Yeni

Sri Chaitanya Saraswat Math
Kurucu-Başkan-Acharyya: Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj
Başkan Sevaite-Acharyya: Srila Bhakti SundarGovinda Dev-Goswami Maharaj

   
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
  Yaşamı ve Misyonuna kısa bakış
 
 

 Görünümü ve kutsal Zuhur yeri:

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, bu dünyada 17 Aralık 1929 yılında, Batı Bengal'in Burdwan bölgesi kırsalında küçük bir köy olan Bamunpara'da göründü. Vaishnava ay takvimine göre, onun Narayan ayının Dvitiya gününe rastlayan zuhuru genellikle Aralık ayının ikinci yarısına denk düşer.

Bu Math ve Misyona ne zaman katıldı:

Srila Govinda Maharaj, Sri Chaitanya Saraswat Math'a 1947 yılında on yedi yaşında katıldı. Birkaç hafta sonra, Gurusu ve bu Misyonun kurucusu olan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, genç öğrencisinin ileride kendi halefi olacağını duyurarak herkesi şaşırttı.

Gurusu tarafından kırk yedi yıl eğitim gördü ve hazırlandı:

Srila Govinda Maharaj kırk yedi yıl Gurudev'inin yakın beraberliğinde  yaşadı ve onun tarafından hazırlandı.  O süre boyunca Srila Sridhar Dev-Goswami ona dostluğunu ve derin sevgisini verdi ve onu sarsılmaz bir şekilde en baş öğrencisi olarak belirledi.

Prabhupad Srila Bhaktivedanta Swami Maharaj'ın yakın refakatçisi:

Sri Chaitanya Saraswat Math 1941de, ISKCON'dan yirmi beş yılı aşkın bir süre önce kuruldu. ISKCON'un kurucusu, Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad, Srila Sridhar Maharaj'ı kendi Siksha-Guru'su olarak kabul etti. Srila Govinda Maharaj'ı ise en sevgili oğlu olarak gördü ve ona Srimad Bhagavad-gita'yı öğretti. Srila Govinda Maharaj Krishna bilincini dünya çapında vaaz etmeye, Srila Prabhupad tarafından sergilenen ruh ve bağlılıkla devam ediyor. Srila Govinda Maharaj'ın Misyonu ISKCON'dan ayrıdır, ama kendisi onların vaaz çalışmalarını çok fazla takdir eder ve  o kuruluşun adanmışlarınca da çok saygı görür.

Srila Govinda Maharaj'ın eğitimi ve hazırlanması:

Srila Sridhar Maharaj, Srila Govinda Maharaj'ın eğitimini bizzat kendisi ele aldı, Sanskrit ve Bengali gramer ile edebi yazıda ve Shastraların (Vedik yazının) çıkarımları konusunda doğru ve uygun şekilde eğitim almasını sağladı. En baştan itibaren, Srila Govinda Maharaj olağanüstü bir hafıza yeteneğine ve sadece duyma yoluyla hızlı öğrenme yeteneğine sahip olduğunu gösterdi. O derin bir içgörüye ve başkalarının göremediğini yakalama yeteneğine sahiptir.

Srila Govinda Maharaj, Sri Chaitanya Saraswat Math'ı inşa ediyor:

1941 yılında, Srila Sridhar Maharaj Sanskrit dörtlüklerle Sri Chaitanya Saraswat Math'ın yüceliklerinin bütün dünyada bilineceğini duyurdu. O sıralarda, "Math" mütevazı, sazdan yapılma bir evden ibaretti. Sri Chaitanya Saraswat Math'ı Guru'sunun talimatı ve gözetiminde inşa eden Srila Govinda Maharaj'dır.

1986 da, Srila Govinda Maharaj'a Srila Guru Maharaj'ın yeri verildi:

1986 yılında, Srila Sridhar Maharaj Srila Govinda Maharaj'ı kendi yerine tayin etti. Böylelikle, bu dünyadan ayrılmadan iki yıl önce, Srila Govinda Maharaj'ın manevi öğretmeni, mutluluk içinde arzularının gerçekleşmesini ve Srila Govinda Maharaj'ı kendi halefi olarak hazırlayışının gerçekleşmesini gördü. Onun gelecekle ilgili öngörüsü, Srila Govinda Maharaj'a Deity'lerinin, Misyonunun ve adanmış kullarının sorumluluğunu verdiği zaman tezahür etti.

Srila Sridhar Maharaj'ın öngörüsünü gerçekleştirirken:

Günümüzde, dünya çapındaki 100 den fazla tapınak ve ashramla ve dünyanın her yerindeki 20.000 den fazla adanmışla, Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ın öngörüsünü, kehanetini gerçekleştiriyor. Srila Govinda Maharaj, sırf Srila Guru Maharaj'ın (Srila Sridhar Maharaj) kehanetinin dünyanın her yerinde nasıl gerçekleştiğini görmek için tekrar tekrar dünyayı gezmekte olduğunu ifade etmiştir. Elbette, bu öngörüyü gerçekleştiren, Srila Govinda Maharaj'ın kendi tezahürüdür.

Yirmi dünya turu:

Srila Govinda Maharaj yirmiden fazla dünya turu yapmış ve dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri ziyaret etmiştir. Dünya çapında büyümekte olan topluluktan gelen samimi davetler ve ısrarlar doğrultusunda, Srila Govinda Maharaj yorulmadan seyahat ediyor ve adanmışları ve gerçek arayışçıları ziyaret ediyor. Kendisi dünyanın belli başlı kıtalarına tekrar tekrar yolculuk yapmış ve dünyanın pek çok yerindeki ulusal televizyon ve radyoda görünmüştür. Meksika'da, önemli bir liman olan Veracruz'da, kendisine Belediye Başkanı tarafından şehrin anahtarı verilerek onurlandırılmıştır ki bu şeref daha önce İngiltere Kraliçesine ve diğer saygın şahsiyetlere verilmiş bulunmaktadır. 

Londra, Amerika, Avustralya, Rusya, vb.deki önemli merkezler:

Bugün, Srila Govinda Maharaj'ın verdiği vaazlara bağlı olarak, Londra'da, Amerika'da, Güney Amerika'da, Avustralya'da, Avrupa'nın dört bir yanında, Güney Afrika'da ve Mauritius'da ve de Orta Doğu'da seçkin merkezler bulunmaktadır. Sadece Rusya'da beş önemli merkez, binlerce adanmış vardır ve St. Petersburg'da (önceleri Leningrad) Baltık Denizi kıyılarında geniş bir Jagannath tapınağı inşa edilmektedir.

Kitaplar ve yayınlar:

Yirmiden fazla dilde, iki yüzden fazla birbirinden değişik kitap yayınlanmış bulunuyor. Dünyanın her yerinde milyonlarca kitap, Gaudiya Darshan, Sadhu Sanga ve Vaishnava Toshani gibi aylık dergi ve daha başka yayınlar dağıtılmış bulunuyor.

Hindistan'ın kültürünü, ününü ve öğretilerini dünyaya yayarken:

Srila Govinda Maharaj Gaudiya Vaishnavism'in günümüz dünyasındaki yaşayan en seçkin temsilcisidir. Kendileri aslında Rupanuga çizgisinin önderidir ve Sri Chaitanya Mahaprabhu çizgisinin gerçek izdeşçisidir. O hem Sanskrit hem de Bengali dillerinde eğitim almış, en yüce mertebeye ait bir bilgin ve yazardır. Sizlere böylesine saygıdeğer, üstün bir adanmışı, bir azizi, bir beyefendiyi ve gerçek bir Vaishnava'yı: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ı tanıtmış olmaktan mutluluk duyuyoruz.

"His Life and Mission" by His Holiness Swami B.P. Janardan Maharaj
for: Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.

 

This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.