Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

En üstün çıkarımızın tohumunu ekiyoruz 

Srila Gadadhar Pandit ve Srila Sachchidananda Bhaktivinoda Thakur'u Kutsal Ayrılış günlerinde övgüyle anarken

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj

Kalp ve Hale'den (Heart and Halo), İkinci Bölüm, 'Kalp ve Hale'

Sayfa Bir | Sayfa İki

Mahaprabhu’nun zamanından bu yana Sri Nabadwip Dham, Champahati’de Sri Sri Gaura Gadadhar Mandir’de ibadeti yapılan Sri Sri Gaura Gadadhar.

"Sanki Mahaprabhu Gadadhar Pandit'in ruhunu alıp götürmüştür ve bedeni orada öylece durmaktadır! Gadadhar Pandit'in durumu budur; neredeyse bomboştur ve Mahaprabhu'yu izlemektedir. Kendi içinde dolu değildir. Birşey, en önemli şey, sahip olduğu kalp Mahaprabhu tarafindan alınmıştır. Bu nedenle onu izlemekten başka seçeneği yoktur."

Gaura-lilada, Gadadhar Pandit dümen tutar, her şey ona aittir; yine de her şeyden yoksun olduğunu, her şeyi Gauranga'nın aldığını kabul etmesi gerekir. O kendisini her şeyi ile Gauranga'ya adamıştır. Dolayısıyla Srila Kaviraja Goswami şöyle der: teho laksmi-rupa, tara sama keha nai; o Gauranga'nın baş enerjisini temsil eder ve kimse onunla kıyaslanamaz. Srila Kaviraja Goswami'nin Sri Gadadhar'la ilgili yargısı budur. O gaura-premamaya'dır, Sri Gaura'nın beden almış aşkıdır.

Gadadhar Das, Radharani'nin hale'sini temsil eder, oysa Gadadhar Pandit Onun ruh hâlini,  Onun yapısını - Onun Kalbini temsil eder*. Sanki Mahaprabhu Gadadhar Pandit'in ruhunu alıp götürmüştür ve bedeni orada öylece durmaktadır! Gadadhar Pandit'in durumu budur; neredeyse bomboştur ve Mahaprabhu'nun peşinden gitmektedir. Kendi içinde dolu değildir. Birşey, en önemli şey, sahip olduğu kalp Mahaprabhu tarafindan alınmıştır. Bu nedenle onu izlemekten başka seçeneği yoktur. Tamamen Mahaprabhu'ya adanmıştır. Gadadhar Pandit'in konumu, oynadığı rol adeta Radharani'ninki gibiydi, Radharani'nin kalbi Krishna tarafından çalınmış, boş bedeni öylece kalakalmıştı. Radha-bhava-dyuti-subalitam naumi Krsna-svarupam: O tamamen Sri Gauranga kavramı ile doluydu. Gauranga ondan her şeyi almıştı, bu yüzden başka seçeneği kalmamıştı; tamamen Sri Gauranga kavramına kapılmıştı, Onun eline geçmişti.

Görürüz ki yaşamı boyunca faaliyeti hep bu türlüydü. Diğer adanmışlardan bazılarına Vrndavan'a gitmeleri emredilmişti, bazılarına oraya gitme izni verilmiştiö oysa Gadadhar Pandit, Mahaprabhu ile birlikte Vrndavan'ı ziyaret etmek istediği hâlde, onun bu isteği reddedilmişti: "Hayır, gitmeyeceksin." Jagadananda Pandit oraya gitmek için ricada bulununca, Mahaprabhu ona tereddüt içinde izin bahşetmişti, "Evet, sen git ancak hep Rupa ve Sanatana'nın rehberliğinde hareket et." Ayrıca, "Bunu yap, şunu yapma." diye bazı özel direktifler de vermişti. Ama Gadadhar Pandit'e oraya gitme izni verilmemişti.

O, Srimati Radharani'yi temsil ediyordu, ancak içinde bulunduğu tuhaf durum şöyleydi: Vrndavan'ın Kraliçesi, ama şimdi Nabadwip'e transfer olmuş. Onun durumu tam tersine dönmüştü; Vrndavan'a giremiyordu! İzin almak için yalvardı ama Mahaprabhu vermiyordu. Şöyle dedi, "Hayır kal ve burada yaşa." Ve o da böyle yapmak zorundaydı. Sri Gadadhar Pandit, Bütünün yönetilen eşini temsil eder. Bütün; yöneten ve yönetilen kısımlardan oluşur. O yönetilen kısmı temsil eder. O Mutlak Gerçeğin bir yarısıdır.  

*Srila A.C. Bhaktivedanta Swami’nin  Chaitanya-charitamrta yorumunda (Ädi-lila, 10.15), Chaitanya ağacının dördüncü dalı olan Srila Gadadhar  Pandit’in, Srimati Radharani ve Lalita-sakhi’nin karışımı olduğu ifade edilir. Panca-Tattva’da Srila Gadadhar Pandit, Lord’un içsel enerjisini yani zevk enerjisini temsil eder. Adi-lila 10.53 de Chaitanya ağacının yirmi üçüncü dalı olan Srila Gadadhar Das’ın, Srimati Radharani’nin ışığı olan 'Candrakanti' ile Lord Balarama’nın en sevdiği kız arkadaşları içinde ilk başta gelen 'Purnananda'nın karışımı olarak kabul edildiği ifade edilir. Böylece Srila Gadadhar Das, hem Chaitanya Mahaprabhu’nun hem de Nityananda Prabhu’nun can dostlarından biridir.

 

Websayfalarını derleyen Damayanti Dasi, BK


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com/ | Main Centres | What's New?