Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Srila Gadadhar Pandit

Math'ın websitelerinde Srila Gadadhar Pandit'e ait seçme kaynakçalar. 

Pandit Sri Gadadhar Goswami. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Srila Gadadhar Pandit'in olağanüstü fedakarlığını anlattığı kapsamlı makale. İlk olarak Ağustos 1956'da Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan Bengali makaleden çevrildi, ve İngilizce olarak buraya Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

 Pandit Sri Gadadhar, Tanrı'nın en yakın dostu. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Tanrı'nın en yakın dostunun kalbini anlatıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi.

Audio: Srila Gadadhar Pandit'in Göründüğü Gün. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Hawai'den Madhusudhana Prabhu ile Dum Dum Park Tapınağından telefonla yaptığı konuşma, Kolkata, 2006. 
 
İndirin, ya da çevrimiçi dinleyin (20+ dakika, 4.7 MB mp3 audio) 

 Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. 'İlahi Rehberlik'ten alıntı. Bölüm İki, 'Sri Puri-Dham yolunda' yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj.
"Hem Mahaprabhu'nun duyguları hem Gadadhar Pandit'in duyguları Srila Guru Maharaj'ımız tarafından güzel bir slokada anlatıldı: 'Gadadhar Pandit'in nilüfer ayakları bizim yegane hazinemizdir. O, kendi yaşam kaynağı olan ve
kendisinden her şeyi alan Lord Gauranga'nın gözler önüne serdiği Vipralambha okyanusu kıyısında yaşam sürdü.'"

Puri Sri Chaitanya Saraswat Math, Jagannathdev ve Onun Dham'ı. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın bu özel konuşması, Math'ın dergisi Sri Gaudiya Darshan'ın Jagannathdev Rathayatra sayısında 1995'de yayınlandı. (144 K pdf file.)
"Daha sonraki oyunlarında, Mahaprabhu hemen her gün okyanusa gider ve Sri Gadadhar Pandit'le buluşurdu,
bazen de Sri Gadadhar Pandit Gambhira'ya gider ve Mahaprabhu'ya Srimad Bhagavatam okurdu... Mahaprabhu Srimad-Bhagavatam'ın her harfini Krsna'nın tezahürü olarak görürdü, ve bunu Gadadhar Pandit’in nilüfer ağzından duyduğu zaman çok büyük huzur duyumsar ve tam anlamıyla doyduğunu hissederdi. Sri Gadadhar Pandit Mahapabhu'ya bu şekilde hizmet etti."

'Srinivas Acharyya ve Çalınan Kitaplar.' Bu ses kaydında Srila Gurudev, Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj, Srila Gadadhar Pandit ve Srinivas Acharyya arasındaki Oyunlara değinmeye devam ediyor.

thumbAudio: Srila Gadadhar Pandit. Akşam dersi Sripad B.S. Goswami Maharaj tarafından bu yıl Srila Gadadhar Pandit'in göründüğü gün verildi. "Vahiyle inen gerçek, eğitim aldığınız başka bir konuyu öğrendiğiniz gibi elde edilmeyecektir... Srila Guru Maharaj burada der ki, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun güzelliğini bir an olsun gören on milyon küpid kendinden geçecektir."
3 Mayıs 2011, Dum Dum Park, Kolkata:
63 dakika, 11 MB mp3 audio

thumbAudio: Gaur Gadadhar, yüce saygıdeğer Deity. Sripad Tyagi Maharaj, Gadadhar Pandit'in göründüğü gün vesilesiyle Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 2006 yılında yaptığı konuşmanın çevriyazımını okuyor. "Srila Bhaktivinod Thakur bize söylemiş olduğu için son derece şanslıyız: 'Gaur Gadadhar bu dünyadaki üstün saygıdeğer Deity'dir.' O, (Srila Bhaktivinod Thakur) Nabadwip'de, Svananda Sukhada Kunja'da yaşadı ve orada yaşarken Gaur Gadadhar puja'yı gözler önüne serdi. Srila Bhaktivinod Thakur'un ayrılış günü, Sri Gadadhar Pandit'in ayrılış günü ile aynı gündür."
3 Mayıs 2011, Nabadwip:
46 dakika, 10+ MB mp3 audio

'Nilüfer Gözler -- Nilüfer Gözyaşları: Gadadhar -- Mahaprabhu'nun Vecd Çağrıştıran Yönü,' Sripad Goswami Maharaj'ın yazısı:
'Srila Sridhar Maharaj'ın lütfuyla, bilinçli öz benliğimin aynasına böylesine şaşırtıcı bir kavram yansıtıldı -- son derece güzel, ışıklı bir kavram -- kalbimi saran toz ve ego katmanlarını delip geçti, onun kavramsal ülkesine anlık bir bakış sağladı.'

'Teslim Olmuş İki Ruh,' Sripad Akinchan Maharaj geçen yıl bu kutsal gün üzerinde düşünceye dalıyor (Türkçesi) (kendi yerel sayfamızda da mevcuttur):
'Srila Sridhar Maharaj şöyle der: "Gadadhar Pandit Radharani'nin ruh halini, Onun doğasını, Onun kalbini temsil eder." .... Ve  'Heart and Halo'  (Kalp ve Hale) adlı kitabın sonunda Srila Sridhar Maharaj, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un Gadadhar Pandit'i Srila Bhaktivinoda Thakur'la özdeşleştirdiğini söyler. "Gurudeva'mızın bakış açısı buydu. Onların içindeki aynı kimliği görebildi...."'

'Saklı Bhajan Odası.' Sripad Goswami Maharaj Govinda Kunda, Chandan Yatra Mandir'de bulunan Mahaprabhu Vijay Vigraha'ya Sri Gadadhar'ın bir deitysinin eşlik etmesi konusundaki bir öneriye Srila Gurudev'in cevabını aktarıyor:
"Gaur Gadadhar'ın ibadeti neden Mayapur'da tezahür etmedi? Öncelikle kişi o kavramla ilgili olarak nitelikli hale gelmelidir. Onu sadece teorik olarak anlamakla kalmamalı gerçek hislere sahip olmalıdır. Gaur Gadadhar'ın ibadeti Bhaktivinoda Thakur'un bhajan kutirinde saklı olan derin bhajanıydı."

----------------------------------------------------
Ve ayrıca Sri Gadadhar Pandit'in ayrılış günü için hazırlanan web sayfasında sıralanan linkler:
----------------------------------------------------

Kutsal Bir Gün. Alıntı Sermons of the Guardian of Devotion, (Adanmışlık Bekçisinin Vaazlları) Cilt II, Bölüm 7'den, yazan Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj.
"Sri Chaitanyadev Gaya'dan döndükten sonra Adanmışlık Yönünü ortaya koyunca, bir gün şöyle dedi, 'Gadadhar, sen çocukluğundan beri  Krsna'nın adanmış kulusun, Benim günlerim ise dil bilgisi ve maddesel edebiyat üzerinde konuşarak boşa geçmiş oldu. Oysa sen, Gadadhar, dostum — senin yaşamın çok başarılı. Yaşamında doyuma sahipsin. Sen en baştan beri Krsna-nama'dan hoşlanıyorsun."


Sri Gadadhara Pandit'le ilgili harikulade bir alıntı Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın kitabı Kalp ve Hale'den.


Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'un Ayrılışları. Srila Gurudevlerimizin yazılarından derlenen iki web-sayfası.


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Vaisnava Calendar