Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Srila Rupa Goswami


Srila Rupa Goswami
Alıntı yapılan eser
Sri Guru and His Grace (Sri Guru ve Lütfu)
yazan Srila B.R. Sridhar Maharaj
  sayfa 221

SRILA RUPA GOSWAMI — SRI RUPA MANJARI

Rupa kimdir? Rupa Manjari'dir. Genelde manevi dünyadaki hiyerarşi ebedidir. Yeni başlayanlar madhurya rasada manjarinin belli bir rütbesini, asistanlık mertebesini alabilirler. Manjarilerin lideri ise Sri Rupa Manjari'dir. Manjari kampına özgü olan ve Krishna'nın kız arkadaşları sakhiler arasında bulunmayan özellik nedir? Öncelikle Radharani oradadır, sonra sağ kolu Lalita'nın grubu vardır. Lalita'nın altında ise Sri Rupa Manjari bulunur. Sri Rupa'yı izleyenlerin müstesna pozisyonları nedir? Yeni başlayanlar o durumu elde edebilirler. Şimdi, bu manjari sınıfının yetkilerini büyük saygıyla ve dikkatle idrak etmeliyiz.

Radha ve Govinda saklı bir yerde, gözlerden uzak oldukları sırada, yaşça biraz daha büyük oldukları için o tür oyun sanatında deneyimli olan sakhiler, Onların samimi ilişkilerini bozmamak için oraya yaklaşmak istemezler. Eğer yaşça daha büyük olan sakhiler oraya girerlerse, Radha ve Govinda çekinirler. Dolayısıyla onların varlıkları rahatsızlık yaratabilir. Ama daha küçük kızlar oraya girebilirler, o zaman Radha ve Govinda serbestçe hareket etmekte tereddüt etmezler. Böylece, Radha-Govinda'nın beraberliklerinin o en üst aşaması sırasında, Radha-Govinda'nın serbest oyunları sırasında bu manjariler yani daha genç olan kızlar oraya girebilirler. Oysa yetişkin sakhiler oraya giriş izni alamazlar.

Yeni başlayanların manjari sınıfına yükselmesi mümkündür. Ve Manjariler Sri Rupa Manjari'nin öncülüğünde böyle özel bir avantaja sahiptirler. Onlar bu şekilde, orada en iyi avantaja sahip olurlar; sakhilere bile açık olmayan saf hizmetin en kutsal türü, manjarilere açıktır. Bu Radharani'nin kampında bulunur. O halde rupanugaların, Sri Rupa'yı izleyenlerin pozisyonu en karlı pozisyondur. Bu Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından ifade edilmiştir. Onun tarafından gösterilmiştir ve Krishna'nın gözünde, şansımızın en üst sınırı olarak kabul edilmiştir. Bu beklentilerin ötesindedir, önceden tasarlanması mümkün değildir ve umudun ötesindedir, fakat umudumuz orada Sri Rupa Manjari'nin, Rupa Goswami'nin o latif kampında yatar.

Dolayısıyla o kamp, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun sampradayası, Rupanuga Sampradaya olarak bilinir. Kaderimizin ve şansımızın mekanı orasıdır. Şu anda kendimizi öylesine yönetmeliyiz ki doğal bir şekilde o en yüksek, saf ruhani kavramla buradan bağlantı kurabilelim. Kendimize bu en yüksek idealden daha alt şeylerle tatmin olma fırsatı vermemeliyiz. Yaşamımızın en üstün amacı bu olmalıdır. Ve yaklaşımımızı içinde bulunduğumuz pozisyondan uyarlamamız gerekir.


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres