Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya olsun
Srila Jiva Goswami'nin Göründüğü Gün

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj tarafından
Kaliforniya, Soquel, Sri Chaitanya Saraswat Seva Ashram'da yapılan konuşma
25 Eylül, 2004

Esas transkript Amiya Kanti Devi Dasi'nin, kontroller Sripad B.P. Tirtha Maharaj ve Mahananda Das B.R.


Bugün çok hayırlı bir gün. Sampradaya'mızın koruyucusu ve büyük Acharyya olan Srila Jiva Goswami Prabhu'nun Göründüğü Gün. Srila Guru Maharaj şöyle dedi, Jivadyair abhiraksitam, Sampradaya'mızın tamamı, bütün zenginliği ile Jiva Goswami Prabhu'dan geldi. Rupa-Sanatan çok şeyler verdiler ve Jiva Goswami Prabhu bunları diğer din ekollerinden örneğin Sankaracharyya'dan ve (ateist) Kapila'nın sankhya felsefesinden korudu. Onlar nirakara, nirvisesa, brahma (gayri şahsiyetçilik, çeşitliliğin reddi) yerleştirmek istediler, ama Jiva Goswami Prabhu son derece güvenilir bir biçimde ve akıllı bir şekilde onları yendi. Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun achintya bhedabheda siddhanta'sını tesis etti.

Jiva Goswami Prabhu Anupama'nın oğlu olarak Bakla Chandradwip'de doğdu. Anupama Rupa-Sanatan'ın erkek kardeşiydi. Jiva Goswami aşağı yukarı on iki yaşından sonra, Nabadwip'e geldi ve Nityananda Prabhu ile karşılaştı, Nityananda Prabhu ona her şeyi, Mahaprabhu Chaitanyadev'in bütün Oyun yerlerini gösterdi. Vishnupriya Devi onu oğlu yerine koydu ve onu büyük şefkatiyle besledi. Nityananda Prabhu Jiva Goswami'yi Nabadwip Dham'ın çevresinde her yere götürdü ve ona şu emri verdi: "Mahaprabhu Chaitanyadev Vrindavan Dham'ı sizlere verdi, bu nedenle Vrindavan'a git. Sana merhametimi, hayır dualarımı, şefkatimi, sevgimi her şeyi veriyorum. Mahaprabhu'nun Sampradaya'sını tesis et."

Jiva Goswami gitti, ve giderken Kasi, Benares'te eğitim aldı. Kutsal Metinlerin tamamında: Veda, Vedanta, Upanishadlar, Purana, nyaya üzerine iyi eğitim aldı. Beş yılda öğrendi ve eğitimini tamamladı çünkü biliyordu ki, Rupa-Sanatan'a giderse onu sadece hizmet bekleyecekti. Hizmeti daha ustaca, güzel ve güvenilir bir şekilde yapabilmek için eğitim aldı.

Sonra Benares'ten Vrindavan'da bulunan Rupa-Sanatan'a gitti, onların himayelerine girdi ve Rupa Goswami Prabhu ile kaldı. Rupa Goswami'den diksa mantram aldı ve her zaman Rupa Goswami'ye hizmet etti. Bütün Vaisnavalar, Goswamiler'in tamamıözellikle de Rupa-Sanatan, Bhatta Raghunath, Gopal Bhatta, Das Goswami — herkes ona büyük destek ve şefkat verdi. Jiva Goswami Vrindavan'da kalarak tüm Sampradaya'ya da hizmet etti. Rupa Goswami'nin emri ile, Radha Damodar Tapınağını ortaya çıkardı ve kurdu ve Rupa Goswami Prabhu yaşlanınca, Rupa Goswami'yı Radha Damodar Tapınağında kalması için oraya getirdi. Orada, Radha Damodar Tapınağında Rupa Goswami'nin bhajan kutir'ini ve Rupa Goswami'nin samadhisini, Krishna Das Kaviraj Goswami'nin samadhisini, Jiva Goswami'nin ve diğerlerinin samadhisini görebiliriz.

Bir keresinde Radha Damodar bana hizmet vermek istedi ama ben almadım çünkü kalpleriyle ve tam adanarak hizmet edecek insan gücüm yoktu. Öyle insan çok ender bulunur. Sadece para karşılığı, finansal bir alışveriş olarak onu alamazdım, ama Rupa Goswami öylesine merhametli, Srila Jiva Goswami öylesine merhametli ki, Rupa Goswami'nin yanıbaşında bir arazi parçası verdiler. O arazi de Radha Damodar'ın arazisi. Ve çok kritik bir şekilde ama yasal olarak o araziyi çalışmayan telefonum sayesinde aldım! Telefon çalmadı, ama ben hala çalışmıyor mu diye bakmak için ahizeyi kaldırdım ve birdenbire Vrindavan'dan biri, Krishna Vallabha, hatta konuşuyor ve bana şöyle diyordu, "Maharaj, Yargıç'ın emriyle on beş gün verildi, eğer bu araziyi on beş gün içinde alırsanız Jiva Goswami Prabhu'nun arazisini almış olacaksınız.

Bunu duyunca şaşırdım! Ama onca parayı on beş gün içinde nereden bulacaktım? On beş gün içinde yasal dökümanları kim halledecekti? Krishna Vallabha dedi ki, "Para için endişelenmeyin. Parayı ben ayarlarım ama siz adamınızı gönderin." Purnananda'yı gönderdim ve ona araziyi yasal bir şekilde Sri Chaitanya Saraswat Math adına transfer etmesini söyledim. O araziyi verdikleri için Jiva Goswami çok merhametli, Rupa Goswami çok merhametli. Ben hemen orada hizmeti başlattım. Şimdi orada üç katlı bir bina ve Sri Sri Guru Gauranga Radha Rasabiharijiu'nun çok güzel bir tapınağı var. Srila Guru Maharaja'nın pushpa samadhi'si tapınağın içinde. Gidince görürsünüz.

Jiva Goswami Prabhu'nun karakteri çok güçlüydü, ayrıca Sanskrit ve Kutsal Metin konusunda çok eğitimliydi. Hatta bazen Rupa Goswami'nin yazılarını bile düzeltirdi. Rupa Goswami pek çok kez ona, "Jiva, bak bakalım mükemmel mi değil mi," derdi.

Jiva Goswami Sat-Sandharba'ların, yani Mahaprabhu'nun Sampradaya'sındaki olağanüstü-özgün, güvenilir Kutsal Metnin hazırlanmasına yardım etti. Jiva Goswami şöyle dedi, "Düzensiz bir forma sahipti, bu yüzden ben ona düzenli bir form veriyorum." Açıklaması böyle idi, ama aslında her şeyi o yaptı.

Bir keresinde çok eğitimli olan Vallabha Bhatta, Rupa Goswami'nin bir slokasında küçük bir hata olduğunu gördü, ve Rupa Goswami'ye söyledi, "Rupa, şurada küçük bir hata var, onu şu şekilde düzeltebilirsin." Rupa Goswami her zaman herkese saygı gösterirdi, Vallabha Bhatta'ya da saygı gösterdi ve düzeltme yaptı. Ama Jiva Goswami Rupa Goswami'nin yazdığı şeyin doğru olduğunu biliyordu. Daha sonra Jamuna'dan su almaya gitti, ve orada Vallabha Bhatta ile karşılaştı. Ona şöyle dedi, "Sanırım, düzeltmeye çalıştığınız sloka zaten doğruydu."

Bunun üzerine Vallabha Bhatta Jiva Goswami ile sloka üzerinde tartıştı ve Jiva Goswami'nin söylediği şeyin mükemmel olduğunu görmekten çok mutlu oldu. Sonra Rupa Goswami'ye geri geldi ve dedi ki, "Rupa, sana o slokadüzeltmeni söyledim ama düzeltmeye gerek yoktu. Mükemmeldi. Olduğu gibi bırakabilirsin." Ardından sordu, "Şu genç çocuk, on yedi, on sekiz yaşlarındaki çocuk kim?"

Rupa Goswami, "O benim yeğenim ve benimle kalıyor. Benim öğrencim," dedi.

Vallabha Bhatta, "Ah, çok iyi eğitim almış büyük bir pandit. Bu konuda beni dize getirdi."

Rupa Goswami Prabhu Jiva Goswami'ye biraz kızdı: "O senin Gurun. Neden gidip onu düzelttin? Bu türlü bir mentalite benim yanımda kalamaz. Benim kunjamdan çık git. Babanın evine, Bakla Chandradwip'e dön. Geri dön."

Jiva Goswami Prabhu çok üzülmüştü. Şöyle düşündü, "Eğer Guru Maharaj'ıma hizmet edemezsem yaşamım ne işe yarar?"

Jiva Goswami Prabhu, galiba Vamsivata'da, bir ağaç altında bir kitap yazıyordu, Sri Gopal-champu. Sri Gopal onun iyi dostuydu, ve Sri Gopal Krishna-lila'da sakhya-rasanın bağımlısıydı. Jiva Goswami şöyle demişti, "Formumuzun içinde senin sakhya-rasana yer vereceğim ve senin için, senin mutluluğun için bir kitap yazacağım." Jiva Goswami onu hatırladı ve Gopal-champu'yu yazdı.

Bu sırada, Sanatan Goswami Jiva Goswami ile karşılaştı ve praya-upavesam yaptığını, su bile içmediğini, ve bedenini terk etmek istediğini gördü. Sanatan Goswami Rupa Goswami'ye gitti ve ona sordu, "Rupa, Mahaprabhu'nun öğretileri nelerdir, söyleyebilir misin?"

Rupa Goswami şöyle dedi, "Evet: Jive-doya Name-ruchi Vaisnava-seva, Vaisnavalara hizmet, jive-doya ise jiva ruhlara merhametli olmak ve onlara Krishna bilinci vermek, Name-ruchi ise her zaman Kutsal Adı, zikret, her zaman Hari Nama'yı zikret demek. Bu hizmettir. Mahaprabhu'nun öğretisi budur."

Sanatan Goswami şöyle dedi, "Sen jive-doya diyorsun oysa Jiva bedenini terk ediyor. Yaptığın şey iyi değil. Jiva'yı kovma. O iyi bir çocuk."

Bunun üzerine Rupa Goswami Jiva Goswami'ye gitti ve ona, "Jiva, geri dön," dedi. Ona tam hizmet verdi, sadece tam hizmet değil hizmet sorumluluğuher şey. İşte o Jiva Goswami'nin avirbhava günü bugün. O, mayavad, sankhyavad, buddhavad, ne tür 'vad' varsa, hepsini dize getirdi, ve Sat-sandarbha vasıtasıyla achintya bhedabheda tattva'yı tesis etti.

Jiva Goswami pek çok kitap yazdı. Çok güzel bir kitap var, o kitabı çok severim, Hari-namamrita-vyakaran, Sanskrit dilinin grameri. Oradaki Sanskrit gramer eşsizdir, her sözcüğün gramerinin Krishna'ya işaret ettiğini aklımız almıyor. Gramer gramerdir, ama o Krishna bilincinde gramer yaptı. Bunu idrak etmek imkansız. Ama her İsim gramerin içinde, her konu, hepsi Krishna bilinci ile inşa edilmiş. Ben o grameri okudum, ve çok mutlu oldum. Yaşamımın başarılı olduğunu hissettim, ve öyle de oldu. Aslında Sanskrit bilmiyorum ama Jiva Goswami'nin lütfuyla ve Guru Maharaj'ın merhametiyle, Sanskrit'te ünlüyüm. Aslında çok da nitelikli değilim. Anlamak için daha fazla nitelik gerekir. Ancak Guru Maharaj bana yaşamsal noktayı verdi, ben de ondan tad alabilirim.

Guru Maharaj Dr. Dolgobinda Sastri'yi öğretmenim olarak görevlendirdi. O çok iyi bir öğretmendir. Hala hayatta, Hindistan, Orissa, Cuttak'ta. Neyse, işte o Jiva Goswami Prabhu'nun Göründüğü Gün bugün. Bu demektir ki, tüm ışık, tüm güç, tüm güzellik ve Krishna bilincinin güzel anlayışı tümüyle bize Jiva Goswami Prabhu vasıtasıyla gelmiş bulunuyor. O bizim servetimizdir. Yaşamın serveti, ruhani dünyanın servetidir — Jiva Goswami Prabhu'nun verdiğini, başka hiç kimse vermemiştir. Bu nedenle, Baladeva Vidyabushan Sri Sampradaya'nın acharya'sını yenmeye gitti, ve Ramanandi grubu da buna dahildir. Onlar Baladeva Vidyabushan'a, "Sizin Vedanta-bhasya'nız yok," diyerek kafa tuttular. Buna cevap olarak, Baladeva Vidyabhusan Govinda-bhasya'yı yaptı.

Mahaprabhu Vedanta-bhasya'yı yazmadı, Jiva Goswami de Vedanta-bhasya'yı yazmadı. Bhasya açıklama, yorum demektir. Ancak Vedanta-bhasya Jiva Goswami tarafından Tattva-sandarbha, Bhakti-sandarbha, Priti-sandarbha, Paramatma-sandarbha, Bhagavat-sandarbha, ve Krishna-sandarbha'dan oluşan Sat-sandarbha vasıtasıyla verildi. Sat-sandarbhaları okuduktan sonra Baladeva Vidyabhusan Jiva Goswami için Govinda-bhasya'nın başında yer alan pranam mantrayı yaptı.

yah sankhya-pankena kutarka-pamsuna
vibartta-garttena cha luptadidhitim
staddham vyabhadhak-sudhaya mahesvaram
krsnam sa jivah prabhurastu me gatim

"O Sampradaya'mızı diğer huzursuzluklardan koruyan süper-koruyucudur, bu nedenle onun nilüfer ayaklarına eğilirim." Böyle yazdı. Paramesvara sat-chid-ananda vigraha olan, anadi olan, anadi adir olan, adı Govinda olan, bütün nedenlerin nedeni olan Krishna'yı o tanıttı. Brahma Samhita'da yazan şeyler bu dünyada Jiva Goswami Prabhu tarafından tanıtıldı.

Bugün aynı zamanda Vamandeva'nın aviribhava'sı. Vamandeva'yı biliyor musunuz? O, Bali Maharaja'ya eğitmek için geldi. Bali Maharaja büyük bir ateş adağı başlattı ve bir sürü büyük şahsiyet oradaydı. Eğer başarılı olursa herkesi yenebilecek ve cennetleri ve diğer yerleri kalıcı bir şekilde ele geçirebilecekti. Bunun için, Sukracharyya'nın emri ile, Bali Maharaja o büyük ateş adağını yapmaya başladı. Ama o sırada bütün yarı tanrılar çok korktular. Lord Krishna'ya gittiler, ve Krishna Vamandeva formunu aldı. Aditinandan. Adı Aditinandan'dır. O gün Sukracharyya'nın öğrencisine, büyük ateş adağı yapmakta olan Bali Maharaja'ya gitti.

Oraya kısa boylu bir brahmin dilenci formunda gitti. Onu gören Bali Maharaj dedi ki, "Eğer bir kişi benden şu sırada bir şey isterse, ona o şeyi vereceğime dair söz verdim. Bu yüzden, brahmin çocuk, bana ne istediğini söyle." Sukracharyya çok nitelikli bir brahmindir, brahmin çocuğun Vishnu olduğunu, brahmin çocuk olmadığını, ve Bali Raja'dan her şeyi almak istediğini anladı. Sonra Bali Raja'ya şöyle dedi, "Bu çocuk bir brahmin çocuk değil. O aslında bir şey istemek için sana gelen Vishnu. Ama eğer verirsen, her şeyi kaybedersin."

Bunun üzerine Bali Maharaja dedi ki, "Şu sırada kim benden birşey isterse o kişiye o şeyi vereceğime dair söz verdim." Sonra, "Ey brahmin, bana ne istediğini söyle,dedi. Ve Vamana şöyle dedi, “Toprak istiyorum— benim ayağımla üç adım toprak.”

"Evet, söz veriyorum vereceğim." Kamandalu su kabını aldı, ve sankalpa mantramsöylemek istedi (o dönemde geçerli olan vedik formalite). O sırada Sukracharyya çok huzursuzlandı ve kamandalu'nun ibrik ucundan içeri girdi, orada kalıp ucu tıkadı. Su akmasın diye başını oraya dayadı.

"Ne oldu?"

Vamana cevap verdi, "Hiçbir şey olmadı, ucu açıyorum." Sonra bir kusa otu aldı, ibrik ucundan içeriye itti, Sukracharyya'nın bir gözü çıktı. Bunun üzerine Sukracharyya dışarı çıkıp gitti. Sankalpa için su aktı ve Bali Raja onu Vamanadeva'ya verdi.

Ardından Vamanadeva şöyle dedi, "Şimdi ayaklarımı araziye koyabilirim. Hangi araziyi vereceksin?"

"İster bu dünyada olsun ister olmasın, nerede olsa alabilirsin."

"Ben swarga, martya, patalaistiyorum," cennetleri, madesel dünyaları, ve yeraltı dünyalarını, patalayı. Bali Maharaja adımlarını verince, ilk adımıyla swarga-loka'yı fethetti, ikinci adımıyla ise martyaloka'yı. O zaman Bali Maharaja sordu, "Diğer adımın nerede?" Bali Maharaj'ın elinde hiçbir şey yoktu çünkü swarga ve martya alınmıştı. Sonra patala-lokayı verdi. Vamandeva swarga-martya-patalaalınca ondan istekte bulundu, "Daksina ver!"

Bali Maharaja cevap verdi, "Nasıl daksina veririm? Hiçbir şeyim yok. Swarga-martya-patalayı zaten sana verdim."

Sonra Vamandeva şöyle dedi, "Sen eğil, ayağımı başına koyacağım." Bali Maharaja'yı kutsadı ve ona dedi ki, "Senden memnun kaldım. Patala-lokaya git ve orada kal. Burada swarga-lokada kalma. Senin için patala-loka seçtim. Git ve orada kal."

O zaman Bali Maharaja şöyle dedi, "Tamam, senin emrettiğin gibi yapacağım."

Vamanadeva, "Senden çok memnun kaldım. Benden bir dilek dile," dedi. Bunun üzerine Bali Maharaja şöyle dedi, "Eğer benden hoşnutsan ve çok memnun kaldıysan, o zaman orada, patalada, benim için seçtiğin yerde benim kapı görevlim olarak kal. O zaman sonsuza kadar orada olursun." Vamandeva kabul etti.

İşte o Vamandeva'nın avirbhava'sı (görünmesi) bugün, Vaman dvadasi. Bu her zaman çok kritik tipte bir bir dvadasidir çünkü bazen Vishnu-srinkala-yoga gerçekleşmektedir, o sırada Ekadasi iner ve Vishnu-srinkala o dvadasi gününü alır. Her neyse dün Vishnu-srinkala idi, bugün ise Vaman dvadasi, dolayısıyla her ikisine de sahibiz: Vishnu-srinkala-dvadasi ve Jiva Goswami'nin Göründüğü Gün. Bütün bu hayırlı şeyler bugün oluyor.

Jay Om Visnupad Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj ki jaya!