Sri Chaitanya Mahaprabhu

   
  Sri Krishna Chaitanya Mahaprabhu, Hindistan'ın Batı Bengal Eyaletinde, Mayapur'da 1486 yılında göründü. Srila Rupa Goswami, Lord Chaitanya'yı en cömert kişi olarak övmüştür, çünkü o yaşamın en değerli armağanını - Tanrı'nın saf aşkını, herkese özgürce dağıttı. O en merhametli olarak övgülür çünkü ayrım yapmadan, nitelikli, niteliksiz diye seçmeden herkese merhametini dağıtır.

O, Yüce Tanrı, Krishna olduğu halde, adanmış kul rolü oynadı ve bir adanmış kulun en yüce duygusallıklarını ve doğal yapısını sergiledi. O, kendi örneğiyle bizlere saf adanmışlık yoluyla Tanrı ile nasıl bağlantı kurulacağını öğretti.

Sri Chaitanya Mahaprabhu bu dünyada göründüğü zaman, yanında bulunan Lord Nityananda Prabhu, Sri Advaita Acharya, Sri Gadadhar Pandit, Srivas Thakur ve diğer yüce refakatçiler gibi en sevgili hizmetkârlarını da beraberinde getirdi. Ve bu kullarla birlikte Yuga-dharma'yı, yani Sri Sri Radha-Krishna'nın saf aşkını elde etmek için en çok tavsiye edilen uygulamayı yaydı. O uygulama Harinam Sankirtan veya Tanrı'nın Kutsal Adlarının toplu zikridir:

Hare Krishna Hare Krishna Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama Rama Rama Hare Hare

[Mahaprabhu'nun Sannyas töreni tasviri için lütfen buraya bakın: Bir Ayrılık Trajedisi.]  

 

This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.