Son güncelleme 17 Ocak 2019 Perşembe günü yapıldı. 

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ-2018 - 2019 (Tamamı) Ankara Takvimi.
OCAK 2019
9. (Çarş) Srila Jiva Goswami Prabhu ve Srila Jagadish Pandit'in görünmez oluşları. 
13.
(Pz) Sriman Mahaprabhu sannyas almak için Katwa'ya gitmek üzere gece Nabadwip'i terk ediyor.

15.
(Salı) 
Sriman Mahaprabhu'nun sannyas-lilasını anma.
17.
(Perş) Ekadashi (Ankara). Oruç. Srila Jagadish Pandit'in görünmesi.
18.
(Cu) Dvadashi. Paran sabah 8:1611:25 arası (Ankara).
21.
(Ptesi) Purnima. Sri Krishna'nın Pushyabhisheka Yatra'sı. Sripad Bhakti Sharan Vaishnava Maharaj'ın görünmez oluşu.

24.
(Perş)
Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmesi. Srila Ramachandra Kaviraj'ın 
görünmez oluşu (çünkü önceki gün gerçekleşen Tritiya tithi güneş doğarken viddha idi). Sripad Yadavendu Bhakti Chandan'ın görünmez oluşu.
26.
(Ctesi) Srila Jayadev Goswami'nin görünmez oluşu.
28.
(Ptesi) 
Srila Lochan Das Thakur'un görünmez oluşu.
31.
(Perş) Ekadashi (Ankara). Oruç.

ŞUBAT 2019 
1. Paran (Ankara) 8:06 - 11:24 arası.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucuönde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.

Yerel Ekadashi günleri ve paran saatleri için lütfen 
dünya takvimine bakın.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

17 Ocak 2019 

Srila Jagadish Pandit!in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Jagadish Pandit. A short excerpt from Sri Chaitanya Charitamrita about Jagadish Pandit, whose appearance is celebrated today.

13 Ocak 2019 

Sriman Mahaprabhu sannyas almak için Katwa'ya gitmek üzere Nabadwip'i terk ediyor.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sriman Mahaprabhu Sannyas almak için ayrılıyor, konuşma 1982'den. "Yılın bu günü Mahaprabhu'nun ailesiyle kaldığı son gündü. Bu öğleden sonra arkadaşlarından pek çoğu ile buluşacak ve onlara Krishna Nama söylemeleri için coşkuyla yalvaracaktır: 'Ne yaparsanız yapın, her uğraşta, yanınıza her zaman Krishna'yı almaya çalışın. Yerken, uyurken, çalışırken, fiziksel olarak neyle meşgulseniz, Krishna bilinci ile yapın.' Sonra, gece sona erdiğinde O, bir daha dönmemek üzere Nabadwip'i terk etti." 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 13 Ocak 1982:
 16+ dakika, 3+ MB mp3 audio


thumbKrishna'nın çağrısı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu’nun sannyas alma konusundaki motivasyonunu açıklıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi:
"Bu kış mevsimindeki soğuk havaya hiç aldırış etmeden gitti. Bedeninde ve zihninde büyük yangın vardı. Bir yandan viraha ile, Krishna'dan ayrı olmanın acısıyla yanıyordu, diğer yandan ise, dünyaya Krishna hakkında vaaz verme görevi ile." Türkçesi
 

thumbSri Nimai Sannyas. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Haziran 1967'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan bir Bengali şiirde Nabadwip sakinlerinin kederli kalplerini ifade ediyor. İngilizce çevriyazımı ve çevirisi yapılarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Türkçesi

Altın Volkan'dan alınan ve Katwa'ya gitmek için evinden ayrılışıyla başlayan aşağıdaki pasaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sını anlatıyor. Pdf olarak ya da scsmath.com'un çok eski dönemlerinden, 1995 websayfasından Türkçe olarak okuyun.

Buna ek olarak, 'İlahi Aşkın Altın Volkanı'ndan 'Bir Ayrılık Trajedisi' adlı bölümün tamamı [Ingilizce olarak] elli yedi resimli web sayfası şeklinde burada.

Ayrıca, Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj’ın sorulara cevap başlıklı Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Sannyasa Lila'sı ile ilgili gerçek tarihleri irdeleyen yazısını okuyun. 

thumbAudio: Mahaprabhu Chaitanyadev'in sannyas günü. "Bugün şartlanmış ruhlar için son derece şanslı bir gün çünkü Radharani'nin kalp ve halesiyle görünen Sri Gauranga Mahaprabhu, bugün sannyas almıştır." Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 16 Ocak 2008:
 31+ dakika, 7.2 MB mp3 audio

thumbAudio: Nimai Pandit, Chaitanyadev oluyor. Mahaprabhu, sannyas aldıktan sonra, üç gün boyunca Krishna-prem ile kendinden geçmiş halde Rarhadesh'te idi ve 'Krishna nerede?' diye Onu arıyordu. Vrindavan'a gitmek istedi, Krishna Vrindavan'dadır. Ruh hali böyleydi.
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 14 Ocak 2006.

                 45+ dakika, 7.9  MB mp3 audio

9 Ocak 2019 

Srila Jiva Goswami Prabhu ve Srila Jagadish Pandit'in görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Jiva Goswami'nin yazılarından alıntılar ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitapları: Sri Sri Prapanna-jivanamritam, Loving Search for the Lost Servant (Kayıp Hizmetkarı Sevgiyle Arayış) ve Sermons of the Guardian of Devotion (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları) serisinden seçilmiş olan onunla ilgili göndermeler.6 Ocak 2019 

Srila Lochan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumb Sri Nityananda Prabhu'ya övgü olarak Srila Lochan Das Thakur tarafından yazılan iki kirttan, Akrodha Paramananda ve Nitai Gunamani Amara.


Bu şarkılar The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserin 72-74. sayfalarında da bulunabilir.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Devananda Pandit ile ilgili alıntı Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sermons of the Guardian of the Devotion Volume III (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt III)adlı kitabından yapıldı. 
"Mahaprabhu bir gün birdenbire şöyle dedi, 'Ah, şu Devananda Pandit, pek çok öğrenciye Bhagavatam öğretiyor, ama kendisi gerçek anlamını bilmiyor. Bhagavatam adına zehir yayıyor. Gidip kitaplarını paramparça edeceğim!' Bu ruh halinin etkisinde kalan Mahaprabhu aniden oraya koştu, ancak Srivas Pandit, ve muhtemelen diğerleri, 'Hayır, hayır, bu Sana yakışmaz,' diyerek Onu durdurdular.

thumbAudio: New Year'ın Kararı: Tam Teslimiyet. Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'a odaklanarak Yeni Yıla başlamak. Çevriyazım ile Audio. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de yapılan konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.
 
Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslim olacağız, tam teslim demek tam teslimiyetin ne olduğunu idrak edeceğiz demektir. Guru Maharaj'ın kitapları her zaman bize yardım eder. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyet ruh halini özel bir şekilde açıkladı, özellikle de Prapanna-jivanamrtam 
adlı kitabında. Hiç olmazsa bugün tüm dikkatimizle Prapanna-jivanamrtam'ı okumalıyız. Oradan önümüzdeki yıl için direktif alacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Ben hiçbir şey üzerinde kudrete sahip değilim, ancak inanıyorum ki bütün kudret ona ait. Sizler hepiniz nektarın oğullarısınız, ve eğer onun bu kutsal kitabıyla [Prapanna-jivanamrtam], bağlantı kurarsanız olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam ücretsiz indirilebilir: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitabın tamamı iki ayrı okuma mevcut, mp3 audio formatında.]

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki bizim Lord'a hizmet dışında başka alternatifimiz yok."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)


thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: