Bütün övgüler Sri Guru ve Sri Gauranga'ya

Sriman Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sı

Math'ın websitelerinden bu günle ilgili seçme kaynakçalar. thumbSannyas'dan hemen sonra Mahaprabhu'nun lilasını anarken. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Mahaprabhu'nun tüm Oyunlarının ebedi olduğunu ve zamanda ve mekanda beraber varolduğunu açıklıyor. Ve dolayısıyla, Mahaprabhu'nun sannyasını aldıktan sonra, bugün yine Nabadwip'den geçtiğini, öğleden sonra Ganj'ı aştığını ve Shantipur'a, Advaita Bhavan'a ulaştığını, orada orucunu bozduğunu, zikir yaptığını ve dans ettiğini düşünebileceğimizi açıklıyor.
Nabadwip, 16 Ocak 1982:
 29+ dakika, 10+ MB mp3 audio

 
Audio: Sriman Mahaprabhu Sannyas almak için ayrılıyor, konuşma 1982'den. "Yılın bu günü Mahaprabhu'nun ailesiyle kaldığı son gündü. Bu öğleden sonra arkadaşlarından pek çoğu ile buluşacak ve onlara Krishna Nama söylemeleri için coşkuyla yalvaracaktır: 'Ne yaparsanız yapın, her uğraşta, yanınıza her zaman Krishna'yı almaya çalışın. Yerken, uyurken, çalışırken, fiziksel olarak neyle meşgulseniz, Krishna bilinci ile yapın.' Sonra, gece sona erdiğinde O, bir daha dönmemek üzere Nabadwip'i terk etti." 
Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj tarafından yapılan konuşma, 13 Ocak 1982:

 16+ dakika, 3+ MB mp3 audio


thumbKrishna'nın çağrısı. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Sriman Mahaprabhu’nun sannyas alma konusundaki motivasyonunu açıklıyor. Math'ın GaudiyaDarshan.com websitesine kaydedildi:
"Bu kış mevsimindeki soğuk havaya hiç aldırış etmeden gitti. Bedeninde ve zihninde büyük yangın vardı. Bir yandan viraha ile, Krishna'dan ayrı olmanın acısıyla yanıyordu, diğer yandan ise, dünyaya Krishna hakkında vaaz verme görevi ile." (Türkçesi)


thumb
Sri Nimai Sannyas. Srila Bhakti Raksak Sridhar Dev-Goswami Maharaj Haziran 1967'de Sri Gaudiya Darshan'da yayınlanan bir Bengali şiirde Nabadwip sakinlerinin kederli kalplerini ifade ediyor. İngilizce çevriyazımı ve çevirisi yapılarak Math'ın gaudiyadarshan.com websitesine kaydedildi. (Türkçesi)

Altın Volkan'dan alınan ve Katwa'ya gitmek için evinden ayrılışıyla başlayan aşağıdaki pasaj, Sri Chaitanya Mahaprabhu'nun Sannyas-lila'sını anlatıyor. Pdf olarak ya da scsmath.com'un çok eski dönemlerinden, 1995 websayfasından Türkçe olarak okuyun.

Buna ek olarak, 'İlahi Aşkın Altın Volkanı'ndan 'Bir Ayrılık Trajedisi' adlı bölümün tamamı [Ingilizce olarak] elli yedi resimli web sayfası şeklinde burada.

Ayrıca, Sripad Bhakti Prapanna Tirtha Maharaj’ın sorulara cevap başlıklı Sri Chaitanya Mahaprabhu’nun Sannyasa Lila'sı ile ilgili gerçek tarihleri irdeleyen yazısını okuyun.

thumbAudio: Mahaprabhu Chaitanyadev'in sannyas günü. "Bugün şartlanmış ruhlar için son derece şanslı bir gün çünkü Radharani'nin kalp ve halesiyle görünen Sri Gauranga Mahaprabhu, bugün sannyas almıştır." Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 16 Ocak 2008:
 
 31+ dakika, 7.2 MB mp3 audio


thumbAudio: Nimai Pandit, Chaitanyadev oluyor. Mahaprabhu, sannyas aldıktan sonra, üç gün boyunca Krishna-prem ile kendinden geçmiş halde Rarhadesh'te idi ve 'Krishna nerede?' diye Onu arıyordu. Vrindavan'a gitmek istedi, Krishna Vrindavan'dadır. Ruh hali böyleydi.
Srila Govinda Maharaj'ın günlük darshanı, 14 Ocak 2006.
 45+ dakika, 7.9  MB mp3 audio
Sri Chaitanya Saraswat Math, Nabadwip
http://scsmath.com | Vaisnava Calendar