Yeni


Math Header

Hac Ziyareti için İpuçları 
(
son güncelleme: 14 Şubat 2008)

Bu sayfa Sri Chaitanya Saraswat Math veya Hindistan'daki merkezlerimizden herhangi birine yapacağınız hac ziyaretinde gerek duyabileceğiniz yararlı bilgileri içeriyor. 

Hindistan'da seyahat etmek ve yaşamak oldukça büyük bir deneyim olabilir! Eğer bu sizin ilk hac ziyaretiniz ise, orada daha önce bulunmuş olan adanmışlarla birlikte seyahat etmenin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. 

Pek çok adanmış, özellikle de belli başlı festivallerde Hindistan'daki Sri Chaitanya Saraswat Math'ımızı ziyaret eder. Lütfen grupla seyahat etme konusunu ayarlayabilmeniz için ülkenizde bulunan Uluslararası merkezlerden birisi ile bağlantı kurun. 

Aksi halde eğer yalnız seyahat etmeye karar verirseniz kapımız her zaman Math'ı ziyaret edenlere açıktır. Sizi en kısa zamanda görmeyi dört gözle bekliyoruz! 

Ve lütfen bilin ki, bilgileri güncel tutmaya çalıştığımız halde seyahat masrafları değişebilir ve değişmektedir, bu bakımdan sayfalarda verilmiş olan rakamları sadece giderleriniz için yol gösterici olarak değerlendirin. 

İngilizce detayların tamamı: Tips for pilgrims

 

Hindistan'daki Math'larımıza Ulaşımla İlgili Yönergeler 

Bu sayfa baş merkezimiz olan Sri Chaitanya Saraswat Math'a ve Hindistan'daki diğer merkezlere nasıl ulaşılacağı ile ilgili yönergeleri kapsıyor.

Pek çok adanmış için en büyük hedef Nabadwip'deki Ana Math'ımızdır. İster Hindistan'a ilk yolculuğunuz olsun ister 'deneyimli' bir hacı olun, buraya ulaşmanın en kolay -- ve önerilen -- yolu Kolkata (önceleri Kalküta) havaalanına gelmek ve ilk önce Kolkata Dum Dum Park Merkezimize gitmektir.

Kolkata'da dinlenebilirsiniz, Prasadam'a saygı sunabilirsiniz ve canlandıktan sonra yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Kolkata merkezimizdeki adanmışlar da eğer isterseniz Nabadwip'e yapacağınız yolculuk düzenlemelerinde size yardımcı olacaklardır. 

Eğer bu, Tapınaklarımıza yaptığınız ilk hac ziyaretiniz ise ve Kolkata havaalanında karşılanmak istiyorsanız lütfen belli bir süre önce bize yazın ve yolculuk programınızı detaylı olarak bildirin. Tren istasyonlarında adanmışlarla buluşmak çok da uygun olmuyor, çünkü trenlerin geliş saatleri kesin değil ve yoğun insan kalabalığı içinde yolcuları bulmak zor. Tren istasyonlarından (parasını önceden gişede ödediğiniz) ' Prepaid taxi'leri bulmak her an mümkün. 

Ziyaretçiler İçin Pratik Öğütler ve Sağlıkla İlgili İpuçları 

Günlük Program 

Srila Govinda Maharaj, kutsal arzusuyla, devoteeler için günlük bir program hazırlanmasını istedi ve [Resepsiyon Kitaplık önünde] Duyuru Panosunda bulunan şu anki çizelgeyi de yeniden düzenledi ve onayladı. Srila Govinda Maharaj şöyle diyor; "Her devotee hergün en azından sabah ve akşam aratilerinde (hizmetlerinde) hazır bulunsun ve Tapınağın herhangi bir hizmetine katılsın."

Srila Govinda Maharaj, Srila Guru Maharaj'ı hoşnut etmek için bütün devoteelerden bu aratilere katılmalarını istiyor. 

Eğer Srila Govinda Maharaj ile özel darshan [huzura kabul] istiyorsanız lütfen bizlere sorun.

Sade Yaşa Yüce Düşün

Başlıca festivallerimiz sırasında genellikle yatak ve diğer gereçler konusunda Math'da eksiklikler olur. Yine de, sevgili Srila Govinda Maharaj'ımız, devoteelerden ve konuklardan eldekilerle yetinmelerini ve 'sade ashram yaşantısı'ndan mutlu olmalarını ister. Sri Chaitanya Saraswat Math'ı karakterize eden 'sade yaşa yüce düşün' ifadesine uymakta birbirimize yardımcı olalım.

Kendi Kendinize Yeterli Olun

Lütfen sağlığınız ve kişisel gereksinimleriniz konusunda mümkün olduğu kadar kendi kendinize yeterli olun, kendi uyku tulumunuzu, cibinliğinizi, yuvalet malzemenizi, ilk yardım malzemesini vs. yanınızda getirin. 

Hizmet İçin Gönüllü Olun

Lütfen, özellikle de hareketli festival dönemlerinde, hizmetle ilgili görevler için gönüllü olun. Resepsiyon Kitaplık Odası dışındaki Duyuru Panosunda pekçok hizmet olanağının listesi ve başka yararlı bilgiler var.

Elektrik Kısıntısı

Saat 17:00 ile 22:30 arası veya jeneratör devredeyken lütfen su ısıtıcı gibi yüksek voltaj çeken elektrikli araçlar kullanmayın.

Su Kısıntısı

Su takviyesi her zaman düzenli değildir; bu nedenle yıkanma kovanızı dolu tutmak ihtiyatlılık olur! Tapınak alanı içerisinde ihtiyacınızı karşılamak için birkaç tulumba da bulunmaktadır.  Şu anda Belediyenin su takviyesi mevcuttur ve Srila Guru Maharaj'ın Yüzüncü Yılı Anma Binasının (Centenary Memorial Building) solundadır. Su temizdir, 06.00 da 11.00 de ve 15.00 de bir saat kadar akar.

Ortak Alanlarda Yıkanma Kuralları

Ortak alanlarda yıkanırken tedbirli olmak gerekir. Erkekler her zaman en azından "gumpcha" giymelidirler, sadece mayo giyemezler. Bayanlar tam giyinik olmalıdırlar, tercihan sari giymelidirler.

Rickshaw Ücretini Önceden Belirleyin

Yolculuk öncesi daima rickshaw ücretini belirleyin. Rupee miktarını parmaklarla göstermek iyi fikirdir.

Sağlıkla İlgili Genel İpuçları

Lütfen sağlığınıza özen gösterin. Hindistan tropik bir ülkedir ve bir yerden bir yere giderken su, iklim ve ortam değişikliklerine karşı Hintliler bile kendi ülkelerinde önlem alırlar. Bu nedenle sağlığınızın iyi olması için:

 • Her zaman kaynamış su veya şişe suyu için. Ya (mineral water) şişe suyu alın veya günlük içme suyunuzu kaynatmak için ufak bir elektrikli araç kullanın.  
 • Kendi tabak ve bardağınızı kullanın ve iyi yıkayın, yemekten önce ve sonra el yıkayın.
 • Pişmiş yiyecekler genelde güvenlidir ve meyveler de iyice yıkanıp soyulmalıdır ve pek çok kere duyduğumuz gibi, çözüm 'Prasadam'dadır'.
 • İshal, soğuk algınlığı, grip, kesikler vs. için ilk yardım malzemesi getirin. Eğer kuşkulanırsanız bir doktora danışın.
 • İhtiyaç duyuyorsanız vitamin veya başka besin takviyesi getirin.
 • Eğer parikramaya katılmayı düşünüyorsanız ayak bakımıyla ilgili ip ucunu okuyun.
 • Sanılanın aksine Nabadwip yılın büyük bir bölümünde çok fazla sıcak olmaz. Gaura Purnima'dan sonraki [Mart ve Nisan] aylar en sıcak ve kuru aylardır. Haziran başı yağmurlar başlayınca hava tekrar güzelleşir ta ki Kasımdan Şubata kadar süren serin ve insanı canlandıran havalar gelinceye kadar.  

Vrindavan ve Govardhan'da aşırı dereceleden daha çok söz edilir. Puri'de ise hava fazla değişim göstermez. 

Math'ın Kuralları

Herhangi bir Math'ımızda kalırken yaptığınız şeylerin, Math'ın itibarının aynası olduğunu lütfen hatırlayın. Bu nedenle Math'larımızda kalanlardan aşağıdaki basit kurallara ve belli başlı konulara uymaları bekleniyor:

 • Kalıştan önce Math sekreteryasından veya yetkili otoriteden izin alın. 
 • Kayıt Defterini ve diğer evrakı gelir gelmez doldurun.
 • Hindistan Hükumetinin bütün yasalarına uyun.
 • Geçerli bir pasaport ve Hindistan vizesi elde edin.
 • Sonraki uçuşunuzun bileti veya onu karşılayacak fona sahip olun.
 • Tapınak kurallarına uyun ve kendinizi hizmete verin.
 • Yöre insanları evlerine davet ederlerse kabul etmeyin.
 • Çevrede herhangi bir ticari işle uğraşmayın [saat, fotoğraf makinesi satmak, vs.].
 • Dhoti [veya sari] giyin ve tilak sürün.
 • Eğer herhangi bir zamanda Math'dan ayrılmanız istenirse gitmeyi kabul edin.

Binalara sadece yabancı ülkelerden gelenler girebilirler. Diğer kişiler Resepsiyon odasında veya diğer toplu kullanım alanlarında ağırlanırlar.

Kutsal Dham'a On Saygısızlık

Ruhani yaşamınızı korumak ve hac ziyaretinizden en üst yararı sağlamak için aşağıdaki Kutsal Dham'a On Saygısızlık'tan kaçınılması gerekir:

 1. Kutsal Dham'ı gözler önüne seren Guruyu küçümsemek veya saygısızlıkta bulunmak.
 2. Kutsal Dham'ın geçici olduğunu düşünmek.
 3. Kutsal Dham'da yaşayanların herhangi birine karşı, veya Kutsal Dham'a gelen hacılardan herhangi birine karşı şiddet kullanmak veya onların sıradan, maddesel olduklarını düşünmek. 
 4. Kutsal Dham'da yaşarken maddesel faaliyetlerde bulunmak.
 5. Deity ibadetini ve Sri Krishna'nın Kutsal Adının zikrini kullanarak para kazanmak veya ticaret yapmak
 6. Kutsl Dham'ın maddesel bir ülkeye veya eyalete (Bengal gibi) ait olduğunu düşünmek veya Yüce Lord'a ait olan Dham'ın herhangi bir yarı tanrının kutsal yeriyle eşit olduğunu sanmak veya Dham'ın alanını ölçmeye kalkmak. 
 7. Dham'dayken günah sayılabilecek eylemlerde bulunmak.
 8. Sri Vrindavan'ın ve Sri Nabadwip'in birbirinden farklı olduğunu düşünmek.
 9. Kutsal Dham'ı öven Shastra'lara sövmek.
 10. İnançsız olmak ve Kutsal Dham'ın ihtişamının hayal ürünü olduğunu düşünmek.

Math'da kalırken lütfen yukarıdaki saygısızlıklardan kaçının.