Yeni2 Mayıs 2022

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Dinginlik Sembolü. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı yüceltiyor. İlk olarak Sri Gaudiya Darshan'da, Mayıs 1956'da yayınlanan Bengali makaleden çeviri İngilizce olarak buraya, Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio. 
Sripad Jajavar Maharaj'ın anısına. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj konuşmasında, Srila Sridhar Maharaj'ın Benares Mayavadilerinin sahip olduğu anlayışı kökünden söküp attığı ve yerine Krishna bilincini getirdiği şeklindeki Sripad Jajavar Maharaj'ın yorumunu anlatıyor. Bu Srila Prabhupad Saraswati Thakur'un Benares'de bir Math kurmak istediği dönemdir.
19+ dakika, 4.5 MB mp3 audio

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın pranam mantrası Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve Kutsal Lütufları 1987 yılında aşağıdaki kayıtta buna değindi. İngilizce çevirisiyle birlikte Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedilen bu mantra, ilk kez 10 Mayıs 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da (Cilt Bir, Baskı On) Sripad Jajavar Maharaj'ın göründüğü gün anısına yayınlanan bir yazıda yer aldı. (Türkçesi)

Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ı övgüyle anarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'dan sannyas alan son adanmışın yüceliklerini övüyor. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1987'de kaydedilen bir konuşma.
 MP3 audio beraberinde kapsamlı özet notlar (özete ve 13+ dakika, 3 MB mp3 audio dosyaya html link). Türkçesi

30 Nisan 2022

Amavasya. Srila Gadadhar Pandit Goswami'nin görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Pandit Sri Gadadhar Goswami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Gadadhar Pandit'in olağanüstü fedakarlığını anlattığı kapsamlı makale. İlk olarak Ağustos 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrildi, ve İngilizce olarak buraya Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Pandit Sri Gadadhar, Tanrı'nın en yakın dostu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın en yakın dostunun kalbini anlatıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: 
Srila Gadadhar Pandit'in Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Hawai'den Madhusudhana Prabhu ile Dum Dum Park Tapınağından telefonla yaptığı konuşma, Kolkata, 2006. 
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio)

Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü."


Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın bu özel konuşması, Math'ın dergisi Sri Gaudiya Darshan'ın Jagannathdev Rathayatra sayısında 1995'de yayınlandı. (144 K pdf file.)
"Daha sonraki oyunlarında, Mahaprabhu hemen her gün okyanusa gider ve Sri Gadadhar Pandit'le buluşurdu,
bazen de Sri Gadadhar Pandit Gambhira'ya gider ve Mahaprabhu'ya Srimad Bhagavatam okurdu... Mahaprabhu Srimad-Bhagavatam'ın her harfini Krsna'nın tezahürü olarak görürdü, ve bunu Gadadhar Pandit’in nilüfer ağzından duyduğu zaman çok büyük huzur duyumsar ve tam anlamıyla doyduğunu hissederdi. Sri Gadadhar Pandit Mahapabhu'ya bu şekilde hizmet etti."


'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

thumb
Audio: Srila Gadadhar Pandit. Akşam dersi Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından bu yıl Srila Gadadhar Pandit'in göründüğü gün verildi. "Vahiyle inen gerçek, eğitim aldığınız başka bir konuyu öğrendiğiniz gibi elde edilmeyecektir... Srila Guru Maharaj burada der ki, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun güzelliğini bir an olsun gören on milyon küpid kendinden geçecektir."
3 Mayıs 2011, Dum Dum Park, Kolkata:
63 dakika, 11 MB mp3 audio

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağrıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:
'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego katmanlarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'


'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi) (kendi yerel sayfamızda da mevcuttur):
'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve 
 'Heart and Halo,'  (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
"Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

29 Nisan 2022

thumbSrila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın görünmez olduğu gün nedeniyle festival, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından halefi, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite Başkan Acharya'sı tayin edildi.


26 Nisan 2022

Sriyukta Saurindranath Bhakti Varidhi Prabhu'nun görünmez oluşu. Srila Vrindavan Das Thakur'un görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Srila Vrindavan Das Thakur, 1982. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan Srila Vrindavan Das Thakur ile ilgili harikulade konuşma görünmez olduğu gün gerçekleşti.
"Onun kalbi Nityananda'ya ve Sri Gauranga'ya karşı çok büyük adanmışlıkla doluydu. Biz
Gaura-Nityananda'ya karşı o tür saf ve yoğun adanmışlık elde etmek için onun ayaklarında ona dua ediyoruz." Srila Guru Maharaj bu kaydın son bölümünde, Sri Sri Nitai Gauranga için Srila Vrindavan Das Thakur tarafından yazılan pranam mantramları okuyor ve açıklıyor.
18 Nisan 1982:

 36+ dakika, 8.9 MB mp3 audio

Gökyüzünde Uçmak. Srila Vrindavan Das Thakur'un ayrılış günü 2012 onuruna, kitabı Sri Chaitanya-bhagava'tan kısa bir alıntının çevirisi, kendisi burada kalbini ve dünyaya verdiği armağanın özünü açıklıyor. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Sri Chaitanya-bhagavat'a Giriş (İngilizce çeviri). Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Vrindavan Das Thakur'a olan büyük saygısının ifadesi. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Bengali dilinde yayınladığı Sri Chaitanya-bhagavat için Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan giriş yazısından alınan bölümün çevirisi. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.


Sripad Saurindranath Bhakti Varidhi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Sri Guru'nun ve Sri Gauranga'nın seçkin bir hizmetkarını anıyor.
Srila Prabhupad'ın (Srila Bhakti Siddanta Saraswati Prabhupad'ın) yakın dostları, birer birer, bu ölümlü dünyadan ayrılıyorlar ve yeryüzünü mücevherlerinden yoksun bırakıyorlar. Bu yüce ruhun yokluğunda, Gaudiya sampradaya ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın hizmetkarları tesellisi olmayan, telafisi imkansız bir kayıp hissediyorlar." Devamını okuyun...

21 Nisan 2022

Sripad Krishnadas Babaji Maharaj'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

 Tam Doyumlu, Tam Teslim. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj sevgili dostu Sripad Krishna Das Babaji Maharaj'ı hatırlıyor.
"O her zaman, son gününe kadar, saf, etik, sosyal, eğitimli karakterini korudu. Çok iyi bir adamdı ve çok  sertti. Uygulamasında kararlı, çok samimi, ve çok neşeliydi.  Her koşulda hoşnut olmaya çalışırdı." 
Devamını okuyun...

13 Nisan 2022

Om Vishnupad Paramahamsa Parivrajakacharya-varya Ashtottara-shata-sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın görünmez oluşu onuruna festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı övgüyle anan konuşmalar, Kutsal Lütuflarının görünmez oluşundan ve Samadhi'sine girişinden sonra sabah programı sırasında gerçekleşti.
28 Mart 2010 sabahı:

Bölüm 1: 49 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 2: 51 dakika, 8+ MB mp3 audio
Bölüm 3: 14 dakika, 2+ MB mp3 audio


thumb
Video slayt gösterisi sunumu: Sri Guru Arati, Manevi Öğretmenimiz Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın anısına Nrsingha Chaitanya Prabhu ve Manasa Krishna Prabhu tarafından hazırlandı. İndirin, ya da çevrimiçi izleyin (16+ dakika, 57 MB mp4 video)

thumb
Nabadwip. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Görünmez Oluşu için Büyük Festival. Kutsal Lütufları'nın görünmez oluşundan on gün sonra onun ilahi Oyunları ve yücelikleri onurlandırılıyor. Altyazılı resimler.

thumb
'Acharya Bhavan.' Srila Govinda Maharaj'ın verandası burada Math'da, ABD'den Divya Shakti Devi Dasi tarafından saygıyla korunuyor. Resimler Görünmez Oluş Festivali gününde çekildi, 6 Nisan 2010.

Audio: Görünmez Oluş Festivali 2012 akşam konuşması İngilizce olarak Srila B.B. Avadhut Maharaj tarafından Govardhan'da, Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın murtisinin Govardhan'daki pushpa-samadhisine yerleştirildiği günde, ve Kutsal  Lütufları'nın görünmez oluşunun ikinci yıldönümünde yapıldı.
"Guru Vaishnava olmadan bu (ilahi) gerçeklikle hiçbir bağlantımız olmaz... ama gören gözleriniz varsa Guru her zaman size gelir. Biz Guru'yu sadece murti formunda değil her öğrencinin kalbinde görürüz." 
Govardhan, 4 Nisan 2012:
     17+ dakika, 4 MB mp3 audio


thumb
Kolkata. Görünmez Oluş Festivali Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da da düzenlendi. Srila Gurudev'in ailesi ve arkadaşları geleneksel doğrultuda festivale ev sahipliği yaptılar ve Srila Gurudev'in özel hizmetkarları dahil kıdemli Vaisnava'ları sıcak bir şekilde davet ettiler. (Resimler.)


thumb
Audio: "Lord'un hizmeti sırasında ve Gurudev'in hizmeti sırasında pek çok kusur ortaya çıkacaktır, ama eğer Lord'a, Srila Gurudev'e teslim olursanız, Krishna Kendisi şöyle dedi: 'Ben bütün kusurları yok ederim ve onu Bana hizmet etmesi için kullanırım.' Bizim umudumuz odur."
1 Nisan 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:
 
44 + dakika, 7.6 MB mp3 audiothumb
Audio: "Srila Gurudev'i her zaman sözleriyle, hizmetiyle hatırlayın, onun direktiflerini yerine getirin, böylece o mutlu olacaktır. Srila Gurudev burada ve her şeyi o yapıyor."
31 Mart 2010. Sabah konuşmasında Srila B.N. Acharya Maharaj Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın yüceliklerini övüyor:

35 + dakika, 6+ MB mp3 audio

10 Nisan2022

Sri Rama Navami. Öğleye kadar oruç. Sri Ramachandra'nın öğle vakti görünmesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Rama Navami, 1998. Srila Gurudev kısaca Lord Ramachandra'nın yaşamı hakkında konuşuyor ve Lord'un Oyunlarında Hanumanji'nin önemine dikkatimizi çekiyor. "Hanumanji Ramachandra'nın en iyi hizmetkarıydı. Hanumanji olmadan Ramachandra'ya ibadet edemeyiz, Ramachandra'nın Oyunlarındaki öykünün esas kısmı budur. Hanumanji hoşnut edilmeden, herhangi birşey yaparsak verimli olmayacaktır. Hanumanji'nin merhametini almak gerekir. Biz hem ruhani yaşamımızı hem de maddesel yaşamımızı koruması için Hanumanji'ye dua ediyoruz."
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Lord Ramachandra'nın Göründüğü Gün, 2 Nisan 1998'de Govardhan'da yapılan konuşma:

    6+ dakika, 1.5 MB mp3 audio

Audio/Video: Sri Rama Navami, 2016. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj describes Sri Ramachandra'nın görünmesini, niteliklerini ve oyunlarını anlatıyor. 
İlk olarak Livestream üzerinden yayınlandı, 16 Nisan 2016:

 60 dakika, 24 MB mp3 audio ve YouTube'a kaydedilen Video.


Üç Dünyanın Gurusu
~ Sri Ramachandra'nın Uğurlu Zuhuru yazan Jagamohini Devi Dasi. İlk olarak Sri Rama-navami 2012'de Kaliforniya Ashram'ımızın sevaashram.net websitesine web sayfası olarak kaydedildi, şimdi ise
 sadeleştirilmiş ePub formatında ve sadeleştirilmiş html dosya olarak taşınabilir cihazlardan kolayca okunabilmesi için burada.

6 Nisan 2022

Sripad Ramanuja Acharya'nın ve Tridandi Swami Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj'ın görünmeleri.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Ramanuja Acharya (1982). Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Ramanuja Acharya ile ilgili kısa bir öyküyü ve onun tüm insanlığı kurtarma arzusunu anlatıyor. "Ramanuja şöyle dedi: 'Ustam, sizin  verdiğiniz mantram kusursuzdur, arzulanan sonucu yaratacaktır, ben bundan eminim, dolayısıyla izin verin bu insanlar arınsınlar. Yaşamlarının doyuma ulaşması sizi hoşnut etsin. Ben ise sizin emrinizi çiğneyerek cehenneme gitmek zorunda kalacağım. Ben buna hazırım, ustam.' "
2 Kasım 1982:
 
5+ dakika, 1.3 MB mp3 audio

Audio: "Ramanuja Acharya Sankara Sampradaya'nın düzeltilmesi için göründü." Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'deki verandada yapılan konuşma, 8 Şubat 2006.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (48+ dakika, 5.6 MB mp3 audio).

Srimad Bhakti Hriday Bon Maharaj. Srila Saraswati Thakur tarafından Batı'da vaaz vermeye gönderilen, Srila Sridhar Maharaj'ın ilk ruhani kardeşinin anısına. Yayınlarımızdan iki alıntı: biri Srila Sridhar Maharaj'a, diğeri Srila Govinda Maharaj'a ait.

30 Mart 2022

thumbDünya üzerindeki yerel Ekadashi tarihleri Sri Gaura Purnima 2023'e kadar, şimdi çevrimiçi.

Srila Gurudev Srila Govinda Maharaj'ın direktifleri doğrultusunda, sadece Ekadashi (ya da uygunsa Mahadvadashi) günleri ve ertesi gün oruç açma saatleri, dünya üzerindeki yerel ortama göre ayrıca hesaplanır, diğer tarihler Nabadwip takvimine göre düzenlenir.  

Bu yılın takvimlerini savaş ortasında büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen hazırlayan Sripad B.A. Dandi Maharaj'a takdirlerimizle.

thumbNabadwip Vaishnava takvimi birkaç değişiklikle güncellendi ve yeniden yüklendi.


29 Mart 2022

Sriman Mahaprabhu'nun Varaha Nagar'a uğurlu gelişi onuruna festival. Srila Govinda Ghosh Thakur'un görünmez oluşu. Sripad Satyendrachandra Bhattacharya Mahoday'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSrimad Bhagavatam'ın Acharya'sı. Sri Raghunath Pandit'in Varaha Nagar'daki muhteşem hizmeti. Sriman Mahaprabhu'nun Sri Varaha Nagar'ı ziyareti ile ilgili bu Oyun Sri Chaitanya-bhagavat'da (Antya-khanda, 5.110–124) anlatılır. Çeviri artı Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumu Sri Chaitanya-charitamrta'dan. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

23 Mart 2022

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın göründüğü yer olan Sripat Hapaniya'da festival: Sri Chaitanya Saraswat Ashram'da Sripad Hapaniya'nın Kutsal Deity'leri
Sri Sri Guru Gauranga Radha Gopinath Jiu'nun muhteşem zuhurları. Tridandi Swami Srimad Bhakti Sharan Shanta Maharaj'ın görünmesi. Pancham Dol.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sripat Hapaniya'daki Tapınağımızın kısa tarihçesi. Bu sabahın sohbet konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda yapıldı.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (32+ dakika, 3.7 MB mp3 audio)
veya:
 daha üstün kalite (7.4 MB).

Hapaniya'da bir Gün, 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Ekim 1989da yapılan konuşma. İlk kez Sri Chaitanya Saraswati'de yayınlandı, Vol. I.(50K PDF dosya.) (Türkçesi)

18 Mart 2022

Sri Gauravirbhava Paurnamasi. Sri Gaura Purnima. Sri Gauranga'nın ilahi zuhuru. Ay doğana kadar tam oruç, sonra tahıl yok. Sri Chaitanya Saraswat Math'da büyük festival. Sri Sri Radha-Govinda'nın
Vasantotsav ve Dol Yatra'sı. İbadet ve arati özel sunusu. Sri Chaitanya-charitamrita okuma ve mahasankirtan. 536 Gaurabda yılının sona ermesi.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Sri Gaura Purnima, 1998. "Aslında Mahaprabhu'nun Kendi Oyunlarında göstermiş olduğu şey, müstesna madhurya rasa liladır... Radharani'nin kalp ve halesi bir Yuga-avatar ile tezahür etmeyecektir... Krishna'nın Yuga-avatar olarak eylemi, Harinama sankirtan vaaz etmektir. Bizim Srila Swami Maharaj Prabhupad hakkında söylediğimiz şudur ki, o Yuga-avatar gibi, Krishna kavramının tamamını bütün dünyaya verdi. Bu da Yuga-avatar'ın işidir. Ama Radharani'nin kalp ve hale içindeki ruh halini, Krishna karşımızda sadece Radharani ile birlikte temsil edebilir - bizim için değil, Kendisi ilgi duyduğu için."  
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Gaura Purnima günü yapılan konuşma, 13 Mart 1998:
21+ dakika, 5 MB mp3 audio


Sri Gaura Purnima'yı kutlarken. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj adanmışların kalplerindeki sevinci anlatıyor. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) (Türkçesi)

Audio: Sri Gaura Purnima 2004, büyük ilham veren konuşma adanmışlara hitaben Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'de yapıldı. 
6 Mart 2004:
 18+ dakika, 4+ MB mp3 audio


Audio: Sri Gaura Purnima. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj Nabadwip'in nasıl düşenlerin yararına olduğunu anlatan Srila Sridhar Maharaj'ın öğretilerini irdeliyor. Sri Gauranga Sundar'ın Göründüğü Gün yapılan bir konuşma, 25 Mart 2005:
 45 dakika, 10.3 MB mp3 audio


Video. Sri Gaura-Purnima 2009 haber sunumu Vaidehi Devi Dasi tarafından hazırlandı. Videoda Nabadwip Tapınağımızda kutlanan Sri Gauranga Sundar'ın zuhuru ile ilgili yıllık festival tanıtılıyor. İçerikte, bu yılın programı ile ilgili film ve kısa bir süre önce Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Kolkata, Dum Dum Park Tapınağı'mızdaki verandasında yaptığı sohbetten bir bölüm var. 
6+ dakika, 8+ MB 'wmv' video


Video. Sri Nabadwip Dham Parikrama Adhivas Kutlaması 2009. Sri Chaitanya Saraswat Math'daki festivallerin açılışı Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj tarafından İngilizce olarak yapılan konuşma ile gerçekleşti ve kirttanlar, arati, Tapınak parikraması ve  akşam programı ile sürdü.

17+ minutes, 25 MB 'wmv' video


Audio: Srila Gurudev ayın doğduğu saatte, Sri Chaitanya-charitamrita Adi-lila:13, 89-124 slokalarını  zikrederek kirttana öncülük ediyor, Sri Gaura-Purnima 2004. 34 dk 8.1 MB mp3 audio (Türkçesi)


Audio: Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından söylenen kirttan Sri Gaura-Purnima Parikrama Adhivas Günü 2004'de gerçekleşti: Srila Bhaktivinod Thakur'un eserleri, Goptrtve Varana (Ki jani ki bole, tomara dhamete...) ve Dainyatmika (Emona durmmati, samsara bhitare...).
10 dakika, 3 MB mp3 audio.
Sözler ve çevirileri Math'ın Kirttan Guide kitabındadır, ve buradan ücretsiz indirilebilir.


Audio: İki audio dosya: Srila Govinda Maharaj Nabadwip'de, akşamki Gaura-Purnima programı için yakarış şeklinde dualar ve kirttanlar zikrediyor, ayrıca Srila Gurudev'ın adanmışlara hitaben yaptığı Gaura-Purnima konuşması. (2002)

"Sri Gaurasundar'ın görünmesi" Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan bir konuşma. İlk olarak Hindistan'da 1986'da "Guardian of Devotion"da yayınlandı. Avustralya'da, 2002'de, "Sri Gaura Purnima"da tekrar basıldı. 

Sri Gaura-Purnima'da okunan dizeler Sri Chaitanya-charitamrita'dan alındı, konukların ve adamışların katılımlarına yardımcı olmak üzere baskıya hazır.

Srila B.R. Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yazılan ve Sri Gaurasundar'ın Görünmesini öven Kirttan: 'Sri-Sri Gaurasundarer Avirbhava Vasare'.

Sri Gaurasundar'ın Görünmesi yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj. Özgün Bengali'den İngilizce'ye çeviren Sripad Bhakti Madhav Puri Maharaj. İlk olarak The Guardian of Devotion adlı derginin 1986 Kalküta baskısında yayınlandı. (60K PDF dosya.) (Türkçesi)

Sri Sri Gaurasundar'ın Zuhuru Srila Krishnadas Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-Charitamrita'sından. Özgün Bengali'den çeviren Sripad Swarupananda Prabhu. İlk olarak Counterpoint'de yayınlandı (Vol. 1 No. 6). (55K PDF dosya.)

15 Mart 2022

Sripad Madhavendra Puri'nin görünmez oluşu. Praudha Maya, Vriddha Shiva, Sri Vishnu Priya'nın Sri Gauranga Deity'si, Sri Jagannath Das Babaji Maharaj'ın Samadhi Mandir'i, Sri Koladwip, ve diğer yerlerin parikraması.

thumbEspañol: 'El Tesoro Escondido del Santo Dham Nabadwip' (550 K pdf book). Las Visiones Trascendentales de Srila Bhaktivinoda Thakur como son reveladas en Sri Nabadwip Dham Mahatmya y Sri Nabadwip Bhava Taranga. Esta versión en español fué traducida de la obra en inglés titulada The Hidden Treasure of The Holy Dham Nabadwip (25 MB pdf book), la cual tiene sus originales en bengalí.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:
 İlahi Aşk'a Açılan Kapı. Sripad Madhavendra Puri tarafından ifşa edilen ayrılıkta adanmışlık. Srila Bhakti Vinod Thakur ve Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un yorumlarıyla Sri Chaitanya-charitamrita dördüncü bölümden yapılan alıntılar. Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.

thumbAudio: Srila Madhavendra Puri. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından Srila Madhavendra Puri hakkında yapılan harikulade konuşma.
"Madhavendra Puri Gaudiya Vaishnava inancının 'ankura'sı (filizi), Vrindavan'daki ilahi aşk kıvılcımını kalbinde taşıyan sannyasi olarak kabul edilir. Onun gösterdiği belirtiler o yöndeydi, Gaudiya Vaishnava okulu onun izinden gider."
8 Mart 1982:
 
37+ dakika, 8.6 MB mp3 audio

thumbSri Madhavendra Puri'nin tartışmasız konumu, yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj. Bu makale ilk olarak The Harmonist'te Şubat 1935'de yayınlandı. Burada metin websayfası olarak ve orjinal baskıdan taramalar (500K pdf dosya) şeklinde yeniden hazırlandı.

thumbAudio: Sri Madhavendra Puri'nin niteliklerine övgüler. Sri Gaura Purnima adhivas günü, 2003, İnternet radyo konuşması Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından gerçekleştirildi. 
Srila Gurudev Sri Madhavendra Puri'nin Oyunlarını ve yüceliklerini anlatıyor, ardından içinde bulunduğumuz bu çağda tüm adanmışların servetine ışık tutuyor.
İlk olarak Sripad Madhusudan Prabhu tarafından kendi krsna.cc websitesine kaydedildi.
19 Mart 2000:
 
24 dakika, 5+ MB mp3 audio

Video. Sri Madhavendra Puri'nin Ayrılış Günü Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Mart 2008'de, Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki nat mandirde yapılan halka açık konuşma.
15+ dakika, 20+ MB 'mov' video

 Audio: Sri Madhavendra Puri'nin ayrılış günü Nabadwip, 2014. Informal discourses by Srila Bhakti Pavan Janardan Maharaj ve Sripad B.K. Tyagi Maharaj tarafından yapılan konuşmalar, Sripad B.N. Shanta Maharaj'ın Telegu diline çevirisi eşliğinde gerçekleşti. 
Nabadwip, 13 Mart 2014:

43 dakika, 6 MB mp3 audio

12 Mart 2022

Nabadwip Dham Parikrama Adhivas festivali. Yedi gün süren yıllık festivalin başlaması.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Navadvipa-dhama-mahatmya ve Sri Nabadwip-bhava-taranga. Srila Bhakti Vinod Thakur'un dörtlüklerin çevirisini de kapsayan iki kitabı: ücretsiz pdf olarak indirin. Şu anda Nabadwip'de gerçekleşmekte olan Sri Nabadwip Dham Parikrama'ları izlemek için çok yararlı.

thumbAudio: Sri Nabadwip Dham Parikrama 1982 Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma. "Kirtan, sankirtan, Mahaprabhu tarafından özel olarak Kali-yuga için önerilen baş hizmettir. Sankirtan: dinlemek ve dinlediğimizi tekrar oluşturmak... Kirtan amacı için elimizden gelen en büyük çabayı ortaya koymak durumundayız. Kirtan vaaz vermek demektir, ve özellikle de yeni başlayanlar için başarının en üstün yöntemi olarak tavsiye edilmiştir. Elinizden geldiğince savınızı dile getirin. Her bir siniri vaaz için, daha üstün kaynaktan edindiğiniz gerçeği yaymak için kullanın."
Sohbet tarzındaki konuşma Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, 7 Mart 1982:

    16+ dakika, 4 MB mp3 audio

 Aşk Dağıtmak. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Nabadwip Dham Parikrama'nın üçüncü günü konuşuyor, 1982. (Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) (Türkçesi)

 Tatlılık Ülkesi. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sri Gauda Mandal'ın özünü açıklıyor.
"Gauda Mandal Vraja Mandal'dır. 'Gauda' sözcüğü 'gud' sözcüğünden gelir. 'Gud' misti, tatlı demektir. Birşey tatlı olunca eşanlamlısı olan 'gud' sözcüğü ile tanımlanabilir. Gud tatlılığı temsil eder. Dolayısıyla Gauda Mandal: "tatlı ülke". Vrndavan ve Nabadwip'de bulunan tatlılığın benzeri başka hiçbir yerde yoktur." 
 Devamını okuyun... 
(Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi.) (Türkçesi)

5 Mart 2022

Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Radha Ramanasundar Jiu yerleştirme yıldönümü festivali, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Kaikhali, Kalküta.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Kaikhali: Sri Sri Gandharvika Radha Ramanasundar Jiu'nun yerleştirilmesi Kalküta, Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da gerçekleşti. Yerleştirme resimleri, 9 Mart 2000. Efendileri, Srila Guru Maharaj Srila B.R. Sridhar Maharaj zamanında Srila Gurudev Srila B.S. Govinda Maharaj tarafından komşu ashram binasına yerleştirilen Sri Gauranga'ya katıldılar.


Kaikhali: İkinci Yerleşim Yıldönümü Festivali Kalküta Havaalanı yakınındaki Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Ramanasundarjiu için Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha'da düzenlendi. Dünkü festivalin resimleri. (18 Mart 2002)

4 Mart 2022

Srila Bhakti Kusum Ashram Maharaj'ın görünmesi.

thumbSrila Bhakti Kusum Ashram Maharaj'ın Sri Vyasa Puja'sı, kendileri Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından halef Acharyalardan biri olarak, Meksika için özel sorumlulukla görevlendirilmiştir.


2 Mart 2022

Sri Sadashiva Gangadhar'ın kuruluş yıldönümü festivali, Sri Govinda Kunda, Nabadwip.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Audio: Sri Govinda Kunda'nın tezahürü, Lord Siva'nın gelişi. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 3 Mart 2003'te, Sri Gangadhara Sada-Siva'nın buraya Sri Govinda Kunda kıyısına yerleştirilmesinin ertesi günü halka hitaben yaptığı konuşmanın ilk kısmı. (20 dakika. Anında, veya indirdikten sonra dinleyin.)

Audio: Lord Siva dün burada göründü. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Sevashram'da 3 Mart 2003'de halka hitaben yaptığı konuşmanın ikinci kısmı. (22 dakika. Anında, veya indirdikten sonra  dinleyin.)

Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 1983'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.
Sri Buroraj Shiva'ya hac ziyareti: Srila Govinda Maharaj'ın Jamalpur'daki Lord Shiva'dan Sri Govinda Kunda yanına Shiva Tapınağını açma izni almak için gittiği hac, 2003.

Lord Shiva'nın yerleştirilmesi, Sri Govinda Kunda yanıbaşındaki Tapınak. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın karşı tarafında gerçekleşen programla ilgili resim sayfası, Nabadwip, 2 Mart 2003

1 Mart 2022

Sri Sri Shivaratri (isteğe bağlı oruç). Sripad Yudhamanyu Prabhu Seva Vikram'ın görünmez oluşu.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbAudio: Lord Shiva. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Lord Shiva'nın farklı yönlerini ve Rudra ve Sadashiva olarak konumunu net bir şekilde açıklıyor. "Yanılgı - doğru anlayış değil yanılgı - ile  bağlantıda olan bilinç ebedi olarak bağlantıdadır, Shiva bu türlü bir bilince sahiptir. Sadashiva ise Shiva'nın Vaikuntha hizmetine eğilim duyan biraz daha üst bilincidir."
21 Aralık 1981:
17+ dakika, 4 MB mp3 audio

 Audio: Sri Sri Shivaratri, 2009. "Lord Shiva'nın bir başka formu Gangadhar'dır. Kalbime gelen ilham doğrultusunda Lord Shiva'nın bize tezahür eden Deity'sine o adı verdim: Gangadhar. Ganga Mayi, düşmüş ruhları kurtarmak için aşağıya iner ve Lord Shiva onun gücünü kendi saçlarına alır ... Bizim adlarımız (Deity'lerimizin adları) her zaman her yerde mükemmeldir. Srila Guru Maharaj o ilhamı bana verdi ve ben de o adı veriyorum." 
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Shivaratri akşamı yaptığı konuşma, 6 Mart 2008.
7 dakika, 1.7 MB mp3 audio

Vaishnava Shiva. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Lord Siva'nın Vaishnava'ların en üstünü olma konumunu açıklıyor. Math'ın 'GaudiyaDarshan.com' websitesine kaydedildi.

Lord Shiva'nın pranam mantrası, Lord Shiva'nın Nabadwip, Sri Govinda Kunda'nın yanına yerleştirilmesinden hemen önce, 2003'de Srila Govinda Maharaj tarafından yazıldı.

Lütfen buraya da bakınız, Siva: Sri Sadashiva Gangadhar, Nabadwip.

14 Şubat 2022

Sri Nityananda Prabhu'nun görünmesi. Sri Sri Guru Gaura Nityananda Jiu'nun Sree Chaitanya Saraswata Krishnanushilana Sangha, Ekachakra Dham'daki yerleşim yıldönümleri ve büyük festival
.

thumbMakale: "Nityananda Prabhu'nun Lütfu ile her şeyi elde edeceksiniz" yazan Srila Gurudev, Sripad Devashis Prabhu tarafından çıkarılan Sri Gaudiya Darshan dergisinin Haziran 2006 sayısında yayınlandı.  

İndirin, ya da yazıyı çevrimiçi okuyun (650 KB pdf dosya)


31 Ocak 2022

thumbAudio: Srila Vrindavan Das Thakur'a övgü dolu konuşma Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Nabadwip'te gerçekleştirildi, 12 Nisan 2007. Absolute Sweetness websitesine geliştirilmiş ses kalitesi ile kaydedildi.

 podcast link ve ilave notlar ve slokalar ile.

Artı geçen hafta absolutesweetness.org'a kaydedilen ve her biri ilave notlar ve slokalar içeren iki kayıt daha:
Sannyasi'lerle akşam konuşması, 11 Nisan 2007
'Vaishnava-sanga', sabah darshanı, 11 Nisan 2007.


11 Ocak 2022

thumb'Gurunuzu Nasıl Bulursunuz.' Srila Guru Maharaj Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Guru'nun doğru bir şekilde nasıl aranması gerektiğini anlatıyor. Aşağıda yer alan 'Yeni Yılda En İyi Dilekler' konuşmasında bu çevriyazıma gönderme yapılıyor.thumbYeni Yılda En İyi Dilekler, adanmışların ricası üzerine Sri B.R. Madhusudan Maharaj, 2022 için iyi dilekler ile birlikte Srila Guru Maharaj'ın ve Srila Gurudev'in Sri Chaitanya Saraswat Math'ının öz değerlerini ve tatlı ruh halini hatırlatıyor. 26 dakika YouTube video.


5 Ocak 2022

Srila Jiva Goswami Prabhu'nun görünmez oluşu. 
Srila Jagadish Pandit'in görünmez oluşu.

thumbSrila Jiva Goswami'nin pranam mantramSrila Gurudev, Srila Govinda Maharaj tarafından açıklanıyor. Bu mantram Govinda Bhasyam adlı eserini kaleme almadan önce Srila Baladev Vidyabhusan tarafından yazıldı, Srila Gurudev bu mantram'ı açıklarken Srila Guru Maharaj'ın dönüşüm geçirdiğini anlatır.

4 Ocak 2022

thumbAudio: "Saf bilinç bize saf yaşam verir..." Srila Gurudev'in sabah darshan'ı, 5 Nisan 2007, Nabadwip. Absolute Sweetness websitesine yeni kaydedildi, notlar ve slokalar içeriyor.
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (43 dakika audio)


3 Ocak 2022

Srila Lochan Das Thakur'un görünmesi.

thumbKirttan Guide (Kirttan Rehberi) 7. Baskı ve 8. Baskı pdf versiyonlarına şimdi interaktif dizin ile ulaşılabilir. Bir kirttanın dizinde yer alan ilk satırına tıklayınca o sayfa açılıyor. 

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

thumbSrila Lochan Das Thakur tarafından yazılan beş kirtan İngilizce olarak Math'ın Kirttan Guide (Kirttan Rehberinde) (8. Baskı):

 

Nitai gunamani amara... (sayfa 137)
Akrodha paramananda Nityananda Ray... (sayfa 138)
Parama karuna, pahu dui jana... (sayfa 139)
Avatara sara Gora avatara... (sayfa 146)
Ke jabi ke jabi bhai bhava-sindhu para... (sayfa 157)

(Türkçe'leri pdf olarak burada)
Nitai gunamani amara... 
Akrodha paramananda Nityananda Ray... 
Parama karuna, pahu dui jana... 
Avatara sara Gora avatara... 
Ke jabi ke jabi bhai bhava-sindhu para... 


1 Ocak 2022

Srila Mahesh Pandit ve Srila Uddharan Das Thakur'un görünmez oluşları. Yeni Yıl Günü.

thumbnewAudio, resimler ve notlar: Srila Gurudev 4 Nisan 2007'de, Ganj'dan döndükten sonra Sri Chaitanya Charitamrita okuyor, Nabadwip. (Beraberinde foto galerinin, notların ve slokaların  tamamı) Absolute Sweetness websitesine kaydedildi. 

 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (17 dakika audio)thumbnewAudio: Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a ait üç ilave kayıt AbsoluteSweetness.org'da, beraberinde fotoğraflar, notlar, ve audio'ya üye olmak için podcast link.

 4 April 2007, informal darshan Nabadwip, 46 dakika, beraberinde kapsamlı notlar ve slokalar.
Sesli 3 Nisan 2007 Nabadwip, 37 dakika.
 Sesli 2 Nisan 2007 Nabadwip, 54 dakika.

Dünyadaki bütün adanmışlara ve samimi arayışçılara manevi bakımdan zengin bir Yeni Yıl dilekleriyle Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ve Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kutsal ayaklarını ve onların bütün dünyaya verdikleri cömert, derin, müşfik rehberlik okyanusunu anıyoruz. 

16 Aralık 2021

thumbnewAudio: Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın üç ilave kaydı, fotoğraflar, notlar ve audio'ya abone olunabilen podcast bağlantısı AbsoluteSweetness.org'da.
 28 Mart 2007'de yapılan konuşma Nabadwip, 30 dakika.
 30 Mart 2007'de yapılan konuşma Nabadwip, 39 dakika.
 1 Nisan 2007'de yapılan konuşma Nabadwip, 50 dakika.

 


9 Aralık 2021

Sri Sri Nitai-Chaitanya Jiu'nun
Sri Chaitanya Saraswat Math, Sri Puri Dham'da görünmesi onuruna büyük festival.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati çevirisi ve Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan açıklama. Kutsal Lütufları Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızın Puri'deki Deity'leri için yazdığı bu arati kirttanının hikayesini ve anlamını veriyor.

dekho ore bhai,  tri-bhuvane nai
    emona doyala data
pasu pakhi jhure,  pasana vidare,
    suni jara guna-gatha

       ~Sri Lochan Das Thakur

"Sevgili kardeşim, sadece çaba göster ve dikkatini buna ver. Üç dünyada Lord Caitanya veya Lord Nityananda gibisi yoktur. Onların merhametli nitelikleri öylesine yücedir ki Onları duyduklarında hayvanlar, kuşlar bile ağlar, taşlar erir."

7 Aralık 2021

thumbnewAudio: "Ben her gün yaşam süremi izliyorum." Srila Govinda Maharaj'ın yeni hazırlanan AbsoluteSweetness.org ses kaydı, beraberinde fotoğraf, notlar ve abone olunabilen farklı formatlarda audio podcast bağlantısı.

27 Mart 2007, Nabadwip 14+ dakika.1 Aralık 2021

Srila Narahari Sarkar Thakur ve Srila Kaliya Krishnadas'ın görünmez oluşları.

Bugünle ilgili olarak Math'ın websitelerinde yer alan önceki kayıtlardan:

Srila Narahari Sarkar Thakur Sri Chaitanya-charitamrita'da. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Oyunlarından seçme dörtlükler'de Narahari Thakur'da söz ediliyor.

Srila Narahari Sarkar Thakur'dan kirtanlarda söz ediliyor: Sri Gaura Arati yazan Srila Bhaktivinod Thakur, ve Sva-Nistha yazan Srila Narottam Das Thakur.


9 Haziran 2021

thumbSri Chaitanya Saraswat Math'ın Acharya Heyeti Srila Vrindavan Das Thakur'un kutsal Görünüm Günü'nde toplandı.

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın beklenmeyen ayrılışının üzerinden bir aydan az bir süre geçmesi üzerine adanmışlara verilmekte olan destek ve koruma konuları irdelendi.

Acharya Heyeti Hindistan'da (ve diğer yerlerde) bulunan ve çeşitli Tapınak ve Ashram'lardaki Seva etkinliklerinin sürmesini sorumlu bir şekilde düzenleyen adanmışların desteklenmesini ifade etmek istiyor.

Acharya Heyeti üyeleri Srila Acharya Maharaj'ın görünmez oluşundundan bu yana birbirleriyle bağlantı içindedirler ve bu toplantı sayesinde bir araya gelme ve Hindistan'daki Misyon ile ilgili konuları kapsamlı bir şekilde görüşme fırsatı buluyorlar.   

-(Özet her bir Heyet üyesi tarafından onaylanmıştır)28 Mayıs 2021

thumbAudio: Srila Gurudev'in üç kısa konuşması AbsoluteSweetness.org'a yeni kaydedildi.
 "Raga-marg... bir sistem var" (24 Mart 2007):
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin
 (12 dakika, 18 MB mp3 audio)
.
 "Bu mantram... hizmettir" (25 Mart 2007):
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (10 dakika, 14 MB mp3 audio) notlar ve slokalar ile birlikte
.
 "Kaygı" (26 Mart 2007):
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (22 dakika, 32 MB mp3 audio)
.

26 Mayıs 2021

Purnima. Sri Krishna'nın Phul Dol ve Salila Bihar'ı. Buda Purnima: Lord Buda'nın göründüğü gün. Srila Parameshvari Das Thakur'un görünmez oluşu. Srila Srinivas Acharya'nın görünmesi.

thumbAudio: "Benim herkesten ricam şudur: anlamları anlamaya özen gösterin." Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın adanmışlık şarkılarının okunması konusundaki sabah darshan'ı. Buna ek olarak, önceki gün sannyasilerle yaptığı günlük görüşme.


Nabadwip'de 23 ve 22 Mart 2007'de kaydedildi, AbsoluteSweetness.org'a yeni aktarıldı
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Darshan, 18 dakika, 25 MB mp3 audio)
.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (Görüşme, 12 dakika, 18 MB mp3 audio).

20 Mayıs 2021

thumb Geleneksel olarak 10 gün sonra düzenlenen ayrılış festivali Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın onuruna ve anısına bugün dünyanın dört bir yanında uygulanıyor.

Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın büyük onay verdiği Acharya Heyeti ve önde gelen şahsiyetler, adanmışların kalplerinin rahatlaması ve beslenmesi için tam desteklerini sunuyorlar.
13 Mayıs 2021

Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın görünmesi.

thumbAudio: "Her şey birbiriyle bağlantılıdır. Gören kişi, her yerden alabilir." Konuşma Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından 15 Mart, 2007'de Nabadwip'de yapıldı, AbsoluteSweetness.org sitesine kaydedildi.
 İndirin, ya da çevrimiçi dinnleyin (48 dakika, 62 MB mp3 audio)


10 Mayıs 2021

thumb

Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj bu sabah, 10 Mayıs 2021 sabah saat 4'de Srila Gurudev Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarının şefkatli gölgesinde dinamik hizmetine devam etmek üzere buradan ayrıldı. Onun birdenbire görünmez oluşu bütün dünyayı kedere ve şoka sürükledi. 

Srila Acharya Maharaj kovid enfeksiyonuna bağlı olarak Kolkata'da tedavi olurken kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı. Daha sonra bedeni Ekachakra Ashram'ımıza getirildi, orada toplanmış olan adanmışlar kısa zamanda formaliteleri ve ibadeti düzenlediler, akşam 10:30'da bedeni sankirtan ve kederli kalpler eşliğinde samadhiye indirildi.
İlave güncellemeler için lütfen scsmathinternational websitesine bakınız. 
Akşam etkinliklerinin resimleri, scsmathinternational websitesine kaydedildi.

Tirobhav Mahotsava. Yüce Vaishnava'ların onuruna geleneksel olarak ayrılışlarının üçüncü günü düzenlenen anma töreninde Kutsal Lütufları Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ın anısına 13 Mayıs Perşembe günü adanmışları mümkünse internet üzerinden ya da yerel olarak bir araya gelmeye davet ediyoruz. 


21 Ocak 2021

thumbAudio: Srila Govinda Maharaj'a ait yirmi ses kaydına ve bazı resimlere, Srila Gurudev'in konuşmalarını ve resimlerini içeren tatlı akışa geçen ay yeniden başlayan AbsoluteSweetness.org'dan ulaşabilirsiniz.
Site şu anda yeni yayınlanan konuşmalar için otomatik bildiri gönderen podcast seçeneğine de sahip.


...anasayfa