Srila-Govinda-Maharaj-Youth-Duotone-Thumb

Sripad Yadavendu Bhakti Chandan

Śrīla Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswāmī Mahārāj onu alçakgönüllülüğün ve herkesi yüceltmenin en önde gelen örneği olarak tanımlar.

Ben Kolkata'da bir gṛhastha olan ama Śrīla Guru Mahārāj'a kalpten bağlı bir adanmış gördüm: Yādavendu Prabhu Bhakti Chandan.

Bir keresinde, Maṭh'daki yaşım belki altı ay iken, Śrīla Guru Mahārāj'ın paraya ihtiyacı oldu, ve bana şöyle dedi, “Eğer Yādavendu Prabhu bana 1000 rupi verebilirse, çok yardımcı olur.” Bu mesajı aktardım, ve Yādavendu Prabhu parayı toplamak için büyük çaba gösterdi. Sonunda, 600 rupi topladı, bana verdi, ve dedi ki, “Gaurendu Prabhu,” o zamanlar adım Gaurendu idi, “Bunu Śrīla Guru Mahārāj'a ver. Ben 400 rupi daha toplamaya çalışıyorum, ama sen şimdilik bu parayı al ve Guru Mahārāj'a ver.”

Şaşırmıştım. Ben çok yeniydim, altı aylık bir oğlandım, o ise deneyimli bir adamdı, yaşlı ve adanmış biriydi. Neden bana güvenmişti? Anlayamamıştım, o yüzden ona şöyle dedim, “Bu parayı Guru Mahārāj'a kendiniz de verebilirsiniz.” O sırada, Śrīla Guru Mahārāj bir kaç günlüğüne Śrīpād Goswāmī Mahārāj’ın Kolkata'daki Maṭh'ında kalıyordu. “Neden  bana güveniyorsunuz? Parayı alıp kaçabilirim.” O zamanlar 600 rupi büyük paraydı, şimdinin parasıyla belki 10,000 rupi ya da daha fazla ederdi.

O şöyle cevap verdi, “İnsanlar hakkında belli bir deneyime sahibim, ve seni inceledim. Hizmetin ve karakterin ile ilgili hiçbir kuşkum yok. Asla böyle birşey yapamayacağını biliyorum. Onun için lütfen, bu parayı al ve Guru Mahārāj'a git.” Sonra secde etti, ben de ona secde ettim.

O kıdemli bir adamdı, çok deneyimli ve saygıdeğerdi, ama bana alçakgönüllü bir şekilde ve diğer bütün iyi nitelikleriyle davrandı. Daha sonraları, bir ay boyunca Vṛndāvan'da onun hizmetkarı oldum. Zaman zaman Śrīla Guru Mahārāj bana şöyle derdi, “Akşamları, ona çiçek kolye ver.” O çok iyi bir adamdı, ve Guru Mahārāj ona ‘Bhakti Chandan’ ünvanını vermişti.

dhṛṣṭaṁ dhṛṣṭaṁ punar api punaś chandanam chāru-gandham
(Subhāṣitam)

“Chandan'ı [sandal ağacı] ne kadar çok ovalarsanız, ortaya o kadar çok güzel koku çıkar.”

Tanrı'yı hoşnut etmek için ibadet sırasında her zaman chandan kullanılır. Lord Kṛṣṇa'nın nilüfer ayaklarına her zaman chandana batırılmış tulasī yaprakları ve çiçek sunarız. Chandanın konumu son derece üstündür, ve Guru Mahārāj ona ‘Bhakti Chandan’ ünvanını verdi:   Yādavendu Prabhu Bhakti Chandan. O benden çok büyüktü ve çok da deneyimli bir adamdı, ama bana ve diğer gençlere karşı çok şefkatliydi. 

Produced by Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.