Yeni

 

 

 Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya olsun

Sri Chaitanya Saraswat Math'da 

 

Güneş Asla Batmaz

 

Kutsal Lütufları Srila


Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'dan


Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın 29 July 2003 Ayrılış Gününde, 

İtalya'daki sabah konuşması II. Bölüm


Srila Guru Maharaj'ın kehaneti

  Sri Chaitanya Saraswat Math, Ganj Nehri kıyısında sazdan bir kulübede iken, Srila Guru Maharaj bir sloka yazdı. Otuz iki dakikada Chaitanya Saraswat Math'ı son derece yücelten bir sloka yazmıştı. Akıl almıyor! O zamanlar sadece üzerinde bayrak olan bambudan bir direk vardı, ama bambu çok uzundu ve Guru Maharaj bu slokayı yazdı: "Srimach-Chaitanya-Saraswata-Mathavara-udgita-kirtir jaya-srim...."

Onu çok seven Ruhani Kardeşi, Sri Chaitanya Saraswat Math için toprak vermişti, ama o bile, Srila Guru Maharaj'ın o slokasını duyunca şaşırmıştı. Şöyle dedi, "Sridhar Maharaj, Chaitanya Saraswat Math'ı inanılmaz övgülerle anlatan yüce bir sloka yazdı, oysa biz sadece bir bambu ve bir de bayrak görüyoruz!" Bunu duyduktan sonra,  Guru Maharaj'a söyledim. Guru Maharaj dedi ki, "Satya Babu'ya şöyle söyleyebilirsin: 'Eğer gelirseniz, gelecekte burada neler olacağını görürsünüz!"' Satya Babu, Saraswati Thakur'un çok değerli bir öğrencisiydi.

Bugün görüyoruz ki Sri Chaitanya Saraswat Math, Krishna Bilincini bütün dünyaya yayıyor.  İdrak edilmesi imkansız olan şey, herkesin Chaitanya Saraswat Math bayrağını alıp bir ülkeden diğer ülkeye gitmesi. Sripad Goswami Maharaj, Sripad Siddhanti Maharaj, Sripad Janardan Maharaj ve diğerleri Chaitanya Saraswat Math'ın bayrağını her yere götürüyorlar. Rusya'ya, Ukrayna'ya, Sibirya'ya, her yere  gidiyorlar, aklımız almıyor. Eksi kırk derece soğukta da Krishna Bilincini vaaz ediyorlar. Akıl almıyor. Ben oraya gidemiyorum, ama onlar bütün zorluklara katlanıyorlar. Sripad Goswami Maharaj ve Sripad Siddhanti Maharaj Rusya'ya tüm dikkatlerini verdiler. Şimdi Rusya Chaitanya Saraswat Math'ın büyük bir merkezi. Bu dünyanın her yerine yayılmış bulunuyor. 
Kimin aklı alır!
  Eni boyu beş mil olan bir ashrama sahibiz. Benim aklım almıyor. Kimin aklı alır ki? Ayrıca Kaliforniya'da, okyanustan on dakika uzaklıkta büyük Chaitanya Saraswat Math var. Sripad Janardan Maharaj orada kalıyor ve vaaz veriyor. 100 metre toprak. Akıl almıyor. Avustralya'da 240 metre toprak, otuz dönüm kadar ve iki ashram, buna ek olarak yeni adanmışlar iki tane daha yapıyorlar.  Chaitanya Saraswat Math her yere gidiyor ve biz şaşırıyoruz, ama o sazdan odadaki Srila Guru Maharaj'ın vizyonu buydu.

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın yücelikleri sel gibi akıyor. Şimdi görüyorum ki sizler buraya Macaristan'dan, Almanya'dan, Hollanda'dan, Polonya'dan, Amerika'dan, Fransa'dan, her yerden gelmiş bulunuyorsunuz. Şimdi bu Misyon her yerde ve hissediyoruz ki güneş Sri Chaitanya Saraswat Math'da asla batmaz. Kaliforniya ile Nabadwip arasında on üç saat fark var. Nabadwip'de gece olunca, Kaliforniya'da güneş parlıyor; ve Kaliforniya'da geceyken, Nabadwip'de güneş doğmuş oluyor. Dolayısıyla Sri Chaitanya Saraswat Math'da güneş asla batmaz. Rusya, Sibirya, Alaska. Aklımız almıyor. Benim aklım almıyor.

Ben sadece bir aracım ve Vaishnava'ların adımlarını izliyorum. Onlar önce gidiyorlar ve birşeyler yapıyorlar; Ben ondan sonra gidiyorum ve şaşırıp kalıyorum. Guru Maharaj'ın ne istediğini duyduğumuz için, hepimiz dünyanın her yerinde onun ilahi arzusunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Hala da devam ediyoruz.  Ne diyebilirim? Onun Gurudeva'sı, Srila Prabhupada Saraswati Thakur, onu Batıya göndermek istedi ve o arzuyu bizler aracılığıyla gerçekleştirdi. 

Ben İngilizce bilmiyordum ve Guru Maharaj'a dedim ki, "İngilizce bilmiyorum ama çaba göstereceğim ve vaaz vereceğim." Guru Maharaj dedi ki, "Zamanı gelince, İngilizce sana gelir." Şaşırıyorum ve şimdi bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Şimdi İngilizce birşeyler söyleyebiliyorum. 

İspanyolca konuşanlar dünyasından yüzlerce öğrenci var. Onlar İngilizce konuşamıyorlar ve ben de İspanyolca konuşamıyorum, ama çok mutlu bir şekilde benimle oturuyorlar ve gülümsüyorlar. Ne diyebilirim? Eğer Krishna vermek isterse veriyor. Herkes Krishna Bilincine sahip oluyor, ama eğer bu Krishna'nın isteği olmasa, o zaman mümkün olmaz. 
Srila Saraswati Thakur'un arzusu gerçekleşiyor 
  Bu Srila Saraswati Thakur'un arzusudur. O Krishna Bilincini yaymak istedi ve o arzu sonunda Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafından ifade edildi. Prabhupada her ülkeyi kateden bir tünel yaptı. Batı dünyasının egosunu kırdı. Böylesine büyük birşey yaptı ve biz her ülkede onun adımlarını izliyoruz, her yerde.  Hatta İran'da bile yüzlerce kişi adanmış oldu ve Krishna Bilincini izliyor. Aslında Batı dünyası, Srila Saraswati Thakur'un arzusuyla Prabhupada vermeden önce Krishna Bilincini bilmiyordu. Ve Saraswati Thakur, bütün Batı dünyası için Krishna Bilincini Guru Maharaj vasıtasıyla en latif yol olarak korumak istedi. 

Bugün Kutsal Lütufları sayesinde, nitelikli sannyasilerimiz, adanmışlarımız var ve onlar hala her ülkede vaaz veriyorlar. Bizi izleyen binlerce insan var. Biz idrak edemiyoruz ama bu oluyor ve bu yolla Guru Maharaj'ın lütfuyla Krishna Bilinci bütün dünyaya yayılıyor. O Samadhide oturuyor, kuşkusuz, ama Samadhiden ilahi ışığını bütün sannyasilere ve brahmacharilere gönderiyor. Birkaç gün önce, Paramahamsa Maharaj'ı Venezuela'ya gönderdim. Orada 300 adanmış, şarkı söyledi, dans etti ve Sri Sri Nitai-Gaurachandra Deitylerinin açılışını yaptılar.

Onu Oradan, Güney Afrika'ya gönderdim, orada üç şehirde vaaz verdi. Sonra Türkiye'ye gitti. Orada öylesine çok adanmış var ki ve bu yıl yepyeni şeyler oldu. Türkiye'de sokakta ve çarşıda Paramahamsa Maharaj adanmışlarla şarkı söyledi "Sri Krishna Chaitanya Prabhu Nityananda..." ve, "Hare Krishna Hare Krishna, Krishna Krishna Hare Hare...," bu Mahamantra'yı söyledi. Zorlukla söyledi, bir mucize. Bunu idrak etmemiz imkansız. Ben bile onu öldürebilirler diye korktum. 

Sonra Paramahamsa Maharaj vaaz vermek için bizimle Rusya'ya gidecek. Şimdi üç aydır Nabadwip dışında ve dünyanın her yerinde böyle vaaz veriyor. Bu hafife alınacak bir konu değil; bunu Krishna Kendisi yapıyor. Eğer onların kalbine girmek isterse, Onu kim kontrol edebilir? Aksi halde bu mümkün olmaz. Biz onların dillerini bilmiyoruz, onların kültürlerini bilmiyoruz, hiçbir şey bilmiyoruz ama onlara gidiyoruz ve onlar şarkı söylüyorlar ve Mahamantra ile, Radha ve Krishna'nın Kendisiyle dansediyorlar.

Hayattayken gerçekleştiğini görüyorum 
  Elli altı yıl önce, bu misyona katıldım. O zamanlar bende Srila Bhaktivinod Thakur'un kitabı vardı ve orada Bhaktivinod Thakur, elli yıl içinde bütün dünyanın Mahaprabhu'nun bulunduğu yere geleceğini ve  Mahaprabhu'nun Hintli adanmışlarıyla dans edeceğini söylüyordu.  Biz buna inanmadık. Bunun daha çok sözden ibaret olduğunu düşündük, ama ben hayattayken bunun gerçekleştiğini görüyorum. Sripad Sruta Srava Prabhu burada beyaz giysi içinde, ama her zaman vaaz veriyor ve Rusya'da adanmışlar onu çok seviyorlar. Pek çok kez vaaz vermek, sorulara cevap vermek üzere Rusya'ya gitti ve onlar Misyonumuza katılıyorlar. 


Şimdi St. Petersburg'da çok büyük bir Math var. Tapınak salonu 120 feet uzunlukta ve eni de 75 feet. Kışın ülke çok soğuk olduğu için bütün adanmışlar içerdeler ve evin tamamı sıcacık, dolayısıyla sorun yok. Dışarıda buz var, içeride ise sıcak. Orada üç ayrı bina yaptılar ve Sri Sri Guru-Gauranga-Radha-Madhavasundar oraya yerleştirildi. Adanmışlar zengin bir programla hergün onlara ibadet ediyorlar. Biliyorsunuz, Moskova'da ashramımız KGB nin hemen yanında. Akıl almıyor. Üç ya da dört katlı binamızda çok zengin faaliyet var ve tam da KGB nin bitişiğinde. Orada 100 kişinin çalıştığı bir restoran yaptılar. 100 kişinin çalıştığı yerin ne kadar büyük olduğunu siz tahmin edin. Sri Chaitanya Saraswat Math'ın faaliyeti Srila Guru Maharaj'ın lütfuyla bu şekilde sürüyor. 

Srila Guru Maharaj ilahi vizyonunu yaydı ve o sloka ile Rupanuga kavramının Chaitanya Saraswat Math adanmışları tarafından açıklanacağını ve yayılacağını ifade etti. Onlar bu anlayışı bütün dünyada vaaz ediyorlar. Bu benim Guru Maharaj'ımın ilahi isteği idi ve gelecekte tezahür edeceği kesindir. Guru Maharaj o slokayı altmış yıldan fazla bir zaman önce yazdı ve bugün ben vaaz vermek için yirmiden fazla Hindistan dışına çıktığıma şaşırıyorum ve Sripad Goswami Maharaj, Sripad Siddhanti Maharaj ve Sripad Janardan Maharaj ondan da fazla çıktılar, bu karşımdaki sannyasiler, her zaman vaaz vermeye gidiyorlar, sabahtan akşama kadar. Programları devamlı olarak günde on iki saatten fazla sürüyor.   

Bütün düzenlemeleri yapıyorlar. Büyük salonlar kiralıyorlar, yemek yapıyorlar ve prasadam dağıtıyorlar. Önce bir toplantı, sonra öğle yemeği, sonra toplantı , sonra akşam yemeği. Bu şekilde her şeyi yapıyorlar ve yüz binlerce insan onların konuşma programlarına katılıyor. İnsanların Hari-katha duymak için bilet aldıklarını duydum. Bilet almak! İşte öyle cazip ve prestijli program yapıyorlar. Düşünmek imkansız, ama dinsel konuşmaları dinlemek için insanlar bilet alıyorlar. 

Meksika'da dokuz ashram var, büyük ashramlar. Hükumet ashram yapılsın diye arazi veriyor. Amerika'da altı ashram var. Şimdi Hindistan'da da Math genişliyor. Önce sadece bir ashram vardı ama şimdi Bamunpara'daki, yeni yapılmış ashramla birlikte sekiz ashram var. Bu şekilde, vaaz misyonumuz mutlu bir şekilde sürüyor. 

Sadece Krishna Bilinci ile Mümkün
  Burada İtalya'da nasıl mutlu bir şekilde sürdüğünü görüyorsunuz.  Çok zorluk çekerek dün akşam geldiniz ama görüyorum ki herkesin yüzü çok mutlu. Eğer kalbinizde Krishna Bilinci olmasa bu nasıl mümkün olur? Bu türlü zorluklara katlanmak normalde mümkün değildir ama bu yeni ashramda mutluluk içinde beraber olmak için  çok uzaklardan geldiniz ve ben çok, çok mutluyum, çünkü bir daha gelebilir miyim bilmiyorum.  Eğer mümkün olursa gelebilirim, ama günden güne yaşam süremin kısaldığını düşünüyorum. Ben burada oturuyorum ama ayakta doğru dürüst duramıyorum, iki dakika ayakta durmam gerekiyor, sonra yürüyebiliyorum. Bedenimin hali böyle. Ağır bir spondilitus çekiyorum ve sinir sistemim hasta, ama beynim hala yüzde elli çalışıyor [gülüşmeler].

Son derece mutluyum çünkü Sripad Bon Maharaj merhametiyle Roma'dan geldi, bazı adanmışlarla festivale katılmak için uzun, yedi saatlik bir seyahat. O çok iyi bir Vaishnava'dır ve adını Guru Maharaj verdi: Sri Bhakti Madhur Bon, Onun ilahi formunun en sevecen kalbi. Onun kalbi çok sevecendir.

İngilizce bilmiyorum ama bir şekilde kendimi ifade ediyorum. Pek çoğu geldi: Londra'dan Sri Govinda Prabhu ve Sri Lekha D.D., Almanya'dan Premanidhi Prabhu, eşi ve kızı.... Guru Maharaj'ın rehberliğinde, Krishna Bilincini vaaz etmek için bu türlü bir Vaishnava dostluğuna, Vaishnavaların merhametine sahip olduğum için çok şanslıyım. Kuşkusuz çok, çok şanslıyım. 

[Srila Gurudeva daha sonra konuşmasını 'Sri Rupa Manjari Pada....' söyleyerek bitiriyor.]
Transkript, diğer adanmışların gözetiminde 
Damayanti Devi Dasi ve Vrindavanesvari Devi Dasi