Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Sri Ganga Mata Goswamini

Yazı Nowla Kishor Prabhu tarafından hazırlanan Nilachala Puri Rehberi yardımıyla derlendi.

Kral Sri Naresh Narayan'ın kızı olan Sachi Devi çocukluğunun ilk yıllarından başlayarak Lord'a saf adanmışlık gösterdi. Evlenme yaşı geldiğinde, sadece Lord Bhagavan Sri Krishna'sına hizmet etmek istediği için  evlenmeyi reddetti.

Kral ve kraliçenin ölümünden sonra krallığın yönetim sorumluluğunu üstlendi, ama kısa sürede yönetimden el çekti ve bir manevi öğretmen aramak için hacca gitti.

Vrindavan Dham'a geldiğinde, kraliyet ailesinden olduğu için kendisine diksha vermeyi reddeden
saygın Vaishnav alim Sri Haridas Pandit'le karşılaştı. Ama, onun ateşli kararlılığını, vazgeçmişliğini ve riyazetini gördünce, Haridas Pandit onu Gopal mantraya inisiye etti.

Gurusunun önerisi üzerine Sachi, her gün 192 round mahamantra zikri yapan
ruhani kız kardeşi Laksmipriya ile beraber Radha Kunda'da yaşamaya gitti. İkisi birlikte her gün Govardhan Tepesinin çevresini yürürlerdi.
 
Daha sonra, gurusunun emriyle Sachi, Sarvabhauma Bhattacharya'nın evini restore etmek için
Jagannath Puri'ye gitti. Orada, her gün Srimad Bhagavatam üzerinde ders verdi ve çok ünlendi, brahmanlar ve krallar dahil pek çok öğrenci kabul etti. 

Ganga Sagar mela zamanı geldiğinde, Sachi Devi orada yıkanmak istedi. Meladan önceki gece, Lord Jagannath ona rüyasında konuştu ve Sweta Ganga gölünde yıkanmasını tavsiye etti, Ganga Devi'nin şahsen oraya gelip ona darshan vereceğini söyledi. 

Sachi göle girdiğinde, şiddetli bir akıntı aniden ve gizemli bir şekilde onu binlerce hacının Ganga'da yıkanmakta olduğu uzak bir yere götürdü. Birkaç saniye sonra Sachi azgın sularla doğrudan Lord Jagannath tapınağından içeriye taşındı.

Pandalar bir patırtı duydular ve onu Lord Jagannath'ın altarının karşısında dururken buldular ve hırsız diyerek ona kötü davrandılar.

O gece ilerleyen saatlerde Lord Jagannath krala rüyasında şöyle dedi, "Benim sevgili kulum Sachi Devi, Ganga Sagar Tirtha'da, Ganga'da yıkanmak istedi. Ganga Benim nilüfer ayaklarımdan geldiği için, Sachi Sweta Ganga'ya girince Benim nilüfer ayaklarıma ulaştı. Senin denetimin altındaki pandalar ona kötü davrandılar. Şimdi sen ve bütün pandalar ondan özür dilemeli ve inisiasyon almalısınız, aksi halde bundan sonra pandalardan hiçbir seva kabul etmeyeceğim ve sen de korkunç bir sonuçla karşılaşacaksın."

Lord Jagannath ayrıca Sarvabhauma'nın evini Sachi Devi'ye bağışlaması için  krala
ilham verdi, Sachi Devi de gurusunun emrine yerine getirmek için bunu minnetle kabul etti.

Bu harikulade oyundan sonra, Sachi Devi tüm Jagannath Puri'de Ganga Mata Goswamini olarak tanındı.

Jagannath Swami ki jay! Ganga Mata ki jay! Ganga Mata Goswamini ki jay!


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres