Yeni

Son güncelleme 13 Ocak 2018 Cumartesi günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER:

"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."
                       - Srila Govinda Maharaj


Sri Chaitanya Saraswat Math'ın
 Acharya HeyetiVAİSHNAVA TAKVİMİ 2017 - 2018 (Tamamı)

OCAK 2018
12. (Cu) Ekadashi. Oruç (Ankara).
13. (Ctesi) Paran sabah 8:18 - 11.24 arası (Ankara). Sriman Mahaprabhu sannyas almak için Katwa'ya gitmek üzere gece Nabadwip'i terk ediyor.
15. (Ptesi) Sriman Mahaprabhu'nun sannyas-lilasını anma.
18. (Perş) Tridandi Swami Srimad Bhakti Gaurava Vaikhanas Maharaj'ın ayrılışı. Sri Haripada Chaudhuri Das Adhikari'nin ayrılışı.

19. (Cu) Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın ayrılışı.
21. (Pz) Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın görünmesi.
22. (Ptesi) Sri Krishna Vasanta Panchami. Sri Vishnu Priya Devi'nin göründüğü gün. Srila Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunath Das Goswami ve Srila Raghu Nandan Thakur'un görünmesi. Srila Visvanath Chakravarti Thakur, Tridandi Swami Srimad Bhakti Viveka Bharati Maharaj ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Svarup Parvat Maharaj'ın ayrılışları. Sri Saraswati Puja. 
24. (Çarş)Mahavishnu Avatar, Sri Advaita Acharya'nın görünmesi.
25. (Perş) Sripad Virendra Krishna Prabhu'nun ayrılışı. 
26. (Cu) Srila Madhva Acharya'nın ayrılışı.
27. (Ctesi) Ekadashi. Oruç (Ankara). Srila Ramanuja Acharya'nın ayrılışı.
28. (Pz) Dvadashi. Paran Lord Varahadev'in ibadetinden sonra 8:10 ile 11:24 arası (Ankara)Varaha Dvadashi. Lord Varaha'nın görünmesi.
29. (Ptesi) Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun Ekachakra Dham, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival.
31. (Çarş) Purnima. Sri Krishna'nın Madhurotsav'ı. Srila Narottam Das Thakur'un görünmesi.

ŞUBAT 2018
3. (Ctesi) Tridandi Swami Sripad Bhakti Premik Siddhanti Maharaj'ın ayrılışı.
5. (Ptesi) Sri Chaitanya Math'ın ve dünya çapındaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın 145. kutsal görünüm festivali. Nabadwip, Sri Govinda Kunda, Sri Gupta-Govardhan Sri Mandir'in kuruluş festivali yıldönümü. Srila Purushottam Thakur'un ayrılışı.


NB Ekadasi veya Maha-dvadasi günlerindeki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ:

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."
- Srila Sridhar Maharaj
 Bugünle ilgili olarak önceki kayıtlardan...' başlığı dışında bu sayfadaki kayıtlar her zaman yeni hazırlanıyor.

13 Ocak 2018 

Sriman Mahaprabhu leaves Nabadwip in the night to go to Katwa to take sannyas.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sriman Mahaprabhu Sannyas almak için ayrılıyor, konuşma 1982'den. "Yılın bu günü Mahaprabhu'nun ailesiyle kaldığı son gündü. Bu öğleden sonra arkadaşlarından pek çoğu ile buluşacak ve onlara Krishna Nama söylemeleri için coşkuyla yalvaracaktır: 'Ne yaparsanız yapın, her uğraşta, yanınıza her zaman Krishna'yı almaya çalışın. Yerken, uyurken, çalışırken, fiziksel olarak neyle meşgulseniz, Krishna bilinci ile yapın.' Sonra, gece sona erdiğinde O, bir daha dönmemek üzere Nabadwip'i terk etti." 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 13 Ocak 1982:
 16+ dakika, 3+ MB mp3 audio


thumbKrishna'nın çağrısı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu’nun sannyas alma konusundaki motivasyonunu açıklıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi:
"Bu kış mevsimindeki soğuk havaya hiç aldırış etmeden gitti. Bedeninde ve zihninde büyük yangın vardı. Bir yandan viraha ile, Krishna'dan ayrı olmanın acısıyla yanıyordu, diğer yandan ise, dünyaya Krishna hakkında vaaz verme görevi ile."
TürkçesithumbSri Nimai Sannyas. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Haziran 1967'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan bir Bengali şiirde Nabadwip sakinlerinin kederli kalplerini ifade ediyor. İngilizce çevriyazımı ve çevirisi yapılarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. Türkçesi

Altın Volkan'dan alınan ve Katwa'ya gitmek için evinden ayrılışıyla başlayan aşağıdaki pasaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sını anlatıyor. Pdf olarak ya da scsmath.com'un çok eski dönemlerinden, 1995 websayfasından Türkçe olarak okuyun.

Buna ek olarak, 'İlahi Aşkın Altın Volkanı'ndan 'Bir Ayrılık Trajedisi' adlı bölümün tamamı [Ingilizce olarak] elli yedi resimli web sayfası şeklinde burada. 

Ayrıca, Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj’ın sorulara cevap başlıklı Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Sannyasa Lila'sı ile ilgili gerçek tarihleri irdeleyen yazısını okuyun. 

thumbAudio: Mahaprabhu Chaitanyadev'in sannyas günü. "Bugün şartlanmış ruhlar için son derece şanslı bir gün çünkü Radharani'nin kalp ve halesiyle görünen Sri Gauranga Mahaprabhu, bugün sannyas almıştır."
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 16 Ocak 2008:
31+ dakika, 7.2 MB mp3 audio


thumbAudio: Nimai Pandit, Chaitanyadev oluyor. Mahaprabhu, sannyas aldıktan sonra, üç gün boyunca Krishna-prem ile kendinden geçmiş halde Rarhadesh'te idi ve 'Krishna nerede?' diye Onu arıyordu. Vrindavan'a gitmek istedi, Krishna Vrindavan'dadır. Ruh hali böyleydi.
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 14 Ocak 2006.
45+ dakika, 7.9 MB mp3 audio

7 Ocak 2018 

Srila Jayadev Goswami'nin ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: "Büyük bir adanmış ozan, Jayadev Goswami, Krishna'dan esinlenerek Krishna-lila hakkında Sanskrit bir kitap yazıyordu. Sonra öyle bir yere geldi ki orada Radha Krishna, gelip giden ince hislerle, duygularla dolu gizli beraberlikleri içinde idiler. Krishna üstün tuttuğu Radharani'yi yatıştırmak için öylesine büyük bir gayretle elinden geleni yapıyor ki neredeyse şöyle diyecek, 'Senin nilüfer ayaklarına hizmet etmek istiyorum, lütfen onları Bana uzat.' Jayadev bunu yazamadı. Kaleminin ucuna geldi, ama ürperdi, 'En üstün Tanrı, Krishna, hizmet etmek için Radharani'nin kutsal ayaklarına dua edecek diye nasıl söylerim? Yapamam!' Orada durdu ve Ganj'da yıkanmaya gitti. O sırada Krishna Jayadev'in kendi formunda Şahsen geldi..." 
Srila B.R. Sridhar Maharaj tarafından yapılan konuşma, 26 Ocak 1983:
10 dakika, 2.3 MB mp3 audio

  
thumbSrila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Jayadev Goswami hakkındaki yazılarından alıntılar, ayrıca Sri Chaitanya Charitamrita'dan alıntı.

Buna ek olarak Srila Jayadev Goswami'nin Gita Govinda'dan alınan eserlerinden biri, yine ona ait Sri Dasavatara-stotra.

5 Ocak 2018 

Sripad Yadavendu Bhakti Chandan'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSripad Yadavendu Bhakti Chandan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj onu tevazunun ve başkalarına saygı göstermenin en seçkin örneği olarak tanımlar.
"O kıdemli bir kişiydi, çok deneyimli ve saygıdeğerdi... Ben bir ay boyunca Vrindavan'da onun hizmetinde bulundum. Bazen Srila Guru Maharaj bana, 'Akşam olunca, ona çiçekten kolye ver,' derdi. Çok iyi bir adamdı, Guru Maharaj ona 'Bhakti Chandan' adını verdi." Devamını okuyun... (Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.)

4 Ocak 2018 

Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmesi. Srila Ramachandra Kaviraj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabından yapılan bir alıntı Srila Gopal Bhatta Goswami'nin Hari-bhakti-vilasa adlı eserinde yer alan önemli bir dua ile ilgili.
  
Audio. "Gopal Bhatta Goswami çok saygın bir Vaishnav ve Mahaprabhu parsadı idi... Rupa-Sanatan'ın yazılarını ve Mahaprabhu'nun anlayışını her zaman fazlasıyla koruyordu." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sripad Madhusudan Prabhu ile Srila Jiva Goswami'nin göründüğü gün yaptığı telefon konuşmasından alıntı, 19 Eylül 2002.
6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Sri Gopal Bhatta Goswami Venkata Bhatta'nın oğluydu, Sri Rangam'da yaşamaktaydı. Gopal Bhatta önceleri Ramanuja-sampradaya öğreti zincirine bağlıydı ama daha sonra Gaudiya-sampradaya'nın parçası oldu. Devamı. Tasvir Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Sri Chaitanya Charitamrita, Adi-lila 10.105 yorumunda yer alıyor.

Srila Gopal Bhatta Goswami'nin samadhisi, onun Tapınağı ile Sri Radharaman Deity'si ve ilgili fotoğraflar 2012 ayrılış günü festivalinde Vrindavan'da çekildi. Resimli web-sayfası.


1 Ocak 2018 

Yeni Yıl Günü.

thumbYeni Yıl Kararı: Tam Teslimiyet. Yeni yıla Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'a odaklanarak başlamak. Çevriyazımla birlikte audio. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın, 31 Aralık 2000'de, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedilen konuşması. 
Alıntı:
"Bugün yeni yıl için plan ve programımızı yapabiliriz. Lord Krishn'ya tam teslim olacağız, tam teslimiyet demek tam teslimiyetin ne olduğunu idrak etmek demektir. Guru Maharaj'ın kitapları her zaman bize yardım eder. Guru Maharaj (Srila Sridhar Maharaj) teslimiyetin ruh halini özellikle Prapanna-jivanamrtam'da özel bir şekilde ifade etti. Hiç olmazsa bugün Prapanna-jivanamrtam'ı kendimizi vererek okumalıyız. Orada önümüzdeki yıl için talimat bulacağız. Guru Maharaj'ımın lütfuyla Lord Krishna'yı hoşnut edebilmeliyiz. Benim hiçbir şey üzerinde kudretim yok, ama inanıyorum ki bütün kudret onunla. Sizler hepiniz nektarın oğullarısınız, ve eğer onun muhteşem kitabı ile bağlantı [Prapanna-jivanamrtam] kurarsanız, en üstün şekilde yararlanacaksınız."  


[Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'ı ücretsiz indirme seçenekleri: kitabın tamamı pdf formatında; sesli kitabın tamamı iki ayrı okuma, mp3 audio formatında.]
 

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve tüm dünyaya vermiş oldukları cömert, derin ve müşfik rehberliği anımsıyarak dünyadaki bütün adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi anlamda zengin bir Yeni Yıl diliyoruz.


25 Aralık 2017 

Christmas Günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Christmas konuşması 2008 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandasında yapıldı. Kendisi İsa'nın karakterinin kendisini çok fazla cezbettiğini açıklıyor "çünkü alçakgönüllülüğü, hoşgörüyü ve diğer kişileri onurlandırmayı kimse yapamaz, ama o yaptı. Mahaprabhu Chaitanyadev bunun Tanrı'mızı, Lord Krishna'mızı cezbetmek için en iyi yaklaşım olduğunu söyledi. Biz Krishna diyoruz, onlar ise Tanrı diyorlar."
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (30+ dakika, 7.1 MB mp3 audio)

21 Aralık 2017 

Srila Jiva Goswami Prabhu ve Srila Jagadish Pandit'in ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Jiva Goswami'nin yazılarından alıntılar ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitaplarında: Sri Sri Prapanna-jivanamritam, Loving Search for the Lost Servant ve Sermons of the Guardian of Devotion serisinden seçilmiş olan onunla ilgili göndermeler.7 Aralık 2017 

Sri Chaitanya Math'da ve dünyadaki Sri Gaudiya Math'ların kurucusu, Bhagavan Sri Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın ayrılış festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sevincimi Kime Anlatayım? Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Sri Chaitanya-charitamrta yorumunu tamamlamanın sevincini ve kederini ifade ediyor. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu şiirin özellikle Srila Saraswati Thakur'un ayrılış günü okunmasını rica etti. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Prabhupad Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 1983. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Guru Maharaj'ının bu dünyadaki son dakikalarını anlatıyor.
"Hasta yatağında ona görevimizi yapıyorduk, ben de onların arasındaydım, görevim gece 2'den sabah 4'e kadardı. Ayrılmadan 24 saat önce beni çağırttı ve bir şarkı söylememi istedi: Sri Rupa Manjari pada sei mora sampada, herhangi bir Gaudiya Vaishnava adanmışın en üstün farkındalığı olarak kabul edilen bu ünlü şarkıyı. Ardından 24 saat sonra, bir Ocakta sabah erken dünyayı terk etti." 
Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış günü, 4 Ocak 1983:
11+ Dakika, 2.7 MB mp3 audio

thumbAudio: Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un yaşamı doğumundan başlayarak son derece üstündü. 
"Lord Krishna'nın hizmetinden yana olan ne varsa onu yap, o zaman tüm yanılgı, esaret, huzursuzluk, maddesel zihniyet, her şey yok olur." Srila Govinda Maharaj, 23 Aralık 2006. 
(26 dakika, 3.4 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 6.3 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un mayaya açtığı totaliter savaş Kolkata'daki vaazı ile başladı. Srila Govinda Maharaj, 20 Aralık 2006.
(22+ dakika, 2.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 5.6 MB.)

thumbAudio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü: "Bizler hepimiz spiritüel ve maddesel olarak Srila Saraswati Thakur'la bağlantıdayız, ve o kadar şanslıyız ki hala Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla devam ediyor ve onun anlayışını bütün dünyaya taşıyoruz." Srila Govinda Maharaj, 8 Aralık 2006.
(45 dakika, 5.7 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 11 MB.)

thumbSrila Gurudev tarafından yazılan sloka, 30 Aralık 2004. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad'ın tirobhava şöleni yaklaşırken, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj onun onuruna bir anda bu slokayı yazdı:


bhagavan-bhaktisiddhanta-sarasvati-jagadguroh

atyudara-padambhoja-dhuli-syam janma janmani

"Ben her doğumda Jagat Guru Bhagavan Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un olağanüstü merhametli nilüfer ayaklarının tozu olmak istiyorum."

Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Ayrılış Günü, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılmıştır,

30 Aralık, 2004. Soquel, Kaliforniya.

Audio: Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un ayrılış festivali 2013. Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızda Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından verilen sabah dersi. 
"Srila Sridhar Maharaj, Saraswati Thakur'un ayrılışından sonra, kısa bir şiir de yazdı: nikhila bhuvana maya ... teması şöyleydi: 'Bhakti Siddhanta vani', Prabhupad'ın öğretileri kalplerimizde çınlasın. Bir keresinde Prabhupad'ın bugün vani olduğunu, yani kendi ifadesi, kendi sözü gibi form aldığını ifade etti ... Gurunun öğretisi vasıtasıyla gurunun birlikteliğini, guru ile bağlantıyı buluruz. Dolayısıyla, Sri Chaitanya Saraswat Math ve onun vaazının tamamı temelde bu duanın ifadesidir: Bhakti Siddhanta'nın sözü kalplerimizde çınlasın."
Nabadwip, 1 Ocak 2013.
 49 dakika, 11 MB mp3 audio

6 Aralık 2017 

Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yerde ve gençlik Oyunlarının geçtiği yerde: Bamunpara ve Nadan Ghat'ta festivaller.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı ziyaret ediyor, 2009, Bamunpara köyü onun kutsal görünüm yeri, Nadanghat ise 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldiği yerdir. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja kutlamaları sürerken şahsen bu etkinliklere katılarak adanmışları çok sevindirmişti.  Resimler, etkinliklerin özeti ve adanmışların Bamunpara'nın önemi ile ilgili mülakatlarını içeren beş web-sayfası.

thumbVideo slaytlar. Sripat Bamunpara 2009, Sri Chaitanya Sridhar Govinda Seva Ashram'ımızdan seçilmiş resimler ve geri planda Bhudev Prabhu'nun ses bandı.
6 dakika, 8+ MB 'wmv' video slayt-gösterisi 
(İndirin, ya da yeterli hız varsa açın. VLC, Windows Media Player, v.s. ile izleyin)

Sripat Bamunpara Festivali 2004 Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja'sı onuruna düzenlendi. Alt yazılı otuz altı resim etkinliği paylaşıyor, bu etkinlik Math tarafından düzenlenen en çok katılıma sahip tek etkinlik olarak rekor kırdı. On beş binin üzerinde Prasad tabağı dağıtıldı.Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinathjiu Tapınağı Muhteşem Açılış Festivali, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın öncülüğünde Kendilerinin 75. Görünüm Günü (74. yıldönümü) Sri Vyasa-Puja Kutlamaları kapsamında gerçekleşti, 2003. Beş sayfa resim, 11 Aralık.

5 Aralık 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite-Başkan-Acharyası, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya Sri Srimad Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 89'uncu muhteşem görünme günü kutlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak birkaç öykü anlatıyor, Srila Govinda Maharaj'ın Mayapur, Chandradoya Mandir'deki etkileyici konuşması; kalbini coşkuyla doldurduğunu söyleyerek Srila Gurudev'e bir araba dolusu pirinç veren Rarhadesh'li cimrinin öyküsü; çok hasta iken Srila Sridhar Maharaj'a verdiği ilaç için Srila Guru Maharaj'ın, "bana yeni hayat verdi" sözleri; bunlardan bazıları. Srila Sridhar Maharaj şunu vurguluyor "Onun geçmiş yaşamdan sahip olduğu birşey var... siddhiye, spiritüel yeteneğe sahip". 
Srila Govinda Maharaj'ın sannyas töreninin ertesi günü Srila Sridhar Maharaj'ın Vyasa Puja'sı vesilesiyle yapılan konuşma. Nabadwip, 7 Kasım 1985:
16+ dakika, 3.8 MB mp3 audio

thumbAudio: Sri Vyasa Puja, 1989.  Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sripad Janardan Maharaj ve Sripad Ashram Maharaj tarafından yüceltiliyor, ardından Srila Govinda Maharaj adanmışlara Ingilizce ve Bengali dilinde konuşuyor. "Şimdi Guru Maharaj karşımızda insan bedeni formunda bulunmuyor, ama biliyorum ki onun ilahi talimatı her zaman bize rehberlik yapıyor... Biz adanmışlık yaşamımızı Guru, Vaishnava, Bhagavan hizmeti ile sürdürmeye çalışacağız. Bu benim doğum günüm ve bütün Vaishnava'ların  bana  karşı çok merhametli ve  kutsayıcı olmalarından çok mutluyum. Bütün Vaishnava'lara, Gurudeva'lara ve iyi dileklerini sunanlara tevazulu saygılarımı gönderiyorum. Onlar bana gönül koymazlar, biliyorum. Duam şudur, ölünceye kadar Deity'lere, adanmışlara, Math'a hizmet edebilirsem, çok mutlu olacağım."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, Sripad B.P. Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Ashram Maharaj tarafından takdim edildi. Nabadwip. 14 Aralık 1989:       

33+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Audio: Audio: Sri Vyasa Puja konuşmaları Sripad B.B. Avadhut ve Sripad Mahananda Prabhu tarafından, Sripad B.P. Tirtha Maharaj'ın Bengali çevirisi eşliğinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 84. Görünme Festivalinde yapıldı. Ayrıca Sripad B.N. Acharya Maharaj, Sripad B.P. Tirtha Maharaj ve Sripad  B.K. Tyagi Maharaj daha çok Bengali dilinde kapsamlı bir şekilde Srila Gurudev'in yüceliklerini övdüler.  Nabadwip, 30 Aralık 2012:
31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

  
thumbAudio: Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'sından iki gün önce konuşuyor, 1999. "Çok sayıda adanmışın doğum günü festivalime geleceğini tahmin ediyorum ve bana pek çok armağanlar getirecekler, ama ben onlara ne vereceğim? ... eğer beni takip ederlerse sanırım onlara bir miktar şifa verebilirim. ...Adanmışlık yolundaki engelleri ortadan kaldırmak için gerekli olan şey nedir? Engel asat-sangadır, kötü arkadaşlıktır. Ne kadar zarar verebileceğini idrak edemeyiz."
22 Aralık 1999:
11+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Vyasa-Puja için hazırlanırken. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 82. muhteşem Görünme Festivali'nden iki gün önce Srila B.N. Acharya Maharaj tarafından verilen sabah dersi.
Nabadwip, 21 Aralık 2010:
30 dakika, 5+ MB mp3 audio


thumbVideo slaytları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Nabadwip'de 4 Aralık 2009'da kutlanan Sri Vyasa Puja festivali slaytları, ses bandı 'Sri Guru Arati' üzerine kaydedildi. Srila Gurudev bu tarihi günde nat mandirde kutsal mevcudiyeti ile adanmışlara lütuf bahşetti. 
8 dakika, 14 MB 'wmv' video slide-show 
(İndirin ya da yeterli hız varsa anında izleyin. VLC, Windows Media Player, vb. ile izleyin. Mac kullanıcıları ücretsiz Flip4Mac yükledikten sonra QuickTime Player ile de izleyebilirler)


thumbSrila Gurudev Sripat Bamunpara'yı, kutsal görünüm yeri olan köyü ve Nadanghat'ı ziyaret ediyor; kendileri 1947'de Sri Chaitanya Saraswat Math'a Nadanghat'tan gelmişti. Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj Sri Vyasa-Puja'yı izleyen bu şenliklere şahsen katılarak adanmışları çok fazla sevindirdi. Beş web-sayfasında, resimler, olayların özeti ve Bamunpara'nın önemi üzerine adanmışlarla yapılan mülakatlar var.


thumbPujyapada Satprasangananda Prabhu tarafından yapılan konuşma (daha sonra Sri Nayanananda Das Babaji Maharaj olacaktır) Srila Govinda Maharaj'a övgü olarak Nabadwip'de 1986'da gerçekleşti. Türkçesi
"Bizim Govinda Maharaj'ımız şimdi onun [Srila Sridhar Maharaj'ın] vaazının ardındaki başlıca ilhamdır ... O kirtanda ve mrdanga çalma konusunda bir uzmandı; onun kirtanı her zaman vecd doluydu. Onun buraya Sri Chaitanya Saraswat Math'a geldiği andan itibaren, Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundar Deity'lerinin Aşkın Hizmeti giderek daha güzel ve muhteşem bir şekilde tezahür etti. Bu bize çok fazla sevinç verdi. Bu nedenle, Srila Sridhar Maharaj, Math'ının hizmetinin, vaaz işlerinin ve adanmışlarının sorumluluğunu Govinda Maharaj'a verdi ..."


Vaishnava Thakur. Dignity of the Divine Servitor'dan alıntı. Srila Govinda Maharaj'ın Görünme Gününde, Kaliforniya, San Mateo'da, 1990 yılında Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'a övgü olarak Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşmadan. (2.2 MB pdf dosya.)

24 Kasım 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math, Sri Puri Dham'da Sri Sri Nitai-Chaitanya Jiu'nun görünmeleri onuruna büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati çevirisi ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan açıklama. Kutsal Lütufları Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızın Puri'deki Deity'leri için yazdığı bu arati kirttanının hikayesini ve anlamını veriyor. 

dekho ore bhai,  tri-bhuvane nai 
    emona doyala data 
pasu pakhi jhure,  pasana vidare,
    suni jara guna-gatha
 
       ~Sri Lochan Das Thakur 

"Sevgili kardeşim, sadece çaba göster ve bunu incele. Üç dünyada Lord Caitanya ya da Lord Nityananda gibisi yoktur. Onların merhametli nitelikleri öylesine yücedir ki Onları duyduklarında hayvanlar, kuşlar bile ağlar, taşlar erir."

16 Kasım 2017 

Srila Saranga Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Saranga Das Thakur Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarında Srila Saranga Das Thakur ile ilgili dörtlük ve açıklama.
15 Kasım 2017 

Srila Narahari Sarkar Thakur ve Srila Kaliya Krishnadas'ın ayrılışları. Sriyukta Dhananjay Das Prabhu'nun ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Narahari Sarkar Thakur'dan kirtanlarda söz edilir: Sri Gaura Arati yazan Srila Bhaktivinod Thakur, ve Sva-Nistha yazan Srila Narottam Das Thakur.
4 Kasım 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın
Rasa Yatra'sı. Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Rasa Bihari Jiu'nun kuruluş Yıldönümü, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Sri Vrindavan. Srila Sundarananda Thakur'un ayrılışı. Srila Nimbarka Acharya'nın görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı üzere) Purnima'dan başlandığında Chaturmasya'nın ve Niyama-seva vrataların sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Vrindavan Dham. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Vrindavan Dham'ı ifşa ediyor ve tapınağımızın Seva Kunja'da bulunmasının anlamından söz ediyor. "Şİmdi yaşamakta olduğumuz yer Sri Rupa Saraswati Sridhar Seva Ashram'dır... Biz burayı manevi uygulama yaşamımız için aldık. Ama burada uygulama yapmak çok zor çünkü Vraja Dham maddesel değil,  Lord Sri Krishna'nın aşkın mekanı, ve burada Radharani'nin Oyunları gece gündüz devam edip gidiyor... Bu yer çok gizli ve iyilikle dolu bir yer. Buraya Radharani'nin Rasa Sthali'si diyebiliriz... Guru Maharaj'ımız bize karşı son derece merhametli idi ve biz onun lütfu ile buradayız, ama (dikkat edin ki) burada saygısızlık yapılmasın." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşmadan alıntı. Vrindavan, 24 Kasım 1998:
 10+ dakika, 2+ MB mp3 audio

Vrindavan Deity'leri Kuruluş programı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın önderliğinde gerçekleşti. Kuruluşları sırasında çekilen iki websayfası resim, 23 Kasım 1999. 

thumbAudio: Vrindavan Tapınak binasının açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu, Seva Kunja, Vrindavan. Sohbet tarzındaki ders Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından 1999'da Vrindavan'da yapıldı.  "Bütün Vrindavan-basiler buraya geliyorlar ve onlar Deity'leri gördükleri zaman çok şaşırdılar, öncelikle ben şaşırdım, kaderimde böylesine bir tezahürün mümkün olacağına ihtimal veremezdim."
26 Kasım 1999, (ilk olarak Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine yüklendi):
11+ dakika, 2 MB mp3 audio
Bu konuşmanın kelime kelime İngilizce çevriyazımı ve İspanyolca çevirisi. (Türkçesi)

3 Kasım 2017 

Srila Bhugarbha Goswami ve Srila Kashishvar Pandit'in ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Bhugarbha Goswami ve Kashishvar Pandit'in ayrılış günü, 1983. "Bhugarbha Goswami, Narottam'ın Gurudev'i olan Lokanath Goswami'nin arkadaşıydı. Aynı yerden gelmişlerdi ve birlikte Vrindavan'da yaşadılar. Alçakgönüllü yapıya sahip, saygın Vaishnavalar idiler. Kashishvar Pandit, Mahaprabhu'nun ruhani kardeşi, Iswar Puri'nin öğrencisi idi. Iswar Puri ayrılmak üzereyken, iki öğrencisine, Govinda ve Kashishvar'a rica etti: 'Krishna Chaitanya'ya gidin ve yaşadığınız sürece Ona hizmet edin.' Bu nedenle Iswar Puripad ayrıldıktan sonra, ikisi de Puri'ye gittiler, kendilerini Mahaprabhu'nun kutsal ayaklarına teslim ettiler."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 19 Kasım 1983'de Nabadwip'de yapılan konuşma:
 20 dakika, 4+ MB mp3 audio

Sri Bhugarbha Goswami. Alıntılar Sri Chaitanya Charitamrita'dan.
"Bhugarbha Goswami, Gadadhar Pandit'in öğrencisi, her an Lord Chaitanya ile ilgili konularla meşguldü, başka birşey bilmiyordu..." Devamını okuyun.

31 Ekim 2017 

Ekadashi (Londra). Oruç. Om Vishnupad Paramahamsa Sri Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita Madhav Goswami Maharaj'ın görünmesi. Sri Bhishma Panchaka.

thumbSrila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'a saygı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ve Srimad Bhakti Desika Acharya Maharaj tarafından Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın anısına yazılmış olan ayetler. Kelime kelime çeviri ve dörtlüklerin çevirileri, Math'ın premadharma.org websitesine kaydedildi.


Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Gaura Kishor Das Babaji Maharaj's ayrılışı, 1983. "Gaura Kishor Babaji Guru Maharaj'a (Srila Saraswati Thakur) ricada bulundu: 'Kolkata'ya gitme, Dham'da kal ve Krishna Nam zikretmeye devam et. Neden dert ediyorsun? ... Kolkata pislikle dolu, pis bir yer, iş ortamı, sömürü ortamı, karşılıklı soygun ortamı, bütün bunlar var - en berbat yer. O yerden uzak dur.' Ama  Guru Maharaj şöyle cevapladı: 'Senin ayak tozundan öylesine büyük bir cazibe elde ettim ki ayak tozun sayesinde binlerce ve binlerce Kali'yi fethedebilirim. Onlar dikkatimi senin kutsal ayaklarından ayıramazlar. Senin ayak tozunun gücü ile bütün dünyayı fethedebilirim. Lütfen beni o doğrultuda kutsa.'"
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapılan konuşma, 19 Kasım 1983:
 31 Dakika, 7+ MB mp3 audio

Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj yaptığı konuşmada Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın Srila B.S. Saraswati Thakur'u öğrencisi olarak kabul edişini ve  "lütfunu çok sayıda kişiye değil Guru Maharaj'ımıza verdiği" gerçeğini anlatıyor. Srila Guru Maharaj konuşmasında onun yaklaşımının 'nirapeksa', Tanrı ve Onun lütfu dışında hiçbir şeye aldırmamak olduğunu açıklıyor.
Nabadwip, 27 Kasım 1982:
17 dakika, 4 MB mp3 audio

Audio: Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın ayrılış günü, 2002. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj kısaca Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın Kusum Sarovara'daki yaşamını anlatıyor. Konuşmasında Gaura Kisor Das Babaji Maharaj'ın, Jagannath Das Babaji Maharaj'ın ve Bhagavat Das Babaji Maharaj'ın Vraja Dham'da siddha mahapurusha olduklarından söz ediyor. Ama Srila Bhaktivinod Thakur ve Jagannath Das Babaji Maharaj Mahaprabhu'nun göründüğü yeri bulduktan sonra Srila Gaura Kisor Das Babaji Maharaj Mayapur'a gidince, Vrindavan'a dönmedi çünkü Nabadwip'de kalmak için Mahaprabhu'dan ilham aldı.
Govardhan, 18 Kasım, 2002.
6+ dakika, 1.6 MB mp3 audio

thumbSrila Gaura Kisora Das Babaji Maharaj, dünyasal kayıtsızlığın ve adanmışlığa bağlılığın sembolü idi. Kendisi, Srila Jagannath Das Babaji Maharaj'ın babaji öğrencisi olan Srila Bhagavat Das Babaji Maharaj'ın babaji öğrencisiydi. Tam metin.  

28 Ekim 2017 

Sri Gadadhar Das Goswami, Srila Dhananjay Pandit, ve Srila Srinivas Acharya Prabhu'nun ayrılışları. Sri Gopashtami, Sri Goshthastami, Go Puja, ve Go Gras-dan.

thumbAudio: "Bugün... Srinivas Acharya Prabhu, Dhananjaya Pandit ve Gadadhar Das Prabhu - Mahaprabhu'nun bu üç parsada Vaishnava'sı, ayrıldılar. Gadadhar Pandit Srimati Radharani'nin bhavası - içsel hizmetin ruh hali olarak kabul edilir, yaydığı ışığın, dışsal kısmın ise Gadadhar Das Prabhu tarafından temsil edildiği söylenir... Biz onun lütfu için, onun lütfunun en üstün yaşamı elde etmemizde bize yardımcı olması için dua ediyoruz.
"Dhananjaya Pandit Nityananda Prabhu'nun on iki yardımcısından biriydi...
"Srinivas Acharya'nın babası, Nimai Pandit'in sınıf arkadaşıydı... Srinivas Acharya Krishna Bilincini Narottam Thakur ve Shyamananda Pandit ile birlikte yaygın olarak vaaz etti."
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 24 Kasım 1982:

31+ dakika, 7+ MB mp3 audio

Vahiy Onun İradesidir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Srinivas Acharya'nın kutsanmış yazgısını anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kısa metin olarak kaydedildi. Türkçesi.

23 Ekim 2017 

Vishva-varenya Tridandi Swami Srimad Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın ayrılış festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumb Audio: Srila Sridhar Maharaj ve Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın 1973 yılında gerçekleşen tarihi kaydında Nabadwip'deki görüşmeleri, ve Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın adanmışlara Gaudiya Math ve Vaishnavalar ile nasıl bağlantı kurduğunu anlatışı yer alıyor. Kendisi Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile olan uzun ilişkisinin geri planındaki olayları anlatıyor ve büyük bir sevgiyle Srila Guru Maharaj'ı yüceltiyor: "daha en baştan onun saf bir Vaishnava ve adanmış kul olduğunu biliyordum..." 
Mart 1973: 
 23+ dakika, 5.5 MB mp3 audio


Audio: Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad - Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayasının yüce Gurusu. 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
onunla olan yakın ilişkilerini ve Mayapur'daki Chandradoya Mandir'in açılışında aniden kendisinden konuşması istenince yaptığı konuşmayı anımsıyor. "O dönemde Srila Saraswati Thakur'un pek çok iyi ve büyük hizmetkarı hazır bulunuyordu, ama Krishna tanınmış biri olmayan Abhay Charan De'yi (Srila Swami Maharaj) seçti. Ve şimdi o Srila Saraswati Thakur'un Adanmış Komutanı olarak ünlenmiş bulunuyor. ... Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır."
Konuşma. 20 Temmuz 1990:
 29 dakika, 6+ MB mp3 audio


Audio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad'ın ayrılış günü 1998. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Vrindavan Tapınağımızda bugün yapılan sohbet tarzında konuşma. "Srila Swami Maharaj'ın yaptığı şey için, Guru Maharaj her zaman dedi ki: bu insan işi değil. Herkes ona tevazulu saygılarını sunmalıdır. Swami  Maharaj'ın yapmış olduğu işi bir insanın yapması mümkün değil. Bu benim deneyimimdir, inanılmaz ölçüde mutlu deneyimdir, Krishna Bilincinin her yere yayıldığını gördüm, şimdi herkes Radha Krishna Adını, Nitai Chaitanya Adını, Pancha Tattva'yı biliyor. Hatta Kremlin'in önünde bile Hare Krishna söylüyorlar! Bütün dünya şimdi Hare Krishna'yı biliyor! Ama bu insan işi değil. Bunu Nityananda Prabhu'nun beden almış hali yapabilir. Biz Srila Guru Maharaj'ın dediği gibi şöyle düşünüyoruz, o (Srila Swami Maharaj Prabhupad) 'shaktyavesa avatar'dır, yani bunu, Gaura Mahaprabhu'yu yaymayı, Radha Krishna'ya adanmışlığı yaymayı sadece Nityananda Prabhu yapabilir; bu insan tarafından yapılamaz."
Vrindavan, 24 Ekim 1998:
Bölüm 1: 42 dakika, 10 MB mp3 audio
Bölüm 2: 11+ dakika, 2+ MB mp3 audio


thumbAudio: Srila A.C. Bhaktivedanta Prabhupad, her zaman Vrindavan'da. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Srila Swami Maharaj Prabhupad'dan aldığı bir mektuptan söz ediyor, mektupta Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Sridhar Maharaj'dan talimat istiyor, Batıda kalıp vaazına devam mı etmeli yoksa Vrindavan'a gidip bedenini orada mı terk etmeli.
Srila Govinda Maharaj'ın bir konuşmasından alıntı, 12 Mart 1992:
 8+ dakika, 2 MB mp3 audio


thumbEski resimler Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'a Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaptığı bir ziyaret. Resimler Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Swami Maharaj Prabhupad'ın anısına bugün gerçekleşen Ayrılış Günü Festivalinde gönderildi (17 Kasım 2012).

thumbTarihi fotograf Srila Guru Maharaj ile Srila Swami Maharaj Prabhupad Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj'ın verandasında, Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip. Bu fotoğraf onların Nabadwip'deki görüşmelerini kaydeden yakın zamanda hazırlanmış audio banda karşılık olarak alındı.
 
  
Transkripsiyon: Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri Dünyalar tarafından övülüyor. Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 21 Ağustos 2003 de, Rusya, St. Petersburg'da yaptığı konuşma. Buraya indirin. 
  
'Our Fortunate Association' (Şanslı Birlikteliğimiz) Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupad hakkındaki konuşmasından alıntı. Resimli yazı Parama Bhakti Dasi tarafından yeniden tape edildi ve düzenlendi: 2.1MB PDF
  
Srila Swami Maharaj Prabhupad ile Srila Sridhar Maharaj arasındaki ilişki Guardian of Devotion dergisinden alındı, San Jose, ABD.
  
Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad dünyaya Krishna bilincini sel gibi yaydı. O makalelerinden birinden alınmış olan Evrensel Guru Kavramı adlı alıntıda tarikatlerin yanılgısını, yani Manevi Öğretmenin belli bir kişiyle, formla veya kurumla sınırlı olduğu yanılgısını yerle bir eder ve evrensel guru kavramını yerleştirir. Bu konuşma ilk olarak 1936 yılında, Kutsal Lütufları Om Vishnupad Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Zuhur Gününde The Harmonist'te yayınlandı. Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabına Önsöz olarak 1983'de tekrar basıldı. 

21 Ekim 2017 

Srila Vasudev Ghosh Thakur'un ayrılışı. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sarvasva Giri Maharaj'ın ayrılışı. Bhratri Dvitiya krityam (kız ve erkek kardeşlerin birbirlerini onurlandırdıkları festival).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Srila Vasudev Ghosh ile ilgili alıntı (Bugün onun ayrılış günü) Sermons of the Guardian of Devotion, Volume I (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt 1) adlı kitaptan, yazan Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:


"Sri Gauranga Mahaprabhu'nun Oyunlarında, Srimati Radharani'nin baş Gopilerinden biri, Vrindavan'ın
asta-sakhilerinden biri, buraya Vasudev Ghosh olarak geldi. O, Mahaprabhu'nun buraya inmesine takdirlerini ifade etmek için şöyle der, 'Eğer Gauranga Mahaprabhu aşağıya gelmeseydi yaşamımı nasıl sürdürebilirdim? Eğer Gauranga Mahaprabhu'dan haberdar olmasaydım, nasıl yaşayabilirdim? Bu hayatın ta kendisi, yaşam gücünün ta kendisi. Bu yaşam gücünün yaşam gücü. Eğer ben böylesine kudretli bir yaşam gücünden haberdar olmasaydım, bitmiş olurdum.' Sriman Mahaprabhu'ya olan yakınlığımız Onu bu şekilde değerlendirebilir. Vasudev Ghosh şöyle dedi, 'Eğer böyle bir nektar bana uzatılmamış olsaydı asla yaşayamazdım. Yaşamımı sürdürmek tam anlamıyla imkansız olurdu.'"

20 Ekim 2017 

Sri Govardhan Puja. Sri Govardhan'daki
Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da ve Sri Gupta Govardhan'daki Tapınakta Büyük Annakut Mahotsav ('Pilav Dağı Festivali'). Go Puja (inek-ibadeti) ve Go Krida (inekleri hoşnut etme).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Sri Govardhan Puja konuşması, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bu lilayı irdeliyor ve Lord Krishna'nın Govardhan Tepesini kaldırışını anlatan slokaların cümle cümle çevirisini yapıyor. Srila Guru Maharaj Lord'un bu Oyununa yeni bir ışık tutuyor ve Onun Mahaprabhu ve Raghunath Das Goswami tarafından gerçekleştirilen ibadetine gönderme yaparak, Govardhan-shila'nın yüceliklerini övüyor. 
16 Kasım 1982:

 33+ dakika, 7+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Sri Govardhan Puja üzerine (2005). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Govardhan Puja'dan bir gün önce yapılan sabah konuşması. Kutsal Lütufları Srila Guru Maharaj'ın, Gaudiya Misyonundan ayrıldıktan sonra, Vrindavan'a gittiğini ve oradan Nabadwip'e üç küçük Govardhan Sila getirdiğini anlatıyor. Srila Guru Maharaj bize Sri Chaitanya Saraswat Math'da Govardhan'ın ibadetini gösterdi, ve şu anda Mahaprabhu ve Sri Sri Gandharva Govindasundar'ın Deity'leri Math'a gelmiş bulunuyor.
Dum Dum Park, Kolkata, 2 Kasım 2005:

 14+ dakika, 3.5 MB mp3 audio

  
Video: Srila Govinda Maharaj'ın Sri Govardhan Puja Konuşması.
Kutsal Lütufları'nın  Kaliforniya, Soquel'de, Sri Govardhan Puja kutlaması ile ilgili olarak yaptığı konuşma. Kendileri Sri Govardhan'ın üstün konumundan bir parça söz ederek Krishna bilinci servetinin tanımını paylaşıyor. (2008)
  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Govardhan Puja konuşması ve 'Jaya Radha-Madhava....' şarkısını içeren audio (3 Kasım 2005) Kolkata, Kaikhali Tapınağımızda, mp3 audio formatta kaydedildi ayrıca o gün çekilen elli iki resim, Jamuna Priya Dasi'nin 'VerandaViews' web-loguna gönderildi.
 
Sabah darshanı üzerine düşünceler: Sri Govardhan Puja. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile 2005 yılının bu sabah darshanı, o sıralar Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda, Kutsal Lütufları'nın yanında kalan Kumkum Dasi tarafından bildirildi. 
  
Çocuklar için resimli yazı: Sri Krishna Sri Govardhan Tepesini Kaldırıyor. 330 K PDF dökümanı bu festival için hazırlayan Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi. 
  
Güzel Gopal. Sri Govardhan Tepesinin Kaldırılış Öyküsü resimlerle ve sözlerle anlatılıyor. Yirmi üç web-sayfası dizi öncelikli olarak çocuklar için hazırlandı. (İlk yayınlanışı 2002.) Türkçesi 
 
Sri Sri Giriraj-Govarddhan Arati Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan arati, Govarddhan, Dasbisa, Sri Chaitanya Saraswat Math,Srila Sridhar Swami Sevashram'a başkanlık eden Sri Sri Anu Giriraj'a övgüleri dile getiriyor. Bengali dilinde yazıldı, transliterasyon ve (Türkçe) çevirisi. (Yayın tarihi 13 Mart 2002)

14 Ekim 2017 

Sri Chaitanya Saraswat Math's Kurucu-Başkan-Acharyası, Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 123. muhteşem görünüm günü kutlaması. Srila Virachandra Prabhu'nun görünmesi. Sripad Sakhi Charan Das Babaji Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Bir araya gelmiş olan topluluğa hitaben 1985'de yapılan Sri Vyasa Puja konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj takdirlerini ifade ediyor ve Hindistan'dan ve dünyanın dört bir yanından gelen adanmışlara kalpten gelen bir ricada bulunuyor.
Sri Vyasa Puja, 7 Kasım 1985 (alıntı): 
 8 dakika, 1.9 MB mp3 audio


thumbSri Guru Puja Makalesi, 1956. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun lütfuna sahip olan ve olamayan ruhun servetini anlatıyor. kasım 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrilerek, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü günün onuruna, İngilizce olarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesinde yayınlandı. (Türkçesi)

thumbAudio: Srila Sridhar Maharaj kendi Sri Vyasa Puja gününde, 1985. Srila Sridhar Maharaj'ın 7 Kasım 1985'de, kendi Vyasa Puja Gününde yaptığı çok tatlı bir ses kaydı, Sripad Sagar Maharaj Dignity of Divine Servitor'da yayınlanan makalesinde bu konuşmaya gönderme yapıyor:
"Srila Guru Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdikten sonra, ertesi gün Guru Maharaj'ın kendi Görünme Günü idi ve o gün o çok mutluydu. O sabah erken saatte onu görmeye gittim ve dedim ki, 'Srila Guru Maharaj, siz dün Srila Govinda Maharaj'a sannyas verdiniz; ama sanırım o pek çok yaşamlar önce sannyas almıştı.'
"Şöyle cevapladı, 'Ah, bunun sadece insanlara onun kim olduğunu göstermek için yapıldığını, ama aslında onun bundan çok daha fazlası olduğunu mu söylemek istiyorsunuz?' Srila Guru Maharaj tebessüm ediyor ve gülüyordu, ve o sabah, kendi Görünme Gününde, koltuğuna oturdu ve belki iki ya da üç saat Srila Govinda Maharaj hakkında konuştu. Bu Guru'nun Görünme Günü idi ama Guru öğrencinin kirttanını yapıyordu!"
Bu kayıt sadece 26 dakika. Eğer bir kişide bu konuşmanın geri kalan kısmı varsa, lütfen bize haber verin böylece Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onu da paylaşabilelim.
26 dakika, 6 MB mp3 audio


1961 Vyasa Puja Sunusu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın görünme gününde ettiği dua. İlk olarak Kasım 1961'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlandı, ve şimdi ekteki çevriyazımı ve İngilizce çevirisi ile birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)
  
Audio: Hapaniya Festivali, Srila Guru Maharaj'ın Vyasa Puja'sının ertesi günü, 1989. Srila Govinda Maharaj, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini ve onun kutsal görünme yeri, Sripat Hapaniya'yı anlatıyor.
"Srila Guru Maharaj aşkın formdur, maddesel değil, dolayısıyla onun görünme günü geldiği zaman ona Lord Krishna'ya ya da Mahaprabhu'ya ibadet edildiği tarzda ibadet edebiliriz. Eğer Nabadwip festivalinden sonra, ertesi gün burada Nandotsav gibi bir festival yaparsak bunun çok iyi olacağını düşünüyorum... Burada her şey aşkındır, eğer bunu görebilirsek, bundan mutlaka yarar sağlarız."
Hapaniya, 24 Ekim 1989:

29+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
Rusya, Lahta Tapınağımızdaki Sri Vyasa-Puja Konuşması. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Sri Vyasa-Puja ana festival programı sırasında Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg'da verilen ders. İngilizce ders Rusça çeviriyle birlikte. Srila Gurudev sonra Srila Guru Maharaj'a övgü olarak kendisi tarafından yazılan 'Sri Guru Arati-stuti'nin söylenmesine öncülük yapıyor. (2006) İndirin veya çevrimiçi dinleyin (47+ dakika, 6.1 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).
 
  
Sri Vyasa-Puja Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından geçtiğimiz ay Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 111. Yıldönümü Festivalinde Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat-mandirde verildi. (2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1 MB mp3 audio).
 
  
Hapaniya'da Bir Gün, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Ekim 1989 deki Zuhur festivalinde, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati, Vol I de yayınlanmıştır (50 K PDF döküman.) (Türkçesi) 
  
Servetimiz ve Yaşamımız: Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Kutsal Zuhur Günü. Kapsamlı, özlü yazı Jagamohini Devi Dasi tarafından Srila Guru Maharaj'ın Görünüm Festivali 2006 için yazıldı. 
  
Srila Guru Maharaj'ın yeni gelen resimleri, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın yeni gelen resimleri, dünyanın dört bir yanındaki adanmışlarla paylaşmak üzere Kshamabuddhi Prabhu tarafından içtenlikle verildi. 
  
En Şanslı Pozisyonunuz, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu konuşma ilk olarak The Divine Message'de 1984 de yayınlandı. Srila Guru Maharaj'ın yakında yayınlanacak olan konuşmalarından oluşan antolojiye dahil edilecektir. 

(44 K PDF döküman.) (Türkçesi)

 
  
Sri Guru-Prasastih. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal zuhurunun övüldüğü yazı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. İngilizce çeviri ve transliterasyon ilk kez Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta yayınlandı (100 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj Hatırlıyor. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kayda geçirilmiş konuşmasından, ilk olarak Srila Guru Maharaj, His Divine Pastimes and Precepts in Brief adlı kitapta basıldı. "Ben 10 Ekim 1895 de, geceyarısı doğdum. Ramachandra ile aynı yıldız altında...." (140 K PDF döküman.) 
  
Srila Guru Maharaj'ın Bhajan Kutir'i Kutsal Lütufları'nın 112. Sri Vyasa-Puja Festivali vesilesiyle bugün için süslendi. (Resimler.) 
  
Beş sayfa siyah beyaz arşiv fotoğrafı ve alıntılar, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan 'Resimler ve Sözler Üzerinde Meditasyonlar.


13 Ekim 2017 

Bahulashtami. Sri Radha Kunda'nın tezahür günü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sannyas günü.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Radha Kunda'nın  tezahürü ve Srila Govinda Maharaj'ın Sannyas Günü, 1995. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Mahaprabhu'dan sonra, Sri Rupa ve Sri Sanatan Goswami'lerin Sri Radha Kunda'yı nasıl gözler önüne serdiklerini ve Vrindavan'da Vaishnava standardını nasıl yerleştirdiklerini anlatıyor. Ayrıca Srila Sridhar Maharaj'ı etraflı bir şekilde övüyor ve Srila Sridhar Maharaj'ın sadece bir tek görüşmede Vaishnava yaptığı çok günahkar bir adamın, Jagai ve Madhai'den çok daha günahkar bir adamın öyküsünü anlatıyor.
Nabadwip, 17 Ekim 1995:
20+ dakika, 5 MB mp3 audio
  
1985'de bugün sannyas alırken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a sannyas bahşettiği 1985 yılına ait arşiv resimlerini görmek için bir fırsat daha. 
  
"Bugünle ilgili olarak hepiniz için yaptığım sade sunuş konuşmam." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından bu sabah erken saatlerde Saint Petersburg'daki Tapınağımızda verilen ders. Kutsal Lütufları,  Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kendisine nasıl sannyas verdiğini kalpten gelen tasvirle anlatarak Sri Chaitanya Saraswat Math'a ilk geldiği günden bugüne kadar geçen konulardan söz ediyor. İngilizce ders beraberinde Rusça çeviri:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (33+ dakika, 3.9 MB mp3 audio)
veya:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (7.7 MB mp3 audio).

11 Ekim 2017 

Srila Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio. Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio


Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine gönderildi, bu mantra ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
RealMedia audio beraberinde kapsamlı özet notlarla
(özete ve 13+ dakikalık, 3 MB mp3 audio dosyaya html link).

10 Ekim 2017 

Srila Narottam Das Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor. Bu konuşma ilk olarak Karttik 2013'ün ilk günü 'Karttik ayı. Narottam Das Thakur' adı altında kaydedildi.
42+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: "Narottam Das Thakur düşmüş ruhlar için pek çok şarkı yazdı. Ve kendisini düşmüş bir ruh olarak göstererek, Krishna-lila, Gaura-lila ve de Vaishnava-lila hakkında yazdı. Pek çok eser meydana getirdi. O büyük bir şair, iyi bir yazar ve büyük bir panditti, ve Krishna-prem  ile en üstün şekilde aydınlanmıştı." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Narottam Das Thakur'un ayrılış günü, 27 Ekim 1991, Nabadwip'de gerçekleşti:
    26 dakika, 6MB mp3 audio

Video: Vrindavan, Srila Narottam das Thakur tarafından ibadet edilen Mahaprabhu Deity'sinin önünde, Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Srila Narottam Das Thakur'un 2013'deki ayrılış gününde oraya yapılan bir ziyaret sıradında onun yüceliklerini anlatıyor.
Bu kısa video Sri Radha Gokulananda Tapınağınd
aki altarın önüne gitmeden önce adanmışların Srila Narottam Das Thakur'un pushpa samadhisine saygılarını sunmaları ile başlıyor.
Vrindavan, 24 Ekim 2013, video Rus ekip tarafından hazırlandı:
5 dakika, 11MB m4v QuickTime video


Srila Narottam Das Thakur'un yücelikleri. Srila Narottam Das Thakur'un Ayrılış Festivalinde Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma Ekim 2006'da Saint Petersburg Tapınağında gerçekleşti. Srila Gurudev Sripad B.P. Janardan Maharaj'dan toplanmış olan adanmışlara bir konuşma yapmasını istedi (aşağıda mevcut) ve ardından kendisi devam etti. İngilizce konuşma Rusça tercümesiyle. (İlk yüklendiği tarih 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (24 dakika, 2.7 MB mp3 audio)
ya da:
daha yüksek kalite (5.4 MB mp3 audio)

  
Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın Srila Narottam Das Thakur ile ilgili dersi Srila Govinda Maharaj konuşmadan hemen önce gerçekleşti. İngilizce konuşma beraberinde Rusça çeviri. (İlk yüklendiği tarih 22 Ekim 2006)
   
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (19 dakika, 2.2 MB mp3 audio) 
  
Sri Rupa Manjari Pada Srila Narottam Das Thakur ile ilgili konuşmasının hemen ardından Srila Govinda Maharaj tarafından okundu. (İlk yükleme tarihi 22 Ekim 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (9 dakika, 1.5 MB mp3 audio)
 
  
Srila Narottam Das Thakur'a Övgüler, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitaptan.  (100 K Acrobat PDF dosya.Türkçesi5 Ekim 2017 

Purnima. Sri Krishna'nın
Sharadiya Rasa Yatra'sı. Srila Murari Gupta'nın ayrılışı. Sri Chaitanya Saraswat Math'da uygulandığı şekliyle purnima gününden başlatılırsa Urja Vrata, Damodar Vrata, Kartik Vrata ve Niyam-seva Vrata'nın başlaması. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Karttik ayı. Narottam Das Thakur. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982'de Karttik ayını özellikle de Srimati Radharani ile bağlantılı olarak anlatıyor. Kutsal Lütufları ayrıca yaklaşmakta olan ayrılış festivali vesilesiyle etraflı bir şekilde Srila Narottam Das Thakur'un yüceliklerini övüyor.
42+ dakika, 10MB mp3 audio
  
Kutsal Karttik Ayı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın bu ayla ilgili anlatımı. Alıntı: Sri Chaitanya Saraswati Cilt I İngilizcesi ve İspanyolcası (El Sagrado Mes de Karttik). Türkçesi 
  
Audio: Saradiya Rasa Purnima ve Karttik'in başlaması. Dünkü sabah sohbeti Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda yapıldı.
7 Ekim 2006
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (19+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (4.2 MB mp3 audio).
 
  
Audio: Karttik Ayı başlıyor. Srila Bhakti Sundar Dev-Goswami Maharaj tarafından Kutsal Karttik Ayı hakkında 1989'da verilen ders. "Bu ay adanmışlar daha üstün Vaisnavism'i bilinçli bir şekilde uygulama şansını elde ediyorlar."
14 Ekim 1989, Nabadwip'de.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22+ dakika, 5+ MB mp3 audio)
  
Audio: Bu hayırlı Karttik ayı, Damodar. Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj'ın Saint Petersburg Tapınağımızda verdiği dersin net kaydı. İngilizce konuşma Kundalata Devi Dasi tarafından çevrildi:
9 Ekim 2006:
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (25 dakika, 4.3 MB mp3 audio).
 
  
Karttik boyunca Sri Chaitanya Saraswat Math'da ilave Kirttanlar söylenir: sabahları altı ve akşamları sekiz parçadan oluşan bir dizi şarkı. Bu şarkıların listesine Günlük Program'da pdf formatında (45 K) ulaşılabilir, gönderme yapılan Kirttan Rehberi kitabı, pdf formatındadır (650 K).
 
Audio: Karttik Akşam Kirttanları. Siksastakam ile ilgili olarak Srila Bhaktivinod Thakur tarafından yazılan kirtanlar, burada Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da okunan şekliyle kaydedildi ve şarkıların melodilerini merak edenler için webde yayınlandı.

Çevrimiçi dinleyin (mp3 playlist) 
ya da: 
İndirin (mp3 audio dosyaları): 
Siksastakam Kirttanları 1, 2 ve 3 (9 dakika,1.6 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 4, 5 ve 6 (12 dakika, 2.1 MBmp3 audio). 
Siksastakam Kirttanları 7 ve 8 (13+ dakika, 2.4 MB mp3 audio). 
En sonunda okunan Mahamantra  (8+ dakika, 1.5 MB mp3 audio).

2 Ekim 2017 

Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami, ve Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin ayrılışları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Üç Goswami'nin ayrılışı. Srila Sridhar Maharaj Vrindavan'ın Altı Goswami'sinden Sri Raghunath Bhatta ve Raghunath Das'ın örnek yaşamlarını; ve bizlere Sri Chaitanya-charitamrita'yı verdiği için büyük minnet duyduğumuz Sri Krishna Das Kaviraj Goswami'yi anlatıyor. Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivalleri anısına Srila Bhakti Raksak Sidhar Dev-Goswami Maharaj tarafından 25 Ekim 1985'de yapılan konuşma.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 13+ MB mp3 audio) 
  
Audio: Srila Raghunath das Goswami'nin yüceliklerine övgü: "Das Goswami şöyle dedi: 'Sen (Radharani) Krishna'ya hizmet edeceksin, Sen o kapasiteye sahipsin, bu doğaldır. Ve eğer ben Sana hizmet edersem, eğer kendimi Sana hizmet için kullanırsam, ve böylece o hizmet Senin aracılığınla Krishna'ya geçerse, benim şansımın en üstün kazanımı o olur.'
"Ve şimdi Gaudiya Sampradaya'nın tamamında başarımızın en üstün noktası hala odur. O, Srila Raghunath Das Goswami, Prayojana Acharya'dır."
Bu konuşmanın başında Srila Govinda Maharaj Bengali dilinde bir konuşma yapıyor ve
Srila Raghunath Das Goswami'nin Sri Yadhunandan Acharya'dan inisiasyon aldığını ancak Rupa Goswami'ye büyük bağlılık, şaşmaz bir sevgi ve saygı beslediğini anlatıyor.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 14 Ağustos 1981:

27+ dakika, 6+ MB mp3 audio
  
thumbAudio: Srila Raghunath Das Goswami, Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj'in ayrılışları. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Raghunath Das Goswami, Srila Raghunath Bhatta Goswami ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin ayrılış festivali anısına yapılan konuşma, 1 Ekim, 1990.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (52+ dakika, 9.4 MB mp3 audio)
  
thumbVideo: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami. Srila Sridhar Maharaj, Srila Krishna Das Kaviraj'ın Sri Chaitanya Charitamrita'yı yazdıktan sonra bu kitabı şimdi ve gelecekte okuyacak olan herkesin ayaklarının tozunu almak için ettiği duadan söz ediyor. Öte yandan, Srila Vrindavan Das Thakur herkese Sri Nityananda Prabhu ve Sriman Mahaprabhu'yu kabul etmeleri için yakarır, ama Onları kabul etmeyenlerin kafalarına tekme atacağını vurgular. Srila Sridhar Maharaj bunun gibi birbirinden farklı Vaisnava'ların ruh halleri ile ilgili olarak güzel bir açıklama getiriyor.
15+ dakika, 30 MB m4v QuickTime video. 
 
Audio: Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin her yönüyle yüceltilmesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Rusya, Saint Petersburg Tapınağımızda, Srila Krishna Das Kaviraj'ın dün gerçekleşen ayrılış festivali anısına yapıldı. 5 Ekim 2006.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
 
  
Vrindavan. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami Anıt Binasının Muhteşem Açılışı, Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonumuzun karşısında, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adına orada bulunan Sripad B.B. Avadhut Maharaj'ın öncülüğünde gerçekleşti. Haber Sripad Siddhanti Maharaj, resimler Vrindavanesvari Devi Dasi. (2005)

30 Eylül 2017 

Sri Ramachandra'nın
Vijay Utsav'ı. Sri Madhva Acharya'nın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio: Sri Ramachandra'nın Vijay Utsav'ı ve Sri Madhvacharya'nın Görünmesi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından bugün yapılan konuşmada Lord Ramachandra'nın ve Sri Madhvacharya'nın yücelikleri anlatılıyor. 
27 Ekim, 1982. 
 Dİndirin ya da, çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 11 MB mp3 audio)

thumbSri Madhva Acharya Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Madhva Acharya ile ilgili bir dizi ayette Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Madhva Acharya'dan gelen öğreti zincirini kabul ettiğinden söz ediliyor. Yorumlar Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a aittir.

21 Eylül 2017 

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünüm festivali.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın Sri Vyasa-puja festivali, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edilmiştir. 
Övgüler, otobiyografi, fotoğraflar, mesajlar ve güncellemeler scsmathinternational.com'a kaydediliyor.
5 Eylül 2017 

Srila Haridas Thakur'un ayrılışı.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılışı. 7 Eylül 2006 sabahı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda sohbet tarzında yaptığı kapsamlı konuşma. Her zamanki gibi, Vaishnavalar'ı yücelten ve benzersiz, kalpten gelen konuşma. (2006)
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.5 MB mp3 audio)
veya:
daha üstün kalite (11 MB mp3 audio).

  
thumbAudio: Srila Haridas Thakur, Krishna bilincinin ilk vaizi. Sohbet şeklindeki konuşma Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Saint Petersburg Tapınağımızda 9 Ekim 2006 tarihinde gerçekleşti. Sripad B.P. Janardan Maharaj'ın 13 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan konuşmasında değindiği sohbet budur. İngilizce ders Rusça çeviri ile.
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (29+ dakika, 3.3 MB mp3 audio)
ya da:  daha üstün kalite (6.6 MB mp3 audio).
  
Srila Haridas Thakur'un İlahi Yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile darshan 2005 yılında, Kutsal Lütufları ile Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda kalan Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından kayda geçirildi. 
  
Audio. Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Haridas Thakur için şunları söylüyor: "Mahaprabhu onu vaaz veren sevgili komutanı olarak kullandı, ve o yaşamı boyunca pek çok mucize gösterdi ... Mahaprabhu Haridas Thakur'un festivalini Kendisi yaptı ve sonra dedi ki: 'Kim bugün Haridas Thakur'un anısına mahaprasad alıp bu festivale katılırsa Goloka Vrindavan'da hizmet elde eder. Bu benim herkese duamdır.'" 
Srila Govinda Maharaj tarafından Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü, 27 Eylül 2004'de, Kaliforniya, Soquel Ashram'ımızda yapılan konuşma:

 32+ dakika, 7+ MB mp3 audio

  
Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2004. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması Kaliforniya'da Kutsal Lütufları'nın 21. Dünya Turunda gerçekleşti. Amiya Kanti Devi Dasi tarafından hazırlanan kısmi çevriyazım Kaliforniya Seva Ashram'ın california.scsmath.org websitesinde.
  
Audio: Srila Haridas Thakur'un Ayrılış Günü, 2003. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması 2003 yılında  Govardhan Srila Sridhar Swami Seva Ashram'da gerçekleşti. Bu audio beraberindeki kapsamlı İngilizce ve İspanyolca özet notlarla özellikle Srila Gurudev'in tonlamasını anlamada zorluk çekenlere yardımcı olmak için hazırlandı. (Türkçesi) 
 
Srila Haridas Thakur, Dünyanın En Büyük Azizlerinden Biri, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur tarafından yazılmış olan biyografik makale. İlk olarak Hollanda, Sri Chaitanya Sridhar Sangha tarafından yayınlandı, şimdi ise Srila Haridas Thakur'un ayrılış günü anısına  indirilebilecek şekilde hazırlandı: 5 sayfa, 80 KB pdf file. 
  
Alıntılar Srila Haridas Thakur'un ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunları ile ilgili. Sri Chaitanya Charitamrita'dan seçilmiş olan ayetler ve çeviriler Malini Devi Dasi tarafından derlendi ve kendi websayfasında geçen yılın Jagannath Puri Haccı ile ilgili haberlere eklendi.

4 Eylül 2017 

Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
thumbAudio. Srila Bhakti Vinod Thakur'un Göründüğü Gün, 1981. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj bizlere Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un nasıl Gaura Kishor Das Babaji'yı Srila Bhakti Vinod Thakur'un emriyle resmen Gurudev'i olarak gördüğünü, ama Bhakti Vinod Thakur'u içsel olarak gerçek gurusu bildiğini anlatıyor. Ruhani anlamda o Bhakti Vinod Thakur ile doluydu. Onun kurduğu çok sayıdaki Math'da Deity'lerin adları Vinod Vilas, Vinod Ram, Vinod Ananda, vb. idi. O biliyordu ki Radha Govinda'ya ve Mahaprabhu'ya yaklaşma girişimi Srila Bhakti Vinod Thakur'un müdahalesi olmadan imkansızdı. O Radharani'yi ve Gadadhar'ı Srila Bhakti Vinod Thakur'da - Guru Tattva'nın en üstün idealinde, Gaura lila'da, Gadadhar'da; ve Krishna lilada, Radharani'de gördü. Ayrıca bir keresinde şöyle dedi, eğer biraz daha yukarıya yükselip bakarsak, Radharani'yi Gurudev'de buluruz. Gurunun lütfunun kaynağı hizmetin özgün kaynağından geliyor, dolayısıyla o Srila Bhakti Vinod Thakur'u o ışık altında görürdü.
12 Eylül 1981: 
 20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio

 
Audio: Srila Sachchidananda Bhaktivinod Thakur'un görünmesi. 6 Eylül 2006 sabahı  sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata'daki Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. "Srila Guru Maharaj... şöyle diyor...: 'O (Srila Bhaktivinod Thakur) sadece Vrindavan Dham'a hizmet vermekle kalmaz, Radharani'ye de hizmet verebilir.'"
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (34 dakika, 4 MB mp3 audio)
ya da:
daha yüksek kalite (7.8 MB mp3 audio).
 
 
Audio: Srila Govinda Maharaj'ın 26 Eylül 2004'de Kaliforniya, Soquel'deki Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'ımızdan telefonla dün yaptığı konuşma, Hawaii'den Madhusudan Prabhu tarafından İnternet yayınları şeklinde düzenleniyor.

'Srila Bhaktivinoda Thakur'un Göründüğü Gün.' İndirin veya çevrimiçi dinleyin (23 dk, 2.7 MB mp3 audio).

 

 
Audio (Bengali). Srila Bhaktivinod Thakur'a övgü: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'dan bir sloka'yı ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan bir paragrafı okuyan Sripad B.P. Tirtha Maharaj. Bengali Sri Gaudiya Darshan dergilerinden, yayın yılı 1955.
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (2+ dk, 400 K mp3 audio)
 
 
Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. Hindistan'ın manevi geleneğini ve eserlerini korumak için yorulmak bilmeden uğraş verdi....
 
The Bhagavata - Its Philosophy, Its Ethics and Its Theology (Bhagavata - Felsefesi, Etiği ve Teolojisi) son derece güzel bir formatta Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından yayına hazırlandı ve 1985 de yayınlandı. 35 sayfa tam renkli: 23.8 megabayt pdf dosya. 
 
Sri Dasa-Mula: The Ten Fundamental Divine Principles (On Temel İlahi İlke) çeviren ve 1990 da yayınlayan Sripad Swarupananda Prabhu. 15 sayfa, 0.5 megabayt pdf dosya. 
 
'The Ten Fundamental Divine Principles' (On Temel İlahi İlke) yazan Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur. 'Sri Dasa-mula'nın İngilizce çevirisi 'Sri Chaitanya Saraswati, Volume I' adlı kitaptan alındı. 
 
Sesli slaytlar: Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un 165. Görünüm Günü Festivali Ganj Nehrinin karşı kıyısında, Godrumadwip'deki kendi Bhajan Kutir'inde düzenlendi. Tapınağımızdan büyük bir grup bu günü onurlandırmak üzere Vaishnava'lardan oluşan bir topluluk beraberinde görkemli bir parikramaya katılıyor.
19 Eylül 2002, Nabadwip:
(6+ dakika. 1.6 MB .mov QuickTime dosya.)

3 Eylül 2017 

Sri Vamanadev'in görünmesi. Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmesi.

thumb

Srila Gurudev 24 Eylül 2007'de Rusya, Lahta'da yaptığı İngilizce konuşmadan alıntıda Sri Vamanadev ve Bali Maharaj'ın öyküsünü anlatıyor. Konuşma Srila Avadhut Maharaj tarafından aynı anda Rusça'ya çevrildi. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi. 


thumbSrila Gurudev tarafından 24 Eylül 2007'de yapılan aynı konuşmadan alıntı Sri Jiva Goswami ile ilgili. Çevriyazım, video ve audio Rusya'nın harekrishna.ru websitesine kaydedildi.

29 Ağustos 2017 

Sri Radhashtami. Öğlen Srimati Radharani'nin görünmesi. Öğleye kadar oruç.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Audio. Sri Radhastami, Vrindavan, 1999. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın Yüce Şahsiyeti Lord Krishna'nın ilahi enerjisi olan Radharani'nin, Lord ile oyun oynamak için bir form alarak göründüğü zaman Radhastami'nin gerçekleştiğini açıklıyor. Srila Swarup Damodar Goswami şöyle dedi, "Güzel Mutlak'ın ilahi oyunu için, O Kendisini Enerji ve Enerji Sahibi olarak bölmek ister, işte o Radha Krishna'dır." Bunun ne zaman tezahür ettiğini söyleyemeyiz çünkü bu ebedidir, zaman ve mekan teorisi ile hesaplanamaz, achintyadır, akıl almazdır. Radharani Lord Krishna'nın ilahi enerjisidir ve O herkese Lord Krishna'nın hizmetinde tüm mutluluğu, sevgiyi ve tüm şefkati veriyor. 
Srila Gurudev'in
Vrindavan'dan Hawai'deki Madhusudan Prabhu'ya Sri Radhastami'de yaptığı telefon konuşmasının iyileştirilmiş kalitedeki audio kaydı, 18 Eylül 1999:
 7+ dakika, 1.8 MB mp3 audio

Lord'umuzun Sevgili Enerjisi. "Bugün Sri Radhastami, Srimati Radharani'nin Göründüğü Gün. Kutsal Metinlerde, özellikle de Sri Chaitanya Charitamrita'da Srimati Radharani için çok büyük övgüler mevcuttur ... Nerede madhura-rasanın yüce tezahürünü görsek, orada Srimati Radharani'nin tezahürünü görürüz."
Bölüm 12 Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj: 150 KB pdf döküman.
 

Radharani'nin Yasak Aşkı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Vrindavan'daki madhura-rasa'nın yüceliğini anlatıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. 
  
Audio: Sri Radhastami. Güzel, özel sabah konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (1 Eylül 2006)
İndirin veya çevrimiçi dinleyin (46+ dakika, 5.4 MB mp3 audio)
ya da:
daha üstün kalite (10.7 MB mp3 audio)
 
  
Video: Sri Radhastami 2006 darshan'ı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda gerçekleştirildi. QuickTime video Jamuna Priya Devi Dasi tarafından kendi websitesi, verandaviews.com'a kaydedildi. 
  
thumbAudio: Sri Radhastami Konuşması 2004 yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj. 
"Bilmek istediğiniz her şeyi Gurudev'iniz aracılığı ile anlayabilirsiniz. Ve Gurudev'in pozisyonu her zaman yücedir. Kutsal Metinlerde denir ki, (sloka) 'Eğer Krishna kızarsa, Gurudev o kişiyi kurtarabilir, Radharani o kişiyi kurtarabilir. Ama eğer Radharani kızarsa, Krishna o kişiyi kurtaramaz.' (Sloka). Dolayısıyla bizim himaye edilmemiz, çevremiz - her şey - eğer Radharani'nin merhametiyle bize gelirse çok minnettar, çok şanslı ve çok iyi uygulayıcılar oluruz. Biz Radha Krishna'ya hizmet uygulaması içindeyiz, ve buna Krishnanushilana denir: Radharani ve Sri Krishna'yı hoşnut etme yöntemi uygulaması." 
21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
35+ dakika, 8 MB mp3 audio


thumbAudio: Sri Radhastami konuşmaları 2004 Spd Goswami Maharaj ve Spd Janardan Maharaj Srila Govinda Maharaj'ın ricası üzerine konuşuyorlar. 
Ardından Srila Govinda Maharaj kısa bir konuşma yapıyor sonra şarkı olarak Sri Radhika-stava ve Sri Radhastaka'yı söylüyor. 21 Eylül 2004, Soquel, ABD:
40+ dakika, 9+ MB mp3 audio


Video. Sri Radhastami konuşması 2013, Villa Govinda konuşmacı Villa Govinda'nın 10. Yıldönümü kutlamalarına katılmak için Italya'ya yeni gelen Srila B.S. Goswami Maharaj.
Oradaki diğer video kayıtlarına ve belli etkinliklerin canlı görüntülerine Italya'daki Math'ın ustream kanalından ulaşmak mümkün.

2 Mayıs 2017 

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara'ın yüce çizgisi doğrultusunda rehberlik, himaye ve inisiasyon veren kıdemli Acharya'lar için takdirlerimizin ifadesi.
Srila Gurudev'in ayrılışından bu yana geçen yedi zorlu yıl boyunca onlar Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj aracılığı ile bizlere verilmiş olan Bhagavan Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un asil misyonunu sunarak yorulmak bilmeden adanmışları beslemeye devam ediyorlar.
Bizler bağlantımız olan bütün adanmışları, ve de yeni katılanları, bu kıdemli Acharya'ların her birini daha iyi tanımaya ve bu sayede içinde bulunulan çağda besin ve himaye bulmayı sürdürmeye davet ediyoruz. 
Burada kendilerini daha yakından tanımaya başlamanız için (alfabetik sıraya göre) bazı linkler var. Bu linklerin diğer dillere çevirisi
Google Translate ya da benzeri bağlantılarla yapılabilir. 
Srila Gurudev ve Srila Guru Maharaj tarafından kurulmuş olan adanmışlık ailesi içinde hizmet ve bağlantı sağlamaya devam etmemiz için onların kutsal ayaklarına tevazulu saygılarımızı sunuyor ve her birinin tek tek yada topluca hepimize yardım  bahşetmeleri için umutla dua ediyoruz: 
Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj: 
scsmathinternational.com
Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj: scsmathmexico.com.mx
Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj: harekrsna.ru
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj: Theistic Media Studios 'livestream'
Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj: sevaashram.net
Srila Bhakti Vijay Trivikram Maharaj: scsmath.com.br


____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: