Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Sri Advaita Prabhu'nun Eşi Srimati Sita Thakurani
ile ilgili alıntı

Sri Advaita Prabhu'nun Eşi Srimati Sita Thakurani'yi onurlandırmak üzere, The Advent of Sri Gaurasundar (Sri Gaurasundar'ın Zuhuru) adlı bölümden özet alıntı, Srimati Sita Thakurani'nin Lord göründükten hemen sonra Ona gidişini anlatıyor.

Srila Krishna Das Kaviraj Goswami'nin Sri Chaitanya-charitamrita'sından alınan bölümün orjinal Bengaliden çevirisi Sripad Swarupananda Prabhu tarafından yapıldı ve ilk olarak Counterpoint'te (Vol. 1 No. 6) yayınlandı, editörlüğü Sripad Devashis Prabhu tarafından yapıldı.Tam bu sırada [Sri Gaurasundar'ın zuhuru sırasında] dünyanın dört bir yanındaki çeşitli yerlerde ve ülkelerde bulunan bütün teslim olmuş kullar kalplerinde İlahi Aşkın büyük enerjisini duyumsadılar, ve vecdle kendilerinden geçerek Lord'un Adını zikrettiler, dans ettiler ve saf kalplerindeki neşeyle kutsayıcı armağanlar verdiler.  

Brahmanalar, has kullar, iyi eşler – hep birlikte yepyeni kapları ve tabakları birbirinden değişik hayırlı sunularla doldurdular ve bu armağanları getirdiler. Saf altın parlaklığındaki güzel çocuğu görmek hepsini çok mutlu etti ve hepsi de en üstün hayır dualarını sundular.     

Savitri, Gauri, Saraswati, Sachi, Rambha, Arundhati – göksel boyutun bütün eşleri ve hanımefendileri, brahmana eşleri kılığında aşağıya indiler. Birbirinden değişik uğurlu sunular getirerek Kutsal Çocuğun darshanına sahip olmak (görmek) için onlar da geldiler...    

Sri Srivas'ın iyi eşi Srimati Malini büyük bir sevinçle, Sri Acharyaratna'nın iyi eşi ile birlikte, zincifre, zerdeçal, yağ, patlamış pirinç, muz ve  türlü türlü meyve sunusu ile bebeğe ibadette bulundular.

Ve evrenin tamamı tarafından Sri Advaita Acharya'nın saygıdeğer eşi olarak hürmet edilen Sita Thakurani, Sri Advaita Acharya'nın emri üzerine, bebekler içindeki o en üstün mücevheri görmeye gitti.   

Altın küpeler, gümüş paralardan ayak parmağı yüzükleri, ve altın  kolluklar ve  bilezikler; her bir kol için ışıltılı deniz kabuğu takılar, bükme gümüşten ayak bileklikleri, altın paralardan yapılmış çok sayıda kolye; altın kaplama kaplan tırnakları, göğsü ve kalçaları süslemek için ipek kordon, ve eller ile ayaklar için akla gelebilecek her türden takı; güzel renkli ipek kumaşlar (sariler), gömlekler ve güzel bordürlü ipek kumaştan şallar; ve altın ve gümüş paralardan büyük bir hazine; uğur getiren ot durvva, has pirinç, gorochana (koku), zerdeçal, kumkum, sandal – Sri Advaita Prabhu'nun olağanüstü saygıdeğer eşi yepyeni tabakları ve kapları bunun gibi saf ve uğurlu şeylerle doldurdu. Perdeli tahtırevanına bindi ve beraberinde nedimeleri ve refakatçileriyle Srimati Sachi Devi'nin evine getirildi. O bütün giysileri ve takıları büyük bir sepette getirdi.     

Aynı zamanda bol miktarda yiyecek ve hoşa giden armağanlar getirdi. Böylece saygıdeğer Thakurani, Srimati Sachi Devi'nin evine geldi. Ve çocuğun mükemmel güzelliğini gördü – tek farkı olan rengi dışında, O Gokula'nın Krishna'sının ta Kendisi idi.

Onun her uzvu Altından yapılmış bir resim gibi mükemmel şekilde oluşmuştu, ve bedeninin her kısmında en uğurlu işaretler görünüyordu. Erkek bebeğin kutsal ışığı onu tamamen cezbetti ve Ona karşı kalbi ebeveyn şefkatiyle eridi.       

"Her iki kardeş (Lord ve Visvarup) de uzun yaşasınlar,"  diye hayır dualar ederek, Onun başına durvva ve has pirinç sundu. Ve cadılarla kötü ruhlardan kaynaklanan her tür korkuyu durdurmak için ona 'Nimai' adını verdi.

Srimati Sita Thakurani anne ve oğulun banyo gününde de geldi ve Sri Jagannath Misra ve oğlu onuruna giysiler ve takılar sundu. Srimati Saci Devi ve Sri Jagannath Misra'nın gösterdiği hürmeti mutlulukla kabul ettikten sonra Srimati Sita Thakurani evine döndü. 

Srimati Sachi ve Sri Jagannath Misra, Lakshmi'nin Lord'unu oğulları olarak alarak her bir özlemlerini bu şekilde gerçekleştirdiler. Evleri bollukla ve has pirinçle doldu, ve insanların saygısı her zaman onlarla oldu.  Neşeleri günden güne giderek arttı.


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres | What's New?