Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Sabah darshanı üzerine düşünceler:

Sri Govardhan Puja

Srila Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj ile bu sabahın darshanı

Raporu yazan Kumkum Dasi Kutsal Lütufları'nın yanında Kolkata, Dum Dum Park Tapınağımızda kalıyor.

2 Kasım 2005Srila Gurudev this morning.

Bugün, Srila Govinda Maharaj Govardhan Puja hakkında konuştu. Sevgili öyküyü kısaca anlattı ve ayrıca kendi nektarından da damlalar kattı. Srila Govinda Maharaj şöyle dedi, alışılmış İndra Puja zamanı geldiğinde, Krishna yaşamın tüm ihtiyaçlarını asıl karşılayanın Govardhan Tepesi olduğuna dikkat çekti ve çoban kadınlarla çoban erkeklerin neden onun yerine İndra'ya ibadet ettiklerini sordu. Gopalar da Krishna'nın bazı özel mistik güçlere sahip göründüğünü düşündüler ve dolayısıyla Onun tavsiyesini yerine getirmek istediler. 

Gurudev,  daha önceleri Kral İndra için olan aynı malzemelerden yapılmış sunuları Govardhan'ın nasıl kabul ettiğini göstermek için, kocaman gülümseyerek kollarını iki yana iyice açtı.  

İndra'nın yedi gün süren yağmur şeklindeki intikamından sonra, Kral İndra tüm köy halkının ölmüş ya da ayrılmış olduğunu sanıp araştırma yaptı. Hala hayatta olduklarını görüp hayrete düştükten sonra, Krishna'nın sıradan olmadığını fark etti ve özürlerini sundu. Krishna İndra'nın tüm saygısızlıklarını bağışladı, ama İndra yine de Onun için abhisek yerine getirmek istedi. Krishna inek sütüyle yıkanınca, Govinda olarak nam saldı, süt ise Govinda Kunda olarak ünlendi.

Srila Gurudev ayrıca Srila Guru Maharaj, Srila B.R. Sridhar Maharaj tarafından 1940 yıllarında Govardhan'a yapılan bir hacdan da söz etti. Sri Chaitanya Mahaprabhu tarafından kendisine verilen Govardhan sila'ya ibadet eden Sri Raghunath Das Goswami'nin örneğinden yola çıkarak, Guru Maharaj Govardhan'dan iki ya da üç sila aldı ve onlara ibadet ederek Sri Chaitanya Saraswat Math'ı kurdu.  

Sonra Gurudev bize Nabadwip Dham'da Sri Govinda Kunda düzenlenmesi için olan talimattan söz etti. Misyona geldikten hemen sonra, Srila Guru Maharaj ona şu sözleri söyleyerek uygulamalı bir iş vermiş, "Math'ımızın önünde Govinda Kunda var; bu bölge Gupta Govardhan'dır. Eğer yapabilirsen, son aşama olarak dekorasyonu ayarla ve ortada Mahaprabhu'nun oyun oynaması için küçük bir tapınak yap." Şimdi o "Guru Maharaj'ın merhametiyle" tezahür etmiş bulunuyor, diyor Gurudev. Bu aparadha-bhanjan-pata'dır diyor; saygısızlıkta bulunan kişi oraya teslim olabilir ve o suya dokunabilir ve saygısızlık ortadan kalkar. Sripad Goswami Maharaj, Gurudev'i daha da keyiflendirerek, Govinda Kunda'nın açılış slokasından bir bölümü vurguladı: zaman zaman, Govinda Kunda'da yüzenler bir damla sudan süt tadı alabilirler.

Yetersiz olmama rağmen ilahi konular hakkında yazdığım için Sri Guru-Vaisnava'dan affımı dilerim, hazırlayan Kumkum Dasi, Kolkata, 2 Kasım, 2005.


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Main Centres | What's New?