Yeni


Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya olsun

Srila Haridas Thakur'un İlahi İhtişamı

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile sabah darshanı.

Şu anda Kolkata'daki Dum Dum Park Tapınağında Kutsal Lütufları ile kalmakta olan Sripad Bhakti Pavan Janardan Maharaj bildiriyor.

19 Eylül, 2005


Bugün Srila Haridas Thakur'un İlahi Ayrılış günü ve sabahın erken saatinde, Kolkata'daki Dum Dum Park'ta Mangal Arati'den sonra Srila Govinda Maharaj Srila Haridas Thakur'un ilahi ihtişamından söz etti. Aşağıdakiler Kutsal Lütuflarının üzerinde durduğu temalardan birkaçıdır.

Srila Haridas Thakur her zaman sözleriyle, eylemleriyle ve zihniyle vaaz veren örnek bir adanmıştı. Hatta Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun zuhurundan önce bile adanmış bir kul ve vaiz olarak biliniyordu. O kendisini Mahaprabhu'ya yüzde yüz adadı.  

Srila Haridas Thakur, Sri Adwaita Acharya ve Srivas Thakur'un yakın dostuydu. Sri Chaitanya Mahaprabhu zuhur edeceği zaman, Srila Haridas Thakur bunu anlayabilmişti çünkü pek çok insan coşkuyla Lord'un Kutsal Adlarını zikretmekteydi.  

Mahaprabhu sannyas aldıktan sonra, Srila Haridas Thakur Lord'a Nabadwip'te yaşamaya devam etmesinin imkansız olduğunu, Puri'de Mahaprabhu'nun yanında olmak istediğini söyledi. Sri Chaitanya Mahaprabhu, Kasi Misra'dan Puri'de bahçesi olan basit sazdan bir kulübe istedi. O yer şimdi Siddha Bakul olarak bilinir. Kasi Misra 'herşey Lord'u hoşnut etmek içindir' dedi ve Mahaprabhu'dan ricada bulunmasına gerek olmadığını, nereyi arzu ediyorsa almasını söyledi. Böylece Haridas Thakur'a o yer, Siddha Bakul'daki o bahçeli ev verildi.

Lord, Gambhir'de kalıyordu ve hergün öğle üzeri yüzmek için okyanusa giderken, Srila Haridas Thakur'a uğruyordu. 

O dönemde toplum bir mlecchanın kabul görmesine büyük tepki gösteriyordu ve Hinduism çok güçlüydü. Elbette bizler ne Hinduyuz ne Hristiyanız ne Müslümanız ne de buna benzer birşeyiz - bizler Vaisnavalarız. Srila Guru Maharaj herkesin Vishnu'dan geldiğini o nedenle herkesin Vaishnava olduğunu açıklamıştı. 

Haridas Thakur, Nama-Acharya idi ve Lord'un Kutsal Adlarını hiç durmadan zikretmek ve yüceltmek için yaşıyordu. Srila Rupa Goswami'nin Kutsal Adla ilgili övgüsünü duyunca çok etkilendi. 

    

"İki hecenin, 'Krish-na'nın ne kadar nektar yarattığını  bilmiyorum. Krishna'nın Kutsal Adı zikredilince, ağzın içinde adeta dans eder. Biz o zaman çok fazla ağzımız olsun isteriz. O Ad kulak deliklerimizden girince, milyonlarca kulağa sahip olmayı arzu ederiz. Ve Kutsal Ad kalbin bahçesinde dans edince, zihnin faaliyetlerini zapt eder ve böylece bütün duyular hareketsizleşir.."

Haridas Thakur, Kutsal Adı yücelten pek çok ayet duyduğunu ama  Srila Rupa Goswami tarafından yazılmış olan bu övgü gibisini hiçbir ayette duymadığını ifade etmişti.

Sri Chaitanya Mahaprabhu Puri'de yirmi yıl yaşadı. İlk altı yıl çok fazla seyahat etti ve son on iki yıl Gambhir'de Radha-Krishna lila'yı duyumsamaya yoğunlaştı. 

Haridas Thakur özel yeteneği ile Lord'un yakında ayrılacağını anladı ve Lord'un son lilasını görmek istemediğini belirtti. Lord'dan arzusunu yerine getirmesini istedi: yani Lord son bölümü oynamadan önce bu dünyayı terk etmek. Mahaprabhu cevap olarak onayladı ve Lord Krishna'nın Haridas Thakur'un dileğini yerine getireceğini söyledi.

Ertesi gün Sri Chaitanya Mahaprabhu adanmış kullarıyla oraya geldi ve Kutsal Adları zikretmeye başladı - iki saatten fazla süren bir kirttan yaptı. Ardından Haridas Thakur Lord'un lotus ayağını göğsüne koydu ve zikretmeye başladı,"Sri Krishna Chaitanya, Sri Krishna Chaitanya, Sri Krishna Chaitanya...."

O bütün yaşamını Krishna'nın Adını zikretmeye adamıştı. Her gün üç lakh (300,000) Ad söylemeye yemin etmişti. Ama dünyayı terk etme zamanı gelince Lord'un lotus yüzüne bakarak "Sri Krishna Chaitanya," diye Mahaprabhu'nun adını zikretmeye başlamıştı.  

Ardından Mahaprabhu Srila Haridas Thakur'un bedenini kucağına alarak dans etmeye başladı. Ruh ayrıldıktan sonra bedenin suyla yıkanması gerekir ve Mahaprabhu Haridas Thakur'un bedenini okyanusa götürdü. Sonra Mahaprabhu Kendi elleriyle ve adanmışların yardımlarıyla kıyıda bir çukur kazdı ve Haridas Thakur'un bedenini gömdükten sonra samadhi için bir tümsek yapıldı. Lord bu şekilde şahsen uğraştı, bu da son derece mucizevi birşeydi. Orada bütün adanmışlar büyük bir kirttan yaptılar ve ardından yıkanmak için Lord'la denize girdiler. 

Daha sonra, Sri Chaitanya Mahaprabhu Jagannath Tapınağının yanındaki dükkanlara gitti, uttariyasını uzattı ve Srila Haridas Thakur'un festivali için onlardan Jagannath Prasad dilendi. Hepsi de bütün prasadam stoklarını Mahaprabhu'ya vermek istediler ama Sri Chaitanya Mahaprabhu'ya çok yakın olan Swarup Damodar sunuları kendisinin toplayacağını söyledi. Böylece her bir dükkandaki yiyeceklerden bir kaç avuç aldı ve büyük bir miktar toplandı sonra da festival için geri taşıdılar. Kasi Misra da Lord ve adanmışlar için büyük miktarda Jagannath Prasad göndermişti.

Bütün adanmışlar prasadam yiyecekleri zaman, Lord servis yapmak istedi ama her kişiye beş adamın yiyebileceğinden daha fazlasını veriyordu. Bunun üzerine  Swarup Damodar Lord'a eğer Kendisi prasad için oturmazsa kimsenin yemeyeceğini söyledi. Lord oturtuldu. Swarup Damodar ve diğerleri adanmışlara servis yaptılar. 

Srila Haridas Thakur'un ayrılış festivalinde, Sri Chaitanya Charitamrita'nın işaret ettiği gibi, Sri Chaitanya Mahaprabhu bu festivale katılan herkese bir lütufta bulundu; bu festivale katılan ve gelecekteki festivallere katılacak olan herkesin ebedi yarar sağlayacağını ve Krishna'ya döneceğini söyledi.     

Srila Govinda Maharaj Dum Dum Park, Kolkata'daki verandasında bu sabah bunları konuşarak Srila Haridas Thakur'un Ayrılışını anmak üzere Festival Günümüzü başlatmış oldu.

- Swami B.P. Janardan


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Main Centres | What's New?