Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Shyamananda Prabhu

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Affectionate Guidance (Sevgi Dolu Rehberlik) adlı kitabı Bölüm 17'de Shyamananda Prabhu'ya göndermeler: 'Srila Narottama Thakur'a Övgü.


Narottam, Srila Jiva Goswami'den, Srila Kaviraj Goswami'den ve orada Vrindavan'da bulunan pek çok Goswami'den talimat aldı. Narottam çok büyük bir panditti ve Sri Jiva önderliğindeki bütün adanmışlar onun niteliklerini fark ederek ona 'Thakur' unvanını verdiler. Shyamananda ve Srinivas, Narottam Thakur'un yakın dostları ve yaşıtlarıydı.

Srila Jiva Goswami'nin ve diğer Vaishnava'ların ilhamıyla, bu üç büyük adanmış Mahaprabhu'nun vaazını sürdürmek üzere Bengal'e geri gönderildiler. Bengalli Vaishnava'lar, Sri Rupa, Sanatan, Raghunath, Krishna Das Kaviraj, Lokanath Goswami, Gopal Bhatta Goswami, Prabhodananda Saraswati ve diğer Goswami'lerin yazılarını okumaya çok istekliydiler; dolayısıyla Narottam, Shyamananda ve Srinivas Vrindavan'dan Bengal'e giderken o büyük kitapların çok sayıda kopyasıyla birlikte seyahat ettiler.

Sonunda Bengal'in Birbhum bölgesindeki Vishnupur'a geldiler. Bu yörenin Kralı Raja Bir Hambir'di, ancak o bir dacoitti (hayduttu) ve o bölgedeki pek çok hırsızlığa karışmıştı. Kralın bir brahmana astrologu vardı ve kral astrologun hesaplamaları doğrultusunda, bir sonraki soygununu nerede ve ne zaman yapması gerektiğini bilirdi. Astrolog Krala belli bir güzergahtan çok sayıda değerli mücevher taşıyan öküz arabalarının geçeceğini bildirdi, bunun üzerine sevinçten coşan Kral kervanı soymaları için dacoitlerini gönderdi. Narottam ve Vaishnava'lar uyurlarken, Kralın haydutları Goswami'lerin kitaplarının bulunduğu sandıkları çaldılar. Narottam, Srinivas ve Shyamananda çok fazla aradıktan sonra büyük üzüntü içinde kitaplarla ilgili hiçbir ipucu bulamadılar. 

Srinivas Narottam'a Kheturi Gram'a dönmesini emretti, Shyamananda ise vaaz vermeye başladıkları Midnapur'a gitti. Srinivas Acharyya kalmaya ve çalınan kitapları bulmak için çaba göstermeye karar verdi. Srinivas, Raja Bir Hambir'in meclisinde, o gece büyük bir panditin Srimad-Bhagavatam'ı açıklayacağını duydu. Srinivas'ın evinde kaldığı brahmana, toplantıya giderken kendisine eşlik etmesi için Srinivas'ı davet etti. Srinivas kabul etti.

Srinivas, pandit'in Bhagavatam açıklamasını duyduktan sonra, Raja Bir Hambir'e dönüp şöyle dedi, "Srimad-Bhagavatam çocuk oyunu değildir. Bizim en üstün çıkarımız için bu dünyaya inmiş olan aşkın bilgidir; ve bu adam tarafından yapılan açıklamaya tahammül edilemez, onun Srimad-Bhagavatam'ın anlamı hakkında hiçbir şey bilmediği apaçık ortada."

Raja Bir Hambir Srinivas'ın tepkisine çok şaşırdı ve ona sordu, "Öyleyse Bhagavatam'ı sen açıklayabilir misin?"

"Evet yapabilirim," diye cevapladı Srinivas ve vyasasanda yerini alarak, saatlerce konuştu. Onu duyan herkes çok fazla etkilendi ve hep birden, Kral da dahil, onun nilüfer ayaklarına sığındılar.

Kral tevazuyla Srinivas'a yaklaştı, "Prabhu, sen gerçekten de büyük bir Vaishnava'sın, lütfen sana ne hizmette bulunabileceğimi söyle? Nereden geldin? Nerelere yolculuk yaptın?"

Srinivas Acharyya ona şöyle dedi, "Ben Goswami'ler tarafından yazılmış sandıklar dolusu kitap taşıyarak  Vrindavan'dan geldim, ama şimdi hepsi kayıp, kim çaldı bilmiyorum, bu yüzden onları aramak için burada kalıyorum."

Raja Bir Hambir, başı önünde, şu açıklamayı yaptı, "Suçlu benim, o kitaplar benim evimde ve ben her gün onlara ibadet ediyorum. Astrologum bana hesaplamalarının doğru olduğunu ve kitapların, kitap formunda olsalar da, aslında mücevher olduklarını söyledi, dolayısıyla hergün puja sunmamın nedeni de bu." Ve Kral Srinivas'ı kitaplara götürdü.

Haber Narottam ve Shyamananda'ya ulaştırıldı ve  Narottam Thakur büyük sevinç içinde muhteşem bir festival düzenledi. Narottam, Shyamananda, Srinivas ve diğer önde gelen Vaishnava'ların yanısıra, Jahnava Devi Anne de—Sri Nityananda Prabhu'nun shaktisi— festivale  katılmak için oraya, Kheturi Gram'a geldi. Narottam Thakur, Jahnava Devi'ye gerekli ibadeti yaptıktan sonra farklı tapınaklara altı deity yerleştirdi—Sri Krishna, Vallavi-Kanta, Vraj-Mohan, Radha-Kanta, Radha-Raman ve Gauranga. Bir ay sürecek Hari-kirttan festivali de dahil olmak üzere gösterişli puja düzenlemeleri yapıldı

Ve her gün Narottam'ın kirttanında, şanslı olanlar,   Nityananda Prabhu'yu ve Mahaprabhu'yu orada dansederken gördüler, Narottam'ın adanmışlığı böyleydi. Narottam'ı tanıyanlar onu Nityananda Prabhu ile Mahaprabhu'nun bir olmuş enkarnasyonu olarak kabul ettiler. 

Lokanath Goswami'nin sadece bir tek öğrencisi olduğu halde, Narottam herkese Krishna-Prema verdi ve tıpkı Nityananda Prabhu gibi, kim uygundur kim değildir diye düşünmedi. Kim Krishna-Prema istediyse, Narottam bunu onlara verirdi. Bu özel kudret ona Mahaprabhu'nun, Nityananda'nın ve Narottam'ın Gurudev'i olan Lokanath Goswami'nin lütuflarıyla verildi.


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres