Nisan 1982: 

 36+ dakika, 8.9 MB mp3 audio


Gökyüzünde Uçmak. Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılış günü 2012 onuruna, kitabı Sri Chaitanya-bhagava'tan kısa bir alıntının çevirisi, kendisi burada kalbini ve dünyaya verdiği armağanın özünü açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Sri Chaitanya-bhagavat'a Giriş (İngilizce çeviri). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur'a olan büyük saygısının ifadesi. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Bengali dilinde yayınladığı Sri Chaitanya-bhagavat için Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan giriş yazısından alınan bölümün çevirisi. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

24 Nisan 2019 

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Tam Doyumlu, Tam Teslim. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj sevgili dostu Sripad Krishna Das Babaji Maharaj'ı hatırlıyor.
"O her zaman, son gününe kadar, saf, etik, sosyal, eğitimli karakterini korudu. Çok iyi bir adamdı ve çok  sertti. Uygulamasında kararlı, çok samimi, ve çok neşeliydi.  Her koşulda hoşnut olmaya çalışırdı." 
Devamını okuyun...  

16 Nisan 2019 

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

thumbDünyadaki 'Ekadashi' oruç tarihleri Gaura Purnmia 2020'ye kadar şimdi burada. Diğer Vaishnava festival tarihleri dünyanın her yerinde aynı tarihte uygulanır, ancak sadece Sri Hari-vasara ('Ekadashi') için olan oruç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın talimatı doğrultusunda yerel astrolojik koşullara göre hesaplanır. (Ankara için lütfen yukarıya bakınız)

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar, Kutsal Lütuflarının ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra  sabah programı sırasında gerçekleşti.
28 Mart 2010 sabahı:
Bölüm 1: 49 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 2: 51 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 3: 14 dakika, 2+ MB mp3 audio


thumb
Video slayt gösterisi sunumu: Sri Guru Arati, Manevi Öğretmenimiz Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın anısına Nrsingha Chaitanya Prabhu ve Manasa Krishna Prabhu tarafından hazırlandı.
İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (16+ dakika, 57 MB mp4 video)


thumb
Nabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Büyük Ayrılış Festivali. Kutsal Lütufları'nın  bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunları ve yücelikleri onurlandırılıyor. Altyazılı resimler.

thumb
'Acharya Bhavan.' Srila Govinda Maharaj'ın verandası burada Math'da, ABD'den Divya Shakti Devi Dasi tarafından saygıyla korunuyor. Resimler Ayrılış Festivali gününde çekildi, 6 Nisan 2010.

Audio: Ayrılış Festivali 2012 akşam konuşması İngilizce olarak Srila B.B. Avadhut Maharaj tarafından Govardhan'da, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın murtisinin Govardhan'daki pushpa-samadhisine yerleştirildiği günde, ve Kutsal  Lütufları'nın ayrılışının ikinci yıldönümünde yapıldı.
"Guru Vaishnava olmadan bu (ilahi) gerçeklikle hiçbir bağlantımız olmaz... ama gören gözleriniz varsa Guru her zaman size gelir. Biz Guru'yu sadece murti formunda değil her öğrencinin kalbinde görürüz." 
Govardhan, 4 Nisan 2012:
 17+ dakika, 4 MB mp3 audio


thumb
Kolkata. Ayrılış Festivali Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da da düzenlendi. Srila Gurudev'in ailesi ve arkadaşları geleneksel doğrultuda festivale ev sahipliği yaptılar ve Srila Gurudev'in özel hizmetkarları dahil kıdemli Vaisnava'ları sıcak bir şekilde davet ettiler. (Resimler.)


thumb
Audio: "Lord'un hizmeti sırasında ve Gurudev'in hizmeti sırasında pek çok kusur ortaya çıkacaktır, ama eğer Lord'a, Srila Gurudev'e teslim olursanız, Krishna Kendisi şöyle dedi: 'Ben bütün kusurları yok ederim ve onu Bana hizmet etmesi için kullanırım.' Bizim umudumuz odur."
1 Nisan 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
44 + dakika, 7.6 MB mp3 audio 

thumb
Audio: "Srila Gurudev'i her zaman sözleriyle, hizmetiyle hatırlayın, onun direktiflerini yerine getirin, böylece o mutlu olacaktır. Srila Gurudev burada ve her şeyi o yapıyor."
31 Mart 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
35 + dakika, 6+ MB mp3 audio

14 Nisan 2019 

Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Öğlen Sri Ramachandra'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Rama Navami, 1998. Srila Gurudev kısaca Lord Ramachandra'nın yaşamı hakkında konuşuyor ve Lord'un Oyunlarında Hanumanji'nin önemine dikkatimizi çekiyor. "Hanumanji Ramachandra'nın en iyi hizmetkarıydı. Hanumanji olmadan Ramachandra'ya ibadet edemeyiz, Ramachandra'nın Oyunlarındaki öykünün esas kısmı budur. Hanumanji hoşnut edilmeden, herhangi birşey yaparsak verimli olmayacaktır. Hanumanji'nin merhametini almak gerekir. Biz hem ruhani yaşamımızı hem de maddesel yaşamımızı koruması için Hanumanji'ye dua ediyoruz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Lord Ramachandra'nın Göründüğü Gün, 2 Nisan 1998'de Govardhan'da yapılan konuşma:

 6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Audio/Video: Sri Rama Navami, 2016. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj describes Sri Ramachandra'nın görünmesini, niteliklerini ve oyunlarını anlatıyor. 
Originally broadcast over Livestream, 16 April 2016:
 60 dakika, 24 MB mp3 audio
ve Video YouTube kaydı.

Üç Dünyanın Gurusu ~ Sri Ramachandra'nın Uğurlu Zuhuru yazan Jagamohini Devi Dasi. İlk olarak Sri Rama-navami 2012'de Kaliforniya Ashram'ımızın sevaashram.net websitesine web sayfası olarak kaydedildi, şimdi ise sadeleştirilmiş ePub formatında ve sadeleştirilmiş html dosya olarak taşınabilir cihazlardan kolay okunması için burada. 

thumb
Audio. Sri Rama Navami sabah dersi Lord Ramachandra'nın göründüğü gün 2012'de, Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapıldı. "Ramachandra'nın Oyunları dharma'yı izlemenin güzelliğini görsünler diye dünyadaki ruhlar için bu aydınlatıcı muhteşem örnekle geliyor."
1 Nisan 2012 Nabadwip:
73 dakika, 16+ MB mp3 audio

10 Nisan 2019 

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmesi.

 thumbnewVideo: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı yüceltiyor.

Srila Guru Maharaj 1985'deki kendi Vyasa Puja'sında, halefi olarak seçtiği Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerinden söz etti. Srila Guru Maharaj'ın sesi Srila Govinda Maharaj'ın 1987'de Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip Dham'da gerçekleşen Sri Vyasa Puja görüntüsüne yerleştirilmiştir.
Yakın zamanda hazırlanan video. Doğrudan indirin ya da izleyin:
19 dakika, 64 MB mp4 video
      Şimdi YouTube'dan ulaşmak da mümkün.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
 28 dakika, 6.5 MB mp3 audio
  
thumb
Audio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öyküyü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

 5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio
  
Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006. 
 İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio). 
  
Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj. Srila Saraswati Thakur tarafından Batı'da vaaz vermeye gönderilen, Srila Sridhar Maharaj'ın ilk ruhani kardeşinin anısına. Yayınlarımızdan iki alıntı: biri Srila Sridhar Maharaj'a, diğeri Srila Govinda Maharaj'a ait.2 Nisan 2019 

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakur'un görünmez oluşu. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılıyor. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un bununla ilgili bir yorumu Sri Chaitanya-charitamrta'dan. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

21 Mart 2019 

Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay yükselene kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 533 Gaurabda yılının sona ermesi.

thumbAudio: Sri Gauranga'nın dansındaki ruh hali. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Sri Gauranga'nın kendisini yayan vecd coşkusu üzerine: "O Kendi Adını zikrederek dans ediyor... devinen ananda, devinen vecd. Premadhama-deva-stotram adlı kitabımda Onun nihai gerçeklik olduğunu, Mutlak olduğunu yazdım. Neden? Onda iki şey sunuluyor. Bir: O Kendi içinde hissettiği vecd coşkusuyla, dans ediyor. Ve: onu başkalarına yayarak, zikir yapıyor."
Nabadwip Dham, 21 Şubat 1982:
15+ dakika, 10+ MB mp3 audio

5 Mart 2019 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram bu kayıtlı mülakatta Srila Gurudev'i Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı hatırlıyor, jayasri.org'a kaydedildi. (35 dakika.)

24 Şubat 2019 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 146'ıncı kutsal görünüm festivali. Nabadwip,
Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'ın kutsal görünüm festivali vesilesiyle, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 1982'de uluslararası topluluğa hitaben yapılan coşku veren konuşma:
"En cesur temsilcilerden ya da katılımcı sağlayanlardan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, pek çok düşmüş ruhu en üst seviyeye kaydetmek üzere buraya geldi. Ve orta seviyedeki farklı temsilcilerin tamamıyla savaşmak zorunda kaldı. Genel olarak en büyük düşmanının mayavad olduğunu düşündü." 
Adanmışlara hitaben yapılan konuşma, 13 Şubat 1982:
     23 dakika, 16 MB mp3 audio

thumbAudio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Görünme Günü Festivali, 2007. Srila Gurudev Acharyya Vandana ve Sri Dayita Das Pranati Panchakam 
adlı şarkıları okuyor. Kutsal Lütuflarının İngilizce övgü konuşması, Nabadwip halka açık program.
Sannyasilerle akşam oturumu. 
Resimler ve audio absolutesweetness.org'a kaydedildi. 

19 Şubat 2019 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

thumbSri Sri Narottama-Prabhor-Astakam. Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından Srila Narottam Prabhu'ya övgü olarak yazılan sekiz dörtlük, premadharma.org'a bugün kaydedildi.

9 Şubat 2019

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. 
Audio: "Srila Gurudev'i hatırlarken." Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ile yapılan bu müstesna mülakatta, Kendileri Srila Gurudev, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile yirmi yılı aşkın birlikteliğinin zengin deneyimini paylaşıyor, jayasri.org websitesine kaydedildi.27 Ocak 2019

thumbSri Gaura Purnima 2020'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimine şimdi buradan ulaşılabilir.

26 Ocak 2019 

Srila Jayadev Goswami'nin 
görünmez oluşu.

thumbSri Mangala-Gitam. Sri Jayadev Goswami'nin büyük umut vaad eden bir şarkısı, Sri Prabodhananda Saraswati'nin yorumuna dayanan Kirtan açıklamasıyla premadharma.org websitesine kaydedildi.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı."Srimad Bhagavatam bunu herkes için söyledi: eğer bizler her gün, her an Lord Krishna'ya hizmet etmeye çalışırsak ve Lord Krishna'yı hatırlarsak bu yıl muhteşem olacak." Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: