Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj

Sevaite-Başkan-Acharya: Sri Chaitanya Saraswat Math

Kısa tanıtım

 
 

gurvabhista-supurakam guru-ganair asisa-sambhusitam
   chintyachintya-samasta-veda-nipunam sri-rupa-panthanugam
govindabhidham ujjvalam vara-tanum bhakty anvitam sundaram
   vande visva-gurun cha divya-bhagavat-premno hi bija-pradam

"Ben, manevi öğretmeninin en aziz dileğini mükemmel şekilde gerçekleştiren, guru-vargasının hayır dualarıyla harikulade bir şekilde donanmış olan; idrak edilebilir ve idrak edilemez tüm Vedik kavramlarda usta olan; Sri Rupa çizgisinin sadık izleyicisi olan; Srila Govinda Maharaj olarak tanınan; güzel ruhani yapısı tanrısal aşkın hazzıyla coşan; tüm evrenin gurusu olan ve Yüce Tanrı'nın ilahi aşkının tohumunu bahşeden o kişinin kutsal lotus ayaklarına ibadet ederim."

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj
 

Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu dünyada 1929 yılında, Batı Bengal'in Burdwan Bölgesindeki Brahmanpara'da göründü. 1947 yılında gurudevi Om Vishnupad Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın lotus ayaklarına geldi ve o tarihten bu yana sadakatle onun hizmetinde kaldı. 

Tarihsel kaynaklara göre daha en baştan, Srila Sridhar Maharaj'ın en yakın ve sadık hizmetkârı olma konumunu rakipsiz olarak korumuştur, Srila Sridhar Maharaj ise daha en baştan, kendisinden sonra Srila Govinda Maharaj'ın yerine geçmesini arzu ettiğini açıklamıştır. Srila Govinda Maharaj'ın, kendisine 'en sevgili oğlum' diye hitab eden Om Vishnupad Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj'la uzun ve yakın beraberliği olmuştur. 

Srila Sridhar Maharaj, yaklaşık kırk yıl kalbinde beslediği arzusunu gerçekleştirerek 1985 yılında Srila Govinda Maharaj'a sannyasi unvanı vermiş ve onu tartışmasız olarak kendisinden sonra yerini almak üzere Nabadwip - Sri Chaitanya Saraswat Math'ın ve Hindistan'daki ve dünyadaki şubelerinin Başkan-Acharya'sı ilan etmiştir. 

Kendi örnek Manevi Öğretmeni gibi Srila Govinda Maharaj da Sanskritçede ve Bengal dilinde ruhani yaşamı geliştirici değerde saf adanmışlık üzerine sayısız eser vermiştir. Kutsal konuşmaları kitap şeklinde yayınlanmaktadır. 

Srila Govinda Maharaj pek çok kez dünyayı dolaşmış ve Hindistan, A.B.D. Meksika, İngiltere, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Mauritius, Avustralya, Singapur ve Malezya gibi yerlerden binlerce kişiyi kendisine cezbetmiştir.

Kısa Bir Biyografi
 

Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj bu dünyadaki Görünümünü 17 Aralık, 1929 yılında sevgili Gurudev'inin Zuhur ettiği Sripat Hapaniya'ya altı mil uzaklıkta bulunan ve kutsal Gauda-Mandal bölgesinde bulunan Burdwan Bölgesi'ndeki Brahmanpara'da yaptı. 

Oyunlarını bu maddesel boyutun şartlanmış ruhlarının gözleri önüne sererek, henüz on yedi yaşındayken Nisan 1947 de Lord Nrsimhadev'in Kutsal Görünüm gününde, Gurudev'inin, Sri Srila Sridhar Maharaj'ın lotus ayaklarına gelişini sergiledi.  

1988 yılının 12 Ağustos gününe denk gelen Amavasya'da [karanlık ay günü], Srila Guru Maharaj sevgili bhajan yeri olan Nabadwip Dham'daki Sri Chaitanya Saraswat Math'da sessizce Kutsal Samadhi formunu aldığı zaman, bütün adanmışlar bu görkemli ayın görüş alanlarından ayrıldığını hissettiler; yine de Srila Guru Maharaj, ılahi Lütfuyla, adanmış kulların adanmışlık hizmetlerinin rahat bir şekilde sürmesi için  sürekliliğe sahip bir bir ışık kaynağına olan ihtiyaçlarını önceden görmüştü ve bu nedenle Srila Govinda Maharaj'a kutsal Tridanda-Sannyasa mertebesi bahşetmeden üç yıl önce, Sampradaya'sına hiçbir karanlığın girmememesini garantilemek için onu yol gösteren ışık olarak kendi örnek halefi tayin etmişti. 

Sanskrit ve Bengali dillerinde üstün bilgi sahibi olan Srila Govinda Maharaj, örnek aldığı Gurudev'inin yaptığı gibi, bizlere ruhani yaşamımızın gelişmesinde en üstün değere sahip olan pek çok ilahi ve şarkı vermiştir. Sahip olduğu değerli doğal yetenek, Hari Katha [Yüce Tanrı ve Oyunları ile ilgili kutsal konuşmalar] aktarışındaki güzellikle güçlenmiş ve günlük adanmışlık yaşamında, en başından şu ana kadar, Srila Guru Maharaj'ın Hindistan'daki ve Dünya Çapındaki Misyonunu besleme ve ayakta tutma konusunda Gurudev'ine yaptığı yorulmak bilmez hizmetler (Sri Chaitanya Saraswat Math binasının tasarlayan ve inşasına nezaret eden ondan başkası değildi), hep Sri Gurudev'in arzularını yerine getirme doğrultusunda olmuştur.  

Sri Chaitanya Saraswat Math'dan yayılıp bütün dünyayı dolaşan nektarın iksiri Srila Govinda Maharaj'ın şahsında temsil edilen Sri Guru ve Gauranga'nın merhametiyle hâlâ akıp durmaktadır ve onun aracılığıyla akarken iki kat tatlanmıştır.  

Srila Guru Maharaj -- ki kendisi herkes tarafından "Gurular Yapan" olarak ilan edilmiştir -- Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın şahsında bizlere en değerli mücevherini sunmuştur.

Kısa bir Otobiyografi: "Sevgiyle Bağlı"
  Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj Manevî Öğretmeni, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın nilüfer ayaklarında, Sri Chaitanya Saraswat Math'daki ilk günleri sırasında gerçekleşen olaylar üzerinde düşünceye dalıyor. Bu konuşma, Sevgiyle Bağlı, olaydan 50 yıl sonra, burada Math'da yapıldı.