Math'ın Logosu

 

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın 

 

Logosu

 

Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj 

 

tarafından gerçekleştirildi ve açıklandı  

 Math Logo

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın logosunun kısa açıklaması: Bu açıklama Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Altın Düşünceler (Golden Reflections) adlı kitabının 5.Bölümünden alınmıştır. Kitap, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Batı Bengal, Sri Nabadwip Dham'da, kuruluşunun 50. Altın Yıldönümü kutlamaları vesilesiyle 1992 yılında yayınlanmıştır.

Math'ın Logosu

Srila Guru Maharaj aşağıdaki dizeyi yazdı, sadece o bunu yazabilir: 

gayatri muralista-kirttana-dhanam radha-padam dhimahi 

Mahaprabhu'nun zamanından Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'a gelinceye kadar hiçbir kitapta Srila Guru Maharaj tarafından yapılmış olan böyle bir Gayatri açıklamasının eşine rastlamadım. Aslında Mahaprabhu bizlerin velisidir, tohumlar ise Krishna'dan geldi. Madhavendra Puri o tohumların filiziydi, Mahaprabhu ağacın kendisi; meyveler ise Rupa Goswami, Sanatan Goswami ve diğerleridir. Srila Guru Maharaj da meyvelerin çizgisindedir. Bu, o kişilerin meyve olduklarını değil, verdikleri şeyin Mahaprabhu'nun anlayışının meyveleri olduğunu ifade eder. 

Om Gayatri'nin özüdür ve Om'dan güneş ışınları gibi merhamet ışınları yayılır. Durmadan sankirtan yapılan Sri Chaitanya Saraswat Math, Krishna'nın flütünün içindedir ve Om sesi oradan gelir. Om yani Gayatri'nin anlamı, Sri Chaitanya Saraswat Math'dan gelir ve Gayatri'nin açıklaması Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından o mekândan şöyle yapılmıştır: 

"Srila Guru Maharaj'ın durumu su gibidir; Sri Chaitanya Saraswat Math'ın hizmetkârları nilüfer çiçeğine benzerler; tapılası Tanrı'nın Yüce Şahsiyetinin pozisyonu ise İlahi Form, Radha-Krishna-Om'dur. Herşey Om'un içindedir. Om Krishna'nın flütünden gelir ve Om'un anlamı, Gayatri'nin anlamı, gayatri muralista-kirttana-dhanam radha-padam dhimahi'dir. Krishna'nın flütü Srimati Radharani'ye övgü dışında ses vermez. Gayatri-Mantram'ın gerçek anlamı, özü odur. Güneşin merhametli ışınları nilüferi besler ama eğer su olmasa, o zaman nilüfer güneş ışınlarıyla yanıp kavrulur." 

Flüt Sri Chaitanya Saraswat Math'ın özel sembolüdür. Biz flütü sembol olarak benimsemeden önce, başka hiçbir yerde yoktu. Şimdi başkaları da bunu taklit etmişler, ama o ilk önce buradan Sri Chaitanya Saraswat Math'dan ortaya çıktı. Flütün şarkısı nedir? Srimati Radharani'nin Krishna tarafından yüceltilmesidir ve bu da Sri Chaitanya Saraswat Math'ın logosunda ifade bulur.