Kitaplar ve Yayınlar

 

Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'nın olsun 

"Sizin Krishna Bilinciniz Nedir?"

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaja

9 Ağustos, 1999

Saint Petersburg, Rusya

İlk önce adanmışlara saygılarımı ifade ediyorum. Şu anda Rusya'dayım. Beni bu ülkeye getirmek isteyen çok sayıda samimi arayışçı var ve Srila Guru Maharaj ve Yüce Tanrı Krishna'nın lütfuyla şimdi burada bulunuyorum. Bu kadar çok samimi arayışçıyı görmek ve onlarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Dinsel mentalite açısından çok aydınlanmışlar. 

Onlar arayış içindeler ve Krishna da onlara bu fırsatı vermiş bulunuyor. Benim de burada bir hizmetim var. Ancak aslına bakılırsa, bunun çok büyük Lütuf olduğunu hissediyorum. Krishna bize karşı çok merhametli ve merhametini bu ülkenin tamamına yaymak için bize bu fırsatı verdi.

Gerçek şu ki bilimsel uygarlık bu ülkede çok büyük harikalar yarattı, çok fazla zenginlik ve bilimsel uygarlık görüyoruz dıştan bakınca, ama buna rağmen onlar özlem içindeler, bu da beni çok fazla cezbediyor. Onlar Krishna bilinci hakkında sorular soruyorlar. Krishna kimdir ve senin Krishna'ndan ne elde edeceğiz, bunu soruyorlar. Neden Hristiyanlık gibi bir başka kampta, başka 'izm'lerde kalmıyoruz? Benim için onlara cevap vermek kolay, dolayısıyla onlarla birlikteyken kendimi çok rahatlamış, çok fazla hafiflemiş hissediyorum. 

Onlara ne cevap verdiğimi söyleyebilirim, "Her ne istiyorsak, hepsi Krishna Bilincinde mevcuttur." Ancak o, saf transandantal boyutta mevcuttur, burada, yaşadığımız bu yerde her şey maddeseldir ve ebediyet yoktur. Belki bizler bu gölge mutlulukla avunmaya çalışıyoruz, ama bu da sonsuza dek bizimle beraber olmaz. Ölüm ve doğum bu küçük fırsatı ortadan kaldırıyor. Oysa kendi özbenliğimizi Krishna Bilinciyle bağlantıya geçirince ve Krishna Bilincini uygulamaya çalışınca, Hari Nam sankirtan vasıtasıyla, en kolay şekilde, aşkın mekanla bağlantı gelir. Hari Nam, Yüce Tanrı'nın ebedi ve aşkın İlahi formu demektir. Bu bakımdan, bir sadhunun, bir gurunun lütfuyla karşımıza çıktığı zaman ve biz onu uygulamaya başlayıp, saygısızlık etmeden Kutsal Adı söyleyebildiğimiz zaman, Onun İlahi titreşim formuyla doğrudan bağlantıya gireriz, titreşim kalbimizde Krishna'nın gerçek formuna dönüşür. 

Bu maddesel dünyada ne istersek hepsi Krishna'nın oyunları içerisinde mevcuttur ve son derece saftır, orada vecd, sevgi, güzellik, cazibe vs...her şey mevcuttur ve Krishna'yla beş tür ilişki vasıtasıyla bağlantı kurabiliriz; uygulanan başka yöntemlerde buna olanak yoktur. O halde eğer Krishna Bilinciyle bağlantı kurmaya çalışırsak ve saygısızlık etmeden uygulama yapmaya çalışırsak, kesinlikle kalbimizde Onun varlığına ulaşırız ve Onun İlahi Oyunlarına içimizde var olan Adanmışlığın beş tür ruh haliyle katılabiliriz. Bunlar, sessizlik, hizmetkarlık, arkadaşlık, ebeveyn ve eş ilişkileridir. Her türlü ilişkiyi geliştirebiliriz. Aslında geliştirme değildir bu, içimizde zaten vardır ve adanmışlık vasıtasıyla kendisini gösterir. Krishna'nın aşkın mekanıyla bu şekilde bağlantı kurabiliriz ve Ona ebediyen hizmet edebiliriz. Bütün özlemlerimiz gerçekleşir. Ardından vecd, Tanrı'ya hizmetin verdiği İlahi Vecd ortaya çıkar. 

Onlar bunu duymaktan çok mutlu oldular. Ve ardı ardına sorular soruyorlar, ben de elimden geldiğince yanıtlıyorum. Binlerce insanın "Sizin Krishna Bilinciniz Nedir?" diye coşkuyla bilmek istemelerini görmek beni çok mutlu ediyor. 

Bir başka zaman buradaki, büyük Rusya'daki vaazımdan sizlere daha çok bilgi vereceğim. Jai Srila Guru Maharaja. 

Saint Petersburg, Rusya

9 Ağustos, 1999