Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj


Kurucu-Başkan-Acharyya: Sri Chaitanya Saraswat Math

 

  devam divya-tanum suchanda-vadanam balarka-celancitam
   sandrananda-puram sad-eka-varanam vairagya-vidyambudhim
sri-siddhanta-nidhim subhakti-lasitam sarasvatanam-varam
   vande tam subhadam mad-eka-saranam nyasisvaram sridharam

 

"Güzel nektarsı şarkılarını tüm cazibesiyle söyleyen Srila Sridhar Dev'in ayaklarına kapanırım. Yeni doğan güneş rengindeki giysileri içinde o, adanmış kulların seçtiği gerçek bir azizdir. Onun bağlarından arınmışlığı ve bilgisi aynı bir okyanus gibidir, tam ve mükemmel değerlendirmelerin hazinesidir. Sevgi dolu adanmışlık anlarındaki aydınlık, saf vecdin mekanı, iyi şans bahşeden, Srila Bhakti Siddhanta'nın en başta gelen izleyicisi, vazgeçmişlik mertebesinin başta gelen komutanı, efendim, öğretmenim, tek sığınağım, onun, Srila Sridhar Dev'in ayaklarına ibadet ederim." [Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj]  


Om Vishnupad Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Hindistan'ın Batı Bengal eyaletindeki Nabadwip'te bulunan Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Kurucu Acharya'sıdır. Kendileri dünyada Batı Bengal, Burdwan, Hapaniya'da 1895 yılında göründü. 

Daha çocukluktan itibaren Sri Chaitanya Mahaprabhu'ya içten gelen bir inancı ve nama-sankirtana karşı doğal bir ilgisi ve yakınlığı vardı; bilgi düzeyi ve dünyasal kayıtsızlığı üstündü. Sri Gaudiya Math'la ilk bağlantısı 1923 yılında oldu, ve 1926 yılında kendisini Guru'sunun, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Goswami Prabhupad'ın Misyonuna tam olarak adadı. 1930 yılında Guru'su kendisine sannyasa verirken, aşkın ad olarak Bhakti Rakshak (Adanmışlık Bekçisi) adını verdi. Hindistanda bulunan pek çok Sri Gaudiya Math'ın kuruluşu, organizasyonu ve bilgilerin aktarılmasında önemli rol oynadı. 

Srila Sridhar Maharaj Sanskrit ve Bengali dillerinde çok sayıda eşsiz spiritüel dua ve  yorumlar yazdı, bu da Vrindavan'ın ünlü Goswami'leriyle ortak olan adanmışlık konumunu ispatlar. Hatta daha da şaşırtıcı olan, onun bu düşünceleri uluslararası İngilizce dilinde ifade etme konusundaki özel yeteneğiydi. Böylece, Kutsal Öğretilerinin çoğu kitap formunda yayınlanmış oldu. 

Srila Sridhar Maharaj ölümlü dünyanın gözlerinden 1988 yılında ayrıldı. O ana kadar, dünyanın her yerinden binlerce kişi öğrencisi olarak ona sığınmıştı. Ayrılmadan önce, herkesin önünde ve son vasiyetine göre sevgili Ruhani Hizmetkârı Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı halefi olarak adlandırdı.

Kısa Bir Biyografi 
 

Kutsal Lütufları Sri Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın kurucusu, 1895 yılında Hindistan'da, Batı Bengal, Burdan Bölgesi, Hapaniya'da, Bhattacarya öğretisini izleyen saygın bir Brahmana ailede dünyaya geldi.  Eğitimini, Baharamapur Universitesinde aldı.

Srila Sridhar Maharaj hayırlı doğumunu Sri Gauda-Mandal'da, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun ilahi oyunlarını sergilediği kutsal topraklarda aldığı için, ta çocukluktan itibaren Sri Chaitanya Sankirtan misyonuna -- Yüce Lord'un Kutsal Adlarının Topluca Zikredilmesi öğretisine doğal bir yakınlığa sahipti. 

Srila Sridhar Maharaj 1926 yılında, Sri Gaudiya Math'a katıldı ve kurucusundan, büyük üne sahip Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Goswami Prabhupad'dan (1874-1937) inisiye alarak öğrencisi oldu. Daha sonra 1930 da kutsal sannyasa [rahiplik] mertebesini aldı. Onun Gaudiya Vaishnavism'in mükemmel ilkelerinin sadık bir vaizi olduğunu farkeden Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Prabhupad ona "Adanmışlık Bekçisi" anlamına gelen "Sri Bhakti Rakshak" adını verdi. Ve Yüce Vaishnava Önder Srila Jiva Goswami'nin, Sanskrit yazılarında ünlü Srimad Bhagavatam yorumcusu Sri Sridhar Swami'ye, bhakti eka raksaka [Yüce Adanmışlık Bekçisi] olarak atıfta bulunmasını tekrarlayarak, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Prabhupad ona Tridandi-Sannyasa ünvanı olarak "Sridhar" adını verdi. Böylece adı Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj oldu.

O Sri Gaudiya Math misyonunun önde gelen vaizlerinden olduğu için Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun öğretilerini yaymak üzere bütün Hindistan'ı dolaştı ve akıcı üslubuyla, Bengali, Hindi, Sanskrit ve ıngilizce dillerinde değişik düzeylerde, üniversitelerde, halk seminerlerinde ve Sankirtan festivallerinde vaazlar verdi.

Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Prabhupad, Srila Sridhar Maharaj'ın Sanskrit dilinde yazdığı, Sri Bhaktivinoda Viraha Dasakam adlı eser için de büyük hayranlığını ifade etmiştir. Ve bu eseri, Sri Gaudiya Sampradaya'nın yüce ideallerinin ve saygınlığının Srila Sridhar Maharaj gibi bilgili ve hassas bir adanmış tarafından mükemmel bir şekilde korunacağını ve vaaz edileceğini gösteren bir işaret olarak kabul etmiştir.  

Bu gerçeği kanıtlamak üzere, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Prabhupad bu ölümlü dünyadan ayrılmadan az önce Srila Sridhar Maharaj'dan huzurunda, tüm Sri Gaudiya Vaishnava topluluğu tarafından en çok saygı duyulan kutsal duayı, Sri Rupa Manjari Pada'yı okumasını istemiştir.

Srila Sridhar Maharaj alçakgönüllü bir Vaisnava olarak anonim kalma eğiliminde olduğu halde, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur Goswami Prabhupad'ın ayrılışından sonra, Srila Sridhar Maharaj'ın ruhani kardeşleri, refakatçileri ve toplum, doğal olarak onu Sri Gaudiya Sampradaya'nın en üst temsilcisi olarak kabul etti. O kutsal görevin ve ilahi ilhamın çağrısıyla Sri Nabadwip Dham'da Sri Chaitanya Saraswat Math'ı kurdu ve yazdığı kısa Sanskrit şiirde Math'ın --  Gurudev'inin, Sri Rupa'nın ve Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun kutsal mesajının vaazedildiği bir barınak olarak -- Katıksız Gerçeğin ve Tanrı Anlayışının dünyadaki samimi ve inançlı arayışçılar arasında kaçınılmaz olarak ünleneceğini ifade etti.  

Srila Sridhar Maharaj sayısız klasik duanın ve Sanskrit and Bengali yorumların yazarıdır. Eserleri bilim adamları, felsefeciler ve dünyadaki adanmışlar tarafından saygıyla anılır. O, saf teslimiyet konusunu kapsayan ve her yerde bütün adanmışlar için bir ders kitabı haline gelmiş olan Sri Sri Prapanna Jivanamrtam'ın, Sanskrit dilinde adanmışlığı inceleyen tezin yazarıdır. 

Seksenli yaşlarına geldiğinde, sadece Hintliler değil Amerika, Avrupa ve bütün dünyadan insanlar, Srila Sridhar Maharaj'ın öğretileri ve şahsiyetinin cazibesine kapıldılar. O en sade koşullarda yaşama alışkanlıklarına sahip olan saf bir aziz olarak tanınırdı. Azizlere has sadeliği, müşfik yapısı ve yaklaşımları büyük saygı ve sevgi uyandırdı. Vahyolunmuş kutsal metinlere olan hakimiyeti ve Sri Gaudiya Vaishnava Siddhanta'nın saf yorumlarını her seferinde yeni bir ışıkla aydınlatmadaki eşsiz üslubu Ruhani kardeşleri, öğrencileri, diğer adanmışlar ve sıradan insanlar tarafından oybirliği ile büyük saygı gördü.   

Srila Sridhar Maharaj'ın banda alınmış dersleri öğrencileri tarafından derlenmiş ve bu tür kayıtlardan, olağanüstü ıngilizce kitapları -- Sri Krishna'yı Arayış (Search for Sri Krishna), Sri Guru ve Lütfu (Sri Guru and His Grace), ılahi Aşkın Altın Volkanı (The Golden Volcano of Divine Love), Kayıp Hizmetkârı Sevgiyle Arayış (Loving Search for the Lost Servant) ve Srila Sridhar Maharaj'ın "Srimad Bhagavad Gita: Güzel Tanrı'nın Gizli Hazinesi (The Hidden Treasure of the Sweet Absolute) yorumu ve açıklaması -- ve diğer kitapları kapsayan geniş bir kitaplık oluşturulmuştur ve daha pek çok yayın da hazırlık aşamasındadır.

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Rakshak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, 12 Ağustos 1988 yılında, ebedi oyunlarına dahil olmak üzere bu dünyadan ayrıldı. Onun ayrılışı Sri Gaudiya Vaishnava semasındaki büyük yıldızlardan birinin ayrılışını değil, ayın kendisinin ayrılışını haber verdi. Hatta Dünya bile bu olayı önceden bildirmek ve dikkat çekmek üzere iki kez sarsıldı. Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da, onun kutsal ibadet yerinde, "Ayrılıkta Beraberlik Tapınağı" (The Temple of Union in Separation) adlı kutsal bir tapınak kuruldu, ibadeti ise nesiller boyu sürecektir.

Srila Sridhar Maharaj en yakın ve baş Sannyasi öğrencisini, Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj'ı, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın ve dünyadaki merkezlerinin Başkan-Acharya'sı ünvanıyla kutsayarak kendi halefi seçti.This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.