Son güncelleme 23 Haziran 2021 Çarşamba günü yapıldı.

Kısa Tanıtım/ Sri Gaudiya Darshan/ Kitaplar-Yayınlar/ iMonk/ Diğer Websiteleri/ Yararlı İpuçları/
Bağlantı ve geribildirimleriniz için: turkish@scsmath.org
 / saraswata@gmail.com


Srila Gurudev 
Srila Govinda Maharaj

ÖZLÜ SÖZLER: 
 
"Krishna'nın Adı ve Krishna'nın Kendisi aynıdır, eğer Onların yüceliklerini vaaz edenleri aşağılarsanız, Ad sizden hoşnut olmaz. Bu durumda Ad kalbinizde görünmez."       
- Srila Govinda Maharaj                  


     Sri Chaitanya Saraswat Math
                 Acharya Heyeti

 


VAİSHNAVA TAKVİMİ 2021 - 2022
(Ankara için hazırlandı)
HAZİRAN 2021
23 (Çarş) Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali. Tridandi Swami Bhakti Chandan Parvat Maharaj'ın görünmez oluşu.

24
(Perş) Purnima. 
Sri Jagannath Dev'in Snan Yatra'sı (yıkanması). Srila Mukunda Datta ve Srila Sridhar Pandit'in görünmez oluşları. 

25
(Cu) Srila Shyamananda Prabhu ve
Sripad Rishabdev Das Adhikari'nin görünmez oluşları.

26
(Ctesi)
 Sri Gaurahari Bhakti Sampad Prabhu'nun görünmez oluşu.
29
(Salı)
 
Srila Vakreshvar Pandit'in görünmesi.


TEMMUZ 2021
(Ptesi) Ekadashi (Ankara). Oruç. Sriyukta Rama Devi'nin görünmez oluşu.
6
(Salı) 
Paran 05:26 ile 10:24 arası. 

(Cu) Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin ve Srila Sachchidananda Bhakti Vinod Thakur'un görünmez oluşları.

11
(Pz) Gundicha Marjan: Sri Puri Dham'da Gundicha Tapınağı'nın ve Tanrı'nın tüm tapınaklarının temizliği.

12
(Ptesi)
Sri Jagannathdev'in Ratha Yatra'sı.  Srila Svarup Damodar Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

15
(Perş) 
Hera-panchami. Sri Sri Laksmi Vijay (Sri Puri Dham'da ertesi gün uygulanır).
17
(Ctesi) 
Sripad Ajita Krishna Brahmachari'nin görünmez oluşu. 

19
(Ptesi) 
Tridandi Swami Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj'ın görünmez oluşu. Sriyukta Krishnamayi Devi'nin görünmez oluşu.

20
(Salı) 
Ekadashi (Ankara). Oruç. Sri Jagannathdev'in Punar Yatra'sı (Return car festivali). 

21
(Çaş) 
Paran 05:37 ile 10:29 arası.

24
(Ctesi) Purnima.
Sri Guru-Purnima. Srila Vyasadev'in görünmesi. (Sri Chaitanya Saraswat Math'ın uyguladığı şekliyle Purnima'dan başlatıldığında) Chaturmasya'nın başlaması. Srila Sanatan Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. Srila Bhakti Bimal Avadhut Maharaj'ın görünmesi.
26 (Ptesi) Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmez oluşu.
28 (Çarş) 
Srila Gopal Bhatta Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu.

NB Ekadashi veya Maha-dvadashi'deki 'Oruç' tahıl yenmeyeceğini ifade eder. Bu oruç günlerinden sonraki 'Paran' ise (aksi belirtilmemişse) güneş doğduktan sonra, belli bir saatten önce orucun tahılla açılması demektir. İsteğe bağlı sabah orucu önde gelen Vaisnava'ların görünme ve ayrılma günlerinde uygulanır.


Srila Guru Maharaj
Srila Sridhar Maharaj

ADANMIŞLIK BEKÇİSİNİN SÖZLERİ: 

"Bilgi gücün üzerindedir, ve bilginin de üzerinde güzellik, cazibe, sevgi vardır. Üstün olan odur."    
                - Srila Sridhar Maharaj
_________________________________

23 Haziran 2021

Srila Raghunath Das Goswami'nin Sripat Panihati'deki büyük festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: "Panihati Festivali." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Dum Dum Park'da, 9 Haziran 2006'da yapılan sabah konuşması.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (27+ dakika, 3.2 MB mp3 audio).


Panihati Festivali, kapsamlı yazı, bugün  kutlanan olayla ilgili yazıyı derleyen ve hazırlayan Jagamohini Devi Dasi.
"Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf suyuna girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzaraya büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı."

20 Haziran 2021

Sri Ganga Puja. Sri Ganga Mata Goswamini'nin görünmesi. Srila Baladev Vidyabhushan Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Ganj'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata Dum Dum Park Tapınağımızda, 2006 Sri Ganga Puja günü yapılan konuşma:
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

Srila Gurudev, beraberinde birkaç adanmışla, Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarındaki Ganj'da yıkanıyor. Srila Govinda Maharaj'ın o sabah 4 Nisan 2007'de kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşması sırasında çekilen resimler ve kısmi çevriyazım.

thumbAudio. Gita, yorum yöntemleri, ve Srila Baladev Vidyabhusan. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Bhagavad-gita'nın yüzlerce yorumundan ve Srila Sridhar Maharaj'ın Gita çevirisinin "her bölümde bhakti-yoganın pekiştirildiği özgün ideal" olduğundan söz ediyor.
Ve: "Srila Bhaktivinod Thakur'un işaret ettiği gibi, 
Gita'nın, iki açıklaması vardır, biri raga-margadır diğeri ise vidhi-marga. O bizlere iki türlü yol vermiştir, biri Visvanath Chakravarti'ye diğeri ise Baladev Vidyabhusan'a aittir." Baladev Vidyabhusan Vedanta-darsan'a on iki günde Govinda-bhasya yorumunu yazdı ve o kitapla Jaipur'daki Vaishnav okullarına meydan okudu, hepsini dize getirdi, ve orada Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya-bhedabheda anlayışını yerleştirdi.
42+ dakika, 9.9 MB mp3 audio

Srila Baladev Vidyabhusan, üç alıntı Srila Sridhar Maharaj'ın Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu) adlı kitabındandır. Srila Sridhar Maharaj onun niteliklerinden, yüceliklerinden ve sampradayamıza yaptığı değerli katkıdan söz ediyor.

Srila Baladeva Vidyabhusan, Srila Baladeva Vidyabhusan'ın Ayrılış Günü onuruna çocuk adanmışlar için  resimli yazı Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi tarafından hazırlandı.

thumbAudio.  Sri Ganga Mata Goswamini. Srila B.N. Acharya Maharaj Vrindavan'dan Sri Haridas Pandit'in öğrencisi olan Sri Ganga Mata Goswami'nin öyküsünü anlatıyor. Sri Ganga Mata Goswami Puri'deki Sweta Ganga kunda'da yıkanmaya gidince Ganj tarafından  Jagannath Tapınağına getirilmişti.
Sohbet tarzında konuşma 24 Eylül 2009:
19 dakika, 4.6 MB mp3 audio

Sri Ganga Mata Goswamini, kısa yazı vazgeçmişlik yaşamını  samimiyetle uygulayan ve günümüzde Ganga Mata Goswamini olarak ünlenen prenses Sachi Devi'nin yaşamını anlatıyor. Nowla Kisor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Guide yardımıyla derlendi. 

11 Haziran 2021

Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Dum Dum Park, Kolkata: Sri Sri Guru Gauranga Radha Madan Mohan Jiu'nun kuruluş günü festivali.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Audio: Deity'lerin Adları. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı. (12 Eylül 2006)
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (15+ dakika, 1.8 MB mp3 audio) 
veya: 
daha üstün kalite (3.6 MB mp3 audio)


Resimler ve alıntı Sripad B.S. Goswami Maharaj'ın sabah dersinde Deity'lerın Adlarını yücelten konuşmasından.

9 Haziran 2021

thumbSri Chaitanya Saraswat Math'ın Acharya Kurulu Srila Vrindavan Das Thakur'un kutsal Görünme Gününde toplandı.

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın bir aydan az bir süre önce ayrılışının ardından kurul üyeleri toplantıda Kutsal Öğretmenleri Srila Acharya Maharaj'dan birdenbire ayrı kalan adanmışlar için sürmekte olan yardım ve himaye konularını görüştüler.

Acharya Heyeti Hindistan'daki (ve diğer yerlerdeki) çeşitli Tapınak'ların ve Ashram'ların Seva faaliyetlerini sürdürmek için sorumlu bir şekilde düzenlemeler yapmakta olan adanmışlara desteğini ifade etmek istiyor.

Acharya Heyeti üyeleri Srila Acharya Maharaj'ın görünmez oluşundan bu yana birbirleriyle iletişim içinde bulunuyorlar ve bu toplantı sayesinde bir araya gelme ve Hindistan'daki Misyonla ilgili konuları etraflı bir şekilde görüşme fırsatı elde ettiler. 

-(Kurul üyelerinin her biri tarafından onaylanan özet)


7 Haziran 2021

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur'un Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Mayıs 2000'de Hawai'den Madhusudan Prabhu ile yaptığı telefon konuşması.
"Vrindavan Das Thakur Chaitanya lila için Vedavyas'ın enkarnasyonudur, ve bugün o Vrindavan Das Thakur'un göründüğü gün. Biz Chaitanya Bhagavat'ı okurken çok mutlu oluruz, bu kitabın bu kadar hoş olmasına inanamayız... Aslında, Srila Bhaktivinod Thakur Sri Chaitanya Bhagavat'tan söz etti; o saf suddha bhakti grantha'dır. Saf suddha bhakti'dir -- hiçbir nedene bağlı değildir. Aynı yukarıdan aşağıya akan Ganj suyu gibidir... Vrindavan Das Thakur Sri Nityananda Prabhu'nun doğrudan ve son öğrencisi idi, ve Nityananda Prabhu'nun Oyunlarından çok etkilenmişti."
Dum Dum Park Tapınağı, Kolkata, 30 Mayıs 2000.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.8 MB mp3 audio) 

Bengali: Srila Vrindavan Das Thakur'u ve Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'yi yücelten sloka Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı. Bengali Sri Chaitanya-bhagavat'ımızın ve Sri Chaitanya Charitamrita'mızın önsözünde yayınlandı. Srila Gurudev dörtlüğü okuyor ve yukarıdaki audio'da anlamlarını açıklıyor (30 Mayıs 2000). Buradan Bengali dilinde okuyun: Chaitanya Bhagavat'ımızın Önsözü.Vyasa Avatar. Srila Vrindavan Das Thakur'un pranam mantra'sı (İngilizce çevirisi) yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, beraberindeki konuşmada Srila Govinda Maharaj mantra'nın anlamını açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünmesi, Srila Vrindavan Das Thakur'un Görünme Günü onuruna Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin çocuk adanmışlar için hazırladığı resimli yazı:
"Mahaprabhu bu dünyayı terk ettiği zaman Srila Vrindavan Das Thakur aşağı yukarı yirmi yaşlarındaydı. Sri Nityananda Prabhu tarafından inisiye edilmişti. Büyük bir olasılıkla Sri Nityananda Prabhu'nun inisiye ettiği en son öğrenci idi...." Türkçesi

31 Mayıs 2021

Srila Ramananda Ray'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Metin ve Audio. Sri Ramananda Ray ile ilgili olarak Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın: 'Sri Krishna'yı Güzel Gerçeği Arayış' adlı kitabından alıntı.
Bu bölüm 'Reality the Beautiful' 'pdf' metin dosyası olarak (Türkçesi 'Güzel Gerçek'), ve sesli okuma olarak hazırlandı, seslendiren Sripad B.S. Tridandi Maharaj:

 Bölüm bir (21 dk 2.4 MB mp3 audio).
 Bölüm iki (21 dk 2.4 MB mp3 audio).


Sri Ramananda Raya'nın öğretileri ve nitelikleri, Srila Govinda Maharaj tarafından yazılan Revealed Truth adlı kitabın The Next Edition of Radha-Krishna's Pastimes bölümünde tatlı ve yetkin bir şekilde anlatılıyor. 1.8 MB pdf dosya.

Audio. Srila Ramananda Ray'ın yücelikleri. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah darshanı:
"Mahaprabhu'dan sonra, Swarup Damodar da görünmez oldu. Ama Ramananda Ray çok güçlü ve azimli ve şefkatli bir yapıya sahipti. Puri Dham'da her şeyi o toparladı, ortam çok   sakindi. Bu ona Mahaprabhu'nun talimatı mıydı bilmiyoruz, ama net olarak görüyoruz ki eğer Ramananda Ray orada olmasaydı, durum çok daha acı ve katlanılmaz olurdu."
Sabah darshanı, 25 Mayıs 2008:
 41 dakika, 4.9 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 9.8 MB.


Audio: "Bugün Ramananda Ray'ın görünmez olduğu gün. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun iki müstesna hizmetkarı ve hitabette usta olan iki komutanı: biri Swarup Damodar, diğeri ise Ramananda Ray'dır."
Srila Govinda Maharaj'ın sabah darshanı, 7 Mayıs 2007.
(36+ dakika, 4.2 MB mp3 audio daha üstün kalite: 8.4 MB.)


27 Mayıs 2021

Tridandi Swami Srimad Bhakti Saranga Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu.


Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbArındıran Güneş. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj için yazdığı pranam-mantra. (Türkçesi)


thumb
Gerçek Bir Goswami. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un Srila Bhakti Saranga Goswami Maharaj'a övgüsü. Günlük olarak çıkan Nadia Prakas'ın 7 Şubat 1929 tarihli baskısından İngilizceye çevrildi. (Türkçesi)


26 Mayıs 2021

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buda Purnima: Lord Buda'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

thumbAudio: "Benim herkesten ricam şudur: anlamları anlamaya özen gösterin." Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın adanmışlık şarkılarının okunması konusundaki sabah darshan'ı. Buna ek olarak, önceki gün sannyasilerle yaptığı günlük görüşme.

Nabadwip'de 23 ve 22 Mart 2007'de kaydedildi, AbsoluteSweetness.org'a yeni aktarıldı
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Darshan, 18 dakika, 25 MB mp3 audio)
.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Görüşme, 12 dakika, 18 MB mp3 audio).Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srinivas Acharya ve çalınan kitaplar. Srinivas Acharya, Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu,  vaaz vermek üzere Goswami'lerin kitaplarıyla birlikte Jiva Goswami tarafından Bengal'e gönderildiler. Astrologundan o sandıkların içinde büyük bir hazine olduğunu duyan Kral Birahambir yolculukları sırasında kitapları çaldı. Daha sonra Srinivas Kral'la karşılaşınca Srimad-Bhagavatam'ın doğru anlamını açıkladı. Kral o kadar etkilenmişti ki, kitapları çalmış olduğunu itiraf etti ve Srinivas Acharya'nın nilüfer ayaklarına sığındı ve inisiasyon için yalvardı.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Kalküta, Dum Dum Park Tapınağımızda 2001'de yapılan konuşma. Daha fazla okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
18+ dakika, 4.2 MB mp3 audio.


thumb
Audio: Srinivas Acharya ve Bengal'de vaaz. Konuşmanın ikinci bölümü. Srila Govinda Maharaj, Srinivas Acharya tarafından yazılmış olan Sri Sri Sad-Goswami-astak'tan bir bölüm okuyor ve Narottama Thakur ve Shyamananda Prabhu ile birlikte onun Bengal'de gerçekleşen vaazının öyküsünü anlatıyor. Daha fazlasını okumak için yukarıdaki bağlantıya tıklayın ya da doğrudan buradan dinleyin:
9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio.


Srila Srinivas Acharya'nın Görünmesi, Srila Srinivas Acharya'nın Göründüğü Gün onuruna çocuklar için Hollanda'dan Parama Bhakti Devi Dasi'nin hazırladığı resimli yazı: 
"Sri Chaitanya Mahaprabhu onlarla konuştu ve dedi ki: 'Chaitanya Das, eşin haklı. Senin çocuk sahibi olmanı ve çocuğa Srinivas adını vermeni istiyorum.' Hem Chaitanya Das hem de karısı, Lord'dan bu emri aldıkları için çok, çok sevindiler...."


25 Mayıs 2021

Sri Nrisimha Chaturdashi: Sri Nrisimhadev'in görünmesi. Güneş batana kadar tam oruç, sonra tahıl yok (anukalpa).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Benimle Olan Bağlantı Her Şey Demektir. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın Srimad Bhagavad-gita'nın anlamına nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Makale Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1996 Hawaii'de. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bugünle ilgili olarak kapsamlı bir konuşma yapıyor: 
"Kim Nrsimhadev'e ibadet ediyorsa, ruhani yaşamlarındaki bütün huzursuzluğu Nrsimhadev ilahi bakışı ile defediyor. Hindistan'da bu çok ünlüdür. Bugün Hindistan'ın tamamı Nrsimhadev'e ve Prahlad Maharaj'a ibadet ediyor... Nrsimhadev'in puja sistemi Puranalar'da şu şekilde düzenlenmiştir: önce Prahlad'a ibadet edecekler ondan sonra Nrsimhadev'e ibadet edecekler. O zaman Nrsimhadev çok mutlu olur." 
Lord Nrsimhadev'in göründüğü gün, 1 Mayıs 1996:
76+ dakika, 18+ MB mp3 audio


Harmonist'teki yazı: Sree Nrisinghadeva İngilizce, ilk olarak Mayıs 1931'de yayınlandı.
"Sree Nrisinghadeva bu dünyada,
yani inanmayanların bakış alanında, insan ırkının teistik bilinçteki evriminin çok erken bir aşamasında, lütufkarca Görünümünü gerçekleştirdi."
500 K pdf orjinal dergiden taranmış dosya (temizlendi ve tekrar kaydedildi).


thumb
Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj 1982 yılında bugün Sri Chaitanya Saraswat Math'da bir konuşma yapıyor. "Prahlad Maharaj kendi hamisi tarafından en aşırı şekilde işkence görünce, kimse onu kurtarmaya gelemedi. Ama en zorlu anda Nrsimhadev geldi. Dolayısıyla, O oradadır. O her yerdedir. O bizim farklı aşamalarımızın tam bilincindedir. Talebimiz çok ciddi ve yoğun olduğunda O görünür: 'Ben senin koruyucunum, Ben buradayım, Ben buradayım!'"
6 Mayıs 1982:
37 dakika, 8.6 MB mp3 audio


Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın sohbet konuşması Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1983 yılında bugün gerçekleşti. Srila Sridhar Maharaj Lord Nrsimhadev'e yakarmanın örnek ruh halini ve bu olayın nasıl onurlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Kutsal Lütufları Nrsimha Tapınaklarına Güney Hindistan'da daha çok rastlandığına ve ilk yıllarda kendisinin oradaki hizmetine değiniyor. 
    Bant birinci yüz (4 dk 1 MB mp3 audio). 
 Bant ikinci yüz (13+ dk 3.2 MB mp3 audio).


Video. Sri Nrsimha-chaturdasi Festivali 2008 yılında Dum Dum Park Tapınağında da kutlandı ve kutlama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yönetildi. Videoyu çeken ve hazırlayan Vaidehi Devi Dasi:
     16+ dakika, 21+ MB 'mov' QuickTime video


'Şefkatle Bağlı' - Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj 1947 yılının bu gününde Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelişini ve ilk günlerindeki olayları tarihsel bir anlatımla aktarıyor. Türkçesi

Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Prahlad Maharaj'ın yüceliklerini övüyor ve Sri Nrsimhhadev'in görünüm lilasını anlatıyor, Mayıs 2007.
(45+ dakika, 5.3 MB mp3 audio ayrıca daha üstün kalite: 10.5 MB.)


Audio: Srila Gurudev Sri Nrsimha Chaturdasi'de kirttana öncülük ediyor, akşam programının ilk bölümü biterken nat-mandirde, Mayıs 2007.
(3+ dakika, 600 K mp3 audio)


Audio: Sri Nrsimha Chaturdasi Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın sabah saatlerinde Kolkata'daki verasındasında Mayıs 2006 yılında yaptığı konuşma. Kendileri Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günlerinden ve Srila Guru Maharaj'ın kudretinden söz ediyor.
     İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (37+ dakika, 6.5 MB mp3 audio).Sri Nrisimha Chaturdasi. Srila Govinda Maharaj'ın konuşması 1999 yılının bugünü yapıldı, ayrıca bu konuşmanın Sadhu Priya Prabhu tarafından hazırlanan çevriyazımını okuyun.

 Bölüm bir (15 dk 3.6 MB mp3 audio). 
 Bölüm iki (13+ dk 3.1 MB mp3 audio).


Lord Nrsimhadeva'nın Kutsal Zuhur Günü. Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 1999 da Sri Nrsimha-chaturdasi günü, Sri Govinda Dham, Murwillumbah, Avustralya'da yaptığı konuşmadan iki sayfa resimli alıntı.

Audio: Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali dersi Sripad B.N. Acharyya Maharaj tarafından yapıldı, ayrıca burada Sri Chaitanya Saraswat Math'da ders başlayana kadar yapılan Kirttan'ın son bölümü. Bu audio, Math'ın websitesini ziyaret eden ve sayıları artmakta olan Bengali konukların ricası üzerine kaydedildi.


     Derse kadar Kirttan. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (6+ dakika, 790 K mp3 audio) 
     Sri Nrsimha-chaturdasi Bengali ders. İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (57+ dakika, 6.9 MB mp3 audio).


21 Mayıs 2021

Sri Nityananda-shakti, Sri Jahnava Devi'nin, ve Sri Rama-shakti, Sri Sita Devi'nin görünmeleri.
Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srimati Jahnava Devi'den Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srinivas Acharya hakkında yaptığı konuşmanın 2. kısmında söz ediliyor. Konuşma Madhusudan Prabhu ile telefon üzerinden 2001 yılında gerçekleşti. "Narottam Das Thakur geri geldiği zaman babasının mal varlığını miras aldı, ve aynı anda farklı yerlere altı Deity yerleştirmek için büyük bir düzenleme yaptı. Jahnava Devi hepsini yerleştirdi ve tüm Deity'lerin yerleştirilmesini gerçekleştiren Acharya oldu." Dum Dum Park, Kolkata, Aralık 2001.
Srinivas-Acharya-bölüm2 (9+ dakika, 2.2 MB mp3 audio)
Bölüm 1 de burada:
Srinivas-Acharya-bölüm1 (18 dakika, 4.2 MB mp3 audio)


thumb
Srimati Jahnava Devi, Kheturi Gram Festivali'nde şeref konuğu. Narottam Das Thakur'un göründüğü gün ona övgü olarak Parama Bhakti Dasi tarafından adanmış çocuklar için hazırlanan makalenin son iki sayfasında Jahnava Devi'ye gönderme yapılıyor.

Jahnava-devi ile ilgili alıntı Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın The Nectarean Glories of Sri Nityananda Prabhu adlı eserinden. Ayrıca pdf formatında da mevcut.


20 Mayıs 2021

thumb Geleneksel olarak 10 gün sonra düzenlenen görünmez olma festivali Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın onuruna ve anısına bugün dünyanın dört bir yanında uygulanıyor.
Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın büyük onay verdiği Acharya Heyeti ve önde gelen şahsiyetler, adanmışların kalplerinin rahatlaması ve beslenmesi için tam desteklerini sunuyorlar.


19 Mayıs 2021

Sri Jahnavi Puja (Sri Ganga Puja).

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Ganj'ın İhtişamı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda Sri Ganga Puja, 2006'da yapılan sohbet tarzındaki konuşma:
İndirin ya da çevrimiçi dinleyin (12+ dakika, 1.3 MB mp3 audio).

thumb
Srila Gurudev Ganj'da Sri Chaitanya Saraswat Math yakınlarında yıkanırken, beraberinde bazı adanmışlar da var. Resimler ve kısmi yazı Srila Govinda Maharaj'ın 4 Nisan 2007 sabahı Kutsal Ganj Nehri ile ilgili konuşmasından.


17 Mayıs 2021

Sripad Shankar Acharya'nın görünmesi. Tridandi Swami Srimad Bhakti Vilas Gabhastinemi Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Nedensiz ve Karşı Konulmaz. Sripad Janardan Maharaj tarafından, Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'daki Pazar programına tesadüf eden Sankaracharya'nın görünme günü verilen ders.
8 Mayıs 2011, Soquel, ABD:

  50+ dakika, 8+ MB mp3 audio


14 Mayıs 2021

Sri Sri Jagannathdev'in 21 gün süren 
Chandan Yatra'sının başlaması. Aksaya Tritiya: bazı işlere başlamak için iyi bir gün.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
Video. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Chandan Yatra lilasını başlatmak üzere Sri Govinda Kunda'nın merkezine 4 Mayıs 2003'de yaptığı yolculuk.
18 dakika, 36 MB QuickTime video
(İndirin ve VLC, QuickTime, iTunes, vb. ile ücretsiz izleyin.)

Ayrıca, Lord'un üç gün sonra gerçekleşen dönüş yolculuğu:
11 dakika, 21 MB QuickTime video.

13 Mayıs 2021

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.

thumbAudio: "Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Vizyona sahip olan, her yerden alabilir." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 15 Mart 2007'de Nabadwip'ten yapılan konuşma AbsoluteSweetness.org'a kaydedildi.

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48 dakika, 62 MB mp3 audio).


    

        Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.thumb
Audio: Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audioSripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedilen bu mantra, ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
 MP3 audio beraberinde kapsamlı özet notlar (özete ve 13+ dakika, 3 MB mp3 audio dosyaya html link).


11 Mayıs 2021

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj dün sabah saat 4'de Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarının şefkatli gölgesinde dinamik hizmetine devam etmek üzere buradan ayrıldı. Onun birdenbire görünmez oluşu bütün dünyayı kedere ve şoka sürükledi. 
Srila Acharya Maharaj kovid enfeksiyonuna bağlı olarak Kolkata'da tedavi olurken kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. Daha sonra bedeni Ekachakra Ashram'ımıza getirildi, orada toplanmış olan adanmışlar kısa zamanda formaliteleri ve ibadeti düzenlediler, akşam 10:30'da bedeni sankirtan ve kederli kalpler eşliğinde samadhiye indirildi.
Akşam gerçekleşen olayların resimleri, scsmathinternational websitesine kaydedildi.

Tirobhav Mahotsava. Ayrılışlarının üçüncü gününde yüce Vaishnava'lara saygı sunma geleneğini uygulayarak, 13 Mayıs Perşembe günü, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın anısına ve onuruna adanmışları internet ortamında ve mümkünse yerel ortamlarında bir araya gelmeye davet ediyoruz. 


Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesini anlatan önceki kayıtlardan:


Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.'"'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi):
'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve  'Heart and Halo'  (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

10 Mayıs 2021

thumb

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj bu sabah, 10 Mayıs 2021 sabah saat 4'de Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarının şefkatli gölgesinde dinamik hizmetine devam etmek üzere buradan ayrıldı. Onun birdenbire görünmez oluşu bütün dünyayı kedere ve şoka sürükledi. 

Srila Acharya Maharaj kovid enfeksiyonuna bağlı olarak Kolkata'da tedavi olurken kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. Daha sonra bedeni Ekachakra Ashram'ımıza getirildi, orada toplanmış olan adanmışlar kısa zamanda formaliteleri ve ibadeti düzenlediler, akşam 10:30'da bedeni sankirtan ve kederli kalpler eşliğinde samadhiye indirildi.
İlave güncellemeler için lütfen scsmathinternational websitesine bakınız.


7 Mayıs 2021

Sriyukta Saurindranath Bhakti Varidhi Prabhu'nun görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Sripad Saurindranath Bhakti Varidhi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun ve Sri Gauranga'nın seçkin bir hizmetkarını anıyor.
Srila Prabhupad'ın (Srila Bhakti Siddanta Saraswati Prabhupad'ın) yakın dostları, birer birer, bu ölümlü dünyadan ayrılıyorlar ve yeryüzünü mücevherlerinden yoksun bırakıyorlar. Bu yüce ruhun yokluğunda, Gaudiya sampradaya ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın hizmetkarları tesellisi olmayan, telafisi imkansız bir kayıp hissediyorlar." Devamını okuyun...

6 Mayıs 2021

Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj'ın yeni hazırlanmış beş kaydı ve birkaç resim, Srila Gurudev'in AbsoluteSweetness.org'da yer alan konuşmalarının ve resimlerinin tatlı akışına son birkaç gün içinde eklendi.
Hepsi kaydolabileceğiniz podcast link ile birlikte, ve çoğuna ek olarak notlar ve sloka listesi bulunuyor.Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan Srila Vrindavan Das Thakur ile ilgili harikulade konuşma görünmez olduğu gün gerçekleşti.
"Onun kalbi Nityananda'ya ve Sri Gauranga'ya karşı çok büyük adanmışlıkla doluydu. Biz
Gaura-Nityananda'ya karşı o tür saf ve yoğun adanmışlık elde etmek için onun ayaklarında ona dua ediyoruz." Srila Guru Maharaj bu kaydın son bölümünde, Sri Sri Nitai Gauranga için Srila Vrindavan Das Thakur tarafından yazılan pranam mantramları okuyor ve açıklıyor.
18 Nisan 1982:

 36+ dakika, 8.9 MB mp3 audio

Gökyüzünde Uçmak. Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılış günü 2012 onuruna, kitabı Sri Chaitanya-bhagava'tan kısa bir alıntının çevirisi, kendisi burada kalbini ve dünyaya verdiği armağanın özünü açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Sri Chaitanya-bhagavat'a Giriş (İngilizce çeviri). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur'a olan büyük saygısının ifadesi. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Bengali dilinde yayınladığı Sri Chaitanya-bhagavat için Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan giriş yazısından alınan bölümün çevirisi. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

1 Mayıs 2021

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Tam Doyumlu, Tam Teslim. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj sevgili dostu Sripad Krishna Das Babaji Maharaj'ı hatırlıyor.
"O her zaman, son gününe kadar, saf, etik, sosyal, eğitimli karakterini korudu. Çok iyi bir adamdı ve çok  sertti. Uygulamasında kararlı, çok samimi, ve çok neşeliydi.  Her koşulda hoşnut olmaya çalışırdı." 
Devamını okuyun...

24 Nisan 2021

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar, Kutsal Lütuflarının ayrılışından ve Samadhi'sine girişinden sonra  sabah programı sırasında gerçekleşti.
28 Mart 2010 sabahı:
Bölüm 1: 49 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 2: 51 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 3: 14 dakika, 2+ MB mp3 audio


thumb
Video slayt gösterisi sunumu: Sri Guru Arati, Manevi Öğretmenimiz Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın anısına Nrsingha Chaitanya Prabhu ve Manasa Krishna Prabhu tarafından hazırlandı. İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (16+ dakika, 57 MB mp4 video)

thumb
Nabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Büyük Ayrılış Festivali. Kutsal Lütufları'nın  bu dünyadan ayrılışından on gün sonra onun ilahi Oyunları ve yücelikleri onurlandırılıyor. Altyazılı resimler. 


thumb
'Acharya Bhavan.' Srila Govinda Maharaj'ın verandası burada Math'da, ABD'den Divya Shakti Devi Dasi tarafından saygıyla korunuyor. Resimler Ayrılış Festivali gününde çekildi,
6 Nisan 2010.


Audio: Ayrılış Festivali 2012 akşam konuşması İngilizce olarak Srila B.B. Avadhut Maharaj tarafından Govardhan'da, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın murtisinin Govardhan'daki pushpa-samadhisine yerleştirildiği günde, ve Kutsal  Lütufları'nın ayrılışının ikinci yıldönümünde yapıldı.
"Guru Vaishnava olmadan bu (ilahi) gerçeklikle hiçbir bağlantımız olmaz... ama gören gözleriniz varsa Guru her zaman size gelir. Biz Guru'yu sadece murti formunda değil her öğrencinin kalbinde görürüz." 
Govardhan, 4 Nisan 2012:
     17+ dakika, 4 MB mp3 audio


thumb
Kolkata. Ayrılış Festivali Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da da düzenlendi. Srila Gurudev'in ailesi ve arkadaşları geleneksel doğrultuda festivale ev sahipliği yaptılar ve Srila Gurudev'in özel hizmetkarları dahil kıdemli Vaisnava'ları sıcak bir şekilde davet ettiler. (Resimler.)


thumb
Audio: "Lord'un hizmeti sırasında ve Gurudev'in hizmeti sırasında pek çok kusur ortaya çıkacaktır, ama eğer Lord'a, Srila Gurudev'e teslim olursanız, Krishna Kendisi şöyle dedi: 'Ben bütün kusurları yok ederim ve onu Bana hizmet etmesi için kullanırım.' Bizim umudumuz odur."
1 Nisan 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
 
44 + dakika, 7.6 MB mp3 audio


thumb
Audio: "Srila Gurudev'i her zaman sözleriyle, hizmetiyle hatırlayın, onun direktiflerini yerine getirin, böylece o mutlu olacaktır. Srila Gurudev burada ve her şeyi o yapıyor."
31 Mart 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
35 + dakika, 6+ MB mp3 audio

17 Nisan 2021

Sripad Ramanuja Acharya ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

thumb Dünya Ekadashi tarihleri (ve oruç bozma saatleri) belli lokasyonlar için hesaplandı. Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj'ın talimatı doğrultusunda, dünyadaki lokasyonlar için sadece bu tarihler ayrı olarak hesaplanıyor, diğer tarihler için Nabadwip takvimi izleniyor.
14 Mart 2021

Vaishnava Sarvabhauma Srila Jagannath Das Babaji Maharaj, Srila Rasikananda Dev Goswami, ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Dayita 
Madhav Maharaj'ın görünmez oluşları.

thumbYeni Vaishnava Takvimi Sri Gaura Purnima 2022 Nabadwip için şimdi burada. Dünya Ekadashi tarihleri ve paran zamanları şu anda hesaplanıyor ve yakın zamanda hazır olacak.


21 Ocak 2021

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj'a ait yirmi ses kaydına ve bazı resimlere, Srila Gurudev'in konuşmalarını ve resimlerini içeren tatlı akışa geçen ay yeniden başlayan AbsoluteSweetness.org'dan ulaşabilirsiniz.
Site şu anda yeni yayınlanan konuşmalar için otomatik bildiri gönderen podcast seçeneğine de sahip.
____________________________________________________________________________________________________________

Bizimle manevi bağı olan üyelerimiz ve merkezlerimiz kendi web sitelerinin içeriğinden kendileri sorumludurlar.  

Eğer ilk kez ziyaret ediyorsanız, aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir: