Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga’nın olsun

Vrindavan Deity Kuruluş Töreni

Kutsal Lütufları Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj

İnternet Radyo konuşmasının kelime kelime çevriyazımı:
[También se encuentra disponible en español.]

Kasım 26, 1999
Vrindavan Dham

 
Bizler, Srila Guru Maharaj ve Srila Rupa Goswami, Srila Jiva Goswami, Srila Krishna Dasa Kaviraj Goswami ve diğer Goswami’lerin lütufları sayesinde çok şanslıyız. Aslına bakarsanız sadece altı Goswami değil. Burada o zamanlar çok sayıda Goswami vardı, ama hepsi de bizleri hayır-dualarıyla ve merhametleriyle çok gözetiyorlar. 

Guru Maharaj’ımızın, Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami’nin özel ilgisiyle Rupa Goswami Prabhu’nun Samadhi Mandir’ine bitişik olan bu çok hayırlı toprağa sahip olduk. Daha önce, ben parikrama marga’da bir toprak almıştım, buraya çok uzak: en az bir kilometre. Orada küçük bir odası olan küçük bir ev yaptım, daha sonra rüzgarla yerle bir oldu. Şaşırdım, "Neden yıkıldı? Ben burada kutsanmış bir planla birşey yapmaya çalışıyorum." O dönemde Srila Guru Maharaj’ın ve Rupa Goswami’nin arzularının ne olduğunu belirlemeye çalışıyordum. Bekliyorum, iki ya da üç yıl bekledim. Sonra ne kadar şanslı olduğumuzu anladım. Rupa Goswami Prabhu’ya bitişik olan Srila Jiva Goswami Prabhu’nun arazisi ve Radha Damodar, üstelik bu yerin önünde de Srila Krishna Dasa Kaviraj Goswami’nin Vrindavan Chandra’nın evi, bunların hepsi bize verildi. Sonra, ben  burada Deity’ler ve adanmışlar için hemen birşeyler yapmaya başladım.

Planım hep budur: öncelikle adanmışlar için hizmet olarak birşey yap, sonra Deity’lere hizmet ve onunla Srila Guru Maharaj’ın hizmetini yerine getir. Yaşadığım sürece buna devam edeceğim. Bu adanmışların lütfu sayesinde başarıyla gerçekleşiyor ve ben de çok mutlu oluyorum. Bu kez Tapınağı hizmete açtık, daha önce burada adanmışlar için her türlü kolaylığın bulunduğu üç katlı bir bina yapmıştık. Adanmışlar gelip gidiyorlar ve buradan Vrindavan Mahatmya’yı [yüceliklerini] hissediyorlar çünkü burası Vrindavan’ın kalbidir. Radha-Damodar Tapınağı, Vrindavan Chandra’nın Tapınağı, Seva Kunja ve Rupa Goswami Prabhu’nun Samadi’si ve ortasında da bu yer var. 

 

O zaman bunun uygulayıcı için ne kadar değerli olduğunu hissedebiliyoruz, ama bunun yanısıra, nerede yaşadığımızı da bilmemiz gerekir. O arazi hakkında bilinçlı olmalıyız. Biz aşkın Vrindavan Dham’da yaşıyoruz ama aslında maddesel atmosfer içerisinde bu maddesel bedeni taşıyoruz. Bal toplamak için şişenin içerisine giremeyiz. Şişenin dışında kalıyoruz ancak kilidi açmak, o şişenin mantarını çıkartmak gerekir, o zaman balın tadına bakabiliriz. Eğer bir kişi bize yardım etmezse onu yapamayız ve o yardım Guru ve Gauranga’nın lütfuyla yukarıdan gelecektir. Burada sadece Guru ve Gauranga değil Radharani olarak Gurudev’in kutsal formu da bulunmakta. Radharani tüm Vrindavan arazisinin sahibesidir. O Yogamaya vasıtasıyla her şeyi idare ediyor. Lalita, Vishakha, vb. gibi yakın dostları vasıtasıyla, pek çok sakhi vasıtasıyla her şeyi idare ediyor ve onların altında pek çok manjari Radha-Krishna’ya hizmet ediyorlar. Bu Seva-Kunja mala’ya Rasa Stuli denir. Rasa Lila, Sri Krishna ve Radharani ile ve diğer gopilerle her akşam burada devam ediyor. Bitirdikten sonra Onlar burada Seva Kunja’da dinleniyorlar. Seva Kunja’nın yanıbaşında Rupa Goswami Prabhu meditasyon ruh hali içinde samadide yaşıyor.

 

O halde, ne kadar değerli, ne kadar önemli ve ne kadar saygın bir yere sahip olduğumuzu düşünürsek, asla çok fakir olduğumuzu, çok değersiz olduğumuzu, vb. hissetmeyeceğiz. Her zaman Tanrı’mızın merhametiyle zenginleştirildiğimizi hissedeceğiz. Aksi halde bunu elde etmemiz mümkün olmazdı. Ve hangi yoldan elde ettik? Aslında ifade etmemiz, ifade etmem mümkün değil. Ölü bir telefon benimle konuştu ve emretti, ‘Araziyi almak için bir adam gönderin.’ Bu da ayrı bir büyük hikaye. Herneyse, buradaki tapınağımız hemen hemen bitti. Hala biraz iş var. Ama bunun için bekleyemem. Yaşam süresini bilmiyorum, ne kadar zamanımız var. Hizmet önüme geldiği zaman hemen o anda yapmak isterim ve o hizmeti bitirmek isterim. Dolayısıyla bu Rasa Rajani akşamı, Rasa Purnim, bu geldiği zaman bekleyemedim. Bütün düzenlemeleri yapmak için elimde sadece bir ay vardı. Deity yanımızda değildi, tapınak bitmemişti, arazi temizlenmemişti ve her şey belirsizdi. Ama bütün kalbimizle ve her şeyimizle çaba sarfettik, hatta Deity’lerin simhasan’ı [altar] bir ay önce yoktu. Bir ay içerisinde bütün düzenlemeler tamamlandı --ve çok başarılı bir tezahür gerçekleşti. 

Bütün Vrindavan-basiler buraya geliyorlar, çünkü  burası geliş gidişler için ana güzergah, herkes buraya gelmek zorunda. Ve orada Deity’leri gördükleri zaman, Deity’lere bakınca çok şaşırdılar, öncelikle ben şaşırdım, kaderimde böylesine bir tezahürün mümkün olacağına ihtimal veremezdim. Ama görüyorum ki ilgiyle, adanmışların ilgisi ve hizmetiyle bu Seva Kunja mala’da [bölge] bu gerçekleşti. Herkes bu gördüğümüz, dünyanın en iyi tezahürü diye söylüyor. Şaşırdım ama ben söylemiyorum, diğer Vishnava’lardan duyuyorum, hatta Iskcon’dan kişiler bile geliyorlar ve böyle söylüyorlar: dünyanın en iyi tezahürü. Bunu duymak beni şaşırttı.

Mutluyum çünkü Srila Guru Maharaj’ın topluluğumuzdaki, Sampradaya’daki [en üstün tarihsel] konumu, Brahma Madhva Gaudiya Sampradaya Acharyya şeklinde olacak, biliyorum ve inanıyorum. İnanmak bir şeydir, ama çoktan tezahür etmiş olması başka birşey. Tüm adanmış dostlarımızla birlikteyim. Hepimiz çok mutluyuz. Vrindavan Dham’daki bütün Math’lar bu tören ve Prasadam için davet edildiler. Onlar da bize karşı çok iyiler. Her Math’dan adanmışlar geldiler ve burada kaldılar. Konuşmalar yaptılar, her şeyi yaptılar, ve mutlulukla prasadam yediler. Bol Prasadam, bizim tarzımız böyledir. Herkes bizim prasadamımızın çok bol olduğunu bilir. Bunlar oldu ve bu arada beklenmeyen adanmışlar, Sunanda Didi ve diğerleri de katıldılar ve ben çok mutluyum. Shrutashrava Prabhu oğluyla burada ve Ananta Govinda Prabhu da beklenmedik bir şekilde burada ve başka adanmışlar daha önceden katıldılar ve Deity’lerin açılışı ve tezahürü için burada kaldılar. Ve hoşnut kaldılar, şimdi adanmışların yarısı iki gün önce gitmiş bulunuyor, dörtte biri de bugün gidiyor, geri kalan adanmışlar 28inde benimle birlikte Kalküta’ya dönecekler. Şu anda durum böyle.


Sizlere bir parça rapor verdim, daha başka ne söyleyebilirim? Adanmışların merhametine ihtiyacım var ve bunu da elde ettim, elde etmeye devam ediyorum. Srila Guru Maharaj’ın lütfuyla bu benim iyi şansım. 

Jai Srila Guru Maharaj, Om Vishnupad Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj, ki jai. Bu ashram’ın gizli adı Sri Rupa Saraswat Sridhar Seva Kunja’dır, dış olarak da Sri Chaitanya Saraswat Math ve Misyonu’dur.

Jai Gurudev. 

Vrindavan Dham

Kasım 26, 1999   


Yerleşim Günü çekilen fotoğraflar | Internet Radyo ve arşiv [link]URL: http://www.scsmath.com/bulletin/radio/991126vrndvn.html
Daha fazla bilgi için, lütfen eposta gönderin: info@scsmath.com.