Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından Jagannath Puri Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızdaki Deity'ler için yazılan 'Sri Sri Nitai-Chaitanya-Arati'nin bir açıklaması.

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından, Avustralya, Sri Govinda Dham'da kalırken yapılan bir konuşmadan.Aslında bu kirttanı yazma nedenimin belli bir hikayesi var. Gaudiya Vaisnava topluluğunda, özellikle de Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Goswami zamanında, arati zamanı,"Jaya jaya Gaurachander arotiko sobha" söylemekteyiz. Radha, Krishna ve Mahaprabhu'nun ilahi formları altarda, ve biz üçü için her gün arati yapıyoruz, ama sadece Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun övgülerini söylüyoruz. Radha, Govinda ve Mahaprabhu neden aynı simhasana üzerindeler ve Onlar için olan övgü nedir? Sampradayamızda o türlü bir arati kirttanı yok.  

Sonra Srila Guru Maharaj'a yakardım: "Lütfen o doğrultuda bir arati sankirttan yapabilir misiniz?" Bunun üzerine Guru Maharaj Radha, Krishna ve Mahaprabhu Arati'yi yazdı,"Jayare jayare jaya Gaura-Saraswati, Bhakativinoda nvaya karuna murati." Sonra her Cuma o şarkıyı söylüyor ve onurlandırıyorduk. Şimdi her iki şarkıyı da "Jaya jaya Gaurachander arotiko sobha,"  "Jayare jayare jaya Gaura-Saraswati," her gün söylüyoruz.   

Srila Guru Maharaj "Jayare jayare jaya Gaura-Saraswati" adlı şarkıyı yazarken bütün Gaudiya Misyon'unu düzenliyordu.

sujanarvvuda-radhita-pada-yugam
yuga-dharmma-dhurandhara-patra-varam
varadabhaya-dayaka-pujya-padam
pranamami sada prabhupada-padam

Pek çok adanmış bu şarkıyı kimin yazdığını bilmez. ISKCON tapınağının tamamı bu şarkıyı söylüyor ama kimin yazdığını  bilmiyorlar. Bu Srila Guru Maharaj'ın yazdığı bir eserdir, Sanskrit bir eserdir. 

Ben Nitai-Chaitanya şarkısının gerekli olduğunu hissettim çünkü Mahaprabhu için şarkımız var, oysa Puri Dham'da, Nitai-Chaitanya birlikte yaşıyorlar. Deity'ler Srila Guru Maharaj zamanında tezahür ettiler, ve ben bir şarkı yazabilsem çok iyi olur diye düşündüm. Srila Guru Maharaj o dönemde yaşını belli ediyordu ve artık yazamıyordu. Sonra, Srila Guru Maharaj'dan izin alarak o şarkıyı yazdım. Nitai-Chaitanya'ya arati zamanı adanmışlar tarafından ibadet edilir, ve Nitai-Chaitanya için özel bir arati kirttan çok uygundur.       

jaya guru maharaja karunasagara
sri bhakti raksak deva-goswami sridhara

Eğer herhangi birşey yapmak istersek ilk önce Gurudeva'ya gitmeliyiz. Dolayısıyla Gurudeva'ya 'jaya' sunuyoruz ve iznini alıyoruz. Bizim Srila Guru Maharaj'ımız Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami'dir ve ben Kutsal Lütuflarına 'jaya' sunuyorum.  

prakasile nilachale bhuvanamangala
nitai-chaitanya-deva-seva samujjvala

'Nilachala' Puri Dham demektir. Orada Puri Dham'da, Nitai ve Chaitanyadeva, ikisi birden Srila Guru Maharaj'ın ilahi merhametiyle tezahür etmiş bulunuyorlar ve Onların hizmetleri aralıksız sürüyor.   

gorapreme matoyara nityanandarupa
rasaraja mahabhava chaitanya-svarupa

Ardından simhasanda (altar) yaşamakta olan şahsiyetlerin yüceltilmelerine sıra gelir. Önce Nityananda Prabhu yüceltilir, çünkü biz Nityananda Prabhu'nun lütfuyla Lord Chaitanya Mahaprabhu'nun merhametini elde ederiz. Biz Nitai-Chaitanya diyoruz, ve bu çok uygundur çünkü Nityananda Prabhu Sri Gurudeva'nın formudur, dahası Onun merhameti olmadan Chaitanya Mahaprabhu'nun merhametini elde etmeyiz. Bazen Chaitanya-Nitai diyoruz ama normal olarak Nitai-Chaitanya'dır. Her ikisi de orada duruyorlar ve şartlanmış ruhlara merhametli bakışlarını atfediyorlar. Bir form, Nityananda Prabhu'nun kendinden geçmiş dans ederkenki ruh hali içinde, devamlı bize yararı dokunacak olan, cesur spiritüel serveti veriyor. Biz o serveti mutlulukla uygulayabiliriz. Nityananda Prabhu'nun ruh hali, yukarıda duran sağ eli ve merhametli kutsamalarını veren sol eli ile, hizmetinizi korkusuzca yapacağınızın ruh halidir. Mahaprabhu da oradadır, ancak Rasaraja ve Mahabhava formundadır. Aslında Mahaprabhu'nun formu, Radharani'nin kalbini ve halesini alıp Chaitanyadeva olan Krishna'nın Kendisidir. Bu durumda Rasaraja aslında Krishna'dır, Mahabhava ise Radharani'dir. Krishna ve Radharani her ikisi de orada birin içindedir, ve o da Chaitanya-svarupa, Mahaprabhu'dur. Onun tezahürünü biz simhasanda görüyoruz.                              

kasita-kanchana jini sri-anga labani
duhugale vanamala bhavera dolani

Her ikisi de ayaktadırlar altın gibi parlaklar. Altın keskin bir bıçakla kesildiği zaman parlaklığı giderek daha belirginleşir. Onların altın renkli formları da aynı öyle, mükemmel parlaklığa sahip. Orada değişik güzel çiçeklerden kolyeler var ve o kolyeler Nitai-Chaitanyadeva'nın boyunlarında oynuyorlar. 

murachita kotikama ruparasarange
madhura narttana-bhava varabhaya bhange

Eğer bir kimse Nitai-Chaitanyadeva'nın o ilahi formunu görse aşkın duygularla kendinden geçer. Onlar merhamet bahşetme ruh haliyle, herkesin kalbine dokunarak ve koşullanmış ruhlara akıl almaz bir şekilde koşulsuzca merhamet vererek dans ediyorlar.    

koti-chandra-bhanusobha ratna-simhasane
prema netre dekhe mahabhagyavana jane

Nitai-Chaitanyadeva sabah güneşi ve dolunay gibiler ama bizim bakışımız örtülü. Eğer temiz, sevgi ve şefkat dolu adanmışlık gözleriyle bakarsak, o zaman Onların ilahi formlarını görebiliriz. Ve bu bakış için, Vaisnava'ların merhameti aracılığıyla gelen iyi şansa ihtiyacımız var. O zaman sadhu-sanga, Vaisnava'ların birlikteliği ve onların merhametli bakışı sayesinde, o ilahi formu görebiliriz.     

mrdanga mandira baje susankha-dhvanita
sruti-moli-ratnamala-dipa-nirajita

Burada süslü bir ifade var. Bu tür arati gelince ve biz Nitai-Chaitanyadeva'nın karşısında durup aratiyi gerçekleştirince, ne yaparız? Mrdanga ve karatalları çalarız ve deniz kabuğu borazanı üfleriz. Dışsal olarak bu gerçekleşir ama içsel olarak da böyle olur. Biz panchapati ile, 108 fitilli ghee kandili ile arati yapıyoruz. Dışsal olarak bunu yapıyoruz ve içsel olarak da o aratideki her bir kandilin, sadece kandil değil Vedalar olduğunu görmeye çalışacağız. Vedaların Bhakti-yoga kapsamındaki değişik kısımları, her bir kandilde bhakti-yoga kandili olarak form almış bulunuyor. 108 Upanishadlar ve diğerleri tümüyle bu formu alıyorlar ve o arati aracılığıyla Lord'a ibadet ediyorlar.    

bhuvanamohan duhu rupera arati
gupta-vrindaranyavasi dekhe niravadhi

Prema netra (aşk gözü) ile kim bakarsa, aşkı, gerçek aşkı ve şefkati görecek, ve olağanüstü bir şekilde cezbolacak. Sadece Gupta Vrindavan'da yaşayanlar o türlü bakışla görebilirler. Gupta Vrindavan, Nabadwip Dham demektir. Nabadwip Dham'da yaşayanlar, her zaman Nitai Chaitanyadeva'nın o aratisine bakıyorlar. Her gün bu arati gerçekleşiyor ve Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla Nabadwip'in bu özelliği şartlanmış ruhlara merhametini bahşetmek için Puri Dham'a gelmiş bulunuyor.        

Bu tür Arati sadece Nabadwip Dhambasi'ler tarafından, Sriman Mahaprabhu'nun parshadaları (dostları), ve Mahaprabhu, Chaitanyadeva'ya çok büyük sevgi besleyenler tarafından görülür.  

sri svarupa ramananda rupa-sanatana
raghunatha haridasa gadadhara dhana

Ve Onun yakın dostları, Sri Svarupa Damodara, Ramananda Raya, Rupa Goswami, Sanatana Goswami, Raghunatha Das Goswami, Haridas Thakur ve Gadadhara Pandit bu aratiyi yerine getiriyorlar ve bu aratiyi görüyorlar.

sarvvabhauma gopinatha jivanugajana
dekhena aratisobha durllabha-darsana

Sarvabhauma Bhattacharyya, Gopinath Acharyya ve Jivanugajana, Jiva Goswami'nin sampradayasında yaşayanlar, onların tümü o aratiyi yüceltiyorlar, o aratiye bakıyorlar ve o aratiyi yapıyorlar. Bunu yapmak onlar için çok kolay ama başkaları için çok zor.

nadiya prakase nityananda-gauranidhi
patitapavanaksetra milaila vidhi

Nityananda Prabhu'nun ve Mahaprabhu'nun ebediyen varolduğu Nabadwip Dham'da Gauranga ve Nityananda'nın aratisinin çok ünlü olması bizi çok şanslı kılıyor. Ama bu şans, kader oluşturucumuz Sri Gurudeva'nın merhametiyle patitapavanaksetra'ya, Puri Dham'a verilmiş bulunuyor.     

avichintya nityananda-chaitanya-prakasa
Sri guru-prasade dekhe ei adhama dasa

'Avichintya' akıl almaz demektir. Bu tür arati sadece çok şanslı bir ruh tarafından idrak edilebilir. O bunu görebilir, ve eğer Srila Gurudeva'nın merhametini almışsa o aratiyi yapabilir. Gurudeva'nın merhameti sayesinde Nitai-Chaitanyadeva'nın bu tür tezahürünü ve Onların aratisini kim olsa görebilir ve o sankirttana katılabilir.

Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Calendar