Yeni

 

Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga�ya olsun

          Kolyedeki Mücevher

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj1992 yılında, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın Dördüncü Ayrılış Günü Yıldönümünde konuşuyor 

Bu yazı, ilk olarak 1994 yılında, 'Sri Govinda Dham Dergisi'nin
Sri Vyasa-puja Baskısında, Australya'da yayınlandı.

Web sayfasını derleyen Damayanti Dasi, İngiltere

Kutsal Lütufları Om Vishnupad Sri Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu Acharyya'sı .

"Guru Maharaj, Krishna'nın yüce kuludur, o bu maddesel dünyayı terk ettiği zaman, gökyüzünde kayan yıldız gibi kolyeden değerli bir mücevher düşmüştür."

Uygulama yaşamı için en elverişli olan neyse onu seve seve alırız, elverişli olmayan neyse onu bırakmalıyız. En elverişli olan:  suddha-bhakata-charana-renu, bhajana-anukula.

Bizler her zaman Krishna'nın gerçek kulu olan adanmışın lotus ayaklarının tozunu almaya çalışırız. Eğer ona sığınırsak ve onun öğütlerini yerine getirirsek, kesinlikle yarar sağlarız. Ve şöyle denir, 'Ben sizin hizmetkârınızım, lütfen bana talimat verin ve sizin rehberliğinizde Krishna'nın hizmetini verin.'   Suddha-bhakata-charana-renu, bhajana-anukula. Uygulama içinde olan adanmışların en çok istedikleri şey budur. 

Ve: bhakata-seva, parama-siddhi, prema-latikara mula. Yani, biz eğer Krishna'nın adanmış kullarına hizmet edersek Krishna mutlu olur. Adanmış kulun hizmetinde bulunarak transandantal yararın tümünü elde ederiz. Bhakata-seva, parama-siddhi - demek, Krishna'nın kulunun hizmeti vasıtasıyla çok büyük yarar sağlarız demektir. 

Ve: prema-latikara mula. Bunun anlamı: biz eğer bir adanmış kulu hoşnut edersek, Krishna bana karşı merhametli olur ve Krishna başıma merhametini bahşeder; ve ben Krishna'nın sevgi dolu hizmetini ve Krishna'ya çok daha özel hizmet ruhunu elde ederim ve bu da Krishna-prema'dır. Adanmış kulun hizmeti vasıtasıyla onu da elde edebilirim. Bu birincisi. 

İkincisi: Madhava-tithi, bhakti-janani, jatane palana kori. Madhava tithi. "Madhava," bu sözcük Ma Laksmi Devi demektir, dhava koca yani Narayana anlamına gelir. Bunu başka türlü ifade edecek olursak, ma Radharani demektir ve dhava ise aşık yani Krishna: Bu durumda, eğer bizler Krishna için değerli olan o tithi, ay takvimindeki o gün Krishna'ya ibadet edersek, Krishna daha fazla mutlu olur. Bu bakımdan, Ekadasi, Janmastami, Radhastami, Mahaprabhu'nun Zuhur Günü, Nityananda Prabhu'nun Zuhur Günü, Adwaita Prabhu'nun, Rupa, Sanatana, Svarupa Damodar'ın Zuhur Günleri, bütün tithi, hepsi birden Madhava tithi'dir yani Krishna için değerlidir.

Sri Sri Guru Gauranga Gandharva Govindasundara, Sri Nabadwip Dham

"Kalbim çok kederliydi ama Deity'lerin formuna bakınca.... zihnimde bir parça huzur hissedebildim. Ah, Guru Maharaj bizimleydi ve Deityler bu nedenle  acı çekiyorlardı, şimdi ise Guru Maharaj Radha-Krishna ve Mahaprabhu'nun Oyunlarına katılmaya gitti ve Onlar artık mutlular."

Birşey hatırlıyorum ve o gün çok şaşırmıştım. Guru Maharaj'ın ayrıldığı o gün 12 Ağustos 1988 günü son derece üzgündük, ama Guru Maharaj ayrılmadan önce Dünyada bunun birçok işaretlerini görmüştük. Bir deprem oldu, çok şiddetliydi, altmış yıllık yaşamımda görmediğim kadar şiddetliydi. Ve aniden, başka işaretler de ortaya çıktı! Onları gördükten sonra Ruhani Kardeşlerime dedim ki, "Artık Guru Maharaj'ın bu dünyayı terk etmesi gerekiyor, üç dört gün içinde bu gerçekleşecek. Ve o, bu dünyayı terk ettikten sonra, Dünyada üç dört gün boyunca bu tür belirtiler ortaya çıkacak."

Bu gösteriyor ki, Guru Maharaj Krishna'nın yüce kuludur ve maddesel dünyayı terk edince, kolyenin değerli bir mücevheri düşmüştür, aynı gökyüzünden kayan bir yıldız gibi. Ardından da tekrar bazı karışıklıklar ve belirtiler olması gerekir. Ve aynen böyle oldu. 

Bizler Srila Guru Maharaj'ın samadhisini hazırlarken, Sripad Sagar Maharaj oradaydı. Dandavat'larımı sunmak amacıyla Deity'lerin yanına gelince ve Deity'lerin yüzlerine bakmak için orada durduğumda yüzleri son derece aydınlıktı, çok muhteşemdi, olağanüstü muhteşem ve aydınlıktı ve insan gibi gülümsüyorlardı, özellikle de Radharani ve Krishna ve Mahaprabhu'nun gözleri insan gözleri gibiydi. Benim idrakimin ötesindeydi ve böyle bir günde Deity'lerin neden çok mutlu olduklarını ve neden kalplerindeki duyguyu saklayamadıklarını anlayamadım. Ve bunu gördükten sonra Guru Maharaj'ın Nitya-lila'ya; Krishna, Radharani and Mahaprabhu'nun ebedi oyunlarına katıldığını düşündüm ve bu işaret Deity'lerimizin formunda belli oldu. Kalbim çok kederliydi ama Deity'lerin formuna bakınca ağzım açık kaldı, o forma inanamadım, zihnimde bir parça huzur hissedebildim. Ah, Guru Maharaj bizimleydi ve Deityler bu nedenle  acı çekiyorlardı, şimdi ise Guru Maharaj Radha-Krishna ve Mahaprabhu'nun Oyunlarına katılmaya gitti ve Onlar artık mutlular.

Deity'leri mutlu etmeye çalışmamız gerekir. Bir insan gibi, ama olağanüstü aydınlık, sözle ifade edemem, bütün hayatım boyunca Deity'lerde böyle güzellik görmedim. 

Buna Madhava tithi denir. Krishna, Radharani ve refakatçileri bu maddesel dünyada belirirken ve ayrılırken bütün bu günler adanmış kul için çok kutsaldır - buna Madhava tithi denir. Yani Madhava, mutlu oluyor. O gün Efendimize olan hizmetimizi çok daha fazla yücelterek vermeliyiz ve o günü büyük bir özenle onurlandırmalıyız. 

devam divya-tanum suchanda-vadanam-balarka-chelanchitam
sandrananda-puram sad-eka-varanam vairagya-vidyambudhim
sri-siddhanta-nidhim subhakti-lasitam sarasvatanam varam
vande tam subhadam mad-eka-saranam nyasisvaram sridharam

(yazan Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj)

"Güzel nektar tadındaki şarkılarını tüm cazibesiyle söyleyen Srila Sridhar Dev'in ayaklarına kapanırım. Yeni doğan güneş rengindeki giysileri içinde o, adanmış kulların seçtiği gerçek bir azizdir. Onun bağlarından arınmışlığı ve bilgisi aynı bir okyanus gibidir, tam ve mükemmel değerlendirmelerin hazinesidir. Sevgi dolu adanmışlık anlarındaki aydınlık, saf vecdin mekânı, iyi şans bahşeden, Srila Bhakti Siddhanta'nın en başta gelen izdeşçisi, vazgeçmişlik mertebesinin başta gelen komutanı, efendim, öğretmenim, tek sığınağım, onun, Srila Sridhar Dev'in ayaklarına ibadet ederim."

 

İlgili Linkler:

'Sri Chaitanya Saraswat Math'da Güneş Asla Batmaz' Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın 2003 yılında bu Kutsal Günde, İtalya, Milan'daki Villa Govinda Ashram'da yaptığı konuşmanın transkripti. 

"Chaitanya Saraswat Math her yere gidiyor ve biz de şaşırıyoruz, ama bu, o sazdan odada yaşayan Srila Guru Maharaj'ın vizyonuydu. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın yücelikleri sel gibi akıyor. Şimdi görüyorum ki sizler buraya Macaristan'dan, Almanya'dan, Hollanda'dan, Polonya'dan, Amerika'dan, Fransa'dan, her yerden gelmiş bulunuyorsunuz. Şimdi bu Misyon her yerde ve hissediyoruz ki güneş Sri Chaitanya Saraswat Math'da asla batmaz. Kaliforniya ile Nabadwip arasında on üç saat fark var. Nabadwip'de gece olunca, Kaliforniya'da güneş parlıyor; ve Kaliforniya'da geceyken, Nabadwip'de güneş doğmuş oluyor. Dolayısıyla Sri Chaitanya Saraswat Math'da güneş asla batmaz. Rusya, Sibirya, Alaska. Aklımız almıyor. Benim aklım almıyor."

"Srimach Chaitanya Saraswata Mathavara...." Param Guru Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ın 1941 yılında Ganj kıyılarındaki sazdan bir kulübede yazdığı şiir, gizemli bir şekilde Math'ın gelecekteki yüceliğini önceden anlatıyor:

"Aşkın mihenk taşı olan kutsal Mekan'da, Sri Vrindavan'ın eşi olan
Sri Nabadwip Dham'da, içsel kimliği dağların Kralı Sri Govardhan olan Koladwip'de, düşenlerin hepsini kurtaran
kutsal Nehir Bhagirathi'nin cazip kıyılarında, 
Bütün Tapınakların en büyüğü ve muhteşemi - Sri Chaitanya Saraswat Math yükselir...."

'Arşiv Fotoğrafları: Resimlerle ve Sözlerle Meditasyonlar' Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın beş sayfadan oluşan özlü sözleri ve siyah beyaz fotoğrafları. 

"Gidilecek yer belirlendi, ama o yere nasıl ulaşacağım? Ne zaman ulaşacağım? Beni oraya götürmek üzere yardımıma gelenler--onlar benim ustalarımdır, benim Gurularımdır: Siksa-gurularım ve Diksa-gurularımdır. Oraya gitmeme kim yardımcı olursa o benim Gurumdur. Belirlenmiş olan hedefime, kalbimin en derin özleminin olduğu durağa ulaşmamda kim bana yardım ederse o benim rehberimdir..."

Web sayfasını derleyen Damayanti Dasi, İngiltere