Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Srimad Bhaktivinoda-viraha Dasakam

Srila Bhaktivinoda Thakura'nın Ayrılışı Üzerine Dua 

Yazan Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj

İngilizce çeviri Sripad Swarupananda Prabhu, ilk kez "Sri Sri Prapanna-jivanamritam -- Positive and Progressive Immortality" adlı kitabın 
"Selected Gems" adlı bölümünde basılmıştır.

1

Ne yazık, ne yazık! Ey Bhaktivinoda Thakura, Ey Yüce Guru, senin dayanılmaz ayrılığında bu dünya yirmi iki yıl boyunca uzun süren acılar çekerek şanssızlığa gömüldü. Sen Sri Gaura’nın ilahi enerjisisin, ve sen canlı varlıklar tarafından pek çok yaşamlar boyu gerçekleştirilen erdemli eylemlere cezbolarak bu dünyasal boyutta kendi lütufkar zuhurunu gerçekleştirdin.

2

Ben aşağı ve çok sefil olduğum için, teslimiyet servetini bahşeden okyanusa--senin kutsal nilüfer ayaklarının tozunun bir zerresinde yıkanmanın yarattığı vecd okyanusuna erme şansım olmadı. Yine de sen, Sri Gauranga’nın merhamet enerjisinin sembolü olan kendi olağanüstü saygınlığını göstererek, cömert yapın nedeniyle lütfunu evrenin tamamına verdin. (Yani, ben bu dünyaya gelerek, onun lütfunu elde ettim.)

3

Ah Lord, hatta Lord Brahma'nın önderliğindeki bütün yarı tanrılar bile senin ilahi niteliklerinin hepsine (layıkıyla) övgüler söyleme konusundaki yetersizlikleri yüzünden kendilerini çaresiz hissederler. Bu durumda, benim gibi günahkâr bir ruhun, sıradan bir insanın girişimine ne denebilir? Kuşkusuz, bilgi sahibi olanlar bu ifadeyi övmek için süslü sözcüklerini asla harcamayacaklardır, çünkü Tanrı Katının Yüce Şahsiyeti, Lord Śrī Krishna'nın Kendisi bile, Kutsal Metinlerde Kendi ünlü itirafını dile getirmiştir na paraye 'ham--Ben (senin adanmışğına karşılık vermeye) muktedir değilim."

4

Dinin bedensel ilişki bazında değerlendirildiği, azizliğin cehaletle belirlendiği ve yoga uygulamasının duyusal zevkle motive olduğu bir dönemde; ilmin sadece hiçliği pekiştirmek için geliştirildiği, japanın ün için sürdürüldüğü ve riyazetin kindarlık nedeniyle gerçekleştirildiği bir dönemde; sadakanın kibir nedeniyle verildiği ve içten gelen adanmışlık bahanesiyle en kaba, en günahkâr eylemlerin yapıldığı--ve böylesine anormal durumlarda üstün zekaya sahip olanların bile birbirleriyle çatışma içinde oldukları dönemde... işte tam o anda, sen Herşeye Kadir Yaratan tarafından gönderildin.

5

Tüm evreni yatıştıran ay, nektarsı ışınlarını yayıp bitkileri besleyerek ve yıldızların pırıltısını coşturarak nasıl daha da güzelleşirse, senin bu dünyadaki Kutsal Zuhurun da (derinlemesine inceleme yoluyla) saf adanmışlık Metinlerini hoşnut etmek ve (aşağıya inen İlahi Öğreti Zincirinin mükemmel aksiyomatik hükümleri vasıtasıyla) bilgi sahiplerini mükemmel mutlulukla kutsamak olarak belirlenmiştir. Senin görünmen ile birlikte, adanmışların vecdi sınır tanımaz.

6

Sen pek çok kitap yazarak ve saf kullar tarafından takdir edilen çeşit çeşit yöntem sunarak, bütün dünyanın yararlanması için, Yüce Lord'a saf adanmış hizmet nasıl vaaz edilir onu sergiledin. Biz önceki dönemlerden Sri Ramanuja gibi heybetli alimlerin ve başka pek çok Acharyya'nın benzer başarılarını duyduk; ama--ilahi aşk nektarının beden almış hali olan--senin ihtişamın burada bitmez (buraya sığdırılamaz).

7

Onun ilahi mekanının ışığı bile Vedalar'da 'Brahman' ünvanı ile adlandırılır, ve Onun uzantısının uzantısının uzantısı bile önde gelen yogiler tarafından büyük çilelerle aranır. Azat olmuş ruhların en uluları Onun nilüfer ayaklarında bal arıları gibi ışıl ışıl parlarlar. Brahman'ın da üzerindeki ruhani semanın Efendisi olan Özgün Sri Narayana'nın bile İlksel Kaynağı: Özgün Yüce Lord, tüm nektarsı hazların bedenlenmiş halidir--Sri Krsna'dır--ve senin verdiğin de Odur.

8

İdrak edilmesi tamamen imkansız olan ruhani semanın en yüksek bölgesinde, Goloka diye bilinen ruhani gezegende, kutsal Sri Vrindavana Dhama ülkesi vardır. Orada, Srimati Radhika, çevresinde Sakhi'ler ile, ilahi Oyunların hoşluğunu tadar. Kendisine ebeveyn ilişkisi dahil ancak dört tür ilişkiye kadar hizmet edilen Sri Krishnachandra'nın hizmetinde var olan sevgi dolu hoşluğun sevincini, O büyük coşkuyla yayar. Ey Thakura Bhaktivinoda, sen bize işte o kutsal Dhama'nın hizmetini verebilirsin.

9

Sri Gaurachandra'nın onayı ile içsel anlamı Sri Svarupa Damodara'ya malum olan, Sri Sanatana Goswami tarafından hayranlık duyulan ve aşkın hazları idrak etmiş önderler tarafından Sri Rupa Goswami öncülüğünde dağıtılan; Sri Raghunatha Dasa Goswami ve izdeşçileri tarafından tadılan ve güçlendirilen ve Sri Jiva Prabhu'nun önderliğindeki kullar tarafından dikkatle korunan; ve Sri Suka, tüm yarı tanrıların başı Lord Siva ve bütün varlıkların büyük babası Lord Brahma gibi yüce şahsiyetler tarafından (saygılı bir mesafeden) hürmet gören o şeyi--Ah harikalar harikası! Sri Radhika'ya hizmet etmenin coşkun nektarsı vecdini--sen bize onu da verebilirsin.

10

Böylesine aşağı ve günahkar biri olarak ben neredeyim, evreni kurtaran yüce ruh olarak sen nerede! Ah Lord, lütfunla, kuşkusuz saygısızlıklarımı bağışlarsın. Ah merhamet okyanusu, senin nilüfer ayaklarının tozunda sadece bu lütuf için dua ediyorum: ne olur kalbinin en değerli varlığı Sri Varsabhanavi Dayita Dasa’nın grubuna kabul edilmem için bana kefil olarak yaşamımı başarılı kıl.


Çevirmenin Notu: 

Saf adanmışğın son çağdaki öncüsü Srila Bhaktivinoda Thakura (1838-1914) için yazılan yukarıdaki dua, yazarın Guru’su, Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakura Goswami Prabhupada hayatta iken yazıldı. Srila Prabhupada orjinal Sanskrit ayeti okuduğu zaman şu yorumda bulundu,Şimdi eminim ki, Sampradaya’mızın (İlahi Öğreti Zinciri’mizin) standardını koruyup devam ettirecek nitelikte bir adama sahibiz


Audio Index | Books | Vaishnava Calendar
What's New? | Math Index | Useful Downloads


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip. http://scsmath.com