Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Śrī Daśāvatāra-stotra

(Gīta-Govinda'dan)
yazan Jayadeva Goswāmīpralaya-payodhi-jale dhtavān asi veda

vihita-vahitra-charitram akhedam

keśava dhta-mīna-śarīra jaya jagadīśa hare

 
(1)             Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Balık formuna bürünmüş olan Ey Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Sırf yokoluşun girdaplı denizine batmış olan Vedalar'ı korumak için, kolayca dev bir balık formunda bir tekne rolü oynadın!

                          
kitir iha vipulatare tiṣṭhati tava pṛṣṭhe

dharai-dharaa-kina-chakra-gariṣṭhe

keśava dhta-kūrma-śarīra jaya jagadīśa hare

 
(2)              Ey Keśava! Ey evrenin Lord’u! Kaplumbağa formuna bürünmüş olan Ey Lord Hari. Bütün övgüler Sana olsun! Kutsal bir kaplumbağa olarak bu enkarnasyonda, senin devasa sırtında büyük Mandara Dağı süt okyanusunu çalkalamak için bir mil gibi durur. Heybetli dağı taşıdığın için, sırtında çok şanlı, geniş, yara gibi bir çukur oluşmuş.


vasati daśana-śikhare dharaī tava lagnā

śaśini kalaka-kaleva nimagnā

keśava dhta-śūkara-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(3)             Ey Keśava! Ey evrenin Lord’u! Yaban domuzu formuna bürünmüş olan Ey Lord Hari! Bütün övgüler sana olsun! Evrenin dibindeki Garbhodaka Okyanusuna batmış olan yeryüzü, ayda bir leke gibi azı dişinin ucunda takılı durur.

 

tava kara-kamala-vare nakham adbhuta-śṛṅga

dalita-hirayakaśipu-tanu-bhṛṅgam

keśava dhta-narahari-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(4)                  Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Yarı insan yarı arslan formuna bürünmüş olan Ey Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! İnsan tırnakları arasında bir yabanarısını nasıl kolayca ezebilirse, aynı şekilde, Hirayakaśipu’nun yabanarısına benzeyen bedeni de Senin güzel nilüfer ellerinin harikulade, sivri tırnaklarıyla paramparça edilmiştir.

chalayasi vikramae balim adbhuta-vāmana

pada-nakha-nīra-janita-jana-pāvana

keśava dhta-vāmana-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(5)               Ey Keśava! Ey evrenin Lord’u, cüce-brāhma formuna bürünmüş olan Ey Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun. Ey harikulade cüce, etkili adımlarınla, King Bali’yi kandırırsın ve Senin nilüfer ayaklarının tırnaklarından yayılan Ganj suyuyla, bu dünyadaki tüm canlı varlıkları kurtarırsın.

katriya-rudhira-maye jagad-apagata-pāpa

snapayasi payasi śamita-bhava-tāpam

keśava dhta-bhgupati-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(6)              Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey Bhgupati (Paraśurām) formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Kuruketra’da toprağı, öldürdüğün şeytansı katriyaların bedenlerinden akan kan nehirlerinde yıkarsın. Dünyanın günahları Senin sayende silinip süprülür ve Senin sayende insanlar maddesel varoluşun alev alev yanan ateşinden kurtulurlar.

 

vitarasi diku rae dik-pati-kamanīya

daśa-mukha-mauli-bali ramaīyam

keśava dhta-rāma-śarīra jaya jagadīśa hare

 
(7)                   Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey Rāmachandra formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Sen Laṅkā savaşında, on-başlı iblis Rāvaṇ’ı mahvedip başlarını, İndra’nın önderliğindeki on yönün deitylerine nefis bir sunu olarak dağıttın. Bu eylem, bu canavar tarafından çok fazla taciz edilen herkesin uzun zamandır arzusuydu.

 

vahasi vapui viśade vasana jaladābha

hala-hati-bhīti-milita jamunābham

keśava dhta-haladhara-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(8)               Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey saban kullanan Balarām formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Işık saçan beyaz bedenine mavi yağmur bulutu renginde giysiler giyiyorsun. Bu giysilerin rengi Senin saban demirinin sesinden  korku duyan Yamunā Nehri’nin güzel siyah gölgesi gibi.

nindasi yajña-vidher ahaha śruti-jāta

sadaya-hdoya darśita-paśu-ghātam

keśava dhta-buddha-śarīra jaya jagadīśa hare

 
(9)             Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey Buda formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Ey kalbi şefkat dolu Buda, sen zavallı hayvanların Vedik adak kuralları doğrultusunda yapılan katlini kınadın.

 

mlecha nivaha-nidhane kalayasi karavāla

dhūmaketum iva kim api karālam

keśava dhta-kalki-śarīra jaya jagadīśa hare

 
(10)          Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey Kalki formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Sen bir kuyrukluyıldız gibi belirirsin ve Kali-yuganın sonunda barbar gibi zalim adamların yok edilmelerini gerçekleştirmek için korkunç bir kılıç taşırsın.

śrī-jayadeva-kaver idam uditam udāra

śṛṇu sukha-da śubha-da bhava-sāram

keśava dhta-daśa-vidha-rūpa jaya jagadīśa hare

 
(11)           Ey Keśava! Ey evrenin Lordu! Ey bu on farklı enkarnasyon formuna bürünmüş olan Lord Hari! Bütün övgüler Sana olsun! Ey okurlar, lütfen ozan Jayadev’in bu ilahisini, en mükemmel olan, mutluluk veren, iyilikler bahşeden ve bu karanlık dünyadaki en iyi şey olan ilahiyi dinleyin.

 

vedān udharate jaganti vahate bhū-golam udbibhrate

daitya dārayate bali chalayate katra-kaya kurvate

paulastya jayate hala kalayate kāruyam ātanvate

mlechān mūrchayate daśākti-kte kṛṣṇāya tubhya nama

 
(12)             Ey Lord Kṛṣṇa, bu on enkarnasyon formunda görünen Sana secdelerimi sunarım. Sen Matsya formunda Vedaları kurtarırsın. Kūrma olarak Mandara Dağını sırtında taşırsın. Varāha olarak dünyayı dişinle kaldırır, Narasiṁha formunda iblis Hiraṇyakaśipu’nun göğsünü parçalarsın. Vāman formunda şeytani kral Bali’yi, sadece üç adımlık toprak talep ederek kandırır, adımlarını açarak tüm evreni elinden alırsın. Paraśurām olarak zalim kṣatriyaların tümünü öldürürsün ve Rāmachandra olarak rākṣasa kralı Rāvaṇ’ı yenersin. Balarām formuna bürünüp saban taşırsın ve onunla zalimleri yenersin ve Yamunā Nehrini Kendine çekersin. Lord Buda olarak bu dünyada acı çeken tüm canlılara şefkat gösterir Kali-yuga sonunda Kalki olarak görünüp mlechaları (düşmüş alt tabaka insanları) şaşkına çevirirsin.Useful tips: Pictures | Web pages | Audio | Video | Slide shows


This website is © Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
Founder-Acharyya: Srila B. R. Sridhar Maharaj
President-Acharyya: Srila B. S. Govinda Maharaj
www.scsmath.com - online since 1995. Updated regularly.