Sri Sri Guru Gaurangau Jayatah


Sriman Mahaprabhu'nun Sannyasa-Lila'sı 

ile ilgili Sorulara Cevap

Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj, Sriman Mahaprabhu'nun sannyasa-lila tarihleri ve ardından Advaita Acharyya'nın evinde oruç açması ile ilgili olarak birkaç soru alınca, cevabı araştırdı. 

Sonuç şudur ki sannyasanın *gerçek* tarihi kayda geçmemiştir. Ama bizler üç gün boyunca katı riyazet uygulamak olan Srila Guru Maharaj'ın yolunu izliyoruz. Panjikamızda (Vaishnava Takvimi) ya da herhangi bir yerde, Mahaprabhu'nun Advaita Acharyya'nın evinde oruç bozduğu güne rastlayan tarihte festival yapmamızdan bahsedilmiyor.

Kutsal Metinlerde, Sri Chaitanya Bhagavat ve Sri Chaitanya-charitamrita'daki tanımlamalar arasında bir miktar farklılıklar var. Bununla beraber Nimai'nin Sankranti günü brahma-muhurta sırasında ayrıldığı anlaşılıyor. O, gün boyu yürüdü ve Katwa'ya ulaştı. O geceyi adanmışlarla zikir yaparak ve dans ederek geçirdi. Sri Chaitanya-charitamrita'da tarihten söz edilmez, ama ertesi gün Magh ayı başlar, bu bakımdan Nimai'nin (bu yıl 15 Ocak, 2003 tarihine tekabül eden) o gün sannyasa aldığı kabul edilir. Srila Guru Maharaj Mahaprabhu'nun ondan sonra bir üç gün daha hiç Prasadam almadığını düşündü.

Sripad Tirtha Maharaj Sripad Damodar Maharaj'a ve diğerlerine danıştı. Bunun üzerine Damodar Maharaj Srila Govinda Maharaj'a sordu çünkü onun Kaikhali Tapınağımızda bir festival yapma arzusunda olduğunu ifade etti. Bununla beraber, Srila Govinda Maharaj tarihi ve festivali belirgin bir şekilde onaylamadı. Aksine Srila Guru Maharaj'ın zamanında, Srila Guru Maharaj'ın üç gün boyunca kahvaltı etmeyerek, öğlen ve akşam tek kap yemek yiyerek Nabadwip'deki adanmışlardan ayrı oluşun kederini yansıttığına işaret etti. Mahaprabhu'nun Advaita Acharyya'nın evinde oruç açtığı gün için özel bir festival yapmadı. 

Sri Chaitanya-charitamrita'da Onun üç gün sonra Shanitpur'a geldiğinden ve Sachi Mata'nın yemek yaptığından söz edilir. Sri Chaitanya Bhagavat'da, geceyi Katwa'da geçirdiği, sonra ayrıldığı söylenir. Dolayısıyla hangi hesaplamanın kullanılacağı açık değildir. Ayrıca, Sri Chaitanya Bhagavat'da, 'dvadas upavas'dan söz edilir, yani Lord on iki gün sonra Prasadam aldı -- yine tarih yok. Srila Saraswati Thakur yorumunda Lord'un bu 12 günlük orucundan söz eder.

Bu sorunun cevaplanmasında yardımcı olduğu için Sripad Tirtha Maharaj'a, ayrıca cevabı gözden geçiren Sripad Bhakti Sudhir Goswami Maharaj'a takdirlerimizi ifade ediyoruz.

Books | Book Table | Audio Index | Calendar | Home Page
What's New? | Math Index | Useful Downloads
Children's Corner | Centres | Donations

Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip.
http://scsmath.com
Information: info@scsmath.com