Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya


Srila Baladev Vidyabhusan

Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj'ın
Sri Guru ve Lütfu adlı kitabından üç ayrı alıntı


Sayfa 148:

Srila Baladeva Vidyabhusan'ın sampradayaya katkısı, çizgideki diğer büyük kahramanlardan daha az önemli değildir. O fiziksel anlamda başka bir çizginin, Madhva sampradayanın üyesi olabilir, ancak onun, özellikle de Vedanta-sutra yorumu ile insanları Gaudiya Vaishavism'e çekme şeklindeki katkısı, öğreti silsilesini inceleyen öğrenciler tarafından göz ardı edilemez. Dolayısıyla, onun düşüncesinin ruhani çizgimizdeki derecesi, özü ve saflığı dikkate alınmış, katkısı acharyalarımız tarafından kullanılmıştır.
------

Sayfa 151:


Baladeva Vidyabhusan, Madhva sampradayaya çok yakındı. Ama Visvanath Chakravarti Thakur ile bağlantı kurunca, Gaudiya Vaisnavism'e büyük ilgi gösterdi. O Srimad-Bhagavatam ve Jiva Goswami'nin Sat-Sandarbha'sı  üzerine yorum da yapmıştır. Ve o aydınlık düşünce, sampradayamıza değerli bir katkıdır. Onu dışlayamayız. O bizlerin gurusudur.
------

Sayfa 163:

Baladeva Vidyabhusan yorumlarından birinde Rupa ve Sanatan Goswami'nin Govinda'yı dünyaya nasıl gösterdiğini açıklar. Der ki, eğer bir kişinin elinde bir mücevher varsa, bu mücevheri değişik şekillerde tutarak farklı gösterebilir. Rupa ve Sanatan, Yüce Şans Tanrıçası'nın devamlı hizmet ettiği Govinda adlı mücevheri farklı şekillerde ele almışlardır. Onlar o yüksek özü, Govinda'yı ellerindeki mücevher gibi dünyaya göstermişlerdir.

 


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com
| Main Centres