Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya olsun

Sri Chaitanya Saraswat Math'ın Puri Haccı dönüşünde Kolkata'dan 2004 yılında gönderildi

Lord Jagannath'ın Zuhuru- özet

Yazı Avustralya'danTusta Krishna Prabhu tarafından araştırılarak derlendi ve Kutsal Lütufları  Srila Govinda Maharaj tarafından düzeltildi


Neela Dağındaki ormanın derinliklerinde Sri Neela Madhab'ın efsanevi bir Deity'si vardı ve ona bir kabile reisi olan Viswavasu tarafından ibadet edilirdi. Viswavasu, kör edici parlaklığa sahip mavi bir mücevher olduğu söylenen bu vigrahanın yerini kimsenin bilmesine asla izin vermedi. Bu gizemli Deity'nin haberleri o dönemin Indradyumna adlı büyük bir kralına ulaştığında Indradyumna bu Deity'ye ibadet etmek ve darshanını almak için büyük bir istek duydu. Bu nedenle Deity'nin yerini belirlemesi için Vidyapati adlı bir Brahmin rahibi gönderdi, ama Vidyapati bir çok denemeden sonra Neela Mandhab bölgesinin yerini belirlemeyi başamadı.

Sonunda Brahmin Vidyapati, kabile reisinin Lalita adlı kızıyla evlenmeyi başardı. Vidyapati, artık ailenin bir ferdi olduğundan, kendisini Lord'un bu ulu formunun darshanını almaya götürmesi için kayınpederine tekrar tekrar ricada bulundu. Sonunda Viswavasu yolu göstermemek için onu gözleri kapalı olarak götürmeyi kabul etti. 

Vidyapati, Kral Indradyumna’nın ricasını hatırlayarak zekice bir buluşla yol boyunca yere hardal tohumları attı. Vidyapati, daha sonra, filizlenen hardal tohumlarını izleyerek vigrahanın yerini buldu ve Neela Madhab'ın nerede olduğunu kral Indradyumna'ya bildirdi. Sonunda kral bölgeye geldi ama  vigraha kuma saklandığı için büyük hayal kırıklığına uğradı.  

Darshan almaya kararlı olan Kral ölüm orucuna başladı. Bunun üzerine bir süre sonra, göksel bir sesin ona "Onu göreceksin," diye seslendiğini duydu. Daha sonra kral harikulade bir at adağı gerçekleştirdi ve Lord Vishnu adına, içine Narada'nın Nrsimha murtisi yerleştirdiği muhteşem bir Tapınak inşa etti. Kral daha sonra rüyasında Lord'un ilahi vizyonunu gördü, Lord ona Lord Jagannath, Balabadra ve Subhadra şeklinde yontulacak ve tapınağa yerleştirilecek olan kutsal bir ağaç gövdesini bulması için Puri'de deniz kıyısına gitmesini söyledi.

Srila Govinda Maharaj bu yazıyla ilişkili olarak Sri Bramha Samhita'nın ilk ayetini okudu:

isvarah paramah krsnah saccidananda vigrahah
anadir adir govindah sarvva-karana-karanam

Çeviri: Gerçeğin, Bilincin ve Hazzın beden almış hali olan Yüce Lord, Govinda Krishna'dır. O başlangıçsızdır, varolan her şeyin kaynağıdır ve bütün nedenlerin nedenidir.

Lord Jagannath Sri Krsna'dan başkası değildir. Jagannath ya da Jagarnaut ‘evrensel’ demektir ve Krsna'nın Kendisi Sri Bhagavad-gita'nın onuncu bölümünde baştan sona şu ifadeyi kullanır: "Benim uzantılarım sayısızdır." Dolayısıyla Sri Jagannath sadece Sri Visnu'nun bir başka formu değil Sri Krsna'nın mutlak her şeyi kapsayan formudur.

Jai Jagannath, Jai Gurudev!

Yazı Avustralya'dan Tusta Krishna Prabhu tarafından araştırılarak derlendi ve
Kutsal Lütufları Srila Govinda Maharaj tarafından düzeltildi


Additional articles and pictures, please see our What's New? webpage.

Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres