Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya
Chira-Dadhi-Mahotsava:
Nitai'in Sripat Panihati'deki 
Dövülmüş Pirinç ve Yoğurt Festivali 
Derleyen, Jagamohini Dasi

jaya gaura-bhakta-gana - gaura yanra prana
saba bhakta mili' more bhakti deha' dana
Cc Antya 11.8

Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun bütün kullarına övgüler olsun, çünkü Tanrı onların canı ve ruhudur. Hepiniz, lütfen bana adanmış hizmet bahşedin.

Chaitanyachandra Delisi

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın, Sri Bhakti Raksak Divya-vani, 'Adanmışlık Bekçisinin Vaazları'nda (Sermons of the Guardian of Devotion) yer alan  açıklamasına göre, Mahaprabhu sannyas aldıktan sonra, Advaita-bhavan'a, Sri Advaita Acharyya'nın Santipur'daki evine gidince, Raghunath Das Goswami Onun nilüfer ayaklarına kavuşmaya geldi. Gaurahari'yi - kalbinin Efendisini - gördüğü zaman Krishna aşkıyla deliye döndü. Srila Guru Maharaj, Sripad Raghunath Das'ın varlıklı bir toprak sahibinin oğlu olduğunu söyler, ancak "Mahaprabhu'nun güzelliği ve cazip şahsiyeti, Krishna'ya olan adanmışlığı ve adanmışlık öğretileri, onun kalbini tümüyle eritmişti," der. Mahaprabhu'nun Kendisi de Sripad Raghunath Das Goswami'nin kalbini biliyordu. Raghunath Das, Mahaprabhu'nun kutsal nilüfer ayaklarını terk etmeyecekti, ama Mahaprabhu ona şöyle dedi, "Evine git. Aşırı coşkulu olma; kendini kontrol et. Krishna'nın İlahi aşkını kalbinde taşı ve onu dışarıya gösterme. Onun reklamını yapma. Çok yakında Krishna'nın sana rehberlik yapacağı zaman gelecektir. O senin için bir yol yapacaktır. Hiçbir şekilde teşhir olmasına meydan verme, kalbinde sakla."

sthira hana ghare yao, na hao batula
krame krame paya loka bhava-sindhu-kula

C.c. Madhya 16.237

"Aklını başına topla ve evine git - deli olma.
Maddesel okyanusun kıyısına zaman içerisinde gelinir."

Srila Krishnadas Kaviraj Goswami, Sri Raghunath Das'ın aile yaşamında bile içsel olarak, nasıl tam anlamıyla bir vazgeçmiş olduğunu, ama vazgeçmişliğini saklı tuttuğunu ve sıradan bir iş adamı gibi davranarak anne ve babasını nasıl hoşnut ettiğini anlatır. O her zaman kalbinde, Efendisinden ayrı olmanın yakıcı ıstırabını hissediyordu. Bir yıl sonra, Sriman Mahaprabhu'nun himayesine koşmaya çalıştı ama babası uzakta bir yerde onu yakaladı ve geri getirdi. Raghunath Das hemen hergün evden kaçardı. Babası ya da babasının adamları onu geri getirirlerdi. Annesi şikayet ediyordu, "Oğlumuz deli oldu. Onu iplerle bağlayarak bir şekilde alıkoyun." Ama babası şöyle dedi, "Oğlumuz, Raghunath, göklerin Kralı İndra gibi bolluk içinde, karısı ise bir melek kadar güzel. Yine de bu şeyler onun zihnini bağlayamıyor. Sıradan ipler onu nasıl bağlayabilir? Chaitanyachandra gibi bir deliyi kim evde tutabilir."

"Festival yapın"

Ertesi gün Sri Raghunath Das, Sriman Nityananda'nın darshanı için Batı Bengal'deki Panihati köyüne gitti. Nityananda Ganj kıyısında bir ağacın altındaki bir taşa oturmuştu. Doğmakta olan yüz binlerce güneş gibi parlak görünüyordu. Çevresinde güneşin ışınları gibi birçok adanmış kul oturuyordu. Nityananda'nın ilahi etkisini gören Raghunath Das manevi duygusallığa kapıldı. Olağanüstü alçakgönüllü olduğu için, uzaktan dandavat pranamlarını sundu. Ama Nityananda Prabhu'nun hizmetkarı onu gördü ve Nityananda'ya seslendi, "Raghunath Das orada, Size secdelerini sunuyor."

Bunu duyunca, Nitai şöyle dedi, "Sen bir hırsızsın. Şimdi Beni görmeye gelmişsin. Buraya gel, buraya gel. Bugün seni cezalandıracağım!" Onu çağırdı ama Raghunath Das yaklaşmadı. Nityananda zorla onu yakaladı ve Kendi nilüfer ayaklarını Raghunath'ın başına koydu. Nityananda Prabhu doğası gereği çok şakacıdır. Aynı zamanda tatlı bir merhamet okyanusudur. Raghunath'a şöyle dedi, "Sen tıpkı bir hırsız gibisin! Yakına gelmektense, uzakta mesafeli duruyorsun. Seni yakaladığıma göre, sana ceza vereceğim."

Nityananda Raghunath'a şöyle dedi, "Bir festival yap ve bütün dostlarımı yoğurtla ve dövülmüş pirinçle besle." Raghunath Das, Sri Dayal Nitai'in talimatını duyunca çok mutlu oldu. Kendi adamlarını çeşit çeşit yiyecekler satın alsınlar ve getirsinler diye hemen köye gönderdi. Raghunath pirinç ezmesi ya da dövülmüş pirinç, yoğurt, süt, tatlı, şeker, muz ve başka nefis yiyecekler getirdi ve onları dört bir yana yerleştirdi. Festival olacağını duyar duymaz, çok sayıda brahmana ve diğer beyefendiler gelmeye başladılar. Srila Krishnadas Kaviraj Goswami orada sayısız insan bulunduğuna  - sayılamayacak kadar çok olduklarına dikkat çeker. Ve kalabalık artmaya devam etti.

Sri Raghunath Das komşu köylerden daha fazla yiyecek alınmasını sağladı ve birkaç yüz tane büyük, yuvarlak topraktan yapılmış kap satın aldı. Bir brahmana, Nityananda'yı memnun etmek için daha büyük kaplarda  ufalanmış pirinç ıslamaya başladı. Pirincin bir kısmı yoğurtla karıştırıldı, bir kısmı da koyu sütle karıştırıldı. Sonra şeker, kafur, ghee ve champa-kala diye bilinen bir tür özel muz katıldı. 

Nityananda Prabhu geniş bir banyan ağacı altında, yükseltilmiş bir platforma oturdu.  Nityanand'nın en önemli ve samimi dostları, ve diğer önemli kişiler de platformda, Onun çevresinde daire şeklinde oturdular. Daha pek çok alim, brahmana ve rahip geldi. Nityananda hepsini onurlandırdı ve onları Kendi yanına yükseltilmiş platforma oturttu. Herkese iki tane toprak kase verildi. Birinde koyu sütlü dövülmüş pirinç diğerinde ise  yoğurtlu dövülmüş pirinç vardı. 

Platformda yer kalmayınca, brahmanaların çoğu iki kase pirinç ezmesiyle Ganj kıyısına gittiler. Kıyıda bile yer bulamayan diğerleri ise, Ganj'ın saf sularına girdiler ve pirinç kaselerinden yemeye başladılar. Raghava Pandit geldi ve karşısındaki manzarayı görünce büyük şaşkınlıkla ve keyifle gülmeye başladı. Nityananda, iki kaseden yemesi için Raghava Pandit'i oturttu ve dedi ki, "Ben sığır çobanlarından oluşan bir topluluğa aitim, ve bu nedenle genellikle beraberimde pek çok çoban dostum olur. Nehrin kumlu kıyısında bu şekilde piknik yaparak hep birlikte yemek yediğimiz zaman çok mutlu olurum."

Nilüfer Çiçeğinin Sarmalı Gibi

Pirinç ezmesi herkese verilince, Sriman Nityananda, meditasyonda, Sri Chaitanya Mahaprabhu'yu getirdi. Mahaprabhu geldiği zaman, O ve Nityananda Prabhu yemek yiyen grupların arasında dolaştılar ve herkesin yoğurtlu ve koyu sütlü dövülmüş pirinçten nasıl hoşlandığını gözlediler. Nityananda Prabhu her bir kaseden bir lokma dövülmüş pirinç aldı ve şakayla Mahaprabhu'nun ağzına tıkıştırdı. Sri Chaitanya Mahaprabhu da gülümseyerek, bir lokma yiyecek aldı,  Nityananda'nın ağzına tıkıştırdı ve yemesi için Onu zorlarken güldü. Bütün Vaisnavalar Nityananda'nın şakacı ruh halini görmek için ayağa kalktılar, ama Mahaprabhu'yu göremedikleri için, yaptığı hareketleri anlayamadılar. Sadece çok şanslı olan birkaç adanmış Mahaprabhu'nun ilahi formunu görebildi. 

Mahaprabhu ve Nityananda Prabhu oturdular ve dövülmüş pirince saygılarını sundular. Nityananda Prabhu, Chaitanya Mahaprabhu'nun yanıbaşında yemek yediğini görünce çok mutlu oldu ve aşktan kaynaklanan vecd belirtileri sergiledi. Srila Vrindavan Das Thakur, Sri Chaitanya Bhagavat'da, Nityananda'nın sahip olduğu sınırsız aşkın vecdini tarif etmeye muktedir olmadığını söyledi. Nityananda her zaman sadece tek Ad zikreder, "Sri Krishna Chaitanya," rüyasında bile dudaklarından başka Ad çıkmaz. Nitai, Chaitanya'nın aşkına topyekun teslim olmuştur.

O, adanmışlardan oluşan kalabalığa şöyle buyurdu, "Hepiniz Kutsal 'Hari' Adını zikrederek yiyin." Bir anda "Hari, Hari" Kutsal Adları tüm evreni doldurarak yankılandı. Tüm Vaisnavalar Tanrı'nın Adlarını zikrederlerken ve prasadam yerlerken, Krishna ile Balaram'ın, dostlarıyla birlikte Yamuna kıyısında nasıl yemek yediklerini hatırlıyorlardı. "Tıpkı nilüfer çiçeğini çevreleyen taç yaprakları ve yapraklardan oluşan sarmal gibi. Krishna ortada oturdu, Onun çevresinde sıra sıra arkadaşları vardı, hepsi de çok güzel görünüyorlardı. Her biri karşıya Krishna'ya bakmaya çalışıyor, Krishna'nın kendisine bakabileceğini düşünüyordu. Ormandaki öğle yemeklerini bu şekilde keyifle yediler." (Bhag10.13.8.) İnek çobanı çocukların oluşturduğu Krishna'nın en yakın kulları, Ganga kıyısının aslında Yamuna kıyısı olduğunu duyumsadılar. Sri Raghunath Das tüm bu faaliyetleri izledi ve kalbinin Sri Sri Nitai Chaitanyadev'in cömert ve hoşgörülü merhameti ile coştuğunu hissetti.

Durmadan daha fazla yiyecek geliyordu. Sri Raghunath Das hepsini satın aldı ve Nityananda Prabhu'ya ve adanmışlara sundu. Diğerleri  Nityananda Prabhu'ya çiçek kolyeler, sandal ağacı ve betel cevizi sunuyorlardı. Nityananda  yiyeceklerin arta kalanlarını kendi elleriyle dağıttı. Raghunath Das, büyük mutluluk hissederek, artıkları yakın dostlarına verdi sonra biraz da kendisi için aldı.

Aşk Vecdinin Seline Kapılmak

Nitai dinlendikten sonra, Sri Raghava Pandit'in evine ve tapınağına gitti ve kirttana başladı. Bütün adanmışlara dans etme ilhamı verdi ve sonra Kendisi dans etmeye başladı. Srila Krishna Das Kaviraj Goswami tüm dünyanın aşk vecdinin seline kapıldığını söyler. Nityananda Prabhu'nun dansı bu üç dünyadaki hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Böylesine bir dansın tatlılığını kimse tarif edemez. Bu dansı izlemeye Gaurasundar'ın Şahsen geldiğini sadece Nitai  görebildi. Nityananda öylesine coşkulu bir vecdle dans etti ki toprak ayaklarının altında sarsıldı ve nilüfer ağzından gök gürlemesi gibi kükreme sesleri çıktı. Devinimleri şimşek parıltısı gibiydi, ama aynı zamanda zarif, cazip ve latifti. Merhametli bakışı herhangi bir kişiye yöneldiği zaman, o kişi bir anda Tanrı'nın İlahi Aşkıyla dolardı.  

Srimati Radharani'nin Sri Raghava Pandit'in evinde Şahsen yemek yaptığı söylenir. Durvasa Muni'den aldığı üstün özelliğe göre O ne pişirse nektardan daha tatlı olacaktı. Onun yemek pişirmesinin özel yönü budur. Kirttan'dan sonra, Nityananda ve bütün adanmışlar mükellef prasadamı büyük hazla yediler. Orada bulunan bütün adanmışlar oturup yemek yemesi için Sri Raghunath Das'a ricada bulundular, ama  Raghava Pandit onlara, "O, daha sonra yiyecek," dedi.

"Gaurahari sizi kurtarmak için Şahsen buraya geldi"

Sabah, Nityananda Prabhu dostlarıyla Ganj kıyısındaki aynı ağacın altına oturdu. Raghunath Das Onun nilüfer ayaklarına tapınmak için oraya gitti. Raghava Pandit aracılığıyla, dua etti:

"adhama, pamara mui hina jivadhama!
mora ichcha haya - pana chaitanya-charana"


"Ben insanların en aşağısı, en günahkarı, en düşkünü ve en suçlusuyum. Buna rağmen, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun himayesini elde etmeyi arzuluyorum."

Raghunath Das gökteki ayı yakalamak isteyen bir cüce gibi olduğunu söyleyerek sözlerine  devam etti. O, Mahaprabhu'nun nilüfer ayaklarını yakalamak için ne zaman kaçmaya çalışsa, her seferinde yakalanmış ve aile yaşantısına dönmüştür. Raghunath Das bize kendi saf örneğini verir ve Mahaprabhu'nun himayesini elde etmek için Sriman Nityananda'ya dua eder.

Nitai, Raghunath'ın alçakgönüllü halinden ve samimi dualarından çok hoşnut oldu. Adanmışlara, Raghunath'ın bu denli göz kamaştıran maddesel mutluluk içinde bulunduğu halde, buna hiç aldırış etmediğini söyledi. Raghunath Das'ı yanına çağırdı ve kutsal ayaklarını Onun başına koydu. "Benim sevgili Raghunath Das'ım," dedi şefkatle, "Sen Ganj kıyısındaki ziyafeti düzenledin diye, Sri Chaitanya Mahaprabhu sırf merhametini göstermek için buraya geldi. Merhametiyle süt ve dövülmüş pirinçten yedi. Ardından, gece adanmışların dansını gördükten sonra, akşam yemeği yedi. Gaurahari seni kurtarmak için şahsen buraya geldi. Şimdi emin ol ki tutsaklığına neden olan bütün engeller kalkmış bulunuyor."

Nityananda ona en kısa zamanda Mahaprabhu'nun himayesine kavuşacağını ve Sri Svarup Damodar'ın emrinde Onun en yakın hizmetkarlarından biri olacağını söyledi. Nityananda Raghunath'ın tüm adanmışlar tarafından kutsanmasını sağladı ve Raghunath Das onların nilüfer ayaklarına dandavat pranamlarını sundu. Ardından, Sri Raghunath Das, şöyle diyerek büyük adanmışlık ve tevazu içinde, Raghava Pandit'e altın paralar verdi, "Nityananda'nın tüm yüce kullarının, hizmetkarlarının ve alt hizmetkarlarının nilüfer ayaklarına ibadet etmek için para vermek istiyorum." Ayrıca Nitai için gizlice yüz altın ve yaklaşık yedi tola altın da verdi. Raghunath Das kalbi aşkla dolu halde eve gitmek üzere ayrıldı. Gerçekleşen arzu ruha hoş gelir. Zihni dingin ve mutluydu çünkü biliyordu ki Nityananda Prabhu'nun merhametli duasını almıştı ve çok yakında kalbinin hazinesini Sridham Puri'de Gaurahari'nin nilüfer ayaklarında bulacaktı. 

Bazen bir Vaisnava'nın samimi alçakgönüllülüğünün küçücük bir işareti insanın kalbinin burkulmasına neden olur. 

Srila Guru Maharaj, Srila Raghunath Das Goswami'nin Prayojanacharyya'mız olarak kabul edildiğini, bizlere Radha-dasyam'ı: yaşamın en üstün doyumunu gösteren rehber olarak kabul edildiğini söyledi.Tüm Vaisnavalar, nitelikleri burada sayılamayacak kadar çok olan Srila Raghunath Das Goswami'ye saygılarını ve övgülerini sunarlar. Mahaprabhu Raghunath Das'a Krishna'nın merhametinin her şeyden güçlü olduğunu ve onu materyalist yaşam kuyusundan kurtardığını söylediği zaman, Sri Raghunath Das Goswami şöyle dua etti:

raghunatha mane kahe, - 'krsna nahi jani
tava krpa kadila ama, - ei ami mani'
Cc Antya 6.194

Raghunath Das zihninde cevap verdi, "Ben Krishna'nın kim olduğunu bilmiyorum. Sadece biliyorum ki Senin merhametin, Ey Efendim, beni aile yaşamımdan kurtardı."

Bugün o muhteşem Chira-dadhi Mahotsav'ın yerine getirildiği gün. Günümüzde Panihati, Nityananda'nın altında oturduğu ağaç, hala Ganj kıyısında duruyor. Bu festival Sri Sri Dayal Nitai ve Gaurahari'nin kulları tarafından büyük sevinçle gerçekleştiriliyor. Bu festivali izleyerek en cömert Sriman Nityananda'nın, Srila Raghunath Das Goswami'ye ilahi merhametini nasıl verdiğini hatırlıyoruz.

Nitai Gaurahari bol!
Bütün övgüler Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj'a!
Bütün övgüler kutsal Sri Guru-varga'mıza!
Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'nin samimi kullarına!

ithe aparadha mora na la-io, bhakta-gana
toma sabara charana - mora ekanta sarana
Cc Madhya 7.154
Ah adanmış kullar, lütfen saygısızlıklarımı görmezden gelin. Sizlerin nilüfer ayakları benim yegane sığınağımdır. 

Tevazulu saygılarımla,
jd


Jagamohini Dasi tarafından Sri Chaitanya Saraswat Math için derlendi ve hazırlandı: