Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Srila Swami Maharaj'ın Sınırsız Yücelikleri
Dünyalar tarafından övülüyor

 
 


Kutsal Lütufları Srila
Bhakti Sundar Govinda Dev-Goswami Maharaj'ın konuşması


Kutsal Lütufları'nın 20. Dünya Turunda, Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'ın Göründüğü Gün, 21 Ağustos 2003 de Rusya, St. Petersburg'da yapıldı. 


Onun hedefi son derece büyük ve genişti 
  Ben Srila Prabhupad'ın yüceliklerini pek çok şekilde anlattım, ama insan onun ilahi faaliyetine bakarsa, aslında hiç kimse Kutsal Lütuflarını tam olarak yüceltemez. Kimse onun yaptığı işi idrak edemez. Dünyanın dört bir yanında,  dağlarda, adalarda, şimdi her yerde Krishna Kirttan'ın olduğunu kimin aklı alır. Herkes Hare Krishna Mahamantra zikrediyor. Diğerleri  Vaisnavizm'i dört  Sampradaya'ya göre vaaz etmişlerdir, oysa Srila Guru Maharaj, daha önce vaaz edenlerin, Himalayalar ile Hint Okyanusu arasındaki alanla sınırlı kaldıklarını söyledi. Hindistan'ın spiritüel kültürünün yetki alanı bu bölgeydi. 

Srila Swami Maharaj göründüğü zaman, hedefi son derece büyük ve genişti. Biz onu idrak edemeyiz. Srila Saraswati Thakur'un Hindistan'da vaaz veren çok sayıda saygıdeğer ve yüce sannyasileri ve brahmacharileri vardı ama bu onu tatmin etmiyordu.  Srila Swami Maharaj Krishna Bilincini bütün dünyada vaaz etmek istedi. Sriman Mahaprabhu dünyanın her yerinde insanların Hare Krishna Mahamantra söyleyeceği kehanetinde bulunmuştu ve o bu kehanete yüzde 200 inanıyordu. Prabhupad birçok sannyasiye ve brahmachariye, sadece Hindistan'da değil, dünyanın her yerinde vaaz vermek istediğimizi söyledi, ama onlar bunun imkansız olduğunu düşündüler. 


Srila Prabhupada's
Calcutta house
 
O sıralar, Prabhupad Gaudiya Misyonu ile çok yakın ilişkide değildi. Tıpla, ilaçla ilgili bir iş adamıydı, ama Prabhupad Srila Saraswati Thakur'u dinleyince,  kalbinde evini terk etme arzusu doğdu. Srila Saraswati Thakur ona şöyle dedi, "Sen İngilizce konuşabiliyorsun; dolayısıyla İngilizce konuşanların dünyasına vaaz verebilirsin." Hindistan'ın Başbakanı gibi pek çok saygın Hintli — bilgi sahibi ve nitelikli kişi Srila Swami Maharaj'ın dostuydu. Yaptığı iş aracılığıyla onlarla Krishna Bilincini konuşurdu. Her zaman şöyle düşünürdü: "Yapacağım ve yapabilirim." O derece kararlıydı. 

İşini sürdürüyordu ama başarılı değildi, sanırım Krishna Bilincini vaaz etme ruh hali onun için bir engel oluşturuyordu. Onun evinde, onunla kalma şansına sahip oldum. Kalküta'da iki evi vardı: birini Guru Maharaj'a verdi, diğeri ise kendi yaşadığı evdi. Ben bir evi yönetiyordum ve onunla bazı derin görüşmelerim oldu. O sıralar,  Srila Guru Maharaj devamlı o evde değildi, ama üç dört brahmachari orada yaşıyorlardı, Sanskrit çalışıyorlar ve bağış toplamaya gidiyorlardı. Guru Maharaj bana emretti, "Swami Maharaj Srimad Bhagavad-gita'yı tercüme ediyor. Her gün ona git ve Bhagavad-gita'yı ondan duy." Bunun üzerine Kalküta'da yaşarken, her gün gittim. Çeviriyor ve açıklıyordu. Ben Bhagavad-gita'yı ondan öğrendim.
"Sen gerçekten bir sannyasisin"
  Krishna Bilincini vaaz etmekle ilgili büyük düşüncelere sahipti. Sonunda işi başarısız oldu ve grihastha yaşantısı çok kritik bir hal aldı. Kızkardeşi, Bhavani Didi şöyle dedi, "Ah ağabey, bu senin yaşantın değil. Sen gerçekten bir sannyasisin. O halde sannyas al ve evini terk et. İlerde neler olacağını göreceğiz.  Krishna Bilincini vaaz etmek senin hayatın. Sen onsuz yaşayamazsın, dolayısıyla aile yaşantını ebediyen terk et ve git, vaaz ver."

Prabhupad bir parça tereddüt ediyordu ve şöyle dedi, "Ben gidersem aileme kim bakar?" Pishima yedi oğula sahip çok zengin bir bayandı ve onun ailesine hizmet etmek onları mutlu ediyordu. Bunun üzerine Prabhupad evini terk etti ve sannyas almak için Guru Maharaj'a geldi. Ama Guru Maharaj tereddüt etti çünkü Prabhupad'ın sadece Ruhani kardeşi ve Siksa Guru'su değil aynı zamanda aile dostuydu. Şöyle düşünüyordu, "Eğer evini terk ettikten sonra Prabhupad'ın ailesine huzursuzluk gelirse, o huzursuzluk bana da gelir." Ardından Prabhupad'a altı ay beklemesini, sonra sannyas almasını söyledi. Ama Prabhupad şöyle dedi, "Hayır, Maharaj, bekleyemem çünkü beklersem sorun gelir. Eğer şimdi sannyas alırsam çok iyi olur."

O zaman Guru Maharaj şöyle dedi, "Ben tereddüt ediyorum, ama sen Keshav Maharaj'a gidebilirsin." Böylece Prabhupad Keshav Maharaj'a gitti, sannyas aldı ve Vrindavan'da Radha Damodar Tapınağı'nda kaldı. Orada Srimad-Bhagavat'ı ve başka pek çok kitabı tercüme etti.  Nihayet, Batıya gitmek istedi. Ne yapıp yapıp gitmek ve çaba göstermek gerektiğini düşündü. Vaaz anlayışı çok netti ve pek çok arkadaşı vardı. Varlıklı bir bayan  ücretsiz olarak ona gemisi ile Amerika'ya gitme fırsatı verdi.   

Samimiyetle söyleyebiliriz ki o Guru Maharaj'ın çok iyi dostuydu. Guru Maharaj'ı Siksa Guru'su addediyordu çünkü  karşılıklı konuşma sayesinde öğrendiği pek çok şey nedeniyle Guru Maharaj'a borçluydu.  Guru Maharaj'ın Siksa Guru'su olduğunu söylerdi ve bunu herkes bilir. Sridhar Maharaj'ın kendisini hazırlamasını istedi ve biliyoruz ki Sridhar Maharaj Krishna Bilincinin ince kavramını dünyanın dört bir yanında vaaz etmesi için onu hazırladı. 

Batı Dünyasında vaaz verip döndükten sonra, Guru Maharaj'a gelir ve vaaz tarzını konuşurdu. Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'ın yayınladığı ilk kitap 'Adanmışlık Bekçisi' (Guardian of Devotion), Srila Guru Maharaj ile Srila Prabhupad arasındaki ilişki üzerinedir. Swami Maharaj, Guru Maharaj'ın kendisiyle birlikte Mayapur'da kalmasını istedi; orada ona başka bir ev daha yapmak istedi O konuşma gerçektir; banda alınmıştı. Batı'dan her dönüşünde vaazıyla ilgili zaferleri anlatmak için Guru Maharaj'a giderdi. 
Beni Batıya götürmek istedi
  Ama o bundan tam olarak hoşnut değildi. Beni kendi yanında Hindistan dışına çıkarmak istedi. Guru Maharaj'a şöyle dedi, "Govinda Maharaj gelecek ve her şeyi görecek ve oradan rapor gönderecek. Bu yeterli." Üç dört kere Guru Maharaj'a bunu önerdi: " Govinda Maharaj'ı bana ver. Onu dışarıya götüreceğim." Ama o dönemde gitme fırsatım olmadı çünkü Guru Maharaj'ın hizmetkarı, doktoru, danışmanı idim ve daha pek çok şeyi ile ilgili idim. Ayrılmam imkansızdı. Her neyse, Guru Maharaj'ın ilahi iradesiyle, 1992 yılında Hindistan dışına çıktım. Bu benim yirminci dünya turum. 

Gittiğim her yerde Srila Swami Maharaj'ın üstün zaferlerini görmüş bulunuyorum. İnsanlar A.C. Bhaktivedanta Swami'yi tanımıyorlar, Prabhupad'ı tanıyorlar. İnsanlar onun anlayışını tam olarak bilmiyorlar ama onun adını duymuşlar ve dans ediyorlar. Vaaz vermeden önce Amerika'da bir yıl boyunca çok büyük yokluğa katlanarak acı çekti. Ama umudunu kaybetmedi ve onun adanmışlık ruh halini görünce Krishna ona vaaz kapısını açtı. Krishna onun duasını, onun önerisini kabul etti ve herkese Hare Krishna Mahamantra formunda  Krishna'nın Kendisi verildi. Hare Krishna Mahamantra, Goloka Vrindavan'dan aşağıya inen Radha Krishna'nın farksız formudur. O samimi arayışçıların kalplerine girdi ve bütün dünya şimdi Kutsal Adı zikrediyor.  

Şu anda misyon belki 300 ya da 400 merkezle dünyanın her yerinde. Şu kadarını söyleyeyim, Prabhupad'ın başlıca arzusu herkese sadece Hare Krishna Mahamantra'yı vermek değildi. Kuşkusuz spiritüel arayışçı için bu en üstün mantramdır. Hasta bir insanın ilaca ihtiyacı vardır ve manevi açıdan hasta olan kişi için o ilaç Hare Krishna Mahamantra'dır. Hasta kişi sonunda sağlığına kavuşunca, hangi besinin gerekli olduğunu herkesten iyi bilir. Prabhupad o besinin Srila Guru Maharaj'ın nilüfer ayaklarında olduğunu gösterdi.
" Eğer daha fazla bilmek istiyorsanız ...  Sridhar Maharaj'a gitmelisiniz"
  Sakhiler'in ve Manjariler'in rehberliği altında ve en sonunda Radharani'nin rehberliği altında Radha Krishna'ya hizmet, gerçek Krishna Bilincidir. Bu bakımdan, o herkese Srila Guru Maharaj'ı gösterdi. Şöyle dedi, "Benim size verdiğimden daha fazlasını bilmek istiyorsanız, Sridhar Maharaj'a gitmelisiniz. Ben sadece o kişiyi Siksa Guru olarak kabul ettim. Eğer o benim Siksa Guru'm ise, o zaman hiçbir tereddüt olmamalı. Onun nilüfer ayaklarına gidebilir ve Krishna Bilinci hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz."

Bu dünyayı terk etmeden önce son gününde, Rupanuga Acharya Srila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur, Guru Maharaj'a tam sorumluluk verdi. Bütün Ruhani kardeşleri Srila Guru Maharaj'ı Rupanuga Acharya olarak kabul ettiler. Swami Maharaj Guru Maharaj'a çok bağlıydı ve bu Sampradaya'nın Acharya'sının kim olduğunu biliyordu. Ondan sonra kim herhangi birşey öğrenmek istese Maharaj'a gidiyor.

Şansım sayesinde, Srila Swami Maharaj bana büyük şefkat ve sevgi verdi. Beni oğlu olarak kabul etti — benim için ne inanılmaz birşey. Manevi yaşamda çok açık kalpli bir şahsiyetti. Başkalarından hiçbir şey saklamadı. Pek çok kez öğrencilerine şöyle dedi, "Ben Srimad-Bhagavat'ı tercüme edebilirim, ama Srila Guru Maharaj'dan başka hiç kimse anlamını bilmez. Bu nedenle Krishna Bilinci hakkında daha fazla şey bilmek istiyorsanız, Guru Maharaj'a gidin. Olağanüstü yarar sağlarsınız."

Guru Maharaj da Srila Swami Maharaj'ın öğrencilerine çok fazla yardım etti. Kim kendisine geldiyse ona Krishna Bilinci'nin saf anlayışını verdi. Batılı adanmışlara çok fazla şey verdi, daha önce vermediği kadar çok verdi. Bize Gayatri Mantra'nın açıklamasını verdi. Daha başka ne diyebilirim? Benim ufak bir itirazım olmuştu. Guru Maharaj'a sordum, "Neden Gayatri Mantra açıklamasını veriyorsunuz; hiçbir Kutsal Metin'de yazılı değil?"

Guru Maharaj şöyle dedi, "Ama Mantram tezahür etti ve meditasyon yapan  kişi anlamını bilmek istiyor. Eğer ben söylemezsem kim söyleyecek?" Swami Maharaj o açıklamadan çok etkilendi ve mutlu oldu. Bunun dışında hiçbir açıklamanın mümkün olmadığını söyledi. Swami Maharaj hakkında söylemek istediğim çok şey var, ama iki üç günde bitiremem. 
Ben onun sınırsız yüceliklerini görüyorum 
  Srila Saraswati Thakur ne vermek istediyse — Swami Maharaj  bütün o misyonun sorumluluğunu üstlendi. O Batı Dünyasında herkesin girebileceği bir kanal yaptı ve ben de o kanaldan geçerek buraya Rusya'ya geldim — sadece Rusya'ya değil, her yere. Ben onun sınırsız zaferlerini, yüceliklerini görüyorum, hala dünyanın dört bir yanında övgüleri anlatılıyor. Yukarıya, Goloka Vrindavan'a kadar çıkan Krishna Bilinci vaazının o ışığını hissedebiliyoruz, görebiliyoruz. Orada da mevcut, çok yüceltilmiş bir şekilde. Swami Maharaj'ın zaferleri her yerde. Ben kimim ki onları anlatıyorum, sadece kendimi bir miktar ıslah için. Swami Maharaj'a fazlasıyla borçluyum ve onun pek çok öğrencisi benim arkadaşım.  Şimdi dandavatlarımı A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad'a sunuyorum.

Srila A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupad, ki jaya!

Transkripsiyonu hazırlayan, mevcut adanmışların 

danışmanlığında Vrndavanesvari Devi Dasi


Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip:
http://scsmath.com