Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya 


Sri Vishnupriya Devi
Srila Pundarik Vidyanidhi
Srila Raghunath das Goswami
ve Srila Raghunandana Thakur'un göründükleri gün

Srila Viswanath Chakravarti Thakur
Tridandi Swami Srimad Bhakti Viveka Bharati Maharaj ve
Tridandi Swami Srimad Bhakti Svarupa Parvat Maharaj'ın görünmez oldukları gün

Math'ın websitelerindeki eski kayıtlardan alınan bugünle ilgili kaynakçalar.


thumbAudio: Sri Krishna Vasanta Panchami, 1984. Sri Saraswati Puja günü ve Vishnu Priya Devi, Pundarik Vidyanidhi, Srila Raghunandana Thakur ve Srila Raghunath Das Goswami'nin göründükleri bu özel günde ve Srila Viswanath Chakravarti Thakur, Srimad B.V. Bharati Maharaj ve Srimad B.S. Parvat Maharaj'ın ayrılış gününde yapılan konuşma.
Srila Bhakti Raksak Sridhar Maharaj yukarıda adı geçen tüm şahsiyetler hakkında kapsamlı bir şekilde konuşuyor, 7 Şubat 1984:

 
 

Bugünle ilgili olarak Sermons of the Guardian of Devotion, Vol. II (Adanmışlık Bekçisinin Vaazları, Cilt II) adlı eserden alıntı - yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj:

Kısım Yedi: Kutsal Bir Gün
(Web sayfası Damayanti Devi Dasi tarafından hazırlandı)


thumbAudio: Çok hayırlı bir gün. Srila Sridhar Maharaj Sri Krishna Vasanta Panchami ile bağlantılı olan şahsiyetleri övüyor. "Vishnupriya Devi'nin yaşamı, düşmüşlerin en yukarıya, Krishna'nın, İlahi Aşkın bulunduğu en üstün aşk ülkesine gitmelerine yardımcı olmaktır; orada jiva Krishna'ya çok çok yakın olabilir. Merhamet adaletin üzerindedir. Aşk da adaletin üzerindedir."
Srila Sridhar Maharaj'ın konuşması, 30 Ocak 1982:
(
67+ dakika, 15.5 MB mp3 audio)

thumbVideo: Vasanta Panchami, 2009. Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Mahara tarafından 2 Şubat 2009, Vasanta Panchami günü yapılan kapsamlı konuşma:
Bölüm 1: 27+ dakika, 36+ MB mov video
Bölüm 2: 28+ dakika, 37+ MB mov video


thumbAudio: Vasanta Panchami, 2003. Srila B.S. Govinda Maharaj bugünün Krishna'nın vasanta Rasa Dansı günü olduğunu ve birkaç yüce Vaishnava'nın görünme ve ayrılma günlerinin de bugün gerçekleştiğini söylüyor. Bugün Saraswati'nin puja günü ve Vishnu Priya Devi'nin iyilik dolu görünme günüdür. Srila Gurudev Mahaprabhu'nun shaktisi Vishnu Priya Devi'den söz ederken Mahaprabhu'nun ayrılışından sonra onun Mahaprabhu'nun evinden ayrılmadığını ve pirinç tanelerini teker teker sayarken Krishna'nın Kutsal Adını zikrettiğini, ve zikredilen ölçüdeki pirinçle Mahaprabhu'ya sunmak için bhoga hazırladığını anlatıyor. Gurudev onun hizmetinin çok sessiz ancak önemli ve eşsiz olduğunu söylüyor.
Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın Vasanta Panchami günü yaptığı bir konuşmasından bölüm, 5 Şubat 2003:
  
    43+ dakika, 10 MB mp3 audio


Audio: Sri Vasanta Panchami, 2011. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj, Srila Visvanath Chakravarti Thakur'un bir dörtlüğüne gönderme yapan Srila Guru Maharaj'ın bundan yola çıkarak Nimai Pandit'in sannyas arifesinde, Vishnu Priya'nın sevgi ve şefkat tahtı olan kalbinden nasıl vazgeçmek zorunda kaldığını anlattığından söz ediyor... Lord kullarının ve özellikle de saktisinin malıdır. (Nimai Pandit sannyas almak için ayrılınca) Diğer kişiler kurtuluşun da ötesine geçebilsinler, o şeyi alabilsinler diye Vishnu Priya sahip olduğu şeyden vazgeçmeye isteklidir. Srila Bhakti Sudhir Goswami Maharaj tarafından 8 Şubat 2011'de yapılan konuşma:
    53+ dakika, 9MB mp3 audio


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Vaisnava Calendar