Yeni

Bütün Övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya Olsun Om Vishnupad Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami MaharajPranam-mantra

gurvvabhista-supurakam guru-ganair asisa-sambhusitam
chintyachintya-samasta-veda-nipunam sri-rupa-panthanugam
govindabhidham ujjvalam vara-tanum bhakty anvitam-sundaram
vande visva-gurun cha divya-bhagavat-premno hi bija-pradam

Gurudev'inin en latif arzularını mükemmel şekilde gerçekleştiren; Gurudev'inin yakın dostlarının kutsamalarıyla mükemmel bir şekilde donanmış olan; Vedik bilginin idrak edilebilen ve idrak edilemeyen tüm yönlerinde usta olan; Sri Rupa Goswami Prabhu'nun çizgisinin en önde gelen izdeşçisi olan; güzel, asil, ışık saçan formu adanmışlıkla dolu olan; dünyanın Guru'su olan; ve Yüce Tanrı'ya ilahi aşkla bağlanmanın tohumunu dağıtan Śrīla Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'a tevazulu saygılarımı sunarım.”

 

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın ilk olarak Revealed Truth'da yayınlanmış olan kısa biyografisi


Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu dünyada 18 Aralık 1929 yılında Hindistan'da, Batı Bengal'in Burdwan bölgesinde, kutsal Sri Gaura Mandal ülkesinde Bamunpara olarak bilinen bir köyde göründü.

Srila Govinda Maharaj doğan bir güneş gibi ve nilüferlere çiçek açma ilhamı vererek bir brahman ailede göründü ve Sriman Mahaprabhu'nun ülkesini neşeyle doldurdu. Ataları Sri Nityananda Prabhu'nun izdeşçileri idi, ve çocukluğundan başlayarak Nityananda Prabhu'nun oğlu olan Virachandra Prabhu'nun yerleştirmiş olduğu aile Deity'lerinin, Sri Sri Radha-Gopinath'ın hizmetiyle uğraştı. On yedi yaşında manevi Öğretmeni, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ile karşılaştı.

Gurvabhista-supurakam

O Gurudev'inin en latif arzularını mükemmel şekilde gerçekleştirir.

Gelişinden hemen sonra, Srila Sridhar Maharaj onun ilahi niteliklerini fark etti ve onu Sri Chaitanya Saraswat Math'ın gelecekteki Acharya'sı olarak hazırlayacağını açıkça ilan etti.

Srila Sridhar Maharaj'ın misyonu modern zamanlarda Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından temsil edilen Sriman Mahaprabhu'nun ihtişamını Srila Rupa Goswami Prabhu ve onun izdeşçilerinin öğretileri doğrultusunda ortaya koymaktı. Srila Govinda Maharaj Gurudev'inin bu arzusunu gerçekleştirmek için mümkün olan her yolu uyguladı. Bir matbaa kurdu ve Rupanuga sampradaya'nın Acharya'larının yazılarıyla dolu sayısız kitap ve dergi yayınladı. Hindistan'da Saraswat Gaudiya Vaisnavism ile bağlantısı olan tüm hac yerlerine turlar düzenledi. Sri Chaitanya Saraswat Math'da 1948 yılından bu yana her yıl aralıksız devam eden Sri Nabadwip Dham Parikrama festivalini tesis etti. Math'ın Deity'leri Sri Sri Gandharva-Govindasundar'ın yerleştirilmeleri için düzenlemeler yaptı ve içinde bulundukları kubbeli Tapınağın inşası için gerekli olan fonları topladı. Sriman Mahaprabhu'nun Nam-sankirtan-dharma'sını yaymak ve ruhlara Sri Guru'nun nilüfer ayaklarına sığınma konusunda ilham vermek için hem yakın hem uzak kentlere ve köylere seyahat etti. Onun Gurudev'inin hizmeti için gösterdiği sayısız çabayı özetlemek mümkün değildir.

Srila Govinda Maharaj bir yandan da Srila Sridhar Maharaj'a onun doktoru ve sırdaşı olarak çok yakından hizmet etti. İlişkileri öylesine ileri düzeyde idi ki pek çok kişi onları mükemmel Guru'nun ve mükemmel öğrencinin parlak bir örneği olarak tasvir etti. Srila Govinda Maharaj kendisini Gurudev'inin ayaklarına "şefkatle bağlı" olarak tanımladı, Srila Sridhar Maharaj ise kendisini Srila Govinda Maharaj'a öylesine bağlı hissetti ki bazen birkaç saat bile ondan ayrı kalmaya katlanamadı.

Guru-ganair asisa-sambhusitam

O Gurudev'inin yakın dostlarının kutsamalarıyla muhteşem bir şekilde donanmıştır.

Birlikte yaşadıkları kırk iki yıl boyunca, Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ın ruhani kardeşlerinin çoğuna hizmet etme ve onların Srila Sridhar Maharaj'la olan sevgi dolu ilişkilerini izleme şansına sahip oldu.

Sripad Bhakti Saranga Goswami Maharaj, Sripad Bhakti Prajnan Kesav Maharaj, Sripad Bhakti Vichar Jajavar Maharaj, Sripad Bhakti Dayita Madhav Maharaj, ve Sripad Bhakti Kamal Madhusudan Maharaj gibi önde gelen vaizler Srila Sridhar Maharaj'a saygılarını sunmak üzere Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelirlerdi, ve oradayken de her zaman şefkatle Srila Govinda Maharaj'a cesaret verirlerdi. Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur'un kızkardeşi, Srila Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın kızkardeşi Bhavani Didi, ve Srila Sridhar Maharaj'ın kızkardeşi Rama Didi, ve diğer asil hanımefendiler de gençliğinde Srila Govinda Maharaj'ı kutsadılar.

Srila A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad kırklı yılların sonlarında ve ellili yılların başlarında Sri Chaitanya Saraswat Math adına Kolkata'da bir vaaz merkezi oluşturdu. Genç bir brahmachari olarak, Srila Govinda Maharaj her yıl birkaç ay Srila Swami Maharaj'ın yanında kalırdı. Srila Swami Maharaj her gün ona Srimad Bhagavad-gita'dan ayetler öğretirdi, ve o da Srila Swami Maharaj için yemek yapardı. Bu dönemde Srila Swami Maharaj onu Back to Godhead dergisinin ilk dağıtıcısı şeklinde görevlendirerek bir vaiz olarak da eğitti. Srila Govinda Maharaj Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sri Gaudiya Darsan dergisine başladığı zaman, Srila Swami Maharaj hizmeti için bir teşekkür mektubu yazdı: "[Senin yazın] sadece eğlenceli değil aynı zamanda da eğitici. ... Zaman içerisinde sen gazetecilik sanatında büyük bir mizahçı olabilirsin. Manevi Öğretmeninin tüm merhameti seninle ve gelecekteki ilerlemelerin için onun kutsamalarına güvenebilirsin. Sana samimiyetle başarılar diliyorum. Hiç kuşku yok ki sen şimdi varnashram-dharma'nın en üst mertebesindesin, ama biz senin sevgili evlatlarımız kategorisinde olduğunu unutamayız. Sana beslediğimiz bu türlü bir evlat sevgisini unutamayız, ve senin her bakımdan ilerlediğini görünce kalbimiz mutlulukla doluyor."

Chintyachintya-samasta-veda-nipunam

O, Vedik bilginin idrak edilebilen ve idrak edilemeyen tüm yönlerinde uzmandır.

Srila Govinda Maharaj'ın vahiyle inen yazıtlara olan hakimiyeti onunla karşılaşan herkesi hayrete düşürdü. Çocukluğundan beri olağanüstü bir hafızaya sahipti, ve Math'a geldiği zaman Gurudev'inin emri ile yüzlerce şarkıyı ve binlerce ayeti çok çabuk ezberledi. O zamandan başlayıp son günlerine kadar Srimad Bhagavad-gita'yı, Sri Chaitanya-charitamrita'yı, Srimad Bhagavatam'dan pek çok bölümü, ve diğer metinlerden sayısız ayeti ezbere rahatça okuyabildi. Katıldıktan sonra bir iki yıl içinde, Guru olan ruhani kardeşlerinin pek çoğundan çok daha büyük bir yetkinlikle konuşma yapabiliyordu. Srila Govinda Maharaj'ın kutsal metinleri anlatma ve açıklama kapasitesi Srila Sridhar Maharaj'ı öylesine hoşnut etti ki Srila Govinda Maharaj sadece iki yıllık bir brahmachari iken, Srila Sridhar Maharaj ona 'Vidya Ranjan' [bilgisi başkalarına haz veren] ünvanını verdi.

Srila Sridhar Maharaj ayrıca son arzusu ve vasiyeti olarak şu ifadede bulundu: "Her şeyin ötesinde, benim ve Manevi Öğretmenimin ortaya koyduğu şekliyle bhakti'nin mükemmel tartışma kabul etmez (aksiyomatik) gerçeği doğrultusundaki felsefede onun [Srila Govinda Maharaj'ın] ünlü ve sarsılmaz bir konumda olduğu oy birliği ile kabul edilmiştir."

Srila Govinda Maharaj Sanskrit ve Bengali dillerinde sayısız şiir ve makale yazdı, ve onları Sri Chaitanya Saraswat Math adına çıkarmakta olduğu dergide, Sri Gaudiya Darshan'da yayınladı. Yazıları siddhanta ile zekayı, tatlılığı ve mizahı karıştırıyor, hem kalbi hem de aklı yumuşatıyordu. Srila Sridhar Maharaj'ın yazılarını Srila Rupa Goswami Prabhu'nun yazılarından farksız görerek saygı duyan onun ruhani kardeşleri zaman zaman Srila Govinda Maharaj'ın yazılarının Srila Sridhar Maharaj'a ait olduğunu sanırlardı.

Srila Govinda Maharaj'ın uzmanlığı kutsal metinlerin teorisini aştı; o liderlikte, organizasyonda, kaynak yaratmada, inşaatta, inek bakımında, bahçıvanlıkta, ve yemek yapmada ustaydı. Math'ın yöneticisi olarak, olağanüstü zekası sayesinde bütün hizmetlerde başarı kaydetti ve kutsal metinlerin öğretilerini zamana, yere, ve koşullara göre ustaca uygulamaya koyabildi.

Sri-Rupa-panthanugam

O, Srila Rupa Goswami Prabhu'nun çizgisinin rakipsiz takipçisidir.

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, Srila Bhakti Siddhanta Saraswati Thakur tarafından Rupanuga sampradaya'nın ışık saçan Acharya'sı olarak yetkiyle donatılmıştı. Bu dünyadan ayrılışı sırasında Srila Saraswati Thakur, Srila Sridhar Maharaj'dan sampradaya'nın marşını, Sri Rupa Manjari Pada'yı söylemesini istedi. Srila Sridhar Maharaj'ın sevgili öğrencisi olarak, Srila Govinda Maharaj, ve sadece Srila Govinda Maharaj, ona bu şarkıyı uygun ortamlarda söyledi. Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'a hizmetkar olarak, arkadaş olarak, ve şefkat dolu hami olarak hizmet etti. Rupanuga sampradaya'da anlatılan Guru ve öğrenci ilişkisinin tüm aşamaları Srila Govinda Maharaj ve Srila Sridhar Maharaj arasında mevcuttu. Srila Govinda Maharaj'ın Srila Sridhar Maharaj'a olan hizmeti Sri Rupa Manjari Pada'nın anlamını örnekliyor, bu demektir ki, Sri Rupa'nın (Sri Guru'nun) hizmeti insanın hayatı, serveti, çoşkusu, doyumuher şeyidir .

Govindabhidham

O Srila Govinda Maharaj olarak bilinir.

Srila Sridhar Maharaj 1985 yılında Srila Govinda Maharaj'a 'Bhakti Sundar Govinda' adını vererek sannyas bahşetti. Srila Govinda Maharaj bir keresinde Srila Sridhar Maharaj'a adıyla ilgili soru sordu, Srila Sridhar Maharaj ise şöyle cevapladı, "Benim Deity'm Govinda, benim kunda'm Govinda, o halde senin adın da Govinda olmalı."

Srila Sridhar Maharaj Math'ını Sri Govinda Kunda'nın kıyısında kurdu ve onun baş Deity'si olarak Sri Govindasundar'ı yerleştirdi. Hem bu yeri hem de Lord'un bu formunu kalbinde sevgiyle taşıyarak, en sevgili yakınına, paha biçilmez mücevher olarak değer verdiği Srila Govinda Maharaj'a Govinda adını verdi. (Govindabhidham Indirasrita-padam hastastha-ratnadivat).

Ujjvalam vara-tanum bhakty anvitam sundaram

Onun güzel, yüce, ışık saçan formu adanmışlıkla doludur.

Srila Sridhar Maharaj'ın Srila Govinda Maharaj'a derin saygısı vardır. O şöyle dedi, "Aslında pek çok bakımdan o benden daha nitelikli." Ayrıca: "O [bana] önceden edindiği bir zenginlikle geldi"; "O doğal bir paramahamsa'dır"; "Onun hizmeti asla nirguna boyutundan ayrılmaz"; ve "Eğer onu daha yakından tanıyacak olursanız, onun ne tür bir aşkın karaktere sahip olduğunu anlarsınız."

Srila Govinda Maharaj gittiği her yerde Vraja Dham atmosferini yarattı. Onun dış görünüşteki sade, ama derinden müşfik ve yüce şahsiyeti ancak aprakrita ülkesinin bir tezahürü olarak anlaşılabilir. Ondan büyük olanlar, onun yaşıtları, ve onun takipçileri onun formunun güzelliğine, herkesle olan doğal ve samimi iletişimindeki tatlılığa ve güce hayran oldular. Onun kalpleri fetheden şefkati binlerce kişinin kalbinde uykuda olan adanmışlık ruhunu uyandırdı ve onlara yaşamlarını Sri Guru ve Sri Gauranga'nın hizmetine adamaları konusunda zorla ilham verdi.

Visva-gurum

O dünyanın Guru'sudur.

Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad yetmişli yılların ortalarında Srila Govinda Maharaj'a öğrencilerine vaaz vermesi için kendisiyle birlikte dünya turuna çıkmasını rica etti. Srila Govinda Maharaj Srila Sridhar Maharaj'ın özel doktoru olduğu için ve o dönemde Srila Sridhar Maharaj'ın sağlığı değişken olduğu için, Srila Govinda Maharaj reddetti. O dönemde hem Srila Sridhar Maharaj hem de Srila Swami Maharaj onun gelecekte dünyayı dolaşacağı ve takipçilerine saf adanmışlık yolunda ilham vereceği ön görüsünde bulundular.

Seksenlerin başlarında, Srila Swami Maharaj'ın genelde Batılı olan öğrencileri ve hayranları, rehberlik ve himaye arayışı içinde sıklıkla Sri Chaitanya Saraswat Math'a gelmeye başladılar, Srila Sridhar Maharaj ileri yaşı ve bozuk sağlığı nedeniyle onları hemen kabul etmedi. Ancak Srila Govinda Maharaj'ın Srila Sridhar Maharaj bu dünyadan ayrıldıktan sonra onlara bakacağına dair söz vermesi üzerine Srila Sridhar Maharaj onları himayesine aldı ve inisiasyon verdi.

Srila Sridhar Maharaj'ın 1988'de ayrılışından sonra, Srila Govinda Maharaj, Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Başkan-Sevaite-Acharya'sı olarak, on sekiz yıl içerisinde dünyayı yirmi dört kez dolaştı. Altı kıtada yüzden fazla merkezin açılışını ve yirmi dilde 350'nin üzerinde yayının dağıtımını denetledi. O dil ve kültür sınırlarını aştı ve kalpten kalbe bağlantı kurarak her yaştan binlerce insana ilham verdi. Sevinçten ışık saçan bir tebessümle sıklıkla şunu hatırlardı, "Sri Chaitanya Saraswat Math'da güneş asla batmaz."

Divya-Bhagavat-premno hi bija-pradam

O Yüce Tanrı için olan ilahi aşk tohumunu dağıtır.

Srila Sridhar Maharaj 1986'da neredeyse kırk yıldır kalbinde beslediği arzuyu gerçekleştirdi ve Srila Govinda Maharaj'ı Sri Chaitanya Saraswat Math'ın ve dünyadaki tüm merkezlerinin Başkan-Sevaite-Acharya'sı tayin etti. Ondan sonra Srila Govinda Maharaj Sri Chaitanya Saraswat Math'a yaklaşan samimi arayışçıları Sri Guru ve Sri Gauranga'nın hizmetine inisiye etti. İnisiasyon bir tohumun, ilahi aşk tohumunun kalbe ekilmesine benzer. Tohumlar meyve versin diye nasıl beslenmeli ve korunmalı ise, Srila Govinda Maharaj da Srila Sridhar Maharaj'ın öğrencilerine, Srila Swami Maharaj'ın öğrencilerine, ve kendi öğrencilerine uygulama yaşamlarında şefkatle rehberlik yaptı. Onun bilgeliği, deneyimi, karakteri, ve cazibesi herkesin kalbine derin inanç ilham etti, ve onun talimatı uygun ve iyi olmayan her türlü şeyi bertaraf etti. O içinde bulundukları duruma bakmadan, herkese cesaret verdi, ve erdemi, samimiyeti, sevgiyi, ve şefkati vurguladı. O kendi örneğiyle gösterdi ki Sri Guru ve Vaishnava'ya hizmet etmek ve Sriman Mahaprabhu'nun sankirtan-dharma'sını uygulamak Vraja Dham'da Radha-Krishna'nın hizmetine giden gerçek yoldur. Onun en baş tavsiyesi Sriman Mahaprabhu'nun Kutsal Adı zikretme formülüne: alçakgönüllü olma, hoşgörülü olma, ve karşılık beklemeden başkalarını onurlandırma öğretisine sıkı sıkıya bağlı kalmaktı.

Ardından

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj bu dünyadan 27 Mart 2010'da ayrıldı. O günden sonra onun Samadhi Mandir'i, Sevgi ve Şefkat Tapınağı, onun onuruna Nabadwip, Sri Chaitanya Saraswat Math'da kuruldu, onun sadık takipçileri ise Sri Guru ve Sri Gauranga'ya onun talimatı doğrultusunda hizmet etmeye devam ediyorlar.

Ayrılmadan önce, Srila Govinda Maharaj Srila Bhakti Nirmal Acharya Maharaj'ı kendi Halefi ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Sevaite-Başkan-Acharya'sı ilan etti, ve Sri Chaitanya Saraswat Math'ın dünyada gelişmesine önderlik etmeleri için Batılı ülkelerden Acharya'lar tayin etti.

Srila Govinda Maharaj'ın ilahi lütfu onun samimi takipçilerinin kalplerinde ve onun ilahi talimatı aracılığıyla ışık saçmaya devam ediyor.