Kalbin Dini 

(Religion of the Heart)                       

Giriş


Sözlerime öncelikle dikşa Guru’m, Kutsal Lütufları Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupada’ya ve sannyasa Guru’m, bu kitabın yazarı Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj’a naçiz saygılarımı sunarak başlamak istiyorum. Bu iki yüce Maha-Bhagavata ve Kutsal Lütufları Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj beni himaye ettiler ve Krishna bilincini uygulamam için bana fırsat verdiler. Fazlasıyla günahkâr, çaresiz ve hatalarla dolu olmama rağmen bana ve daha pekçok kişiye şefkat gösterdiler ve değerli enerjilerini verdiler. Ben ise bir gün onlara bir parça hizmette bulunma çabasına biraz olsun yaklaşabilmek için dua edebilirim ancak.

            Bu kitap, Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj’ın son on sekiz yıldır dünyaya aktarmakta olduğu engin transandantal bilgi hazinesinden ufak bir bölümü  açıklayan yetersiz bir girişimdir. Pek çok kişi bilir ki, bu dünyadan ayrılmadan önce, Srila Sridhar Maharaj Misyonunun sorumluluğunu şahsen Srila Govinda Maharaj’a vermiştir. 1985 yılında Srila Sridhar Maharaj Srila Govinda Maharaj’ın yorulmak bilmeden ve bütün kalbiyle Math’ının görevlerini organize etmeye ve geliştirmeye yardımcı olduğunu, dahası diğer Math’ları kurma ve geliştirme görevlerini de yerine getirdiğini ve bu Math’lar için pek çok bağış sağladığını resmen ifade etti. Onun Math’ın yönetiminde ve ayakta kalmasında kendisini bile çok fazla cesaretlendirdiğini, Math’a ve Math’ın sakinlerine hizmet etme konusunda doğal bir eğilime sahip olduğunu ve Sri Chaitanya Saraswat Math’ın yenilenerek gelişmesi için her zaman çaba gösterdiğini söyledi. Bunların da ötesinde, Srila Sridhar Maharaj Srila Govinda Maharaj’ın herkesçe tanındığını, kendisi ve Manevi Öğretmeni Srila Bhakti Siddhanta Saraswati ëhakur Prabhupada tarafından sunulan şekliyle Tartışmasız Mükemmel Gerçeği yansıtan Bhakti felsefesinde sarsılmaz inanca sahip olduğunu söyledi. Srila Govinda Maharaj Bhakti ile ilgili bu mükemmel aşkın bilgiyi Guru Maharaj’ından öğrendiği şekliyle yayarak bunun doğru olduğunu göstermiştir. 

            Srila Govinda Maharaj (bu kitap tamamlandığında) yirmi dört dünya turu yapmış, samimi arayışçılarla ve toplumun her kesiminden saygın kişilerle tanışş ve gittiği her yerde Krishna bilincini büyük bir coşkuyla anlatmıştır. Son on yıldır internet üzerinden haftalık radyo yayınlarında, radyo ve TV programlarında görünmüş ve ondan gelen direktif ve ilhamla kırktan fazla ülkede Sri Chaitanya Saraswat Math’a ait yetmişin üzerinde merkez kurulmuştur. Onun gözetimi altında, Guru Maharaj’ından getirdiği mükemmel Krishna bilinci kavramını tanıtan yirminin üzerinde dilde 350 kitap ve konuyla ilgili makale yayınlanmıştır. Kali-yuganın korkunç etkisiyle acı çeken pek çok samimi ruh, şimdi onun sayesinde Yüce Tanrı’nın nilüfer ayaklarının ferahlatıcı ışınlarına sığınma şansına sahipler.

            1941 yılında Srila Sridhar Maharaj bir sloka yazdı ve o sıralar henüz sazdan yapılmış küçük bir kulübeden ibaret olan Math’ında bir bambu direğe bayrak olarak astı. O sloka Sri Chaitanya Saraswat Math’ın gelecekteki ihtişamını önceden bildiriyor ve birgün dünyanın dört bir yanında övgülerle anılacağını söylüyordu: 

srimach-chaitanya-saraswata-mathavara-udgita-kirttir-jaya-srim
bibhrat sambhati ganga-tata-nikata-navadvipa-koladri-raje
yatra sri-gaura-saraswata-mata-nirata-gaura-gatha grnanti
nityam-rupanuga-sri-krtamati guru-gauranga-radha-jitasa 

O dönemde Srila Guru Maharaj’ın bazı Ruhani Kardeşleri, sadece birkaç bina ve birkaç adanmıştan ibaret ufacık bir Math’a sahip olduÊunu söyleyerek ona tepki gösterdiler ve durum böyle iken Math’ının ihtişamı dünyanın dört bir yanında nasıl duyulacak diye sordular.

            Şu anda Srila Govinda Maharaj’ın özveriden şaşmayan yapısı ve Guru Maharaj’ına olan tam sadakati sayesinde o, dünyanın dört bir yanında Guru Maharaj’ının yüce kavramını başarıyla tesis etmiş bulunuyor dolayısıyla temiz bir kalbe ve gerçek manevi yaşam arzusuna sahip olanlar, gerçek bir manevi öğretmen gózetiminde Krishna bilincini uygulayabilirler. Onun lütfu ile, güneş Sri Chaitanya Saraswat Math üzerinden hiç eksik olmaz ve Srila Guru Maharaj’ın 1941 yılında direğe çektiği bayrak her kıtada elverişli rüzgarlarla dalgalanır.

            Srila Guru Maharaj’ın ve sampradayamızın tamamının gerçek Gizli Hazinesi Srila Govinda Maharaj’dır. O nedensiz merhametiyle dünyanın tamamını cezbediyor ve yaşamın her kesiminden ve her ülkeden insana Tanrı’nın Kutsal Adlarını zikretmeleri için ilham veriyor. Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna kadar her yerde ve her kıtada güneş onun ilahi kavramı üzerinden eksik olmaz. Srila Prabhupada’nın, içinde bütün dünyanın yaşayabileceği bir ev inşa ettiği sóylenir. Srila Govinda Maharaj Sri Radha ile Sri Krishna’ya ve Sriman Mahaprabhu’ya, içinde bütün dünyanın ibadet yapabileceği ve bu çağda jiva-ruhu kıskıvrak tutsak eden maddesel yaşamın sıkı düğümünden bu yolla kurtarabilen bir tapınak inşa etmiştir. O dünyanın çevresine Krishna’nın Kutsal Adıyla yaptığı çiek kolyeyi takmış ve onunla dünyayı çok daha güzelleştirmiştir.

Srila Govinda Maharaj’ın Lord’un Oyunlarından ya da o doğrultudaki herhangi bir konudan söz ettiğini duyduğumuz zaman aklımıza Srimad-Bhagavatam’ın 3. slokası gelir, orada şöyle denmektedir:

nigama-kalpa-taror galitam phalam
suka-mukhad amrta-drava-samyutam
pibata bhagavatam rasam alayam
muhur aho rasika bhuvi bhavukah

Srimad-Bhagavatam’ın konusu çok tatlıdır çünkü Krisha’nın Oyunlarından söz eder ama o Oyunlar Srila Sukadev Goswami tarafından söylendikleri için daha da tatlanmışlardır.”

            Umarım bu kitapta Krishna’nın Oyunlarının tatlı yapısının, Srila Govinda Maharaj’ın nilüfer dudaklarından çıktığı için daha da tatlandığını görebiliriz. Srila Guru Maharaj, Srila Govinda Maharaj’ın doğal bir paramahamsa olduğunu söyledi. O, Krishna’nın Oyunlarının tatlı meyvesini alıyor ve kendi tatlı yapısını katarak onları çok daha tatlı, çok daha keyifli hale getiriyor.

            1955 yılında, Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj Prabhupada, Srila Govinda Maharaj tarafından yayınlanan Sri Gaudiya Darsan dergisinin ilk kopyasını aldığı zaman, Srila Govinda Maharaj’ın “aşkın bir mizah ustası” olduğunu ve yazıları eğitici olduğu kadar eğlendirici olduğu için insanların onun tarafından yazılan yazıları büyük keyifle okumaktan hoşlanacaklarını ifade etmişti. Umarım okuyucu bu kitabı hem eğitici hem de eğlendirici bulur.

            Önsöz, 1957 yılında Srila Guru Maharaj’ın Sri Vyasa-puja’sı vesilesiyle, Srila Govinda Maharaj tarafından ona övgü olarak yazılan “Senin Korkusuz Nilüfer Ayakların” adlı Bengali bir şiirden oluşuyor. Bu şiirde bize, yetkin bir öğrencinin Guru’suna olan mükemmel bağlılık ve adanmışlık ruhunun yanısıra manevi öğretmenine karşı bir öğrencinin sahip olması gereken alçakgönüllülüğün mükemmel örneği gösteriliyor. Şiir aynı zamanda Srila Govinda Maharaj’ın daha üstün siddhanta ile ilgili derin ve son derece doğal bir şekilde gelen içgörüsünü de gösteriyor ki Srila Guru Maharaj onun bu konuda uzman olduğunu belirtti. Guru Maharaj onun doğal bir paramahamsa olduğunu söyledi ve bu şiirde bu net olarak görülüyor.

            Birinci Kısımda Srila Govinda Maharaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Krishna bilinci  anlayışının özünü, Srila Visvanath Chakravarti Thakur tarafından yazılmış olan şu slokaya dayanarak açıklar: Aradhyo Bhagavan vrajehsa-tanayas tad-dhama Vrndavanam. O bu slokayı  alır ve pek çok slokada yaptığı gibi ona yeni yaşam ve güzel bir anlam ekler. Mantıksal akıl yürütme yoluyla, Mutlak Gerçeğin gayrişahsi bir hiçlik ya da soyut bir varlık değil bir şahıs ve o şahsın da Sri Krishna olduğunu, ülkesinin manevi dünyanın en yüksek boyutu Vrndavan Dham olduğunu anlatır ve gösterir. Vrndavan Dham’da yaşayan herkes Krishna’ya büyük adanmışlık içinde ancak farklı ruh hâlleriyle ibadet ederler: örneğin santa-rasa-pasif, dasya-rasa-hizmetkârlık, sakhya-rasa-arkadaşlık, vatsalya-rasa-ebeveyn ilişkisi ve evlilik ile sevgili ilişkisi olarak ikiye ayrılan madhura-rasa-eşler arasındaki sevgi. En üstün ibadet Vraja-gopiler tarafından sergilenir ve Sriman Mahaprabhu tarafından tavsiye edilen en yüce Kutsal Metin Srimad-Bhagavatam’da inceden inceye anlatılır. Srila Govinda Maharaj bu anlayışı, yalnızca gerçek bir transandantal şairin yapabileceği tarzda, Krishna bilincinin güzel bir resmini yapmak için farklı Kutsal Metinlerden çok sayıdaki slokaya dikkat çekerek, çok güzel, çok basit ve dolaysız bir şekilde verir.

            İkinci Kısımda Srila Govinda Maharaj bizleri Krishna bilinci konusunun daha da derinlerine götürür ve Sri Chaitanya-charitamrta’nın (Madhya 23, 82-83) slokalarına dayanarak Onun tatlı Oyunlarının, harikulade dostlarının, aşkın flütünün ve eşsiz güzelliğinin nefes kesen tanımını sunup, Krishna’nın kuşkuya yer bırakmayacak şekilde, Tanrı Katının Yüce Şahsiyeti, bütün rasaların merkezi, Akhila-rasamrta-murtih olduğunu gösterir: 

sarvadbhuta-chamatkara-lila-kallola-varidhih
atulya-madhura-prema-mandita-priya-mandalah
 
trijagan-manasakarsi-murali-kala-kujitah
asamanordhva-rupa-sri-vismapita-characharah 

Ama bunu yapmadan önce Dördüncü Bölümde, Krishna bilincini, gerçek bir manevi öğretmenden, başlangıçta adım adım izlenen bir süreçle duymamız gerektiği konusunda bizleri uyarır. O, gerçek bir manevi öğretmenin başlangıç aşamasında öğrencisine Tanrı’nın daha üstün Oyunları ile ilgili eğitim vermeyeceğini söyler. Manevi öğretmen öğrencisinin o daha üstün Oyunları duymaya hazır olduğunu gördüğü zaman eğitim verir, daha önce değil. Eğer bu uyarıyı dinlemezsek onun ifadesiyle sadece “taklit Oyunları” ya da “taklit mücevherı” elde ederiz. Gerçek şeyi elde edemeyiz.

            Srila Govinda Maharaj kitabın başından sonuna kadar Krishna’ya ibadet etmenin önemini vurgular ve Ona ibadetin gerçek yolunun Radha-dasyam, Srimati Radharani’nin hizmeti olduğunu gösterir. Srimati Radharani’ye ibadet yolu ise, en üstün yönüyle Radharani’nin ve biraz daha alt formda Nityananda Prabhu’nun bedenlenmiş hâli olan Sri Gurudev’in aracılığıyla gerçekleşir. Bizler Krishna bilinciyle ilgili bu bilgiyi, Krishna’nın Kendisiyle başlayan ve Onun Lord Brahma’ya, sonra Narada’ya ve Vyasadeva’ya ve nihayet Gurudev’imiz Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj’a aktardığı, yukarıdan aşağıya inen süreçle elde ederiz. Krishna bilinci bilgisi daima saf ruhların kalplerinden aşağıya inmektedir ve bizler saf bir ruhun nerede bulunduğunu “onun saf kalbinde yanan aşkın bilgi lambasının ışığını” görerek anlayabiliriz. Vedavyasa, Srila Bhakti Siddanta Saraswati Thakur, Srila Guru Maharaj, A.C. Bhaktivedanta Swami Maharaj ve şimdi de Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından verilen bilgi budur.

            Kitabın teması şöyledir, vidvadbhih sevitah sadbhir, nityam advesa-ragibhih hrdayenbhyanujnato, yo dharmas tam nibhodata, gerçek din Sonsuz Bölgeden yayılır ve sonlu olana gelirken, daima Kutsal Metinlerde ehil olan, farkındalıkları gelişmiş ve kendilerini hizmetlerine derinden vakfetmiş kişiler aracılığıyla gelecektir. O bilgi, insan yapısı birşey olamaz. En yüksek bölgeden gelir ve onu taşıyanlar da o boyuttandırlar.

Srila Govinda Maharaj, kendi derin farkındalıklarını ve kendi tatlı yapısını da katarak Sriman Mahaprabhu ile ilgili doğru anlayışı Guru Maharaj’ından duyduğu şekliyle sunduğu için çok şanslıyız ve bu anlayışı ancak yüce bir öğretmenin ve adanmışın yapabileceği şekilde, anlaşılır ve apaçık bir tarzda sunabildiği için daha da şanslıyız. Ve sağlığı yerinde olmasa bile, isteyen herkese bu büyük serveti vermek için bütün kalbiyle ve ruhuyla çaba göstererek tüm dünyayı dolaştığı için çok daha şanslıyız. 

Bu kitabı Srila Govinda Maharaj’a bir sunu olarak hazırlamaya çalışırken eminim ki hatalar yaptım ve bundan dolayı herkesin affına sığınırım.

Ben çok alt tabakadan, günahkar ve saygısız bir aileden geliyorum, bana günahkar ve kaba  faaliyetlerin sakıncası olmadığı öğretildi, bu nedenle ben çok aşağı biriyim ve Srila Govinda Maharaj’a herhangi bir hizmette bulunacak niteliğe sahip değilim.

            Srila Krishna Das Kaviraj Goswami kendisinin dışkıdaki solucanlardan daha aşağı olduğunu söylemişti (Sri Chaitanya-charitamrta, Adi-lila 5.205):

jagai madhai haite muni se papistha
purisera kita haite muni se laghistha 

Ben kendimi onlardan daha aşağı hissediyorum çünkü hiç olmazsa onlar bu dünyada bir pozisyona sahipler. Halbuki ben Gurudev’ime ve Vaishnava’lara saygısızca davranışlarda bulunduğum için ne canlılar ne de cansızlar arasında sayılabilirim.

            Ben böyle bir konuma sahipken, bu kitabın Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından böylesine iyi karşılanmış olması nasıl mümkün olabildi? Bu çabanın herhangi bir başarı getirmesinin ancak onun kendi nedensiz merhametiyle ve Sripad Sagar Maharaj, Sripad Goswami Maharaj, Sripad Tridandi Maharaj, Bhuvana Mohan Prabhu, Mahananda Prabhu, Jagadananda Prabhu, Visakha Devi Dasi gibi adanmış kulların ve adlarından söz edilemeyecek kadar çok sayıda kişinin lütuflarıyla mümkün olduğunu düşünebilirim.

            Bu kitabın Vaishnava’ların lütuflarıyla ortaya çıktığını bilerek, bu ikinci baskıyı bütün kalbimle Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Maharaj’ın nilüfer ellerine sunuyorum.       

Om Tat Sat

Swami B.P. Siddhanti

Sri Guru Purnima’da tamamlandı—

Sri Vyasadev’in görünüm günü: 11 Temmuz, 2006

İkinci baskı Sri Govardhan Puja, 2009 da bitirildi

Nabadwip Dham