Srila Bhaktivinoda Thakur

 
 

vande bhakti-vinodam
sri gaura-sakti-svarupakam
bhakti-sastrajna-samrajam
radha-rasa-sudha-nidham

"Mahaprabhu'nun ilahi aşkının sembolü olan Srila Bhaktivinod Thakur'a secde ederim. O kutsal metinlerin amacını bilenlerin kralıdır ve o Sri Radha'nın ilahi aşkının okyanusudur."
 [Srila Bhakti Rakshak Sridhar Maharaj]

 
Srila Saccidananda Bhaktivinoda Thakur, Krishna bilincinin on dokuzuncu yüzyıldaki öncüsü, 1838 yılında Bengal'de doğdu. Hindistan'ın ruhani geleneğini ve yazınını korumak için yorulmak bilmeden çalıştı; Sanskrit, Bengali ve İngilizce 100 den fazla kitap yazdı, yayına hazırladı ve bastırdı. 

Srila Bhaktivinoda Thakur, dünyadaki bütün insanların, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Harinam Sankirtan [Lord Krishna'nın kutsal adlarının toplu söylenmesi] bayrağı altında toplanacağını söyleyen saf adanmışlık öncüsüdür. Srila Bhaktivinoda Thakur çok sayıdaki yazıları vasıtasıyla, sahte yorumlar ve yanlış tanıtımlarla yıpranan adanmışlık uygarlığı akımını canlandırarak bir rönesans başlatmıştır.

O, adanmışlık yaşamı sürmek için, Yüce Tanrı'nın saf kullarının hizmetine tam teslimiyeti [saranagati] savunmuş ve bu amaçla kitaplar, dualar, şiirler ve Sansrit, Bengali, Hindi, İngilizce ve diğer dillerde büyük bir yorumlar ırmağı oluşturmuştur. Bu eserler has kullar tarafından kutsal metin kabul edilerek el üstünde tutulmaktadır. Onun sunuş tarzı genelde analitik, sade ve çekiciydi. Kişiyi materyalizme, kurtuluşa ve boşluğa vs., çeken karmaşık felsefe ve doktrinlerin [karma, jnana, sunya-vada, vs.] gerçek adanmışlık özlemi duyanlar tarafından terk edilmesi gerektiğini öğretti; yine de, evrensel açıdan bakıldığında böylesi 'cazip' baştan çıkarıcıların, samimi'yi samimi olmayandan ayırt etmeye yaradığını belirtti. Böylece dünyadaki zeki varlıkların kaçınılmaz olarak Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından verilen ve herkesi kendisine çeken tanrısal aşk yolunun değerini anlayacakları kehanetinde bulundu.   

Srila Bhaktivinoda Thakur, Sri Yoga-Pith olarak bilinen kutsal yeri, Sri Chaitanyadeva'nın kutsal Sri Dham Mayapur'da zuhur ettiği yeri ibadete açmıştır.

 


This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.