-Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya-
 

HAPANİYA'DA BİR GÜN

Om Visnupada Sri Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından
Ekim 1989'da, Om Visnupada Sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Zuhur Festivalinde yapılan konuşma.
(Sri Chaitanya Saraswati Cilt I de yayınlandığı şekliyle editörlüğünü yapan Sripad Swarupananda Prabhu)

 

Saygıdeğer Ruhani Erkek ve Kız Kardeşlerime ve Sri Hapaniya köylülerine tevazulu saygılarımı sunarım. Bugün büyük mutlulukla Sri-Pat Hapaniya Dham'a gelmiş bulunuyoruz. Bizim hedefimiz, nerede olduğunu bilmesek de Goloka'dır. Bununla beraber, bilmeliyiz ki Goloka Mekânı, bu dünyada manevi Öğretmen'in Mekânı, adanmışların konutları ve Deity'lere ibadet edilen Tapınak şeklinde şahsen tezahür eder. Bugün, idrak edebilsek de, edemesek de, Goloka-Dham'dan farksız olan bu Kutsal Yere geldik.
          
Yıllar önce Manevi Öğretmenimizi buraya Hapaniya'ya, kendi Zuhur yerine tekrar getirdik. Bizim bir amacımız vardı, bu Köy'ün sakinlerinin de; ve herkes Guru Maharaj'la bir kere daha beraber olmak istiyordu, çünkü Guru Maharaj vazgeçmişlik yaşamı, sannyasa almak üzere ailesini terk ettikten sonra uzun yıllar geçmişti ve Hindistan'ın tamamında vaaz vermeye gitmişti, bundan sonra Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur bu ölümlü dünyadan ayrıldı ve Guru Maharaj Vrndavana'da, Gokula'da ve Sri Nabadwip Dham'da kaldı. Aile üyeleri, özellikle de Sriyukta Mani Babu ve Sriyukta Amar Babu, Guru Maharaj'ı 'memleketi' Hapaniya'ya geri getirmek için ellerinden geleni yaptılar, ama onun buraya gelmek gibi bir arzusu yoktu ve önerilerini asla kabul etmedi.
         
Sonra, Guru Maharaj'ın Ruhani Kardeşleri, Param-pujyadpada Srila Yayavar Maharaj, Paramahamsa Maharaj, Madhusudan Maharaj vb.nin - ona büyük saygı ve sevgi besleyen bütün Vaisnava'ların - ricası üzerine sonunda Guru Maharaj bir iki günlüğüne buraya gelmeyi kabul etti.
           
Bütün bunların altında yatan niyetim Guru Maharaj'ın doğum aldığı noktayı tespit etmekti. Düşünceme göre bunu sadece kendisi gösterilebilirdi. Başka hiç kimse bunu yapamazdı çünkü herkes ondan daha gençti. Köydeki aile üyelerinden en yaşlısı oydu ve dahası, içlerinde hafızası en keskin kişiydi. Bu nedenle doğum yerini doğru bir şekilde sadece onun gösterebileceğini düşündüm.

           
Yayavar Maharaj ve Guru Maharaj'ın diğer Ruhani Kardeşleri ve ben, Guru Maharaj'a bir kereliğine geri gelmesi için ricada bulununca, Krsnadas Babaji Maharaj da önerimizi büyük coşkuyla destekledi. Guru Maharaj gelecek diye çok heveslendi. Büyük saygı duyduğumuz Sriyukta Mani Babu ve Sriyukta Amar Babu çok heyecanlandılar. Ayrıca Sriyukta Satyen Babu, Sriyukta Bon Babu ve önde gelen diğer Brahmana'lar ile köydeki inançlı ruhlar ve aileleri - hepsi büyük istek gösterdiler. Yaşlı genç - herkes, hatta yakınlarda yaşayan yaşlı bir Müslüman centilmen bile Guru Maharaj'ın buraya tekrar getirilmesi konusundaki kalpten gelen dileğini ifade etti. Bu şekilde herkes Guru Maharaj'ı ikna etti ve o en sonunda kabul etti.

Unutulmayacak bir gün

Guru Maharaj buraya ulaştığı zaman, ondan doğum yerini göstermesini rica ettim. Guru Maharaj memnuniyetle kabul etti ve şu anda Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Gopinathjiu'nun lütfederek yönettikleri ve tam karşımızda olan noktanın esas doğum yeri olduğunu gösterdi.

           
Yeri belirlemek üzere ufak bir ibadet yeri yapmak için o gün 6000 rupi topladık. Guru Maharaj'ın orada hazır bulunan tüm saygıdeğer Ruhani Kardeşleri de bana cömert katkılarda bulundular.          


Sonra Krsnadas Babaji Maharaj'ın, Yayavar Maharaj'ın ve diğerlerinin ricası üzerine, Mani Babu bu yer için bir tapu senedi hazırladı ve bana verdi. Çok küçük bir başlangıç olmasına rağmen, Guru Maharaj'ın erkek kardeşleri'nin ve benim Ruhani Kardeşlerim'in hayır duaları ve beraberlikleri ile çok büyük teşvik gördüm. Sriyukta Amar Babu projenin tüm sorumluluğunu üstlendi ve çok mütevazı bir şekilde sadece Guru Maharaj'ın fotoğrafına ibadet etmek için küçük bir tapınak yapmaya çalıştık. İlk başta Deity için Tapınak ya da herhangi bir Nat-Mandir yoktu. Zamanla, adanmışlar katkıda bulunmak için gitgide daha çok heveslendiler ve yaklaşık sekiz yıl sonra Guru Maharaj'ımızın izniyle burada bir tapınak inşa etmenin ve Deity yerleştirmenin mümkün olabileceğini düşündüm.

           
Buraya Deity'leri yerleştirmek istediğimi duyunca Guru Maharaj da çok mutlu oldu. Şöyle dedi, "Eminim iyi bir rahip görevlendirme, Vaisnava'ları davet etme ve Deity'leri yerleştirmek için büyük bir festival düzenleme konusunda hiçbir problemin olmayacak. Ama ondan sonra Deity'leri nasıl doyuracaksın? Bu bir iki yıllık bir mesele değil - bu Ebedi Hizmet. Dolayısıyla öncelikle Deity'lerin ibadeti için kalıcı bir düzenleme yapmaya çalışmak zorundasın." 

Bir Ashram'ın doğuşu

Guru Maharaj'ın kutsamaları ve Ruhani kardeşlerimin şefkati sayesinde Deity'lerin düzenli sunularını ve ibadetini düzenlemek için bana fırsat veren yeterli imkan geldi. Böylece, Guru Maharaj'ın talimatını alarak, onun saygın Ruhani Kardeşleri'nin rehberliği altında Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Gopinathjiu Deity'lerini yerleştirdik. O zamandan beri her yıl dört büyük festival düzenliyoruz ve Kutsal Metinler'in kuralları doğrultusunda Deity'lerin günlük ibadetine devam ediyoruz.
          
Guru Maharaj Deity'lere Radha-Gopinathjiu adını verdi. Bu ad bizim her zaman Madhavendra Puripada'yı hatırlamamıza neden oluyor. Madhavendra Puri cömert kutsamaları ve tatlı pirinç Prasadam'ını Remuna'nın Gopinathjiu'sundan aldı. O nedenle, Deity Kendisini Gopinathjiu olarak burada tezahür ettirdiği için, Guru Maharaj, Ona her gün sunmak üzere çok güzel Paramanna tatlı pirinç yani bir tür sütlaç hazırlamalıyız dedi.

           
Tapınak ve Nat-Mandir, zaman içerisinde, Guru Maharaj'ın hayır duaları ve adanmışların sevgisiyle tezahür etmiştir. Ailesinin yanısıra, Guru Maharaj'ın erkek kardeşi Sripad Amar Babu, Math'a devamlı olarak hizmet eder. Guru Maharaj bu Math'ı 'Sri Chaitanya Saraswat Ashram' olarak adlandırdı ve burası Amar Babu'nun rehberliğinde şu ana  kadar mutlu ve mükemmel bir şekilde yönetilmektedir. Sri Chaitanya Saraswat Math'da olduğu gibi, bütün ruhani törenler her gün yerine getirilmekte ve uzak yakın her yerden adanmışlar ve köylüler Gopinathjiu'yu görmeye gelmektedirler. Radhastami ve Krsna-Janmastami gibi festivaller için yüzlerce köylü gelir. Janmastami'de Gopinathjiu'nun ibadeti için gelirler ve tam gün oruç tutarlar. Ertesi gün, Nandotsava diye bilinen büyük festivale katılmak için beş altı bin insan bu Math'a gelir ve mutluluk içinde Prasadam alırlar. Hepsi bizlerle çok güzel işbirliği yaparlar. Bu şekilde, Gopinathjiu'nun Hizmeti çok ünlenmiştir. Biz de çok mutluyuz çünkü Guru Maharaj'ın bu Hizmet programlarını yapma emri yerine getirilmiş oluyor. Bugün, aldığımız yeni araziyi ve 'Santi-sarovara' diye adlandırdığımız gölü de gördünüz. Orada, şimdi kendi tahılımızı yetiştiriyoruz. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın adanmışları şimdi burasını düzenli olarak, özellikle de Gaura-Purnima, Guru-Puja ve Janmastami Festivallerinde ziyaret ediyorlar ve Gopinathjiu'nun Hizmetini görmekten, ve Onun Prasadam'ını almaktan çok mutlu oluyorlar ve aşkın vecd duyumsuyorlar. Böylelikle Hizmetimiz adanmışların nazik yardımıyla her zaman gelişiyor.

           
Bugün pek çoğunuz tekrar katıldınız ve bu yıl programım biraz değişik. Guru Maharaj'ın formu aşkındır, asla maddesel değildir ve Zuhur ettiği bu Kutsal Günde ona Lord Krsna'ya veya Mahaprabhu'ya ibadet ettiğimiz gibi ibadet edeceğiz. Dolayısıyla şöyle düşündüm, Nandotsava'da yani Krsna'nın Doğumu'ndan sonra Nanda Maharaj tarafından düzenlenen Festival'de  olduğu gibi, dün Nabadwip'de kutladığımız Zuhur Günü Festivali'nden sonra, bugün burada Guru Maharaj için bir Festival düzenlemeliyiz. Buradaki her şey aşkındır ve eğer bunu görecek bakışa sahip olabilirsek ruhani bakımdan yarar sağlamamız kesindir. Bu şekilde ulu Vaisnava'ların arzularını gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

           
Bu köyün adı, 'tatlı su' anlamına gelen 'Hapaniya'dır. Tatlı su çıkaran yere 'Hapaniya' denir. Paniya, 'içilebilir' demektir. Bugün burada yeşil hindistan cevizlerinin suyunu içtik ve tatlılıklarını deneyimledik. Tatlı suyla dolu bu hindistan cevizleri nedeniyle bu yer 'Hapaniya' diye anılmıştır.

O toprağın çocuğu

Hapaniya'da iken bana bir başka duygu daha geliyor, kendimi bu köyün çocuğu gibi hissediyorum. Belki de geçmişte bu köyün sakiniydim. Neden bilmiyorum ama ne zaman buraya gelsem kendimi bu köyün bir parçası hissediyorum. Belki de bu, Guru Maharaj'ın aile üyelerinin şefkatinden kaynaklanıyor. Buraya ilk kez 17 yaşımdayken geldim. O dönemde, Mani Babu, Amar Babu ve aileleri bana karşı çok müşfiktiler ve bana hayır dualarını bahşettiler; ve şu anda Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da yaşayan Guru Maharaj'ın kızkardeşi beni kendi oğlu olarak kabul etti. Buna benzer pek çok şey birleşince, kendimi bu köyün çocuğu olarak hissediyorum. Şimdi yaklaşık 42 yıldır bu köye gidip gelmekteyim.

           
Guru Maharaj'ın bana karşı büyük sevgisi vardı, ondan birkaç saat bile ayrı kalmamdan hoşlanmazdı. Bazen ben Kalküta'ya giderken yolumu kesmesi ve geri çağırması için bir Ruhani Kardeşimi bisikletle kestirmeden köprüye gönderirdi. "Govinda Maharaj'ı geri çağır, kendimi iyi hissetmiyorum." Bu pek çok kez oldu. Bazen, Kalküta'da çok önemli işler olsa bile "Onu hemen geri getir," emriyle bisikletli birini gönderirdi. Ama ne zaman buraya Hapaniya'ya gelmek zorunda kalsam, Guru Maharaj her zaman büyük mutlulukla bana izin bahşederdi. Sağlığı çok iyi olmasa bile, ruh hali değişir ve çok mutlu olurdu. Hapaniya'ya gelmem için her zaman beni teşvik ederdi. Ama Kalküta'ya gitmek zorunda olduğum zamanlar pek çok kez beni geri çağırırdı. Bu nedenle, Hapaniya Dham'a çok bağlıyım.

           
Deity'nin Tezahüründen sonra, Hapaniya'ya gitmek üzereyken, bazen Guru Maharaj sorardı, "Nereye gidiyorsun?" Ben de "Math'ıma gidiyorum," derdim. Bu Guru Maharaj'ın hoşuna gider ve gülerek şöyle derdi, "Oh, Hapaniya senin Math'ın mı? Tamam. Gidebilirsin." Ben eğer Radha-Gopinathjiu'ya hizmet edersem Guru Maharaj'ın ruh hâli çok mutlu olurdu. Bu nedenle Deity'ye hizmet etmek için gitgide daha coşkulu oldum. Ruhani Kardeşlerimden çoğu da öyle idiler. Özellikle de Sripad Yudhamanyu Seva Vikram Prabhu ve Sripad Aravinda Lochan Seva Sundar Prabhu bana Hapaniya Seva'sında çok fazla destek oluyorlar. Pek çok Ruhani Kardeş de yardım ediyor. Adanmışlar katkılarının Hapaniya için kullanıldığını duydukça, kalpleri huzur ve mutluluk duyumsuyor.

           
Biz burada hislerimizi rahatça gösteririz. Kalküta'da iken ağır sorumluluklarım vardır ve Chaitanya Saraswat Math'da kaygıdan özgür değilimdir. Oysa Hapaniya'da, kalbimde huzur hissederim. Buraya her hafta ya da onbeşte bir gelirim. Uzun süre kalmasam da burada olmanın kıymetini bilirim.

           
İşte sizler şimdi bu yere, Hapaniya'ya, Guru Maharaj'ın kendisini dünyaya gösterdiği, bütün ağaçların, bütün hayvanların, bütün kadın ve erkeklerin - her şeyin aşkın olduğu bu yere gelmiş bulunuyorsunuz. Bütün sebzeler bile aşkın. Ama aşkın bir bedenle yemek gerekir. Aksi hâlde, nasıl hazmedebiliriz?

           
O gün buraya Guru Maharaj'la geldik, tam bu yerde mütevazı bir toplantı düzenlendi. Başımızın üzerinde korunak olarak sadece bir tente dikiliydi. Biz yere oturduk, Guru Maharaj ise bir iskemleye oturdu. Çeşitli slokalardan söz etti. O sırada Guru Maharaj'ımdan ilk kez özel bir sloka duydum ve bu benim için büyük bir şanstı. Guru Maharaj kalplerimize Kutsal Mekân'a gelmiş olduğumuz duygusunu enjekte etmek istiyordu.


yat kinca trnagulma-kikatamukham gosthe samastam hi tat

sarvvandamaye mukundadayitam lilanukulam param

Bize şöyle dedi, "Buradaki her şey aşkındır ve uğurludur. Eğer bu şekilde görebilirseniz, yarar sağlarsınız. Aşkın yaşamınıza kavuşursunuz ve ayrıca Srimati Radharani'nin Hizmetini elde edersiniz." Böylece, Guru Maharaj, bize o gün burada kutsamalarını verdi ve biz bunu her zaman hatırlıyoruz. Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için onun Yüceliklerinden biraz söz etmeye çalıştım ve slokasının anlamını idrak edebilirsem, duamın hedefine kolayca ulaşacağını biliyorum.

           
Şimdi Deity'lerin sunusu yapılıyor. Bhogarati'den sonra mutlulukla Radha-Gopinathjiu'nun, Giridharjiu'nun ve Guru Maharaj'ın Prasadam'ını yiyeceğiz. Benim arzum ve duam budur. Tevazulu saygılarım hepinize - köylüler, Sannyasin'ler, Brahmacarin'ler, vb.

Jaya Om Visnupada Paramahamsa-parivracaryya-varyya Astottara-sata-sri Srimad Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ki jaya! Tadiya Avirbhava-bhumi Sripad Hapaniya ki jaya! Jaya Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Gopinathjiu ki jaya! Tadiya Bhogarati ki jaya! Jaya Sripad Ananga Mohan Prabhu ki jaya! Jaya Gauri Matadevi ki jaya! Jaya Sri Upendrachandra Vidyaratna ki jaya! Jaya samaveta Vaisnava-mandala ki jaya! Samaveta Bhaktavrnda ki jaya! Harinama-sankirttana ki jaya! Gaura-premanande Hari bol!