Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga’nın olsun

'Gadadhar Pandit'in Nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir'

Yazan Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj

İlahi Rehberlik adlı kitaptan alıntı,Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham Yolunda'


Uddhava Vrndavan’a gittiği zaman Gopilerin Krishna’ya olan aşklarını, adanmışlıklarını, ona cezboluşlarını ve şefkatlerini görmekten fazlasıyla büyülendi, ardından şöyle dedi, “Her yaşamda, sadece bir tek şey arzuluyorum: Vrndavan’da bir toz zerresi olmak istiyorum. Sadece o da değil, o tozu kabul etmeye layık olanlardan, Vrndavan’ın bitkilerinden ve sarmaşıklarından biri olmak ve ebediyen burada yaşamak istiyorum. Burada Vrndavan ülkesinde, Krishna Oyunlarını gerçekleştirmiştir ve Onun refakatçileri, Gopiler de burada gezinirler. Eğer ben ufacık bir sarmaşık olarak doğabilirsem ve böylece onların nilüfer ayaklarının tozu başımın üzerinde yer alabilirse, bu benim en üstün şansım olur.”

Krishna’nın yücelikleri ve Ondan ayrı oluşun yoğun duygusu—Vipralambha işte böyledir. Mahaprabhu Sri Nilachala-Dham’da bizlere Vipralambha’nın  en üst sınırını göstermiştir.

Mahaprabhu’yu kalbinin derinliklerinde barındıran ve en yüce sevayı gerçekleştiren Sri Gadadhar Pandit de orada yaşadı. Mahaprabhu sannyasa aldı ve Jagannath Puri’ye gitti ve Onun arzusuyla Lord Gopinath zuhur etti. Puri’ye gittiğiniz zaman orada Lord Gopinath’ı göreceksiniz. Hem Mahaprabhu’nun hisleri hem de Gadadhar Pandit’in hisleri Srila Guru Maharaj’ımız tarafından şu güzel slokada anlatıldı.

nilambhodhi-tate sada sva-viraha-ksepanvitam bandhavam
srimad-bhagavati katha madiraya sanjivayan bhati yah
srimad-bhagavatam sada sva-nayanasru payanaih pujayan
gosvami-prabaro gadadhara-vibhur-bhuyat mad-eka-gatih

Gadadhar Pandit’in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, yaşam kaynağı olan ve kendisinden sahip olduğu her şeyi alan Lord Gauranga’nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.

Sri Sri Gaura Gadadhar, Kendilerine Sri Nabadwip Dham, Champahati'deki Sri Sri Gaura Gadadhar Mandir'de Mahaprabhu zamanından beri ibadet edilmektedir.

'Bu Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim en üstün hedefimizdir. Büyük saygı duyduğumuz Deity'lerimiz, Gaura-Gadadhar'dır ve onların  Vipralambha'larının en üstün tezahürü Nilachala-Dham'da görülmüştür.

Mahaprabhu, Krishna’dan ayrı olmanın acısını çekiyordu ve ayrılık duyguları öylesine yoğundu ki bazen bedeni uzuyor, bazen kol ve bacaklarını kaplumbağa gibi içeriye çekiyor, bazen eklemleri çözülüyordu.

Dolayısıyla Mahaprabhu, Sri Krishna’nın ta Kendisi, Krishna’dan ayrı olmanın yoğun acısını yaşadı ve Gadadhar Pandit’ten Krishna ile ilgili konular duyarak hayat buldu: Bir kişi yoğun acı içindeyken ne yapar? Kederinden gözü hiçbir şey görmez ve nasıl huzur bulacağını bilemez, bu yüzden içki içer. Sri Gadadhar Pandit,  Srimad-Bhagavatam’ın baş döndüren konuları aracılığıyla Mahaprabhu’ya hayat vererek, Ona bu türlü içki sağladı. O kalbinin Efendisine böyle hizmet etti.

Peki Gadadhar Pandit’in ayrılık konusundaki kendi hisleri nasıldı? O, sevgili Efendisinin karşısında durduğunu ve çektiği yoğun acıyla zaman zaman bilincini yitirdiğini görüyor. Mahaprabhu’nun bedeninde terleme, titreme, gözyaşları, donup kalma, beden renginin değişmesi gibi ayrılıktan kaynaklanan sekiz belirti görülebiliyor, ama bu konuda yapabileceği hiçbir şey yok. Bu yüzden büyük üzüntü duyuyor, gözlerinden durmadan seller gibi yaşlar akıyordu.

Gadadhar Pandit ne zaman Bhagavatam okusa, Krishna’dan ayrı olma duygularıyla öylesine çıldırıyordu ki, gözyaşları sayfadaki harfleri yıkayıp götürüyordu. Bunun ispatı şöyledir, Srinivasa Acharyya, Srimad-Bhagavatam üzerinde çalışma yapmak için ona geldiği zaman, Gadadhar Pandit şöyle dedi,

“Sevgili oğlum, Mahaprabhu’ya Bhagavatam okurken kitabımdaki bütün harfler silindi, bu yüzden şimdi sana bu kitaptan okuyamam. Lütfen bir yerlerden bir kitap bul. Mahaprabhu rüyamda bana senin geleceğini söylerek talimat verdi. Ama kitabının olması gerekiyor. Ben her şeyi ezberledim ama senin de bir kitaba ihtiyacın var.”  Gadadhar Pandit Bhagavatam’a gözyaşlarıyla böyle ibadet etti. İbadet için herhangi bir malzemeye mi sahip olmak gerekiyor? Kişinin kendi gözyaşları en iyi malzemedir.

İşte bu Gadadhar Pandit’in nilüfer ayakları bizim nihai hedefimizdir. Büyük saygı duyduğumuz Deity’lerimiz Gaura-Gadadhar’dır ve onların sergiledikleri muhteşem Vipralambha Nilachala-Dham’da görüldü.


Bazı linkler:

'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağırıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:
'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego tabakalarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'

Teslim Olmuş İki Ruh Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (kendi yerel ayna sayfamızda da mevcuttur):
'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve 'Heart and Halo' (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj, Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
' "Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

 

Websayfasını derleyen Damayanti Dasi, 


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com/ | Main Centres | What's New?