Yeni


 

 

 

 Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya      

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ı anarken

Srila Guru Maharaj'ın 2005 Ayrılış Festivali için yazan Jagamohini Devi Dasi

sri-svarupa-raya-rupa-jiva-bhava-sambharam 
varna-dharmma-nirvvisesa-sarvaloka-nistaram 
sri-saraswati-priyan cha bhakti-sundarasrayam 
sridharam namami bhakti-raksakamjagad-gurum
~Srila B.S. Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından yazıldı ve çevrildi.

"Mahaprabhu'nun ilahi anlayışını taşıyan ve onu Svarup Damodar'ın, Ramananda Raya'nın, Srila Rupa Goswami'nin, Jiva Goswami'nin vb. öncülüğündeki çizgi doğrultusunda besleyen; ve tanrısal vaaz etkinliklerinin, şartlanmış ruhları ayrım yapmadan ve varna-dharmma (ırk, sınıf, din v.b.) veya günahkarlık derecesi gözetmeden bu maddesel dünyadan  kurtardığı; ve Gurudev'in, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur'un en sevgili hizmetkarı ve Sri Bhakti Sundar Govinda'nın yegane sığınağı olan - o kişinin, tüm evrenin ilahi koruyucusu Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın önünde eğilirim."

      Kusursuz Vaisnava

Kutsal Lütufları Srila Thakur Bhaktivinoda, adanmışlığın zor ve tehlikeli yolunda olan özlem içindeki izdeşçileri koruyan yüce ve lekesiz Vaisnavaları anlatırken onları raksakas yani koruyucular olarak tanımlamıştır. Kutsal Lütufları Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, Srila Guru Maharaj'ı sannyas mertebesiyle kutsadığı zaman ona kutsal 'Bhakti Raksak Sridhar' - Adanmışlık Bekçisi ünvanını vermiştir.

Günlük, sayısız ruhani konuşmasında, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, kırılgan adanmışlık sarmaşığını koruyarak, özlem içindeki adanmışları cesaretlendirdi, ilham verdi ve besledi. Aynı zamanda adanmışlığın ilahi öğretilerinin saflığını koruyor ve ayakta tutuyordu. Srila Saraswati Thakur, Srila Guru Maharaj'ın Sanskrit şiirinden ve Srila Bhaktivinoda Thakur'dan ayrılışın derin ve özgün duygularını ifade şeklinden çok hoşnut kalmıştı. Yapıtın stili hakkında yorumda bulundu ve şöyle dedi, Srila Guru Maharaj vasıtasıyla, Srila Bhaktivinoda Thakur şahsen bu saf ayetlerde zuhur etmiş. Param Guru Maharaj, kendisi bu dünyadan ayrıldıktan sonra, Srila Guru Maharaj'ın Vaisnava Sampradaya'daki adanmışlık standardını koruyacak nitelikte oluşuna olan inancını ifade etmiştir.  

Srila Guru Maharaj'ın oyunları sınırsızdır. Onun yüce ve zarif lütfu sonsuzdur. Srila Krishna Das Kaviraj Goswami, Vaisnava'ların emriyle yazdığı halde, Lord Gaurahari'nin oyun okyanusu dalgasından bir tek damlanın sadece bir zerresini aktarabildiği için kederlenmiştir.

pana yanra ajna-dhana,   vrajera vaisnava-gana
vandon tanra mukhya haridasa
chaitanya-vilasa-sindhu   kallolera eka bindu
tara kana kahe krsnadasa  
~Cc Madhya 2.95

Aynı onun gibi, Srila Guru Maharaj'ın lotusa benzer saflığını, aşkın idrakini ve kalpleri eriten tevazusunu yüceltecek sözleri bulmak imkansızdır. Onun merhameti bütün yönleri cezbeder.

 

        En Üstün Özün Mücevherleri

Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj bir keresinde şöyle dedi,  Srila Govinda Maharaj Srila Guru Maharaj'ın ara sıra bir sloka mücevherini, küçük bir çocuğun en sevdiği bilyesini oyuna sürüşü gibi paylaştığını hatırlamaktan mutluluk duyar. Ama bu mücevherler en üstün öze sahiptiler. Srila Guru Maharaj hiç durmaksızın Hari-katha'nın tatlılığını tadardı. O tatlılığın, o sarhoşluğun Krishna'nın hizmetkarları vasıtasıyla aşkın dünyadan aşağıya indiği anlatılır. O hizmetkarlar "vecd içinde dans ederler ve zikir yaparlar ve böyle yaparken o vecdin bir parçası oraya buraya sıçrar ve biz de onu kolayca elde ederiz."

Srila Guru Maharaj şöyle yazdı, "Ben o vecdin damlalarını Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'da bir araya getirdim. Siz alın ve nasıl birşey olduğunu kendiniz tadın."

sri-srimad-bhagavat-padambuja-madhu-svadotsavaih sat-padair
niksipta madhu-bindavas cha parito bhrasta mukhat gunjitaih
yatnaih kinchid ihahrtam nija-para-sreyo 'rthina tan maya
bhuyo-bhuya ito rajamsi pada-samlagnani tesam bhaje
~Sri Sri Prapanna-jivanamrtam 10.14

 Kutsal Hizmetkar'da Srila Govinda Maharaj şu yorumu yapmıştır, "Bence bu, hayatım boyunca elde ettiğim en üstün slokadır ve anlamını açıklamaya çalışacağım

'Bhagavan Sri Krishna'nın lotus ayaklarında bal vardır. Adanmış kullar onu yücelterek tadına bakarlar; bal bir damla değil adeta bir okyanustur. Onu tadarlar ve sarhoş olurlar. Zikir yaparlar, Lord'larının ihtişamını anlatırlar ve bal akar. O baldan birkaç damla bu dünyaya iner ve ben çabucak o bal damlalarını toplarım ve bir kapta biriktiririm ve o Sri Sri Prapanna-jivanamrtam'dır. Kendi iyiliğim için ve arayışçıların iyiliği için bunu kitap şeklinde sunuyorum. Bunu alın ve beni kutsayın.'

"Bu, basit olarak, o slokanın anlamıdır ve hayatımda duyduğum en üstün sloka budur. Ben her zaman bu slokayı söylerim...."


  Yegane Sığınağım Manevi Ustamdır

 

Kutsal Hizmetkar'da Srila Govinda Maharaj, Guru Maharaj'ın en sevdiği yiyecekleri anlatıyor: doğal portakal suyu (az şekerli), chola dahl, alu-bhaja (kızarmış patates) ve hergün  muri (patlamış pirinç). Ayrıca alu-bhaja,  alu-dam (patates curry) ve samosa ile puri yemeyi severdi.

O Srila Bhaktivinoda Thakur'un Saranagati'si ve Narottam Das Thakur'un bhajanlarındaki pek çok slokayı, ayrıca kendi bestesi olan Sujanarbbuda Radhita'yı sever ve takdir ederdi.... Durmadan farklı slokalar söylerdi ve özellikle Sri Chaitanya-charitamrta, Madhya-lila'nın ikinci bölümündeki parçalardan pek çoğunu severdi. Srila Guru Maharaj durmadan, "Dayal Nitai, Dayal Nitai, Dayal Nitai." diye zikir yapardı. O, "Benim tek umudum 'Dayal Nitai, Dayal Nitai.'dir" derdi. Srila Govinda Maharaj, Srila Guru Maharaj'ın bizlere gerçek servetimizi - Dayal Nitai'yi gösterdiğini hatırlatıyor. Sriman Nityananda'nın merhametiyle bizim için başarılı olmak kaçınılmazdır. Srila Guru Maharaj devoteelere her zaman şu doğrultuda tevazulu olmalarını hatırlatırdı: trnad api sunichena taror api sahisnuna, amanina manadena kirtaniyah sada harih. Bizler tam olarak anlayınca şöyle düşünmeliyiz, Ben çok çok önemsizim ve benim tek umudum Vaisnava'ların merhametidir ve yegane sığınağım Manevi öğretmenimdir." 

 

       Kutsal Ayrılış

 

Altın Düşünceler'de Srila Govinda Maharaj Srila Guru Maharaj'la aynı gün bedenini terk eden büyük mango ağacından söz eder. Kutsal Lütufları o zaman şaşırmış çünkü çok güçlü ve sağlıklı bir ağaçmış. Ancak yirmi dört saat içinde ağacın yaprakları dökülmüş ve bedensel formunu terk etmiş. Srila Maharaj, belki de ağaç Srila Guru Maharaj'ın ayrılışının derin acısına katlanamadığı için bedenini terk etti diye düşünmüş. Kalpleri parça parça eden bir üzüntüyle, ayrılık acısına katlanamadığı için bedenini bıraktı. Daha sonra, her tarafta ruhaniyeti gören Srila Maharaj, tek nedenin bu olmadığını anlayabilmiş. Daha fazla meditasyon yaptıkça, ağacın Srila Guru Maharaj'ın Ayrılıkta Beraberlik adlı Samadhi Mandir'indeki kolonlardan birine yer açmak için yok olduğu duygusu gelmiş. Mango ağacı Tapınağın o noktada ortaya çıkacağını anlayabilmiş. Srila Guru Maharaj'ın öğrencileri, onun ayrılışının akıl almaz acısını ve onun bu dünyada tezahür eden oyunlarının sona erişinin öncesi ve sonrasında Gauda-desa yöresinin  depremlerle nasıl sarsıldığını anlatırlar. Bütün dünyada ve özellikle de Sri Nabadwip Dham'da, adanmış kullar kırık kalplerinin yaşadığı şoku ve acıyı duyumsuyorlardı. Bizlere hatırlatılır ki, Srila Guru Maharaj'ın ilahi oyunlarının harikulade dolunayı batarken en sevgili öğrencisi, ışık saçan güneş, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj doğuyordu ve acıyla dolu adanmışların kalplerine  teselli ışınları gönderiyordu. Kutsal Hizmetkar'da Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj bize şunu hatırlatmıştır, "Srila Guru Maharaj doğrudan bu boyuttayken bizler gibi düşmüş ruhlara en üstün iyilik yolunda rehberlik yapmak için dostluğunu verdi. Şimdi, onun yokluğunda, Srila Guru Maharaj doğrudan kendi temsilcisi olan sevgili refakatçisinde, o en üstün iyilik yolunu açıklayan chaittya-guru'da mevcudiyetini sürdürür. Srila Guru Maharaj'ın mevcudiyeti onun mesajında, verdiği talimatta, rehberliğinde ve bhajan mekanı olan Sri Chaitanya Saraswat Math'ın her bir atomunun her bir zerresinde bulunur. Kutsal mekana hizmet yaklaşımı sayesinde bizler onun kutsal hizmetinin yayılımına: onun bu kutsal hizmetinin servetine, doğrudan şahit olabiliriz ve fark edebiliriz."

 

Jaya Om Vishnupada Paramahamsa Parivrajakacharyya-varyya Astottara-sata-Sri Srimad Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ki jaya!

Jaya Om Vishnupada Paramahamsa Parivrajakacharyya-varyya Astottara-sata-Sri Srimad Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ki jaya!

Ananta-koti Vaisnava-vrnda ki jaya!

       Hare Krishna

Çaresiz ve niteliksiz olduğumu hissederek, tevazulu saygılarımı Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj'ın lotus ayaklarına, üst mertebede olan ve yeni başlamış Vaisnava'ların ayaklarına sunarım. Onların ayaklarının tozunu alarak onların duaları ve cömert bakışları için yakarırım.

j.d.