Tanıtım

 

Sri Chaitanya Saraswat Math

Tapınağımızın ve Misyonumuzun 
kısa bir tanıtımı

 

Lütfen saygılarımızı kabul edin. Altın renkli Yüce Lord Sriman Mahaprabhu'nun altın armağanına övgüler olsun. 

Kısaca

 

Sri Chaitanya Saraswat Math, manevi koruyucumuz Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj aracılığıyla Sriman Mahaprabhu'ya ve Sri Sri Radha-Govinda'ya hizmet etme uygulaması içindeki Vaisnava'lardan oluşan bir topluluktur. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj, Hindistan'da 64 şubesi bulunan ‘Sri Gaudiya Math’ın ünlü kurucusu Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un en önde gelen öğrencisi olan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın en önde gelen öğrencisidir. Srila Sridhar Maharaj aynı zamanda Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın, dünya çapındaki ‘Uluslararası Krishna Bilinci Topluluğu’ kurucusunun en yakın kıdemli dostudur. 

Bizim ibadetimiz ana Tapınağımızı: Nabadwip Sri Chaitanya Saraswat Math'ı yöneten Sri Sri Guru Gauranga-Gandharvva-Govindasundarjiu'nun Adını ve Ününü zikretmeye ve yüceltmeye odaklanmıştır. 

Dünyadaki merkezler

Burada, Hindistan, Nabadwip'deki merkezimiz 1941 yılında Srila Sridhar Maharaj tarafından kuruldu. Özellikle 1980 li yıllardan başlayarak gelen çok sayıda Batılının ardından, şu anda dünyanın her yerinde ellinin üzerinde şubemiz ya da bağlantılı Ashram ve Tapınağımız var. Bu merkezler Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Başkan-Sevaite-Acharyya'sı olan Srila Govinda Maharaj'ın direktiflerini izliyorlar. Bizler Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından öngörülen — Sriman Mahaprabhu'nun mesajını bütün dünya anlatmak olan — yolu özenli bir şekilde izleyerek burada Srila Sridhar Maharaj tarafından başlatılan saygın hizmete devam etmeyi ve Batı dünyasına büyük ölçüde Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad tarafından yapılan tanıtımı geliştirmeyi amaçlıyoruz. 

Ayrıcalıklı niteliğimiz

Kuşkusuz benzer amaca sahip olan farklı farklı topluluklar ve guruplar mevcuttur. Bizleri özellikle ayrıcalıklı kılan şey, Srila Sridhar Maharaj'ın Srila Saraswati Thakur'un en önde gelen öğrencisi olduğu ve kendisinin Gaudiya Vaisnava'ların en üstün özlemi olan Rupanuga Sampradaya'yı elinde tutma ve koruyucusu olma yetkisiyle donanmış bulunduğu konusundaki net anlayışımızdır. Bunu bilerek, Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad, Srila Sridhar Maharaj'ı kendi Siksa-Gurusu olarak gördü ve her ikisi uzun yıllar yakın beraberlik içinde oldular. Srila Prabhupad, Srila Sridhar Maharaj'a evinin yanındaki laboratuarının üst katını Kolkata'daki vaaz merkezi olarak kullanması için kolaylık sağladı. O dönemde Srila Govinda Maharaj, Srila Sridhar Maharaj'ın baş öğrencisi, ikisi ile de sürekli beraberdi. O, Srila Prabhupad'dan, diğer şeylerin yanısıra, Srimad Bhagavad-gita'yı öğrendi ve yaşça küçük olarak her ikisine de hizmet etti. Sadece bilgi değil, onların belirgin kutsamalarını da aldı. 

Adanmış hizmetin gelişmesi 

Birbirini izleyen vasiyetlerde, Srila Sridhar Maharaj Srila Govinda Maharaj'ı yegâne halefi olarak tayin etti — daha önce çok ender yapılmış birşey — ve aynı şeyi açıkça, tekrar tekrar ilan etti. Kendi yaşam süresi içerisinde Srila Govinda Maharaj'ı kendisine Halef Acharyya ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Başkanı olarak belirleyip tanıttı. Srila Sridhar Maharaj ve Srila Prabhupad'ın böylesine yüksek övgüleri ve onaylamaları ile o, bütün içtenlikli arayışçılar için doğal bir sığınaktır.   

Yıllar geçtikçe, Tapınak günümüzün özlem içindeki en yüce varlıklarını cezbeden güçlü ve büyük saygınlığa sahip bir kurum olarak gelişiyor. Dünyada yirmiden fazla dilde yayınlanan 200ü aşkın yayınla ve İnternet üzerinden gerçekleşen saygın bir tanıtımla, Sri Chaitanya Saraswat Math sizleri katılmaya, öğrenmeye ve ruhani olarak ilerlemeye davet ediyor.


Yüce Tanrı Krishna ve Koruyucularımız sizlere kutsamalarını bağışlasınlar. 


This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.