Son güncelleme 30 Ocak 2023 Pazartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2022 - 2023
Ankara için hazırlandı

[Dünyadaki yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri-2023] 

OCAK 2023 
29 (Pz) Sripad Virendra Krishna Prabhu'nun görünmez oluşu. 
30 (Ptesi) Srila Madhva Acharya'nın görünmez oluşu.
31 (Salı) Srila Ramanuja Acharya'nın görünmez oluşu.

ŞUBAT 2023
1 (Çarş) Ekadashi (Ankara). Oruç.
(Perş) Varaha Dvadashi. Paran 07:56 ile 11:20 arası, Sri Varahadev'in ibadetinden sonra. Lord Varaha'nın görünmesi. 
(Cu) Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Öğleye kadar oruç. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun Ekachakra Dham, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival.
(Pz) Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.
(Çarş) Tridandi Swami Sripad Bhakti Premik Siddhanti Maharaj'ın görünmez oluşu.
10 (Cu) Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 150. kutsal görünüm festivali. Nabadwip, Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. 
11 (Ctesi) Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu. Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.  
16 (Perş) 
Ekadashi (Ankara). Oruç. Sripad Krishna Govinda Das Adhikari'nin görünmez oluşu. 
17 (Cu) 
Paran 07:39 ile 11:15 arası. 
19
(Pz) Sri Sri Shivaratri. (İsteğe bağlı oruç.) Sri Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu
20
(Ptesi) Amavasya. Oruç tutanlar için Paran 06:12 ile 09:58 arası. Nabadwip, Sri Govinda Kunda'da Sri Sadashiva Gangadhar'ın kuruluş yıldönümü Festivali.
21 (Salı) Vaishnava Sarvabhauma Srila Jagannath Das Babaji Maharaj, Srila Rasikananda Dev Goswami ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Maharaj'ın görünmez oluşları. 
22 (Çarş) 
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj'ın görünmesi. 
23 (Perş) Sri Sri Guru Gauranga Radha Ramanasundar Jiu'nun Kolkata, Kaikhali, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleştirme yıldönümü festivali.
24 (Cu) Srila Purusottam Thakur'un görünmesi. Sripad Tulasidas Das Adhikari Prabhu'nun görünmez oluşu.
25 (Ctesi) Sriyukta Tarangini Devi'nin görünmez oluşu (çünkü Panchami tithi kısa, ksya).

MART 2023
1 (Çarş) Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Festivali. Yedi gün süren yıllık festivalin başlaması. 

(Perş) Sri Nabadwip Dham Parikrama başlıyor. 

3
(Cu) 
Ekadashi (Ankara). Oruç.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj
_________________________

30 Ocak 2023

Srila Madhva Acharya'nın görünmez oluşu.

thumbSrila Madhva Acharya. "Madhva Acharya hizmet edenle hizmet edilen arasındaki farkı ortaya koydu. Bu çok doğal ve gerçek bir farktır. Tanrı ve hizmetkar. Gerçek fark. Jiva hizmetkardır, ve o hizmeti alan Tanrı vardır. Jiva hiçbir zaman Tanrı ile bir olamaz - bu küfürdür... Madhva Acharya bu konumu çok güçlü bir şekilde vurguladı."
22 Şubat 1983:
15+ dakika, 3+ MB mp3 audio

thumb
Sri Madhva Acharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhva Acharya ile ilgili bir dizi ayette Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul ettiğinden söz ediliyor. Yorumlar Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a aittir.


28 Ocak 2023

Mahavishnu Avatar, Sri Advaita Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın kitabı Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) Bölüm 15'den alıntı:

Bölüm On beş: Bir Merhamet Okyanusu
(Web sayfasını hazırlayan Damayanti Devi Dasi)


thumb
Audio: Advaita Acharya'nın gelişi. Srila B.R. Sridhar Maharaj açıklıyor: "Buraya önce Advaita Acharya iner ve sonra çevresine bakar ve insanların gerçeğe, Narayan'a duyarsız olduklarını görür. Onlar bir sürü yarı tanrıya tapınmaktan ve geçici zevk peşinde koşmaktan büyük keyif almaktadırlar, onlar deli gibidirler, kendi ruhlarına veya özgür olmaya, ya da özgürlükten sonraki yaşama: Krishna bilincinin sağladığı doğru uyuma sahip olmayı önemsemezler: Advaita Acharya bu manzaradan çok huzursuz oldu ve Tanrı'nın buraya gelmesi ve Yüce Adı, Nam sankirtan'ı vaaz etmesi için bütün kalbiyle dua etti; bu sayede yuvaya doğru bir kampanya başlatmak için genel bir toplu af ve barışçıl bir çaba gerçekleştirmek mümkün olabilirdi. Tanrı'ya dönüş, yuvaya dönüş - bu Nam sankirtan'dır. Ve Mahaprabhu ile etrafındaki diğer şahsiyetler onlar da zaman içerisinde buraya aşağıya inerler ve Nam sankirtan'larına başlarlar."
38+ dakika, 8.8 MB mp3 audio

Audio: Srila Advaita Acharya'nın göründüğü gün, 2003. "Advaita Acharya Prabhu bize merhamet etmeseydi, Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmazdık, ve Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmasaydık, o zaman Krishna ve Krishna-lila'yı doğru bir şekilde anlayamazdık."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bir Radyo Programı için Kolkata'da yapılan konuşma. 8 Şubat, 2003.
         34+ dakika, 7.9 MB mp3 audio


26 Ocak 2023

Sri Krishna Vasanta Panchami. Sri Vishnu Priya Devi'nin göründüğü gün. Srila Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunath Das Goswami, ve Srila Raghu Nandan Thakur'un görünmeleri. Srila Visvanath Chakravarti Thakur, Tridandi Swami Srimad Bhakti Viveka Bharati Maharaj, ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Svarup Parvat Maharaj'ın görünmez oluşları. Sri Saraswati Puja.

thumbAudio: Sri Krishna Vasanta Panchami, 1984. Sri Saraswati Puja günü ve Vishnu Priya Devi, Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunandana Thakur ve Srila Raghunath Das Goswami'nin göründükleri bu özel günde ve Srila Viswanath Chakravarti Thakur, Srimad B.V. Bharati Maharaj ve Srimad B.S. Parvat Maharaj'ın ayrılış gününde yapılan konuşma. Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj yukarıda adı geçen tüm şahsiyetler hakkında kapsamlı bir şekilde konuşuyor, 7 Şubat 1984:Bugünle ilgili olarak Sermons of the Guardian of Devotion, Vol. II (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt II) adlı eserden alıntı - yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:

Kısım Yedi: Kutsal Bir Gün
(Web sayfası Damayanti Devi Dasi tarafından hazırlandı)


thumbAudio:
Çok uğurlu bir gün. Srila Sridhar Maharaj Sri Krishna Vasanta Panchami ile bağlantılı olan şahsiyetleri övüyor. "Vishnupriya Devi'nin yaşamı, düşmüşlerin en yukarıya, Krishna'nın, İlahi Aşkın bulunduğu en üstün aşk ülkesine gitmelerine yardımcı olmak içindir; orada jiva Krishna'ya çok çok yakın olabilir. Merhamet adaletin üzerindedir. Aşk da adaletin üzerindedir."
Srila Sridhar Maharaj'ın konuşması, 30 Ocak 1982:
(
67+ dakika, 15.5 MB mp3 audio)


Srila Parvat Maharaj Kendi Mekânında. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj saygıdeğer ruhani kardeşi ayrıldıktan hemen sonra onun yüceliklerini anlatıyor. Sri Gaudiya Darsan 1957'deki Bengali makaleden çevrildi. "
Olağanüstü saygınlığa sahip Jagad-guru Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın kalpten gelen arzularını gerçekleştirmeye adanmış gezgin Acharya'lardan biri olan Srila Bhakti Svarup Parvat Maharaj..." (Devamını okuyun.) Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbVideo: 
Vasanta Panchami, 2009. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara tarafından 2 Şubat 2009, Vasanta Panchami günü yapılan kapsamlı konuşma:
Bölüm 1: 27+ dakika, 36+ MB mov video
Bölüm 2: 28+ dakika, 37+ MB mov video


thumbAudio: 
Vasanta Panchami, 2003. Srila B.S. Govinda Maharaj bugünün Krishna'nın vasanta Rasa Dansı günü olduğunu ve birkaç yüce Vaishnava'nın görünme ve ayrılma günlerinin de bugün gerçekleştiğini söylüyor. Bugün Saraswati'nin puja günü ve Vishnu Priya Devi'nin iyilik dolu görünme günüdür. Srila Gurudev Mahaprabhu'nun shaktisi Vishnu Priya Devi'den söz ederken Mahaprabhu'nun ayrılışından sonra onun Mahaprabhu'nun evinden ayrılmadığını ve pirinç tanelerini teker teker sayarken Krishna'nın Kutsal Adını zikrettiğini, ve zikredilen ölçüdeki pirinçle Mahaprabhu'ya sunmak için bhoga hazırladığını anlatıyor. Gurudev onun hizmetinin çok sessiz ancak önemli ve eşsiz olduğunu söylüyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Vasanta Panchami günü yaptığı bir konuşmasından bölüm, 5 Şubat 2003:
  
    43+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: 
Sri Vasanta Panchami, 2011. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj, Srila Visvanath Chakravarti Thakur'un bir dörtlüğüne gönderme yapan Srila Guru Maharaj'ın bundan yola çıkarak Nimai Pandit'in sannyas arifesinde, Vishnu Priya'nın sevgi ve şefkat tahtı olan kalbinden nasıl vazgeçmek zorunda kaldığını anlattığından söz ediyor... Lord kullarının ve özellikle de saktisinin malıdır. (Nimai Pandit sannyas almak için ayrılınca) Diğer kişiler kurtuluşun da ötesine geçebilsinler, o şeyi alabilsinler diye Vishnu Priya sahip olduğu şeyden vazgeçmeye isteklidir. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj tarafından 8 Şubat 2011'de yapılan konuşma:
    53+ dakika, 9MB mp3 audio
o


25 Ocak 2023

Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı.  Mahaprabhu'nun misyonuna 1970'de katılan Kutsal Lütufları, Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından kutsanmıştır. Srila Janardan Maharaj dünyanın dört bir yanında kapsamlı bir şekilde vaaz verir ve Kaliforniya, Soquel Seva Ashram'ın başkanıdır. Lütfen Kutsal Lütuflarının sevaaashram.net'e gönderilen biyografisine ve övgülerine bakınız.


15 Ocak 2023

Srila Lochan Das Thakur'un görünmez oluşu. Sriman Mahaprabhu'nun sannyas-lilasını anma.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumb

Srila Lochan Das Thakur tarafından yazılan beş kirtan İngilizce olarak Math'ın Kirttan Guide (Kirttan Rehberinde) (8. Baskı):

Nitai gunamani amara... (sayfa 137)
Akrodha paramananda Nityananda Ray... (sayfa 138)
Parama karuna, pahu dui jana... (sayfa 139)
Avatara sara Gora avatara... (sayfa 146)
Ke jabi ke jabi bhai bhava-sindhu para... (sayfa 157)

(Türkçe'leri pdf olarak burada)
Nitai gunamani amara... 
Akrodha paramananda Nityananda Ray... 
Parama karuna, pahu dui jana... 
Avatara sara Gora avatara... 
Ke jabi ke jabi bhai bhava-sindhu para... 


thumb
Krishna'nın çağrısı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu’nun sannyas alma konusundaki motivasyonunu açıklıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi:
"Bu kış mevsimindeki soğuk havaya hiç aldırış etmeden gitti. Bedeninde ve zihninde büyük yangın vardı. Bir yandan viraha ile, Krishna'dan ayrı olmanın acısıyla yanıyordu, diğer yandan ise, dünyaya Krishna hakkında vaaz verme görevi ile." (Türkçesi)


thumb
Sri Nimai Sannyas. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Haziran 1967'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan bir Bengali şiirde Nabadwip sakinlerinin kederli kalplerini ifade ediyor. İngilizce çevriyazımı ve çevirisi yapılarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)Altın Volkan'dan alınan ve Katwa'ya gitmek için evinden ayrılışıyla başlayan aşağıdaki pasaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sını anlatıyor. Pdf olarak ya da scsmath.com'un çok eski dönemlerinden, 1995 websayfasından Türkçe olarak okuyun.

Buna ek olarak, 'İlahi Aşkın Altın Volkanı'ndan 'Bir Ayrılık Trajedisi' adlı bölümün tamamı [Ingilizce olarak] elli yedi resimli web sayfası şeklinde burada.

Ayrıca, Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj’ın sorulara cevap başlıklı Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Sannyasa Lila'sı ile ilgili gerçek tarihleri irdeleyen yazısını okuyun.

thumb
Audio: Mahaprabhu Chaitanyadev'in sannyas günü. "Bugün şartlanmış ruhlar için son derece şanslı bir gün çünkü Radharani'nin kalp ve halesiyle görünen Sri Gauranga Mahaprabhu, bugün sannyas almıştır." Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 16 Ocak 2008:
 
 31+ dakika, 7.2 MB mp3 audio

thumb
Audio: Nimai Pandit, Chaitanyadev oluyor. Mahaprabhu, sannyas aldıktan sonra, üç gün boyunca Krishna-prem ile kendinden geçmiş hâlde Rarhadesh'te idi ve 'Krishna nerede?' diye Onu arıyordu. Vrindavan'a gitmek istedi, Krishna Vrindavan'dadır. Ruh hali böyleydi.
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 14 Ocak 2006.
 45+ dakika, 7.9  MB mp3 audio

13 Ocak 2023

Srila Jayadev Goswami'nin görünmez oluşu. Sriman Mahaprabhu sannyas almak için Katwa'ya gitmek üzere Nabadwip'i terk ediyor.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sriman Mahaprabhu Sannyas almak için ayrılıyor, konuşma 1982'den. "Yılın bu günü Mahaprabhu'nun ailesiyle kaldığı son gündü. Bu öğleden sonra arkadaşlarından pek çoğu ile buluşacak ve onlara Krishna Nama söylemeleri için coşkuyla yalvaracaktır: 'Ne yaparsanız yapın, her uğraşta, yanınıza her zaman Krishna'yı almaya çalışın. Yerken, uyurken, çalışırken, fiziksel olarak neyle meşgulseniz, Krishna bilinci ile yapın.' Sonra, gece sona erdiğinde O, bir daha dönmemek üzere Nabadwip'i terk etti." 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 13 Ocak 1982:
 16+ dakika, 3+ MB mp3 audio
thumbAudio: "Büyük bir adanmış ozan, Jayadev Goswami, Krishna'dan esinlenerek Krishna-lila hakkında Sanskrit bir kitap yazıyordu. Sonra öyle bir yere geldi ki orada Radha Krishna, gelip giden ince hislerle, duygularla dolu gizli beraberlikleri içinde idiler. Krishna üstün tuttuğu Radharani'yi yatıştırmak için öylesine büyük bir gayretle elinden geleni yapıyor ki neredeyse şöyle diyecek, 'Senin nilüfer ayaklarına hizmet etmek istiyorum, lütfen onları Bana uzat.' Jayadev bunu yazamadı. Kaleminin ucuna geldi, ama ürperdi, 'En üstün Tanrı, Krishna, hizmet etmek için Radharani'nin kutsal ayaklarına dua edecek diye nasıl söylerim? Yapamam!' Orada durdu ve Ganj'da yıkanmaya gitti. O sırada Krishna Jayadev'in kendi formunda Şahsen geldi..." 
Srila B.R. Sridhar Maharaj tarafından yapılan konuşma, 26 Ocak 1983:
10 dakika, 2.3 MB mp3 audio


thumb
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Jayadev Goswami hakkındaki yazılarından alıntılar, ayrıca Sri Chaitanya Charitamrita'dan alıntı.

Buna ek olarak Srila Jayadev Goswami'nin Gita Govinda'dan alınan eserlerinden biri, yine ona ait Sri Dasavatara-stotra.

11 Ocak 2023

Sripad Yadavendu Bhakti Chandan'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSripad Yadavendu Bhakti Chandan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj onu alçakgönüllülüğün ve herkesi yüceltmenin en önde gelen örneği olarak tanımlar.
"Kıdemli bir kişiydi, çok deneyimli ve saygıdeğerdi... Ben bir ay boyunca Vrindavan'da onun hizmetkârı oldum. Bazen Srila Guru Maharaj bana şöyle derdi, 'Akşamları, ona çiçek kolye ver.' Çok iyi bir adamdı, ve Guru Maharaj ona 'Bhakti Chandan' adını vermişti." Devamını okuyun... (Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.)

10 Ocak 2023

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmesi. Srila Ramachandra Kaviraj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.

Audio. 
"Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

1 Ocak 2023

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve bütün dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle.  


Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı. "Srimad Bhagavatam herkes için bunu söyledi: eğer biz her gün, her an Sri Krishna'ya hizmet etmeye ve Sri Krishna'yı hatırlamaya çalışırsak yıl muhteşem olur. Absolute Sweetness websitesine kaydedildi. 

thumb
Audio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor. Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.

thumbAudio: 
Yeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı odak noktası yaparak başlamak. Audio ve İngilizce çevriyazımı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de gerçekleştirilen konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.
Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet içinde olmak demek tam teslimiyetin ne demek olduğunu anlayacağız demektir. Guru Maharaj'ın kitapları bizlere her zaman yardımcı olur. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyet ruhunu özel bir şekilde, özellikle de Prapanna-jivanamrtam'da ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam dikkatle okumalıyız. Önümüzdeki yıl için oradan direktif alacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla Lord
Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Ben hiçbir şey üzerinde hiçbir güce sahip değilim, ama tüm gücün Guru Maharaj'la olduğuna inanıyorum. Sizler hepiniz nektarın çocuklarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı [Prapanna-jivanamrtam] ile bağlantı kurarsanız, kesinlikle olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam buradan indirilebilir: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitap iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]


thumbAudio:
Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki biz Lord'a hizmet dışında başka alternatife sahip değiliz."
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (30+ d, 7.1 MB mp3 audio)

thumbAudio: 
Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio.

26 Aralık 2022

Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. Srila Jagadish Pandit'in görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Jiva Goswami'nin yazılarından alıntılar ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitapları: Sri Sri Prapanna-jivanamritam, Loving Search for the Lost Servant (Kayıp Hizmetkarı Sevgiyle Arayış) ve Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden seçilmiş olan onunla ilgili göndermeler.

25 Aralık 2022

Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Christmas konuşması 2008 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendisi İsa'nın karakterinin kendisini çok fazla cezbettiğini açıklıyor "çünkü alçakgönüllülük, hoşgörü ve diğer kişileri onurlandırma - bunu kimse yapamaz, ama o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev bunun Tanrı'mızı, Krishna'mızı cezbetmek için en iyi yaklaşım olduğunu söyledi. Biz Krishna diyoruz, onlar ise Tanrı diyorlar."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

4 Temmuz 2022

thumbNabadwip'in Vaishnava Takvimi Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj'ın görünmez oluş festivali 2023'e kadar eklenen tarihler ve birkaç düzeltme ile birlikte güncellendi. (Ankara için değişiklikler)


30 Mart 2022

thumbDünya üzerindeki yerel Ekadashi tarihleri Sri Gaura Purnima 2023'e kadar, şimdi çevrimiçi.

Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj'ın direktifleri doğrultusunda, sadece Ekadashi (ya da uygunsa Mahadvadashi) günleri ve ertesi gün oruç açma saatleri, dünya üzerindeki yerel ortama göre ayrıca hesaplanır, diğer tarihler Nabadwip takvimine göre düzenlenir.  

Bu yılın takvimlerini savaş ortasında büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen hazırlayan Sripad B.A. Dandi Maharaj'a takdirlerimizle.

thumbNabadwip Vaishnava takvimi birkaç değişiklikle güncellendi ve yeniden yüklendi.


14 Şubat 2022

Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Ekachakra Dham'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival
.

thumbMakale: "Nityananda Prabhu'nun Lütfu ile her şeyi elde edeceksiniz" yazan Srila Gurudev, Sripad Devashis Prabhu tarafından çıkarılan Sri Gaudiya Darshan dergisinin Haziran 2006 sayısında yayınlandı.  

İndirin, ya da yazıyı çevrimiçi okuyun (650 KB pdf dosya)


31 Ocak 2022

thumbAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'a övgü dolu konuşma Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'te gerçekleştirildi, 12 Nisan 2007. Absolute Sweetness websitesine geliştirilmiş ses kalitesi ile kaydedildi.

 podcast link ve ilave notlar ve slokalar ile.

Artı geçen hafta absolutesweetness.org'a kaydedilen ve her biri ilave notlar ve slokalar içeren iki kayıt daha:
Sannyasi'lerle akşam konuşması, 11 Nisan 2007
'Vaishnava-sanga', sabah darshanı, 11 Nisan 2007.


11 Ocak 2022

thumb'Gurunuzu Nasıl Bulursunuz.' Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Guru'nun doğru bir şekilde nasıl aranması gerektiğini anlatıyor. Aşağıda yer alan 'Yeni Yılda En İyi Dilekler' konuşmasında bu çevriyazıma gönderme yapılıyor.


thumb
Yeni Yılda En İyi Dilekler, adanmışların ricası üzerine Sri B.R. Madhusudan Maharaj, 2022 için iyi dilekler ile birlikte Srila Guru Maharaj'ın ve Srila Gurudev'in Sri Chaitanya Saraswat Math'ının öz değerlerini ve tatlı ruh halini hatırlatıyor. 26 dakika YouTube video.


5 Ocak 2022

Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. 
Srila Jagadish Pandit'in görünmez oluşu.

thumbSrila Jiva Goswami'nin pranam mantramSrila Gurudev, Srila Govinda Maharaj tarafından açıklanıyor. Bu mantram Govinda Bhasyam adlı eserini kaleme almadan önce Srila Baladev Vidyabhusan tarafından yazıldı, Srila Gurudev bu mantram'ı açıklarken Srila Guru Maharaj'ın dönüşüm geçirdiğini anlatır.


4 Ocak 2022

thumbAudio: "Saf bilinç bize saf yaşam verir..." Srila Gurudev'in sabah darshan'ı, 5 Nisan 2007, Nabadwip. Absolute Sweetness websitesine yeni kaydedildi, notlar ve slokalar içeriyor.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (43 dakika audio)


1 Ocak 2022

Srila Mahesh Pandit ve Srila Uddharan Das Thakur'un görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbnewAudio, resimler ve notlar: Srila Gurudev 4 Nisan 2007'de, Ganj'dan döndükten sonra Sri Chaitanya Charitamrita okuyor, Nabadwip. (Beraberinde foto galerinin, notların ve slokaların  tamamı) Absolute Sweetness websitesine kaydedildi. 
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (17 dakika audio)

thumbnewAudio: Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a ait üç ilave kayıt AbsoluteSweetness.org'da, beraberinde fotoğraflar, notlar, ve audio'ya üye olmak için podcast link.
 4 April 2007, informal darshan Nabadwip, 46 dakika, beraberinde kapsamlı notlar ve slokalar.
Sesli 3 Nisan 2007 Nabadwip, 37 dakika.
 Sesli 2 Nisan 2007 Nabadwip, 54 dakika.Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve bütün dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle.  

...önceki güncellemeler

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: