Son güncelleme 22 Kasım 2020 Pazar günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2020 - 2021
(Ankara için hazırlandı)

KASIM 2020 
18. (Çarş) Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmez oluşu için festival.
19. (Perş) Tridandi Swami Srimad Bhakti Aloka Paramahamsa Maharaj'ın görünmez oluşu.
22. (Pz) Sri Gadadhar Das Goswami, Srila Dhananjay Pandit, ve
 Srila Srinivas Acharya'nın görünmez oluşu. görünmez oluşları. Sri Gopashtami, Sri Goshthastami, Go Puja ve Go Gras-dan.
25. (Çarş) Ekadashi (Ankara). Oruç. 
26. (Perş) Paran 10:15 ile10:59 arası. Om Vishnupada Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.  Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.
29. (Pz) Srila Bhugarbha Goswami ve Srila Kashishvar Pandit'in görünmez oluşları. 
30. (Ptesi) Purnima. Sri Krishna'nın Rasa Yatra'sı. Sri Vrindavan, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Sri Sri Guru Gauranga Gandharvva Rasa Bihari Jiu'nun kuruluş yıldönümü. Srila Sundarananda Thakur'un görünmez oluşu. Srila Nimbarka Acharya'nın görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere) Purnima gününden başlandığında Chaturmasya ve Niyama-seva Vrata'ların sona ermesi.

ARALIK 2020
11. (Cu) Ekadashi (Ankara). Oruç. 
12. (Ctesi) Paran 08:01 ile 11:08 arası. Srila Saranga Thakur'un görünmez oluşu.
14. (Ptesi) Amavasya. Srila Jagabandhu Bhakti Ranjan'ın görünmez oluşu
20. (Pz) Sri Chaitanya Saraswat Math, Sri Puri Dham'da Sri Sri Nitai-Chaitanya Jiu'nun görünmeleri onuruna büyük festival. 
22. (Salı) Srila Madhusudan Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.
23. (Çarş) Tridandi Swami Srimad Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın görünmesi. 
24. (Perş) Tridandi Swami Srimad Bhakti Kusum Shraman Maharaj'ın görünmez oluşu.
25. (Cu) Ekadashi (Ankara). Oruç. Christmas Günü.
26. (Ctesi) Dvadashi. Paran 08:08 ile 11:15 arası.
 

OCAK 2021
1. (Cu) Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite-Başkan- Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya Sri Srimad Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 92. Muhteşem Görünme Günü Kutlaması.  Yeni Yıl Günü.
2. (Ctesi) Krishna Srila B.S.Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yerde ve çocukluk Oyunlarının geçtiği yerde: Bamunpara ve Nadan Ghat'da festivaller.
3. (Pz) Sri Chaitanya Math ve dünya çapındaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın görünmez oluşu için festival.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
_________________________________

22 Kasım 2020

Sri Gadadhar Das Goswami, Srila Dhananjay Pandit, ve Srila Srinivas Acharya Prabhu görünmez oldular. Sri Gopashtami, Sri Goshthastami, Go Puja, ve Go Gras-dan.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: "Bugün... Srinivas Acharya Prabhu, Dhananjaya Pandit ve Gadadhar Das Prabhu - Mahaprabhu'nun bu üç parsada Vaishnava'sı, görünmez oldular. Gadadhar Pandit Srimati Radharani'nin bhavası - içsel hizmetin ruh hali olarak kabul edilir, yaydığı ışığın, dışsal kısmın ise Gadadhar Das Prabhu tarafından temsil edildiği söylenir... Biz onun lütfu için, onun lütfunun en üstün yaşamı elde etmemizde bize yardımcı olması için dua ediyoruz.
"Dhananjaya Pandit Nityananda Prabhu'nun on iki yardımcısından biriydi...
"Srinivas Acharya'nın babası, Nimai Pandit'in sınıf arkadaşıydı... Srinivas Acharya Krishna Bilincini Narottam Thakur ve Shyamananda Pandit ile birlikte yaygın olarak vaaz etti."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 24 Kasım 1982:

31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Vahiy Onun İradesine Bağlıdır. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Srinivas Acharya'nın kutsanmış yazgısını anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kısa metin olarak kaydedildi. Türkçesi.

18 Kasım 2020

Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın görünmez oluşu için festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj ve Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın 1973 yılında gerçekleşen tarihi kaydında Nabadwip'deki görüşmeleri, ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın adanmışlara Gaudiya Math ve Vaishnavalar ile nasıl bağlantı kurduğunu anlatışı yer alıyor. Kendisi Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile olan uzun ilişkisinin geri planındaki olayları anlatıyor ve büyük bir sevgiyle Srila Guru Maharaj'ı yüceltiyor: "daha en baştan onun saf bir Vaishnava ve adanmış kul olduğunu biliyordum..." 
Mart 1973: 
 23+ dakika, 5.5 MB mp3 audio


Audio: Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad - Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayasının yüce Gurusu. 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
onunla olan yakın ilişkilerini ve Mayapur'daki Chandradoya Mandir'in açılışında aniden kendisinden konuşması istenince yaptığı konuşmayı anımsıyor. "O dönemde Srila Saraswati Thakur'un pek çok iyi ve büyük hizmetkarı hazır bulunuyordu, ama Krishna tanınmış biri olmayan Abhay Charan De'yi (Srila Swami Maharaj) seçti. Ve şimdi o Srila Saraswati Thakur'un Adanmış Komutanı olarak ünlenmiş bulunuyor. ... Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır."
Konuşma. 20 Temmuz 1990:
 29 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad'ın görünmez olduğu gün 1998. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Vrindavan Tapınağımızda bu gün yapılan konuşma.
"Srila Swami Maharaj'ın yapmış olduğu şey, Guru Maharaj her zaman söyledi: insan işi değil. Srila Swami Maharaj'ın yapmış olduğu işi hiç bir insan yapamaz. Bu benim deneyimim, inanılmaz mutlu deneyimim, gördüm ki Krishna Bilinci her yere yayılmış, herkes şimdi Radha Krishna, Nitai Chaitanya, Pancha Tattva
Adını biliyor. Hatta Kremlin'in önünde bile Hare Krishna! diyorlar. Bütün dünya artık Hare Krishna'yı biliyor. Ama bu bir insanın işi değil. Bunu Nityananda Prabhu'nun beden almış hali yapabilir. Biz  Srila Guru Maharaj'ın dediği gibi, onun (Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın) 'shaktyavesa avatar' olduğunu düşünüyoruz, yani, bunu yalnız Nityananda Prabhu yapabilir, Gaura Mahaprabhu'yu,  Radha Krishna'ya adanmışlığı yayma; bu insan tarafından yapılamaz."
Vrindavan, 24 Ekim 1998:

 Part 1: 42 dakika, 10 MB mp3 audio
 Part 2: 11+ dakika, 2+ MB mp3 audio


thumb
Audio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad, her zaman Vrindavan'da. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prabhupad'dan aldığı bir mektuptan söz ediyor, mektupta Srila Swami Maharaj Prabhupad Srila Sridhar Maharaj'dan talimat istiyor, Batıda kalıp vaazına devam mı etmeli yoksa Vrindavan'a gidip bedenini orada mı terk etmeli.
Srila Govinda Maharaj'ın bir konuşmasından alıntı, 12 Mart 1992:
 8+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumb
Eski resimler Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaptığı bir ziyaret. Resimler Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın anısına bugün gerçekleşen Ayrılış Günü Festivalinde gönderildi (17 Kasım 2012).

thumb
Tarihi fotoğraf Srila Guru Maharaj, Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj'ın verandasında, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math. Bu fotoğraf onların Nabadwip'deki görüşmelerini kaydeden yakın zamanda hazırlanmış audio banda cevaben alındı.

Transkripsiyon: Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri Dünyalar tarafından övülüyor. Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 21 Ağustos 2003 de, Rusya, St. Petersburg'da yaptığı konuşma. Türkçesini buraya indirin.

'Our Fortunate Association' (Şanslı Birlikteliğimiz) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki konuşmasından alıntı. Resimli yazı Parama Bhakti Dasi tarafından yeniden tape edildi ve düzenlendi2.1MB PDF

Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Sridhar Maharaj arasındaki ilişki Guardian of Devotion dergisinden alındı, San Jose, ABD.

Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad dünyaya Krishna bilincini sel gibi yaydı. O makalelerinden birinden alınmış olan Evrensel Guru Kavramı adlı alıntıda tarikatlerin yanılgısını, yani Manevi Öğretmenin belli bir kişiyle, formla veya kurumla sınırlı olduğu yanılgısını yerle bir eder ve evrensel guru kavramını yerleştirir. Bu konuşma ilk olarak 1936 yılında, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Zuhur Gününde The Harmonist'te yayınlandı. Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabına Önsöz olarak 1983'de tekrar basıldı.

16 Kasım 2020

Sri Govardhan Puja. Sri Govardhan'daki 
Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da ve Sri Gupta Govardhan'da Büyük Annakut Mahotsav ('Pilav Dağı Festivali').

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Govardhan Puja konuşması, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu lilayı irdeliyor ve Lord Krishna'nın Govardhan Tepesini kaldırışını anlatan slokaların cümle cümle çevirisini yapıyor. Srila Guru Maharaj Lord'un bu Oyununa yeni bir ışık tutuyor ve Onun Mahaprabhu ve Raghunath Das Goswami tarafından gerçekleştirilen ibadetine gönderme yaparak, Govardhan-shila'nın yüceliklerini övüyor. 
16 Kasım 1982:

33+ dakika, 7+ MB mp3 audio

thumb
Audio: Sri Govardhan Puja üzerine (2005). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Govardhan Puja'dan bir gün önce yapılan sabah konuşması. Kutsal Lütufları Srila Guru Maharaj'ın, Gaudiya Misyonundan ayrıldıktan sonra, Vrindavan'a gittiğini ve oradan Nabadwip'e üç küçük Govardhan Sila getirdiğini anlatıyor. Srila Guru Maharaj bize Sri Chaitanya Saraswat Math'da Govardhan'ın ibadetini gösterdi, ve şu anda Mahaprabhu ve Sri Sri Gandharva Govindasundar'ın Deity'leri Math'a gelmiş bulunuyor.
Dum Dum Park, Kolkata, 2 Kasım 2005:
 14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio


Video: Srila Govinda Maharaj'ın Sri Govardhan Puja Konuşması.
Kutsal Lütufları'nın  Kaliforniya, Soquel'de, Sri Govardhan Puja kutlaması ile ilgili olarak yaptığı konuşma. Kendileri Sri Govardhan'ın üstün konumundan bir parça söz ederek Krishna bilinci servetinin tanımını paylaşıyor. (2008)

Audio Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Govardhan Puja konuşması ve 'Jaya Radha-Madhava.... şarkısını içeren kayıt' (3 Kasım 2005) in Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, mp3 audio formatta kaydedildi.


Sabah darshanı üzerine düşünceler: Sri Govardhan Puja. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile 2005 yılının bu sabah darshanı, o sıralar Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, Kutsal Lütufları'nın yanında kalan Kumkum Dasi tarafından bildirildi. (Türkçesi)

Çocuklar için resimli yazı: Sri Krishna Sri Govardhan Tepesini Kaldırıyor. 330 K PDF dökümanı bu festival için hazırlayan Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi.

Güzel Gopal. Sri Govardhan Tepesinin Kaldırılış Öyküsü resimlerle ve sözlerle anlatılıyor. Yirmi üç web-sayfası dizi öncelikli olarak çocuklar için hazırlandı. (İlk yayınlanışı 2002.) Türkçesi

Sri Sri Giriraj-Govarddhan Arati Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan arati, Govarddhan, Dasbisa, Sri Chaitanya Saraswat Math, Srila Sridhar Swami Sevashram'a başkanlık eden Sri Sri Anu Giriraj'a övgüleri dile getiriyor. Bengali dilinde yazıldı, İngilizce transliterasyon ve çevirisi. (Yayın tarihi 13 Mart 2002)  (Türkçesi)

9 Kasım 2020

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu-Başkan-Acharya'sı, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 126'ıncı büyük görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio:  Bir araya gelmiş olan topluluğa hitaben 1985'de yapılan Sri Vyasa Puja konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj takdirlerini ifade ediyor ve Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından gelen adanmışlara kalpten gelen bir ricada bulunuyor.
Sri Vyasa Puja, 7 Kasım 1985 (alıntı): 
 8 dakika, 1.9 MB mp3 audio


thumb
Sri Guru Puja Makalesi, 1956. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun lütfuna sahip olan ve olmayan ruhun servetini anlatıyor. Kasım 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrilerek, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü günün onuruna, İngilizce olarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde yayınlandı. (Türkçesi)

thumb
Audio: Srila Sridhar Maharaj kendi Sri Vyasa Puja gününde, 1985. Srila Sridhar Maharaj'ın 7 Kasım 1985'de, kendi Vyasa Puja Gününde yaptığı çok tatlı bir ses kaydı, Sripad Sagar Maharaj Dignity of Divine Servitor'da yayınlanan makalesinde bu konuşmaya gönderme yapıyor:
"Srila Guru Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdikten sonra, ertesi gün Guru Maharaj'ın kendi Görünme Günü idi ve o gün o çok mutluydu. O sabah erken saatte kendisini görmeye gittim ve dedim ki, 'Srila Guru Maharaj, siz dün Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdiniz; ama sanırım o pek çok yaşamlar önce sannyas almıştı.'
"Şöyle cevapladı, 'Ah, bunun sadece insanlara onun kim olduğunu göstermek için yapıldığını, ama aslında onun bundan çok daha fazlası olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?' Srila Guru Maharaj tebessüm ediyor ve gülüyordu, ve o sabah, kendi Görünme Gününde, koltuğuna oturdu ve belki iki ya da üç saat Srila Govinda Maharaj hakkında konuştu. Bu Guru'nun Görünme Günü idi ama Guru öğrencinin kirttanını yapıyordu!"
Bu kayıt sadece 26 dakika. Eğer herhangi bir kişide bu konuşmanın geri kalan kısmı varsa, lütfen bize haber verin böylece Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onu da paylaşabilelim.
26 dakika, 6 MB mp3 audio


1961 Vyasa Puja Sunusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünme gününde ettiği dua. İlk olarak Kasım 1961'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlandı, ve şimdi ekteki çevriyazımı ve İngilizce çevirisi ile birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Hapaniya Festivali, Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sının ertesi günü, 1989. Srila Govinda Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini ve onun kutsal görünme yeri, Sripat Hapaniya'yı anlatıyor.
"Srila Guru Maharaj aşkın formdur, maddesel değil, dolayısıyla onun görünme günü geldiği zaman ona Lord Krishna'ya ya da Mahaprabhu'ya ibadet edildiği tarzda ibadet edebiliriz. Eğer Nabadwip festivalinden sonra, ertesi gün burada Nandotsav gibi bir festival yaparsak bunun çok iyi olacağını düşünüyorum... Burada her şey aşkındır, eğer bunu görebilirsek, bundan mutlaka yarar sağlarız."
Hapaniya, 24 Ekim 1989:

29+ dakika, 6+ MB mp3 audio

Rusya, Lahta Tapınağımızdaki Sri Vyasa-Puja Konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja ana festival programı sırasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg'da verilen ders. İngilizce ders Rusça çeviriyle birlikte. Srila Gurudev sonra Srila Guru Maharaj'a övgü olarak kendisi tarafından yazılan 'Sri Guru Arati-stuti'nin söylenmesine öncülük yapıyor. (2006)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin(47+ dakika, 6.1 MB mp3 audio)
veya:
 daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).

Sri Vyasa-Puja Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından geçtiğimiz ay Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 111. Yıldönümü Festivalinde Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde verildi. (2006)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1 MB mp3 audio).

Hapaniya'da Bir Gün, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Ekim 1989 deki Zuhur festivalinde, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati, Vol I de yayınlanmıştır (50 K PDF döküman.) (Türkçesi)

Servetimiz ve Yaşamımız: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Kutsal Zuhur Günü. Kapsamlı, özlü yazı Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Guru Maharaj'ın Görünüm Festivali 2006 için yazıldı.

Srila Guru Maharaj'ın yeni gelen resimleri, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yeni gelen resimleri, dünyanın dört bir yanındaki adanmışlarla paylaşmak üzere Kshamabuddhi Prabhu tarafından içtenlikle verildi.

En Şanslı Pozisyonunuz, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu konuşma ilk olarak The Divine Message'de 1984 de yayınlandı. (44 K PDF döküman.)
(Türkçesi)
 

Sri Guru-Prasastih. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal zuhurunun övüldüğü yazı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. İngilizce çeviri ve transliterasyon ilk kez Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta yayınlandı (100 K PDF döküman.)

Srila Guru Maharaj Hatırlıyor. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kayda geçirilmiş konuşmasından, ilk olarak Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta basıldı. "Ben 10 Ekim 1895 de, geceyarısı doğdum. Ramachandra ile aynı yıldız altında...." (140 K PDF döküman.)

Srila Guru Maharaj'ın Bhajan Kutir'i Kutsal Lütufları'nın 112. Sri Vyasa-Puja Festivali vesilesiyle bugün için süslendi. (Resimler.)

Beş sayfa siyah beyaz arşiv fotoğrafı ve alıntılar, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan 'Resimler ve Sözlerle Meditasyonlar.

8 Kasım 2020

Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür ettiği gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Radha Kunda'nın tezahürü ve Srila Govinda Maharaj'ın Sannyas Günü, 1995. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Mahaprabhu'dan sonra, Sri Rupa ve Sri Sanatan Goswami'lerin Sri Radha Kunda'yı nasıl gözler önüne serdiklerini ve Vrindavan'da Vaishnava standardını nasıl yerleştirdiklerini anlatıyor. Ayrıca Srila Sridhar Maharaj'ı etraflı bir şekilde övüyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın sadece bir tek görüşmede Vaishnava yaptığı çok günahkar bir adamın, Jagai ve Madhai'den çok daha günahkar bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Nabadwip, 17 Ekim 1995:

 20+ dakika, 5 MB mp3 audio

1985'de bugün sannyas alırken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a sannyas bahşettiği 1985 yılına ait arşiv resimlerini görmek için bir fırsat daha.

"Bugünle ilgili olarak hepiniz için yaptığım sade sunuş konuşmam." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah erken saatlerde Saint Petersburg'daki Tapınağımızda verilen ders. Kutsal Lütufları,  Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kendisine nasıl sannyas verdiğini kalpten gelen tasvirle anlatarak Sri Chaitanya Saraswat Math'a ilk geldiği günden bugüne kadar geçen konulardan söz ediyor. İngilizce ders beraberinde Rusça çeviri:
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (33+ dakika, 3.9 MB mp3 audio)
veya:
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (7.7 MB mp3 audio).

6 Kasım 2020

Srila Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumb
Audio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedilen bu mantra, ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
 MP3 audio beraberinde kapsamlı özet notlar (özete ve 13+ dakika, 3 MB mp3 audio dosyaya 
html link).

5 Kasım 2020
Srila Narottam Das Thakur'un görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj kapsamlı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un övgülerini zikrediyor. Bu konuşma ilk olarak Karttik 2013'ün ilk günü 'Karttik month. Narottam Das Thakur' olarak kaydedildi.
42+ dakika, 10 MB mp3 audio

Audio: "Narottam Das Thakur düşmüş ruhlar için pek çok şarkı yazdı. Ve kendisini düşmüş bir ruh gibi göstererek Krishna-lila, Gaura-lila ve de Vaishnava-lila hakkında yazdı. Pek çok şey kaleme aldı. O büyük bir şair, iyi bir yazar ve yüce bir panditti, ve Krishna-prem ile olağanüstü bir şekilde aydınlanmıştı."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın
Narottam Das Thakur'un görünmez olduğu gün, 27 Ekim 1991'de, Nabadwip'de yaptığı konuşma: 
 26 dakika, 6 MB mp3 audio

Video: Vrindavan, Srila Narottam Das Thakur tarafından ibadet edilen Mahaprabhu Deity'si önünde Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj 2013'de Srila Narottam Das Thakur'un görünmez olduğu gün oraya yapılan ziyaret sırasında onun yüceliklerini anlatıyor.
Bu kısa video adanmışların
Sri Radha Gokulananda Tapınağı'ndaki altara gitmeden önce Srila Narottam Das Thakur'un pushpa samadhi'sine saygılarını sunmaları ile başlıyor.
Vrindavan, 24 Ekim 2013, video Rus ekip tarafından hazırlandı:

5 dakika, 11 MB m4v QuickTime video

Srila Narottam Das Thakur'un yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Narottam Das Thakur'un Görünmez Olma Festivali'nde Saint Petersburg Tapınağımızda Ekim 2006'da yapılan konuşma. Srila Gurudev Sripad B.P. Janardan Maharaj'dan 
orada toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yapmasını istedikten sonra (available below) kendisi devam ediyor. İngilizce konuşma Rusça çevirisi ile. (İlk olarak 22 Ekim 2006'da kaydedildi)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (24 dakika, 2.7 MB mp3 audio)
veya:
 daha üstün kalite (5.4 MB mp3 audio)

Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın Srila Narottam Das Thakur ile ilgili dersi Srila Govinda Maharaj konuşmadan hemen önce gerçekleşti. İngilizce konuşma Rusça çevirisi ile. (İlk olarak 22 Ekim 2006'da kaydedildi)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (19 dakika, 2.2 MB mp3 audio)

Sri Rupa Manjari Pada Srila Govinda Maharaj tarafından Srila Narottam Das Thakur ile ilgili konuşmasının hemen ardından okundu. (İlk kez 22 Ekim 2006'da kaydedildi)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)

Srila Narottam Das Thakur'a Övgü, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan
Affectionate Guidance adlı kitaptan alındı. (100 K Acrobat PDF dosya.)
Türkçesi

31 Ekim 2020

Purnima. Sri Krishna'nın
Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın görünmez oluşu. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle purnima günü başlatılırsa Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Karttik ayı. Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982'de Karttik ayını özellikle de Srimati Radharani ile bağlantılı olarak anlatıyor. Kutsal Lütufları ayrıca yaklaşmakta olan ayrılış festivali vesilesiyle etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor.
42+ dakika, 10MB mp3 audio


Kutsal Karttik Ayı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bu ayla ilgili anlatımı. Alıntı: Sri Chaitanya Saraswati Cilt I İngilizcesi ve İspanyolcası (El Sagrado Mes de Karttik). Türkçesi

Audio: Saradiya Rasa Purnima ve Karttik'in başlaması. Dünkü sabah sohbeti Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda yapıldı.
7 Ekim 2006
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (19+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
ya da:
daha üstün kalite (4.2 MB mp3 audio).


Audio: Karttik Ayı başlıyor. Srila Bhakti Sundar Dev-Goswami Maharaj tarafından Kutsal Karttik Ayı hakkında 1989'da verilen ders. "Bu ay adanmışlar daha üstün Vaisnavism'i bilinçli bir şekilde uygulama şansını elde ediyorlar."
14 Ekim 1989, Nabadwip'de.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22+ dakika, 5+ MB mp3 audio)

Audio: Bu hayırlı Karttik ayı, Damodar. Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Saint Petersburg Tapınağımızda verdiği dersin net kaydı. İngilizce konuşma Kundalata Devi Dasi tarafından çevrildi:
9 Ekim 2006:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (25 dakika, 4.3 MB mp3 audio).

Karttik boyunca Sri Chaitanya Saraswat Math'da ilave Kirttanlar söylenir: sabahları altı ve akşamları sekiz parçadan oluşan bir dizi şarkı. Bu şarkıların listesine Günlük Program'da pdf formatında (45 K) ulaşılabilir, gönderme yapılan Kirttan Rehberi kitabı, pdf formatındadır (650 K).

Audio: Karttik Akşam Kirttanları. Siksastakam ile ilgili olarak Srila Bhaktivinod Thakur tarafından yazılan kirtanlar, burada Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da okunan şekliyle kaydedildi ve  şarkıların melodilerini merak edenler için webde yayınlandı.

İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (mp3 audio dosyalar):
Siksastakam Kirttanları 1, 2 ve 3 (9 dakika, 1.6 MB mp3 audio).
Siksastakam Kirttanları 4, 5 ve 6 (12 dakika, 2.1 MB mp3 audio).
Siksastakam Kirttanları 7 and 8 (13+ dakika, 2.4 MB mp3 audio).
En sonunda okunan Mahamantra (8+ dakika, 1.5 MB mp3 audio).

28 Ekim 2020

Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami, ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Üç Goswami'nin görünmez oluşu. Srila Sridhar Maharaj Vrindavan'ın Altı Goswami'sinden Sri Raghunath Bhatta ve Raghunath Das'ın örnek yaşamlarını; ve bizlere Sri Chaitanya-charitamrita'yı verdiği için büyük minnet duyduğumuz Sri Krishna Das Kaviraj Goswami'yi anlatıyor. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivalleri anısına Srila Bhakti Raksak Sidhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 25 Ekim 1985'de yapılan konuşma.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 13+ MB mp3 audio)


Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:


thumb
Audio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in görünmez oluşları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.

İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9 MB mp3 audio)

thumb
Video: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami. Srila Sridhar Maharaj, Srila Krishna Das Kaviraj'ın Sri Chaitanya Charitamrita'yı yazdıktan sonra bu kitabı şimdi ve gelecekte okuyacak olan herkesin ayaklarının tozunu almak için ettiği duadan söz ediyor. Öte yandan, Srila Vrindavan Das Thakur herkese Sri Nityananda Prabhu ve Sriman Mahaprabhu'yu kabul etmeleri için yakarır, ama Onları kabul etmeyenlerin kafalarına tekme atacağını vurgular. Srila Sridhar Maharaj bunun gibi birbirinden farklı Vaisnava'ların ruh halleri ile ilgili olarak güzel bir açıklama getiriyor.
15+ dakika, 30 MB m4v QuickTime video.

Audio: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin her yönüyle yüceltilmesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda, Srila Krishna Das Kaviraj'ın dün gerçekleşen ayrılış festivali anısına yapıldı. 5 Ekim 2006.

İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)

Vrindavan. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami Anıt Binasının Muhteşem Açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonumuzun karşısında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adına orada bulunan Sripad B.B. Avadhut Maharaj'ın öncülüğünde gerçekleşti. Haber Sripad Siddhanti Maharaj, resimler Vrindavanesvari Devi Dasi. (2005)

26 Ekim 2020

Sri Ramachandra'nın 
Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı ve Sri Madhvacharya'nın Görünmesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından bugün yapılan sohbet tarzında konuşma Lord Ramachandra'nın ve Sri Madhvacharya'nın yüceliklerini anlatıyor. Nabadwip, 27 Ekim, 1982.
 İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 11 MB mp3 audio)

thumb
Sri Madhvacharya in Sri Chaitanya-charitamrita. Sri Madhvacharya ile ilgili olarak seçilen ayetlerde Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul edişi anlatılıyor. Yorum Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad.

17 Ekim 2020

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı olarak atanmıştır.
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydedildi.

18 Eylül 2020

(18 Eylül 16 Ekim arası 2020: Fazla ay Purushottam.)

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Fazla Ay Purusottam Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı, ilk olarak Math'ın Sri Gaudiya Darshan dergisinde Baş Makale olarak Bengali dilinde yayınlandı. Vedik takvim'de bu yıl on iki yerine on üç ay olduğu için özel öneme sahiptir. Bu fazla ay 'Purusottam' diye bilinir.

Purusottam ayı hakkında şu soru ortaya atılmıştır bu yıl fazla ay Purusottam var ve chaturmasyanın ilk ayı içinde yer alıyor, buna göre bu ay oruç nasıl uygulanacak?
Cevap şudur, bu fazla ay Tanrı'nın hizmeti için özel olduğuna göre, chaturmasyanın son ayı olan Karttik ayında olduğu gibi benzer şekilde izlenecektir. (İlk kez Temmuz 2004 yılında kaydedildi.)


2 Eylül 2020

Vishvarup Mahotsav. Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir ay süren festivalin sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Visvarup ve Sri Haridas Thakur'un tasviri ve yücelikleri. Visvarup Mahotsav günü, 2007'de, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirilen sohbet tarzında konuşma.
Kolkata, 7 Eylül 2006:
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
veya:
 daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).

1 Eylül 2020

Srila Haridas Thakur'un görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılışı. 7 Eylül 2006 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda sohbet tarzında yaptığı kapsamlı konuşma. Her zamanki gibi, Vaishnavalar'ı yücelten ve benzersiz, kalpten gelen konuşma. (2006)
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).


thumb
Audio: Srila Haridas Thakur, Krishna bilincinin ilk vaizi. Sohbet şeklindeki konuşma Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg Tapınağımızda 9 Ekim 2006 tarihinde gerçekleşti. Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın 13 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan konuşmasında değindiği sohbet budur. İngilizce ders Rusça çeviri ile.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.3 MB mp3 audio)
veya:  daha üstün kalite (6.6 MB mp3 audio).

Srila Haridas Thakur'un İlahi Yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile darshan 2005 yılında, Kutsal Lütufları ile Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda kalan Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından kayda geçirildi.

Audio. Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Haridas Thakur için şunları söylüyor: "Mahaprabhu onu vaaz veren sevgili komutanı olarak kullandı, ve o yaşamı boyunca pek çok mucize gösterdi ... Mahaprabhu Haridas Thakur'un festivalini Kendisi yaptı ve sonra dedi ki: 'Kim bugün Haridas Thakur'un anısına mahaprasad alıp bu festivale katılırsa Goloka Vrindavan'da hizmet elde eder. Bu benim herkese duamdır.'" 
Srila Govinda Maharaj tarafından Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 27 Eylül 2004'de, Kaliforniya, Soquel Ashram'ımızda yapılan konuşma:

 32+ dakika, 7+ MB mp3 audio


Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması Kaliforniya'da Kutsal Lütufları'nın 21. Dünya Turunda gerçekleşti. Amiya Kanti Devi Dasi tarafından hazırlanan kısmi çevriyazım Kaliforniya Seva Ashram'ın california.scsmath.org websitesinde.

Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2003. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması 2003 yılında  Govardhan Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da gerçekleşti. Bu audio beraberindeki kapsamlı İngilizce ve İspanyolca özet notlarla özellikle Srila Gurudev'in tonlamasını anlamada zorluk çekenlere yardımcı olmak için hazırlandı. (Türkçesi)

Srila Haridas Thakur, Dünyanın En Büyük Azizlerinden Biri, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur tarafından yazılmış olan biyografik makale. İlk olarak Hollanda, Sri Chaitanya Sridhar Sangha tarafından yayınlandı, şimdi ise Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü anısına indirilebilecek şekilde hazırlandı: 5 sayfa, 80 KB pdf file.

Alıntılar Srila Haridas Thakur'un ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunları ile ilgili. Sri Chaitanya Charitamrita'dan seçilmiş olan ayetler ve çeviriler Malini Devi Dasi tarafından derlendi ve kendi websayfasında geçen yılın Jagannath Puri Haccı ile ilgili haberlere eklendi.

17 Haziran 2020

thumb'Farklılıkta Birlik.' Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Krishna bilincindeki farklı gruplar ve misyonlar arasında ahenkli ilişkiler olmasının gerekliliği üzerinde konuşuyor. Adanmışlara güvenli rehberlik sağlamak için Srila Gurudev'in ve Srila Guru Maharaj'ın sıkça açıklanan öğreti hazinesinden biri daha. Video ve tam transcripti jayasri.org'a kaydedildi.

10 Haziran 2020

Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.

thumbDünya Ekadashi Takvimi güncellemesi detaylar ve link, otomatik bilgisayar hesaplamalarında bazı hatalar bulununca düzenlendi.

26 Mayıs 2020

Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) görünmez oluşu.

Srila Bhakti Gaurava Giri Mahaharaj ile ilgili olarak, Rusya'dan Paramananda Prabhu şunları anımsıyor: "Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj inisiasyon sırasında bana adımı verirken Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (önceki adı Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) bazı niteliklerini anlattı." Devamını okuyun...

14 Mart 2020

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival:
Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Büyük Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

thumbBütün hastalıkların, dertlerin ve korkuların çaresi. Srila Jagadananda Pandit'in 'Sri Sri Prema-vivarta'sından 'Glories of the Holy Name' [Kutsal Adın Yücelikleri] Bölüm 12.
Alıntı:
Sri Chaitanya Mahaprabhu cevap verdi, "Krishna'nın Adının yücelikleri sınırsızdır. Krishna Kendisi bile onları bilmez. Bu durumda, ben ne anlayabilirim? Ben sadece düşmüş bir ruhum.
"Sana kutsal yazıtlardan duyduklarımı söyleyebilirim. İnançla dinle, ve maddesel varoluşu aş.
"Ad her zaman bütün günahları yok eder, bütün hastalıkları iyileştirir, bütün dertleri yatıştırır, Kali tarafından hazırlanan engelleri ortadan kaldırır, cehennemde yaşayanları kurtarır, aktif karmayı bitirir, ve tüm saygısızlıkları ortadan kaldırır."
"...Gerçeği konuşuyorum: 'İnançla 'Achyutananda' ve 'Govinda' Adlarını zikret. Sri Madhusudan'a yalvar ve seslen. Adın zikredilmesi bütün hastalıkları iyileştirir.'"
"...üzgün, bunalıma düşmüş, cesareti kırılmış, korku dolu, veya korkunç bir hastalığa tutulmuş olanlar hiçbir yerden yardım görmedikleri ve 'Narayan' ya da 'Hari' zikrettikleri zaman, kesinlikle mutlu ve kederden özgür olurlar."
Ve dahası... Can-veren 235 dizenin oluşturduğu bölümün lütfen tamamını okuyun (1.1 MB pdf döküman).

10 Mart 2020
Sri Jagannath Mishra'nın Anandotsav'ıSri Chaitanya Saraswat Math'da bir hafta süren yıllık toplantının ve yıllık festivalin sona ermesi. 535 Gaurabda yılının başlaması.

thumbDünyadaki lokasyonlar için özel olarak hesaplanan Vaishnava Takvimlerine yerel Ekadashi tarihleri ve paran saatleri ile şimdi Mart 2021 sonuna kadar buradan ulaşabilirsiniz.

14 Şubat 2020

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.

thumbSri Gaura Purnima 2021'e kadar olan yeni Vaishnava Takvimi şimdi burada.

29 Ocak 2020

Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. Mahaprabhu'nun misyonuna 1970'de katılan Kutsal Lütufları, Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhu, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından kutsandı. Kendileri koruyucu Acharyalarımız içinde en kıdemlisidir, dünyanın dört bir yanında vaaz verir ve Kaliforniya, Soquel Seva Ashram'ın lideridir. Lütfen biyografisi ve aldığı övgüleri için Soquel Seva Ashram'ın websitesi, sevaashram.net'e bakınız.

1 Ocak 2020

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya verdikleri cömert, derin, ve sevgi dolu rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dileriz. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Yeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı odak noktası yaparak başlamak. Audio ve İngilizce çevriyazımı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de gerçekleştirilen konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.

Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet içinde olmak demek tam teslimiyetin ne demek olduğunu anlayacağız demektir. Guru Maharaj'ın kitapları bizlere her zaman yardımcı olur. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyet ruhunu özel bir şekilde, özellikle de Prapanna-jivanamrtam'da ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam dikkatle okumalıyız. Önümüzdeki yıl için oradan direktif alacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla
Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Ben hiçbir şey üzerinde hiçbir güce sahip değilim, ama tüm gücün Guru Maharaj'la olduğuna inanıyorum. Sizler hepiniz nektarın çocuklarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı [Prapanna-jivanamrtam] ile bağlantı kurarsanız, kesinlikle olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam buradan indirilebilir: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitap iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki bizim Lord'a hizmet dışında başka alternatifimiz yok."
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio.

1 Eylül 2019

Sesli Kitap: In Search of the Original Source (Özgün Kaynağı Ararken) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan kitap sesli kitap olarak (mp3 audio dosya) sesli kitaplar listemize eklendi. (Türkçe kısa alıntı)


24 Ağustos 2019 

Sri Nandotsav.
Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın göründüğü gün.

newAudio ve transkript: "Eğer Srila Swami Maharaj bu dünyaya gelmemiş olsaydı, bizler nerede olurduk?" Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın göründüğü gün Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami tarafından yapılan konuşma, Nandotsav günü, Ağustos 1988.
Transkript ve audio Jayasri.org'a kaydedildi.


15 Haziran 2019 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

thumb Soquel, Kaliforniya, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda yaşamakta olan Sripad Bhakti Chandan Parvat Maharaj, 14 Haziran Cuma günü sabah erken bu dünyadan ayrıldı. O, Srila Gurudev'in nilüfer ayaklarına geldiği 1988 yılından bu yana çeşitli kapasiteler içeren aralıksız samimi hizmet sundu. Kendileri bütün adanmışların çok sevdiği ve değer verdiği bir şahsiyetti.  
Onun onuruna Kaliforniya'da gerçekleştirilecek olan programlarla ilgili bilgi için lütfen
 Seva Ashram'ın websitesine, ve SCSMathInternational websitesinde onun anısına çok düzgün bir şekilde derlenmiş olan resimlerin oluşturduğu Sripad Parvat Maharaj'a ithaf edilen web sayfası'na bakınız.
29 Nisan 2019 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbnewAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmez Olduğu Gün yapılan konuşma, 2007.  Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez olduğu gün onuruna düzenlenen festivalin sabahında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan ululama, 12 Nisan 2007, Nabadwip. Audio ve dörtlüklerin listesi Srila Gurudev tarafından yapılan bu konuşmadan. 
Ayrıca Srila Gurudev tarafından ertesi gün gerçekleştirilen ve bu güne de gönderme yapılan (dörtlüklerin yer aldığı) harikulade bir konuşma daha.
Srila Gurudev'in konuşmalarındaki ve resimlerindeki güzelliğin akışına yer veren son kayıtlara buradan ulaşılabilir AbsoluteSweetness.org.

16 Nisan 2019 

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

thumbDünyadaki 'Ekadashi' oruç tarihleri Gaura Purnmia 2020'ye kadar şimdi burada. Diğer Vaishnava festival tarihleri dünyanın her yerinde aynı tarihte uygulanır, ancak sadece Sri Hari-vasara ('Ekadashi') için olan oruç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın talimatı doğrultusunda yerel astrolojik koşullara göre hesaplanır. (Ankara için lütfen yukarıya bakınız)10 Nisan 2019 

Sripad Ram
anuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmesi.

 thumb                                          
newVideo: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı yüceltiyor.

Srila Guru Maharaj 1985'deki kendi Vyasa Puja'sında, halefi olarak seçtiği Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerinden söz etti. Srila Guru Maharaj'ın sesi Srila Govinda Maharaj'ın 1987'de Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip Dham'da gerçekleşen Sri Vyasa Puja görüntüsüne yerleştirilmiştir.

Yakın zamanda hazırlanan video. Doğrudan indirin ya da izleyin:

19 dakika, 64 MB mp4 video
      Şimdi YouTube'dan ulaşmak da mümkün.


21 Mart 2019 

Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay yükselene kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 533 Gaurabda yılının sona ermesi.

thumbnewAudio: Sri Gauranga'nın dansındaki ruh hali. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Sri Gauranga'nın kendisini yayan vecd coşkusu üzerine: "O Kendi Adını zikrederek dans ediyor... devinen ananda, devinen vecd. Premadhama-deva-stotram adlı kitabımda Onun nihai gerçeklik olduğunu, Mutlak olduğunu yazdım. Neden? Onda iki şey sunuluyor. Bir: O Kendi içinde hissettiği vecd coşkusuyla, dans ediyor. Ve: onu başkalarına yayarak, zikir yapıyor."
Nabadwip Dham, 21 Şubat 1982:
15+ dakika, 10+ MB mp3 audio


5 Mart 2019 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram bu kayıtlı mülakatta Srila Gurudev'i Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı hatırlıyor, jayasri.org'a kaydedildi. (35 dakika.)


24 Şubat 2019 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 146'ıncı kutsal görünüm festivali. Nabadwip,
Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'ın kutsal görünüm festivali vesilesiyle, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 1982'de uluslararası topluluğa hitaben yapılan coşku veren konuşma:
"En cesur temsilcilerden ya da katılımcı sağlayanlardan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, pek çok düşmüş ruhu en üst seviyeye kaydetmek üzere buraya geldi. Ve orta seviyedeki farklı temsilcilerin tamamıyla savaşmak zorunda kaldı. Genel olarak en büyük düşmanının mayavad olduğunu düşündü." 


Adanmışlara hitaben yapılan konuşma, 13 Şubat 1982:
     23 dakika, 16 MB mp3 audio

thumbAudio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Görünme Günü Festivali, 2007. Srila Gurudev Acharyya Vandana ve Sri Dayita Das Pranati Panchakam 
adlı şarkıları okuyor. Kutsal Lütuflarının İngilizce övgü konuşması, Nabadwip halka açık program.
Sannyasilerle akşam oturumu. 
Resimler ve audio absolutesweetness.org'a kaydedildi. 19 Şubat 2019 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

thumbSri Sri Narottama-Prabhor-Astakam. Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından Srila Narottam Prabhu'ya övgü olarak yazılan sekiz dörtlük, premadharma.org'a bugün kaydedildi.9 Şubat 2019

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. 
Audio: "Srila Gurudev'i hatırlarken." Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ile yapılan bu müstesna mülakatta, Kendileri Srila Gurudev, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile yirmi yılı aşkın birlikteliğinin zengin deneyimini paylaşıyor, jayasri.org websitesine kaydedildi.


27 Ocak 2019

thumbSri Gaura Purnima 2020'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimine şimdi buradan ulaşılabilir.


26 Ocak 2019 

Srila Jayadev Goswami'nin 
görünmez oluşu.

thumbSri Mangala-Gitam. Sri Jayadev Goswami'nin büyük umut vaad eden bir şarkısı, Sri Prabodhananda Saraswati'nin yorumuna dayanan Kirtan açıklamasıyla premadharma.org websitesine kaydedildi.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı."Srimad Bhagavatam bunu herkes için söyledi: eğer bizler her gün, her an Lord Krishna'ya hizmet etmeye çalışırsak ve Lord Krishna'yı hatırlarsak bu yıl muhteşem olacak." Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.


thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: