Yeni

Son güncelleme 14 Mart 2018 Çarşamba günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)

MART 2018
13. (Salı) Ekadashi. Oruç (Ankara). 
14. (Çarş)
Paran sabah 7:11 ile 11:02 arası (Ankara). Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakur'un ayrılışı. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın ayrılışı.
22. (Perş)
Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.
24. (Ctesi) Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Tirtha Maharaj'ın görünmesi.
25. (Pz) Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Öğlen Sri Ramachandra'nın görünmesi.
27. (Salı) Ekadasi. Oruç (Ankara). 
28.
(Çarş) 
Dvadashi. Paran sabah 6:47 ile 10:52 arası.
Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata Sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ayrılışı onuruna festival.
31. (Ctesi) Purnima (dolunay). Sri Krishna'nın Vasanta Rasa'sı. Sri Balaram'ın Rasa  Yatra'sı. Srila Vamsi Vadananda Thakur ve Srila Shyamananda Prabhu'nun görünmeleri.

NİSAN 2018
5.
(Perş) Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

7.
(Ctesi) Srila Abhiram Thakur'un ayrılışı.

10.
(Salı) Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılışı.


NB Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

14 Mart 2018 

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival
. Srila Govinda Ghosh'un ayrılışı. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın ayrılışı. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılıyor. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un bununla ilgili bir yorumu) Sri Chaitanya-charitamrta'dan.  Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

6 Mart 2018 

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival: Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da 
Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun muhteşem zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sripat Hapaniya'daki Tapınağımızın kısa tarihçesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32+ dakika, 3.7 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (7.4 MB).
 
  
Hapaniya'da Bir Gün Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Ekim 1989da yapılan konuşma. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati'de yayınlandı, Vol. I.(50K PDF dosya.) 

2 Mart 2018 

Sri Gauravirbhava Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın İlahi Zuhuru. Ay yükselene kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da Muhteşem Festival.
Sri Sri Radha-Govinda'nın Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. Özel ibadet sunusu ve arati. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 532 Gaurabda yılının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Gaura Purnima, 1998. "Aslında Mahaprabhu'nun Kendi Oyunlarında göstermiş olduğu şey, benzersiz madhurya rasa liladır... Radharani'nin kalp ve halesi bir Yuga-avatar ile tezahür etmeyecektir... Yuga-avatar Krishna'nın eylemi, Harinama sankirtan vaaz etmektir. Bizim Srila Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki söylemimiz, onun, Yuga-avatar gibi, Krishna kavramının tamamını bütün dünyaya verdiğidir. Bu da Yuga-avatar'ın işidir. Oysa kalp ve halesiyle Radharani'nin ruh halini karşımızda sadece Krishna Radharani ile temsil edebilir - bizim için değil, Kendisi ilgi duyduğu için."  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Gaura Purnima günü yapılan konuşma, 13 Mart 1998:
21+ dakika, 5 MB mp3 audio


 Sri Gaura Purnima'yı kutlarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adanmışların kalplerindeki neşeyi anlatıyor. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) Türkçesi

Audio: Sri Gaura Purnima 2004, büyük ilham veren konuşma adanmışlara hitaben Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapıldı. 
6 Mart 2004:
 18+ dakika, 4+ MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Gaura Purnima 1990. Srila Govinda Maharaj Sri Gaura Purnima'da konuşuyor, Nabadwip Dham. İlk audio dosya olasılıkla Srila Gurudev'ın verandasında program günü yapıldı. Jamuna Priya Devi Dasi tarafından hazırlandı ve webde kaydedildi.
12 Mart 1990, Nabadwip:
 3 audio dosya archive.orga kaydedildi

  
Audio: Sri Gaura Purnima. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Nabadwip'in nasıl düşmüş kesimin yararı için olduğunu anlatan Srila Sridhar Maharaj'ın öğretilerini irdeliyor. Sri Gauranga Sundar'ın Göründüğü Gün yapılan bir konuşma, 25 Mart 2005:
 45 dakika, 10.3 MB mp3 audio


Video. Sri Gaura-Purnima 2009 haber sunumu Vaidehi Devi Dasi tarafından hazırlandı. Videoda Nabadwip Tapınağımızda kutlanan Sri Gauranga Sundar'ın zuhuru ile ilgili yıllık festival tanıtılıyor. İçerikte, bu yılın programı ile ilgili film ve kısa bir süre önce Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağı'mızdaki verandasında yaptığı sohbetten bir bölüm var. 
6+ dakika, 8+ MB 'wmv' video

 
Video. Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Kutlaması 2009. Sri Chaitanya Saraswat Math'daki festivallerin açılışı Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından İngilizce olarak yapılan konuşma ile gerçekleşti ve kirttanlar, arati, Tapınak parikraması ve  akşam programı ile sürdü.
17+ dakika, 25 MB 'wmv' video


Audio: Srila Gurudev ayın doğduğu saatte, Sri Chaitanya-charitamrita Adi-lila:13, 89-124 slokalarını  zikrederek kirttana öncülük ediyor, Sri Gaura-Purnima 2004. 34 dk 8.1 MB mp3 audio   (Türkçesi)
  
Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından söylenen kirttan geçen ay, Sri Gaura-Purnima Parikrama Adhivas Günü gerçekleşti: Srila Bhaktivinod Thakur'un eserleri, Goptrtve Varana (Ki jani ki bole, tomara dhamete...) ve Dainyatmika (Emona durmmati, samsara bhitare...).
10 dakika, 3 MB mp3 audio.
Sözler ve çevirileri Math'ın Kirttan Guide kitabındadır, ve buradan ücretsiz indirilebilir.
 
  
Audio: İki audio dosya: Srila Govinda Maharaj Nabadwip'de, akşamki Gaura-Purnima programı için yakarış şeklinde dualar ve kirttanlar zikrediyor, ayrıca Srila Gurudev'ın adanmışlara hitaben yaptığı Gaura-Purnima konuşması. (2002) 
 
"Sri Gaurasundar'ın görünmesi" Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan bir konuşma. İlk olarak Hindistan'da 1986'da "Guardian of Devotion"da yayınlandı. Avustralya'da, 2002'de, "Sri Gaura Purnima"da tekrar basıldı. 
 
Sri Gaura-Purnima'da okunan dizeler Sri Chaitanya-charitamrita, konukların ve adamışların katılımlarına yardımcı olmak üzere baskıya hazır. 
 
Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan ve Sri Gaurasundar'ın Görünmesini öven Kirttan: 'Sri-Sri Gaurasundarer Avirbhava Vasare'. 
  
Sri Gaurasundar'ın Görünmesi yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj. Özgün Bengali'den İngilizce'ye çeviren Sripad Bhakti Madhav Puri Maharaj. İlk olarak The Guardian of Devotion adlı derginin 1986 Kalküta baskısında yayınlandı. (60K PDF dosya.) (Türkçesi) 
  
Sri Sri Gaurasundar'ın Zuhuru Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-Charitamrita'sından. Özgün Bengali'den çeviren Sripad Swarupananda Prabhu. İlk olarak Counterpoint'de yayınlandı (Vol. 1 No. 6). (55K PDF dosya.) 

27 Şubat 2018 

Sripad Madhavendra Puri'nin ayrılışı. Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın Sri Gauranga
Deity'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Sri Koladwip, ve diğer yerler'in parikrama'sı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 İlahi Aşk'a Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Puri tarafından ifşa edilen ayrılıkta adanmışlık. Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumlarıyla Sri Chaitanya-charitamrita dördüncü bölümden yapılan alıntılar. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri hakkında yapılan harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının 'ankura'sı (filizi), Vrindavan'daki ilahi aşk kıvılcımını kalbinde taşıyan sannyasi olarak kabul edilir. Onun gösterdiği belirtiler o yöndeydi, Gaudiya Vaishnava okulu onun izinden gider."
8 Mart 1982:
 37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio


thumbSri Madhavendra Puri'nin tartışmasız konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'de yayınlandı. Burada metin websayfası olarak ve orjinal baskıdan taramalar (500K pdf dosya) şeklinde yeniden hazırlandı.
  
thumbAudio: Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgüler. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, İnternet radyo konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından içinde bulunduğumuz bu çağda tüm adanmışların servetine ışık tutuyor.
İlk olarak Sripad Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine kaydedildi.
19 Mart 2000:
 24 dakika, 5+ MB mp3 audio

  
Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Mart 2008'de, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandir'de yapılan halka açık konuşma.
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video


 Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Informal discourses by Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj'ın Telegu diline çevirisi eşliğinde gerçekleşti. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:
43 dakika, 6 MB mp3 audio

25 Şubat 2018 

Sri Nabadwip Dham Parikrama
Adhivas festivali. Yedi gün süren yıllık festivalin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un dörtlüklerin tam çevirisi dahil iki kitabı: ücretsiz pdf indirin. Şu anda Nabadwip'de gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikramaları izlemek için çok yararlı.

thumbAudio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özel olarak Kali-yuga için önerilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimizi tekrar oluşturmak... Kirtan amacı için elimizden gelen en büyük çabayı ortaya koymak durumundayız. Kirtan vaaz vermek demektir, ve özellikle de yeni başlayanlar için başarının en üstün yöntemi olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince savınızı dile getirin. Her bir siniri vaaz için, daha üstün kaynaktan edindiğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Sohbet tarzındaki konuşma Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, 7 Mart 1982:

    16+ dakika, 4 MB mp3 audio

 Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü günü konuşuyor, 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.)
  
 Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlı olunca eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile tanımlanabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur." Devamını okuyun...
(Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.)

14 Şubat 2018 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ım ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Lord Shiva. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Lord Shiva'nın farklı yönlerini ve Rudra ve Sadashiva olarak konumunu net bir şekilde açıklıyor. "Yanılgı - doğru anlayış değil yanılgı - ile  bağlantıda olan bilinç ebedi olarak bağlantıdadır, Shiva bu türlü bir bilince sahiptir. Sadashiva ise Shiva'nın Vaikuntha hizmetine eğilim duyan biraz daha üst bilincidir."
21 Aralık 1981:

17+ dakika, 4 MB mp3 audio

  
 Audio: Sri Sri Shivaratri, 2009. "Lord Shiva'nın bir başka formu Gangadhar'dır. Kalbime gelen ilham doğrultusunda Lord Shiva'nın bize tezahür eden Deity'sine o adı verdim: Gangadhar. Ganga Mayi, düşmüş ruhları kurtarmak için aşağıya iner ve Lord Shiva onun gücünü kendi saçlarına alır ... Bizim adlarımız (Deity'lerimizin adları) her zaman her yerde mükemmeldir. Srila Guru Maharaj o ilhamı bana verdi ve ben de o adı veriyorum." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Shivaratri akşamı yaptığı konuşma, 6 Mart 2008.
7 dakika, 1.7 MB mp3 audio
  
Vaishnava Shiva. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Lord Siva'nın Vaishnava'ların en üstünü olma konumunu açıklıyor. Math'ın 'GaudiyaDarshan.com' websitesine kaydedildi.
  
Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.
  
Lütfen buraya da bakın, Siva: Sri Sadashiva Gangadhar'ın yerleştirilişi, Nabadwip.

5 Şubat 2018 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 145. kutsal görünme festivali. Nabadwip,Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj yaptığı konuşmada Srila Saraswati Thakur'un Vaishnava'larla ilgili olarak toplumda var olan izlenimi - alt tabaka olarak görülmelerini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. O görkemli tapınaklar yaptı ve "teknolojinin meyveleri" de dahil her şeyi Krishna bilincini bütün dünyaya yaymak için kullandı. Şimdi herkes Vaishnava dharma'nın ne kadar yüce olduğunu: yücenin de yücesi olduğunu görüyor.
Srila Govinda Maharaj'ın Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un avirbhav'ında yaptığı konuşma, 1990: 
 53 dakika, 15 MB mp3 audio

 
Audio: Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un kutsal görünümü, 2005. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Saraswat Thakur'un kutsal görünümü için yazılmış olan ünlü şarkı Sri Dayita Das Pranati Panchakam'ı söylüyor. Srila Gurudev daha sonra kapsamlı bir şekilde Srila Saraswati Thakur'u yüceltmeye devam ediyor.
"Sizler hepiniz, Srila Saraswati Thakur'un kutsal hizmetkarlarının grubundasınız, hepiniz, dünyanın dört bir yanında. Saraswati Thakur'dan sonra bu dünyada sadece bizim misyonumuz değil pek çok misyon ortaya çıktı ve hepsi Srila Saraswati Thakur'un hizmetkarlarının kutsal grubudur. Ve en nihayet bütün dünya Hare Krishna Maha Mantra'nın o vecdine sahip oldu ... Bu kali yuga çağındaki en üstün mantram; işte o, kutsal dostları aracılığı ile Srila Saraswati Thakur'dan geliyor. Bu bakımdan bugün herşey çok muhteşem." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Bhagavan Srila B.S. Saraswati Thakur Prabhupad'ın göründüğü gün yapılan sohbet konuşması, 28 Şubat 2005. Özellikle net bir kayıt:
 49+ dakika, 11+ MB mp3 audio
Şarkıyı buradan okuyarak takip edebilirsiniz Sri Dayita Das Pranati Panchakam (pdf dosya). (Türkçesi)


Benim Guru-Puja'm, yazan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur, İngilizce dergi The Harmonist'te 58. Sri Vyasa Puja Yıldönümü kutlamalarına cevap olarak yayınlandı, 26 Şubat 1932. Taranmış sayfalardan oluşan 1.1 MB pdf döküman olarak burada.
Ayrıca şimdi metin websayfası olarak da mevcut.
 

Benim Tavsiyem. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından öğretilen ilkeler Bengali dergi Sri Gaudiya Darshan'da 1956'da yayınlandı. İngilizce çevirisi ile birlikte Bengali olarak buraya Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Özlü, net ve çok önemli.(Türkçesi) 

Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması ve kirttan 26 Şubat 2008'de Govardhan Tapınağımızda, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ve Krishna bilincinin yüceliklerini övdü. Kutsal Lütufları iki saat Tapınakta kaldı ve sonra dünyanın her yerinden gelen adanmışların katılımıyla gerçekleşen programdan duyduğu büyük hoşnutluğu ifade etti. 46+ dakika, 5.5 MB mp3 audio veya daha üstün kalite:11 MB mp3. 
  
Audio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Festivalinin devamı, 26 Şubat 2008, Govardhan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ı adanmışlara hitap etmesi için davet etti. Kutsal Lütufları bu konuşma için takdirlerini ifade etti, ardından 'Sri Rupa Manjari Pada'yı söyleyerek bitirmeden önce bir süre daha konuştu.  

37 dakika, 4.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 8.7 MB.
 

thumbSrila Gurudev'in son Govardhan ziyaretine ait slayt gösterisi ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un aynı ziyaret sırasında gerçekleşen Görünüm Festivali ile ilgili fotoğraflar.
Slayt gösterisi (14+ dakika, 10.8 MB mov)
Resimli websayfası

  
Arşiv Video: Bugün 1988'de Sri Chaitanya Saraswat Math'da Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Muhteşem Görünüm Yıldönümü arşiv filmi, web için Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlandı: 20+ MB 'mp4' video dosyası, 17+ dakika. (QuickTime, iTunes, vb.nin oldukça yeni versiyonu ile indirin ve izleyin)
 
  
Nabadwip. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın Sri Chaitanya Saraswat Math'da bugün düzenlenen Görünüm Festivali için Resimli slayt gösterisi. (2008) Kırk iki resimden oluşan 2.6 MB 'mov' dosya, 5 dakika, slayt gösterisi Srila Govinda Maharaj'ın görmesi için ve herkesle paylaşmak üzere. (QuickTime, VLC, iTunes, vb. ile indirin ve izleyin) 
  
Audio:  Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Göründüğü Gün. Sabah darshanı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'daki verandasında, 7 Şubat 2007de gerçekleşti. "Bugün bizim için çok hayırlı bir gün çünkü yaşamımız ve ölümümüz, her şey, Gurudev'in merhametine bağlıdır." (31 dakika, 3.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 7.3 MB.)
  
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın konuşması Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Görünüm Günü ile ilgili olarak Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (2004)
Bölüm bir: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio.
Bölüm iki: 15+ dakika, 2.6 MB mp3 audio.
(Kolkata'dan alınan bu audio dosyalar gerideki gürültü ve bozulmalar nedeniyle iyi kaliteli olmasa da umuyoruz ki dinleyiciler böylesine özel bir günde Kutsal Lütuflarının bu kutsal konuşmasını paylaşmış olmayı yine de takdirle karşılayacaklardır.)
 
  
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un iki makalesi Kutsal Lütufları'nın Görünüm Günü onuruna, 'Sri Guru Vandana' websitesine bugün eklendi: Sri Bhakti Siddhanta Vani ve Mrs. Nora Morell ile Konuşma. Bu makalelerin ikisi de Sri Gaudiya Darshan'ın daha önceki baskılarında yayınlandı. 
  
Video: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2004, Görünüm Günü kutlamalarına ait festival haberleri. Habere ABD den Vaidehi Devi Dasi ev sahipliği yapıyor. (10+ dakika 3.6MB RealPlayer video indirin sonra RealPlayer ile oynatın.) 
  
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un 2003'deki Görünüm Günü Festivali, ve Sri Govinda Kunda'nın ortasında yer alan yeni Tapınakta Lord'un Oyunları'nın açılış günü töreni. Resimli web-sayfası.31 Ocak 2018 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Srila Narottam Das Thakur'un göründüğü gün 2009. Srila Govinda Maharaj ayrılışından bir yıl önce bugün güzel bir konuşma yapıyor.
"'Sri Rupa Manjari Pada' çok ünlüdür, ayrıca 'Sri Guru Charana-padma' ve 'Nitai-pada-kamala' ve 'Gaurangera Duti Pada', vb. Narottam Thakur'un pek çok şarkısı var. Çok ünlüler, sade ve mükemmeller ve biz her gün Narottam Das Thakur'un şarkılarını söyleriz. Ve şimdi ben bir şarkı söyleyeceğim..." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 9 Şubat 2009:
    20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio

thumbSri Narottama Prabhor Ashtakam. Srila Narottam Das-Thakur'un görünme günü onuruna Srila Vishvanath Chakravarti Thakur tarafından onunla ilgili olarak yazılan coşku dolu bir şiir. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.
  
Srila Narottam Das Thakur'un Sri Rupa Manjari Pada'sı Srila Govinda Maharaj tarafından okundu. (İlk yükleme tarihi 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)
 
  
Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan (100 K Acrobat PDF dosya.) Türkçesi


29 Ocak 2018 

Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun 
Ekachakra Dham, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
En Büyük Çember. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun merhametini anlatıyor. "Sri Nityananda Prabhu zemini, temeli sağlamlaştırmak için oradadır. Bu bize daha fazla ilerleme yapmamızda yardım edecektir." Devamını okuyun... (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi) (Türkçesi)

thumb

Audio: Sri Nityananda Prabhu'nun Görünmesi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Lord Nityananda Prabhu'ya övgü olarak, eseri Sriman Nityananda Dvadasakam açıklıyor. Bir adanmış teker teker dörtlükleri okuyor ve Srila Sridhar Maharaj yazılarına ışık tutuyor.
Bu kayıt 9. dörtlüğün 3'üncü satırından başlıyor.
Nabadwip, 6 Şubat 1982:
     34+ dakika, 8 MB mp3 audio

Dörtlükleri buradan okuyarak da izleyebilirsiniz Sriman Nityananda Dvadasakam (pdf dosya). (Türkçesi)


Sri Varahadev'in ve Nityananda Prabhu'nun görünmesi, 1990. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Sri Lakshmi Varahadev'in mucizevi bir şekilde Math'ımıza nasıl geldiğini,  Nityananda Prabhu'nun nasıl olağanüstü merhametli olduğunu, ve Onun etkisi ve lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın nasıl öğrenci aldığını anlatıyor. 
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün yapılan kapsamlı konuşma, 11 Şubat 1990. Orjinal ses kaydındaki eksik kısımlara ve değişken ses kalitesine rağmen, bu değerli konuşmanın büyük bir kısmı mevcut:
34+ dakika, 7+ MB mp3 audio


 Sri Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün. Srila Govinda Maharaj tarafından Sri Nityananda Prabhu için 31 Ocak 2007 sabah darshanında gerçekleştirilen kapsamlı, güzel övgü.  (66 dakika, 7.8 MB mp3 audio ayrıca daha yüksek kalite: 16 MB.)

thumbAudio: Sri Nityananda Prabhu'un Görünmesi, 1996. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sanskrit şiiri Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona okuyor. Ardından, Lord Nityananda'nın yüceliklerini zikretmeye devam ediyor. "Nityananda Prabhu şartlanmış ruhlara merhamet bahşediyor ve şartlanmış ruhları çok alt düzeyden alıp daha yüksek düzeye getiriyor. Ve Nityananda Prabhu'nun lütfuyla her şey çok mutlu bir şekilde gerçekleşiyor."
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün, 2 Şubat 1996:
 28+ dakika, 6.6 MB mp3 audio


thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Nitai Pada Kamala'yı çok tatlı ve benzersiz bir şekilde kartallar ya da mrdanga olmadan, sadece orada bulunan birkaç adanmışın yanında söylüyor. Ayrıca Srila Gurudev, Srila Sridhar Maharaj tarafından yazılan Sriman Nityananda Dvadasakam'ı baştan sona zikrediyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, 14 Mayıs 1990, Jamuna Priya Devi Dasi tarafından web için hazırlandı ve archive.org'a kaydedildi:
12+ dakika, 7 MB mp3 audio
Yavaş ve sınırlı İnterneti olanlar için daha düşük dosya boyutunda burada: 
 2.9 MB mp3 audio.


thumbEkachakra. Muhteşem Yerleşim Festivali Sri Sri Guru Gaura Nityananda'nın Ekachakra'da, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'mızdaki büyük festivali. Üç günlük festival boyunca 41.000 insanı cezbeden bu muhteşem vesileyle resimlerden oluşan kapsamlı websitesi.

thumbVideo: Ekachakra Festival videosu Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Ekachakra'da, Sriman Nityananda Prabhu'nun ilahi görünüm yerindeki tapınağın görkemli açılışı. Bu film Satya Sundar Prabhu tarafından yapıldı ve hem Rusça hem de İngilizce alt yazı var, film Vimeo kullanıcıları tarafından indirilebilir (670 MB 'mp4' video).
Daha sınırlı İnternet bağlantısı olanlar için, bu video (sadece İngilizce olarak) benzer ebatta ancak çok daha küçük dosya boyutunda da mevcut:
'Ekachakra': 12+ dakika, 33 MB 'wmv' video


thumbAudio. Sri Nityananda Prabhu'nun Festivali ve Ashram Açılış konuşması. Kolkata'daki verandasından 7 Şubat 2009 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Nityananda Prabhu'nun Görünme Gününü ve oradaki yeni ashramımızın açılışını kutlamak üzere İnternet aracılığı ile Ekachakra'daki topluluğa konuştu.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (23 dakika, 5.5 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).thumbThe Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu (Sri Nityananda Prabhu'nun Nektarsı Yücelikleri). Srila Govinda Maharaj'ın nilüfer ellerine yeni bir kitap sunuluyor. Kitap, Lord Nityananda Prabhu'nun yüceliklerine odaklanıyor ve Sripad B.P. Tirtha Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math için Bengali dilinde derlenen 'Sri Sri Nityananda Mahimamrtam' adlı kitaptan genişletilerek hazırlandı. Srila Gurudev bugün Ekachakra'daki topluluğa hitaben yaptığı İnternet konuşmasında buna atıfta bulundu.   
Bu İngilizce baskı, Kamal Krishna Prabhu tarafından Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşmalarından derlendi. Bunun yanısıra kitapta Kutsal Metinlerden ayetler, kirttanlar ve Lord Nityananda Prabhu'yu öven Sanskrit yazılar bulunuyor. 96 sayfa, 4 monokrom resim. Adanmışların özel olarak okumaları için kitabın tamamı buradan indirilebilir (4.6 MB 'pdf' dosya).
 

thumbNityananda Prabhu'nun Sınırsız, Koşulsuz Merhameti, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın, 15 Şubat, 2003'de Nabadwip, Hindistan'da Lord Nityananda Prabhu'nun Görünme Günü Festivalinde yaptığı konuşmadan. İki websayfası yazı.

thumbAudio: Nityananda Prabhu'nun Göründüğü Gün Devashis Prabhu tarafından Londra Tapınağında verilen ders. "Srila Govinda Maharaj şöyle dedi, '...Bizler Mahaprabhu'nun anlayışını, Nityananda Prabhu'nun anlayışını vaaz edenleriz, ve  sizler de insanlara Lord Chaitanya'nın kim olduğu, Nityananda Prabhu'nun kim olduğu konusunda eğitim vermek zorundasınız, çünkü o olmadan Krishna'ya ibadetinizin faydası ne? Aslında Mahaprabhu'nun nilüfer ayakları olmadan bu sadece hayal ürünüdür - o tür ibadet hayali ibadettir.'"
16 Şubat 2011, Londra:
61 dakika, 11 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Nityananda ve Ekachakra. Sripad B.P. Tirtha Maharaj neşeli sabah dersinde Nityananda Prabhu'nun yapısını ve Onunla ve Sripat Ekachakra Dham ile olan bağlantımızın arka planını anlatıyor.
2 Şubat 2011, Nabadwip:
77+ dakika, 13 MB 'mp3' audio


thumbSri Nityananda Prabhu. Adanmışların çocukları için Parama Bhakti Dasi tarafından hazırlanan sayfa. 213 K Acrobat PDF dosya.

thumbSri Ekachakra Dham: Yeni Ashram'ın Muhteşem Açılış Festivali, Sri Hadai Pandit Padmavati-devi Smrti Kunja adlı ashramın açılışı, Sri Nityananda Prabhu'nun uğurlu görünüm gününde düzenlendi. Bu yüce festival sırasında 50.000den fazla kişiye prasad dağıtıldı. (Dört web-sayfası resim ve alt yazı Malini Devi Dasi tarafından hazırlandı.)

28 Ocak 2018 

Varaha Dvadashi. Lord Varaha'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Varahadev'in ve Nityananda Prabhu'nun görünmesi, 1990. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Sri Sri Lakshmi Varahadev'in mucizevi bir şekilde Math'ımıza nasıl geldiğini,  Nityananda Prabhu'nun nasıl olağanüstü merhametli olduğunu, ve Onun etkisi ve lütfuyla, Srila Guru Maharaj'ın nasıl öğrenci aldığını anlatıyor. 
Nityananda Prabhu'nun göründüğü gün yapılan kapsamlı konuşma, 11 Şubat 1990. Orjinal ses kaydındaki eksik kısımlara ve değişken ses kalitesine rağmen, bu değerli konuşmanın büyük bir kısmı mevcut:
34+ dakika, 7+ MB mp3 audio

thumbAudio. Sri Varaha Dvadasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Şubat 2006'da Nabadwip'de yapılan konuşma. Srila Gurudev Krishna-lila'nın Vaikuntha'daki farklı tezahürlerini ve Varahadev'in görünme nedenini açıklıyor.
14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio


thumbLord Varaha'nın Nabadwip Math'ımıza gelişi. Buradaki, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki Lord Varaha ile ilgili olarak Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın kitabı Golden Reflections'dan yapılan alıntı.

thumbSri Varaha Dev'in Kutsal Zuhuru. Lord Varaha dünya gezegenini almak için Rasatala okyanusuna atladı. Okyanus Lord Varaha'ya dua etti: "Ey Yüce Lord, lütfen beni koru." Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan sayfa. (201 K Acrobat PDF dosya.)

27 Ocak 2018 

Disappearance of Srila Ramanuja Acharya.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983:
28 dakika, 6.5 MB mp3 audio

  
thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öykü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

  
Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

26 Ocak 2018 

Srila Madhva Acharya'nın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrila Madhva Acharya.   "Madhva Acharya hizmet edenle hizmet edilen arasındaki farkı ortaya koydu. Bu çok doğal ve gerçek bir farktır. Tanrı ve hizmetkar. Gerçek fark. Jiva hizmetkardır, ve o hizmeti alan Tanrı vardır. Jiva hiçbir zaman Tanrı ile bir olamaz - bu küfürdür... Madhva Acharya bu konumu çok güçlü bir şekilde vurguladı."
22 Şubat 1983:

15+ dakika, 3+ MB mp3 audio

thumbSri Madhva Acharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhva Acharya ile ilgili bir dizi ayette Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul ettiğinden söz ediliyor. Yorumlar Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a aittir.


24 Ocak 2018 

Mahavishnu Avatar, Sri Advaita Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sevgi Dolu Rehberlik (Affectionate Guidance), Bölüm 15, yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu günle ilgili yazı:

Bölüm On beş: Bir Merhamet Okyanusu
(Web sayfasını hazırlayan Damayanti Devi Dasi)
 
 
thumbAudio. Advaita Acharya'nın Gelişi. Srila B.R. Sridhar Maharaj açıklıyor: "Buraya önce Advaita Acharya iner, sonra çevresine bakar ve insanların gerçeğe, Narayan'a duyarsız olduklarını görür. Onlar çok sayıda yarı tanrıya tapınmaktan ve geçici zevk arayışlarını sürdürmekten çok hoşlanırlar, onlar onunla çılgına dönüp kendi ruhlarına veya kurtuluşa ya da kurtuluştan sonraki yaşama: Krishna bilincinin sağladığı doğru uyuma sahip olmaya aldırış etmezler:O bu manzaradan çok huzursuz oldu ve Lord'un buraya gelmesi ve Yüce Adı, Nam sankirtanı vaaz etmesi için bütün kalbiyle dua etti; bu sayede yuvaya doğru bir kampanya başlatmak üzere genel bir toplu af ve barışçıl bir çaba gerçekleştirilebilirdi. Tanrı'ya, yuvaya dönüş - bu Nam sankirtandır. Ve Mahaprabhu diğerleriyle birlikte zaman içerisinde buraya aşağıya gelirler ve Nam sankirtanlarına başlarlar."
38+ dakika, 8.8 MB mp3 audio

 
Audio: Srila Advaita Acharya'nın göründüğü gün, 2003. "Advaita Acharya Prabhu bize karşı merhametli olmasaydı, Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmazdık, ve Gauranga Mahaprabhu'ya sahip olmasaydık, o zaman Krishna ve Krishna-lila'yı doğru bir şekilde anlayamazdık."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bir Radyo Programı için Kolkata'da yapılan konuşma. 8 Şubat, 2003.
 34+ dakika, 7.9 MB mp3 audio

22 Ocak 2018 

Sri Krishna Vasanta Panchami. Sri Vishnu Priya Devi'nin göründüğü gün. Srila Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunath Das Goswami, ve Srila Raghu Nandan Thakur'un göründükleri gün. Srila Visvanath Chakravarti Thakur, Tridandi Swami Srimad Bhakti Viveka Bharati Maharaj, ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Svarup Parvat Maharaj'ın ayrıldikları gün. Sri Saraswati Puja.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Krishna Vasanta Panchami, 1984. Sri Saraswati Puja günü ve Vishnu Priya Devi, Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunandana Thakur ve Srila Raghunath Das Goswami'nin göründükleri bu özel günde ve Srila Viswanath Chakravarti Thakur, Srimad B.V. Bharati Maharaj ve Srimad B.S. Parvat Maharaj'ın ayrılış gününde yapılan konuşma.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj yukarıda adı geçen tüm şahsiyetler hakkında kapsamlı bir şekilde konuşuyor, 7 Şubat 1984:


  
Bugünle ilgili olarak Sermons of the Guardian of Devotion, Vol. II (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt II) adlı eserden alıntı - yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj: 

Kısım Yedi: Kutsal Bir Gün
(Web sayfası Damayanti Devi tarafından hazırlandı)
 
  
thumbAudio: Çok hayırlı bir gün. Srila Sridhar Maharaj Sri Krishna Vasanta Panchami ile bağlantılı olan şahsiyetleri övüyor. "Vishnupriya Devi'nin yaşamı, düşmüşlerin en yukarıya, Krishna'nın, İlahi Aşkın bulunduğu en üstün aşk ülkesine gitmelerine yardımcı olmaktır;orada jiva Krishna'ya çok çok yakın olabilir. Merhamet adaletin üzerindedir. Aşk da adaletin üzerindedir."
Srila Sridhar Maharaj'ın konuşması, 30 Ocak 1982:
(67+ dakika, 15.5 MB mp3 audio)


thumbVideo: Vasanta Panchami, 2009. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Vasanta Panchami günü yapılan kapsamlı konuşma, Kolkata, 2 Şubat 2009:
 Part 1: 27+ dakika, 36+ MB mov video
 Part 2: 28+ dakika, 37+ MB mov video 

thumbAudio: Vasanta Panchami, 2003. Srila B.S. Govinda Maharaj bugünün Krishna'nın vasanta Rasa  Dansı günü olduğunu ve birkaç yüce Vaishnava'nın görünme ve ayrılma günlerinin de bugün gerçekleştiğini söylüyor. Bugün Saraswati'nin puja günü ve Vishnu Priya Devi'nin iyilik dolu görünme günüdür. Srila Gurudev Mahaprabhu'nun shaktisi Vishnu Priya Devi'den söz ederken Mahaprabhu'nun ayrılışından sonra onun Mahaprabhu'nun evinden ayrılmadığını ve pirinç tanelerini teker teker sayarken Krishna'nın Kutsal Adını zikrettiğini, ve Mahaprabhu'ya sunmak için zikredilen ölçüdeki pirinçle bhoga hazırladığını anlatıyor. Gurudev onun hizmetinin çok sessiz ancak önemli ve eşsiz olduğunu söylüyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Vasanta Panchami günü yaptığı bir konuşmasından bölüm, 5 Şubat 2003:  
    43+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: Sri Vasanta Panchami, 2011. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj, Srila Visvanath Chakravarti Thakur'un bir dörtlüğüne gönderme yapan Srila Guru Maharaj'ın bundan yola çıkarak Nimai Pandit'in sannyas arifesinde nasıl Vishnu Priya'nın sevgi ve şefkat tahtı olan kalbinden vazgeçmek zorunda kaldığını anlattığından söz ediyor... Lord kullarının ve özellikle de saktisinin malıdır. (Nimai Pandit sannyas almak için ayrılınca) Diğer kişiler kurtuluşun da ötesine geçebilsinler, o şeyi alabilsinler diye Vishnu Priya sahip olduğu şeyden vazgeçmeye isteklidir. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj tarafından 8 Şubat 2011'de yapılan konuşma:
    53+ dakika, 9MB mp3 audio

  
Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:

27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in ayrılışları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9.4 MB mp3 audio)

1 Ocak 2018 

Yeni Yıl Günü.

thumbYeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'a odaklanarak başlamak. Çevriyazımla birlikte audio. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın, 31 Aralık 2000'de, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedilen konuşması. 
Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishn'ya tam teslim olacağız, tam teslimiyet demek tam teslimiyetin ne olduğunu idrak etmek demektir. Guru Maharaj'ın kitapları her zaman bize yardım eder. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyetin ruh halini özellikle Prapanna-jivanamrtam'da özel bir şekilde ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam'ı kendimizi vererek okumalıyız. Orada önümüzdeki yıl için talimat bulacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Benim hiçbir şey üzerinde kudretim yok, ama inanıyorum ki bütün kudret onunla. Sizler hepiniz nektarın oğullarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı ile bağlantı [Prapanna-jivanamrtam] kurarsanız, en üstün şekilde yararlanacaksınız."  


[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı ücretsiz indirme seçenekleri: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitabın tamamı iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]
 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin ve müşfik rehberliği anımsıyarak dünyadaki bütün adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi anlamda zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.


25 Aralık 2017 

Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Christmas konuşması 2008 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendisi İsa'nın karakterinin kendisini çok fazla cezbettiğini açıklıyor "çünkü alçakgönüllülüğü, hoşgörüyü ve diğer kişileri onurlandırmayı kimse yapamaz, ama o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev bunun Tanrı'mızı, Lord Krishna'mızı cezbetmek için en iyi yaklaşım olduğunu söyledi. Biz Krishna diyoruz, onlar ise Tanrı diyorlar."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

7 Aralık 2017 

Sri Chaitanya Math'da ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın ayrılış festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sevincimi Kime Anlatayım? Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Sri Chaitanya-charitamrta yorumunu tamamlamanın sevincini ve kederini ifade ediyor. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu şiirin özellikle Srila Saraswati Thakur'un ayrılış günü okunmasını rica etti. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Prabhupad Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 1983. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj'ının bu dünyadaki son dakikalarını anlatıyor.
"Hasta yatağında ona görevimizi yapıyorduk, ben de onların arasındaydım, görevim gece 2'den sabah 4'e kadardı. Ayrılmadan 24 saat önce beni çağırttı ve bir şarkı söylememi istedi: Sri Rupa Manjari pada sei mora sampada, herhangi bir Gaudiya Vaishnava adanmışın en üstün farkındalığı olarak kabul edilen bu ünlü şarkıyı. Ardından 24 saat sonra, bir Ocakta sabah erken dünyayı terk etti." 
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 4 Ocak 1983:
11+ Dakika, 2.7 MB mp3 audio

thumbAudio: Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un yaşamı doğumundan başlayarak son derece üstündü. 
"Lord Krishna'nın hizmetinden yana olan ne varsa onu yap, o zaman tüm yanılgı, esaret, huzursuzluk, maddesel zihniyet, her şey yok olur." Srila Govinda Maharaj, 23 Aralık 2006. 
(26 dakika, 3.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 6.3 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un mayaya açtığı totaliter savaş Kolkata'daki vaazı ile başladı. Srila Govinda Maharaj, 20 Aralık 2006.
(22+ dakika, 2.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 5.6 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü: "Bizler hepimiz spiritüel ve maddesel olarak Srila Saraswati Thakur'la bağlantıdayız, ve o kadar şanslıyız ki hala Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla devam ediyor ve onun anlayışını bütün dünyaya taşıyoruz." Srila Govinda Maharaj, 8 Aralık 2006.
(45 dakika, 5.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 11 MB.)

thumbSrila Gurudev tarafından yazılan sloka, 30 Aralık 2004. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın tirobhava şöleni yaklaşırken, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj onun onuruna bir anda bu slokayı yazdı:


bhagavan-bhaktisiddhanta-sarasvati-jagadguroh

atyudara-padambhoja-dhuli-syam janma janmani

"Ben her doğumda Jagat Guru Bhagavan Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un olağanüstü merhametli nilüfer ayaklarının tozu olmak istiyorum."

Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılmıştır,

30 Aralık, 2004. Soquel, Kaliforniya.

Audio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış festivali 2013. Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından verilen sabah dersi. 
"Srila Sridhar Maharaj, Saraswati Thakur'un ayrılışından sonra, kısa bir şiir de yazdı: nikhila bhuvana maya ... teması şöyleydi: 'Bhakti Siddhanta vani', Prabhupad'ın öğretileri kalplerimizde çınlasın. Bir keresinde Prabhupad'ın bugün vani olduğunu, yani kendi ifadesi, kendi sözü gibi form aldığını ifade etti ... Gurunun öğretisi vasıtasıyla gurunun birlikteliğini, guru ile bağlantıyı buluruz. Dolayısıyla, Sri Chaitanya Saraswat Math ve onun vaazının tamamı temelde bu duanın ifadesidir: Bhakti Siddhanta'nın sözü kalplerimizde çınlasın."
Nabadwip, 1 Ocak 2013.
 49 dakika, 11 MB mp3 audio

6 Aralık 2017 

Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yerde ve gençlik Oyunlarının geçtiği yerde: Bamunpara ve Nadan Ghat'ta festivaller.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı ziyaret ediyor, 2009, Bamunpara köyü onun kutsal görünüm yeri, Nadanghat ise 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldiği yerdir. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja kutlamaları sürerken şahsen bu etkinliklere katılarak adanmışları çok sevindirmişti.  Resimler, etkinliklerin özeti ve adanmışların Bamunpara'nın önemi ile ilgili mülakatlarını içeren beş web-sayfası.

thumbVideo slaytlar. Sripat Bamunpara 2009, Sri Chaitanya Sridhar Govinda Seva Ashram'ımızdan seçilmiş resimler ve geri planda Bhudev Prabhu'nun ses bandı.
6 dakika, 8+ MB 'wmv' video slayt-gösterisi 
(İndirin, ya da yeterli hız varsa açın. VLC, Windows Media Player, v.s. ile izleyin)

Sripat Bamunpara Festivali 2004 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja'sı onuruna düzenlendi. Alt yazılı otuz altı resim etkinliği paylaşıyor, bu etkinlik Math tarafından düzenlenen en çok katılıma sahip tek etkinlik olarak rekor kırdı. On beş binin üzerinde Prasad tabağı dağıtıldı.Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu Tapınağı Muhteşem Açılış Festivali, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın öncülüğünde Kendilerinin 75. Görünüm Günü (74. yıldönümü) Sri Vyasa-Puja Kutlamaları kapsamında gerçekleşti, 2003. Beş sayfa resim, 11 Aralık.

5 Aralık 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite-Başkan-Acharyası, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya Sri Srimad Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 89'uncu muhteşem görünme günü kutlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak birkaç öykü anlatıyor, Srila Govinda Maharaj'ın Mayapur, Chandradoya Mandir'deki etkileyici konuşması; kalbini coşkuyla doldurduğunu söyleyerek Srila Gurudev'e bir araba dolusu pirinç veren Rarhadesh'li cimrinin öyküsü; çok hasta iken Srila Sridhar Maharaj'a verdiği ilaç için Srila Guru Maharaj'ın, "bana yeni hayat verdi" sözleri; bunlardan bazıları. Srila Sridhar Maharaj şunu vurguluyor "Onun geçmiş yaşamdan sahip olduğu birşey var... siddhiye, spiritüel yeteneğe sahip". 
Srila Govinda Maharaj'ın sannyas töreninin ertesi günü Srila Sridhar Maharaj'ın Vyasa Puja'sı vesilesiyle yapılan konuşma. Nabadwip, 7 Kasım 1985:
16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio

thumbAudio: Sri Vyasa Puja, 1989.  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sripad Janardan Maharaj ve Sripad Ashram Maharaj tarafından yüceltiliyor, ardından Srila Govinda Maharaj adanmışlara Ingilizce ve Bengali dilinde konuşuyor. "Şimdi Guru Maharaj karşımızda insan bedeni formunda bulunmuyor, ama biliyorum ki onun ilahi talimatı her zaman bize rehberlik yapıyor... Biz adanmışlık yaşamımızı Guru, Vaishnava, Bhagavan hizmeti ile sürdürmeye çalışacağız. Bu benim doğum günüm ve bütün Vaishnava'ların  bana  karşı çok merhametli ve  kutsayıcı olmalarından çok mutluyum. Bütün Vaishnava'lara, Gurudeva'lara ve iyi dileklerini sunanlara tevazulu saygılarımı gönderiyorum. Onlar bana gönül koymazlar, biliyorum. Duam şudur, ölünceye kadar Deity'lere, adanmışlara, Math'a hizmet edebilirsem, çok mutlu olacağım."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, Sripad B.P. Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Ashram Maharaj tarafından takdim edildi. Nabadwip. 14 Aralık 1989:       

33+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Audio: Audio: Sri Vyasa Puja konuşmaları Sripad B.B. Avadhut ve Sripad Mahananda Prabhu tarafından, Sripad B.P. Tirtha Maharaj'ın Bengali çevirisi eşliğinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 84. Görünme Festivalinde yapıldı. Ayrıca Sripad B.N. Acharya Maharaj, Sripad B.P. Tirtha Maharaj ve Sripad  B.K. Tyagi Maharaj daha çok Bengali dilinde kapsamlı bir şekilde Srila Gurudev'in yüceliklerini övdüler.  Nabadwip, 30 Aralık 2012:
31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

  
thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'sından iki gün önce konuşuyor, 1999. "Çok sayıda adanmışın doğum günü festivalime geleceğini tahmin ediyorum ve bana pek çok armağanlar getirecekler, ama ben onlara ne vereceğim? ... eğer beni takip ederlerse sanırım onlara bir miktar şifa verebilirim. ...Adanmışlık yolundaki engelleri ortadan kaldırmak için gerekli olan şey nedir? Engel asat-sangadır, kötü arkadaşlıktır. Ne kadar zarar verebileceğini idrak edemeyiz."
22 Aralık 1999:
11+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Vyasa-Puja için hazırlanırken. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 82. muhteşem Görünme Festivali'nden iki gün önce Srila B.N. Acharya Maharaj tarafından verilen sabah dersi.
Nabadwip, 21 Aralık 2010:
30 dakika, 5+ MB mp3 audio


thumbVideo slaytları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Nabadwip'de 4 Aralık 2009'da kutlanan Sri Vyasa Puja festivali slaytları, ses bandı 'Sri Guru Arati' üzerine kaydedildi. Srila Gurudev bu tarihi günde nat mandirde kutsal mevcudiyeti ile adanmışlara lütuf bahşetti. 
8 dakika, 14 MB 'wmv' video slide-show 
(İndirin ya da yeterli hız varsa anında izleyin. VLC, Windows Media Player, vb. ile izleyin. Mac kullanıcıları ücretsiz Flip4Mac yükledikten sonra QuickTime Player ile de izleyebilirler)


thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı, kutsal görünüm yeri olan köyü ve Nadanghat'ı ziyaret ediyor; kendileri 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a Nadanghat'tan gelmişti. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'yı izleyen bu şenliklere şahsen katılarak adanmışları çok fazla sevindirdi. Beş web-sayfasında, resimler, olayların özeti ve Bamunpara'nın önemi üzerine adanmışlarla yapılan mülakatlar var.


thumbPujyapada Satprasangananda Prabhu tarafından yapılan konuşma (daha sonra Sri Nayanananda Das Babaji Maharaj olacaktır) Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak Nabadwip'de 1986'da gerçekleşti. Türkçesi
"Bizim Govinda Maharaj'ımız şimdi onun [Srila Sridhar Maharaj'ın] vaazının ardındaki başlıca ilhamdır ... O kirtanda ve mrdanga çalma konusunda bir uzmandı; onun kirtanı her zaman vecd doluydu. Onun buraya Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldiği andan itibaren, Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundar Deity'lerinin Aşkın Hizmeti giderek daha güzel ve muhteşem bir şekilde tezahür etti. Bu bize çok fazla sevinç verdi. Bu nedenle, Srila Sridhar Maharaj, Math'ının hizmetinin, vaaz işlerinin ve adanmışlarının sorumluluğunu Govinda Maharaj'a verdi ..."


Vaishnava Thakur. Dignity of the Divine Servitor'dan alıntı. Srila Govinda Maharaj'ın Görünme Gününde, Kaliforniya, San Mateo'da, 1990 yılında Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'a övgü olarak Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşmadan. (2.2 MB pdf dosya.)

24 Kasım 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math, Sri Puri Dham'da Sri Sri Nitai-Chaitanya Jiu'nun görünmeleri onuruna büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati çevirisi ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan açıklama. Kutsal Lütufları Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızın Puri'deki Deity'leri için yazdığı bu arati kirttanının hikayesini ve anlamını veriyor. 

dekho ore bhai,  tri-bhuvane nai 
    emona doyala data 
pasu pakhi jhure,  pasana vidare,
    suni jara guna-gatha
 
       ~Sri Lochan Das Thakur 

"Sevgili kardeşim, sadece çaba göster ve bunu incele. Üç dünyada Lord Caitanya ya da Lord Nityananda gibisi yoktur. Onların merhametli nitelikleri öylesine yücedir ki Onları duyduklarında hayvanlar, kuşlar bile ağlar, taşlar erir."

16 Kasım 2017 

Srila Saranga Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Saranga Das Thakur Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarında Srila Saranga Das Thakur ile ilgili dörtlük ve açıklama.
15 Kasım 2017 

Srila Narahari Sarkar Thakur ve Srila Kaliya Krishnadas'ın ayrılışları. Sriyukta Dhananjay Das Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Narahari Sarkar Thakur'dan kirtanlarda söz edilir: Sri Gaura Arati yazan Srila Bhaktivinod Thakur, ve Sva-Nistha yazan Srila Narottam Das Thakur.
4 Kasım 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın
Rasa Yatra'sı. Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Rasa Bihari Jiu'nun kuruluş Yıldönümü, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Sri Vrindavan. Srila Sundarananda Thakur'un ayrılışı. Srila Nimbarka Acharya'nın görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere) Purnima'dan başlandığında Chaturmasya'nın ve Niyama-seva vrataların sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Vrindavan Dham. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Vrindavan Dham'ı ifşa ediyor ve tapınağımızın Seva Kunja'da bulunmasının anlamından söz ediyor. "Şİmdi yaşamakta olduğumuz yer Sri Rupa Saraswati Sridhar Seva Ashram'dır... Biz burayı manevi uygulama yaşamımız için aldık. Ama burada uygulama yapmak çok zor çünkü Vraja Dham maddesel değil,  Lord Sri Krishna'nın aşkın mekanı, ve burada Radharani'nin Oyunları gece gündüz devam edip gidiyor... Bu yer çok gizli ve iyilikle dolu bir yer. Buraya Radharani'nin Rasa Sthali'si diyebiliriz... Guru Maharaj'ımız bize karşı son derece merhametli idi ve biz onun lütfu ile buradayız, ama (dikkat edin ki) burada saygısızlık yapılmasın." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşmadan alıntı. Vrindavan, 24 Kasım 1998:
 10+ dakika, 2+ MB mp3 audio

Vrindavan Deity'leri Kuruluş programı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın önderliğinde gerçekleşti. Kuruluşları sırasında çekilen iki websayfası resim, 23 Kasım 1999. 

thumbAudio: Vrindavan Tapınak binasının açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Seva Kunja, Vrindavan. Sohbet tarzındaki ders Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından 1999'da Vrindavan'da yapıldı.  "Bütün Vrindavan-basiler buraya geliyorlar ve onlar Deity'leri gördükleri zaman çok şaşırdılar, öncelikle ben şaşırdım, kaderimde böylesine bir tezahürün mümkün olacağına ihtimal veremezdim."
26 Kasım 1999, (ilk olarak Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine yüklendi):
11+ dakika, 2 MB mp3 audio
Bu konuşmanın kelime kelime İngilizce çevriyazımı ve İspanyolca çevirisi. (Türkçesi)

31 Ekim 2017 

Ekadashi (Londra). Oruç. Om Vishnupad Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

thumbSrila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'a saygı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srimad Bhakti Desika Acharya Maharaj tarafından Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın anısına yazılmış olan ayetler. Kelime kelime çeviri ve dörtlüklerin çevirileri, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.


21 Ekim 2017 

Srila Vasudev Ghosh Thakur'un ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sarvasva Giri Maharaj'ın ayrılışı. Bhratri Dvitiya krityam (kız ve erkek kardeşlerin birbirlerini onurlandırdıkları festival).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Vasudev Ghosh ile ilgili alıntı (Bugün onun ayrılış günü) Sermons of the Guardian of Devotion, Volume I (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt 1) adlı kitaptan, yazan Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:


"Sri Gauranga Mahaprabhu'nun Oyunlarında, Srimati Radharani'nin baş Gopilerinden biri, Vrindavan'ın
asta-sakhilerinden biri, buraya Vasudev Ghosh olarak geldi. O, Mahaprabhu'nun buraya inmesine takdirlerini ifade etmek için şöyle der, 'Eğer Gauranga Mahaprabhu aşağıya gelmeseydi yaşamımı nasıl sürdürebilirdim? Eğer Gauranga Mahaprabhu'dan haberdar olmasaydım, nasıl yaşayabilirdim? Bu hayatın ta kendisi, yaşam gücünün ta kendisi. Bu yaşam gücünün yaşam gücü. Eğer ben böylesine kudretli bir yaşam gücünden haberdar olmasaydım, bitmiş olurdum.' Sriman Mahaprabhu'ya olan yakınlığımız Onu bu şekilde değerlendirebilir. Vasudev Ghosh şöyle dedi, 'Eğer böyle bir nektar bana uzatılmamış olsaydı asla yaşayamazdım. Yaşamımı sürdürmek tam anlamıyla imkansız olurdu.'"

20 Ekim 2017 

Sri Govardhan Puja. Sri Govardhan'daki
Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da ve Sri Gupta Govardhan'daki Tapınakta Büyük Annakut Mahotsav ('Pilav Dağı Festivali'). Go Puja (inek-ibadeti) ve Go Krida (inekleri hoşnut etme).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Govardhan Puja konuşması, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu lilayı irdeliyor ve Lord Krishna'nın Govardhan Tepesini kaldırışını anlatan slokaların cümle cümle çevirisini yapıyor. Srila Guru Maharaj Lord'un bu Oyununa yeni bir ışık tutuyor ve Onun Mahaprabhu ve Raghunath Das Goswami tarafından gerçekleştirilen ibadetine gönderme yaparak, Govardhan-shila'nın yüceliklerini övüyor. 
16 Kasım 1982:

 33+ dakika, 7+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Sri Govardhan Puja üzerine (2005). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Govardhan Puja'dan bir gün önce yapılan sabah konuşması. Kutsal Lütufları Srila Guru Maharaj'ın, Gaudiya Misyonundan ayrıldıktan sonra, Vrindavan'a gittiğini ve oradan Nabadwip'e üç küçük Govardhan Sila getirdiğini anlatıyor. Srila Guru Maharaj bize Sri Chaitanya Saraswat Math'da Govardhan'ın ibadetini gösterdi, ve şu anda Mahaprabhu ve Sri Sri Gandharva Govindasundar'ın Deity'leri Math'a gelmiş bulunuyor.
Dum Dum Park, Kolkata, 2 Kasım 2005:

 14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio

  
Video: Srila Govinda Maharaj'ın Sri Govardhan Puja Konuşması.
Kutsal Lütufları'nın  Kaliforniya, Soquel'de, Sri Govardhan Puja kutlaması ile ilgili olarak yaptığı konuşma. Kendileri Sri Govardhan'ın üstün konumundan bir parça söz ederek Krishna bilinci servetinin tanımını paylaşıyor. (2008)
  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Govardhan Puja konuşması ve 'Jaya Radha-Madhava....' şarkısını içeren audio (3 Kasım 2005) Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, mp3 audio formatta kaydedildi ayrıca o gün çekilen elli iki resim, Jamuna Priya Dasi'nin 'VerandaViews' web-loguna gönderildi.
 
Sabah darshanı üzerine düşünceler: Sri Govardhan Puja. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile 2005 yılının bu sabah darshanı, o sıralar Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, Kutsal Lütufları'nın yanında kalan Kumkum Dasi tarafından bildirildi. 
  
Çocuklar için resimli yazı: Sri Krishna Sri Govardhan Tepesini Kaldırıyor. 330 K PDF dökümanı bu festival için hazırlayan Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi. 
  
Güzel Gopal. Sri Govardhan Tepesinin Kaldırılış Öyküsü resimlerle ve sözlerle anlatılıyor. Yirmi üç web-sayfası dizi öncelikli olarak çocuklar için hazırlandı. (İlk yayınlanışı 2002.) Türkçesi 
 
Sri Sri Giriraj-Govarddhan Arati Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan arati, Govarddhan, Dasbisa, Sri Chaitanya Saraswat Math,Srila Sridhar Swami Sevashram'a başkanlık eden Sri Sri Anu Giriraj'a övgüleri dile getiriyor. Bengali dilinde yazıldı, transliterasyon ve (Türkçe) çevirisi. (Yayın tarihi 13 Mart 2002)

14 Ekim 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math's Kurucu-Başkan-Acharyası, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 123. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Bir araya gelmiş olan topluluğa hitaben 1985'de yapılan Sri Vyasa Puja konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj takdirlerini ifade ediyor ve Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından gelen adanmışlara kalpten gelen bir ricada bulunuyor.
Sri Vyasa Puja, 7 Kasım 1985 (alıntı): 
 8 dakika, 1.9 MB mp3 audio


thumbSri Guru Puja Makalesi, 1956. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun lütfuna sahip olan ve olamayan ruhun servetini anlatıyor. kasım 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrilerek, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü günün onuruna, İngilizce olarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde yayınlandı. (Türkçesi)

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj kendi Sri Vyasa Puja gününde, 1985. Srila Sridhar Maharaj'ın 7 Kasım 1985'de, kendi Vyasa Puja Gününde yaptığı çok tatlı bir ses kaydı, Sripad Sagar Maharaj Dignity of Divine Servitor'da yayınlanan makalesinde bu konuşmaya gönderme yapıyor:
"Srila Guru Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdikten sonra, ertesi gün Guru Maharaj'ın kendi Görünme Günü idi ve o gün o çok mutluydu. O sabah erken saatte onu görmeye gittim ve dedim ki, 'Srila Guru Maharaj, siz dün Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdiniz; ama sanırım o pek çok yaşamlar önce sannyas almıştı.'
"Şöyle cevapladı, 'Ah, bunun sadece insanlara onun kim olduğunu göstermek için yapıldığını, ama aslında onun bundan çok daha fazlası olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?' Srila Guru Maharaj tebessüm ediyor ve gülüyordu, ve o sabah, kendi Görünme Gününde, koltuğuna oturdu ve belki iki ya da üç saat Srila Govinda Maharaj hakkında konuştu. Bu Guru'nun Görünme Günü idi ama Guru öğrencinin kirttanını yapıyordu!"
Bu kayıt sadece 26 dakika. Eğer bir kişide bu konuşmanın geri kalan kısmı varsa, lütfen bize haber verin böylece Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onu da paylaşabilelim.
26 dakika, 6 MB mp3 audio


1961 Vyasa Puja Sunusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünme gününde ettiği dua. İlk olarak Kasım 1961'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlandı, ve şimdi ekteki çevriyazımı ve İngilizce çevirisi ile birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)
  
Audio: Hapaniya Festivali, Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sının ertesi günü, 1989. Srila Govinda Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini ve onun kutsal görünme yeri, Sripat Hapaniya'yı anlatıyor.
"Srila Guru Maharaj aşkın formdur, maddesel değil, dolayısıyla onun görünme günü geldiği zaman ona Lord Krishna'ya ya da Mahaprabhu'ya ibadet edildiği tarzda ibadet edebiliriz. Eğer Nabadwip festivalinden sonra, ertesi gün burada Nandotsav gibi bir festival yaparsak bunun çok iyi olacağını düşünüyorum... Burada her şey aşkındır, eğer bunu görebilirsek, bundan mutlaka yarar sağlarız."
Hapaniya, 24 Ekim 1989:

29+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
Rusya, Lahta Tapınağımızdaki Sri Vyasa-Puja Konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja ana festival programı sırasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg'da verilen ders. İngilizce ders Rusça çeviriyle birlikte. Srila Gurudev sonra Srila Guru Maharaj'a övgü olarak kendisi tarafından yazılan 'Sri Guru Arati-stuti'nin söylenmesine öncülük yapıyor. (2006) İndirin veya çevrimiçi dinleyin (47+ dakika, 6.1 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).
 
  
Sri Vyasa-Puja Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından geçtiğimiz ay Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 111. Yıldönümü Festivalinde Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde verildi. (2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1 MB mp3 audio).
 
  
Hapaniya'da Bir Gün, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Ekim 1989 deki Zuhur festivalinde, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati, Vol I de yayınlanmıştır (50 K PDF döküman.) (Türkçesi) 
  
Servetimiz ve Yaşamımız: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Kutsal Zuhur Günü. Kapsamlı, özlü yazı Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Guru Maharaj'ın Görünüm Festivali 2006 için yazıldı. 
  
Srila Guru Maharaj'ın yeni gelen resimleri, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yeni gelen resimleri, dünyanın dört bir yanındaki adanmışlarla paylaşmak üzere Kshamabuddhi Prabhu tarafından içtenlikle verildi. 
  
En Şanslı Pozisyonunuz, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu konuşma ilk olarak The Divine Message'de 1984 de yayınlandı. Srila Guru Maharaj'ın yakında yayınlanacak olan konuşmalarından oluşan antolojiye dahil edilecektir. 

(44 K PDF döküman.) (Türkçesi)

 
  
Sri Guru-Prasastih. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal zuhurunun övüldüğü yazı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. İngilizce çeviri ve transliterasyon ilk kez Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta yayınlandı (100 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj Hatırlıyor. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kayda geçirilmiş konuşmasından, ilk olarak Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta basıldı. "Ben 10 Ekim 1895 de, geceyarısı doğdum. Ramachandra ile aynı yıldız altında...." (140 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj'ın Bhajan Kutir'i Kutsal Lütufları'nın 112. Sri Vyasa-Puja Festivali vesilesiyle bugün için süslendi. (Resimler.) 
  
Beş sayfa siyah beyaz arşiv fotoğrafı ve alıntılar, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan 'Resimler ve Sözler Üzerinde Meditasyonlar.


13 Ekim 2017 

Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Radha Kunda'nın  tezahürü ve Srila Govinda Maharaj'ın Sannyas Günü, 1995. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Mahaprabhu'dan sonra, Sri Rupa ve Sri Sanatan Goswami'lerin Sri Radha Kunda'yı nasıl gözler önüne serdiklerini ve Vrindavan'da Vaishnava standardını nasıl yerleştirdiklerini anlatıyor. Ayrıca Srila Sridhar Maharaj'ı etraflı bir şekilde övüyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın sadece bir tek görüşmede Vaishnava yaptığı çok günahkar bir adamın, Jagai ve Madhai'den çok daha günahkar bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Nabadwip, 17 Ekim 1995:
20+ dakika, 5 MB mp3 audio
  
1985'de bugün sannyas alırken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a sannyas bahşettiği 1985 yılına ait arşiv resimlerini görmek için bir fırsat daha. 
  
"Bugünle ilgili olarak hepiniz için yaptığım sade sunuş konuşmam." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah erken saatlerde Saint Petersburg'daki Tapınağımızda verilen ders. Kutsal Lütufları,  Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kendisine nasıl sannyas verdiğini kalpten gelen tasvirle anlatarak Sri Chaitanya Saraswat Math'a ilk geldiği günden bugüne kadar geçen konulardan söz ediyor. İngilizce ders beraberinde Rusça çeviri:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (33+ dakika, 3.9 MB mp3 audio)
veya:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (7.7 MB mp3 audio).

11 Ekim 2017 

Srila Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio


Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine gönderildi, bu mantra ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
RealMedia audio beraberinde kapsamlı özet notlarla
(özete ve 13+ dakikalık, 3 MB mp3 audio dosyaya html link).

10 Ekim 2017 

Srila Narottam Das Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor. Bu konuşma ilk olarak Karttik 2013'ün ilk günü 'Karttik ayı. Narottam Das Thakur' adı altında kaydedildi.
42+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: "Narottam Das Thakur düşmüş ruhlar için pek çok şarkı yazdı. Ve kendisini düşmüş bir ruh olarak göstererek, Krishna-lila, Gaura-lila ve de Vaishnava-lila hakkında yazdı. Pek çok eser meydana getirdi. O büyük bir şair, iyi bir yazar ve büyük bir panditti, ve Krishna-prem  ile en üstün şekilde aydınlanmıştı." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Narottam Das Thakur'un ayrılış günü, 27 Ekim 1991, Nabadwip'de gerçekleşti:
    26 dakika, 6MB mp3 audio

Video: Vrindavan, Srila Narottam das Thakur tarafından ibadet edilen Mahaprabhu Deity'sinin önünde, Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Srila Narottam Das Thakur'un 2013'deki ayrılış gününde oraya yapılan bir ziyaret sıradında onun yüceliklerini anlatıyor.
Bu kısa video Sri Radha Gokulananda Tapınağınd
aki altarın önüne gitmeden önce adanmışların Srila Narottam Das Thakur'un pushpa samadhisine saygılarını sunmaları ile başlıyor.
Vrindavan, 24 Ekim 2013, video Rus ekip tarafından hazırlandı:
5 dakika, 11MB m4v QuickTime video


Srila Narottam Das Thakur'un yücelikleri. Srila Narottam Das Thakur'un Ayrılış Festivalinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Ekim 2006'da Saint Petersburg Tapınağında gerçekleşti. Srila Gurudev Sripad B.P. Janardan Maharaj'dan toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yapmasını istedi (aşağıda mevcut) ve ardından kendisi devam etti. İngilizce konuşma Rusça tercümesiyle. (İlk yüklendiği tarih 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (24 dakika, 2.7 MB mp3 audio)
ya da:
daha yüksek kalite (5.4 MB mp3 audio)

  
Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın Srila Narottam Das Thakur ile ilgili dersi Srila Govinda Maharaj konuşmadan hemen önce gerçekleşti. İngilizce konuşma beraberinde Rusça çeviri. (İlk yüklendiği tarih 22 Ekim 2006)
   
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (19 dakika, 2.2 MB mp3 audio) 
  
Sri Rupa Manjari Pada Srila Narottam Das Thakur ile ilgili konuşmasının hemen ardından Srila Govinda Maharaj tarafından okundu. (İlk yükleme tarihi 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)
 
  
Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan.  (100 K Acrobat PDF dosya.Türkçesi5 Ekim 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın
Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın ayrılışı. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle purnima gününden başlatılırsa Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Karttik ayı. Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982'de Karttik ayını özellikle de Srimati Radharani ile bağlantılı olarak anlatıyor. Kutsal Lütufları ayrıca yaklaşmakta olan ayrılış festivali vesilesiyle etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor.
42+ dakika, 10MB mp3 audio
  
Kutsal Karttik Ayı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bu ayla ilgili anlatımı. Alıntı: Sri Chaitanya Saraswati Cilt I İngilizcesi ve İspanyolcası (El Sagrado Mes de Karttik). Türkçesi 
  
Audio: Saradiya Rasa Purnima ve Karttik'in başlaması. Dünkü sabah sohbeti Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda yapıldı.
7 Ekim 2006
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (19+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (4.2 MB mp3 audio).
 
  
Audio: Karttik Ayı başlıyor. Srila Bhakti Sundar Dev-Goswami Maharaj tarafından Kutsal Karttik Ayı hakkında 1989'da verilen ders. "Bu ay adanmışlar daha üstün Vaisnavism'i bilinçli bir şekilde uygulama şansını elde ediyorlar."
14 Ekim 1989, Nabadwip'de.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22+ dakika, 5+ MB mp3 audio)
  
Audio: Bu hayırlı Karttik ayı, Damodar. Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Saint Petersburg Tapınağımızda verdiği dersin net kaydı. İngilizce konuşma Kundalata Devi Dasi tarafından çevrildi:
9 Ekim 2006:
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (25 dakika, 4.3 MB mp3 audio).
 
  
Karttik boyunca Sri Chaitanya Saraswat Math'da ilave Kirttanlar söylenir: sabahları altı ve akşamları sekiz parçadan oluşan bir dizi şarkı. Bu şarkıların listesine Günlük Program'da pdf formatında (45 K) ulaşılabilir, gönderme yapılan Kirttan Rehberi kitabı, pdf formatındadır (650 K).
 
Audio: Karttik Akşam Kirttanları. Siksastakam ile ilgili olarak Srila Bhaktivinod Thakur tarafından yazılan kirtanlar, burada Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da okunan şekliyle kaydedildi ve şarkıların melodilerini merak edenler için webde yayınlandı.

Çevrimiçi dinleyin (mp3 playlist) 
ya da: 
İndirin (mp3 audio dosyaları): 
Siksastakam Kirttanları 1, 2 ve 3 (9 dakika,1.6 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 4, 5 ve 6 (12 dakika, 2.1 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 7 ve 8 (13+ dakika, 2.4 MB mp3 audio). 
En sonunda okunan Mahamantra  (8+ dakika, 1.5 MB mp3 audio).

2 Ekim 2017 

Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami, ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Üç Goswami'nin ayrılışı. Srila Sridhar Maharaj Vrindavan'ın Altı Goswami'sinden Sri Raghunath Bhatta ve Raghunath Das'ın örnek yaşamlarını; ve bizlere Sri Chaitanya-charitamrita'yı verdiği için büyük minnet duyduğumuz Sri Krishna Das Kaviraj Goswami'yi anlatıyor. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivalleri anısına Srila Bhakti Raksak Sidhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 25 Ekim 1985'de yapılan konuşma.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 13+ MB mp3 audio) 
  
Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:

27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in ayrılışları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9.4 MB mp3 audio)
  
thumbVideo: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami. Srila Sridhar Maharaj, Srila Krishna Das Kaviraj'ın Sri Chaitanya Charitamrita'yı yazdıktan sonra bu kitabı şimdi ve gelecekte okuyacak olan herkesin ayaklarının tozunu almak için ettiği duadan söz ediyor. Öte yandan, Srila Vrindavan Das Thakur herkese Sri Nityananda Prabhu ve Sriman Mahaprabhu'yu kabul etmeleri için yakarır, ama Onları kabul etmeyenlerin kafalarına tekme atacağını vurgular. Srila Sridhar Maharaj bunun gibi birbirinden farklı Vaisnava'ların ruh halleri ile ilgili olarak güzel bir açıklama getiriyor.
15+ dakika, 30 MB m4v QuickTime video. 
 
Audio: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin her yönüyle yüceltilmesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda, Srila Krishna Das Kaviraj'ın dün gerçekleşen ayrılış festivali anısına yapıldı. 5 Ekim 2006.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
 
  
Vrindavan. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami Anıt Binasının Muhteşem Açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonumuzun karşısında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adına orada bulunan Sripad B.B. Avadhut Maharaj'ın öncülüğünde gerçekleşti. Haber Sripad Siddhanti Maharaj, resimler Vrindavanesvari Devi Dasi. (2005)

30 Eylül 2017 

Sri Ramachandra'nın
Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı ve Sri Madhvacharya'nın Görünmesi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından bugün yapılan konuşmada Lord Ramachandra'nın ve Sri Madhvacharya'nın yücelikleri anlatılıyor. 
27 Ekim, 1982. 
 Dİndirin ya da, çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 11 MB mp3 audio)

thumbSri Madhva Acharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhva Acharya ile ilgili bir dizi ayette Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul ettiğinden söz ediliyor. Yorumlar Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a aittir.21 Eylül 2017 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edilmiştir. 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydediliyor.
31 Ekim 2017 

Ekadashi (Nabadwip'de). Oruç. Om Vishnupad Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

thumbSrila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'a saygıyla. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srimad Bhakti Desika Acharya Maharaj tarafından yazılan dörtlükler Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın anısına sunuldu. Her sözcüğün çevirisi ve dörtlüğün çevirisi, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.3 Eylül 2017 

Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.

thumb

Srila Gurudev 24 Eylül 2007'de Rusya, Lahta'da yaptığı İngilizce konuşmadan alıntıda Sri Vamanadev ve Bali Maharaj'ın öyküsünü anlatıyor. Konuşma Srila Avadhut Maharaj tarafından aynı anda Rusça'ya çevrildi. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi. 


thumbSrila Gurudev tarafından 24 Eylül 2007'de yapılan aynı konuşmadan alıntı Sri Jiva Goswami ile ilgili. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi.

29 Ağustos 2017 

Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Radhastami, St Petersburg, Rusya, 19 Eylül 2007, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. Transkript ve Rusça çevirisi, Tradish Prabhu tarafından hazırlandı ve harekrishna.ru websitesine kaydedildi.
2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: