Audio. Kapsamlı audo arşivi http://krsna.cc ile sayısız şanslı ruhu besleyen Prabhu Madhusudan'ın büyük takdirle karşılanan teknik yardımıyla Websitemizde yer alması sağlandı.


RealMedia dosya olarak ilk yüklenişi, 14 Mayıs 2002.
mp3 dosya olarak yeniden yüklenişi, Aralık 2011.

Vaishnava Takviminde bugün (14 Mayıs 2002): Tridandi Swami Srimad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'ın Görünme Günü kutlaması.

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj ile


Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj'a övgü

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın

bir konuşmasından, 13+ dakika

 1987, Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.

Konu özeti:

 • Ben şans eseri Srila Guru Maharaj'ın nilüfer ayaklarına 1946'da geldiğim zaman, iki ay sonra Srila Guru Maharaj beni buradan Sridham Puri'ye Sri Jagannathdev'in Araba Festivaline götürdü. O sırada Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj ile ilk kez karşılaştım.
 • Sripad Jajavar Maharaj Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un son sannyasi öğrencisi idi. Srila Saraswati Thakur ayrılmadan birkaç ay önce, Jajavar Maharaj'a sannyas verdi.
 • O dönemde Jajavar Maharaj'ın sannyas alma konusunda korkusu vardı. Srila Prabhupad (Saraswati Thakur) ona neden tereddüt ettiğini sordu. Jajavar Maharaj sannyas'ın çok ağır olduğunu, kendisinin çok genç olduğunu, eğer sürdüremezse çok zor olacağını ve bu yüzden çok büyük korkusu olduğunu söyledi. Srila Saraswati Thakur ona Tanrı Katının korkusuz ayaklarına, Abhay-Charan'a sığınacağını söyledi, dolayısıyla neden tereddüt etsindi. Sannyas herşeyi reddetmek, Guru-Vaishnava sevasına iyiden iyiye sığınmak demekti. Prabhupad ona sannyas verdi, ve Jajavar Maharaj sannyasını en sonuna kadar güzel bir şekilde sürdürdü. 
 • Ben belki 30 yıl önce ya da daha önce, Vaishnava pranam için birkaç sloka yazmıştım. O dönemde Sripad Jajavar Maharaj'ın pranamı ile ilgili olarak Sanskrit dilinde bir sloka yazdım.
 • (Sloka'yı okur.) Guru Maharaj ve Jajavar Maharaj bu slokadan çok memnun kaldılar. 
 • Srila Guru Maharaj'ın lütufları sayesinde, Jajavar Maharaj ile birkaç kez karşılaşmıştım. Jajavar Maharaj zaman zaman Srila Guru Maharaj'a gelirdi, ve şöyle derdi, ben sadece senin darshanın için gelmiyorum, buraya geldiğim zaman Guru Maharaj'ımın sangasını (birlikteliğini) de elde ediyorum. O, Srila Sridhar Maharaj'ın ve Srila Saraswati Thakur'un birbirlerinden farksız olduğunu hissediyordu. 
 • Srila Saraswati Thakur'un ayrılışından sonra, Guru Maharaj'ımızın Ruhani Kardeşlerinden pek çoğu,  Guru Maharaj'ımız Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami'nin sevgi dolu birlikteliği için her zaman buraya gelmek istediler.
 • Jajavar Maharaj, Srila Saraswati Thakur'un Gaudiya Misyonuna çok genç yaşta katıldı. Şarkıları çok güzel bir şekilde söyleyebiliyordu ve çok sade biriydi. Benim yazmış olduğum sloka, onun çok sade göründüğünü ve bedeninde hiçbir olumsuz gölgenin bulunmadığını, her zaman iyiliklerle dolu olduğunu, ve Srila Saraswati Thakur'a hizmet etmek için her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını söyler. 
 • Kendisi büyük bir pandit değildi, ama çok sayıda pandit öğrencisi vardı. Neden? Çünkü o sade ve yüce bir Vaishnava idi.
 • Ben Sripad Jajavar Maharaj'ın bir gölge gibi, her zaman Guru Maharaj'ımızla dolaştığını gördüm. Jajavar Maharaj buradaki çok sıkıntılı bir dönemde Srila Guru Maharaj'ı çok rahatlatmıştı. Srila Guru Maharaj'ın borcunu ödemek için para toplamak amacıyla onun öncülüğünde pek çok yere gittik. Sripad Goswami Maharaj da para toplamaya gitmişti. Srila Guru Maharaj çok mutlu oldu.
 • Jajavar Maharaj ayrıca Srila Guru Maharaj'a olan hizmetinizi neden doğru dürüst yapmıyorsunuz diye bazen bizleri tehdit ederdi (azarlardı).
 • Srila Saraswati Thakur, misyona katıldıktan sonra Jajavar Maharaj'a Sanskrit öğrenmesi için fırsat sağladı. O eşi bulunmaz bir Srimad-Bhagavat pat ve kirttan türü getirdi.
 • Srila Saraswati Thakur'un ayrılışından sonra yegane sığınaklarının Srila Guru Maharaj olduğunu, ve Rupanuga Sampradaya'nın nektarını dağıtabilecek tek kişinin Srila Guru Maharaj olduğunu ben Jajavar Maharaj'dan duydum. Sripad Madhusudan Maharaj da önceki gün buraya geldi ve aynı şeyi söyledi. Swami Maharaj, Goswami Maharaj, herkes bunu söyledi: "Srila Sridhar Maharaj konuştuğu zaman bizler Guru Maharaj'mız konuşuyor sanıyoruz."

13+ dakika, 3.2 MB mp3 audio

N.B. Dosyaları kendi bilgisayarınıza indirmek için (audio, video, QuickTime slaytlar, ya da websitelerimizdeki herhangi bir link dosyası): linke sağ-tıklayın (ya da Mac'ta kontrol -tıklayın) ardından 'Linki İndir' veya 'Linki Yeni Adla Kaydet...' ya da 'Hedefi Yeni Adla Kaydet...' veya benzeri sözcüğü tıklayın.


Newly posted (December 2011) as an mp3 audio file (earlier it was only available as RealMedia)


What's New? | Books | Festival Dates


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
http://scsmath.com