Srila-Sridhar-Maharaj-Delighted

Vahiy Onun İradesidir

Śrīla Bhakti Rakṣak Śrīdhar Dev-Goswāmī Mahārāj Śrīla Śrīnivās Āchārya’nın kutsanmış kaderini anlatıyor.

Śrīman Mahāprabhu Purī'de iken, Padmanābha Bhaṭṭāchārya eşiyle birlikte Onu görmeye gitti. Mahāprabhu ona çok büyük bir adanmış kul olacak bir oğul sahibi olacağını ve ona Śrīnivās adının verileceğini söyledi. Padmanābha Bhaṭṭāchārya eve döndü ve çok geçmeden Śrīnivās doğdu, Śrīnivās güzel bir çocuktu ve doğuştan alimdi. Padmanābha Bhaṭṭāchārya Śrīnivās henüz çok küçük iken öldü. O dönemde, Śrīnivās kendiliğinden Śrī Chaitanyadev ile Nityānanda'yı düşündü, ve içinde dalga dalga Onların Oyunları yükseldi.

Śrīnivās yaklaşık onbeş yaşındayken, Śrī Chaitanyadev'in Nabadwīp'deki doğum yerini görmeye geldi. Lord'un evinin yakınında Ganj Nehri üzerinde bulunan bir yıkanma ghāṭ'ında oturdu. O sırada Viṣṇu Priyā Devī oraya yıkanmaya geldi ve bu güzel oğlanla karşılaştı. Onun bir şekilde Mahāprabhu'ya benzediğini, ama orada kendisinden ve yaşamından emin olmadan oturmakta olduğunu gördü. Viṣṇu Priyā Devī çocuğa acıdı, evine götürdü ve doyurdu.
 
Śrīnivās daha sonra, Mahāprabhu ile buluşmaya gitti. Purī'ye doğru yola çıktı, ve yolun dörtte üçünü gitmişti ki, Śrī Chaitanyadev'in dünyayı terk ettiğini duydu. Ne yapacaktı? Yola devam etti, ve orada Toṭā Gopīnāth Tapınağında Gadādhar Paṇḍit ile karşılaştı. Gadādhar Paṇḍit onu kucakladı ve dedi ki, “Ben seni bekliyordum, Śrīnivās. Lord'um sana Śrīmad Bhāgavatam öğretmemi emretti. Sen eşsiz bir konuşmacı olacaksın ve Bhāgavatam'ı Bengal'in tamamına açıklayacaksın. Ancak kitabım, gözyaşlarıyla yarı yarıya yıkandı. Okuman mümkün değil. Yeni bir kitap alman gerekiyor. Śrī Khaṇḍa'ya git, benim adımdan söz et, Bhāgavatam'ın bir kopyasını al ve dön. O zaman sana öğretirim.”

Śrīnivās Āchārya Bengal'e döndü, Śrī Khaṇḍa'dan Bhāgavatam'ın bir kopyasını aldı, ve tekrar Purī'ye doğru yola çıktı. Oraya varınca, Gadādhar Paṇḍit'in ayrıldığını duydu. Hayal kırıklığına uğradı. Şöyle düşündü, “Ben ne kadar şanssız bir ruhum. Nereye gitsem, arayışımın hedefi ben ona ulaşmadan yok oluyor. Mahāprabhu ve Gadādhar Paṇḍit bana umut verdiler, ama şimdi kim bana Bhāgavatam öğretecek? Ben ne şanssız biriyim.” Ne yapacaktı: Bhāgavatam'ı okumaya başladı ve, her şeyin kendiliğinden ona aktığını gördü. Gadādhar Paṇḍit’in iradesi oradaydı.