Srila Gaura Kisora Das Babaji Maharaj

   
 
namo gaura-kisoraya
bhaktavadhuta-murtaye
gauranghri-padma-bhrngaya
radha-bhava nisevine

"Gurumuzun, Srila Gaura Kisora Das'ın, toplumsal sınıfları aşmış saf adanmışın önünde eğiliyorum; o, Sri Gauranga'nın nilüfer ayaklarındaki arıdır, kalbinin en derin yerinden ebediyen Sri Radha'ya hizmet eder."

[Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj]

Srila Gaura Kisora Das Babaji Maharaj, dünyasal kayıtsızlığın ve adanmışlığa bağlılığın sembolüdür. Kendisi, Srila Jagannath Das Babaji Maharaj'ın babaji öğrencisi olan Srila Bhagavat Das Babaji Maharaj'ın babaji öğrencisiydi. Srila Bhaktivinoda Thakur'un yakın refakatçisi olan Srila Gaura Kisora Das sahte ve profesyonel dindarlığı tartışmaya meydan vermeyecek şekilde reddetti. Sürekli olarak adanmışlık ruhu içinde ilahi ayrılığa yoğunlaşmış olduğu için dış görünüşteki hareketleri sıradan halk tarafından anlaşılamadı.

Srila Bhaktivinoda Thakur'un talimatı üzerine, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur, Srila Gaura Kisora Das Babaji Maharaj'dan kutsal inisiasyon [diksha] almıştır. Srila Gaura Kisora doğası gereği insanlardan uzakta kendisini bhajanaya adamış görünse de, sevgili öğrencisi Srila Bhaktisiddhanta, gurudevasının merhametinin kalbinden taşıp kendisine, yaşamını Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun mesajını yaymaya adaması için ilham verdiğini hissetti.  

Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur saygıdeğer gurudevasının, Srila Gaura Kisora Das Babaji Maharaj'ın yüceliklerini överken şöyle der: "Bütün ruhani bilgiler onun kutsal nilüfer ayaklarının tozunun bir zerresinde saklıdır." This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.