Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Mukunda Datta

yazan Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj

Divine Guidance sayfalar 44-45

(İlahi Rehberlik sayfalar 59-60)Mahaprabhu Srivasa Pandit’in evinde yedi gün boyunca Mahabhava deneyimledikten sonra, farklı adanmışlar Onu farklı Formlarda gördüler. Ramachandra’nın adanmışları Mahaprabhu’yu Ramachandra olarak gördüler, Vishnu’nun adanmışları Onu Vishnu olarak gördüler; diğerleri Onu Nrsimhadev Formunda gördüler, diğerleri ise Onu Vishnu’nun değişik enkarnasyonları olarak gördüler.
      
O toplantıda Mahaprabhu Mukunda Prabhu’ya yasak koydu: “Sana darsan vermeyeceğim.” Mukunda göz yaşları içinde, evin dışında kaldı. Adanmışlar onu ağlarken görünce, Mahaprabhu’ya haber verdiler, “Mukunda çok üzgün, Ganj Nehrinde boğularak yaşamına son vermek istiyor. Eğer Senin Formunu göremeyecekse bedenini ayakta tutmak istemiyor. Dışarıda devamlı ağlıyor.”
      
Mukunda adanmışlarla Mahaprabhu’ya mesaj gönderip sordu, “Ne zaman Senin Formunu göreceğim?” Mahaprabhu şöyle cevap verdi, “Beni milyonlarca doğumdan sonra görebilecek.” Bunu duyan Mukunda çok mutlu oldu ve evin girişinde dans etmeye başladı, “Oh, milyonlarca doğumdan sonra Mahaprabhu’yu tekrar görebileceğim! O halde hiçbir sorunum yok demektir. Onun darshanına sahip olmak için milyonlarca doğuma katlanabilirim.”

Bunu duyunca Mahaprabhu mutlu oldu ve dedi ki, “O şu anda milyonlarca doğumu çoktan aştı, artık Beni görebilir—hemen gelebilir.”       

Bunun üzerine adanmışlar Mukunda’yı çağırdılar: “Oh Mukunda, gel, Mahaprabhu seni çağırıyor.” Ama Mukunda şöyle dedi, “Mahaprabhu ‘milyonlarca doğumdan sonra’ dedi, bu durumda şimdi oraya nasıl gidebilirim? Eğer şimdi gidersem Mahaprabhu’nun gerçek Formunu göremem. Sadece milyonlarca doğumdan sonra görebilirim, şimdi değil—eğer Onu şimdi ‘görürsem’ bu Onu gerçekten görmek olmayacak, yanılgı olacak. Öyleyse neden oraya gideyim? Oraya şimdi gitmek istemiyorum.”
      
Gerçek bakış açısı, gerçek vizyon gerekir ve esas olan da odur. Aksi halde, Deity’yi, Dham’ı, ya da herhangi bir şeyi görmek göz egzersizinden ibaret olur; gerçek bakış olmaz ve bundan da gerçek yarar sağlamayız.
 

Ancak Mahaprabhu şöyle dedi, “Şimdi onun milyonlarca doğumu geride kaldı, artık gelip Beni görebilir.”
     
Mukunda hata yaptığı ve bu yüzden Mahaprabhu’nun ilk başta kendisini reddetmesine neden olduğu için kendi kendini çok fazla suçladı. Daha sonra Mahaprabhu ona Kendi gerçek Formunu gösterdi.
     
Esas olan şey budur; adanmışlık ve aşkın bilgi olmadan ne gerçek Vrndavan-Dham’ı, ne de Efendimizin Nama, Rupa, Guna ve Lila’sını (Ad, Form, Nitelikler ve Oyunlar) görebiliriz. Bunların hepsi aşkındır, dolayısıyla onları maddesel gözlerimizle göremeyiz—esas olan şey budur.


Bölümün ya da kitabın tamamını okumak için lütfen indirin: Divine Guidance (pdf book)

(İlahi Rehberlik Türkçe pdf kitap)


Mukunda Datta, a branch of the Chaitanya tree

Chaitanya-charitamrita, Adi Lila 10.40
Translation and purport by Srila A.C.Bhaktivedanta Swami Prabhupad

     sri-mukunda-datta sakha—prabhura samadhyayi
     yanhara kirtane nache chaitanya-gosai


TRANSLATION
Mukunda Datta, a class friend of Lord Chaitanya's, was another branch of the Chaitanya tree. Lord Chaitanya danced while he sang.

PURPORT
Sri Mukunda Datta was born in the Chattagrama district, in the village of Chanhara, which is under the jurisdiction of the police station named Patiya. This village is situated ten krosas, or about twenty miles, from the home of Pundarik Vidyanidhi. In the Gaura-ganoddesa-dipika (140) it is said:

    vraje sthitau gayakau yau
    madhukantha-madhuvratau
    mukunda-vasudevau tau
    dattau gauranga-gayakau


"In Vraja there were two very nice singers named Madhukantha and Madhuvrata. They appeared in Chaitanya-lila as Mukunda and Vasudev Datta, who were singers in the society of Lord Chaitanya Mahaprabhu." When Lord Chaitanya was a student, Mukunda Datta was His class friend, and they frequently engaged in logical arguments. Sometimes Lord Chaitanya Mahaprabhu would fight with Mukunda Datta, using tricks of logic. This is described in the Chaitanya-bhagavata, Adi-lila, chapters eleven and twelve.

When Lord Chaitanya Mahaprabhu returned from Gaya, Mukunda Datta gave Him pleasure by reciting verses from Srimad-Bhagavatam about Krishna-lila. It was by his endeavour that Gadadhar Pandit Goswami became a disciple of Pundarik Vidyanidhi, as stated in Sri Chaitanya-bhagavata, Madhya-lila, chapter seven.

When Mukunda Datta sang in the courtyard of Srivas Prabhu, Mahaprabhu danced with his singing, and when Lord Chaitanya for twenty-one hours exhibited an ecstatic manifestation known as sata-prahariya, Mukunda Datta inaugurated the function by singing.

Sometimes Lord Chaitanya Mahaprabhu chastised Mukunda Datta by calling him 'khadajathiya beta' because he attended many functions held by different classes of nondevotees. This is stated in the Chaitanya-bhagavata, Madhya-lila, chapter ten.

When Lord Chaitanya Mahaprabhu dressed Himself as the goddess of fortune to dance in the house of Chandrasekhara, Mukunda Datta began the first song.

Before disclosing His desire to take the renounced order of life, Lord Chaitanya first went to the house of Mukunda Datta, but at that time Mukunda Datta requested Lord Chaitanya Mahaprabhu to continue His sankirtan movement for a few days more before taking sannyas. This is stated in Chaitanya-bhagavata, Madhya-lila chapter twenty-six.

The information of Lord Chaitanya's accepting the renounced order was made known to Gadadhar Pandit, Candrasekhara Acharya and Mukunda Datta by Nityananda Prabhu, and therefore all of them went to Katwa and arranged for kirtana and all the paraphernalia for Lord Chaitanya's acceptance of sannyas. After the Lord took sannyas, they all followed Him, especially Sri Nityananda Prabhu, Gadadhar Prabhu and Govinda, who followed Him all the way to Purusottam-ksetra. In this connection one may refer to Sri Chaitanya-bhagavata, Antya-lila, chapter two.

In the place known as Jalesvara, Nityananda Prabhu broke the sannyas rod of Chaitanya Mahaprabhu. Mukunda Datta was also present at that time. He went every year from Bengal to see Lord Caitanya at Jagannath Puri.

Linkler:

'Sri Pundarika Vidyanidhi'nin görünmesi'
Sermons of the Guardian of Devotion Vol.2'den alıntı (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları Cilt 2) yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:
"
Mukunda Datta Gadadhara Pandit'e gitti ve ona sordu, "Bir Vaisnava'nın darsanına sahip olmak ister misin?".. .Gadadhar Pandit küçüklüğünden beri Vaisnav'lardan ve Krsna-nama'dan çok hoşlanırdı...Böylece Mukunda Datta Gadadhar Pandit'i Pundarik Vidyanidhi'ye götürdü. Pundarik Vidyanidhi ne biçim bir Vaisnav idi?.. Gadadhar Pandit şöyle düşündü, "Mukunda beni karyolada oturup sigara içen bu lüks düşkünü adama getirdi? Beni ne biçim bir Vaisnav görmeye getirdi?" Büyük hayal kırıklığına uğramıştı ve Mukunda bunu tahmin edebildi."
Devamını okuyun...


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com