Son güncelleme 29 Mayıs 2020 Cuma günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez." 
                       - Srila Govinda Maharaj


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2020 - 2021
(Ankara için hazırlandı)

MAYIS 2020 
26. (Salı) Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) görünmez oluşu.

HAZİRAN 2020 
1. (Ptesi) Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhusan Prabhu'nun görünmez oluşu. 
2. (Salı)
Ekadashi. (Ankara). Oruç.  

3.
(Çarş) Paran 05:21 ile 10:18 arası.
4. (Perş) Srila Raghunath Das Goswami için Sripat Panihati'de Büyük Festival.  

5.
(Cu) Purnima. 
Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları. 
6. (Ctesi) Srila Shyamananda Prabhu ve
Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.

7.
(Pz) 
Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun görünmez oluşu.
10. (Çarş) Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.
16. (Salı) Ekadashi, ama oruç yok çünkü ertesi gün Mahadvadashi.

17.
(Çarş) Mahadvadashi. 
Oruç. (Ankara).  Sriyukta Rama Devi'nin görünmez oluşu. 
18. (Perş) 
Paran 05:19 ile 06:42 arası.
21. (Pz) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmez oluşu. Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşu.
22. (Ptesi) Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Tanrı'nın tüm tapınaklarının temizliği.

23. (Salı)
Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı.  Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.
26. (Cu)
Hera-panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır). 
28. (Pz) 
Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu. 

30.
(Salı)
Tridandi Swami Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın görünmez oluşu. Sriyukta Krishnamayi Devi'nin görünmez oluşu.

TEMMUZ 2020 
1.
(Çarş)
Ekadashi (Ankara). Oruç. Sri Jagannathdev'in Punar Yatra'sı (Return car festivali). 
2. (Perş) Paran 05:24 ile 10:23 arası.

5.
(Pz) Purnima.
Sri Guru-Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.


NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
_________________________________

26 Mayıs 2020

Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) görünmez oluşu.

Srila Bhakti Gaurava Giri Mahaharaj ile ilgili olarak, Rusya'dan Paramananda Prabhu şunları anımsıyor: "Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj inisiasyon sırasında bana adımı verirken Srila Bhakti Gaurava Giri Maharaj'ın (daha önceki adı Sripad Paramananda Vidyaratna Prabhu) bazı niteliklerini anlattı." Devamını okuyun...

19 Mayıs 2020

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın telefonla Hawai'den Madhusudhan Prabhu aracılığı ile Mayıs 2000'de yaptığı konuşma. 
"Vrindavan Das Thakur,Vedavyas'ın Chaitanya lila için olan enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gündür. Sri Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluyoruz, bu kitabın nasıl bu kadar tatlı olduğuna inanamıyoruz... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan şöyle söz etti: o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti -- hiçbir mantığa bağlı olmayan. O yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarıyla tamamen sarhoş olmuştu."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio)


Bengali: Sloka Srila Vrindavan Das Thakur'a ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'ye övgü olarak Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bu sloka Bengali dilindeki Sri Chaitanya Bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın giriş bölümlerinde yayınlanmıştır. Srila Gurudev yukarıdaki audioda (30 Mayıs 2000) bu dörtlüğü okuyor ve anlamını açıklıyor. Buradan Chaitanya Bhagavat'ımızın giriş yazısını Bengali dilinde okuyun.

Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantrası (İngilizce çeviri) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberinde Srila Govinda Maharaj'ın mantranın anlamını açıkladığı bir konuşma. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün olan bugün onun anısına Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından çocuk adanmışlar için hazırlanan resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. O büyük olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği son öğrenciydi...."
(Türkçesi)

12 Mayıs 2020

Srila Ramananda Ray'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Metin ve Audio. Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' metin olarak 'pdf' dosya şeklinde (
Türkçesi 'Güzel Gerçek') ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:
Bölüm bir (21 dk 2.4 MB mp3 audio). 
Bölüm iki (21 dk 2.4 MB mp3 audio).


Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri Srila Govinda Maharaj'ın Revealed Truth (Vahiy ile Bildirilen Gerçek) adlı kitabındaki The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes (Radha-Krishna'nın Oyunlarının Bir Sonraki Baskısı) adlı bölümde tatlı ve yetkin bir dille irdeleniyor. 1.8 MB pdf dosya.

Audio. Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri bu sabahın darshan sohbetinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından anlatıldı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar bu boyuttan ayrıldı. Oysa Ramananda Ray son derece güçlü, ciddi ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi yönetti, her şey çok sakindi. Bu Mahaprabhu'nun ona verdiği talimat mıydı değil miydi bilmiyoruz, ama aslında görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve tahammül edilmez olurdu."
Sabah darshanı konuşması, 25 Mayıs 2008:

 41 dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB.


Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın Görünmez Olduğu Gün. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar diğeri ise Ramananda Ray."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshanı konuşması, 7 Mayıs 2007. 
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.)

8 Mayıs 2020

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbGerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)


7 Mayıs 2020

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buddha Purnima: Lord Buda'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.


thumbAudio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.


Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."

6 Mayıs 2020

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in görünmesi. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:

 76+ dakika, 18+ MB mp3 audio

Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).


thumbAudio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:

37 dakika, 8.6 MB mp3 audio

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor. 
     Bant birinci yüz (4 dk 1 MB mp3 audio). 
 Bant ikinci yüz (13+ dk 3.2 MB mp3 audio).

Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi:
 16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video

'Şefkatle Bağlı' -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor.

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007.
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)

Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007.
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).


Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın 1999 yılının bugününde yaptığı konuşmayı dinleyin, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.
 Bölüm bir (15 dk 3.6 MB mp3 audio). 
 Bölüm iki (13+ dk 3.1 MB mp3 audio).


Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı.

Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.


     Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio) 
     Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).

2 Mayıs 2020

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srinivas Acharya hakkında yaptığı konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)


thumb Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.

Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.


29 Mart 2020

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1983). "Ramanuja Acharya bize söylendiğine göre yaklaşık 125 yıl yaşadı. Bütün acharyalar içinde Vaishnava kesiminden Sankar'ın mayavad'ına ilk tepki Ramanuja Acharya'dan geldi." Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 23 Şubat 1983: 
 28 dakika, 6.5 MB mp3 audio

thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öyküyü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:

 
5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzelmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj. Srila Saraswati Thakur tarafından Batı'da vaaz vermeye gönderilen, Srila Sridhar Maharaj'ın ilk ruhani kardeşinin anısına. Yayınlarımızdan iki alıntı: biri Srila Sridhar Maharaj'a, diğeri Srila Govinda Maharaj'a ait.

14 Mart 2020

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival:
Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripat Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri, Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun Büyük Zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

thumbBütün hastalıkların, dertlerin ve korkuların çaresi. Srila Jagadananda Pandit'in 'Sri Sri Prema-vivarta'sından 'Glories of the Holy Name' [Kutsal Adın Yücelikleri] Bölüm 12.
Alıntı:
Sri Chaitanya Mahaprabhu cevap verdi, "Krishna'nın Adının yücelikleri sınırsızdır. Krishna Kendisi bile onları bilmez. Bu durumda, ben ne anlayabilirim? Ben sadece düşmüş bir ruhum.
"Sana kutsal yazıtlardan duyduklarımı söyleyebilirim. İnançla dinle, ve maddesel varoluşu aş.
"Ad her zaman bütün günahları yok eder, bütün hastalıkları iyileştirir, bütün dertleri yatıştırır, Kali tarafından hazırlanan engelleri ortadan kaldırır, cehennemde yaşayanları kurtarır, aktif karmayı bitirir, ve tüm saygısızlıkları ortadan kaldırır."
"...Gerçeği konuşuyorum: 'İnançla 'Achyutananda' ve 'Govinda' Adlarını zikret. Sri Madhusudan'a yalvar ve seslen. Adın zikredilmesi bütün hastalıkları iyileştirir.'"
"...üzgün, bunalıma düşmüş, cesareti kırılmış, korku dolu, veya korkunç bir hastalığa tutulmuş olanlar hiçbir yerden yardım görmedikleri ve 'Narayan' ya da 'Hari' zikrettikleri zaman, kesinlikle mutlu ve kederden özgür olurlar."
Ve dahası... Can-veren 235 dizenin oluşturduğu bölümün lütfen tamamını okuyun (1.1 MB pdf döküman).

10 Mart 2020
Sri Jagannath Mishra'nın Anandotsav'ıSri Chaitanya Saraswat Math'da bir hafta süren yıllık toplantının ve yıllık festivalin sona ermesi. 535 Gaurabda yılının başlaması.

thumbDünyadaki lokasyonlar için özel olarak hesaplanan Vaishnava Takvimlerine yerel Ekadashi tarihleri ve paran saatleri ile şimdi Mart 2021 sonuna kadar buradan ulaşabilirsiniz.

14 Şubat 2020

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmesi.

thumbSri Gaura Purnima 2021'e kadar olan yeni Vaishnava Takvimi şimdi burada.

29 Ocak 2020

Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. Mahaprabhu'nun misyonuna 1970'de katılan Kutsal Lütufları, Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhu, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından kutsandı. Kendileri koruyucu Acharyalarımız içinde en kıdemlisidir, dünyanın dört bir yanında vaaz verir ve Kaliforniya, Soquel Seva Ashram'ın lideridir. Lütfen biyografisi ve aldığı övgüleri için Soquel Seva Ashram'ın websitesi, sevaashram.net'e bakınız.

14 Ocak 2020

Sripad Yadavendu Bhakti CHandan'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSripad Yadavendu Bhakti Chandan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj onu alçakgönüllülüğün ve herkesi yüceltmenin en önde gelen örneği olarak tanımlar.
"Kıdemli bir kişiydi, çok deneyimli ve saygıdeğerdi... Ben bir ay boyunca Vrindavan'da onun hizmetkarı oldum. Bazen Srila Guru Maharaj bana şöyle derdi, 'Akşamları, ona çiçek kolye ver.' Çok iyi bir adamdı, ve Guru Maharaj ona 'Bhakti Chandan' adını vermişti." Devamını okuyun... (Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.)

13 Ocak 2020

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmesi. Srila Ramachandra Kaviraj'ın görünmez oluşu. Sriman Mahaprabhu sannyas almak için Katwa'ya gitmek üzere gece Nabadwip'i terk ediyor.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:


Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.
Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.

        6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.
6 Ocak 2020

Srila Jagadish Pandit'in görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Jagadish Pandit. Görünme günü bugün kutlanan Jagadish Pandit ile ilgili olarak Sri Chaitanya Charitamrita'dan yapılan kısa alıntı.


1 Ocak 2020

Yeni Yıl Günü.

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya verdikleri cömert, derin, ve sevgi dolu rehberliği hatırlayarak dünyanın dört bir yanındaki adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dileriz. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Yeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı odak noktası yaparak başlamak. Audio ve İngilizce çevriyazımı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, 31 Aralık 2000'de gerçekleştirilen konuşma, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.

Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishna'ya tam teslimiyet içinde olacağız, tam teslimiyet içinde olmak demek tam teslimiyetin ne demek olduğunu anlayacağız demektir. Guru Maharaj'ın kitapları bizlere her zaman yardımcı olur. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyet ruhunu özel bir şekilde, özellikle de Prapanna-jivanamrtam'da ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam dikkatle okumalıyız. Önümüzdeki yıl için oradan direktif alacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla
Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Ben hiçbir şey üzerinde hiçbir güce sahip değilim, ama tüm gücün Guru Maharaj'la olduğuna inanıyorum. Sizler hepiniz nektarın çocuklarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı [Prapanna-jivanamrtam] ile bağlantı kurarsanız, kesinlikle olağanüstü yarar sağlarsınız."

[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam buradan indirilebilir: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitap iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı, 2008. Srila Gurudev Yeni Yılın  başlamış olduğunu ama kendimize bir söz vermemiz  gerektiğini anlatıyor. "Aslında herkes için verilecek en iyi söz Bhagavatam'da yazılı... şöyle ki bizim Lord'a hizmet dışında başka alternatifimiz yok."
İndirin, yada çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

thumb
Audio: Yeni Yıl günü konuşması 1997. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Avustralya, Murwillumbah'da, Sri Govinda Dham Deity'sinin Yerleştirildiği Gün yaptığı konuşma, 1997.
6 dakika, 1.4 MB mp3 audio.
33+ dakika, 8.2 MB mp3 audio.

1 Eylül 2019

Sesli Kitap. In Search of the Original Source (Özgün Kaynağı Ararken) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan kitap sesli kitap olarak (mp3 audio dosya) sesli kitaplar listemize eklendi. (Türkçe kısa alıntı)

15 Haziran 2019 

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

thumb Soquel, Kaliforniya, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızda yaşamakta olan Sripad Bhakti Chandan Parvat Maharaj, 14 Haziran Cuma günü sabah erken bu dünyadan ayrıldı. O, Srila Gurudev'in nilüfer ayaklarına geldiği 1988 yılından bu yana çeşitli kapasiteler içeren aralıksız samimi hizmet sundu. Kendileri bütün adanmışların çok sevdiği ve değer verdiği bir şahsiyetti.  
Onun onuruna Kaliforniya'da gerçekleştirilecek olan programlarla ilgili bilgi için lütfen
 Seva Ashram'ın websitesine, ve SCSMathInternational websitesinde onun anısına çok düzgün bir şekilde derlenmiş olan resimlerin oluşturduğu Sripad Parvat Maharaj'a ithaf edilen web sayfası'na bakınız.
29 Nisan 2019 

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbnewAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmez Olduğu Gün yapılan konuşma, 2007.  Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez olduğu gün onuruna düzenlenen festivalin sabahında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan ululama, 12 Nisan 2007, Nabadwip. Audio ve dörtlüklerin listesi Srila Gurudev tarafından yapılan bu konuşmadan. 
Ayrıca Srila Gurudev tarafından ertesi gün gerçekleştirilen ve bu güne de gönderme yapılan (dörtlüklerin yer aldığı) harikulade bir konuşma daha.
Srila Gurudev'in konuşmalarındaki ve resimlerindeki güzelliğin akışına yer veren son kayıtlara buradan ulaşılabilir AbsoluteSweetness.org.

16 Nisan 2019 

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

thumbDünyadaki 'Ekadashi' oruç tarihleri Gaura Purnmia 2020'ye kadar şimdi burada. Diğer Vaishnava festival tarihleri dünyanın her yerinde aynı tarihte uygulanır, ancak sadece Sri Hari-vasara ('Ekadashi') için olan oruç Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın talimatı doğrultusunda yerel astrolojik koşullara göre hesaplanır. (Ankara için lütfen yukarıya bakınız)10 Nisan 2019 

Sripad Ram
anuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmesi.

 thumb                                          
newVideo: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı yüceltiyor.

Srila Guru Maharaj 1985'deki kendi Vyasa Puja'sında, halefi olarak seçtiği Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerinden söz etti. Srila Guru Maharaj'ın sesi Srila Govinda Maharaj'ın 1987'de Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip Dham'da gerçekleşen Sri Vyasa Puja görüntüsüne yerleştirilmiştir.

Yakın zamanda hazırlanan video. Doğrudan indirin ya da izleyin:

19 dakika, 64 MB mp4 video
      Şimdi YouTube'dan ulaşmak da mümkün.


21 Mart 2019 

Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay yükselene kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati için özel sunu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 533 Gaurabda yılının sona ermesi.

thumbnewAudio: Sri Gauranga'nın dansındaki ruh hali. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Sri Gauranga'nın kendisini yayan vecd coşkusu üzerine: "O Kendi Adını zikrederek dans ediyor... devinen ananda, devinen vecd. Premadhama-deva-stotram adlı kitabımda Onun nihai gerçeklik olduğunu, Mutlak olduğunu yazdım. Neden? Onda iki şey sunuluyor. Bir: O Kendi içinde hissettiği vecd coşkusuyla, dans ediyor. Ve: onu başkalarına yayarak, zikir yapıyor."
Nabadwip Dham, 21 Şubat 1982:
15+ dakika, 10+ MB mp3 audio

5 Mart 2019 

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

thumbAudio: Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram bu kayıtlı mülakatta Srila Gurudev'i Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı hatırlıyor, jayasri.org'a kaydedildi. (35 dakika.)


24 Şubat 2019 

Sri Chaitanya Math'ın ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 146'ıncı kutsal görünüm festivali. Nabadwip,
Sri Govinda Kunda, Sri Gupta Govardhan Sri Mandir'in kuruluş yıldönümü festivali. Srila Purushottam Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'ın kutsal görünüm festivali vesilesiyle, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 1982'de uluslararası topluluğa hitaben yapılan coşku veren konuşma:
"En cesur temsilcilerden ya da katılımcı sağlayanlardan Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, pek çok düşmüş ruhu en üst seviyeye kaydetmek üzere buraya geldi. Ve orta seviyedeki farklı temsilcilerin tamamıyla savaşmak zorunda kaldı. Genel olarak en büyük düşmanının mayavad olduğunu düşündü." 
Adanmışlara hitaben yapılan konuşma, 13 Şubat 1982:
     23 dakika, 16 MB mp3 audio

thumbAudio: Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Görünme Günü Festivali, 2007. Srila Gurudev Acharyya Vandana ve Sri Dayita Das Pranati Panchakam 
adlı şarkıları okuyor. Kutsal Lütuflarının İngilizce övgü konuşması, Nabadwip halka açık program.
Sannyasilerle akşam oturumu. 
Resimler ve audio absolutesweetness.org'a kaydedildi. 19 Şubat 2019 

Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

thumbSri Sri Narottama-Prabhor-Astakam. Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından Srila Narottam Prabhu'ya övgü olarak yazılan sekiz dörtlük, premadharma.org'a bugün kaydedildi.9 Şubat 2019

thumbSrila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı. 
Audio: "Srila Gurudev'i hatırlarken." Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ile yapılan bu müstesna mülakatta, Kendileri Srila Gurudev, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile yirmi yılı aşkın birlikteliğinin zengin deneyimini paylaşıyor, jayasri.org websitesine kaydedildi.


27 Ocak 2019

thumbSri Gaura Purnima 2020'ye kadar olan yeni Vaishnava Takvimine şimdi buradan ulaşılabilir.


26 Ocak 2019 

Srila Jayadev Goswami'nin 
görünmez oluşu.

thumbSri Mangala-Gitam. Sri Jayadev Goswami'nin büyük umut vaad eden bir şarkısı, Sri Prabodhananda Saraswati'nin yorumuna dayanan Kirtan açıklamasıyla premadharma.org websitesine kaydedildi.

1 Ocak 2019 

Srila Devananda Pandit ve Srimad Bhakti Prakash Aranya Maharaj'ın görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbAudio: Yeni Yıl Günü 2007, Nabadwip, sabah darshanı."Srimad Bhagavatam bunu herkes için söyledi: eğer bizler her gün, her an Lord Krishna'ya hizmet etmeye çalışırsak ve Lord Krishna'yı hatırlarsak bu yıl muhteşem olacak." Absolute Sweetness websitesine kaydedildi.


thumbAudio: Sabah darshanı, 1 Ocak 2002, Nabadwip:
Bölüm bir: Srila Gurudev Hapaniya'da bulunan Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu'nun ibadeti ve diğer konular hakkında konuşuyor.
Bölüm iki: Srila Gurudev Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Anıt Binası ve saygın Vaishnava'ların kutsamaları hakkında konuşuyor.

Her iki kayıt da Absolute Sweetness websitesinde yer alıyor. 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin, müşfik rehberliği anarken, dünyadaki tüm adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.

____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: